„Prins is niet bij W er kspoor-af faire betrokken geweest Budgethypotheek. Studenten willen gegarandeerd inkomen Binnendoor Buitenom Tabaksbruin favoriet bij couturier Heymans Twee jaar geeist voor hasj-smokkel opzoek naareen betaalbare en béste spaanse vakantie..? natuurlijk: <•1 zonnetour Wolters Metaal V&D 'Instelling commissie maakt Prins verdachte' Mart bekent moord O West land Utrecht sas—- {SATERDAG 20 MAART 1976 DEN HAAG (ANP) Het gaat niet goed met de inkomenspositie van de Studenten in Nederland. Daarom wordt zaterdag in Amsterdam door enkele duizenden gedemonstreerd, opdat in ons land het recht wordt vastgelegd van de studenten op een gegarandeerd minimuminkomen Uit onderzoeken, die het Landelij ke Overlegorgaan Grondraden (LOG) en 6tudenten van de Vrije Universiteit uitvoerden en uit de jongste gegevens die de afgelopen maanden werden vergaard, is geble ken, dat veel studenten steeds meer minder tijd hebben om te studeren, omdat zij moeten wertcen om in hun levensonderhoud te kun nen voorzien. Op een bijeenkomst in Den Haag hebben stuaentenver- Mode voor deze zomer AMSTERDAM Max Hey mans, die gisterochtend zyn visie op de kleding van de vrouw voor het komende seizoen prijs gaf, wil haar in alle nuances van tabaksbruin zien. Een kleur die hij combineerde met wit, zwart grys en marineblauw. Combinaties die hij uiterst ge raffineerd verwerkte, tot in de voering van de mantelpakjes toe. Heymans, die het duidelijk niet zo ziet zitten in de echte Japonnen, of het zou voor cock tail- en avondkleding moeten zijn, liet weer een keur van mantelpakjes en deux-pièces zien allemaal even perfect ge sneden. Dat mantelpak van een ruitje (pied de coque, pied de poule of Prince de Galles) heeft naast de „klassieke" Heymans- attributenopgestikte zakken, en een klein ceintuurtje in de taille, een strakke kokerrok.een rok met stolleplooien of gewone springplooien. die grof of bijna het plissée-achtige zijn. Vaak voegt Heymans er een trench- coatachtig jakstuk omslagdoek, of een pelerine aan toe. Erg mooi was bijvoorbeeld de wijd vallende mantel met korte mou wen met daaroverheen de pal- lerfne. Als de mantel open gaat komt daar 'n kdkerrok van het zelfde materiaal en een simpele coltrui onder te voorschijn. Een set waarvoor Conny Stuart wel een applausje over had. Hele klassieke broekpakken met blazerjasjes en rechte pan- talonpijpen met omslag mogen ook van Heymans, terwijl zijn „Les Actualité's" om maar eens die te gebruiken die hij voor zijn werk stukken weet te bedenken een perfect gesneden rokbroekpak in tabaksbruine met géel en rode tweed is. Natuurlijk spreken cocktail- en avondjaponnen onmiddellijk aan. Een gul applaus was er dan ook voor „Dans le Jardin", een wijd klokkend wit japon netje met royale mouwen met een manchet gezet en een iets bloezend bovenlijfje. En voor L'Heure du Champagne een cock,tailjapon in een soort tij gerprint met een schouder bandje met bijpassende man tel. Al zie ik daar Henk Jurri- aans, de vriend van Marthe Rolling nog niet verschijnen, al was hij er gisteren in een Jurk en met rood gelakte nagels. H. v. d. HOEVEN Een broek-pak. van grijze ruitjestweed in combinatie met een gedessineerde blouse in zwart, wit en tabaksbruin, de stof van de blouse is ook verwerkt in de voering van de jas en voor een sjaal. ROTTERDAM <SP> „Al krijg ik er nog tien jaar bij, ik doe geen muil open. stelletje schoften. Ik ken niemand en weet van niets". Met zinnen als deze werd de Rotterdam se rechtbank geconfronteerd bij het horen van een aantal getuigen in de zaak tegen de 32-jarige Frans van El De Leidse verdachte zou als éér van de hoofdfiguren be trokken zijn geweest bij de opzien barende smokkel van bijna zestien honderd kilo hasj uit Perzië. Ik denk, dat ik in een mooie truc gelo pen ben, ik wist pertinen niet dat er hasj in die wagen zat, hield Frans hartstochtelijk vol. Bijval volop voor de Leidenaar. Zo kwam Jan B. (35). de Rotterdam mer die inmiddels tot zes jaar cel is veroordeeld, bezweren dat Frans mets met de operatie te maken had. Ook andere deelnemers waren, on danks hun eerder bij de politie afge- lerde verklaringen, eenstemmig: "Deze mvan had nergens mee te ma ken". Juist afgaande op die eerdere verklaringen meende mej. mr. A. G. Korvinus voldoende bewijs in han den te hebben om tegen Van E. een gevangenisstraf te eisen Van twee jaar. Frans had er behoorlijk moeite mee. stak nog maar eens zijn ver haal van die dag in februari af. Samen met een vriend zou hij toen naar Duitsland'zijn gegaan om naar auto's te kijken. "Toen ik terugkwam zag ik onderweg dat er iemand uit een auto werd gezet. Daar heb ik mc toen mee bemoeid". Van E. volgde de vrachtwagencombinatie, waarin later de hasj afkomstie uit Perzië Week te zitten, naar Woerden waar de auto in een loods verborgen moest worden, „Ik heb daarbij geholpen, maar niet omdat ik dacht dat er wat mee aan de hand was", verzekerde Van E. de rechtbank. Op 1 april doet de recht bank uitspraak. tegenwoorcugers gisteren een en an der uit de doeken gedaan. Een op de one studenten dlijkt schulden te hebben. Voor de nelft van nen komt dit oedrag ooven Ce f 500. Nog steeds Kunnen niet alle studenten zien tegen ziektekosten verzekeren. De helft van alle stu denten is verzezerd tegen nuip vao een tandarts. Andere gegevens onthulden, dat 22 procent van de studentenbevolking meer dan au pet van zijn inkomen moet besteden aan woonkosten en dat ruim tweederde van alle stu denten meer dan een vijfde van zijn inkomen daaraan moet uitgeven. De laatste drie jaren krijgen stu denten bovendien belastingaansla gen en moeten zij ook over het ge deelte van de rijksstudietoelagen be lasting betalen. Van de beursstuden ten is dit thans ongeveer 20 procent en van hen wordt betaling van f 400 tot f 800 aan belastingpenningen ge vorderd. Daar komt nog bij, dat ze niet voor sociale voorzieningen, als WW of bijstand in aanmerking ko men. Uit de onderzoeken is naar voren gekomen, dat het percentage studenten uit de lagere inkomens groepen de laatste Jaren daalt. Bo vendien neemt de weigerachtigheid van de ouders toe om bij te dragen in de kosten van de student Voor het toekennen van rijksstudietoela gen zijn de normen en criteria ver scherpt. Het aantal studenten dat naast de studie moet werken, neemt toe. Door de noodzaak (meer) te moe ten bijverdienen wordt meer stu dievertraging opgelopen dan voor heen. Dit heeft weer tot gevolg, dat beursstudenten een geringere kans hebben op het houden van een rijks studietoelage. Is al vaker vastgesteld, dat de maaltijden de sluitpost zijn op de begroting van de student, de inko mens zijn zozeer achtergebleven bij de prijsstijgingen, dat ook andere kwalijke gevolgen zijn gesignaleerd, vertegenwoordiger van de studen ten aan de Vrije Universiteit maakte in dit verband gewag van het weer de kop op steken van t.b.c. Het LOG verschafte gegevens over het studiejaar '72 - 73 die voor de groep uitwonende alleenstaande stu denten zijn verwerkt. Daaruit is af te lezen, dat toen al de helft van de ze studenten gemiddeld ruim dui zend gulden per jaar tekort kwam. De vertegenwoordiger van de studen- werd: gevormd door studenten wier ouders een inkomen hadden tussen de 15.000 en 30.000 gulden. Van de onderzochte studenten ge noot 15 procent een maximumbeurs. Nog 32 procent was ook beursstu dent. In de meeste gevallen gaven de ouders, zowel die van de beurs student als die van de niet-beursstu- dent, de kinderbijslag volledig door. Aan het licht kwam verder, dat de niet-beursstudenten lagere inkomens hebben. De meeste en nijpendste problemen doen zich dan ook voorin het grensgebied van het al dan niet kunnen krijgen van een beurs Van de groep uitwonend alleen staande studenten is meer dan de helft genoodzaakt naast de studie te werken. Deze groep verdient gemid deld 1450 gulden in zeven weken. Uit het onderzoek is afgeleid, dat hoe lager de ouderlijke bijdrage is hoe meer er bijverdiend moet worden. De wortel van het kwaad, dat bijver dienen heet, ligt dan ook in het te kort aan inkomen, aldus de onderzoe kers. Premier Den Uyl op persconferentie: DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl heeft geen enkele aanleiding om te veron derstellen, dat Prins Bernhard iets geweten heeft van de f 30 miljoen, die Werkspoor in 1931 aan steekpenningen heeft betaald om een Argentijnse order voor spoorwegma- terieel binnen te halen. Premier Den Uyl zei dit gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie na afloop van de ministerraad. Op 2 mei 1951. toen de Werkspoor order in de ministerraad aan de or de is geweest, heeft Prins Bernhard in de ministerraad verslag uitge bracht van zijn reis naar Latijns- Amerika, waaronder Argentinië. Eerder is de reis van de Prins ook nog in de ministerraad aan de orde geweest, namelijk voor hdj vertrok. Toen is niet over de order gespro ken. Premier Den Uyl zei verder, dat het kabinet volgende week opnieuw over de Werkspoor-affaire zal praten. De ministerraad zal dan trachten een antwoord te formuleren op de vraag of er meer gevallen van steekpennin gen zijn voorgekomen en of er even tueel maatregelen genomen moeten worden. Volgens de premier zijn er nog wel problemen om dingen te achterhalen. Volgens de voorzitter van de raad van 'bestuur van VMF-Stork waar in Werkspoor is opgegaan jhr. mr. F. O. J. Sickinghe kunnen de vijf tien procent commissie, die Werk spoor moest betalen om een miljoe nenorder in de wacht te slepen, niet als omkoopgelden worden beschouwd. Dit blijkt uit een brief die Sickin ghe over de Werkspoor-affaire heeft gestuurd aan de directeuren van VMF-Stork. de werkmaat schappijen, divisiecontrollers en de le den van de directieraad. "Het woord "omkopen" suggereert dat invloedrijke mensen met geld wor den bewogen om datgene te doen, wat zij anders niet zouden hebben gedaan. In het Argentijnse geval is simpelweg van de aanvang af de eis gesteld, dat vijftien pet van de od- drachtsom als commissies moest worden betaald. Van Argentijnse zij de is ook aangegeven, hoe het be drag diende te worden betaald", al dus jhr. Sickinghe. Deze betaling werd in overleg met het ministerie van Economische Za ken en de Nederlandse Bank gere geld, nadat de eerste termijnbetaling was ontvangen. "Het bedrag werd wel hoog geacht, doch zonder deze be taling' zou van een opdracht geen sprake zijn geweest. Deze was dan naar Engeland of elders gegaan". Het presidentiële rijtuig voor presi dent Peron maakt volgens Jhr. Sic kinghe deel uit van de officiële be stelling. Jhr. Sickinghe wijst in zijn brief op de grote verdiensten van Prins Bernhard voor de transactie. De Prins was niet bij de onderhande lingen betrokken. 'In verband met een goodwill-reis van de Prins naar Zuid-Amerika werd hem wel ge vraagd bij zijn bezoek aan president Peron melding te maken van de grote belangstelling van Nederland se zijde voor dit project. Bij zijn ver trek uit Argentinië werd hem van da zijde van de president meegedeeld, dat de order naar Nederland zou gaan. De ervaring is. dat een dergelijk bezoek vaak het beslissende mo ment kan zijn. De Prins had Spaans geleerd en dit maakte bij de goodwill-reizen steeds een voortref felijke indruk", zo zegt de VMF-top- Ook de afgelopen jaren heeft de Prins bij herhaling op verzoek van VMF-Stork buitenlandse staatshoof den gevraagd met aandacht naar projecten van het concern uit te kij ken. "Vaak met positief resultaat". Jhr. Sickinghe wijst erop, dat prins Philip van Engeland, maar ook de Franse president en de Zweedse premier Palme hetzelfde doen voor hun nationale industrie. "In onze belangrijke afzetgebieden is de in vloed' van de lokale overheid bij het plaatsen van omvangrijke opdrach ten groot", aldus Jhr. Sickinghe. D® onderhandelingen hebben vanaf de eerste contacten zoh tien Jaar geduurd. Voor Werkspoor werden de onderhandelingen gevoerd door di recteur Brunt, die inmiddels is over leden. In Argentinië had Werkspoor Argentijnse agenten, die de onder handelingen voerden met de Ar gentijnse autoriteiten. In zijn brief zegt jhr. Sickinghe dat zijn streven erop is gericht VMF- Stork zo goed mogelijk buiten de publiciteit te houden. ANVR-boekingskantoren: 'ismarkMleiden. (071) 149041 herenstraat 19. leiden. (071) 125070 breestraat. leiden, (071) 141241 ROTTERDAM De regering heeft Prins Bernhard een slechte dienst be wezen door de instelling van de com- missie-Donner. De commissie-Donner is bedoeld om de zaak te sussen. Maar door de affaire te politiseren in plaats van haar naar het normale straf rechtelijke vlak te schuiven wordt nu het omgekeerde bereikt. Prins Bern hard is in de positie van politiek ver dachte gedrongen. Dif schrijft de Rotterdamse hoog leraar in het. staatsrecht aan de Eras mus-universiteit. prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen in het Jongste nummer van het Nederlands Juris tenblad. „De leden van de commissie- Donner hebben geen ervaring of we tenschappelijke deskundigheid ten aanzien van het strafrechtelijk op sporingswerk en kunnen zich meren deels beperkt vrijmaken". Prof. Van Maarseveen begrijpt niet dat het openbaar ministerie de Lock heed-affaire niet uitzoekt, zoals ook is gebeurd bij de beweerde omkoping van twee Tweede Kamerleden door de Franse vliegtuigfabriek Dassault. De Rotterdamse hoogleraar consta teert dat de media zich in deze zaak hebben vastgebeten. „De betrekkelij ke terughoudendheid die men be tracht als een zaak in onderzoek is. wordt nu verlaten. Het eerste slacht offer daarvan is Prins Bernhard. het tweede de rechtsorde, waarin het ver trouwen wordt geschokt". Prof. van Maarseveen, die zelf een overtuigd anti-monarchist is: „Ik houd vol dat het koningschap moet worden beëindigd, maar dan wel via een zinnelijke discussie en niet via een Lockheed-affaire of dergelijke". Leidse Volksuniversiteit K 0 Door omstandigheden kan de lezing over ,De zeevisserij in een moeilijke tijd" op maan dagavond 22 maart as. in het K «Sc O-gebouw, NIET door gaan. Culinair Ook dit jaar heeft Nederland zich niet weten te scharen onder de culinaire naties. Het laatste woord hierover pleegt al Jaren de rode gids van Michelin te spre ken. Welnu, in de nieuwste edi tie van de gids voor de Benelux staat Nederland met twee restau rants onder de categorie "twee sterren genoteerd en met vijfen twintig restaurants in de catego rie "één ster". Een "drie-ster- ren"-restaurant. tempels waar de echte hogepriesters van de kookkunst huizen, komt in Neder land helemaal niet voor. Voor de goede orde geef ik ook nog maar even de score van België; "drie sterren": 1, "twee-sterren": 18, "één-ster": 72. U ziet wel dat ze bij onze zuiderburen nog wel wat meer kunnen dan alleen patat- bakken, maar dat we ten onzent voorbij de pot met boerenkool al gauw in de moeilijkheden ko men. Dat heb Je ervan; je kunt niet ongestraft de tongen in de diepvries blijven stoppen. Scharrel-ei Dan moet ik ook nog even kwijt dat ik deze week ook danig heb zitten ganhikken tegen het begrip "scharrel-ei". Het loopt immers langzamerhand weer naar Pasen. Wat is een scharrel- ei? Dat is een ei van de scharrel kip. En wat is dan weer de schar relkip? Dat is die nuttige vogel, die Je in oude schoolboekjes nog wel eens ziet afgebeeld onder het hoofdstuk "Op en rond de boer derij". Zo'n zonnig tafereeltje op de deel met een slordig gedepo neerde hark en in de buurt een haan die toen nog in veel-kleu rendruk werd uitgevoerd. Omdat de scharrelkip en haar nageslacht naar legbatterijen en vermeerderingsbedrijven werd af gevoerd. werd het scharrel-ei een zeldzaam, kostbaar maar nog ho ger gewaardeerd kleinood. De belangrijkste eigenschap van het scharrel-ei is dat het naar een ei smaakt. Ik ben bang dat lang zamerhand een hele genera tie mensenkinderen is opgegroeid die niet meer weet, hoe een ei smaakt. Het is minstens verstan dig om de scharrelkip tot be schermde diersoort te verklaren. Voorts is het een daad van cul tuur om de laatste scharrel-eie ren voor het nageslacht te bewa ren. Net als we met oude schrijf machines en stationsoverkappin gen doen. Als agrarische archeo logie dus, in dit geval. Sterren roep van presentator Rudie Car- rell was tevergeefs. Rijk was er niet; maar sterren stralen over al. Trouwens, ook cle Story-abon- nee ontbrak. Had ie wat beters te doen. of was hij piet uitgeno digd? Er zal er toch wel één ge weest zyn onder die achthonderd* duizend met een tweede-hands smoking? Gouden, zilveren en bronzen ster ren werden maandag in Amster dam uitgereikt op het 'Gala van de Nederlandse film", een avond je aangeboden door het weekblad "Story". U kunt zich herinneren dat dit periodiek destijds door de marketing-Jongens van VNU (de uitgever) werd toegesneden op de categorie "mensen die nooit lezen". Dat is, zoals alras bleek, een niet weg te cijferen groepje, want de oplaag van "Story" heeft intussen de achthonderdduizend gepasseerd. De abonnees mochten hun beste Nederlandse acteur en actrice aanwijzen, waarbij de redactie al vast een stelletje namen had ge noemd, kennelijk in de veronder stelling dat de Story-klantjes be halve bescheiden lezers ook wel eens spaarzame bioscoop-gangers zouden kunnen zijn. De uitslag was natuurlek voor spelbaar. Bij de meisjes Van der Ven, Alberti, Van Ammelrooy, in die volgorde; by de Jongens Hau- er. Brusse en De Gooyer. Van hen waren Van der Ven, Hauer en Brusse aanwezig. Willeke Al berts stuurde haar vader, de te- nore napolitano; de oude heer sprong zonder acht te slaan op de last der jaren zwierig op het podium. Het bleek dat de begaaf de dochter die avond haar talen ten in Nijmegen tentoonspreidde in de André van Duin-show. De andere Willeke verbleef in Holly wood en stuurde haar zuster. Van Ryk was überhaupt niets vernomen en de herhaalde op- Nieuws (1) Eén van de aardige dingen van een monarchie is dat Je met een familie en de aanhang te maken hebt. Als zon Hugo Carlos met een met zijn vliegmasjien rechts- omkeerd moet maken in Madrid, dan kun je Je voorstellen, hoe dat gaat in de familie. Iets van gut gut, die Hugo toch, een door- drammertje hoor. niet uit het veld te slaan, met of zonder rode ba ret op. Net zo als heel lang ge leden bij mij in de familie toen mijn neef Karei die op zijn solex naar België wilde geen toeristen- kaart had, door de rijkswacht bij Wuustweezel werd teruggestuurd met de woorden: Manneke, wat hebt ge hier te maken, dat is te zeggen, ge hebt de leeftijd niet. En neem nou eens de krant, zoals hier de Daily Express uit Londen. Het ls het eerste num mer na Wilsons verrassende aan kondiging om terug te treden. Staat dat groot op de voorpagi na? Zekerlijk niet. Het is danig weggedrukt om over de hele breed te ruimte te scheppen voor de me dedeling dat Margaret en Tony op het punt staan, uiteen \e gaan. Het Verenigd Koninkryk mag ver scheurd door tweedracht door de diepste hellen gaan. de Pondsbil jetten mogen langzamerhand nauwelijks meer dan de waarde van het verwerkte papier verte genwoordigen. maar tante Mar garet steelt de show op elke wis selmarkt Nieuws (2) Koninklijke families in parle mentaire monarchieën kunnen te gen (betrekkelijk) geringe kosten een stuk public relations verzor gen. De keren dat ons kikkerland tot twee maanden terug in de in ternationale pers aan de beurt kwam, waren gering en meestal had dichtby of in de verte de royalty er mee te maken. Er ls wel eens gesteld dat er bij zo n monarchie ook een minder posi tief imago zou kunnen worden gekweekt van 'ouderwets', 'uit de tyd\ Dat is nooit onderzocht, maar ïykt niet waarschymyk. Een streekproef kan men nemen door het beeld te toetsen dat men heeft van monarchieën als Noor wegen, Zweden of Denemarken. Alledrie komen ze als moderne, democratische naties over. By Groot-Brittannië ligt dat anders, maar dat heeft waarschyniyk te maken met het van traditionalis me doordezemde karakter van dat land, waarvan het koningshuis slechts een onderdeel is en by België speelt het verdrietige en hulpeloze in het gedrag van vorst en vorstin mede een rol om land en monarchie daar 'eigenaardig' te noemen in de meest letterlij ke betekenis van het woord. Maar negatieve publiciteit werkt echter extra schadelijk bij mo narchieën. Los van elke schuld vraag mag men vaststellen dat zo'n Lockheed-affaire ons imago in de wereld schade doet, omdat met mensen nu eenmaal meer normen van ethiek worden ver vlochten dan met instituties. En bij koningen of prinsen denkt men aan de mens en bij presi denten aan de politieke functie. In dit verband zal het velen mis schien nog het meest teleurstel len dat mensen onder instituties opereren die machtiger lijken dan die mensen. Een handelsreiziger die op vreemde grond een enor me orde in de wacht sleept, maakt een indrukwekkender com merciële handstand dan één voor wie. naar achteraf blijkt, met steekpenningen het terrein al \s geploegd, wy zyn nu minder trots op die locomotieven die door de pampa's daveren dan een week geleden. HAN MULDER DEN BOSCH (ANP) De wacht- tus 1974 ln Italië zijn vrouw heeft meester eerste klas van de rijkspoli- verdronken. De officier van justi tie J. F. M. K. uit Den Bosch heeft tie in Den Bosch heeft dit gisteren gisteren bekend dat hij begin augus- meegedeeld. Oorspronkelijk dacht men na de dood van de vrouw De hypotheek waarmee u nooit méér betaalt dan de rente van het moment. Hypotheekbank nv De rente bij deze hypotheekvorm figt niet voor enige jaren vast, maar verandert per kwartaal mee met de geldende rentestand. Aflossing geschiedt op lineaire basis. U kunt ook zonder vergoeding extra aflossen op de eerste van ieder kalenderkwartaal. De offerte voor een Budgethypotheek kan als het rxxfg is in twee of drie dagen rond zijn. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met uw makelaar, assurantieadviseur of ons kantoor in uw buurt Wij houden rekening met uw gezin. rouw aan een eenvou dig verdrinkingsgeval. De omstandig heden en achtergronden waren ech ter aanleiding voor de officier om de rijksrecherche een nader onderzoek naar de dood van de vrouw in te la ten stellen. Dit leidde gisteren tot de bekentenis van de echtgenoot van de vrouw, die bekende zyn vrouw in een opwelling uit een rubberboot te heb ben geduwd op 't Gardameer en haar vervolgens onder water te hebben ge duwd, zolang tot zij was verdronken. Als motief gaf de verdachte, die is gearresteerd, op dat hij reeds langere tijd met een andere vrouw van een bevriend echtpaar een meer dan vriendschappelijke relatie onderhield.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7