St Etienne: erg hard, maar geen houthakkers 'Dit was weer de ouderwetse Eddy' Feyenoord: botheid van koopmansbest uur UVS-CVV Rijvers krijgt zijn zin V. T. L.-ALPHIA ZATERDAG 20 MAART 1976 Het probleem met Brzezanczyk was. dat hij te menselijk was. Zo werd ons door Feyenoord verteld, na het ontslag van de Pool wiens naam de Rotterdammers al te veel moeite gaf. Het verwijt van die al te grote menselijkheid kan het Feyenoorabestuur bepaald niet gemaakt worden. Door Nico Scheepmaker Brzezanczyks verzoek om als nog tot november in dienst te mogen blijven, werd afgewezen. Daaruit blijkt dat Feyenoord nooit heeft geweten, met wat voor soort iemand ze in zee is gegaan, en wat voor soort problemen ze in huis haalde. Men handelt alsof men met de eerste de beste Nederlander of Belg te maken heeft, in plaats van iemand uit 'n communistisch land achter het ijzeren gordijn. Het is de droom van iedere inge zetene van zo'n land (of het nu Roemenië is, waar Kovacs van daan kwam, of Polen, waar Dey- na vandaan komt die nu door AZ '67 aan de haak is geslagen) om ooit eens de kans te krijgen zijn capaciteiten te gelde te maken in het westen, en daarbij in één moeite door de geneugten deel achtig te worden van een vrij land de op vrij normale manier kunnen leven, en alleen bij de kassa van de su permarkt even in de rij hoeven te staan. Antoni Brzezanczyk had twee redenen om zijn tijd normaal te willen uitdienen. Ten eerste was hij de eerste Poolse trainer die toe stemming kreeg in het buitenland te gaan werken. Voor Polen waar dit soort dingen gevoeliger lig gen, vooral als het om zaken gaat die met het westen te maken heb ben, is zo'n ontslag halverwege het seizoen een geweldige af knapper, enigszins te vergelijken met het "gezichtsverlies" dat in Indonesië en omstreken zo'n gro te rol in het leven speelt. Uit de botheid waarmee het Rotterdam se koopmanSbestuur eerst Brze zanczyk na een overrompelings actie uit zijn tweejarig contract heeft gelicht, om hem daarna ook nog (om hem zijn menselijk heid af te leren) te weigeren zijn dienstverband tot november te continueren, blUkt wel dat Van Kerkum c.s. geen flauw benul heb ben met wat voor soort „mate riaal" ze driekwart seizoen lang hebben gewerkt. De tweede reden voor Brze zanczyk om wat langer dan de hem nu nog toegemeten tijd (zijn verblijfsvergunning is tot eind april verlengd) te blijven is nog het meest dramatisch. Zijn vrouw en studerende dochter stonden op 't punt naar Nederland te komen. Zoiets is voor Polen niet alleen gewone verhuizing, maar een vorm van zielsverhuizing. Zoals in het toneelstuk "de drie zus ters" van Tsjechov aan het eind van het derde bedrijf Irina ver zucht: "Laten we naar Moskou gaan toe, ik smeek je erom, Olja, laten we naar Moskou gaan; er gaat in de hele wereld niets boven Moskou, laten we gaan, Olja, laten we er toch heengaan". Zo ongeveer moeten Brzezanczyks vrouw en dochter tegen elkaar gezegd heb ben: "Laten we naar Rotterdam gaan, er gaat 'in de hele wereld niets boven Rotterdam". Wij niet-Rotterdammers weten natuurlijk wel beter, maar van uit Warschau gezien moet Rot terdam een groot ideaal zijn. Herr Antoni's dochter stond op het punt haar studie medicijnen te vervolgen in Rotterdam, en zijn vrouw zag zichzelf al winke len op de Lijnbaan. Is het won der dat "Maigret" zijn ontslag, gepaard gaand aan zijn snelle uitwijzing, pas na enige tijd aan zijn vrouw en dochter durfde me de te delen? Ik hoop werkelijk van ganser harte dat Feyenoord dit seizoen niet kampioen word*. En ik hoop nog meer: dat een andere Nederlandse club op de originele gedachte komt om Brez- zanczyk een contract aan te bie den. Het is natuurlijk niet de meest voor de hand liggende con clusie die je uit zijn moeilijkhe den met Feyenoord kan trekken, maar Wiel Coerver is (als je alles op een rijtje zet) om nagenoeg dezelfde redenen vertrokken,, en was dat dan geen goede trainer? Antoni Brzeznanczyk heeft de Nederlandse voetbalwereld nu vol doende leren kennen om 'n juis te plaatsbepaling te maken in een nieuwe club. Hij zal zich wil len waarmaken na het échec bij Feyenoord, dat overigens nog steeds samen met PSV en Ajax en alleen met een iets slechter doel- gemiddelde, met 35 competitie- punten bovenaan staat. Als 't wt_T de ideale man zyn voor Sparta. In is dat Leo Steegman bij Sparta weg wil, zou Antoni Brzezanczyk de ideale man zijn voor Sparta. In de eerste plaats zal hij finanieel niet overvragen (hij heeft zich tenslotte voor de fooi van 25.000 gulden laten afkopen van zijn tweejarig contract bij Feyenoord) Hij zal bij Sparta, de andere Rot terdamse club, van nog meer re- vanchegevoelens bezield zijn dan bijvoorbeeld FC Den Haag het geval zou zijn. Hy zou bovendien in een klimaat terechtkomen (zeg maar 'n iets „deftiger" klimaat), waar hij als fatsoenlijke man be ter zal kunnen aarden. En zijn vrouw en dochter zouden hun lang gekoesterde wens ("Laten we naar Rotterdam gaan, er gaat in de hele wereld niets bo ven Rotterdam) toch in vervul ling zien gaan WOUBRUGGE Het team van Woubrugge heeft de finale spelregel wedstrijd van het Leidsch en Al phens Dagblad en de COVS-afde ling Leiden gewonnen. Het achttal pupillen en junioren, dat in het be zit kwam van de door LD/AD di recteur Koopman uitgereikte beker (foto) mag nu op kosten van onze krant de competitie-wedstrijd Feyenoord—Ajax gaan bezoe ken. De finale in de kantine van Woubrugge kreeg gisteravond een spannende ontknoping. In de laat ste ronde ging Woubrugge nog net met één punt (938 om 937) het team van het Leidse ASC voorbij. Docos werd derde met 876 punten, Rijpwetering vierde (856) en MVKV vijfde (840 pnt.). Het team van Woubrugge bestond uit Jan en Wim Biouwer de Koning, Leo v.d. Wete ring, Arjen Bouma, Theo Vesseur, Eric Taal, Martin Nooter en René v.d. Kooij. EINDHOVEN Zenuwachtig dribbelde Kees Rijvers woensdagavond onmiddellijk na het eclatante succes op Hajduk Split door de catacomben van het Philips-sportpark. "Waar is Joop Niezen? Waar zit die man nou?", mompelde hij. "Ik wil verdorie weten hoe het bij St. Etienne Merckx wint Milaan-San Remo SAN REMO Eddy Merckx bezit nog steeds allure. Wie de Belgische wielervedette gistermiddag tussen Milaan en San Remo bezig zag moest wel erkennen: Merckx blijft van uit zonderlijke klasse. Door Rob Ven te kersstreek. Nou, die mijnwerkers PSV is? Bij de „kunnen op de tribunes ontzettend te- bookmakers in Engeland staan keer gaan. Het publiek in St. Etien- i de laatste vier het slechtst op. ne is beroemd in heel Frankrijk. Het Ze geven ons de minste kans i Een voordeel De NOS-radioverslaggever werd «En dat het elftal sterk is, ach, dat Kees Rijvers tot slot: "En nu sta ik opgetrommeld. Na even door de hoef ik eigenlijk niet te vertellen, geen enkel interview meer toe. Ik koptelefoon mett "Hilversum" te Logisch niet. Anders breng je het ga me volledig concentreren op de hebben gebabbeld, kon Niezen het niet tot de laatste vier, anders scha- eindfase van dit seizoen. Pas als al- vertellen: "St. Etienne staat met 2— kei je een Dynamo Kiev niet uit", les 0 voor". "Een voordeel is dat ik ook dit hui- KNVB-beker e Kees Rijvers daarna, een veront- dige St. Etienne goed ken. Ik volg de kun je weer bij schuldigend' gebaar makend: "Vind pioeg altijd in de krant, zie ze op je het gek dat ik zo in die wedstrijd de televisie voetballen. St. Etienne ben geïnteresseerd? Het ergst wat heeft een team dat bereid is om zich ons kan overkomen is namelijk dat tijdens de wedstrijd kapot te knok- we dadelijk Dynamo als tegenstan- ken. Ze voetballen ook hard. Erg der krijgen. Die ploeg is beresterk hard. Maar sportief. Het is beslist en de reis naar Kiev we hebben geen houthakkerselftal, dat schopt het vorig Jaar meegemaakt af- naar alles wat beweegt. Nee, gelukkig LDWS-terrein Sportpark 'De Vliet' schuwelijk. Het liefst ga ik naar St- niet". K Etienne. Dus hoop ik vurig dat die -weet je wat tussen haakjes ook Fransen het nou redden". Joop Niezen kon Kees Rijvers een kwartiertje later geruststellen: St. Etienne had zich in de halve fi nales van de Europa Cup 1 gena- noeuvreerd. Gistermiddag ging Rij vers wens voor honderd procent in vervulling. In Zürich rolde St.. Etienne als de tegenstander van PoV uit de champagne-koeler eShV zeif^ais pro?voet- naar Montreal balier in de jaren vijftig grote triomfen vierde. Rijvers, cie kleine. AMSTELVEEN In het Wagener- verrukkelijke technicus, was in die stadion in Amstelveen is Groot Brit- tijd in Frankrijk razend populair. t°nnië gisteren voor ongeveer 750 Niet voor niets werd hij er tot "voet- toeschouwers de tweedaagse hockey- A C- Hockeyteam van Engelsen op weg op zit - de eredivisie, de de Europa Cup - e aankloppen". ZONDAG A.S. aanvang 14.30 uur LDWS-VELO Aangeboden door: ,,'t Kaas en Notenhuisje" Eddy Merckx: ouderwets IJSHOCKEY Voor het toernooi om het wereldkampioenschap ijs hockey (b-groep) zyn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. Zwitser land versloeg in Biel Joego-Slavië met 54. In het andere duel won Italië in Arau van Bulgarije met 8-3. De prestatie van de dertigjarige Belg is zeker niet te verwaarlozen. Voor de zevende keer in een tijds bestek van tien jaar triomfeerde hij in de Primavera. Tevens zorgde hy er voor. dat de naam van Costante Girardengo niet meer bovenaan de lijst van Milaan - San Remo prijkt als de renner, die de klassieker de meeste keren won. De Italiaan was in de jaren twintig zes keer winnaar van de 288 kilometer lange rit, maar moet sinds gisteren Eddy Merckx voor laten gaan. Merckx had al zijn zinnen op Mi laan - San Remo gezet. Hij liet Parijs - Nice schieten en bereidde zich voor in de etappewedstrijd Tir- reno - Adriatico. Daar hield hij zich op de vlakte. Toen ook begonnen ve le wie 1 erdeSkundigen te denken aan een periode, waarin Merckx geen hoofdrol zou spelen. Op onweer staanbare wijze, in feite alleen zoals hij het kan, heeft Merckx de bui tenwereld duidelijk gemaakt, dat hij dit seizoen - hoogstwaarschijnlijk zijn laatste - met de andere vedetten wil duelleren. Merckx toonde gistermiddag tij dens de 288 kilometer zijn kracht aan zijn rivalen Roger de Vlaeminck en Freddy Maertens. Zij hadden im mers in het prille voorseizoen diver se ritzeges bewerkstelligd. De Vlae- minck imponeerde vooral in Italië en Maertens bepaalde voor een be langrijk deel het gezicht van Parijs - Nice. Zij hadden ook hun stempel willen drukken op Milaan - San Re- baller van het jaar" uitgeroepen niet voor niets benoemde men hem tot ereburger van St. Etienne. Op zijn beurt werd Rijvers verliefd op Frankrijk. Ook nu nog brengt, hil duel met 3—0. België moet vandaag slag tegen de Belgen, om een plaats in het Olympisch toernooi van Mon treal, uitstekend begonnen. De Brit- het eerste kwalificatie- er elk jaar zijn vakantie door. houd van het land, van de De Fransman is eerlijk, open", stelt de huidige PSV-trainer. Al heeft Francofiel Rijvers voor geschakeld. St. Etienne, waar hij zeveneneen half seizoen op de loonlijst prijkte, nog steeds een zwak plekje in zijn hart, hij zal toch zijn uiterste best doen om te voorkomen dat zijn ou de ploeg op 12 mei in Glasgow in de eindstrijd! van de Europa Cup be landt. De man die 33 maal het Oranje-shirt om de tengere schou ders liet glijden: "En PSV hééft mo gelijkheden om Schotland te hal^n. 1 Vooral ook omdat we eerst uitspe- de tweede wedstrijd winnen een derde en beslissende ontmoeting op zondag af te dwingen. By verlies gelijkspel zijn de Belgen uit- Wagenaar naar EK voor beroepspikeurs len. DUSSELDORF Jan Wagenaar een van de dertien deelnemers, die van 16 tot 27 april strijden om de Europese titel bij de beroepspikeurs, tegen Het kampioenschap omvat dertig Kijk, als Je in staat bent vrx.«,»v een absolute topclub als Hajduk >p wedstrijden "op acht banen, cl=en veld een 2-0 achterstand onder die van Hilversum. De dertien recht te zetten, vormt dit een over- pikeurs zyn: Horst Bandemer (Wdl), tuigendbewijs.dat je veel mans bent. titelverdediger. Rolf Dautaenberg Overigens beseft Kees Rijvers als (Wdl), Jean Mary (Fr.), Gilbert geen ander dat zijn formatie het op Martens (Bel Preben Djaersgard de laatste dag van deze maand in (Den.). Aarne Nyman (Fin.), Vitto- ïïankrijk erg zwaar zal gaan krij- rio Guizzinati (Ita.), Gunnar Eggeb gen. (Noo.ï, Adolf Uebleis (Oos.), Geor- De trainer: "De stad St. Etienne. ghe Tanasa (Roe.), Olie Goop (Zwe), die als geen andere in Frankrijk van Laszlo Ferge (Hon) en Jan Wage- voetbal houdt, ligt in een mijnwer- naar (Ned.). ZURICH Saint Etienne heeft, bij monde van trainer Robert Herbin en technisch directeur Pierre Garonnaire, het lot dat PSV als tegenstander aanwees, ge lukkig genoemd. Garonnaire ver telde in Zürich: „Wij zijn dit keer weer veel verder gekomen dan wij aan het begin van het seizoen hadden verwacht. Door deze ge lukkige loting is zelfs een plaats in de finale voor ons bereikbaar" Trainer Robert Herbin zei: „De spanning van voor de loting is verdwenen en heeft plaats ge maakt voor èen glimlach. Kees Rijvers, de trainer van PSV is een vriend van mij. Wij hebben nog samen gespeeld in Saint Etienne. Ik ben blij met deze tegenstan der. Alleen de volgorde van thuis en uit is minder gunstig. Ik had liever eerst in Eindhoven ge speeld. Daar staat tegenover dat wij vorig jaar, toen wij Bayern in de halve finales ontmoetten, die wedstrijden al op voorhand als onze laatsten beschouwden in het toernooi. Nu geloof ik dat wij een redely ke kans hebben ons te plaatsen voor de eindstrijd". De meeste spelers waren echter minder tevreden over de confron tatie met PSV. Spitsspeler Herve Revelli liet weten: „De meesten van ons hoopten op wedstrijden Ook Fransen 'gelukkig' met loting tegen Real Madrid en desnoods, om revanche te kunnen nemen, Bayern München. Allemaal wa ren wij het er over eens dat wij het best eerst uit konden spelen. En wat hebben wij gekregen: PSV en ook nog te beginnen met de thuiswedstrijd. Dat kan moei lijk worden. Maar het is buiten kijf dat wij dit keer een betere kans hebben de finale te halen dan vorig jaar". Real Madrid is overigens met 7 tegen 4 favoriet bij de Britse bookmakers om de Europese be ker voor landskampioenen te win nen. Real veroverde de beker zes keer. PSV staat als tweede geno teerd met 5 tegen 2. Dan volgen Bayern München (11—14) en St Etienne (5—1). In het toernooi om de Eurobese beker voor be kerwinnaars worden de kansen van Eintracht Frankfurt het hoog aangeslagen. De Westduit sers staan 10 tegen 11. In het UEFA-toemooi staat Barcelona met 13—8 het best genoteerd. Van de vier halve Europa Cup I finalisten heeft alleen Bayern München de bekerhouder van '74 en 1975 geen verlengingen nodig gehad om zijn plaats te verove ren in het élite-kwartet. Real Madrid, Europees kampioen in de Jaren 1956 tot 1960 en in 1966 en met zes bekers nog altijd Europees recordhouder, versloeg in de tweede ronde Derby County pas na verlenging. Borussia Mön- chen Gladbach werd door de Ko ninklijke in Madrid uitgescha keld doordat Real, nadat hun bei de wedstrijden gelijk waren geëin digd. kon bogen op twee doelpun ten in de uit-wedstryd en Borus sia slechts op één. PSV en Saint Etienne wonnen vijf van hun zes wedstrijden, maar hadden woensdag tegen respectievelijk Hajduk Split en Dinamo Kiev een half uur extra nodig om de laatste hindernis te Er loopt trouwens een merkwaar dige overeenkomst tussen de pres taties van PSV in dit toernooi en die van Saint Etienne in *t vorige jaar. PSV zette Ruch Chorzov op zij (3—1 en 4—0) en bedwong Hajduk Split pas na verlenging. De Franse kampioensploeg pres teerde vorig jaar precies hetzelf de. Lang hadden zij, en i Moser, Thurau, Van Linden, Pandz- za, Baronohelli, Knetemann en Laurent, hoop het inderdaad te kunnen maken. Tot 35 kilometer voor de finish in San Remo bleef het veld bijeen. Toen richtte Merckx zich op. Bij de beroemde Capo Ber- ta sleurde hij de rijen uiteen en nam hij zijn belangrijkste concurrenten mee naar boven. Er was echter één verschil: Merckx ging aanzienlijk soepeler naar de top dan de overi gen. Alleen zijn jonge landgenoot Jean - Luc Vandenbroucke kon zijn illustere collega volgen. Vanzelfspre kend was hij kansloos in de eind sprint. Maar het was al een verrassing dat hy kon volgen. Merckx: „Ik moest eerst goed kijken wie my nu eigenlyk volgde. Dat kon ik nauwe lijks geloven. Ik zei hem, dat hij tot aan de top geen kopwerk moest doen, want dan waren wij binnen een mum van tijd weer achterhaald". Vandenbroucke beperkte zich tot „meefietsen", maar achtte zichzelf niet kansloos in de eindsprint. Hy zette zelfs aan. maar dat wekte de toorn op van Merckx. Alsof er geen 288 kilometer in zijn benen zaten flitste hij langs zijn Jonge landge noot, die tenslotte met „zilver" best tevreden was. Roger de Vlaeminck en Freddy Maertens, de verslagen kanshebbers, berustten In de krachtsexplosie van Merckx. De Vlaeminck: „Er was niet tegen te rijden. Dit was weer de ou derwetse Eddy". En Maertens: „De manier waarop hy de Capo Berta nam toonde aan, dat hy ook dit sei zoen meetelt". Uitel&g: 1. Eddy Merckx (Bel) 288 kilometer in 6 uur, 55 minuten en 13 seconden, 2. Jean-Luc Vanden broucke (Bel.) op 2 sec., 3. Vladimiro Panizza (Ita) op 28 sec., 4. Michel Laurent (Fra.) op 31 sec., 5. Rik van Linden (Bel) z.t., 6. Patrick Sercu (Bel) z.t., 7. Walter Planckaert (Bel) z.t., 8. Roger de Vlaeminck (Bel) zjt., 9. Francesco Moser (Iita) z-t., 10 Walter Godefroot (Bel), z.t, 13. Kne temann iNed.) op 33 sec., 21. Piet v. Katwijk op 3 min. 40 sec., 36. Jan Aling, 67. Hennie Kuiper (z.t. ais Van Katwijk). Happel tekent drie jaar bij BRUGGE Ernst Happel heeft gis teren zyn contract als trainer van Club Brugge met drie Jaar verlengd. Happel, oud-trainer van ADO en Feyenoord, is momenteel aan zijn tweede seizoen bjj de Belgische dub bezig. Waterpoloteam start met zege BARCELONA - Het Nederlandse waterpoloteam is het zes landen toer nooi in Barcelona gisteren begonnen met een overwinning van 12—3 op Groot-Brittannië. Spanje versloeg Zweden met 72 en Italië was met 5—3 te sterk voor West Duitsland. BASKETBAL Het Nederlands dames basketbalteam heeft gister avond in de sporthal Montferland in 's Heerenberg een interlandwed strijd tegen Polen verloren met 85- 89. Bij de rust was de stand 44-45. Bezoek zondag a.s. de belangrijke voetbalwedstrijd Aanvang 2.30 uur op het Vlietcomplex. Deze advertentie is aangeboden door: Chemische Wasserij v. Egmond Cleaning Service, Rooseveltstraat 9, Leiden. Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uu Hoofdklasse K.N.V.B. GE/.OOF oar ze /&ZOMez eezjuc A!££rr <5MXP/£ MM nrrusE AAM- KOOP ZC&PT A//Z£AJ MAAS? X AMZeXAJ i/oae ze IXTEM

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11