Veel minder activiteiten of ontslag van personeel (gjwmctasr... n Zorgen rond Leids muziekleven ...en gisteren toegelicht /IMDKfl programma zien bij ssf.-«sa j-rwtrvsESss Vertelt alles. Aan iedereen. VRIJDAG 19 MAART 1976 i ei U I. %j.f Het zal iedere Leidenaar, die eni germate geïnteresseerd is in dei financiële positie van de stad wel1 i duidelijk zijn, dat die niet bijster florissant is. Leiden is van rijks wege verplicht in enkele jaren de I reserves, die in vele decennia wa ren vergaard op te souperen. I Groot ook zijn de noden die op velerlei terrein bestaan. Eén sim pel voorbeeld: de gestegen werk loosheid zal de gemeente Leiden dit jaar een bedrag van één mil- I joen gulden meer kosten aan so ciale uitkeringen. Om nog enigermate aan de meest I urgente verlangens, die er be- i staan, tegemoet te komen heeft het college van B en W voorge steld de onroerend-goed-belas- ting dit jaar extra te verhogen, i zodat er voor 1976 tenminste nog een minimaal bedrag voor nieuwe I taken en uitbreiding van bestaan- de taken ter beschikking komt. Uit dat uiterst bescheiden ex traatje, dat opgehoest wordt door de Leidse bevolking moest alles i bekostigd worden. En dan gaan we er gemakshalve i maar even van uit, dat de meer- j derheid van de Leidse raad die I extra-verhoging slikt, want an- i ders wordt de besteedbare ruimte nog kleiner dan ze al is. Met die wetenschap zal niemand een ge- j meentebestuur kunnen verwijten, dat bijzonder zuinig met de be schikbare gelden wordt omge- j sprongen. En dat er veïduveld goede argumenten op tafel moe ten komen om wat extra geld te I bemachtigen. In de kritiek, die K en O gister middag heeft gespuid is van be grip voor de moeilijke situatie waarin Leiden verkeert weinig te bespeuren. De opgestelde, begro ting is een heilige koe, en wee, de wethouder, die daar aankomt. Die krijgt direct het verwijt het cul turele leven van Leiden om zeep te willen helpen. Met geen woord wordt gerept over het feit dat die 85 000 gulden die K en O boven de normale verhoging van tien pro cent wil hebben wel ergens van- daan moeten, komen. En dat daarvan anderen de dupe moeten worden. i Cultuur en educatie, de terreinen waarop K en O werkzaam is, heb- j ben in onze maatschappij een plaats. Gelukkig. Maar cultuur en educatie is niet iets voor een ivo- ren toren. Wanneer voor alle an dere sectoren beperkingen gelden I (bijv sport, maatsch. werk, buurt en clubhuizen) dan is K en O daar niet ver boven verheven. Dan zullen ook zij, genoegen moe ten nemen met minder dan in feite gewenst en misschien wel noodzakelijk is. Een heel ander probleem is of er iets schorte aan de voorbereiding van de begroting. De lezingen over de procedure staan *zo lijiy- recht tegenover elkaar, dat voor de buitenwereld moeilijk valt te beoordelen, of, en waar, de fouten zijn gemaakt. Blijft overeind de vraag waarom K en O dat de slechte Leidse financiële situatie nabij bekend moet zijn een LEIDEN Een aantal Leidse wethouders heeft zeer onlangs verklaard af te willen van het slechte imago dat Leiden heeft. Dat dit weinig rooskleurige beeld opnieuw een knauw krijgt steekt bij deze uitspraak schril af. Lei den dreigt namelijk op korte ter mijn verstoken te raken van een gevarieerd cultureel leven. Met name de muzieksector zit op het ogenblik zwaar in de zorgen. Meesterserieconcerten, prome nadeconcerten, rijksdaaldercon certen en koffieconcerten, ze worden al sinds jaar en dag naast vele andere activiteiten met stijgende succes door de Leidse Volksuniversiteit georga niseerd. Het ziet er naar uit dat hierin de klad komt nu de heren van het college het mes wensen te zetten in het subsidiebedrag, waarmee K. en O. niet alleen de kosten van zijn eigen gebouw en personeel maar ook het tekort op het uitgebreide evenementenpak ket, zowel op cultureel als edu catief terrein, moet zien te dek ken. Men zou er begrip voor kun nen opbrengen dat het huidige college zijn bedenkingen heeft -tegen de ondoelmatigheid van twee culturele bedrijven, te we ten (het gemeentelijke) instituut van de Leidse schouwburg ener zijds en de Leidse Volksuniversi teit K. en O. anderzijds. In hoe verre een volledige integratie kostenbesparend zal zijn blijft echter nog een waag. Al gerui me tijd is men de mogelijkheid aan het bestuderen om K. en O. samen te laten smelten met dat gemeentelijke apparaat. K. en heeft zich vorig jaar zelfs al be reid verklaard om onder bepaal de voorwaarden op te gaan in de Leidse Schouwburgcommissie. Die voorwaarden zullen moeten worden ondergebracht in een ge meentelijke verordening, die vol doende garanties biedt voor het dan te voeren gemeenschappelij ke beleid. Een beleid dat er vol gens K. en O. op gericht dient te zijn voor zoveel mogelijk groepe ringen een algemeen verant woord samengesteld pakket van activiteiten te bieden, dit zowel op het terrein van het vormings- en ontwikkelingswerk als op dat /an kunst en ontspanning. Het uitgangspunt van K. en O. is ge baseerd op de overweging dat ac tiviteiten op beide terreinen el kaar doorgaans in gunstige zin beïnvloeden. Probleem is overigens ook wie de kapitein van het te bouwen culturele slagschip moet worden, temeer omdat het een publiek geheim is datde twee betrokken directeuren geen gezworen ka meraden van elkaar zijn. Het is zoals een bestuurslid van K. en O. eens heeft gezegd de hete brij waarom heen men in Leiden al enkele jaren loopt. De aanstel ling van een theaterdirecteur en een muziekdirecteur of een edu catief directeur en een cultureel directeur zou wellicht tot de mo gelijkheden kunnen behoren, mits er op basis van wederzijds respect en vertrouwen wordt sa mengewerkt. Het valt op dit moment hoe dan ook moeilijk te aanvaarden, waar of bij wie de schuld van de hui dige moeilijkheden ook ligt, dat een op zijn minst redelijk functio- rende particuliere stichting, waar aan het na-oorlogse Leiden zijn culturele leven vrijwel geheel heeft te danken, zo voor het blok wordt gezet als nu gebeurt, yvant door het subsidiebedrag over het nu al bijna afgelopen seizoen met 85.000,-, welk bedrag uiter door K ven aan contractuele verplichtin gen, te besnoeien, scheept men de Leidse Volksuniversiteit op met een schuld, die niet of nau welijks is. te verhalen, tenzij men personeel ontslaat of voor veel meer dan de helft afziet van een concertseizoen 1977/'78. Immers ook voor het komende seizoen zijn vrijwel alle contracten met orkes ten en solisten al afgesloten. Boze tongen beweren dat het de verantwoordelijke wethouders in feite niet om dat betrekkelijk klei ne van enkele tienduizende gul dens te doen is, maar dat zij door hun handelwijze K en O als par ticuliere stichting op de knieën wil krijgen. Of deze mening nu terecht of onterecht is, het Leid se muziekleven dreigt hoe dan ook de dupe te worden van aller lei ontwikkelingen, die dwars door elkaar heen lopen. Een eventuele sluiting van de Stadsgehoorzaal, waarvan deze week ook sprake is geweest, zal de deur voor de mu ziekliefhebbers uit Leiden en naas te omgeving helemaal dichtdoen. Of, er voldoende taxi's zijn om hen naar Den Haag of verder te rijden is nog maar de vraag.... PLEITER C. ROSIER K O voor moeilijke keus als geld niet op tafel komt LEIDEN De Leidse Volksuniversiteit K en O heeft een brief doen uitgaan naar de gemeenteraad om de besnoeiing van f 85.000,op de subsidie voor dit jaar tijdens de behandeling van de ontwerp-begroting 1976 ongedaan te maken. Zij wijst er in deze brief op dat in geval van goedkeuring van deze door het college voorgestane maatregel veel schade berokkend zal wor den zowel aan het culturele leven als aan het vormings- en ontwikkelingswerk in Leiden. Wanneer het ontbrekende bedrag niet alsnog op tafel wordt gelegd ziet K en O zich volgens de brief noodgedwongen voor de volgende ran uttuij ucK.enu moet zijn een i,M17, begroting inlevert, die ver uitgaat boven de jaarlijkse stijging van tien procent. De Amerikaanse actrice Kim No- vak is in haar woonplaats Monter rey in Californië getrouwd met vee arts Robert Malloy. De 36-jarige Mal loy en zijn zeven jaar oudere bruid maken hun huwelijksreis te paard. De jonggetrouwden hebben bei- I den al een huwelijk achter de rug. Ontslag van personeel, hetgeen mede tot gevolg zal hebben dat de verkoopactiviteiten ten behoeve van de Leidse Schouwburg, die geheel door K en O worden verricht, dras tisch worden ingekrompen. De wethouders Ooeterman en Tesse laar hadden inderdaad de waarschu wende vinger omhoog gestoken, aldus de K en O-voorzitter, maar dat ge beurde pas tijdens een gesprek dat nota bene op aandringen van K en O zelf eind augustus 1975 in het stad huis werd gevoerd. Op dat moment echter zag K en O geen kans meer om zich zelf beperkingen op te leg gen, omdat noodzakelijkerwijs alle verplichtingen voor het lopende sei zoen al wa Het bestuur Het bestuur van K en O gaat zelfs nog verder door te stellen dat het lot liquidatie van de stichting zai overgaan indien het in bovenstaande maatregelen geen voldoende compen satie kan vinden voor ongedekte be- De NOS zal het KRO-televisie- piogramma T)e Willem Nijholt show' inzenden naar het concours om de Gouden Roos in Montreux. Dit con- cours wordt gehouden van twee tot grotingstekorgen, acht mei aanstaande. Buiten mede- o dinging wordt ingezonden de 'Esther conferentie, tijdens weike Philips Special' van de TROS. in K en O acht het het college om op het subsidiebedrag te beknotten des -te onbegrijpelijker omdat na het gesprek van 21 augustus 1975 desgevraagd nog diverse uitgebreide toelichtingen op de begroting zijn gegeven en wethou der Tesselaar een op 10 oktober 1975 schriftelijk gedane toezegging voor een nader gesprek met hem niet is nagekomen. Dat er aan de gesprekken van K en toelichting op de aan alle raadsle- met het stadhuis geen afronding den toegezonden brief werd gegeven, volgens de heer Wei- ging het K en O-bestuur bij monde zijn voorzitter, mr. H. Weiland, tegen eerder gedane uitlatingen de wethouders Bert Oosterman Onzindelijk D. Tesselaar als zou K en O vorig Leidse wethouders. Door Pieter G. Rosier De door wethouder Tesselaar ge maakte opmerking dat de verhou ding tussen het bedrag van 300.000, gulden voor de pedsoneelskosten en het bedrag Van 100.000,— gulden de culturele ten i i K hik is, werd tijdens de persconferen- Jaar al voor een situatie als deze tie van K en O een voorbeeld van zijn gewaarschuwd. Sommige K en onzindelijk denken genoemd. Bij het O- vertegenwoordigers spraken van laatst genoemde bedrag gaat het na- eea valse voorspelling van zaken, an- melijk om een tekort op de activitei- dere van een onzorgvuldig bestuur ten van K en O. van de zijde van het college. De heei Welland herinnerde er in dit Walil»Ug.bH argument van wet- verband aan, dat K en O reeds in houder Oosterman dat ongeveCT een april van het vorige jaar bij het col- Kwart van alle K en O-leden afkom- lege een subsidieaanvrage voor het stig z«n uit de omliggende gemeenten seizoen 1975-'76 heeft ingediend, die merkt het K en O-bestuur op de wet- gelet de zorgelijke economische si- houder te hebben gewezen op de mo- tuatie slechts was gebaseerd op gelijkheid om als centrumgemeente handhaving van de activiteiten van aanspraak te maken op een bijdrage K en O. Het bestuur heeft bewust, van de randgemeenten. „Wij van on- aldus de heel- Weiland, zoveel moge- «t kant hebben de randgemeenten lijk afgezien van hét geven van uit- reeds meermalen hierover aange- breiding aan die activiteiten welke schreven, aldus het K en O, maar als zouden kunnen leiden tot vergroting het gemeentebestuur de bal op de van het begrotingstekort. Volgens andere helft van het speelveld laat hem heeft het K en O-bestuur t.0e- liggen dan kan dat alleen maar wor- vallig inzage gekregen van de ont- dien betreurd". met haar administratieve staf van acht man de werkzaamheden die zü voor de Leidse Schouwburg verricht (deze werkzaamheden liggen o.m. op het terrein van de kaartverkoop voor de hand van de door de gemeente sohouwburgvoorstellingen) niet zou verstrekte normen. moeten terugstoten naar dat gemeen telijke apparaat om althans voor een K en O-directeur Tjitte Wéber: deel uit de zorgen te komen. Het gaat zorgen om het Leidse muziekle- ii educatieve acbivitei- hier volgens K en O om diensten, die ven. O niet helemaal rede- niet naar rato worden vergoed. Integratie er sinds enkele jaren een regeling bestaat volgens welke gemeentebe sturen een rijksbijdrage, tot zeventig procent toe, kunnen verkrijgen voor verliezen op het vormingswerk. Ten minste vijfentwintig gemeenten in Nederland trachten van deze moge lijkheid te profiteren, maar Leiden is kennelijk hiervan niet op de hoog te, zo werd gesteld.. Hoewel de integratie n\et de Leidse Schouwburg volgens het K en O-be stuur in feite al op gang is gekomen wordt er in die kring sterk aan ge twijfeld of een volledige samensmel ting belangrijke bezuinigingen zal op leveren. K en O werkt met betrekke lijk goedkope krachten, die éénmaal In gemeentedienst veel meer zullen Aan alle inschrijvers van K en O zal kosten, aldus het K en O-bestuur. het K en O-maandblad worden ge- Tijdens de inderhaast belegde pers- vraagd om adhaesie te betuigen met Qonfereratie werd ook opgemerkt, dat de in nood verkerende stichting. NEDERLAND I 18.15 Sociale Verzekeringen - les 1 (TELEAC) 18.45 Kortweg, kunst op komst (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De man van zes miljoen (TROS) 19.55 Alles of niets (TROS) 20.40 Peppei' (TROS 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Achter de schermen van Lucky Lady, filmprogramma (TROS) 22.15 Mei Torme Special: licht muziekprogramma (TROS) 23.00 Oud- en wijs-genoeg (IKON) 23.25 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18 45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop presenteert de Nationale Hitparade (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 De gebroeders Hammond (AVRO) 21.15 Voor de vuist weg (AVRO) 22.35 Televizier magazine (AVRO) 23.30 Journaal (NOS) Hij is katholiek. Hij is vorme lijk, autoritair en kordaat. Be sturen is zijn lust en zijn leven. Als geen ander kent hij de macht van het getail. Hij bezit een groot talent om zijn zin door te drij ven. Hij is een echte jezuieten- leerling. Hij zit al 60 i op het goede spoor. Hij dirigent zijn manschappen precies waar hij ze hebben wil. Hij is erg saai. Hij is een uitgeslapen bestuurder. Hij heeft een pijp, een snor, een kalend hoofd en draagt onberis pelijke pakken. 'Ik ben een ont zettende voetbalgek", zegt hij van zichzelf. Rara, om wie gaat het hier? De minister van de keerpunten" werd hjj ook nog genoemd in VPRO's Maohiavelli, dat laat op de avond een uitvoerig portret van hem toonde. Pijp, kaal, snor, katholiek, minister, dat kan nie mand anders dan CRM-bewinds- man Henri Willem van Doorn zijn. Inderdaad, dat kon niet mis- Uit het beeld, dat van de mi nister werd geschetst, sprak geen warme genegenheid van de kant van de samensteller, Ad 's-Grave- sande. Dat bleek niet zozeer uit de kritiek op het huidige beleid van de minister (want dat thema werd niet aangesneden), maar uit de manier waarop de loopbaan van de minister via enkele kern en keerpunten in beeld werd ge bracht. Dat begon in 1954, met het be ruchte mandement van de bis schoppen. Van Doorn, toen KVP- voorzitter, stond er volledig ach ter. "Het is pijnlijk voor mij om dat te moeten erkennen", gaf hij nu toe. Katholieken mochten in die tijd niet naar de VARA-radio luisteren, en dat vond de heer Van Doorn een prima maatregel. Als voorzitter van de KRO liet hij zich ook niet onbetuigd. Twee maal werd een forum over ge- boortenbeperking geannuleerd. Bekwame medewerkers als Frits van der Poel werden de laan uit gewerkt. En het liedje „Op een mooie Pinksterdag" mocht niet worden uitgezonden, omdat het woord "zwanger" er in voor kwam. Ook verbood hij, ln 1963, de uit zending van een interview met de Franse, door de politie gezochte politicus Bidault. Behalve dit onderdeel van Ma- chiavelli" vieil er weinig te genie ten gisteravond. Omdat Jan de Graaf van "Achter het Nieuws" aan het begin van de avond had aangekondigd dat er later "een emotioneel interview met minis ter Van der Stoel zou plaatsvin den, heb ik ook dat nog even be zichtigd. Want tenslotte is Van de Stoel niet Iemand, die zich tegen over Journalisten door zijn emo ties laat meeslepen. Dat gebeur de dan ook dit keer ln het geheel niet. De interviewer. Ludi Boeken, vroeg aan de minister, naar aan leiding van de zaak-Aronson, of het misschien de olie of de inves teringen waren, die ertoe hadden geleid dat de Nederlandse regering zolang aan het lijntje van de Ira kezen had gelopen. "Het leven van een Nederlander gaat oins bo ven alles. Dacht u nou heus dat wij op olie gingen zitten letten als het leven van een Nederlander in het geding is?", zei Van der Stoel. Desondanks trok "Achter het Nieuws" de conclusie dat de regering zich "ordinair gezegd om de tuin had laten leiden". Dat niet overdreven, want minister Van der Stoel wist daar slechts weinig overtuigends tegenover te stellen. GERARD PAQUES In een uitgebreide „Music-All-In"-special om 22.15 uur via Nederland I wordt aandacht gevraagd voor een 45 minuten durend optreden van de Amerikaanse zanger Mei Tormé. Hij was enige tijd geleden te gast in ons laridIn deze special van regisseur Ralph Inbar is Mei Tormé ook als ^pianist en drum- te AVRO's Televizier Magazine wijdt vanavond aandacht aan de gespannen situatie tussen Israël en Libanon. Voorts een ,,/n memoriam Willy Alfredo". Ook wordt aandacht besteed aan het feit dat de tiende druk van Van Dale's Groot Nederlands Woordenboek" is verschenen. Tot slot in deze uitzending het wekelijks interview met de minister-president. Uitzending WD. KRO: 5. 8.41 Marktver 18.44 (S) 3) Edwin. 20.00 schrijven. 21.30 (S) Goal, sportpro- Betsy Culp overleden LAREN Op 93-jarige leeftijd ls in het St. Jansziekenhuis in het Noordhollandse Laren de concertpia niste Betsy Dornay-Culp overle den. De pianiste was daar een week geleden opgenomen nadat ze bij een val in het Rosa Spierhuis. waar zij sinds enkele Jaren woonde, haar heup had gebroken. Betsy Dornay Culp had grote naam als Chopin- vertolkster. Een groot deel van haar leven bracht zij samen met haar echtgenoot, de zanger Louis Dornay, door in de Verenigde Staten. gramma. 23.55-24.0 18.00 Nws. 18.11 Embargo. (18.20 Sympllstisch Verbond. NOS: 20.00 (S) NOS-Cultuur. (20.45 Nieuws). 22.30 Gamma van Alpha en Beta. 23.00 Met bet oog op morgen (23.05 Akt.overz. 23.20 Den Haag vandaag). 23.55 Nws Hilversum III Country Style), 6.03 (S) Sportshow. Hilversum IV AVRO: 7.00 Nieuwe. 7.02 (S) re le. 9.00 Nieuws. 9.02 Van meneer dingen die niet voorbij gingen. 14.02 (S) Courant(e) 15.20 (S) Rameau (VI). 16.00 Radiojournaal. DUITSE TV Dingen van de dag. 8.30 s. 10.33 (S) ZI. 12.26 Med.' 12.41 (S) In de Rooie (S) Muziek uit Studio I. Intermezzo, 19.15 Akt. 19.45 Hit 4tel vor 8 20.00 Journaal en 20.15 Blindfold. Amer. sDeelf. 22.00 Rep. t TROS: 7.00 Nieuwe. 1 gym. 7.20 Kom er maar eens uit. (8.00 Nieuws. 8.11 Afctua. 9 35 Waterstan den) 10.00 Tien-om. 10.30 Aktua-sport- café. (11.00 Nieuws). 11.30 Hartje Am sterdam Overheidsvoorlichting: 12.49 Werk en welzijn. TROS: 13.00 Nws. 13.11 Aktua. 13.30 Voorzichtig breekbaar 14.30 Stleger-B. 16.00 Nws. 16.03 De Nederlandse top-40. 17.55 Med. Hilversum III NORV: 7.02 (S) Happy sound. 7.55 Eerlijk gezegd. 8.03 (S) Pop-station. Manner ohne Ner- 1930 Buitenlands 15 Die Story. 21.45 Jour- irle korte films. 22.30 Die San Francisco. 23.15 Jour- Speelfilm plus I Vlaanderen. 19 l en weerber. 19.4 Flints tones. 20.4 t. 23.00 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5