'Blijven gaat ten koste van cliënt' „MIDDEN-RIJNLAND": GESCHIEDENIS VAN CONFLICT Botsing Maatschappelijk werkers Provincie moet „afkopen" Brief over Alpheuse randweg-perikelen Van Eerden reden ontslag is onduidelijk Rijnsburger reed op „schandelijke wijze" HANDBALTEAM UIT OEGSTGEEST NAAR ISRAEL Soppen in modder voor het reisgeld PAGINA 4 VRIJDAG 19 MAART 1976 LEIDERDORP HAZERS- WOUDE Zeven van de tien maatschappelijk werkers bij de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening „Midden-Rijn land" nemen ontslag. Een be middelingsvoorstel van vijf wet houders om een al maanden sle pend conflict tussen de maat schappelijk werkers enerzijds en het bestuur en de staf anderzijds tot een oplossing te brengen, heeft mets uitgehaald. Volgens de maatschappe lijk werkers zou het voorstel van de wethouders (afkomstig uit de bij de stichting aangesloten ge meenten Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk, Lei derdorp en Zoeterwoude) bete kenen dat de staffunctiona ris Chris van Eerden, om wie het leek te zijn begonnen, toch bij de stichting weg zou gaan. Bo vendien bevatte het voorstel geen enkele garantie dat er binnen "Midden-Rijnland" aan organi satie en werkwijze iets zou ver anderen. De bemiddelingspoging van de wethouders hoe netjes ook gespeeld leverde kortom niets op. En dat kon ook niet. Het con flict bij "Midden-Rijnland" ging tenslotte niet om het door het stichtingsbestuur aangezegde ontslag van Van Eerden. Dat was slechts de druppel die voor de zeven maatschappelijk wer kers de emmer deed overlopen. "Het ontslag van Van Eerden", zegt een van hen, "was sympto matisch voor het beleid van het bestuur en de staf. Het was de aanzet tot vergaand ingrijpen". Hoe is dat zo gegroeid? Sinds de oprichting van de stichting in 1973 hadden de maatschappelijk werkers, die ten opzichte van de gezins- en bejaardenverzorging van de stichting een afzonderlij ke eenheid vormden, een bepaal de werkwijze opgebouwd. Aan vankelijk bepaalden zij zich tot bemiddeling, verwijzing en ad visering. Maar naarmate de in zichten in het gehele maatschap pelijk werk zich begonnen te wij zigen, kwamen ook de maat schappelijk werkers bij "Midden- Rijnland" tot de conclusie dat de taken moesten worden herzien. Langzaam maar zeker werd de therapeutische behandeling in gevoerd. Er werd gewerkt met gezins- en echtparentherapieën en het besef groeide dat intensie ve begeleiding van de cliënt tot betere resultaten zou leiden. In maart van het vorig jaar kwam het tot een botsing. Het Jaarverslag van de stichting toonde aan dat er ongeveer 70 cliënten minder waren geholpen dan het jaar ervoor. Conclusie van de staf: er wordt op een verkeerde manier gewerkt. De maatschappelijk werkers bestre den dat. Hoe immers konden een directeur-organisatiedeskundige, een administrateur en twee functionarissen van de gezins- en bejaardenverzorging (samen de staf) een oordeel vellen over het maatschappelijk werk? Inmiddels was het duidelijk ge worden dat er tussen de staf en de maatschappelijk werkers een meningsverschil was gerezen dat het werk niet ten goede zou ko men. Dat bleek opnieuw in mei, toen twee van de twaalf maat schappelijk werkers aanklopten bij de directeur om hem mee te delen dat ze het niet eens wa ren met de werkopvatting van de overige tien maatschappelijk werkers. Over die werkopvatting was de discussie in het team van de maatschappelijk werkers in tussen nog in volle gang. De di recteur - een niet-insider - greep evenwel in. Een van de maat schappelijk werkers nu: "Hij zei jullie zijn te persoonsgericht be zig en jullie willen de werkopvat ting van anderen niet accepteren. Hij speelde het verder niet op ons terug. Maar ging ermee naar het bestuur. En dat zei het vol gende: we mochten niet aan des kundigheidsbevordering doen, we werkten te persoonsgericht en we moesten terug naar de manier van werken zoals dat vroeger al tijd was geweest. Maar voor ons was dat onaanvaardbaar". De maatschappelijk werkers worstelden intussen met de vraag wat ze moesten doen met het ver wijzen van cliënten naar andere instanties. De afstand was 'n aan tal hulpverleningsinstanties was voor vele cliënten te groot. Er zat een psychologische drempel in, die slechts met intensieve be geleiding van de zijde van het maatschappelijk werk overschre den kon worden. Daarom werd besloten tot een zg. integrale aan pak: er zou bemiddeld worden, verwezen en geadviseerd, maar daarnaast zouden de cliënten ook in een "horizontale relatie" wor den begeleid. Het team van maat schappelijk werkers eiste daar een zekere zelfstandigheid voor op, omdat deze hulpverlening een pro ces was dat slechts door nauw onderling samenspel vorm kon krijgen. In juni kwamen bestuur en staf overeen dat er iets gedaan moest worden om het steeds duidelijker wordende meningsverschil met de maatschappelijk werkers uit de weg ,te ruimen. Eind juli eiste directeur Chris ter Laak het ont slag van Chris van Eerden. Hij stelde hem verantwoordelijk voor de vermeende tegenstellingen bin nen het team van maatschappe lijk werkers, die hij overigens niet erg diepgaand had bestu deerd. In september, tijdens een ver gadering van de commissie maat schappelijk werk der stichting (waarin ook bestuursleden zitting hebben) las Ter Laak een mede door stafleden ondertekende ver klaring voor waarin hij tot het ontslag van Van Eerden adviseer de. Ongeveer te zelfder tijd kwa men bestuur en commissie over een dat het Bureau De Galan en Voigt te Amsterdam moest wor den ingeschakeld om de structu rele moeilijkheden binnen de stichting (wat organisatie en be voegdheden betreft) tot een op lossing te brengen. Eind november kwam dit bu reau met een rapport op tafel. Daarin werden aanbevelingen ge daan om uit de problemen te ge raken. Zo moesten de bevoegd heden van het bestuur worden vastgelegd, er moest besloten wor den of er wel of geen therapeu tisch werk zou worden gedaan en er moest worden vastgelegd wie er binnen de stichting beleidsbe slissingen zou nemen. Over de per soonlijke verhoudingen binnen de stichting zei he bureau: op zich zelf is de toespitsing van proble men op personen wel begrijpe lijk. Naar onze mening zijn de relationale problemen echter sterk het gevolg van de structurele problemen binnen de stichting. In zijn rapport raadde het bureau voorts aan om beslissingen te ne men over het al dan niet ontslaan van personen. Wat nog voordat de maatschap pelijk werkers van het rapport ken nis hadden kunnen nemen met terdaad gebeurde. Begin december kreeg Chris van Eerden scnrifte- lijk ontslag aangezegd op grond van wat genoemd werd: "Onhan teerbare persoonlijke tegenstellin gen". Op dat moment werd ook het con tact tussen de maatschappelijk werkers enerzijds en bestuur en staf anderzijds, afgekapt. Een la tere bemiddelingspoging van vijf wethouders ten spijt. LEIDERDORP/HAZERSWOUDE „Als ik zou blijven", zegt een van de maatschap pelijke werkers, „zou ik zo moeten vechten tegen de hele structuur van de stichting, dat het me teveel energie zou kosten. En dat gaat ten koste van de cliënt. Ik zou de cliënt dan maar half kunnen helpen. En i'k vind', dat dat schadelijker is dan wanneer je het zou la ten". "Eigenlijk heb ik het gevoel dat Ter Laak van meet af aan twijfels heeft gehad over mijn persoon. Uit zijn verklaring die hij destijds aflegde en waarin hij adviseerde tot ontslag, bleek ook dat hij wilde suggeren dat ik eigenlijk tot staffunctionaris benoemd was, omdat ik de enige sollicitant was en toch al mee draaide. Maar wat hij toen weg liet was, dat ik de enige was die de solidariteit van de andere maatsohappelik werkers had en ook dat ik voor de functie een psycholigische test'had gedaan die zeer positief uitviel". "En later is er nog iets bij me opgekomen. In de sollicitatie-pe riode heeft hij namelijk een keer tegen me gezegd: wat mij betreft kan 't wel, want ik kan je wel aan. Ik kan Je wel aan, zei hij. Ik ben dat pas later gaan be grijpen. Het is typerend voor zijn menalliteit". KOUDEKERK AAN DEN RIJN Artiestenpalet komt volgende week woensdag (24 maart) in Koude kerk. Er zal een programma spe ciaal voor de bejaarden worden af gewerkt. Medewerkenden zijn onder andere het accordeonduo De Cavel- lo's, goochelaar Peter Presti en Magda Berg met liedjes van vroe ger. Aanvang acht uur in zaal Hons- wyc aan de Dorpsstraat. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense gemeenteraad zal volgen de week donderdagavond geen moeite hebben met de goedkeu ring van een door de gemeente te sturen brief aan de provincie over de aan te leggen secundaire weg 7 nieuw (SW 7), benoorden Ridder- veld II. Al zullen tijdens de raads vergadering ongetwijfeld' wel de al vele malen geuite kritische opmer kingen aan het adres van de provincie, die de weg eigenlijk zou moeten aanleggen, nog wel weer 'ns worden gespuid. In de brief stelt Alphen voor om de SW 7 zelf aan te leggen. Als ten minste de provincie vooraf over een aantal zaken concrete afspra ken met Alphen wil maken. Dat betreft dan onder meer de overname door de gemeente van de Herenweg en de Oranje Nassausin- gel en door de provincie pit te voe ren werken aan de Oostkanaalweg, daar waar de SW 7 aan de andere zijde van het Aarkanaal zal aan sluiten op die (provinciale) Oostka naalweg. De overname van de Oranje Nassausingel en de Heren weg is voor Alphen van veel belang in verband met de financiering van de SW 7 nieuw. Bij een dergelijke overname zal namelijk de provincie de onderhoudsplicht moeten afko pen; de afkoopsom kan mede die nen ter financiering van SP 7 nieuw, nieuw. Verder hoopt de gemeente Alphen op een rijksbijdrage in het kader van „Voorzieningen ten behoeve van wegverkeer en het openbaar vervoer (ook in de toelichting bij de brief genoemd, red.) in en om de steden". Het nog ontbrekende geld zou er kunnen komen, omdat Al phen bij spoedige aanleg van SW 7 nieuw geerf noodvoorzieningen hoeft te treffen op kruisingen in de Herenweg en Oranje Nassausingel. In een interview in onze krant noemde wethouder D. van Leeuwen die noodvoorzieningen, die volgens hem over drie jaar zeker zeven mil joen gulden zouden moeten gaan kosten. Dat bedrag is overigens het enige dat tot nu toe boven tafel is gekomen. Want ook in de uitvoerige toelichting wordt niet gerept over 't bedrag dat SW 7 nieuw en de bijbe horende brug over het Aarkanaal zal vergen. In die toelichting wordt nog eens samengevat waarom de aanleg van SW 7 nieuw zo urgent is voor Alphen. De weg, die negen jaar ge leden al voorkwam op provinciale wegenplannen, is van erg veel be lang voor een harmonieuze ont wikkeling van Alphen in Ridder veld. Ridder veld I is inmiddels ge reed, Ridderveld II zal dit jaar in uitvoering komen, de weg ligt er nog niet. De bestaande SW 7 loopt nog altijd dwars door de bebouwde kom en scheidt Ridderveld in twee- en; west en oost. Die SW 7 (Heren weg en Oranje Nassausingel) wordt daarbij steeds drukker bereden, zo dat in verband met de verkeersvei ligheid, noorvoorzieningen nauwe lijks langer kunnen uitblijven. Door de aanleg van SW 7 nieuw, kan het noord-zuid-verkeer om Al phen worden geleid. Dat betekent minder gevaarlijke kruisingen in de bebouwde kom, minder overlast aan omwonenden (Opmerkelijk is, dat het college in het rijtje nadelen "geluidshinder voor aanwonenden" noemt, terwijl bij kwesties rond de Bemhardlaan en Eisenhowerlaan, over geluidshinder door het ver keer; datzelfde college altijd nogal koeltjes reageerde, red.) Boven dien kunnen de wijken Ridderveld Oost en West met elkaar worden verbonden (de straten lopen nu nog dood tegen de Herenweg), zodat ge dacht kan worden aan openbaar stadsvervoer. Tenslotte kan ook de v aaromlegging van de Oude Rijn, waardoor het scheepvaartverkeer uit de binnenstad zou verdwijnen, pas mogelijk worden als de Herenweg en Oranje Nassausingel als doorgaan de weg zullen zijn vervangen door de SW 7 nieuw. Bovendien was er van mijn kant uit nauwelijks nog een mogelijk heid om dingen voor de stich ting te doen, gezien het feit dat ik over een paar maanden ver dwenen ben". De werkelijke reden van het ontslag is Van Eerden overigens nog niet duidelijk. Officieel heette het dat hij niet meer te handhaven vied wegens "onhan teerbare persoonlijke tegenstel lingen", maar het verband van de stok en de hond is natuurlijk snél gelegd. Van Eerden"Wat tussen de directeur en mij per soonlijk was, zou ik niet weten, volgens mij was er ook niets. Maar het is allemaal ook nooit uitgesproken. Ik heb er een paar keer bij Ter Laak op aangedron gen om er eens over te praten. Maar dan zei hij: er valt niet veel meer te praten". Sinas hem ontslag werd aan gezegd, heeft Chris van Eerden het niet gemaakelljk gehad. "Ik heb moeizaam gefunctioneerd", zegt hij. "Ben nog nog een tijdje ziek geweest in die zin dat het allemaal teveel was geworden. Door Wim Wirtz Waar blijft inderdaad de oUënt, zo vraagt intussen menigeen zioh af die het conflict bij "Midden-Rijnland enigszins gevolgd heeft. Worden de genen voor wie het maatschappelijk werk uiteindelijk bedoeld is, verge ten? "Nee, beslist niet", zegt maat schappelijk werker William den Hee- ten. "We hebben allemaal nog de privé-cliënten, mensen met wie we een vertrouwensrelatie hebben opge bouwd. De bedoeling is samen met die cliënten te bekijken wat we het beste kunnen doen om eventuele proble men op te lossen. Drie van ons zijn- al bij de stichting weg, de anderen zijn bezig met solliciteren. We zul len in die tussentijd moeten bekij ken wat we kunnen bereiken". Op het ogenblik hebben de maat schappelijk werkers gezamenlijk zo'n 200 contacten met cliënten, Een groot deel daarvan is gebaseerd op een zorgvuldig opgebouwde vértrouwens- relatie. De maatschappelijke werkers zijn dan ook verbijsterd door het re cente commentaar vanJ^astoor Wis- haupt, voorzitter van ?dè stichting, die telefonisch vanuit het pauselijke bolwerk Roermond meldde dat de opengevallen plaatsen van de maat schappelijke werkers weer zo snel mo gelijk zullen worden opgevuld. "We hebben goede hoop dat dit zelfs op korte termijn kan geschieden. In de loop van het conflict zijn er al con tacten gelegd", zei hij. Chris van Eerden"Zo'n uitspraak is onverantwoordelijk en onethisch. Je kunt dat gewoon niet waarma ken. Er is een eenheid gegroeid onder de maatschappelijk werkers. Er zijn contacten gelegd met cliënten, met verwijzers, huisartsen, wijkverpleeg kundigen. Het duurt jaren voordat je dat weèr hebt opgebouwd. Een nieu we ploeg die opeens wordt ingezet, zaïl dat nooit in korte tijd kunnen Zeven maatschappelijke werkers plus een ontslagen staffunctionaris. V.l.n.r.: William den Heeten, Chris van Eerden, Emmy Bol-Vries, Lieskè VorstEls Cramer, Kees de Rijke, Celine Meulman- Depoortere en Laurens Sozelisa. Waarom dan toch dat massale ont slag? "Als het aan het bestuur en de staf ligt", zegt maatschappelijk werker Kees de Rijke, "moeten we alles terugdraaien en weer gaan wer- ken als vroeger. En wij hebben van het begin af aan duidelijk gesteld dat we dat niet kunnen". Chris van Eer den: "De verantwoording hiervoor ligt bü hen die het ons onmogelijk maken om te werken zoals wij dat willen. We kunnen niet anders wer ken dan op een manier die we samen met alle maatschappelijk werkers hebben uitgedacht". De maatschappelijk werkers er varen hun ontslag unaniem als een "persoonlijk offer". William den Hee ten: "Datgene wat aan maatschap pelijk werk gedaan is, is gedaan door personen. Je inbreng in het samen werkingsverband in Leiderdorp bij voorbeeld, met huisartsen, wijkver pleegkundigen, en evenzeer bij vrij willigers, komt voort uit je eigen per soonlijke gedachte over hoe je van de maatschappij een fijnere wereld kan proberen te maken. Ik werk nu zo'n tien jaar bij dat samenwer kingsverband. En ik hoop dat men zioh daar afvraagt: wat doet men ons aan. Ik hoop dat deze zaak de men sen zal activeren". Eis 2 maanden celstraf DEN HAAG/RUNSBURG De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een bloemen- koopman uit Rijnsburg twee maan den gevangenisstraf geëist en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Met zijn auto reed hij vorig jaar oktober over de rijksstraatweg in Wassenaar. Hij kwam uit de richting Den Haag. Door met een te hoge snelheid te rijden en niet goed op te letten botste hij tegen een auto, die voor hem reed. De gevolgen daarvan waren ern stig: de bestuurder van die wagen verloor de machtover zijn stuur, sloeg over de kop en kwam tot stil stand tegen een hek langs de weg. Drie passagiers werden zwaar ge wond. De bloemenkoopman kon voor het gebeurde geen verklaring geven. De officier hield hem voor „op schande lijke wijze te hebben gereden". De Rijnsburger zei nog, dat als hij zijn rijbewijs verliest, hij zijn be roep niet kan uitoefenen. De rechtbank zal op 1 april het vonnis uitspreken. Alphens meisje (18) voor rechter wegens hasj DEN HAAG/ALPHEN Voor de Haagse rechtbank moest zich een 18-jarige kantoorbediende uit Al phen verantwoorden voor het over treden van de Opiumwet. Het meisje was in het bezit van een hoeveelheid hasj, dat zij van een kennis had gekregen. Het middel was voor eigen gebruik bestemd. De officier van Justitie wees op de ge varen hiervan. Vaak wordt begonnen met de "soft drugs", hetgeen kan leiden tot gebruik van "harder" middelen. Omdat de Alphense nog niet eerder was veroordeeld, wilde de officier thans nog volstaan met 150 gulden boete. De rechtbank zal op 26 maart uit- RIJNSBURG Leuk was het niet direct te noemen, dat gesop in de modder op het land van de heer Mulder, gelegen aan de Rijnsburgerweg in het gelijknamige dorp. Negen leerlingen van het Rijnlands Lyceum hadden die mod- derschoenen er gistermiddag wel voor over. Ze sleepten krui wagens vol stenen van het weiland. De leerlingen, behorend bij het ten de jongens zelf bij elkaar zien handbalteam van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest deden dit om aan de nodige financiën te komen voor een reis naar Israël. Het team eindigde bij de eerste drie handbal teams in Nederland en wordt daarom uitgezonden naar de we reldkampioenschappen van deze sport voor middelbare scholen. Van af 4 april worden deze kampioen schappen gehouden in het Israëli sche sportdorp "Hadaasim", dertig kilometer buiten Tel Aviv. De dertien leerlingen, die mee gaan moeten ieder negenhonderd gulden op tafel leggen om de reis te bekostigen. Ongeveer de helft wordt door de ouders betaald, de rest moe- te krijgen. Vandaar, dat de jongens zelf de handen uit de mouwen ste ken en ieder karweitje aanpakken, dat ze kunnen krijgen. Zo ook gis termiddag. Via een van de ouders werden de leerlingen in contact ge bracht met de heer Mulder, die best bereid bleek een en ander in de reiskosten bij te dragen. De duizenden stenen, die ver spreid lagen over het 2.7 hectare grote weiland, waren afkomstig van oude muurtjes en plaatsjes. Hierbij werden in vroegere tijden koeien gemolken. De brokstukken van die muurtjes waren nog op het weiland achtergebleven, en leveren, aldus de heer Mulder, gevaar op voor het De handballersdie toch wel wat gewend zijn, want het is echt niet altijd lekker zomerweertje als je moet spelen, ploeterend in de Rijnsburgse modder. Uit de hele wereld zullen hand balteams naar Israël komen, uitge zonderd de Oostbloklanden. Politie ke problemen blijven zelfs bij dit toernooi niet achter, volgens de woordvoerder van het team. Steven Schrader. Het is namelijk nog maar de vraag, of één van de spelers, de uit India afkomstige Azad Khan, aan de spelen mag meedoen. On langs werd de Israëlische tafelten nisploeg in India geweigerd. Reden voor deze regering, de Indiase spe ler wellicht toestemming te onthou den Israël binnen te gaan. In ieder geval pakken de spelers, in leeftijd variërend van veertien tot achttien jaar, alles aan om aan het reisgeld te komen. Steven Schra der, Cartegiuslaan 12 in Oegstgeest staat met open armen te wachten op eventuele opdrachtgevers.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4