Bouw van ijshal nu erg onzeker KAARTJE LAKENHAL KOST NIET MEER DAN ZAKJE PATAT Bebouwing Doelen terrein aan banden Rariteitenconcert Gewestelijk Orkest Bij uitstel van de plannen Universitaire plannen in april in Leidse raad Oudt Leyden ïDAG 19 MAART 1978 LEIDEN „Je kunt een geweldig cultuurbeleid voorstaan, maar zodra pe overgrote meerderheid van de be- fvolking daar geen aandeel in heeft, fis dat volkomen onzinnig. Je kunt niet fae cultuurkampioen gaan uithangen, kis je niet eerst aan een aantal basis- koorwaarden hebt voldaan. Dat zijn tie mogelijkheden voor iedereen om knee te doen. Cultuur is nog steeds teen spelletje van en voor de happy (few". Deze stelling poneerde gisteravond (Paul Marijnis tijdens een door Doc- lirina, een werkgroep van studenten vereniging „Minerva", georganiseerde forum-avond over het cultuurbeleid van de gemeente Leiden. Alle forum leden (Maria Vos, culturele raad; wet houder Oosterman, cultuur; professor Roersch, eeuwfeestcommissie universi teit; de heer Schepel, voorzitter LAK en Paul Marijnis, leraar Nederlands, onder voorzitterschap van burgemees ter Vis) kregen vijf minuten voor een inleiding, waarna de discussie zich met name toespitste op al dan niet direct met de opvatting "Van Marijnis verband houdende vragen. Een bijzonder genoegelijke avond voor de liefhebber zou je bijna zeg gen, want de meest extreme denk beelden passeerden de revue, variërend van „de Schouwburg en de Lakenhal moeten maar dicht als dat de enige mogelijkheid is geld te steken in een cultuurbeleid voor de hele Leidse bur gerij" tot „voor een toegangskaartje van de Lakenhal betaal je echt niet meer dan voor een zak patat". Tussen door kwamen zowel Shakespeare als Marx regelmatig in de beschouwingen van zowel forumleden als bezoekers om de hoek kijken. Kortom, er werd driftig vanuit alle mogelijke invals hoeken gediscussieerd, gefilosofeerd en geageerd, uiteraard zonder dat aan het eind van de avond een duidelijk rendement kon worden aangegeven, maar daar was het dan ook, zoals voorzitter Vis terecht in zijn slot- betoog aanhaalde, niemand om be gonnen. Ongetwijfeld domineerde een sfeer van aangename en open conversatie, alhoewel doorgaans bijzonder tere punten werden aangesneden. Zo moet de slotsom, dat het de gemeente Lei den nog steeds ontbreekt aan duide lijke beleidscriteria voor welk culturele gebied dan ook, veel toehoorders toch als uiterst pijnlijk zijn voorgekomen. En is ook de constatering dat het be langrijkste inspraakorgaan op dit ter rein, de Culturele Raad, nog steeds niet functioneert een heel vervelende zaak. Dat het formuleren van werkzame doelstellingen voor een cultuurbeleid voor Leiden een zeer ingewikkelde aangelegenheid is, werd gisteravond algemeen erkend. Vragen als „hoe ver moet je gaan met mensen, die mis schien heel gelukkig zijn met hun leefsituatie te stimuleren om deel te nemen in het culturele leven" zijn, zo werd onderkend, „moeilijk uit de losse hand te beantwoorden. Lichtpuntjes waren er evenwel ook: wethouder Oosterman benadrukte zijn streven om van de Culturele Raad wel een goed functionerend lichaam te maken, terwijl de Culturele Raad-di rectrice Maria Vos zich naar de smaak van sommige aanwezigen misschien wat te optimistisch opstelde in haar overtuiging dat we duidelijk op weg zijn naar een Cultureel Beleid dat op deelneming van grotere bevolkings groepen is gericht. Ton van Brussel Ton Menken betreurt houding commissie Ton Menken was gisteravond bijzonder teleurgesteld door de houding van de commissie voor ruimtelijke ordening. Door de vertraging die de plannen nu oplopen wordt het voor hem waarschijnlijk interessanter liit te wijken naar Haarlem of Zoeterriieer. Beide plaatsen voelen veel voor een ijshal, en de grond zou hem daar ook be duidend minder kosten. "Als de commissie akkoord was gegaan, hadden we alvast heipalen kunnen bestellen en eind maart aan de slag kunnen gaan. In oktober wilden we gaan draaien. Dat wordt nu onmogelijk. Het is de vraag of de exploitatie dan nog wel rond te krijgen is". Na afloop van de vergade ring bestond er bij verschillen de commissieleden enige spijt over de genomen beslissing, die uitstel voor onbepaalde tijd zou kunnen betekenen. Men besefte dat daarmee de kans op een ijshal verkeken zou zijn: Ton Menken zou uitwijken naar elders. Het zou een ijshal zijn waar de gemeente geen cent in zou hoeven te steken, en die Ton Menken ook op zou willen zetten onder het gemeentelijk beding dat de gemeente geen subsidie zou geven in geval van verliezen. Raadsleden van di verse partijen overlegden of de plannen niet sneil in de gemeen teraad aan de orde zouden kunnen komen. Dan kan men zich duidelijk uitspreken voor of tegen de ijshal, voordat de hal reeds elders neergezet zal worden. LEIDEN De kans dat Ton Menken aan de Vondellaan een ijshal gaat houwen moet niet hoog aangeslagen worden, gezien de aarzelende opstelling van de commissie voor ruimtelijke or dening gisteravond. Voornaamste struikelblok het vermeende gebrek aan parkeerplaatsen. Ton Menken verdedigde gisteravond zijn plannen en wees erop dat er voor de hal plaats zou zijn voor tachtig auto's, verder rondom de hal voor veertig stuks en bij de gebouwen van de Liam en Zadel- hoff voor nog eens honderdfachtig wagens. Met de Liam had Menken hierover contact gehad; eveneens had hij met het Motorhuis gespro ken: wellicht dat op dat terrein incidenteel nog weer ongeveer zes tig auto's zouden kunnen staan. Zyn verwachting is dat by evene menten tweeduizend bezoekers zul len komen. Gezien de gunstige ligging ten op zichte van het openbaar vervoer, het station en allerlei bushaltes zyn vlakbij, en de makkelijke be reikbaarheid per (brom) fiets, acht te Menken de driehonderd tot drie honderdzestig parkeerplaatsen vol doende. Bang Het commissielid Kuyers (WD) was toch bang dat men de auto's eerder in de naburige woonwijken zou neerzetten dan op de wat afgëjfegen parkeerplaatsen bij de Liam en het leegstaande kantoorgebouw van makelaar Zadelhoff. Ham (CDA) hoopte wel dat velen met het open baar vervoer zouden komen, maar wees op ervaringen elders waar ge bleken is dat het merendeel van de bezoekers toch met eigen vervoer komt. Ook Beijen (PPR) vreesde „parkeerellende" van de 200.000 be zoekers die Menken per Jaar in zyn ijshal hoopt te ontvangen. Hout man SGP/GPV) tenslotte verweet wethouder Waal dat de commissie te laat is ingelicht over de plannen. Hij zou liever een plaats buiten de Mors gereserveerd hebben voor de ijshal. Peters (PvdA) daarentegen zou het Jammer vinden als de ijs hal door parkeerproblemen .het weiland ingedreven zou worden". Verwijt Een van de omwonenden, de heer Avis, viel de plannen bijzonder fel aan en verweet Menken dat hij in de commissievergadering met an dere cijfers kwam dan in eerdere gesprekken. Hij noemde de ver schillen essentieel. Avis noemde het een bijzonder lastig uitgangspunt dat de commissie ooit zomaar de uitspraak had gedaan dat aan de Vondellaan wel een ijshal kon komen. Men had- zich, volgens hem, onvoldoende gereali seerd wat de consequenties zouden zyn. Verder merkte hij op dat tot 2 februari de gemeente geen con crete informatie over de plannen bezat, terwyl men al wel bereid was grond in erfpacht uit te geven. Omwonenden moesten toen maar zien zelf aan informatie te komen. Over de parkeerproblematiek was nooit een dergelijke studie ge maakt, meende hy; de afdeling Verkeerszaken wist tot voor kort nog van niets. Avis eiste dat de rapporten van Menken zwart op wit op tafel zouden komen, zodat ze bestudeerd zouden kunnen wor den. Verder betwijfelde hy of de ijshal rendabel zou kunnen zijn. Onderzoek De commissie wilde nog geen defini tief oordeel vellen over de plannen en verlangde in meerderheid een nader onderzoek. Vóór de plannen waren Duivesteyn en Van der Horst (beiden PvdA) en Van Zijp (CDA). Duivesteyn meende dat de commissie te hoge parkeereisen stelde en Van der Horst noemde de Vondellaan een verwende buurt. Van Zijp vond dat men deze kans op een ijshal, waarbij de gemeente geen enkel risico draagt, niet voor bij mocht laten gaan. „Als we dit nu niet doen, komt het de eerste vijftien Jaar niet meer". Hy wees er verder op dat Haarlem zit te wachten op een negatieve beslissing van Leiden om dan on middellijk by de Kennemersport- hal de yshal te laten bouwen. LEIDEN Wat is een „raritei- tenooncert"? Het Gewestelijk Or kest speculeerde vermoedelijk op een verwarring van dë begrippen „raar" én het Franse „rare". Hoe dan ook, gekke en bijzóndere mu- zikaldteiten werden na en naast elkaar geplaatst in de behoorlijk bezette Antoniuskerk. Rarigheden waren de hoempabe werkingen van Albeniz en Strauss: ik herinner me een soortgelijke presentatie in de muziektempel van het Kasselse stadspark, waar het programma slechts enkele nummers vermeldde, echter met een ongelofelijk aantal niet-aan- gekondigde „Einlagen"De Delttenaren zoudan daar geen gek figuur geslagen hebben. Het tuin slangconcert van Mozart Sr. Hoffnung Del Mar behoorde tot dezelfde categorie, hier spiri tualistisch vertolkt door Jan Ver hagen. Compositorische uitspattingen vormden Glazoenow's Bacchanale en Rossini's kattenduet, gezongen door Marilyn Tyler en Mabelle Romer a Sangaïi. De laatstge noemde was ongetwijfeld het meest „kattig", van de eerstge noemde werd ikzelf wat katterig. Echte rariteiten in de huidige concertpraktijk waren de ouver ture Das Liebesverbot van Wagner en Respighi's Uocelli, waarbij de schriftelijke en mondelinge toe lichting alleen gewaagden van Franse en Italiaanse barokmu ziek: zou Rameau hier nog steeds zo onbekend zijn? Granados' Ele- gia eterna werd verklankt in de orkesttraditie van Ton de Kruyf; de oorspronkelijke pianobegelei ding zou de Braziliaanse mezzo mijns inziens meer expressiemo gelijkheden geboden hebben. De vijf chansonnettes van Satie pasten in geen enkel kader, zeker niet in Caby's orkestratie en nog minder in Tyler's interpretatie. Ronduit ergerlijk vond ik het op treden, van de mimespelers Koos Elferipg en Lida Engelsman. Met een paar tv's en een video-opname van André van Duyns pretma* hien had men hetzlfde effekt bereikt, namelyk dat de ene party (Je aandacht van de andere af hield omdat ze meestal niets met elkaar gemeen hadden. Tot slot nog een woord over Bert van Mourik, de directeur van het Gewestelijk Orkest, dat overigens onder leiding van Frits Kox uit stekend werk verrichtte. Van Mourik is een goed causeur, zo lang hij iets zinnigs te zeggen heeft. Een voor de leek begrijpe lijker opgestelde toelichting in het programmablad, in een dui delijker lettertype en om in styl te blijven het geheel ver lucht met enkele karikaturen van Gerald Hoffnung, hadden het concert wat vlotter kunnen doen verlopen. RON HARMS FLATS BIJ KOPERMOLEN LEIDEN Voor het gebied bij de Kopermolen in de Merenwijk zijn een aantal plannen gemaakt voor woningbouw. Gisteravond werd een tweetal plannen voor flats gepresen teerd in de commissie voor ruimte lijke ordening. Het bouwbedrijf Fraanje wil 82 huurflats bouwen be doeld voor alleenstaanden en bijzon dere groepen als gehandicapten. Bij de flat zal een parkeergelegen heid van twee verdiepingen ge bouwd worden ten behoeve van 48 auto's. De stichting "De Rosmolen" wil iets meer dan 100 koopflats bouwen in terrasvorm. In dat plan zou plaats kunnen zijn voor een kleine bioscoop. Verder zal het gezond heidscent rum er ruimte kunnen vin den, en wordt gedacht aan ruimte voor een bibliotheek. Het raadslid Elzenga (WD) vroeg zich af of er rond de Kopermolen niet te weinig parkeerplaatsen zouden zijn, nu er ook nog deze flats komen. Verder bestond er in de commissie enige bezorgdheid over de hoge huurprijzen van de "Fraanjeflat": gemiddeld vijfhonderd gulden voor een twee- of driekamerflat. Temeer was men verbaasd, omdat voor de flats van De Rosmolen, ook met één of twee kamers, de maandelijk se lasten voor de koper worden be cijferd op ongeveer driehonderd gul den. VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190,— Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen V. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Ongerustheid in de P. Buysstraat LEIDEN In een brief aan de (gemeenteraad vragen de bewoners juit de omgeving van de Paulus feuysstraat om betrokken te wor- jden bij de plannen voor de voorma lige kweekschool daar. Zij zijn gea larmeerd door berichten dat de Stich Iting Huisvesting Werkende Jongeren interesse zou hebben voor dit per- Iceel grond. In een vergadering van Ide raadscommissie voor ruimtelij ke ordening waren gedachten in die richting geopperd. De bewoners schrijven, nu al hin der te ondervinden van werken de jongeren die op de hoek van de Jpaulus Buysstraait en de Rijnsbur- gerweg wonen. Het pleintje voor de nu- leegstaande school wordt mo- jmenteel gebruikt als parkeergele genheid door wie de naburige sport velden bezoekt. Waar moeten deze auto's blijven als daar bebouwing komt, vragen de schrijvers van de jbrief aan de gemeenteraad. "Wij wensen rustig te blijven wonen in jde wijk waarin wij sinds lang woon achtig zijn". LEIDEN Als in april de universitaire plannen voor bebouwing van het Doelenterrein en het terrein langs de Witte Singel in de gemeenteraad aan de orde komen, zal de raad waarschijn lijk positief staan tegenover deze plannen, zij het onder enkele stringente voorwaarden Deze conclusie kon men gistera vond trekken uit de uitgebreide dis cussie over de plannen in de com missie voor ruimtelijke ordening. De voorwaarden 'behelzen duidelijk heid over de verkeersafwikkeling rond Witte Singel en Doelenterrein, over de bestemming van de gebou wen die in de binnenstad door de universiteit verlaten zullen worden, en over de te verwachten parkeer problemen. Pas als over deze pun ten voldoende duidelijkheid bestaat Ruimte vrij leer u ongestoord met relaties of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Leyden! (max. 26 personen) zijn de raadsleden van de commis sie in meerderheid bereid akkoord te gaan met bebouwing van de ge noemde terreinen. Alleen Van Zijp (CDA) was vier kant tegen de plannen: zij vormen volgens hem een grove verstoring van de binnenstad. Of de universi teit zou met de 'bebouwing op de Witte Singel moeten blijven, óf he lemaal elders moeten gaan bouwen. Als Leiden in de toekomst de be schikking over het Doelenterrein zou kunnen krijgen, zouden, volgens Van Zijp, de plannen heel anders zijn dan nu. Houtman (SGP/GPV) noem de de door Peters (PvdA) geformu leerde voorwaarden esaèntieel en was "argwanend", vooral gezien het verkeersbeleid van de gemeen te. Ham (CDA) zette enige vraag tekens bij de noodzaak om juist dit terrein te gebruiken. Waarom bij voorbeeld niet het Schuttersveld? Er zou daar dan nog genoeg ruimte overblijven voor andere bebouwing, suggereerde hij. In meerderheid stelde de commissie zich. zoals Beijen (PPR), "voorzich tig positief" op. Wethouder Waal wees erop dat deze "kernuitspraak" essentieel was voor de verdere ont wikkeling van de plannen. Er zal nu een structuurplan gemaakt wor den waarin de voorwaarden verwerkt worden. Waal nam de suggestie over om ln dit structuurplan ook de om geving te betrekken. Na deze prin cipe-uitspraak was bijst/uring nog altijd mogelijk, aldus Waal. Hij acht te daarby regelmatige contacten met de universiteit en de universi teitsraad noodzakelijk. Lid van het college van bestuur van de universiteit, Koppelaars, vertelde dat de architecten momen teel dachten aan de bouw van ruim veertig woningen op het Doelenter rein naast de universitaire bebou wing. Hij zegde binnen enkele maan den een structuurplan toe waarin aangegeven staat welke eenheden waar gedacht worden; men zou dan een duidelijker idee kunnen krijgen van de bouwmassa's de doorsnijdin gen van deze massa's en de verbindin gen. Men zou beslist nieit hoger dan acht bouwlagen bouwen. Voor de zomervakantie hoopte hij de zaak in de universiteitsraad te behande len. Als de universiteit inderdaad gaat bouwen aan de Witte Singel en op het Doeleniterredn, betekent dat, dat uiteindelijk eenderde van de univer siteit binnen en tweederde buiten de stad gebouwd is. Doelenterrein. MM

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3