LEIDSCH DAGBLAD Provincie verbiedt "weiland- winkels" Nederland werkt mee aan verdrag tegen corruptie Ford en Carter winnen opnieuw vandaag FOOT STELT ZICH KANDIDAAT Ook bij Hans: K en O in moeilijk heden Argumenten Aronson WOENSDAG 17 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34886 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN De provincie gaat de zogenaam de weilandwinkels te lijf. Tot deze strijd hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland besloten. Zij verplichten een aantal gemeenten in deze regio de bestemmingsplannen te herzien, voorzover die de vestiging van zulke „onge wenste detailhandelsbedrijven" mogelijk maken. Het besluit geldt de volgende ge- maatregelen zullen nemen om ver meenten: Leiden, Leiderdorp, Oegst- dere vestiging van dergelijke detail- geest, Voorschoten, Warmond, Zoe- bedrijven te voorkomen, hebben zij terwoude, Katwijk, Noordwijk, nu zelf stappen ondernomen. Noordwijkerhout, Valkenburg, Rijns- Binnen een jaar na het besluit van burg, Voorhout, Hillegom, Sassen- G.S., gerekend vanaf het moment dat heim en Lisse. bet onherroepelijk is geworden Al in Juni 1974 hebben G.S. de ge- moeten de gemeenteraden de bestem- meentebesturen gewezen op de nade- mingsplannen, voorzover deze de ves- lige gevolgen van de vestiging van tiging van ongewenste detailhandel zgn. weilandwinkels en op de nood- toelaten, herzien. Intussen geldt voor zaak de bouw hiervan te binden aan het gehele gebied van de gemeenten bijzondere voorwaarden. de verklaring, dat een herziening Dat heeft er niet toe geleid dat het bestemmingsplan wordt NATIONALE BOOMFEEST DAG GEGIERD vandaag deelgenomen aan de Na tionale BoomfeestdagEen evene ment dat dit jaar voor de twin tigste maal werd gehouden. Alle deelnemers kregen een kleuren plaat van de esdoorn getekend door de Bennekomse illustratrice Marjolein Bastin. De boom is er een uit een serie van twaalf te keningendie gebruikt zullen worden voor een campagne, die de Stichting Ideële Reklame in de Nederlandse jeugdbladen gaat houden. In Leiden waren de wethouders Waal (links op de foto) en Ver boom (met schop)) al vroeg op pad om samen met de leerlingen van de school aan de Broekweg bomen te planten in de Bosrode. De eerste boom kreeg een plaats je op korte afstand van de wo ning van wethouder Verboom. alle stedebouwkundige regelingen al vo^rb^re^ zijn aangepast. Omdat G.S. De gemeenten kunnen tegen het DOA krijgt vier miljoen schade vergoeding ALPHEN AAN DEN RIJN De bv Dienstverlening Overheids Admini stratie (DOA) in Alphen ontvangt van de staat een vergoeding van ruim vier miljoen gulden. DOA. die deel uitmaakt van Sam- som, kreeg in 1967 toestemming om gemeenschappelijke regelingen met gemeenten aan te gaan om gege vens uit het bevolkingsregister in automatiseringssystemen op te slaan. Die toestemming werd in augustus 1971 weer ingetrokken met als re den. dat de overheid verantwoorde lijk Is voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer en de be veiliging van bevolkingsgegevens. Op slag en verwerking van zulke gege vens mogen daarom alleen geschie den bij een rekencentrum, dat rechtstreeks in beheer is bij de over heid. De DOA tekende tegen dit besluit beroep aan. De Kroon was van oor deel, dat de schade die de DOA leed ten gevolge van de beleidswijziging, niet ten volle ten laste van het be drijf mocht komen. Een commissie van deskundigen heeft in een bin dend advies de schadeloosstelling van vier miljoen gulden vastgesteld. LONDEN (ANP) Michael Poot, de Britse minister van Werkgelegen heid, heeft vanochtend aangekon digd zich kandidaat te stellen voor de functie van eerste minister als op volger van Harold Wilson. De 62-Jari- ge Poot staat links in de Labourpar- tij. Waarnemers wachten nu met belangstelling af of Tony Benn, mi nister van Energie woordvoerder van li knndidatuur zal stellen teeen die Poot. Ook James Callaghan, Britse minister vai Zaken, is kandidaat. (zie ook pag. 9) kend dat Leiden dit inderdaad zal doen. Oegstgeest, hoewel niet geluk kig met de wijze waarop G.S. tot hun besluit zijn gekomen zonder over leg met de gemeenten legt zich er wel bij neer. Vpor deze gemeente is overigens het bestemmingsplan Bun galowpark-Pres. Kennedylaan uitge zonderd. DEN HAAG <SP) Nederland wil meewerken aan een internationaal ternationaal verdrag tegen corruptie. De Neder- die handels- landse delegatie in de Verenigde ties Naties heeft opdracht gekregen bij de VN-commissie voor multinationa- gen. Er moeten strafbepalingen ko- minister le ondernemingen de ontwerptekst men tegen omkoperij De Amerikaanse staatssecretaris an Marine William Middendorf en investeringstransac- de voornaamste man van het Pen- Importerende rege- tagon op wetenschappelijk gebied Malcolm R. Currie hebben Defensie berisping op te vragen dergelijk gen door ondernemingen 1 Trein-Toegang-biijetten bij NS-stations Men wil het werk ten en adviseurs leggen en een grootscheeps onder zoek instellen naar betalingen aan politieke partijen. Volgens de voorzitter van de Ame rikaanse beurscommissie zijn er tot nu tot 74 Amerikaanse ondernemin gen die hebben toegegeven steekpen- gekregen omdat zij gunsten hebben ambte- geaccepteerd van een leverancier van agen- militair materiaaL banden Beiden hadden zich laten onthalen door de fabrikant van de nieuwe B-l bommenwerper. Currie moet vier weken salaris afstaan om de leve rancier 3200 dollar terug te betalen voor reis- en verblijfskosten. Midden dorf had deelgenomen aan een Jacht partij. Toen hij achteraf begreep dat nog 30 met soortgelijke onthullin gen zullen komen. Northrop heeft gisteren bekendgemaakt dat een Ita liaans dochterbedrijf "Page Euro pa" gedurende zeven Jaar 30 miljoen dollar illegaal heeft betaald aan per sonen in Italië, Griekenland, Portu gal, Somalië en Turkije. Nu in Illinois Grote delen van het water in de Alpheuse polders Gnephoek en Vrouwgeest zijn bedekt met een laag zware stookolie, afkomstig van de asfaltcentrale „De Vrije Molen". Dit is vanmorgen bekend geworden. De olie is in de polders terecht gekomennadat zij door overver hitting door de veiligheidsklep is ontsmapt en door de wind de pol ders is ingeblazen. Volgens het hoogheemraadschap van Rijnland gaat het om een geringe hoeveel heid. Ford 231.810 stemmen 59 pct.F Reagan 142.526 stemmen 40 pet. CHICAGO (Reuter) Volgens andere voorspelling van de nieuwsdienst links-Labotir. ziln de Amerikaanse omroepmaatschappij bij de Democraten was de situatie CBS, gebaseerd op de eerste uitslagen Carter 326.477 stemmen 48 pet van 'de voorverkiezingen in Illinois. Wallac Buitenlandse president Gerald Ford het by de Shriver Republikeinen winnen en oud-gouve- neur Jimmy Carter van Georgia by de Democraten. Directeur Holleman van De Vrije Molen vertelde, dat mensen van zijn bedrijf al vier dagen hadden geprobeerd de olie te verwijderen en dat hij dacht, dat dit was ge- 144.703 stemmen 17 pet. lukt. Hij heeft nu een gespeciali seerd bedrijf ingeschakeld, dat Toen de uitslagen van 70 procent twee weken nodig denkt te heb- 'Voor u mevrouw' Lente Aanbiedingen Charlie, Moondrops, Intimate (van Revlon) 4,95 Arpège, van Lanvin 9,95 "Y" Yves St. Laurent 9,95 Madame Rochas 11,95 Fidji, van Guy Laroche 13,75 FlexBalsam+45 cc shampoo 7,95 Lancöme lipsticks 5,75 Revlon vochthoudende dagcrème, nu met GRATIS Charlie! 24,— Extra verrassing! Bij besteding van 25,- aan huidverzorgingspro- dukten krijgt u een fijne mascararol ler (t.w.v. 14,95) van Helena Rubin- stem KADO! Echt onweerstaanbare voordeel tjes, van de 'grote' merken! Komt u eens gauw geuren keuren?... Wallace 179.675 stemmen 27 pet. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse Volksuniver- si-eit K en O verkeert in ernstige moeilijkheden. Uit de ontwerp ge- meente-beeroting is gebleken dat het K en O het. voor het lopende sei zoen met f85 000 minder moet doen dar was verwacht Door deze maat regels lopen de activiteiten van de vc'ksuniversiteP groot gevaar. K en O heeft dit seizoen op haar totale evenementenoakket op cultu reel en educatief gebied een tekort van ruim een ton. dat echter gedekt kar worden uit de subsidies van de gemeente. Nu op die financiële steun beknibbeld gaat worden, ziet het be stuur zich aanzienlijk in zijn moge- li ikheden beperkt. Vanmiddag hebben een delegatie van het bestuur en de directeur van K en O een gesprek met de wethou ders Tesselaar en Oosterman. Het bestuur, als ook de directeur, toonden zich in dit stadium van de besprekingen nog niet bereid om commentaar te geven op de gang van zaken. Een projectgroep is ove rigens al geruime tijd bezig met het bekijken van de mogelijkheden om K en O. een door de gemeente ge- subsideerde particuliere stichting, te laten samen gaan met de Leidse schouwburg. Onbegrijpelijk zijn de argumen ten van de Raad van Kerken die mede het pleidooi moeten stutten, waarom de 3 van Breda moeten worden losgelaten. Het aantal diergenen, wie ondrage lijk leed zou worden toege bracht bij de vryiating, zou steeds kleiner zijn geworden en bovendien zou de opvang van de mensen met een concentra tiekampsyndroom zoveel beter zijn geregeld dan een paar jaar terug. De Leidse hoogleraar Bastiaans van het "Centrum *45". waar de ergste gevallen van dat syndroom worden op gevangen, is het in het geheel oneens met wat de Raad van Kerken zegt. Hij stelt vast dat het aantal slachtoffers van de kampen nog zo groot is dat de therapeutische mogelijkheden maar een druppel op een gloeiende plaat zijn. Onder die slachtoffers is, aldus weer Bas tiaans, een betrekkelijk groot aantal, dat de drie in enigerlei vorm heeft meegemaakt. Die slachtoffers moeten levenslang het brandmerk naar lichaam en geest dragen. De Raad van Kerken is dus wel heel onzorgvuldig aan de gang geweest bij het zoeken naar ar gumenten om een ongetwijfeld humaan bedoeld pleidooi te voeren. Wat het geval zelf be treft: als er inderdaad een ont stellend groot aantal slachtof fers van de drie niet zou kun nen verwerken dat het Bredase hok opengaat, dan is er maar één advies: het stel laten zitten. Wilson Harold Wilson, de slimme vos van de Britse politiek, heeft zelfs zijn naaste medewerkers ver rast met zijn vertrek als pre mier uit Westminster. Als bind middel van een Labourparty, waarvan de vleugels zich ver naar rechts en links uitstrek ken. heeft Wilson vele jaren lang stabiliserend gewerkt- Geen man van grote idealen, veeleer een tacticus met een bijna onfeilbaar gevoel voor timing, dat hem maar één keer in de zomer van 1970, in de steek liet, toen hij verkiezingen uitschreef, maar verrassend werd verslagen door Edward Heath van de Conservatieven. Veel wezenlijks heeft Wilson in de vele jaren van zijn premier schap niet aan de Britse sa menleving kunnen veranderen. Het bleef een klassemaatschap pij met grote verschillen tussen arm en rijk en versteende som tijds aan de negentiende eeuw ontleende verhoudingen tussen werkgevers (de "bosses") en de vakbonden, tussen bolhoeden en petten. Wilsons tussentijdse terugtreden geeft zijn opvolger de kans om zich in de periode tot de vol gende verkiezingen (uiterlijk in 1979) duidelijk te profileren. Het is niet ondenkbaar dat er zich in de komende tijd een verhevigde machtsstrijd zal ontwikkelen tussen de gematig de hervormers van wie Roy Jen kins, de minister van Binnen landse Zaken, het meest repre sentatief is en de felle struc turele veranderaars met de mi nister van Energie Tony Benn aan het hoofd. Maar een te ver uit centrumposi ties naar links zwenkende La bourparty heeft nooit veel elec toraal profijt gebracht en dat kan ook moeilijk in Britse ver houdingen, waar het twee-par tijenstelsel met zich mee brengt dat er naar de gunsten van de zwevende kiezer van het mid den gedongen moet worden. In deze situatie zou een compromis in de persoon van Jim Cal laghan, minister van Buiten landse Zaken, nog zo gek niet zijn. Hij mist de scherpzinnige manoeuvreerkunst van Wilson, deelt diens gebrek aan grote visies, maar heeft een veel war mer persoonlykheid. Overigens geen man die overloopt van Europese gevoelens, zoals men in de afgelopen jaren meer dan eens in Brussel heeft kunnen constateren- Een executie na een proces achter gesloten deuren, waarbij de ver dachte de meest elementaire hulp wordt ontzegd, is een moordpartij die met recht niets van doen heeft. De manier waarop Irak de zaak afdoet is verbijsterend in zijn barbaars heid- De wijze rechters van Bagdad, waarvan de overleve ring verhaalt, zijn uitgestorven. Alleen de beulen zijn gebleven. Aanhoudend koud vooral I en. 'Ia Minimum- clou van het land. (Opgemaakt 18 MAART Zon op: 6.47 uur; onde Maan op: 22.23 uur; om Hoogwater te Katwijk uur. laag water te 0.30 Ford zou op circa 66 pet. van de percentages, stemmen kunnen rekenen, tegen zyn uitdager oud-gouverneur Ronald Reagan van Californië op 33 pet. Carter zou ongeveer 50 pet. van de s™ra«™'iï"h« stemmen krilgen. net zoveel als z«n - Democratische tegenstanders gou verneur George Wallace van Alaba ma, oud-senator Fred Harris uit Oklahoma en de gewezen kandidaal voor het vice-presidentschap Sargent Shriver tezamen. Toen de uitslagen van 52 procent van de stembureaus bekend waren, was de stand by de Republikeinen: ben de boei op te ruimen. De kos- ijziging gekomen in de ten worden geschat op f 30.000,— tot f 40.000,—. de kiesdistricten bekend geen pruilen l graden in" het i 8 graden i uur) 7.35 i i 12.58 l Jongetje gedood in Israël TEL AVIV (UPI) Israëlische militairen hebben in het Arabische dorp Eizariyah aan de weg van Jeruzalem naar Jericho een elfjarige Arabische jongen doodgeschoten tijdens ongeregeldheden. Een 14- jarig meisje en een 18-jarige jongen werden gewond. Volgens zegslieden hadden de jonge mensen een wegversperring op gericht, waar een auto met enkele Israëlische militairen op weg naar Jericho werd tegengehouden. Een der soldaten schoot in de lucht om de jongeren te dwingen hen door te laten. De verdere toedracht van het incident is nog niet be kend. i Prof. dr. J. Bastiaans (links), ver bonden aan het Centrum '40—'45 in Oegstgeest, is een van degenen, die ongemeen duidelijk hebben ge reageerd op het pleidooi van de Raad van Kerken om de „drie van Breda" vry te laten. Volgens hem zyn de mogeiykheden om de slachtoffers van de nazipraktijken te helpen nog slechts druppels op een gloeiende plaat. PAGINA 7 i De meisjes en jongens van het Songfestival gaan onder zware bewaking in Den Haag zingen. PAGINA 5 Het vertrek van de politieke tac ticus Harold Wilson heeft Londen hogeiyk verbaasd, het was een complete verrassing. PAGINA 9 PAGINA'S De voormalige Poolse trainer van Feyenoord kan zyn vrouw en dochter niet naar Rotterdam laten overkomen, hy moet snel het land veriaten. PAGINA 13 Frankrijk en Zwitserland moeten meewerken by het onderzoek naar de feiten in de Lockheed-zaak. PAGINA 19

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1