BREUK SADAT-MOSKOU Wrevel in Portugal over socialistische top Nigeria vraagt uitleveren Gowon De sterren g?an r ervan stralen. LINKS WINT BU FRANSE KANTONALE VERKIEZING Vriendschapsverdrag geannuleerd Dode bij betog in Rome Machts strijd verdeelt Libanon in drie kampen AANVAL OP MAO Britse huurlingen naar Rhodesie MAANDAG 15 MAART 1976 Ondergedoken in Londen LONDEN (SP) Ex-president Gowon van Nigeria is in Engeland onder gedoken. Vrijdag eisten de militairen die hem acht maanden geleden af zetten, dat hy terug zou keren om zich te verantwoorden tegen beschuldi gingen dat hy heeft meegedaan aan een mislukte staatsgreep. Vorige week zijn 32 hoge officieren en burgers in Nigeria op dezelfde beschuldiging ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Gowon woonde een topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Een heid bU in Oeganda toen hy werd afgezet. HU week uit naar Engeland, waar hy in Warwick politicologie studeert. Normaal brengt hU de weekends in Londen door bü zUn vrouw Victoria en hun kinderen. Dit weekeinde was hy echter niet te vinden. ZUn vrouw noemde de beweringen dat Gowon een rol heeft gespeeld bU de mislukte coup „belacheiyk'. Het is nog niet duideiyk of Nigeria Gowons uitlevering zal vragen als hy weigert vrUwillig terug te keren naar Lagos. De kans dat Londen zo'n ver zoek inwilligt, ïykt klein. Ex-president Gowon ondergedoken in Londen. PARIJS (Reuter/DPA) De tweede ronde van de kantonale verkiezingen in Frankryk heeft gisteren het politieke accent be vestigd dat reeds vorige week bU de eerste ronde duidelük was geworden. De socialistische party was ook dit keer de grote winnaar, waarmee de linkse op positie een positie heeft verwor ven die de komende maanden de regering van president Valéry Giscard d'Estaing in moeilijk heden kan brengen. De socialisten hebben 513 zo tels in de departementale assem blees veroverd, de communisten 241, de republikeinen 182 en de Gaullisten 180. De opkomst was 68 wat ongewoon hoog is. De socialistische partyleider Francois Mitterrand verwelkom de het resultaat als „een grote vooruitgang voor links". Hy zei dat voor de eerste keer in velo jaren links-Frankryk nu duide- lyk in de meerderheid is by een belangryke politieke stryd. „Dit is een nationale trend", ver klaarde Mitterrand. De socia listische leider, sprekend vanuit Portugal, waar hy de socialisti sche internationale bywoont, plaatste het gunstige resultaat duidelUk in het licht van de be- langryker gemeenteraadsverkie zingen van volgend Jaar en de beslissende parlementaire ver kiezingen in 1978. Minister van Justitie J. Lecanuet, een voor aanstaand bewindsman, noemde het resultaat een „lichte waar schuwing" voor de regering Gis card. Maar hy zei dat het geen invloed heeft op de algemene verkiezingen van 1978. De communistische partyiei- der Georges Marchais zei dat de stemming aantoont dat het Franse volk ernstig ontevreden is. „Dit is een zeer ernstig schot voor de boeg van de regering", aldus Marchais. Overigens zyn de Franse kan tons de kleinste onderafdelingen van de departementen. Winnen de kandidaten krygen een zetel in departementale vergaderingen die beslissen over lokale kwesties als woningbouw, scholen en we gen. Hoewel de uitslag van de stemming geen bedreiging vormt voor de politieke carrière van nationale politici, verloren twee leden van de regering hun kan tonale zetels staatssecretaris voor vervoer Marcel Cavaille en staatssecretaris voor beroeps- training Jean-Pierre Soisson. Wat het belang betreft legt men er wel de nadruk op dat deze verkiezingen de eerste uiting van de publieke opinie zyn sinds Giscard d'Estaing twee jaar ge leden met miniem verschil de presidentsverkiezing van Fran cois Mitterrand won. CAIRO (UPI/Reuter/AFD) President Sadat van Egyp te heeft de volksvergadering (het parlement) in Caïro) voorgesteld het uit 1971 daterende vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie te annuleren. Sadat deed zijn voorstel aan het eind van een langdurige beleidstoespraak tot het parlement. De Egyptische leider begint over twee weken aan een reis naar West-Duitsland, Italië en Frankrijk. Waarnemers in Cairo zei den dat het voorstel in het parlement weliswaar moet worden besproken en formeel goedgekeurd. Er bestaat naar hun me ning echter niet de minste twijfel aan dat het met overweldi gende meerderheid zal worden aangenomen. omdat, zoals hij zei "de Russen i systeem. "Er zijn geen solide fun- de Russische weigering Egypte nieuwe wapens te volg heeft dat "alle wapens die heb tot schroot zullen verworden". Waarnemers in Caïro merken op in Egypte werden door wijlen presi- tot ge- dent Nasser verboden toen hij in *52 de monarchie afschafte. Twee Jaar later introduceerde hij de enige toegsetane politieke organisatie, de dat het besluit van Sadat een for- Arabische socialistische mele bezegeling vormt van Egypte's sinds Nasser ruim vijf jaar geleden ommezwaai van afhankelijkheid overleed en werd opgevolgd door Sadat is Egypte veranderd van een land waar oppositie fluisterend West-Europa. De Sowjet-Unie werd bedreven tot een van de meest was meer dan 20 jaar lang de be- liberale samenlevingen in de Arabi- langrijkste wapenleverancier en sc^e wereld, toeverlaat van Egypte. Maar de wederzijdse betrekkingen raak ten in het slop toen Sadat in Juli 1972 ongeveer 20.000 Russische ad viseurs opdracht gaf Egypte te ver laten. President Sadat sluit tegeÜJker- Sadat, wiens vijfjarig mandaat als president aan het eind van dit jaar afloopt, wees eveneens sugges ties voor directe presidentsverkie zingen van de hand. Hij zei te wil len vasthouden aan de huidige praktijk en aan de grondwet die tijd de mogelijkheid uit dat Egypte zegt dat de president wordt be spoedig terugkeert naar een meer- partyensysteem. Het land wordt al meer dan 20 jaar geregeerd door 'n enkele politieke organisatie. In een als belangrijk aangekon digde beleidstoespraak tot het Egyptische parlement zei Sadat dat discussies over de politieke toekomst in Egypte hadden aangetoond dat noemd door eenderde van de volks vergadering (parlement) waar na deze benoeming wordt onder worpen aan een volksstemming, or Amerika geldt, geldt niet aldus Sadat. "Wat Japanner Kodama in staat van beschuldiging Mario Soaressecretaris-generaal van de Portugese socialistische partij, omhelst hier de Neder landse premier Den Uyl, die present was bij het congres van socialistische leiders in de Portugese stad Oporto. Rechts de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky. listische leiders af te zeggen. BEIROET (DPA/REUTER) Ge neraal Ahdab heeft gisteren ge tracht heit Libanese parlement te dwingen meteen een nieuwe pre sident te kiezen, nadat zijn ulti matum aan president Franjieh geen resultaat had gehad. Ook de eis tot aftreden van de kant van het parlement, dat onder druk van de militairen staat, bleef zonder lijk beroep van het parlement naast zich neerleggen. Het parle ment kan hem pas van zijn ambt ontheffen wanneer tevoren een proces wegens hoogverraad is aan gespannen en de president met Een andere oproep van Ahdab, die zich heeft uitgeroepen tot "mili taire gouverneur van Libanon", haalde gisteren evenmin veel uit. Hij had over het radiostation dat hij in handen heeft de bevolking opgeroepen te demonstreren voor afzetting van de president en ge- eist dat ten teken van instem ming alle klokken van de christe lijke kerken zouden luiden en van alle minaretten van de moskeeën tot gebed zou worden opgeroepen. De president had zich gisteren verschanst in zijn paleis op een heuvel bij Beiroet, omgeven door getrouwe troepen. Over de radio zender die tot zijn beschikk ng staat verklaarde hij dat ook dui zenden burgers zich hebben gewa pend om hem te helpen. Ahdab heeft hun overgave geëist. De radio van de christelijke militie zei dat troepen van het "Libanees- Arabische" leger samen met guer rillastrijders en het "democrati sche bevrijdingsfront" het kantoor van de premier in het centrum van de stad hebben bezet. Het leger bestaat nu uit drie delen: troepen die zich tot een "Liba nees- Arabisch leger" hebben sa mengevoegd. De PLO houdt zich tot dusver offi cieel afzijdig. Het is niet duidelijk of Syrië, dat in Libanon tussen beide is gekomen en in Januari een bestand bewerkte, de president steunt of de muiters. President Assad heeft wegens de gebeurtenis sen in Libanon zijn staatsbezoek aan Frankrijk, dat vandaag zou beginnen, afgezegd. Politieke waarnemers menen dat Sy rië niet veel op heeft met een mi litair bewind in Libanon, waarop het weinig invloed zou kunnen uit oefenen. Damascus zou voorstan der zijn van een regering op bre de basis. Gisterochtend was het in Beiroet betrekkelijk rustig, slechts spora disch werd met lichte wapens ge schoten. De Engelstalige Egyptian Gazette in Caïro schreef gisteren dat de bemiddelingspogingen van Syrië in Libanon tot doel hebben dat land onder beheer van Syrië te brengen en dat heit weinig moei te doet om dat te verbergen. Het blad zei ook dat de Palestijnen zich niet met de Libanese aange legenheden moeten bemoeien, zy zijn daar omdat Israël hen tot vluchtelingen gemaakt heeft, „maar dat geeft hen niet het recht t setreven naar invloed op de politiek van hun gastland", al dus het blad. Het zegt-dat Egypte heeft opgeroepen tot een beperkte top om een radicale oplossing voor de crisis in Libanon, maar dat Sy rië dat tegenhoudt en eenzijdige oplossingen oplegt. rend onder bewaking sinds de tie vorig jaar rillastryders. OPORTO (Reuter. DPA) Eu- sociaaldemocratische partijen van stander nummer één van de PSP. ropese socialistische leiders zijn dit West-Duitsland, Frankrijk, Italië Sa Carneiro heeft de laatste dagen weekeinde in Oporto bijeen geweest en Spanje. hemel en aarde bewogen om het. om te bespreken hoe de democratie De werkbijeenkomst van giste- belang van de socialistische top te T Tl Cf TOKIO (AP) De openbare aan- en bet socialisme in Portugal kan rer. werd gehouden in Povoa de kleineren. Door met aftreden van V TCjL klager te Tokio heeft zaterdag Yos- worden versterkt. Varzim, even buiten Oporto. Socia- de PPD-ministers te dreigen bracht O7 hio Kodama, de rechtse politicus De top begon zaterdagavond met listische functionarissen zeiden dat hij premier Azevedo er toe zijn af- die als geheim agent voor Lockheed een bijeenkomst in het kristallen Westeuropese hulpverlening aan de spraak voor het diner met de socia- is opgetreden, in staat van beschul- paleis van de stad. slechte economie van het land in diging gesteld wegens belastingont- algemene termen zou worden be- duiking tot een bedrag van 2.560 000 Andere politieke partijen van het sproken. dollar in 1972 land hebben de bijeenkomst veroor deeld als een inmenging in de bin- In Lissabon noemde de leider van De dagvaarding werd nog geen nenlandse politieke aangelegenheden de communistische partij, Cunhal, 12 uur voordat het delict verjaard van Portugal. de socialistische conferentie gis- zou zijn, uitgebracht. "een van slechte smaak getui- De Westduitse socialistenleider ^nde het uitoefenen van Algemeen wordt rekening gehouden Willy Brandt zei hierover teen druk °P de Portugese openbare me- met de mogelijkheid, dat de open- io.ooo toehoorders: "Ons bezoek nin& voor de verkiezingen". De bare aanklager zal proberen aan de rjCht zich teen niemand maar is communistische partij verwerpt el- weet te komen hoe Kodama het be- bedoeld aJs steun voor onze socdalis- ke inmenging of druk van kapita- LONDEN (DPA) De laatste da- tegen Rhodesië een gevangenisstraf drag van 2.560.000 dollar heeft ge- tische vrienden in dit land" "Het 1,:stisohe krachten en alle imperia- gen zijn verscheidene Britse oud-mi- van maximaal twee Jaar staat bruikt en meer in het bijzonder of voik van Portugal moet weten dat llstische pogingen tot beïnvloeding litairen als huurlingen van het blan- De Britse premier Harold Wilson, hij er invloedrijke personen mee het een welkom lid is van de Euro- van de verkiezingsuitslagen van ke minderheidsbewind naar Rhode- heeft de Russische ambassadeur heeft omgekocht. famine Portugese socialis- öPril- siè vertrokken. ontboden en hem gewaarschuwd te- Marubeni corn de Janansc han ten dierbare partners in Soares, leider van de PSP, her- Jhet ®ritse «^rvatteve pen een communistisch ingrijpen in e.SSJ'f onze worsteling om gerechtig- haalde in rijn toespraak dat rijn "Sunday Telegraph", dat gespeeld in' het 'omkopmgsschandaal hej? en de.moc™u*,Bur<fa' „w« alleen wil regeren of anders zullen aan hun kant blijven staan in de oppositie zal gaan. genae groep van aeraen man Volgende maand worden in De bijeenkomst heeft geleid Portugal voor het eerst sinds 50 hevige spanning tussen de partij vertrekken, vijf Spaanse guer- contract, waarmee Marobeiii~tot !sar "te Parlementaire verttiezin- van Mario Soares en de sociaai-de- aJgemeen agent was aangesteld gcn gehouden. mocratisdhe PPD onder Francisco loopt op 8 april af. Aan de conferentie nemen deel de sa Carneiro. Enkele uren voor het regeringsleiders van Zweden, Noor- begin werden bij gevechten in Marubeni is officieel agent van wegen. Oostenrijk en Nederland en Oporto verscheidene Lockheed sinds 1958. de leiders van de socialistische ROME (Reuter) Tydens gevech ten tussen een groep betogers en de politie buiten de Spaanse ambassade by het Vatikaan is gisteren één man gedood en raakten twee personen ge wond. Het slachtoffer werd met een kogel in het hoofd aangetroffen by het ambassadegebouw. Wie het schot heeft gelost is niet bekend. Men ver moedt dat de politie het vuur heeft geopend nadat de demonstranten benzinebommen wierpen naar de Spaanse ambassade. Het ambassadegebouw is al her haalde malen doelwit geweest van linkse demonstranten tegen het Spaanse regime. Het staat voortdu- brieken, heeft de banden met de Amerikaanse Lockheed fa- Amerikaanse bedrijf verbroken. Het de afgelopen weken uit Londen Pretoria verzonden brieven ontvan gen waarin hun een soldij van hon- dit Rhodesië of naburige Afrikaanse vol- jenden. "Elke buitenlandse inter - in de ventie in zuidelijk Afrika zal waar de week naar Salisbury sehijnüjk vooruitgang in de richting democratische vrijheid verstoren onnodig bloedvergieten en leed Verscheidene oud-militairen hebben veroorzaken, met name in het ge- bied dat Rhodesië en zijn naaste bu ren omvat", aldus Wilson. ADVERTENTIE HAVANA (Reuter) Het leidende Cubaanse communistische dagblad „Granma" heeft zaterdag felle kri tiek geuit op de Chinese buitenlandse en binnenlandse politiek en op de voorzitter van de Chinese communis tische party Mao Tse-toeng. De open lijke kritiek in de Cubaanse krant op China begon in januari. Tot zaterdag beperkte die kritiek zich evenwel tot de Chinese buitenlandse politiek, met name in Angola, waar de volksrepu bliek de rechtse bevrydingsbewegin- gen FNLA en Unita steunde. Zaterdag ging „Granma" in op de Chinese beschuldigingen, dat tien duizend onder Sowjetrussische leiding staande Cubaanse huurlingen 150.000 Angolezen hadden gedood. „Granma" beschuldigt Peking van „systemati sche leugens" en naar aanleiding daarvan gaat de krant in op ver schillende aspecten van de Chinese binnen- en buitenlandse politiek. t:r5tr^!?''*^nnem.n^2F De geadigdien wordt op het hart ge drukt Groot-Brittannië zo onop- hoogte van Charleeton in Zuid-Caro- vallend mogelijk te verlaten, omdat lina beslaggelegd op een Panamees men een herhaling wil voorkomen vrachtschip, op beschuldiging van van de grote publiciteit die ontstond smokkel naar de Verenigde Staten rond het ronselen van Britse huur- van marihuana. Het Panamese schip, lingen voor Angola. de Kaki, had aanvankelijk niet wil len bijdraaien, en deed dat pas na- BrMse oud-militairen die zich laten £at het Amerikaanse kustwachtsch.p werven voor dienst in Rhodesie stel- Dauntless een schot Voor de boeg len zich bloot aan vervolging door had gelost. De zeventien opvaren de Britse Justitie, aangezien op over- den van de Kaki zijn opgebracht treding de boycotmaatregelen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7