VVD. HOE VERDER? Veerbootactie op Ameland is afgelopen [g^progmmma Noodsituatie mogelijk rond de drinkwatervoorziening ...en gisteren toegelicht TELEGRAM KONINGIN AAN VVD Herstel samenwerking met CDA erg onzeker WÊ&^Slr KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Weer onrust onder de Haagse taxichauffeurs MAANDAG 15 MAART 1976 ROTTERDAM (SP) Ko ningin Juliana heeft het afge lopen weekeinde door haar par ticuliere secretaris Van der Hoeven een telegram laten stu ren aan het VVD-congres in Rotterdam. De koningin bedankt in haar telegram de algemene leden vergadering van de VVD voor het traditioneel aanhankelijk- heidstelegram, dat de partij al tijd op de eerste dag van haar Jaarlijkse vergadering aan hare majesteit stuurt. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat de koningin reageerde op zo'n telegram. In de wandelgangen van het con gres legde men daarbij verband met de druk waaronder de ko ninklijke familie staat in ver band met de Lockheed-affaire. Tijdens het congres haal de de voorzitter, mr. Korthals Altes, scherp uit naar de "ach terklap" van enkele bladen in deze affaire, zonder daarbij namen te noemen. "Wij verachten dit misbruik dat van de persvrijheid wordt gemaakt", zei Korthals Altes mede namens de fractieleiders Wiegel en Van Riel. Na kritiek van enkele pers vertegenwoordigers noemde Korthals Altes later wel na men. Hij zei bedoeld te hebben de verhalen van W. Klinkenberg in de Nieuwe Linie en een ver haal van I. Cornelissen in Vrij Nederland. In journalistie ke kring werd gezegd, dat hier sprake is van "selectieve ver ontwaardiging". Ook in andere bladen (bijvoorbeeld Nieuwe Revue en De Telegraaf) zijn onthullingen gedaan over het privéleven van Prins Bernhard. Korthals Altes ROTTERDAM (SP) Over het meest besproken punt in de politieke discussie van daag de dag: de inperking van de stijging van de overheidsuitgaven, is op de.algemene ledenvergadering van de VVD in Rotterdam eigenlijk in het geheel niet gediscussieerd. Politiek leider Hans Wiegel liet weten, dat de beperking van de stijging tot één procent die het kabinet-Den Uyl voor ogen staat, voor d e VVD onaanvaardbaar is. De groei zou nihil moeten zijn. ,,De nullijn voor de collectieve sector", riep Wiegel! en hij oogstte applaus. In cijfers uitgedrukt: het kabinet mikt op een insnoering van de over heidsuitgaven met tien miljard gul den, te bereiken in 1980. De WD mikt op een bijna dulbbel zo grote bezuiniging: achttien miljard in 1980. Wat Wiegel voorstelt is niet erg realistisch. Hij weet dat ook wel. Maar het gaat hem erom deze sim pele boodschap over te bren gen het kabinet-Den Uyl beknot u in uw persoonlijke inkomen ten gunste van het collectief. De WD wil pre cies het omgekeerde: eerst uw per soonlijke inkomen opvijzelen en dan nog maar eens zien of er wat voor de overheid overblijft. Een boodschap die er op de algeme ne ledenvergadering van de WD als koek in ging en niet op tegen spraak stuitte. Toch had men op een politiek congres mogen verwachten, dat bijvoorbeeld het ontwerp programma van het Chris ten-De mocratisch Appèl ter sprake was ge bracht. Dit programma vindt de één procent groei van het huidige kabi net teveel, maar de nullijn van Wie gel te weinig. Strikt cijfermatig ge zien staat het CDA dichter bij het kabinet, dan bij Wiegel want de christen-democraten willen een be perking van de groei tot 0.7 procent. Dat betekent tot 1980 toch nog en kele miljarden meer bezuinigingen dan 'het kabinet van plan is voor te stellen, maar lang niet zo'n grote bezuiniging als Wiegel zijn kiezers voorspiegelt. Als de politieke discussie zich langs deze lijnen blijft voortbewegen tot aan de Tweede-Kamerverkiezingen volgend Jaar lijkt herstel van de re geringssamenwerking van liberalen en christen-democraten niet erg waarschijnlijk. En dat zou Wiegel en de andere WD-kopstukken toch een zorg moeten zijn. De grote stromen nieuwe leden en potentiële kiezers die zich achter de WD-karavaan scharen doen dat uiteraard in de ver wachting, dat de WD in de regeirng komt en dan een radikaal ander be leid mogelijk maakt dan nu het ka binet-Den Uyl voert. Als Wiegel de "verbrede" WD in 1977 niet aan de macht zou helpen, kan dat bij de nieuwe aanhang vrij veel frustraties wekken. De algemene ledenvergadering van de WD heeft in die zin weinig op geleverd. Het was meer een manifes tatie van geloof in eigen kunnen, dan een demonstratie van het besef dat het verdraaid moeilijk zal wor den om het CDA de huidige PvdA- regering de rug te laten toekeren. In deze sfeer is een opmerking over de christen-democ*atische ministers in het kabinet-Den Uyl van voorzit ter Korthals Altes niet zo verstandig. De WD-voorzitter vergeleek deze ministers met "gijzelaars" of "ge gijzelden". Dat is na alle ellende die met name KVP-minister Van Agt van justitie bij échte gijzelingen heeft moeten doorstaan niet erg kies. Liberalen zeggen nee tegen een eigen omroep ROTTERDAM (ANP) Op dezaterdag in Rotterdam gehou den VVD-jaarvergadering is uitdrukkelijk vastgesteld, dat een liberale omroep geen partijge bonden organisatie is of kan zijn. Met dit standpunt - neer gelegd in een motie - werd een partijdiscussie afgesloten over de wenselijkheid van en de moge lijkheden voor de oprichting van een liberale omroep. In de discussie werd benadrukt dat het 'eigen gezicht' van de VVD beter over het voetlicht moet komen. Aanleidng tot het debat op de jaarvergadering was een motie van de afd. Baarn, waarin wordt gezegd dat "de VVD onvoldoende er in slaagt haar doelstellingen uit te dra gen". Volgens de Baarnse afde ling moet 't VVD-hoofdbestuur zich zo snel mogelijk oriënteren over de mogelijkheden om te ko men tot "de creatie van een ge ëigend omroepmedium". Partijvoorzitter Korthals Al tes wees de stichting van een eigen liberale omroep door de partij van de hand. Een derge lijk optreden ligt niet op de weg van de partij, zo formuleerde hij. "Wij houden vast aan onze taak: politiek bezig te zijn", zo zei hij. De liberale partijvoorzitter zei wel in -vrij sterke mate begrip te hebben voor het streven van de liberale radio en televisieom roep (LRTO) om te komen tot 'n liberale omroep. Volgens hem i9 hier sprake van "een uiter mate belangrijke zaak". In de op de jaarvergadering aangenomen motie wordt die organisatie dan ook 'veel succes' gewenst. AMELAND De ruim 150 demon stranten op Ameland, die vanaf zaterdagmorgen zeven uur de pier en drie veerboten bezet hielden, hebben afgelopen nacht hun actie beëindigd. De egroep pleegde verzet tegen het besluit van de regering om de prijzen van de veerdiensten op Ameland voor toeristen met vijftien procent en voor Amelanders zelf met üen procent te verhogen. Door de actie zaten bewoners en toeristen op Ameland volledig gevangen. Hoewel de ongeveer driehonderd toeristen eerst hun lot gelaten ondergingen, stak gister avond de ontevredenheid de kop op. Mopperend zaten de eilandbezoekers achter hun versnaperingen en klaagden over nodeloze uitgaven. Vooral de Duitse toeristen waren boos en riepen er schande over dat de autoriteiten dergelijke acties toelaten. De afloop van de actie was het resultaat van besprekingen tussen actievoerders en burgemeester Ze venbergen van Ameland. Volgens een woordvoerder heeft de bereid heid van minister Westerterp om op korte termijn een delegatie van het eiland te ontvangen mits de actie zou worden stopgezet, meegespeeld. Met ^auto's, tractoren en een Bierwagen versperden de demon stranten zaterdagmorgen de toegang tot de veerboten. Het personeel van de veerdienst werd met waterslan gen opgewacht. Met toestemming van de eilanders was een actiecomi té gevormd, dat gedurende enkele HEILIGERLEE (SP) Doordat twee jongetjes van 9 en 11 jaar met lucifers speelden, is een gezin met drie kinderen in Heiligerlee in het weekeinde dakloos geworden. De wo ning van de familie ging helemaal in vlammen op. De schade is ongeveer een ton. De moeder van het gezin ontdekte dat haar twee zoontjes bezig waren op de overloop een plaat hardboard in brand te steken. Ze kon het vuur doven. Maar even later stond de overloop in brand. Het vuur is waar schijnlijk in een linnenkast blijven smeulen. Ook in Amstelveen brandde in het weekeinde een huis uit, doordat kin deren met lucifers hadden zitten spe len. De schade wordt geschat op en kele tienduizenden guldens. dagen zou verhinderen dat de böten zouden uitvaren. De actie was vooral gericht tegen de grondslag voor de tariefstelling. De eilanders betalen voor hun veerboten een tarief, dat in sommige gevallen vijftien maal hoger ligt dan op de Zeeuwse veren. Het actiecomité vindt dat het tarief voor een retourvaart met personen auto voor eilanders omlaag moet van 19,50 gulden naar 4 gulden. De tarieven voor vrachtauto's, die nu voor een eilander rond de 100 gulden liggen moeten ook drastisch omlaag. De veerdiensten tussen Ameland en Friesland worden geëxploiteerd door Wagenberg's pas- sagierscienSten. Volgens het comité heeft het Inkomen van sommige eilanders te lijden onder de tarieven. Een veehouder verdient aan elke liter melk een stuiver minder dan een collega op het vasteland. Ook bouwen is op Ameland dertig tot veertig procent duurder door de aanvoerkosten van materialen. Zolang de actievoerders niet door de knieën gingen, moest een helicopter worden ingeschakeld voor urgente zaken. Zo werden enkele mensen van het vasteland naar Ameland gevlogen in verband met een sterfgeval in de familie en enkele zieke familieleden. Gisteren werd een Duits gezin met een epileptisch kind van Ameland naar Holwerd in Fresland gevaren. Over de tocht van dit gezin was een dag tevoren urenlang onderhandeld. De boot moest leeg terugvaren. Een 31-jarige man uit Budel is gistermiddag om het leven geko men en een evenoude mön uit Brussel raakte zwaar gewond toen hun eenmotorig sportvlieg tuigje neerstortte op een militair oefenterrein in de gemeente Bu del. De man uit Budel vloog mee als passagier. De ander was pi loot. Het vliegtuigje, een dubbeldekker van het merk Stampe, was om ongeveer kwart voor vier voor een korte rondvlucht opgestegen van het vliegveld Budel. Kort na de start gebeurde het. De dienst luchtvaart van de rijks politie stelt een onderzoek in. DEN HAAG (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is een Haagse taxichauffeur in het plaatsje Mon ster in moeilijkheden gekomen toen zijn passagier de rit Den Haag-Mon ster, ter waarde van bijna f27, wei gerde te betalen. Volgens de taxi-ondernemer J. M. Rieken heeft zijn 64-jarige chauffeur AMSTERDAM (SP) Binnen en kele jaren kan zich met betrekking tot de drinkwatervoorziening vanuit de Rijn een noodsituatie voordoen. Aldus zaterdagmiddag ir. C. van der Veen, directeur van de gemeentelijke waterleidingbedrijven in Amsterdam en voorzitter van de Stichtiixg Na tuur en Milieu, tijdens het Rijn appèl, dat in een afgeladen grotfe zaal van Krasnapolski werd georga niseerd door een groot aantal milieu organisaties. Als het erom gaat voor de voort gaande vervuiling van de Rijn schul digen aan te wijzen, moet Nederland echter wel bedenken dat het zelf bo ter op zijn hoofd heeft. Dat wij Ne derlanders zo hard schreeuwen tegen Fransen, Duitsers en Zwitsers komt omdat wij aan de benedenloop van de Rijn zitten en daardoor alle nadeel van de vervuiling ondervinden. Om sterker te staan in het internationale overleg zou Nederland zelf ook wer kelijk ernst moeten maken met zijn milieubeleid. Dat bleek de rode draad te zijn die door de toespraken van alle sprekers liep die op het Rijn-appèl het woord voerden. Dr. Eisma, geoloog van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel en bestuurslid van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee rekende voor dat Nederland z'n oppervlaktewater niet beter beheert dan de andere Rijn- oeverstaten. Tweede-kamerlid dr. J. Terlouw, fractievoorzitter van D'66, die tot nu toe zonder succes heeft gepleit voor een interparlementaire Rijn-confe rentie, zei dat er voor de Rijn geen verbetering te verwachten valt zolang het natuur- en milieubeleid onderge schikt blijft aan de produktie. Terlouws politieke geestverwant, staatssecretaris mr. L. J. Brinkhorst, van Buitenlandse Zaken, verwacht echter dat op de komende ministers conferentie op 1 april in Parijs met name ten aanzien van de stryd tegen de chemische vervuiling vooruitgang geboekt zal worden. 'moeten vechten voor zijn leven' met de grote en sterke passagier. De ru zie speelde zich af voor het huis van de man. Deze riep zijn broer te hulp toen de chauffeur zich uit de om strengeling wist los tc werken. De broer kwam het huis uit, maar koos de zijde van de taxichauffeur. Hij betaalde de rit en nam zijn broer mee het huis in. Onder de taxichauffeurs in Den Haag is gisteren beroering ontstaan over deze affaire, vooral omdat, zoals de heer Rieken meedeelt, agenten van de gemeentepolitie van Monster die in de nabijheid waren, de taxi chauffeur niet te hulp schoten. Zy zouden volgens de heer Rieken ge zegd hebben de zaak vandaag pas te willen uitzoeken. Tijdens de vechtpartij en ook daar na heeft de passagier spiegels en rui- tewissers van de taxi beschadigd. Het belangrjjkse is voor de heer Rieken echter het welzijn van de chauffeur. Hfj zei gisteravond dat hfj het onbe grijpelijk vindt dat de politie zijn man niet te hulp is gekomen. De politie in Monster heeft gister avond laat meegedeeld de Haagse taxichauffeur daadwerkelijk assisten tie te hebben verleend 'waarvoor de chauffeur dankbaar was' na dat de Haagse taxitelefooncentrale een alarm bericht over het lastigval len van de chauffeur door de klant had doorgegeven. Later op de dag is de verdachte, de 31-jarige A. van S. uit Monster, verhoord. De chauffeur heeft aangifte gedaan van mishan deling en vernieling. NEDERLAND I 18.15 Nederlands voor buitenlandse werknemers. les T (TELEAC) 18.45 Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 NCRV-Springtrofee (NCRV) 20.15 De tijd stond even stil (NCRV) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Kojak (NCRV) 22.10 Tot besluit (NCRV) 22.45 SYMBIOSE 22.49 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS)' 18.55 Journaal (NOS) 19.05 The lone ranger, tv-serie (TROS) 19.30 In Londen staat een huis (TROS) 20.90 Journaal (NOS) 20.25 Paul Newman serie: Cool Hand Luke (TROS) 32.30 Aktua TV (TROS) 23.10 Journaal (NOS) De NOS maakte er zondag, als we Studio Sport even niet meere kenen, een niet liöht te verteren avondje van. Hoewel de program ma's onderling nogal verschilden, lag de nadrulk tooh 'heel sterk op de informatie. Te beginnen bij Panoramiek. dat zijn licht liet schijnen op de media van de An tillen. De buiten beeld opereren de vragenstelster las heel duide lijk haar vragen van een papier tje voor. Dat maakte dat de kij ker bij ieder nieuw ingevoerde fi guur zelf vast aan het interview kon beginnen. Een leuk spelletje maar niet voor lang. In Frontaal stonden twee mili tairen tegenover elkaar. Gene raal b.d. J. van Eisen, tweede- kamerlid van de KVP. en kolo nel H. von Meyenfeldt, gouver neur van de KMA. De stelling, te verdedigen voor generaal Van Eisen luidde "Nederland moet een vrijwilligersleger hebben in plaats van een leger van dienst plichtigen". Bijgestaan door uiteraard militaire deskundigen, met als uitschieters een aalmoe- de drie sociologen die de land macht rijk is. werd zowel bij voor- als tegenstanders van de stelhng de sfeer van de koude oorlog nog weer opgeroepen. Nieuwe argumenten voor of te gen de vrijwilligers werden nau welijks aangedragen. Maar mis schien zijn die er ook wel niet. Duidelük werd wel dat alle deel nemers het goed met ons leger, ons vaderland en de democratie voorhebben. Van de opmerkingen meestal in afkeurende zin, die van de tribune kwamen, trok nie mand zioh iets aan. Kolonel Von Meyenfeldt werd de overwinnaar. Niet minder dan 26 stem men waren het met hem eens, dus tegen de stelling. 21 voor de stelling en 3 onthoudin gen Bij de eerste stemming, voor de uitzending, waren er nog 31 stemmen voor de stelling te vin den geweest, 15 mensen waren te gen en vier hebben zich toen ont houden van stemming. "Beeldspraak" heeft het de kijkers en de luisteraars waar schijnlijk het moeilijkst gemaakt. De componist Ton Bruynel mocht een poging ondernemen om uit te leggen wat hij voor soort muziek maakt. Ook voor kenners van de elektroni- sohe muziek, de soort waar Bruy nel zioh in hoge mate mee bezig houdt. zal het geen eenvoudige uitzending zijn geweest. Ook al deed Bruynel zijn best. ook al wees hü met z'n vinger in de par tituren om uit te leggen hoever wij waren, wij zijn er niet uitgekomen. Maar dat had den noch de makers van de films, noch Bruynel waarschijnlijk ver wacht. Misschien kan de redactie van "Beeldspraak" zioh nog eens bezinnen op een andere en voor een wat groter publiek toeganke lijke vormgeving. De redactie krijgt daar de tijd voor. want men gaat twee maanden op re ces. Het onderwerp is boeiend ge noeg. ROETJE MEIJER De NCRV brengt vanavond weer een aflevering van de Ame rikaanse politieserie „Kojak". Deze uitzending, om 21.50 uur op Nederland 1heeft als ondertitel „Gewapend en gevaar lijk". Op kerstavond is de afdeling van Kojak op zoek naar twee gewapende mannen. De een heeft het voorzien op zijn hem ontrouw geworden vrouwde ander is van plan van het wa pen gebruik te maken om een nogal kostbaar kerstcadeau voor zijn verwende vriedin te ,,i MAANDAG 15 EO: 18.00 (S) WIJ hebben een woord r de wereld. P.P18.10 Partij van Arbeid. EO: 18.30 Nws. 18 41 EO- i. 18.45 (8) Lektuur op tafel. inf. boeken en periodieken. 19.00 (S) -ïformatlef pro- 19.40 (S) De Bijbel open. 20.00 (S) Orgelbespeling. 20.25 (S) EO-metterdaad. 20.30 (S) Ga er eens voor zitten, een gezellig muziek programma. 21.45 (S) Avoaidoverden- 8.30 Aubade: k Schoolradio. (9.3 De Letter Mgev. programma met om 11.00 Nieuws. 11 54 Scheepspraat: lnfor- ïippers. 11.59 Bericht vas- gesprek. 14.00 Schoolradio. 15.00 In i hutsgeklutste kinderspelen. zonder 22.30 Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en nu. Veronica: 22.55 (S) Veronica op 1. 23.55-24 00 Nieuws. Hilversum II NCRV: 18 00 Nieuws. 18.11 (S) Hier Bij 18.40 (S) Blaasmuziek. 19. tijd. 19.25 Een. twee. uit de 19.45 (S) Met uw instemming. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Radlo-F VARA: Van 7 02-18.00 Akt. via Din gen van de Dag. 7.02 (S) Gesode- meurders. een mieters programma. 9.03 (S) Pep-op-drte. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sport wereld. 103 (S) VARA's zoekplaatje zoek de plaat achter de zoekzln. 14.03 (S) Spl tabee ld. 16.03 (S) LP-Top-40 en de Top-LP. 17.03 (S) Alfred Lagarde. l Nieuws. 7.02 (S) Capric- (S) Superclean Radiojournaal. TROS: >lo: oude- en klass. muz. 9.00 Nieuws. >02 Aktua-klankbeeld. 9.30 eind en wij. 10.00 (S) Opui 14 30 (S) Om kunstuitingen. 15.00-17.00 (S) Belcan torum: klass. kamermuziek en liede- DUITSE TV gaatje. <7.30 Nieuws. 7.41-7.55 Radio journaal). 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnas- '.50 Morgenwijding. 9.00 Gev. muziekprogramma. 8.50 Morgen wijding. 9.00 Gevarieerd muzlekprogr. 10.00 Radiolawaatpapegaai. kinderpro- 1755-18.00 Journaal (Regionaal pro gramma: NDR: 9.30-10.00 Sesamstras- e. 18.00 Sport overzicht. 18.30 Aktuali- elten. 18.45 Zandmannetje. 18.65 Kul- vursplegel. 19.59 Programmaoverzicht. VDR: 8.05 tot en met 11.50 Schooltele- 0-10.05 Sesamstrasse) 1800 Noord r 11 n 1i d - We« t f a len Radiojournaal. 11.30 Knipperlicht, verkeersmagazine. 13.25 s nMiddagje AVRO: muziek, tnfor- n«atle en service (15.30 Nieuws. 15.33 Radiojournaal). OverheidsvoorLehtinc 17.20 De ontwikkelingshulp aan de Ned. Antillen. AVRO: 17.30 Nieuws. 1732 Radiojournaal. 1750 (S) Y'all come, een Country- en Westernprogramma. Hilversum II KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Het levende woord. 7 25 Badlnerie: klassieke muziek. 7 54 Overweging. 8.00 Nieuws, g.ll Echo uit Studio B. 21.45 Klagen gehort Geschaft, reportage. 22.30-22.50 Jour naal. kommen taar en weerbericht. Duitsland n 17 00 Journaal. 17.10 Jacquou der Re- bell. tv-serie. 17.40 Akt en muziek. 18.20 Chicago Teddybar. 19.00 Journal. 19.30 Tagesausflug. 20.15 Gezondheidsmaga zine. 21.00 Journaal. 21.15 Jan. der Sold ner. 22.40 Journaal. Belglë-Xederla nds 1800 Tl-Ta-Tovenaar. 18 05 Kleuter- 20 ond op de 15 Rad der fortuin. 21.00 Edward 21.50 Journaal met o a. \v—-*

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5