Bouw van tien milieuwoningen in Merenwijk 'Het begint op je zenuwen te werken' 165.000 per stuk Jan van Gelderen (Sieboldstraat) niet zo blij met renovatie Record autoverkopen in de Groenoordhal BIN1NENHUIS DRAAIT WEER MAANDAG 15 MAART 1976 lEIDEN In de Merenwijk, op het terrein tje achter de Zwanenzijde aan de Zijl, zal be gin juni begonnen worden met de bouw van tien zogenaamde milieuwoningen. Wat be treft indeling en afmetingen zijn het „gewone" huizen, maar de huizen hebben „milieu vriendelijke" voorzieningen zoals zonnecollectoren en begroeide daken. De bouw van deze woningen is een initiatief van de Stichting Milieuwoningen. De meeste woningen die tegen- mogelijk boeken en tijdschriften door. niet ontsnapt. De glazen plaat werkt woordig gebouwd worden zijn ener- Vervolgens werden diverse adviesbu- net als in een broeikas gie-verslinders, vindt bestuurslid T.J. reaus ingeschakeld. Aan de hand van Het warme water wordt opgesla- Renzen van de Stichting Milieuwo- de opgedane kennis heeft de Stich- gen in e en zorgvuldig geïsoleerde ningen. Hij vraagt zich af of die ting een "verlanglijstje" gemaakt tank van minimaal' 6000 liter. De energie wel altijd voorradig zal blij- van voorzieningen die men in de hui- grootte van deze tank, die onder de ven in overvloed en verwijst naar de zen wilde treffen. Door de beperkte woning komt. wordt momenteel nog Club van Rome. De Club van Rome financiële mogelijkheden moest een berekend: hoe groter hoe beter, maar is een groep van wetenschappers die aantal kostbare wensen afvallen. De ook des te duurder, als een van de eerste attendeerde op prijs van de woningen zal nu rond de eindigheid van de grondstoffen- de 165.000 gulden komen te liggen. Het warme water zal in de hele voorraden. milieuwoning onder de leuren door In milieuwoningen probeert men zo warte P aat stromendeze vloerverwarming is zuinig mogelijk met energie om te Bovenaan op het verlanglijstje uiterst effectief. Hoe groter de op springen. In 't Brabantese Oss staan stonden zonnecollectoren. Elk huis slagtank is, hoe langer het water als dergelijke woningen en er zyn krttë* vierenveertig vierkante meter warm blijft. Op die manier kan het plannen voor een aantal in Zoeter- aonnecollectoren. De zonnecollector tekort aan warmte in de winter, als meer. De Stichtig Milieuwoningen is een zwarte plaat die de warmte de zon minder schijnt, gedeeltelijk wil proberen dit soort woningen steeds van zo*1 btfna helemaal opneemt, hebben uitgewezen dat de milieuwo- meer "operationeel" te maken. Er In de plaat zijn kleine kanalen aan- njng met een tank van 6000 liter een wordt nu een voorzichtig begin ge- gebracht waar water doorheen besparing op de stookkosten ople- maakt met tien huizen. Wellicht dat stroomt, dat dus door de zon ver- vert van 49 procent. Men streeft er- de den duur de woningen in grotere warmd wordt. De plaats is aan de naar om 75 procent op de stoookos- aantallen gebouwd kunnen worden, achterzijde van veel isolatiemateriaal ten te besparen. Voor dat met het maken van plan- voorzien, aan de zonzijde zorgt een Die besparing is ook mogelijk nen werd begonnen nam men zoveel glazen plaat ervoor dat de warmte door een zo goed mogelijke isolatie innecbllectoren Begroeid akvlak Doorsnede "Milieuwoning" te Leiden Dis is een schets van een van de milieuwoningen die in de Merenwijk gebouwd zullen gaan worden. het hele huis. Het hele huis is t thermoplus dubbel glas. In deze huizen zullen die ramen voor het eerst in Nederland gebruikt worden. Deze ramen laten drie keer zo weinig kou door als gewone "en kel" glas. Het kan ook omgekeerd gesegd worden: deze ramen laten drie keer zo weinig warmte verloren gaan als enkel glas. Een bijzondere voorziening is de begroeiing van het dak. Het schui ne dak bestaat aan de zuidzijde uit collectoren die onder een hoek van 60 graden op de zon gericht zijn. Het dak aan de noordzijde is gebouwd als woning is het dakterras dat trap. Op elke "trede" komt de. Als de aarde bezaait wordt en volgroeit met planten die de aarde goed vasthouden onstaat er een uit stekende isolatie. En het wordt een aantrekkelijk groen dak. Om in al te grote warmtetekorten het dakterras. gevoegd middel voor de vruchtbaar- ning. Vandaar dat op alle onderde- heid van de grond. Daar kan z'n eigen kruidentuintje beginnen. Er wordt nog gestudeerd op de uitgebreide garantie komt met een snelle service. Een aardigheidje bij deze hulzen. te kunnen voorzien is het huis rigens ook gasketel. een gewone besparen de wastafels gelijkheid om het regenwater van het dat niet zozeer "milieuvriendelijk": dak op te vangen in een reservoir bij is, is de gedeeltelijk flexibele ach tergevel. Dat wil zeggen dat men de woonkamer door het verplaatsen ceel van de benedengevel. Een andere manier om water te van het bad. de douche te gebrui- naar eigen behoefte groter of klei- Regenwater Een ander snufje van deze milieu ken bij het doorspoelen van het toi- ner kan maken. Het spreekt vanzelf iet. dat daarmee ook de tuin groter of Het is duidelijk dat al deze ongewo- kleiner wordt. LEIDEN Als deze week in de Sieboldstraat de vlag uitgestoken wordt omdat de renovatie van vijr woningen van particulieren voltooid is, zal Jan van Gelderen waarschijnlijk een spandoek aam zijn huis hangen met de tekst: „Di«t huis is gerenoveerd, maar er zijn geen kasten". Dat er geen kasten in zijn ver nieuwde huis zitten, is slechts een van de vele grie ven van de bewoner van Sieboldstraat 7. De renova tie is hem bar tegengevallen. Het heeft vooral veel te lang geduurd, vindt hij, en daar kan hij zich enorm over opwinden. Pas als hij al zijn gal gespuwd heeft, merkt hij op, dat hij toch wel tevreden zal zijn als het allemaal achter de rug is. De verbouwing van deze wo ningen in de Kooi is een model project: voor het eerst werden particuliere huurwoningen opge knapt waarbij de nieuwe huren zo laag mogelijk zojn gehouden door subsidies van het Rijk. Van daar dat komende woensdag, don derdag, en vrijdag iedereen mag komen kijken hoe de huizen ge worden zijn. Toen een jaar geleden de eer ste plannen gemaakt werden vond Van Gelderen het best, dat iedereen zou komen kijken. Maar na alle tegenslag van de laatste tijd, is voer hem de lol eraf de renovatie heeft ettelijke maan den langer geduurd dan de be doeling was, en al die tijd moest het gezin genoegen nemen met een primitieve wisselwoning. Van Gelderens opgekropte woede komt er nu uit, als hij zegt dat de deur dicht zal blijven: "Als er iemand wil komen kyken, dan kan-ie net jes aankloppen en dan maak ik wel uit of-ie er in komt of niet Vier van de vijf huizen zijn ei gendom van Potman's Woningen BV, het vijfde huis dat ver nieuwd is is eigendom van de be woner. In februari vorig jaar zijn alle partijen rond de tafel gaan zitten met Geoproject. Na wat geven en nemen werd men het eens over renovatie. Het was voor 't eerst dat huizen van par ticuliere eigenaren vernieuwd zou den worden. De bewoners konden voor een groot deel zelf bepalen hoe het huis er van binnen uit zou gaan zien Van Gelderen is daar niet erg enthousiast over. Ze hadden plannen moeten maken, de bewo ner ja of nee laten zeggen, en daarmee uit. Die inspraak kost veel te veel tijd, vindt hij. Nadat na enkele maanden c; 1 ld' zijn gerenoveerde huis in de Sieboldstraat: het heeft lang geduurd. wachten de nodige vergunningen loskwamen, kon de renovatie nog niet direct beginnen. Er waren niet genoeg wisselwoningen be schikbaar. Twee wisselwoningen waren kwalitatief beneden de maat en werden geweigerd. Pas in no vember 1975 was iedereen onder dak. Maar toen de verbouwing net op gang was ging het vriezen. Het vorstverlet zorgde voor nieu we vertraging. Van Gelderen: "Op een gegeven moment denk je: nou, laat ik die wisselwoning maar accepteren, het is maar voor drie maanden; het zou met Kerst mis klaar zijn/'. Ze zeiden: met Kerstmis krijg Je een kerstboom in je nieuwe huis. Ze zouden nu misschien paaseieren kunnen geven. Want het is nou nog niet klaar. Al die tijd in een wisselwoning is ook geen pretje: alles is opgeslagen in dozen, want voor drie maanden kan dat wel". "Het gezin lydt eronder: om het minste geringste krijg ik nu ru zie met m'n vrouw. Het begint op je zenuwen te werken". Van Gelderen zelf heeft al z'n va kantiedagen gestoken in het hel pen opknappen van zijn huis. Door het zelf te schilderen kon bijvoorbeeld bespaard worden op de huur. Maar er zal nog heel veel gedaan moeten worden om het deze week klaar te krijgen. En daar heeft hij de pest in: dat het zo lang duurt. Jacques Wesseling van Geopro ject, die de verbouwing in de Sieboldstraat begeleidt, is het ermee eeas dat het te lang ge duurd heeft. Het was voor het eerst dat woningen van particulie ren vernieuwd werden, vandaar dat het allemaal niet even soepel verliep. Die wisselwoningen bij voorbeeld: als 'n woningbouwver eniging renoveert zorgt de vereni ging zelf voor wisselwoningen. Dat is nu erg moeilijk gegaan, zegt Jacques Wesseling. Leiden heeft momenteel niet veel wisselwo ningen. Doordat ze daar op moes ten wachten kwamen ze met de verbouwing net in de vorstperio de terecht. Jacques Wesse ling moet aan Van Gelderen toe geven, dat de Jongens die in dienst waren van de aannemer ook niet allemaal even goed heb ben gewerkt. "We hebben ver schillende dingen van dit model project geleerd Volgende keer moeten we het strakker plan- All In Drinks in Ter Aar neemt Backer Co over LEIDEN Drankenindustrie All In Drinks BV in Ter Aar heeft van daag het aandelenmeerderheidspak- ket van Backer en Co BV Leiden overgenomen. Hiermee is de voort zetting van dit sinds 1847 in Leiden gevestigde bedrijf gewaarborgd, al dus een communiqué van Backer en Co. De directeur van Backer en Co, de heer N. Spaargaren (61). zal na 40 jaar aan het bedrijf verbonden te zijn geweest aftreden. Hij zal de nieuwe directie als adviseur ter zijde blijven staan. De heer J. Vijl- brief. commissaris van Backer en Co en directeur van All In Drinks BV, heeft vandaag de direc tie van de fabriek van bakkerij grondstoffen overgenomen. Backer en Co heeft een dochteronderne ming in België. De verwachte omzet over 1976-1977 binnen de Benelux bedraagt 14 miljoen gulden. Honderden kinderen en ouders hebben het afgelopen weekeinde de bazaar van vrijkvereniging De Juwelen bezocht. In het clubhuis Morswijk waren stands opgebouwd en een rad van avontuur neergezet, waar een totaal bedrag van zesduizend gulden werd ontvangen. Op Koninginnedag wordt de verkoop van loten voortgezet om het streefbedrag van tienduizend gulden te halen. Het geld is nodig voor de inrichting van een speel tuin in de wijk. LEIDEN "De succesvolste oc casionshow ooit in Nederland gehou den". Zo wordt de driedaagse show genoemd, die zaterdagmiddag in de Leidse Groenoordhal werd afgeslo- Er werden door dertig BOVAG-ga- rages uit Leiden en omstreken twee honderd gebruikte auto's ter verkoop aangeboden. Er kwamen naar schat ting zevenduizend gegadigden kij ken. Van hen gingen er 172 naar huis met een bosje bloemen, de at tentie voor iedere koper op deze eer ste lustrumshow. Dat betekende, dat niet minder dan 86 procent van de eerste inbreng aan auto's werd verkocht, de hoogste sco re ooit in ons land behaald. Tot nu toe was men ook in de Groen oordhal nopit hoger dan 154 verkoch te auto's gekomen. Zaterdagochtend om elf uur was de honderd al volgemaakt door de fa milie Leeman uit Leiden, die bij de Noordwijkse firma Beuk een Fiat kocht. Voor deze familie was er be halve de gebruikelijke bloemen ook een autoradio, aangeboden door Bo- \ag-voorzitter Th. van der Velde. De cijferaars van de BOVAG heb ben uitgerekend, dat er totaal zo'n 14 miljoen gulden werd omgezet tij dens die drie dagen in de Groenoord hal (aan auto's). Dat houdt in dat men wel meer, maar niet duurder had gekocht, want de gemiddelde prijs per auto liep iets terug, naar ongeveer 8.000 gulden De volgende occa^onshow in de Groenoordhal staat voor 14, 15 en 16 oktober op het programma. ^sksS- HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40,— of Electronic horloge De beste merken brengen wy U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altyd voordelig. EIGEN ATELIERS LEIDEN De Jeugdbeweging 't Binnenhuis gaat weer draaien. Het hoofd van de Heilig Hartschool, de heer Reniers is bereid een ruimte be schikbaar te stellen voor de clubac tiviteiten. Voorlopig wordt *t Binnen huis ondergebracht in het lokaal voor handenarbeid van deze school aan de Lusthoflaan 2. Het bestuur van de Jeugdbewe ging is in conflict gekomen met het kerkbestuur van de St. Josephparo- chie aan de Herensingel. Dit had tot gevolg dat het clubhuis in de Alex- anderatraat werd gesloten en het jeugdbestuur is echter van oordeel dat in het belang van de kinderen de activiteiten moeten worden voort-, gezet. Voorlopig zijn er de volgende clubs georganiseerd dinsdagavond van half acht tot half negen voor meisjes van twaalf tot veertien Jaar: woensdagmiddag van drie tot vier uur voor Jongens en meisjes van zes tot en met negen Jaar; woensdagavond van half acht tot half negen voor meisjes en Jon gens van tien tot en met twaalf jaar. Voor de jongens van twaalf tot en met veertien jaar wordt nog naar een oplossing gezocht. ADVERTENTIE bloemen door uw fleurop-bloemist ZIJN GEGARANDEERD GOED Itijd. Fleurop Inierflora Nederland staat er achter. LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn geslaagd voor het doc toraal examen kunstgeschiede nis mevrouw D. J. M. Jonson-Valin «Leiden», natuurkunde H. A. Groe nendijk «Leiden» en C. P. Rijgers- berg «Leiden), biologie H. A. Joris- sen «Leiden).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3