LEIDSCH DAGBLAD Russen in 48 uur aan de Rijn CNV: stelling tegen CDA- topeconomen Volgens geheim rapport van de NAVO: vandaag BOMAANSLAG IN BELFAST MORTIER VUUR IN BEIROET Olympische kunstrijdsters naar Rijnsburg Rust keert terug op geldmarkt Gewurgd meisje gevonden Na record regen in Inzeil blijft de twijfel SADATBREEKT MET MOSKOU moto» MAANDAG 15 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN (Reuter/AFP) Een verrassingsaanval zou de strijdkrachten van het Warschau-pact binnen 48 uur aan de Rijn brengen, waardoor elk „antwoord" met taktische kern wapens onmogelijk zou zijn. Dit is, volgens het Britse blad Times, de conclusie in een geheim rapport van het opperbevel van de NAVO. De opsteller waarschuwt dat verdere vermindering van de westelijke de fensie-capaciteit een toestand zou scheppen waarin het Warschau pact wellicht redelijkerwijs zou be. rekenen dat een verrassingsaan val met onmiddellijk succes zou worden bekroond. j Volgens de Times wordt in het rap port onthuld dat alleen al in de 1 Duitse Bondrepulbliek 16.000 Rus- sische-agenten zijn van wie som- migen zijn geoefend om bij een verrassingsaanval een actieve rol te spelen door het bezetten of ver nietigen van radio, en televisse- j stations, voor waarschuwingssyste men en sleutelposities. Het rapport gaat er van uit dat een dergelijke aanval vanuit de Duitse democratische republiek zou worden uitgevoerd door 20 daar ge legerde Sowjetrussische-divisies, /^\r\ TT/~\rrinT mogelijk gesteund door zes Oost- p duitse divisies. Zo'n strijdmacht zou binnen drie uur de Elbe kun nen oversteken en de Westduitse grenstroepen aanvallen. De NAVO- strydkrachten kunnen hun vooruit geschoven stellingen in niet minder dan 10 uur bezet hebben. BELFAST (REUTER) In een hotel in het centrum van de Noord- I Terwijl de troepen binnen 48 uur aan ierse hoofdstad Belfast zijn vanoch- de Rijn zouden kunnen staan, zoi» tend drie bommen ontploft. Er werd de president van de Verenigde Sta- niemand gewond, i ten 36 tot 48 uur nodig hebben om Gemaskerde terroristen drongen te beslissen of er tactische kern- het hotel Russell Court binnen en wapens zullen worden gebruikt., bonden twee personeelsleden vast. Zij Als tegen die tijd daartoe zou wor- plaatsten de bommen en goten ben den besloten, zouden zij meer zine over de 'vloer. Vervolgens werd slachtoffers maken onder de NA- de politie gewaarschuwd, die het ge- VO-troepen en onder de burgerij bouw tijdig kon laten ontruimen, dan onder de strijdkrachten va© De explosies hebben het hotel zwaar het Warschau-pact, aldus het rap- beschadigd. port volgens Times. Logisch is dus, dat dergelijke wa pens als deel van de strategie van de NAVO nooit zullen worden ge bruikt. "De tendens die ontmante ling van onze conventionele strijd krachten aanmoedigt en hup chro nische zwakte heeft een parallelle stijging van de risico's van een grote kernbotsing op strategisch niveau tot gevolg". Volgens de Times is de opsteller van het rapport het ermee eens dat een dergelijke verrassingsaanval op het ogenblik onwaarschijnlijk is. maar vestigt hij de aandacht op de voortdurende eenzijdige verminde ring van strijdkrachten in het Westen, terwijl de Sowjet-Unie zijn militaire sterkte blijft opvoeren. BEIROET (AFP/Reuter) In de luxe hotelwijk van Beiroet werd van ochtend weer hevig geschoten. Voor het eerst sinds het bestand van 22 januari klonken weer de explosies van mortiergranaten. Evenals gedu rende de bloedige burgeroorlog had den rechtse falangisten zich ver schanst in het hotel "Holiday Inn", terwijl hun Mohammedaanse tegen standers positie hadden gekozen in "Tour Murr", een hoog gebouw dat nog niet gereed is. In de rest van Beiroet was het rustig. Gisteren zijn bij gevechten tussen mohammedanen en christenen meer dan tien doden gevallen. Op diverse plaatsen in en om Beiroet zijn gisteren volgens het Libanese blad El Safir zesentwintig lijken ge- DRIEBERGEN (SP) De In dustriebond van het CNV heeft vanmorgen in Driebergen scherp stelling genomen tegen het voorstel van een aantal topeconomen van het Christen Democratisch Appèl om de prijscompensaties in lonen en pensioenen af te schaffen. Deze economen hebben afgelopen week een rapport uitgebracht waarin gro te nadruk werd gelegd op de infla- tiebestrijding. Eén van de volgens het rapport belangrijkste manieren om de in flatie in te dammen is het afschaf fen van de aanpassing van lonen en pensioenen aan de gestegen kos ten van levensonderhoud. „Dat wordt uitgerekend gezegd op een moment dat er bij vele leden onge rustheid bestaat over him in komenspositie", aldus Industrie bond-voorzitter C. van Dijk op een bondsraadsvergadering in Drieber gen. "Wij zijn bereid over alle zaken te spreken die de sociaal-economische omstandigheden kunnen verbeteren. Maar we zijn niet bereid om Van Dijk liet er geen twijfel Van Dijk. Weinig verandering van ao ar „t „e x Ima rondó gïïden. P zuüiiging van 10 miljard die de SS zo liet hij er op Met het luiden van de scheeps cel van „De Eendracht" opende prins Bernhard vanmorgen de tentoonstelling „Zee-, zeil- en scheepvaart" in de Glazen Zaal van het Rai-complex in Amster dam. RIJNSBURG De Olympi sche kampioene kunstrijden Do rothy Hamill komt morgenoch tend naar Rijnsburg. In de Flora-veilinghal zal rond half elf een tulp naar haar worden vernoemd. Behalve de Amerikaanse kam pioene ontvangt het Flora-be stuur morgen ook de nummers 2 en 3 van de Olympische Spe len, te weten de Oostduitse Christine Errath en Dianne de Leeuw. Ook worden enige Russi sche kunstrijdsters verwacht. EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN DEN HAAG (ANP) De rust op de valutamarkt zal terugkeren. Dat is de overtuiging van het ministerie van Financiën, nu de Franse franc uit de Europese slang-overeenkomst is gestapt. "Het uittreden van de franc uit de slang-regeling lijkt geen slechte op lossing van de problemen en span ningen, die zich vooral de laatste weken op de valutamarkt hebben voor gedaan", aldus het ministerie van morgen in een commentaar. "Het besluit maakt een aanpassing van de koers van de Franse franc aan de feitelijke verhoudingen mogelijk". De "slang" is een overeenkomst van vijf landen, te weten Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, België en Denemarken om de koers van hun betaalmiddelen aan elkaar te koppelen, zodat de waardeverschil len onderling beperkt blijven. Dat be tekent echter wel dat de betrokken landen valuta's moeten kopen en verkopen, om de waarde van de va luta's zoveel mogelijk op een gelijk peil te houden. Zo heeft de Franse centrale bank de afgelopen week acht miljard franc (4,8 miljard gulden) moeten kopen, waarvan alleen al vier miljard franc (ongeveer 2.6 miljard gulden) vori ge week vrijdag, om de waarde van de franc te handhaven. Op die ma nier verloor Frankrijk te veel devie zenreserves, en dat bracht de Fran se regering tot het besluit, uit de overeenkomst te stappen. Kleurvergroting KADO Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bfj ons laat ontwikkelen en af drukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden. DOESBURG. AMSTERDAM (ANP) Een passerende wielrijder heeft vanmorgen in de berm langs de Geesterweg onder de gemeente Akersloot het stoffelijk overschot aangetroffen van een meisje, dat volgens de recherche "kennelijk ge wurgd" was. Haar identiteit kon niet onmiddellijk worden vastgesteld, aangezien zij geen papieren bij zich had. Het meisje heeft volgens de politie een Chinees uiterlijk. Haar leeftijd wordt geschat op omstreeks 20 jaar. De politie in Doesburg werd de afgelopen nacht met een dodelijke steekpartij geconfronteerd. De 29- jarige koopman J. G. Berendsen werd in zijn woonplaats Doesburg waarschijnlijk door zijn 39-Jarige plaatsgenoot W.D.G. na een ruzie bij een café in de onderbuik gesto ken. Het slachtoffer was vrijwel on middellijk dood. Waar de ruzie om ging is de politie nog niet duidelijk. Bekend is dat de twee mannen vroeger veel met elkaar zijn opge trokken in de criminele sfeer. Op verklaringen van getuigen kon de Doesburgse rijkspolitie de vermoedelijke dader aanhouden. Het steekwapen, een broodmes, ls nog niet gevonden. De verdachte heeft tegenover de politie vertelaard da. hij gisteravond verschillen de cafés had bezocht. Het brood mes had hij van huis meegenomen omdat hij volgens zijn zeggen reke ning hield met de mogelijkheid Be rendsen tegen te zullen komen. Werkspoor Na hét vliegend heeft zich nu ook het rollend materiaal als moge lijk transportmiddel van omko perij aangediend. Aan de loco motieven van Werkspoor voor Argentinië zit een luchtje en dat komt niet uit de schoor steen voorop- Het is overigens goed om de af faires van Lockheed en Werk spoor terdege van elkaar te on derscheiden. Bij Lockheed gaat het om de vraag of Nederlan ders goede diensten hebben verleend en daarvoor zijn be dacht: Nederland dus als doel wit van steekpenningen: bij Werkspoor is de vraag of wij van hieruit de kassa hebben la ten rinkelen bij invloedrijke Zuidamerikaanse potentaten: Nederland dus als donor van steekpenningen. In vele delen van de wereld ho ren omkoperij en het verlenen van gunsten erbij. In de Wes terse geïndustrialiseerde we reld denken wij daar anders over. In ons land bestaat er strafwetgeving tegen omkoperij. In ons waardepatroon staat omkoperij zeer laag aange schreven. Daarmee is onze Wes terse wereld niet per definitie beter. Ze legt prioriteiten an ders. Zo heeft omgekeerd bij voorbeeld het elkaar kapot con curreren in de Westerse wereld relden of nooit tot grote ethi sche opwinding aanleiding ge geven. Premier Den Uyl heeft nu spoor slags een onderzoek laten in stellen naar de gang van za ken met de Werkspoor-order in de jaren vijftig. De transactie vergde immers het groene licht van kabinet en Nederlandsche Bank. Los van wat dat onder zoek oplevert, kan nu al gecon stateerd worden dat Werkspoor weinig keuze had, maar de toenmalige regering evenmin. Werkspoor moest meespelen in het spel van steekpenningen om ln de race te blijven. En geen enkel kabinet had in die Jaren van Nederland in weder- onbouw hier het groene licht kunnen weigeren, al was het al leen maar omdat er nogal wat aan werkgelegenheid mee was gemoeid. Dat neemt niet weg dat het hele complex van omkoperij hoog nodig internationaal moet wor den aangepakt. Zeker nu steeds meer blijkt dat het gebruik niet beperkt is tot machtigen in ver re dreven, maar dat het ook diep in het geïndustrialiseerde Westen lijkt ingevreten. 20 PAGINA'S De schaatsrecords die Piet Kleine en Hans van Helden het afgelopen weekeinde in Inzeil vestigden kun nen misschien niet worden erkend. Ergens in de reglementen van de Internationale Schaatsunie staat dat een internationale wedstrijd aan de voorwaarde moet voldoen dat er meer rijders dan van één land aan deelnemen deelnemers uit minstens twee ISU-landen moeten aanwezig zijn. En Kleine en Van Helden waren de enige twee deelnemers aan de grote vier kamp die in Inzeil tegelijk met een sprintvierkamp voor dames en he ren werd afgewerkt. Er is nog een mogelijkheid dat de erkenning als nog afkomt en dat is dan vooral voor Kleine en Van Helden zelf te hopen. Het zou voor hen be paald vervelend zijn als de 1.55.61 van Van Helden op de 1500 meter en de 14.43,92 van Kleine op de 10 km alleen in de herinnering zouden blijven voortbestaan. Voor lopig bleef die ontgoocheling de Nederlandse schaatsers nog be spaard. Een desillusie was er al wel voor wielrenner Hennie Kuiper. Die werd in de laatste kilometers van ParijsNice nog naar de tweede plaats gereden door de Franse ontdekking Michel Laurent. Vrü spel natuurlijk ook voor voet bal. Feyenoord blijft in de vader landse eredivisie clichématig voet bal afleveren. Desondanks wonnen de Rotterdammers ook gisteren weer. Telstar stelde zich veel te schuchter op en verloor met 12. Ajax besliste de kleurloze derby tegen FC Amsterdam erg snel (2—0) en PSV won de „generale" van de vaderlandse bekerfinale te gen Rod a JC met 10. Twente was van de hoogstgeplaatsten de enige ploeg die redelijk uithaalde met een 41 score tegen Go Ahead Eagles. Tenslotte won het Leidse UVS het sleutelduel bij AFC. In Amsterdam scoorde Bert Kort de winnende l 9-17 Een nieuw gezicht bij Ajax, dat van de Deense aanvalspits Ame- sen. Kort in de tweede helft moest de Deen eruit. Jn een slecht draaiend elftal is het moei- lijk aanpassenaldus Rinus Mi- President Sadat Op veler verzoek publiceren wü in klein die het afgelopen seizoen in onze krant zijl het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, nog nog puzzel 25 en 26, waarmee de serie u alle letters 's' uit de 26 puzzels verzamelen dingen naar de extra eindhoofdprijzen, tant, te besteden naar eigen keuze. Vandaag treft u in onze krant een pagi puzzels nog eens worden afgedrukt. In de pagina met de puzzels 13 tot en met 24.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1