fwi Knappe Juffrouw Mar greet Sneldichter Willy Alfredo (77) overleden De Generaal: Madam Pepermunt ec MAANDAG 15 MAART 1976 9HsalnS9 IRIJFEL Bij Bruna is een pocket ver schenen waarin Jaap van de Merwe onder de titel „Verzet per koepiet" nieuwe rebelse liedjes uit binnen- en buiten land heeft verzameld. Met de muziek erbij, zodat u ze niet alleen hoeft te lezen, maar ze ook kunt zingen in de Neder landse bewerking van Jaap van de Merwe. Een waardevolle bundelvoor het grootste ge deelte actueel, en strijdliedjes bevattend uit alle windstreken. Zo is er bijvoorbeeld een re bels liedje uit Rood-China Samen werken, een van zin ho ho hai span je krachten in, sleep de zware wals over 't pad. ho hai hang wals de oude we reld plat, ho ho hai 't wordt 'n mooie weg naar 'n nieuwe maatschappij"), een rebels liedje uit Latijns-Amerika („En de vrouw van Richard Nixon rompom pom tikkie dom tikkie dom, hoeft geen kolen meer te stoken als ze arepels gaat koken"), en een anoniem liedje getiteld Siberië uit de Sowjet-Unie", dat omstreeks 1950 uit een gevangenkamp werd gesmokkeld („Straks rin kelt het: de sleutels van de wacht. Een kort bevel. Ik wordt weggebracht. Een rij ge weren ivacht me op, ik sta er voor. Misschien dat ik het schot nog even hoor"). Gitaartje Van elk wat ivils dus. Toch heeft Jaap van de Merwe zich wat de Sowjet-Unie betreft, blijkbaar op een dwaalspoor laten brengen, want hij heeft ook twee liedjes van Boelat Okoedzjawa opgenomen, en eentje van Jewgeni Jewtoes- jenko. Zandhazen". Van Okoedzjawa staat op een plaat die werd opgenomen toen hij in Parijs optrad onder auspi ciën van de vereniging Frank rijk-U SSR (dus u kunt roei nagaan hoe rebels het is), en Jeiotoesjenko is, minder nog dan Okoedzjawa, een semi-re- bel, een soort Sowjetrussische rebel met officiële vergunnin gen. Me dunkt dat er dan nog roei iets beters te vinden was. De echte rebelse liedjes uit de Sowjet-Unie zijn van Alexan der Galitsj, en iets minder be kende vertegenwoordigers van watin navolging van de „Sa- mizdat", de „Magnetizdat" wordt genoemd: Kim, Wisocki Jergorow, Frajter, Koekin, Kljatskin, Gorodnicki, Wizbor en anderen. Het ene genre „Rebelse liedjes" verschilt nog al van het andere. Wat durfde Jewtoesjenko bijvoorbeeld aan in „Gitaartje", dat Jaap van de Merwe het in „Verzet per koepiet" opnam? Ik citeer: „Het ritsels van snarengetok- kel in Rusland, laj laj. vooral op gitaren, en op bala laika's gespeeld. mijn hand is vrij vast. maar hij siddert, als hij de gitaar teder streelt. tcant waar ik ook toevallig terecht kom (en ik kom wel eens terecht waar het niet moet. daar hang jij aan mijn hals, lief gitaartje en hoe slecht het daar ook is, dan is het goed mijn lekker gitaartje gitaar van mij nu is economisch 'n gitaar iets. daar heb je niks aan ik icord dan ook zo mies, als 'k zing over 't vijfjarenplan 'n viool draagt veel meer bij aan 't nationaal Sowjet-produkt: toch wed ik, dat zelfs David Oistrach 'n gitaar heeft, waar hij soms aan plukt. Schurken Een ondeugend liedje, dat ze ker. Maar rebels? Rebels noem ik pas een kamplied als ,,Voor sterven is het nog te vroeg", dat op de Russische lp van Amnesty International is opge nomen (voor 10 gulden te be stellen per telef. 020-847905). De Nederlandse vertaling er van luidt aldus: „Ik kwam te laat op mijn werk. O, daardoor, is het met me gedaan ze zullen me veroordelen, in het kamp gooien. O, die schoft van een procureur zal me veroordelen voor een half jaar zullen ze me in een kamp stoppenen waar voor? Omdat ik buiten mijn schuld te laat kwam. Daar zul len ze ons kleden in lompen, o, die schurken, ze maken je kapot ze dwingen je bouwput ten te graven. O, nooit zal ik de norm kunnen halen ze zul len me opnieuw grijpen en veroordelen en een nieuwe ter mijn van vele jaren geven. Mijn zoon zal me vergeten, mijn man zal me bedriegen, ja, bedriegen, als zijn vrouw in het kamp zitIk zal leven in tenten en kuilen in de grond, ten dode opgeschreven ben ik nu vaarwel mijn lieve zoontje, vaarwel ook jij mijn eigen lieve man ik heb t' benauwd, mijn hart doet pijn, maar dat zal de hele wereld een zorg zijn". Dat is andere koek dan een lekker gitaartje. Jaap van de Merwe was dat overigens (te lefonisch) van harte met me eens, maar bleek uit de USSR alleen dat oude kampliedje als rebelse uiting te hebben kun nen vinden. „Zoekt, en gij zult vinden, van Gorkistraat tot Unter den Linden NICO SCHEEPMAKER DEN HAAG In Den Haag ls op 77-jarige leeftijd plotseling overle den de Nederlandse sneldichter Willy Alfredo. Hy was in ons land speciaal bekend door de wijze waarop hij het publiek met zijn aanmoediging „Roept u maar" bij zijn optreden betrok. Zijn vrouw is de zestigjarige Meddy Alfredo, die na een Jarelange afwezigheid van de planken de laatste tijd weer als toneelspeelster optreedt bij het gezelschap van Lou Geels. Willy Alfredo, die in het burgerleven Willem Jue heette, rad donderdag avond nog op in theater „Kunstmin" in Dordrecht. Hij zat zaterdagavond thuis in Den Haag met zijn vriend Jules Seron, vroegere spreekstal- meester in een circus en met de beide echtgenoten te kaarten, toen hij onwel werd. Zo snel mogelijk werd hij naar het ziekenhuis Leyenburg gebracht, waar hij kort na aankomst aan een hartaanval overleed. Meer dan een halve eeuw geleden begon Alfredo zijn loopbaan als tenor en ontdekte - eigenlijk bij toeval - dat hij in staat was als sneldichter een zaal te amuseren. Aanvankelijk combineerde hij zijn zang nog met deze nieuwe activiteit, maar van zijn 25e jaar af trad hij alleen nog op als sneldichter. Het echtpaar Alfredo heeft in het leven enkele grote persoonlijke tragedies ondervonden. Zeven Jaar geleden vloog het huis van één van hun twee dochters in Zaandam in brand. Het hele gezin kwam daarbij om. De Alfredo's verloren dus in één klap hun dochter, schoonzoon en twee kleinkinderen. Vijf weken geleden hebben zij ook hun andere dochter naar het graf moeten brengen. Die was op 33-jarige leeftijd na een slepende kwaal overleden. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft Willy Alfredo tot het einde toe een blije, vitale indruk gemaakt. T entoonstellingen f.eterskerxgracm a. Ars Aemula Na. tura. Expositie, schilderden, aquarellen eii graiiek van Joop van Egmond Van Drukkerij De Bink, Rooseveltstraat 3 Expositie van werk van Bertus de Kor te: tot eind april dag. geopend van 9 u. v.m. tot 5 u. n.m., zat. en zond gesl. oportlondsenbad. Wassenaar. Uaierle "Ja" Expositie Anneke Steen beek - Dam gouaches. Voixenkunde: Leidse bioscopen CAMERA: "Shampoo", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: 'Tarzan's avonturen", za. en woe. Nachtvoorstelling: "Immorele vertel- Sport-Medisch Adviescentrum Spr uur: ma. en do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuls ,.Ü°deRe€St: dlnsda« en vrijdag 13— 14.30 in zondag. 11—12 uur en 1415 uur, eerste klasse: de gehele lingi i ook 4.15 t 18 ja 18 Ja ^n Klasse afdeilni Annakllnlek: de duivel". 1 Wlgersma wandxle- den en touwcompusities en Baltus Wigersma gewassen penekenlngen, t/m 1 april dag geopena van 1—8 Kyksmuaeum vc Ten toonstelling LIDO: "Mensen blijven beesten", dag. 210^7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 dagRI2^30?r7.00Reen8 9^5* 4.30 uur. 18 jaar. REX: "Nie t schieten, ik lig al", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. Kinder matinee: "Pinocchio". woe. en za. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Bioedjonge vrouwen", vr. en za. 11.30 uur. 18 Jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade- Dag geopend xan 125 i 1 vrijdag 13.00 rdag 13.00 ui ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaconessenhuls: Middagbezoekuur: 13.45i4.30 uur Avondbezoekuur: 18.30—19 30 uur Kinderafdeling dage- overlge 14 Jaar hebben geen toegang kinderafdeling Sint Ellsabeth-zlekenhuls volwasse- 1 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00— 14.00 uur en 18.30—19.30 uur. Kinderzaal: van 13.00—14.00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30—19.30 uur, ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zUn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15—15.00 uur. 18.30—19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders) Maandag t/m vrijdag: 18.30—18.45 uur. Zaterdag en zondag: 14.45—15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken Alphen aan den Rijn RUnoord: le en 2e klas 1 de 13.30—14.15 t Lulfelbaan 1. Wassenaar. Galerie-bi bliotheek. Expositie Nora de Jong wandkleden Guy van keramische plastieken 18.30 tot 1930 uur; klasse-afdelingen ook 11 15 tot 12.00 uur. Kr aam af de ling: dag van 11 15 tot 12.00 echtgenoten 19—20 u.; Kinderafdeling 1515.30 u alleen voor oudera 18 "Ug. ung vau 11 ij wi n.w uur 1 I 1 r> l leen voor echtgen.) v 1500 tot 16.00 Geluidshinder Schiphol uur 18.30 tot 19.00 i kunnen dag en nacht worden gemeld by het informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000) (^W QTieuWS 15 maart 1976: Honderd jaar geleden stond in de krant: De gemeenteraad van Zut- fen heeft een verordening vaststeld, waarin bepaald wordt, dat het, onverminderd de bepalingen der wet op de jacht en vissecherij, verboden is in de stads-wandelingen en in het algemeen langs den openbaren weg binnen deze gemeente vogelnesten uit te halen, vogels te doodente kwetsen of met lijmstokken, knippen of op welke andere wijze ook te vangen. Voor zo verre daarin niet bij eene wet is voorzien, wordt overtreding van dit verbod gestraft met eene boete van f 1 tot f 5. Uit Hardenoijk wordt ge meld, dat een troepje kolonia len van omstreeks twintig man meest vreemdelingen, zich aan verscheidene wandaden heeft schuldig gemaakt. Zo hebben zij een man van ruim 70 jaren, die karnemelk bij zich droeg welke hij aan zijne dochter ivilde brengen, op straat aan gehouden. Het slachtoffer ont ving, zonder enige aanleiding, van een hunner een dolkwond in den onderbuik, die voor het behoud van zijn leven doet "Vijftig jaar geleden: Nabij San José in Costa Rica is een trein ontspoord. Drie rijtuigen werden uit de rails geworpen en stortten van een hoogte van ruim zestien meter in de rivier Vifalla. Daarbij zijn 178 personen om het leven gekomen en 75 ge wond. Minder ernstig was een spoorwegongeluk in Frankrijk, waar een losse locomotief na bij het station Sucy Bonneuil, op 15 kilometer afstand van Parijs, in botsing kwam met een personentrein. Er zijn 36 gewonden, onder wie vier ern stig. PANDA EN DE VREEMDE SLAAP Joris pakte een van de spuitbussen die Panda bij zich had, en stapte naar het bankgebouw toe. "Wacht hier op mijbaaske"sprak hij. "Ik heb een sterk vermoeden dat ik in ruil voor de inhoud van dit busje een aardige hoeveelheid geld zal vangenehontvangen." Hij ging naar binnen en drukte een zakdoek tegen z'n neus. "Ik ben zwaar verkouden"zei hij met geknepen stem tegen een teller. "En ik zou niet graag willen dat u door mij besmet werd. Vergun mij daarom.dat ik de lucht wat klaar met mijn streptococ-verdelger Hij wachtte niet op antwoord, maar haalde de spuitbus tevoorschijn en spoot die leeg in het gelaat van de bankbediende. Maar inplaats van een dunne, doorzichtige vloeistof, kwam er dik, wit schuim uit de bus. "Aimijprevelde Joris verbijsterd. "Ik heb het verkeerde spuitmiddel gepakt. Dit is scheerzeep - en daar gaat men niet van slapen. Integendeel, ik zeggen Inderdaad was de teller heel achterdochtig geworden alarmknop i hij drukte op een IJSPUDDING Roer 2 eidooiers op ka mertemperatuur samen met 125 g suiker tot een schuimige massa. Rasp de buitenste schil van een schoongeboende grote sinaasappel en pers de sinaasappel uit. Zeef het sap en meng er de geraspte schil door. Roer het sap geleidelijk door de eimassa. Klop 1/4 1 ijskoude slagroom stijf, maar vooral niet tè stijf. Meng er geleidelijk het eimengsel door. Schep het in een vries- 1 aatje en zet dit ruim 3 uur in het vriesvak van uw koelkast. Zorg dat het vriesvak vrij is van ijsafzetting en stel de laagste vriestempera tuur in. Roer er van tijd tot tijd eens in tijdens het vriezen. Vermeng intussen 2 eetl. Oranje Curasao of Cointreau met 1 eetl. water en doop hierin heel even 6 lange vingers. Schep de rest van het ijs er op en zet de schaal nog een uurtje in het vriesvak. WIN A BORN Voor zouje gewoon dol ran worden! By rJhet kleinste stenig 2Zc>5 ,x, ip prrvW De Jommeke En die dieven willen dat bemachtigen Dan staat er /ets in waarin ze veel belang stellen Maar hoe kennen ze oe inhoud 9 AJfeen de ncrtarïs is toch ma<ar op de hoogte Juist Toen vader stierf bracht h/j m/j het testament Ik moest er mee vluchten zo enet en zo ver mogenjk Dan heeft nog iemand bet gelezen De notaris heeft dat ontdekt en hij stuurde u er mee weg, dan was het veiha y Maar die valsaard volgde u, al twintig jaar Omdat aan het testament een groot fortuin PL Met Josephine van Gasteren LEIDEN/OEGSTGEEST Re volutie is evlutie met een grote rode R er voor'. 'Als de kinderen zich vol prikken bloeden de ouders' en "Opium is de godsdienst van het oos ten'. Het zijn zomaar enkele zinnen uit 'Juffrouw Mangreet' van de Brazili aanse schrijver Roberto Athayde, wel toneelstuk voor één vrouw voortref felijk in het Nederlands is vertaald door Josephine Soer. Deze voorbeel den tonen aan dat het schijnbaar amusante stuk doortrokken is caba reteske grapjes en woordspelingen. Men heeft er zaterdagavond in het aulatheater van het Rijnlands Ly ceum hartelijk om moeten lachen, hoe zielig en tragisch Juffrouw Mar- greet in feite ook is. Dat het stuk een sombere ondertoon heeft komt tijdens de opvoering duidelijk genoeg tot uitdrukking, waardoor de melo dramatische slotscène met het zicht baar maken van de revolver in Juf frouw Margreets tas volstrekt over bodig wordt. Afgezien van dit thea trale slot kan men toch spreken van een voortreffelijke voorstelling, die in dit geval wordt gemaakt door de Ju bilerende Josephine van Gasteren, hoewel de fantasierijke en beweeg lijke regie van Jo Dua niet onver meld mag blijven. Jammer dat de door griep gekwelde actrice eergis teravond aan de televisie-uitzending van Noel Cowards "Privé voor twee' met Ple-uni Touw en Jeroen Krab bé zoveel conourrentle had dat de zaal tal van lege plekken Het zien. Maar zij die er waren toonden zich zeer enthousiast. Terecht, want Jo sephine van Gasteren demonstreert in dit uitputtende stuk solotoneel haar klasse. In de gedaante van de zich opgewerkt en ongenaakbaar voordoende, maar naar liefde en menselijke warmte hunkerende juf frouw Margreet weet zij zoveel nu anceringen in de uitbeelding van haar karakter aan te brengen d men met stijgende bewondering prestaties van deze oersterke actri op het toneel volgt. Ze commanded de woorden, de zinnen, de Trias', voorstelling Resoluut en met gre overtuigingskracht. Want Joseph) van Gasteren is in dit uitermi knap geschreven stuk de personific tie van al die Juffrouwen Margn In de hele wereld, die gedoemd z om komedie te spelen voor ie kl Kortom, ze maakte er ook in t •Rijnlands', een imponerende voi stelling van. PI ETER C. ROS L'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19