Lugdunum krijgt 3-0-zege cadeau LDWS laat zich verrassen Roodenburg: het oude liedje bij Zeeburgia (1-1) UYS HOUDT AFC "KORT" LFC komt goed weg bij YELO SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM - Zou UVS het dan toch nog gaan "maken"? Het beging er wel naar uit te zien nu met de verdiende winst op AFC het aantal uit de laatste wedstrijden verzamelde punten op zes werd gebracht. De Leidse hoofdklasser deed in het Amsterdamse sportpark, met de achteraf be zien veelbetekende naam "Goed genoeg" het enige wat er gedaan moest worden: eerst zelf sco ren via Bert Kort en daarna punctueel de voor sprong verdedigen Zonder de tegenstander ook maar een meter vrijheid te gunnen, slaagde UVS er nog gemakkelijk in de winnende 0-1 over de eindstreep van het zo belangrijke treffen te bren gen Zelfs was de ploeg van Gerard Désar, die voor een jaar heeft bijgetekend, dichter bij 2-0 dan AFC bij 1-1 Dat was een natuurlijk gevolg het verschil in instelling dat by de toonde de bereidheid partners in het degradatietreffen te 55k wei maar hield bespeuren was. UVS heeft de "lange-bal" werd gehanteerd. AFC te werken Dv'er de te volgen patronen zo de eigen sequenties getrokken van de stand ning op na Niet alleen werd de igüjst en het gemis aan wlJze van afdekken op geheel eigen het gemis 'echtetopspelers De vroegere wijze geïnterpreteerd, ook tikploeg heeft de oude speelwijze daar die symptomatische hakballe- afgezworen. ïszo functioneelmoge- dle aardige individuele acties ,1 - -1 en die brede maar zo weinig effec tieve aanvallen over zoveel schij- Het leek er sterk op dat de uitgingen van het gegeven lijk werkvoetbal gaan spelen schuwt daarbij het gebruik van fy sieke kracht niet Het m 1895 opge- nchte AFC mag de laatste tiental- AFC len jaren dan een wat minder elitair dat »op"doeTirfüëten" alleen aanzien hebben gekregen, de spe- het kwijtraken van de bal beteken- Iers daar weigeren bijna hooghartig de de principes opzij te zetten omdat Het collectieve rechttoe-rechtaan toevallig m moeilijke omstan- voetbal dat UVS er tegenover zette digheden verzeild zijn geraakt. Voorbijgaand aan alle professio nele tendensen in de hoofdklassen van het amateurvoetbal, hanteren de Amsterdammers nog het motto - veel effectiever. Vooral omdat zwoegende spitsen als Van Putten en Verver zich in die speltrant vol ledig kunnen uitleven. Speciaal Putten, die zijn bewaker 'Wü spelen alleen voor ons pies Söhnice'compleet doldraaide met Dat kwam bijvoorbeeld tot bewegingen die hijzelf voor onmo- uiting in het aantal bestrafte daden op het veld (UVS 28 overtredingen, AFC 14 Op zich is dat natuur- gelijk zal hebben gehouden. Söhnke had dan ook herhaaldelijk assistentie nodig. Zoals lijk erg positief en verfrissend, stopper Rachman, die de ploeg- duideüjk zal wel zijn dat twee code een paar minuten voor rust wekelijkse trainingen bepaald geen zoden aan de dijk zetten als colle ga's al vier of vijf maal per week trainen Even duidelijk zal zijn dat je er met m meer komt, ven de AFC'ers dat proberen te spe len. Trainer Piet Ouderland, diejia- tuurlijk wel prestatie-gericht moet werken, "zit" daarmee. "Het pro bleem is dat ze plezier in hun spel willen houden. Daarom willen ze al les ook mooi doen; daarom trainen ze niet meer dan twee keer Het zijn nou eenmaal jongens die met hun studie zitten of met goede banen. Pas op een bepaald moment willen ze hun voetbalprincipes prijsge ven, maar dan kan het wel eens te laat zijn." De vraag is of het al niet te laat ge worden is. Het duel tegen UVS immers, was een zeer belangrijke "vier-punten-wedstrijd" De win naar zou zich wat verwijderen uit de gevaarlijke zone, nog afgezien van de mentale injectie die van winst kon uitgaan AFC leefde dan ook wel naar de wedstrijd toe, maar op een heel an der niveau dan UVS, dat de partij in gedachten ongetwijfeld vele malen vooraf gespeeld zal hebben. Dat was in het veld goed merkbaar. UVS ging er van meet af aan fel tegenaan met volledige inzet en bewonderenswaardige werklust. Met direct voetbal waarbij de vergat en Van Putten onreg lementair afstopte Lagendijk mikte de bal uit de vrije trap op het hoofd van Ben Kort, die ondanks voetbal alleen niet de hem kwellende hoofdpijn (hij desondanks blij- werd in de pauze vervangen door Henskens, later kwam Goozen nog voor v. d. Heiden in het veld) gretig en knap "ja"-knikte tegen 1-8. Wel kreeg UVS het na de pauze een pe riode lang moeilijk, toen AFC in weerwil van zichzelf ging jagen. De Amsterdammers deden dat echter zo geforceerd dat kansen voor Van breevoort, diens vervanger Cohen (Burke was rechterspits Gehring al komen vervangen), Bijlsma Ac- kerman niet opleverden. UVS was bij een van de uitvallen naar de vrije ruimte slagvaardiger, negeerde al te vaak de mogelijkheden op links, waar AFC-back Rongen meedar- telde in de aanval, maar kon dan ook leunen op Van Putten. Alleen omdat de 2-0 van Mattie Kantebeen werd doorgestreept wegens bui tenspel - er bevond zich nog slechts één man tussen hem en de doellijn - kon de bedriegelijke spanning ge handhaafd blijven Echt bedreigen kon AFC de 0-1 niet meer. Gerard Désar, die inmiddels alle gemoed stoestanden van de voetbaltrainer heeft meegemaakt, kon dan ook uiterst opgewekt melden: "Nu heb ik weer echt hoop." PAUL DE TOMBE t Carry van Rheenen de verkeerde kant op en zal vervolgens de bal laconiek in het net Randstad gewillig slachtoffer LEIDEN - De spelerswissels, die Lugdunum en Randstad Sport na rust toepasten, waren ken merkend voor het beeld van dit Leids - Voorscho- tense treffen. Lugdunum-trainer Huub Lenz stuurde twee regionalen (De Roo en Van der Reyden) het veld in, onder het motto- proef maar even hoe de sfeer bij de 'grote' jongens is Hij kon dit gemakkelijk doen, want zijn ploeg had inmiddels een com fortabele 3-0 voorsprong opge bouwd. Randstad Sport-begeleider Valkenhoff (meer is deze ex-speler niet, want zaterdag-trainer Joop de Wolf verzorgt de midweekse train ingen, nu Tonnie Kantebeen de laan is uitgestuurd) zette, in arren moede, twee verse spelers (Baard wijk en Van Ypenburg in, als laat ste poging om het spel een beslis sende wending te geven. Het baatte niet. Randstad Sport, door Lugdu num nadrukkelijk met de neus op de degradatie-feiten gedrukt, ging alleen nog maar chaotischer spelen Maar zelden zal Lugdunum zo ge makkelijk aan een 3-0 zege zijn ge komen als ditmaal tegen Randstad Sport. De forse cijfers doen ver moeden, dat de Kikkers hun tegen standers ruim overklasten Dat ge beurde ook inderdaad wel, maar op een andere manier dan gebruike lijk. Lugdunum hoefde zich hele maal met druk te maken. Randstad voetbalde vanzelf al achteruit, durfde op geen enkele manier het initiatief te nemen, speelde de bal blijkbaar het liefst naar de tegen partij en creëerde uiteindelijk nog Lugdunums' kansen ook Henk van de Zwan bijvoorbeeld had al eerder een keer verkeerd terugge- kopt. Dat bleef nog wel zonder ge volgen. maar toen hy vlak na rust de bal zomaar voor de voeten van Jan Pijnakker schoof kon de Lugdunum-linksbuiten eenvoudig niet meer missen. Tien minuten la ter gebeurde bijna hetzelfde. Pij nakker (wie had hem gezien in de eerste helft?) mocht, door niemand gehinderd, zomaar doorlopen en voor de tweede maal dige middenvelder aan, zodat deze rustig kon aanleggen. Kortom Randstad Sport maakte het Lug dunum allemaal erg makkelijk. Verbazend, om een ploeg, die er op de ranglijst zo slecht voorstaat, zo ongeconcentreerd en zonder inzet te zien voetballen. Of zou Randstad Sport zich al in zijn lot hebben ge schikt? Dan moeten de Voorscho tenaren er wel rekening mee hou den, dat er in de derde klasse be duidend beter gespeeld wordt, dan het spel wat de ploeg nu demon streerde. AD VAN KAAM Vrij spel kende 3-0. Aan het openingsdoel punt verleende Randstad trouwens ook bereidwillige medewerking. Koos Bekooyknap aan de bal, kon in het strafschopgebied eerst wat ronddollen' en vervolgens de weg- sprintende Sjardijn de bal aanspe len Niemand ging achter de jeug- HOCKEY - Ondanks een 6-0 zege op Kameleon 3 uit Hilversum hebben de dames van HC Alphen de volgende bekerronde niet ge haald. In hun poule reikten de Alp- hense niet verder dan een tweede plaats, terwijl alleen de winnares verder gaat. Tegen Kameleon scoorden Rie Meilink (2x), Marlies van Merwe, Madeleine de Ree, El len Pronk en Karin Swier. r Wijnand Sloos werpt 1 r de voeten van Henk Bijlsmadie hem met een hoge sprong ontwijkt. WATERINGEN - Met de 0-0 uit slag tegen Velo mocht LFC tens lotte best tevreden zijn. Enerzijds omdat de Kanaries bepaald niet over geluk te klagen hadden toen scheidsrechter Van der Schee een glaszuiver doelpunt van de VELO- speler Nol Halverhout wegens hands afkeurde (waarvan de "man in het zwart de emge was die het constateerde) en anderzyds omdat de thuisclub gedurende de gehele wedstrijd de dominerende ploeg was. Maar zoals gebruikelijk tellen alleen de doelpunten en LFC be haalde, vooral nu de Kanaries (nog •^steeds) in de onderste regionen ver toeven, een bijzonder belangrijk punt. Beide ploegen kenden een bepaald nerveuze openingsfase, die de Lei- denaars bijna fataal werd. Libero René Holswilder speelde te zacht terug op z'n doelman Frans de Wit (Peter Boom was „afwezig") maar Watennger Aad Ruygt wist in riante positie staande, echter niet te profiteren. Het emge wapenfeit van de Kanaries in de eerste helft was een keihard schot van Henk Spies, na goed voorbereidend werk van Frits Rysbergen. maar VELO- do^jrian Jan van Zanden ^yoor- kwCn een Leids doelpur. De tweede helft gaf twee meer aanval lende ploegen te zien. Vooral LFC speelde met meer inzet, hetgeen echter maar éen reele scoringskans opleverde. Hans Kruyff bood, na goed doorzetten, Wim Gubler een niet te missen kans, maar Gubler presteerde het onmogelijke: hij schoot naast. VELO hield het beste van het spel, maar was weinig ge lukkig met haar schoten (Nol Hal verhout knalde ook nog eens tegen de binnenkant van de paal) en hielp ook een serie uitmuntende kansen, allem geboden door een blunder ende LFC-verdediging, om zeep. ROB ONDERWATER, MAANDAG 15 MAART 1976 Verburch straft dekkingsfouten af: 3-1 Tisseur mist strafschop AMSTERDAM - t Is met Rooden burg om griezelig van te worden. Gistermiddag was het in de Am sterdamse Watergraafsmeer weer het oude liedje. Voor, let wel, de elfde maal in het lopende competi- tiegebeuren was de Versteegh- bngade zo vriendelijk de punten te delen. Tegenstander Zeeburgia, die de winstpunten bepaald niet voor het oprapen heeft, mocht zich dan ook gelukkig prijzen dat de Leidse aanvalskracht tot een schlemielig minimum bleef beperkt 1-1, en dat zelfs een strafschop (Tisseur) de Leidenaars nog problemen bleek op te leveren. Geen overtuigende pot dus van Roodenburg. Het trio Verkuylen- Brittyn-Dubbeldeman was wél be reid van de eerste tot de laatste mi nuut voor werkelijk elke meter grond te lopen, maar dat ging met zo weinig overleg dat Zeeburgia zich eigenlijk geen moment echt koortsig behoefde te maken. Een dergelijke situatie beheerste de harde, maar zeker niet unfaire par tij voor driekwart van de totale speeltijd Pas daarna begon Rood enburg, daartoe aangespoord door die goal van Verkaik op slag van rust 1 -0), zich op te maken voor een serieuze greep naar de maximale winst. Eerder reeds had Hans Tis seur - zij het wat fortuinlijk - Rood enburg langszij geschoven (in de 58ste minuut werd zijn vrije trap door een Amsterdams been dusda nig van richting veranderd dat doelman Tjon A Loi de verkeerde hoek in "vloog"), niettemin kon be twijfeld worden of dit Roodenburg inderdaad terug kon komen. Aan vankelijk schenen de Leidenaars wel de beste papieren te hebben. Een kwartier lang had Roodenburg het beste van het spel, had invaller-doelman Tjon A Loi kennis kunnen nemen van onder meer een diagonaal schot van Ooyendijk en verder van een serie veelal hoge ballen voor zijn doel, doorgaans richting Dubbeldeman. Een spel- patroon overigens waarmee de blauwzwarten eigenlijk verkeerd gokten, omdat juist in het hart van die Amsterdamse afweer twee mannen stonden, Soethout en Van de Berg, die in de lucht elk duel de baas bleven. Na vijftien minuten was het evenwel met de aanval lende stappen gedaan Dat had oor zaken. Ten eerste werd Hans Han- naart pijnlijk getroffen (uit de kom geschoten grote teen) en ten tweede slaagde invaller Den Os er niet in Hannaarts stuwende werkzaamhe den voort te zetten. De eenheid tus sen aanval en verdediging ver brokkelde. Konden Van Kooperen en De Groot de zaken in het verde digingscentrum nog wel aan, al lengs kroop Zeeburgia vooral via de rechtervleugel dichter bij. Eerst (26ste minuut) hadden De Groot c.s. arbiter Jacobs nog mee toen Ciere Kohier koppeltje had laten duiken, daarna trof de Leidse elf het nog dat Van Berge Henegou wen een vrije trap van Schuit uit zijn kooi ramde (28ste minuut). maar luttele minuten voor het rust- signaal was toch het moment daar, dat Zeeburgia terecht de openings treffer voor zijn rekening nam. Op rechts, waar zoals steeds gisteren Zeeburgia de weg naar het Roodenburg-doel insloeg, had Daan van de Burg (de Amster damse vleugelverdediger mag zich verheugen in de belangstelling van zowel Haarlem als Ajax) het hoofd van Stefels die op zijn beurt door- kopte naar Verkaik: 1-0. In de tweede helft kon Roodenburg zich ineens weer wel onderschei den. Nadat Den Os. kort na de her vatting geblesseerd vervangen door 'regionaal' Van der Leest, nog een inzet van Verkaik van de doel- lyn had moeten halen, trokken de Leidenaars langzamerhand het in itiatief naar zich toe. Die toeval streffer van Tisseur hielp de ploeg al een aardig eind op weg en een kwartier voor tyd leek de Roodenburg-zege slechts een kwestie van elf meter, toen Van der Burg de bal na een schot van Tis seur van de doellyn sloeg. Tisseur kon het karwei niet aan: naast. Blauw Zwart: naar winst WASSENAAR - In de eerste klasse B heeft Blauw Zwart gistermiddag veel moeite gehad met degradatie kandidaat Zwijndrecht. Pas d»ep in de tweede helft wist de Wasse- naarse formatie de winst (2-1) veilig te stellen. Al na vier minuten keek Blauw Zwart tegen een achterstand aan, toen Ger Smit de bal aan zijn tegenstander kwijtraakte en Zwijndrechter Bergers kon scoren: 0-1 De Wassenaarse ploeg ver werkte deze tegenslag maar moei- luk. Het duurde een half uur, eer Blauw Zwart iets terug kon doen. Peter Donath bepaalde de stand op 1-1, daarbij geassisteerd door Zwijndrecht-speler Van Namen. Het beeld van de tweede helft was afwisselend en aantrekkelijk tege lijk, een periode waarin Blauw Zwart zich de meeste kansen wist te creëren. Uit een van die aan valle tjes was het Siem van der Ham die uiteen vrije trap de bal op het hoofd van Pim Westgeest legde. Keeper Fluit kon er vervolgens naar flui ten: 2-1. In de resterende tien minu ten van de wedstrijd kon het moe dig strijdende Zwijndrecht daarin geen verandering meer brengen. LEIDEN - Op papier leek Ver burch voor LDWS geen onverteer bare kluif. Hoe klein het klassever- schil tussen de ploegen in de tweede klasse A echter nog steeds is, bewezen LDWS en Verburch gisteren weer eens op sportpark De Vliet Verburch verbleef (vöör de wedstrijd althans) op een beschei den plekje in de onderste regionen van de ranglijst, maar versloeg LDWS na een vooral voor rust zeer aantrekkelijk duel met 3-1 Een overwinning die voor hetzelfde geld m het voordeel van LDWS had kunnen uitvallen. De snelle Poel- dijkse voorhoede profiteerde voor rust echter (met overigens knappe kopstoten) van twee dekkingsfou ten in de Leidse achterhoede en bracht met een snelle uitval vlak voor tijd de stand wat geflattteerd op 1-3 Slagvaardig LDWS legde de bezoekers voor rust zijn wil op en ging ongekend slag vaardig op zoek naar doelpunten Nadat Ger de Roode al in de eerste minuten had naastgekopt en een schot van Paul Wetselaar in het zij net was gestrand, was het Ver burch, dat onverwacht de leiding nam Boogaard bereikte met een hoge voorzet linksbuiten Van Sta veren, die onhoudbaar 1-0 inkopte Een fraaie goal, dat wel. maar dat neemt niet weg dat de LDWS- defensie de dekking wel even ver waarloosde In de 27e minuut kon George Moesman na doorzetten van Ger de Roode de gelijkmaker langs Van Leeuwen schieten. Met een doelpunt dat een copie was van het eerste, bereikte Verburch op- nieuw een voorsprong Nu was het Van Dmten, die voorzette en Van Berge Henegouwen die de slechte mandekking van LDWS met een onhoudbare kopstoot aan de kaak stelde. Na rust bewoog LDWS hemel en Z1*n ™*?t een spectaculaire kopbal, aarde om de gelijkmaker voort te die door Van Dinten van de doellijn brengen Dat lukte niet, omdat werd gekopt Vlak voor tnd viel het Verburch in de verdediging kroop doek voor LDWS toen Van Stave- de fop de foto niet zichtbareGeorge Moesman, die doelman Van Leeuwen kansloos zal laten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15