Cliché-voetbal bij Feyenoord is nog troef Amsterdamse derby kleurloos TELSTAR TE SCHUCHTER PSV wint generale tegen Roda Vrij spel <=[Dim ^Qijóbercjen apart Ajax-FC Amsterdam (2-0) snel beslist &ANDAG 15 MAART 1976 .^aoinaii sport sport sport Het is allemaal nog best meege vallen. We hadden gedacht dat we het bij Telstar moeilijk zou den krijgenomdat we daar tradi tiegetrouw niet al te makkelijk winnenmaar dat viel dit keer reuze mee. Telstar ging dan wél lel van star maar na tien minuten was het al gedaan met die agressiviteit. Ook nadat wij op 10 waren gekomen bleef die uit. Normaal gaat Tel star op zo'n moment verschrikke lijk tekeer, stuurt die ploeg ieder een naar voren. Ditmaal bleven de aanvallen beperkt. Het werd dan ook een rustig middagje. Alleen toen ik hands gemaakt zou hebben werd het even span nend. Telstar claimde toen een strafschop, maar deed aat volko men ten onrechte. Kramer had de bal tegen mijn elleboog ge schoten, dus was het zuiver aan geschoten hands. Anders lag dat met die strafschop tegen Jonker. Die sloeg de bal duidelijk weg en de penalty die Telstar dan ten slotte toch nog kreeg was alleen maar een goedmak&rtje. Druk konden we ons daarover niet meer maken, omdat de ivinst toch al binnen was. Niet omdat ive zo grandioos voetbalden, wel omdat we weer keihard wilden werken De arbeidslust is onder Zonder land helemaal teruggekomen. Dat is wel verklaarbar. Hoewel hij de zelfde oefenstof geeft, maakt hij het trainen toch aantrekkelijk. Brzezanczyk kon nieuwe stof soms weieens zover doorvoeren dat niemand er nog trek in had, Zonderland past de trainingen aan de spelers aan. Dat maakt dezelfde arbeid een stuk attrac tiever en dat is terug te vinden in de prestaties in het veld. Ie dereen werkt weerook Kristen- sen die vorige week toch geen bij bedoeling bleek te hebben gehad toen hij vervangen wilde ivorden. Kristensen liep overigens tegen De Goey, tegen ivie ik vroeger zelf nog heb gespeeld toen hij bij ASC voetbalde. De Goey is zonder meer een goede voetballer gewor dendat u-as duidelijk te merken ook al liep hij dan niet op z'n ei gen plek. Feyenoord kan daar weer wel te recht gaan komen. Over drie we ken na de wedstrijd tegen Ajax. Dat moet de grote klapper wor den, waarin we kunnen bevesti gen dat we terug zijn. l'ELSEN Joop CastenmiMer heeft er nooi t een geheim van gemaakt dat hij Telstar 'raag tegen een Feyenoord mét Nico Jansen had zien spelen. Als FC Amsterdam-spits akelde het lieverdje destijds nog net Paul van der Meeren vrij ernstig toe, voor de Tel- itat-trainer aanleiding om te veronderstellen dat het Velsense legioen zich massaal tegen fJico Jansen en Feyenoord zou keren. De tuchtcommissie, die Jansen in verband met diens gele kaart tegen FC Twente voor een wedstrijd schorste, is er gisteren slechts ten dele de oorzaak van geweest dat het anderhalf uur muisstil was op Schoonenberg. Het overgrote deel van de stierlijke verveling werd in de hand gewerkt door Telstars misplaatste ontzag voor Feyenoord en het cliché-voet bal. waarmee de kampioenspreten dent staande poogde te houden dat het zogenaamde shock-effect na het, ontslag van Brzezanczyk nog altijd werkt. Als ploeg maakte Telstar een te schuchtere indruk om aan te tonen dat er op wat toegenomen ijver nu in werkelijkheid niet al te veel is veranderd op Rotterdam Zuid. Interim-trainer Ad Zonderland heeft in zoverre zijn nut bewezen dat hij desnoods als mascotte mee zou kunnen blijven draaien want de tijdens een eerder tijdelijk bewind Ingezette traditie - dat Feyenoord onder hem niet verliest - zette zich ook gisteren voort en dus won Feyenoord met 1—2. Om daaruit te concluderen dat het Feyenoord in die mate bittere ernst is geworden, aat de concurrentie voor de landstitel zich kan bergen, is echter wat overdreven. Want iedere tegen stander die het wel op zou hebben gebracht om onstuimig ten aanval te trekken zou tegen dit Feyenoord minstens zoveel kansen hebben ge had als ten tijde van Antoni Brze zanczyk. Traagheid troef op sportpark Schoonenberg en een op het middenveld veelal numerieke meer derheid voor Feyenoord omdat Telstar het antwoord niet vond op het aansluiten van Rijsbergen en soms ook Schneider. Het veelbelo vende spel van libero Van de Korput ten spijt, niettemin aanvan kelijk veel perspectief voor Telstar Met een harde kopbal brengt Willy Kreuz de stand op 10 maar Kramer bereikte slechts struikelend de achterlijn en een bliksemreactie van Treytel verhoed de een eigen doelpunt van de door Fens en Kramer in het nauw gedreven Vos. Toen al bleek dat Telstar het moeilijk kon bijsloffen. veelvuldig Feyenoord -balbezit lever de echter vooralsnog weinig rende ment op omdat er te weinig diepgang inzat, het tempo laag was en de tegenvallende Vreysen maar ook de voor zijn doen werklustige Kristen sen het van voren niet breed genoeg nielden Pas toen het tempo in het tweede bedrijf omhoog sprong, manoeu vreerde Feyenoord zich in de betere positie. Aan welk doelpunt een door Kristensen gevonden opening ten grondslag lag. Nadat Wim Jansen Geels (Ajax) 22 Hazelhekke (De Graafschap) 15 i. Lubse, Edström en Van der Kuylen (PSV) 14 L Nico Jansen (Feyenoord) 13 Nanninga (Roda JC) en Jeuring (FC Twente) 12 eerst nog op Van der Meeren stuitte kopte Kreuz 01 in, de onmiddellijke nabijheid van Jos Jonker ten spijt. En daarmee was Telstar-Feyenoord zo goed als gestreden want Kees van Kooten onderstreepte met name in de periode, dat Telstar zijn 34-jarige voorstopper André naar het front zond. dat hij aan zijn matigste seizoen sinds jaren bezig is en verder bleek Kramer even eigenwijs als egoïstisch. Dat er toch achteraf nog wat kon worden gediscussieerd kwam omdat de voor de grieperige Theo Boosten opgedraafde Leo van der Kroft in de mailaise begon te delen. De handsbal van Jonker (in duel met Schneider) kreeg terecht een 'stipstraf' tot gevolg (Vreysen 02) Zonder al te veel problemen heeft FC Twente de thuiswed strijd tegen Go Ahead Eagles tot *n goed einde kunnen brengen. De Ensehedeërs, die de geschorste Overweg en de nog steeds gebles seerde Bos niet in hun gelederen hadden, bleven met 41 royaal aan de goede kant van de soore. niet bijster sterk leidende arbi ter Vervoort op een punt uit te zijn. Met een zeer defensief inge steld middenveld kon ruim twin tig minuten lang t Twentse aan val s veld worden ingedamd. Vlak nadat Pahlplabz was vervangen, door de lang niet fitte Achterberg, die in de tweede helft op zijn beurt plaatsmaakte voor Gritter, had de thuisclub toch succes. De wegens een overtreding van War- Winst voor FC Twente prachtig in eens verzilverd, on houdbaar voor doelman Spijker man. die zijn ploeg diveree keren moest behoeden voor een grotere achterstand. Ook Walbeek en Warnas moeten enkele keren as sistentie 'verlenen bij dreigende Twentse aanvallen. Direct na de hervatting probeerden de Eagles even het spelbeeld een ander aan zien te geven, maar die opleving duurde slechts kortWelgeteld 7 minuten, omdat toen Mühren heel simpel een gave pass van Achterberg afrondde: 2—0. Het betekende de genadeklap Voor de tamelijk mat acterende formatie uit Deventer, dde door Jeuring en Van Ierssel op een onoverbrugba re achterstand van 4—0 werd ge zet. Pas in de laatste minuut kon Gluic nog tegenscoren, zonder dat daarbij sprake kon zijn van het redden van de eer. ir de Rotterdammers. maar dat Van Hanegem seconden daarvoor een overtreding beging Zoals deze eveneens een handsbal tegen Fred Andre ontging Neerlands sterkste fluiter van het moment, van Rijsbergen niet zag, de aanslag van Van de Korput op Bisschot afdeed met buitenspel en ten lange leste als enige een strafschop ontwaarde in de wijze waarop Fred André in het Feyenoord-strafschop- gebied op Van de Korput inliep. Frank Kramer pakte het cadeau blijmoedig uit: 1—2. Resumerend: weinig uitblinkere op Schoonenberg, hooguit twee. Michel van de Korput lijkt een blijvertje en verder toonde slechts Fred André aan Telstar-zijde de instelling, die je van een betaald voetballer mag verwachten. KERKRADE De Kericraadse voetballiefhebbers hebben gisteren al een voorproefje gekregen van de op 7 april te houden finale in het toernooi om de KNVB-beker tussen Roda JC en PSV. In deze genera le repetitie trok landskampioen PSV aan het langste eind. Zeventien en- eenhalf duizend toeschauwers wa ren er getuige van hoe de Eindho- vense ploeg een 1—0 overwinning behaalde in Keiikrade. Beide ploegen begonnen erg voor zichtig. Was er een aanval afgesla gen dan was iedereen direct terug in de verdediging, op het midden veld werd nauwelijks gestoord. Al na vier minuten veerden de Roda- supporters als één man overeind. Uit een vrije combinatie tussen Ad vocaat, Toonstra en Nanninga be landde de bal voor de voeten van John Meuser, die vanaf de rand van het strafschopgebied een schot loste dat de bal in de uiterste rechterbovenhoek deed belanden. Met een katachtige reactie ging doelman Van Beveren de bal ech ter aChterna en via zijn handen en de lat sprong het leer het veld in. Het bleek achteraf gezien, het enige hoogtepunt in de eerste helft. Ka de rust 'trainer Kees Rijvers had Dahlqvist in de ploeg gehaald voor Lubse) kwam weinig verande ring in hqt spelbeeld. Beide ploegen bleven het accent op de verdediging leggen, bang als men was een ach terstand op te lopen. Aan beide kanten school dan ook geen enkel gevaar in de aanvallen. Dat PSV desondanks in de 52e minuut aan t winnende doelpunt kwam was te danken aan een "black-out" van Roda's laatste man. Sten Ziegler. Hij kreeg de bal na een uittrap van doelman Geilman voor de voe ten en wilde met een schijnbe weging René van de Kerkhof op 't verkeerde been zetten. De •'truc" lukte echter niet en Ziegler schoof de bal op de voeten van de PSV'er. Die kans liet de snelle spits zich niet ontnemen. Hij omspeelde eerst Ziegler en vervolgens de uit zijn doel gekomen Geilman John Pfeiffer probeerde nog wel met een sliding redding te brengen, maar ook zijn actie kwam te laat, 01. Roda was even aangeslagen, maar herstelde zich toch knap. In de 59e minuut bijv. moest Van Be- veren redden na een kopstoot van Advocaat. PSV vermande zich ech ter en Roda bezat de kracht niet meer om terug te slaan. EREDIVISIE NAC—MVV 2—1 Eindhoven—NEC 1—0 FC Twente—Go Ah. E. 4—1 TelstarFeyenoord 12 AjaxFC Amsterdam 20 SpartaFC Utrecht 00 Excelsior—AZ'67 0—1 FC D. Haag—De Gr.schap 6—1 Roda JC—PSV 0—1 PSV 23 16 3 4 35 61-21 Ajax 23 15 5 3 35 50-23 Feyenoord 23 15 5 3 35 50-26 Twente 23 15 4 4 34 44-18 NEC 23 10 10 3 30 31-22 Den Haag 23 10 5 8 25 44-30 AZ'67 23 9 6 8 24 29-27 Roda JC 23 8 7 8 23 29-26 Sparta 23 5 11 7 21 22-28 Gr^chap 23 7 7 9 21 35-50 Telstar 23 5 10 8 20 32-31 Einhov. 23 6 7 10 19 27-40 Go Ah. E. 23 4 9 10 17 29-43 Amsterd. 23 5 6 12 16 28-39 MVV 23 6 4 13 16 26-44 Utrecht 23 4 7 12 15 24-45 NAC 23 4 7 12 15 16-41 Excelsior 23 5 3 15 13 12-35 AMSTERDAM De organisa tie van het toernooi Amsterdam 701 heeft overeenstemming bereikt met Anderlecht. Er zijn ook onder handelingen gaande met Engelse ploegen. Waarschijnlijk zal Leeds United of Liverpool worden gecon tracteerd. Het kwartet zal worden aangevuld met Ajax en een West- duitse ploeg. Er is een principeover eenkomst gesloten met Borussia Mönc henglad bach. En dat heel Ajax flink onder de indruk is van eigen onmacht, dat werd meteen al duidelijk op de grasmat gelegd, o.a. door René Not- ten, die al gauw vrij baan had naar Jongbloed, maar toch nog aarzelde AMSTERDAM FC Amsterdam gaat in het vervólg zijn thuiswed strijden spélen op het bijterrein van het Olympisch Stadion. Dé Stoop, de voorzitter van de lie verdjes, deelde dit mee na afloop van de wedstrijd tegen Ajax. De teruglopende belangstelling voor de verrichtingen van de topploeg van FC Amsterdam is doorslag gevend geweest voor dit besluit. In de toekomst zal op de bijter reinen een klein voetbalstadion verrijzen, naast het nieuw te bou wen zwembad. Dat stadion zal een accommodatie krijgen voor onge veer 7000 toeschouwers. en ging voorzetten. Het gebrek aan zelfvertrouwen straalde ook uit de achterhoede in die beginfase, be halve gelukkig bij Schrijvers. Na die snelle en niet onfortuinlij ke twee treffers kwam het verde- digingsblok weer een beetje tot zich zelf, maar aanvallend liet Ajax het verder volkomen afweten. Rinus Mi- chels dan ook: Ik erger me aan het aanvalsspel en vooral de tweede helft was bijzonder slecht. En het had toch een aardige wedstrijd kun nen worden, maaar het maken van het spel is momenteel bij Ajax een probleem. In de eerste helft was de inzet er wel, maar het is alle maal te gejaagd". Niet over het hoofd mag worden gezien dat Ajax Ruud Krol nog mis te en verder Brokamp, die last had van spit. Maar de Deen Arnesen deed Brokamp wel vergeten. Hij werd 10 minuten na rust uit de strijd geno men en vervangen door Steffenha- gen. Michels voorzichtig: "Hij moet het nog maken. We zullen maar eens afwachten". Geels had daarvoor al gezegd: "Dat wordt een grote". Mi chels: "We zullen hem rustig zijn gang laten gaan, want dat weet ik nu zo langzamerhand wel: in het veli staan is heel wat anders dan er bui ten". Een merkwaardig mild oordeel van de "generaal", maar Ajax had tenslotte gewonnen. Pim van der Meent, coach van FC Amsterdam wat bitter: "Over dat tweede buiten spel-doelpunt zal ik me niet druk maken. Dat was al niet meer belang rijk". Zoals het eveneens overbodig was dat twee Lieverdjes, Bianchi en Koopman tegen een gele kaart aan liepen. Ook dat was die kleurloze derby niet waard. Door Piet Kienhuis AMSTERDAM Waar is de tijd gebleven, moeten de Ajax-suppor- ters zich (ook) gisteren hebben afgevraagd, dat hun club door mid del van speelse patronen over hun tegenstanders heenwalste. Zeker over een vrij machteloze degrada tiekandidaat als de FC Amsterdam. Aiax won dan weliswaar weer eens een keer met 2-0 maar met de nodige wind in de rug, d.w.z. door middel van twee treffers waaarover in beide kampen na afloop nog ve le vragen overbleven: buitenspel of geen buitenspel? Bij scheidsrechter Keizer en zijn secondanten was het geen off side toen eerst Ruud Geels Jong bloed passeerde, even later gevolgd door een treffer van René Notte. Geels vond zelf dat hij beslist niet buitenspel hal gestaan toen hij de bal kreeg toegeschoven door de nieuwe Deense aanwinst Frank Ar- nesen, die daarna ook Notten voor zag van de munitie. Dat gebeurde allemaal in de eer ste twintig minuten. Ajax ging al spoedig op zijn lauweren rusten en de Lieverdjes hadden geen schijn van kans tegen dit defensieve Ajax van meestal tien man nog iets klaar te maken. Ook het feit dat Ajax voor zo'n vijftienduizend man eigen publiek optrad kon de vlam niet in de pan doen slaan. Tekenend voor dit belangrijke en ongeïnspireerde Ajax is wel, dat- men in deze kringen blijkbaar op ziet naar een PSV. "Ja", sprak Ruud Geels nogal kleintjes: „als we PSV waren geweest hadden we mis schien wel doorgeknald. Maar voor al die tweede helft was niet goed. Er kwam een terugval, maar", ver ontschuldigde hij zijn ploeg, "we maken dan ook een moeilijke perio de door". v.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11