Dit kost straks mensenlevens nieuwe bios coop: Lido 2 Leiden krijgt Hema bestaat 50 jaar: feest in Leids filiaal Vrees voor parkeer overlast van ijshal LEIDEN Leiden krijgt er nog dit jaas een nieuwe bioscoop bij. Het is Lido 2, die een plaats zal krijgen in het voormalige pand van de Nieuwe Leidse Courant aan de Steenstraat, en dat plaats zal kun nen bieden aan 245 filmbezoekers. Als alles volgens plan verloopt zal volgende maand met de verbouwing worden begonnen en zal het thea ter nog voor het eind van het jaar in gebruik genomen kunnen wor den. De nieuwe bioscoop komt op de eerste verdieping, en is een uit breiding van het bestaande bio scoopbedrijf Lido-Studio. De Leidse bioscoopdirecteur L. van Praag kocht het NLC-gebouw vorig jaar en werkte het afgelopen jaar hard aan de voorbereiding van de uitbreidingsplannen. Jnmiddels heeft het architectenbureau Steen- kist en Vedder uit Maassluis een ontwerp gemaakt en is voor de bouw goedkeuring verkregen van de Nederlandse Bioscoop Bond. Ook de gemeente Leiden is akkoord gegaan en op korte termijn zal een bouw vergunning worden afgegeven. Uitgangspunt voor de uitbreiding van het bedrijf was voor de heer Van Praag de wens om te kunnen beschikken over een zogenaamde "doorzettheater". We proberen in Lido en Studio steeds de aller nieuwste films te brengen"', aldus de heer Van Praag, "maar in dat streven worden we beknot door lange prolongaties. Er is op dit moment geen enkele uitwijkmoge lijkheid. Dat betekent dat we steeds voor de moeilijke keus komen te staaneen nog goedlopende film de deur uit doen of nieuwe produkties blokkeren." Wanneer straks Lido 2 klaar is, wordt het mogelijk films die na en kele weken prolongeren geen volle zaal meer trekken, over te plaat sen naar Lido 2. Daarmee wordt ruimte vrijgemaakt voor actuele films, terwijl het Leidse bioscoop publiek toch in de gelegenheid wordt gesteld een langer lopende film te gaan zien. Het nieuwe thea ter zal ook gebruikt kunnen worden voor het brengen van reprises. Het betekent verder dat het kleinere Studio-theater volledig beschikbaar zal blijven voor die produkties, die deze bioscoop in de afgelopen Jaren 'n eigen karakter hebben verschaft. Van Praag: "Met het derde thea ter willen we voorkomen dat onze vaste bezoekers te lang moeten wachten voor ze een nieuwe film kunnen gaan zien. We kunnen nog actueler worden dan we nu al zijn. Ook krijgen we meer ruimte voor reprises. Zo hebben we afgelopen weken de James Bond-film "Veel liefs uit Moskou" teruggebracht in Leiden. We haden hem best nog een paar weekjes kunnen prolongeren, maar je kunt daaraan toch moeilijk de première van "Savage man, sa- vage beast" opofferen.' De ingang van het nieuwe Lido-2- theater komt recht in de hal van de bestaande bioscopen aan de Steenstraat. Voor de entree zal een muur worden weggebroken. Via een gang en trappenhuis komt de be zoeker op de eerste verdieping waar de bioscoopzaal ligt. De filmma- ohines zullen straks vanuit één centraal punt bediend worden. De inrichting van de nieuwe bioscoop zal duidelijk afwijken van de inte rieurs van Lido en Studio. Direc teur Van Praag: "Ik vind dat elk theater een eigen gezicht moet krij gen. Een eigen sfeer. Zo denken we voor de wanden van Studio 2 aan veelkleurige stenen met diepliggen de voegen, die geaccentueerd wor den door een aparte belichting van bovenaf." Op de benedenverdieping zal een deel van de ruimte worden inge richt als een bistro "met een kleine kaart" of een koffieshop. "We wil len het bioscooppubliek in de ge legenheid stellen om voor of na de voorstelling een loopje koffie drin ken of een hapje te eten in een smaakvolle omgeving", aldus direc teur Van Praag. Vcor het resteren de gedeelte van de benedenverdie ping zullen in de nabije toekomst nog plannen worden ontwikkeld. Voorlopig zullen er om het pand van buitenaf een aantrekkelijk aan zicht te geven vitrines worden gemaakt. De gevel aan de Steen straat-kant zal bovendien worden voorzien van een kleine luifel. Om te voorkomen dat er in de bestaande hal een opeenhoping ontstaat van binnenkomende en vertrekkende bezoekers zal er een nieuwe uitgang worden gemaakt aan de kant van de Narmstraat. Met de uitbreiding wordt de totale bezoekerscapaciteit van het bio scoopbedrijf aan de Steenstraat op een kleine duizend gebracht. Lido beschikt over 560 zitplaatsen. Studio over 200 en het nieuwe theater over 245. Het Lido-theater bestaat dit jaar veertig jaar en de heer Van Praag is sinds 1945 directeur. Het Studio-theater werd zestien jaar ge leden geopend. xT 191 DONDERDAG 11 MAART 1976 'l- Steenstraat-winkeliers verbolgen l over verkeersmaatregelen: LEIDEN De winkeliers van de Steenstraat zijn verhplgen over de verkeersmaatregelen, die de gemeente voorlopig voor een proef van drie maanden heeft getroffen rond de afslui ting van de Turfmarktbrug. Naaimachinehandelaar Benning ,.De mensen durven zich nauwe lijks meer in de Steenstraat te begeven, want het is levensgevaarlijk. Hoe bedenken ze het om in een smalle straat twee bussen langs elkaar heen te laten jakkeren, terwijl de stoepen aan weers zijden van de straat zo smal zijn, dat het publiek zich aan de gevels vastklampt. Om nog maar niet te spreken over de wielrijders. Dit gaat mensenlevsens kosten". Volgens de heer Benning is het voor de mensen, die er wonen, een on leefbare situatie geworden. Zeer zeker voor de kinderen. "Het is ons win keliers onmogelijk gmaakt om te laden en te lossen. Op die manier gaat de middenstand in deze win kelstraat naar de bliksem. De ge meente vergeet dat de Steenstraat een functie als winkelstraat heeft en dat mensen er hun brood moeten zien te verdienen. De kritiek van de Steenstraat-win keliers is dat er geen vroegtijdig over leg is geweest, met de middenstand, en we zullen wel zien", aldus de heer Benning. "Het is een belache lijke zaak dat er vierenhalve ton wordt uitgegeven voor de sierbestra ting van de Haarlemmerstraat, ter wijl de Turfmarktbrug verkeers technisch niet gemist kan worden. Waarom heeft het gemeentebestuur niet als tijdelijke oplossing een bai leybrug door de genie laten slaan? Dat kost minder dan een sierbestra ting. Een andere suggestie: waarom het bus verkeer niet over onze prach tige cityring. Die is er toch ook niet voor niets gekomen. Jaren geleden heeft men op de Bree- straat eenrichtingverkeer ingesteld. Nota bene een straat, die bijn twee maal zo breed is als de Steenstraat. Hoe is dat met maatregelen voor de Steenstraat te rijmen? zoals het bussen jakkeren langs elkaar heen nu gaat, kan het beslist niet langer, denkt iedereen er in de Steenstraat over. Het gaat straks mensenle vens kosten." Ook slager Zandbergen vindt maat regelen die de gemeente nu getroffen heeft een aanfluiting. Voor de be voorrading van zijn zaak ziet hij zich voor onoplosbare problemen ge plaatst. Als ik de vleeswagen voor de deur zet krijg ik een bekeuring omdat ik daar niet mag stoppen. En als ik de auto ergens anders neerzet, over treed ik artikel 8 van de Keurings dienst van Waren. Want het is ver boden om vlees meer dan twintig meter over straat te transporte- MINISTERIE BEZUINIGT: Geen extra lokalen voor L. de Coli gny Scholengemeenschap LEIDEN Een reusachtige feesttaart van meer dan een meter in het vierkant werd vanochtend afgeleverd bij het bejaarden centrum „Rijn en Vliet" aan de Aaltje Noordewierlaan in Lei den. Een geschenk van de Hema, die deze week het 50-jarig bestaan viert. Gisteravond gebeurde dat met een receptie voor het personeel en genodigden in de kantine van het filiaal aan de Haarlemmerstraat en zaterdag zal een muziekkorps een mu zikale rondgang door de Leidse binnenstad maken, vanwege het gouden Hema-jubileum. Een reusachtige feesttaart werd door de kok van de Hema van ochtend afgeleverd bij „Rijn en Vliet". Tegelijk met het Jubileum krijgt het gehele Hema-personeel een nieu we „outfit". De verkoopsters gaan voortaan in het geel gekleed in plaats van in het blauw en de ver kopers krijgen groene kleding. Vijf tig Jaar geleden begon de Holland- sche Eenheidsprijzen Maatschappij Amsterdam (HEMA) in Nederland met de introductie van het Ameri kaanse idee: „de five-and-ten-cents- store", een type warenhuis dat zich richtte op de groeiende behoefte aan goedkope artikelen voor dagelijks ge bruik. Het principe van de „eenheidsprij zen" werd lange tijd gehandhaafd. Artikelen kostten een kwartje of een veelvoud daarvan. De opening van het Leidse filiaal vond op 20 augus tus 1937 plaats. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog telde de Hema 24 ves tigingen. De grote uitbreiding van de Hema kwam in de jaren na 1958 toen werd overgestapt op een systeem van „franchising". Zelfstandige bedrijven, die er uit zien als een Hema-flliaal en ook alle artikelen verkopen. Op dit ogenblik telt ons land in totaal 124 Hema's, en bestaan er plannen om tot 1979 nog 15 Hema's te openen. Het Leidse filiaal onder ging in 1967 een grootscheepse ver bouwing. Er kwam een roltrap en er werd een verdieping bovenop gezet. Filiaal-directeur J. Bennink vertelde gisteren dat het Leidse filiaal een van de best lopende is van ons land. .Leiden is erg Hema-minded, maar we hebben hier ook erg veel klanten uit de kust- en bollenstreek". Als vertegenwoordiger van het grootwin kelbedrijf is hij erg verheugd dat door de middenstanders van de Haarlemmerstraat het geld voor de sierbestrating bijeengebacht is. Een grote wens voor Bennink blijft nog: voldoende parkeergelegenheid voor de bezoekers van de binnenstad. Een van de Hema-medewerkers van het eerste uur weet te vertellen hoe in 1938 een aarzelend begin werd gemaakt met de verkoop van banket. Het gebak werd met taxi's uit bak kerijen in Deh Haag en omgeving aangevoerd. De zaak liep zo goed dat al kort daarna een eigen Leidse bak kerij werd geopend die tot op de 'dag van vandaag bestaat. Er werken negen koks en met de omzet behoort de Hema-banketbakkerij in Leiden tot de vier grootste van ons land. Een bewijs voor de populariteit van het Hema-gebak is dat iedere Ne derlander gemiddeld eenmaal per zeven weken iets dergelijks consu meert. Een andere reputatie die Hema in de loop der Jaren heeft op gebouwd is die met de rookworst. Op dit terrein heeft de Hema een markt aandeel van 65 procent. In het Leidse filiaal werkt op dit ogenblik ongeveer 75 man personeel vast. Daarnaast is nog een even groot aantal „parttimers" en hulp krachten. LEIDEIN De Louise de Coligny Scholengemeenschap krijgt geen tien lokalen in Leiderdorp. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft aan de schoolleiding en wet houder Tesselaar laten weten dat de school niet voor uitbreiding in aan merking komt. Voor de school bete kent dat een flinke tegenvaller, om dat er al helemaal op was gerekend dat de bouw van de lokalen in Lei derdorp zou doorgaan. Dr. Q. A. Stef- fens, rector van de Scholengemeen schap: „Dit is hakken met de botte bijl. Ik kan het niet anders noemen". Het ministerie blijkt sinds kort een nieuwe formule te hanteren voor het aantal lokalen dat een school mag hebben. Daarbij wordt er vanuit ge gaan dat de bestaande lokaalruimte intensiever benut moet worden en dat de totale ruimte moet worden ver minderd. Voor de Louise de Coligny Soholengemeensohap betekent dat ten opzichte van het huidige lokalenbe- stand van 45 een reële achteruitgang van 2 lokalen. Dit terwijl de school, gemeten naar het leerhngenbestond per 1 september as. (1300 leerlingen). 7 lokalen te weinig heeft. Daar ko men nog eens 3 lokalen bij, omdat de noodlokalen aan de Eymerspoellaan gedeeltelijk worden afgestoten. In to taal rekende de school dus op een uitbreiding van 10 lokalen. Met Leiderdorp was intussen al over eengekomen dat de lokalen in die ge meente gebouwd zouden worden. Wethouder Tesselaar: .De bouwgrond was al aangegeven en Leiderdorp had zich bereid verklaard om bij te dra gen in de kosten van wegaanleg en dergelijke. Maar het Leiderdorpse verhaal kunnen we nu wel vergeten". Tesselaar en Steffens verbazen zich temeer over de weigerachtige houding van het ministerie, omdat de nieuwe normen die daar worden aangelegd officieel pas m 1977/*78 in werking treden. De lokalen in Leiderdorp zou den omstreeks oktober dit Jaar gereed zijn gekomen. Onderwijskundig heeft de zuinigheid die op het ministerie betracht wordt, nogal wat consequenties voor de Louise de Coligny Scholengemeen schap. Steffens: „Het betekent dat er voor een zesde van het totale aantal leerlingen op een gegeven moment geen lokaal is. We zullen nu moeten gaan werken met een geknipt roos ter: die groepen van leerlingen wair je geen lokaal voor hebt, laat je thuis Het betekent ook dat de leerling en de docent meer uren per dag moet gaan maken. Nu heeft de leerling ge middeld zes lesuren per dag. Dat wordt afgewisseld vier en acht uur per dag. Bovendien zal de werksitua tie door deze maatregel verslechteren. Ik voaag me af of het onderwijs niet zo langzamerhand in de wurggreep is gekomen". LEIDEN -Wij zijn niet tegen een Ijshal, maar wel tegen de plaats waar haj dreigt te komen aldus een bewoner uit de omgeving van de Vondellaan gisteravond in de fractievergadering van de PvdA. Tn deze buurt heeft een aantal mensen bezwaar tegen het voor nemen van de heer Menken om op een terrein bij de Vondel laan een ijshal te bouwen. Zij kre gen gisteravond de gelegenheid hun bezwaren nog eens toe te lich ten. Gevreesd wordt vooral dat de komst van de ijshal in de buurt veel parkeeroverlast en verkeers drukte aal veroorzaken. De buurt bewoners wezen op de plek waar ijsbanen elders in het land gesi tueerd zijn: vooral buiten woon gebieden. behalve in Tilburg, "waar parkeer- en geluidsover last zich dan ook voordoen". Ver der stelden de bewoners dat een ijshal een commerciële aangele genheid is en dat het schaatsen maar ten dele voor de inkomsten kan zorgen. "Er zijn dus extra activiteiten no dig Menken denkt al aan gok automaten". De bewoners dron gen erop aan om naar andere bouwplaatsten uit te kijken. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) ontzenuwde het gerucht als zou er al op 22 maart de eerste paal voor de ijshal worden gesla gen. '"Wij zullen geen toe stemming tot de bouw geven, voor dat de gemeenteraad besloten heeft tot uitgifte van de grond". Ook ontkende Waal dat B en W van plan zouden zijn 'om aan ga rage LIAM. die eveneens in deze buurt gevestigd is geen grond voor uitbreiding ite geven nabij de toekomstige ijshal. Alternatieve bouwplaatsen voor de Üshal hebben volgens Waal het nadeel dat ze niet genoeg cen traal liggen ten opzichte van het openbaar vervoer. Wethouder Tesselaar liet verder nog eens nadrukkelijk weten dat de ge meente in eventuele exploitatie tekorten van de ijshal niet zal voorzien. "Dat hebben we duide lijk van tevoren gezegd". „Bus mag niet door de fiets- tunnel heen' LEIDEN De bus mag niet door de fiets- en voetgangerstunnel; zo mogelijk mag er wel een vrije busbaan worden aangelegd op de rechter autostrook. Aldus luidt een van de voorstellen die de raadsle den Peters (PvdA). Kuijers (VVD) cn Beijen (PPR'D'66) maandag in de gemeenteraadsvergadering zullen doen, wanneer de 'Rijnsburgerweg aan de orde komt. Verder willen zij vastleggen dat er op het Stationsplein geen extra af slag richting "stad uit" komt. waar door een paar bomen gespaard zou den kunnen blijven en dat het extra busperron ter hoogte van de Was- senaarseweg richting "stad in" ver valt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3