ik Consument een beter beeld geven van wat we doen van ikeln In de Verenigde Staten hebben ouders zich verenigd in comité's, die de strijd aan binden met de Unified Family, een religieuze sekte die geleid wordt door de Ko reaanse „zaligmaker" Sun Myong Moon. De ouders willen hun kinderen terug. Al menigmaal hebben ze, alleen of in vereniging, overvallen gedaan op de kwartieren van mr. Moons jonge volgelingen om hun kind terug te „kidnappen". De ouders vindén rechtvaardiging voor dit gewelddadig optreden in hun overtuiging dat hun kinderen niet uit vrije wil in de Moon-beweging zijn opgenomen. Ze zijn gehersenspoeld, van hun oorspronkelijke persoonlijkheid beroofd, weten ze. Ook in Europa, waarheen de Unified Family aan het eind van de jaren zestig zijn werkterrein uitbreidde, komen ouders in opstand. Met een ploeg van 150 „missionarissen" is de Unified Family vorig jaar door Enge land en Duitsland getrokken om bekeringen te verrichten. Thans concentreren ze zich op de jongeren van Italië, Frankrijk en België. Door Aad Wagenaair In Frankrijk kwam het al in Lyon, Lille en Nantes tot overvallen van oudergroepen op de plaatsen, waar de Unified Family hun kinderen in de leer onderwees. Een maand geleden werd zelfs een bomaanslag gepleegd op een hotel in Parijs, waar twintig leden van de Moonsekte verblijf hielden. In de Brabantse stad Oosterhout kunnen de heer en mevrouw Hinten-Bezemer <43 en 41) zich die daden goed voorstellen. De heer Hinten zegt: "Die gijzelingsacties von de Molukkers hebben me aan 't denken gezet. Alleen als je geweld pleegt, kun je blijkbaar aandacht krijgen voor het om-echt, dat je wordt aangedaan. Het is net of de Justitie mij dwingt tot een bomaanslag voor ze onze zaak serieus gaan nemen. „Onze zaak" betreft hun dochter Vrouwkje Hinten, een 18-jarig meisje dat haast twee jaar geleden tot de sekte van Moon toetrad. "Als zestienjarig meisje, nog een kind. is ze van ons geroofd", zeggen de ouders, "niemand helpt ons om Vrouwkje uit de klauwen van de Unified Family terug te halen. De Justitie geeft de schurken van mister Moon gewoon een vrijbrief voor kinderroof". Het was midden april 1974 dat Vrouwkje Hinten het huis in Oosterhout verliet met de medede ling dat ze naar gymnastiekles ging. Kort daarna kreeg haar tweeling zusje Ria een telefoontje van Vrouwkje, waarin ze zei dat ze niet meer thuis zou komen: "Ik ga er vandoor, ik kan onmogelijk blij- Vrouwkje reisde naar Bergen aan Zee, waar in het voormalige Bio-vakantieoord het hoofdkwartier van de Nederlandse afdeling van Unified Family is ingericht. "Huize Gloria", zoals 't grote gebouw in de Bergense duinen nu heet, staat onder leiding van Teddy Verheyen (in 1968 met een opdracht van mr. Moon uit Amerika naar zijn geboorteland overgekomen) en diens Amerikaanse vrouw Pauline. Uit een briefje, dat Vrouwkjes ouders vonden in een achtergelaten spijkerbroek, konden ze opmaken wat het reisdoel van hun dochter was. De politie werd gevraagd het kind op te sporen. De ochtend na haar verdwijning kon vader Hinten zijn dochter in het politiebureau van Bergen aan Zee bij de hand nemen en weer naar huis voeren. Een week later echter was Vrouwkje opnieuw vertrokken, 's Anderdaags ging de heer Hinten weer naar het Bergense politiebureau, waar men hem naar hij zegt "snauwend en mokkend" behandelde. Maar opnieuw werd zijn dochter van "Huize Gloria" opgehaald. VIJANDIG "De politie zei: laat dat kind nou toch, ze heeft het best daar. ze loopt toch weer weg", herinnert de vader zich. "In de auto terug naar huis zei ze geen stom woord. En in de paar dagen, dat ze daarna nog bij ons was, deed ze heel vijandig. We zijn toen maar met haar naar 'n psychia ter gegaan, maar ze was na een mi nuut weer uit zijn spreekkamer te rug. "Met dit meisje is niets te beginnen" zei de psychiater. Toen we later contact met de Kinderbescherming kregen, hadden we dezelfde reactie'. "Het is later gebleken" zegt mevrouw Hinten, "dat ze op het station van Breda in contact is gekomen met een kerel van die Unified Family. Vrouwkje had toen pas een hersenschudding gehad en was nog wat wazig. Daar heeft de Unified Family van geprofiteerd. Ze moeten haar in de tijd van een dag dol gemaakt hebben. Vrouwkje was een heel opgewekt en sportief meiske voor ze met die bende in aanraking kwam. Die verandering in zo'n korte tijd in een vijandig en fanatiek wezen konden we niet begrijpen. Vrouwkje verdween ten derden male. "We waren murw", zegt de vader, "en we dachten: laat haar in gods naam maar even dollen, ze komt er wel van terug. En dat is onze fout geweest. Want de eerste veertig dagen, die de nieuwelingen van de Unified Faanily in "Huize Gloria" doorbrengen, worden gebruikt om de kinderen een volledige hersenspoe ling te geven. Ze mogen in die tijd absoluut geen contact met de buitenwereld hebben en worden van 's morgens vroeg tot aan het slapen gaan kapot gepraat over de beginselen van mr. Moon". Een keer daarna is Vrouwkje nog thuis geweest. Dat was toen ze onder begeleiding van een zekere Patricia, die geen moment van haar zijde week in Oosterhout haar kleren kwam ophalen. -Ze heette toen geen Vrouw kje meer. Patricia noemde haar Sis- sey ze hadden haar zelfs haar naam ontnomen in dat proces van persoonsverandering", zegt de va der bitlter. De enige keer dat we •Vrouwkje daarna nog gezien hebben, war. in Bergen aan Zee. Ik had eens opgebeld naar "Huize Gloria" om te viagen hoe Vrouwkje het maakte. "Sissey lag op bed", zeiden ze, "ze had een auto-ongeluk gehad, niet ernstig, maar ze was nog niet helemaal wel". Ik vroeg waarom ik voor de donder niet gewaarschuwd was. U erkent onze beweging niet", was het antwoord, "dus u erkent ook uw dochter niet". De andere dag werden de ouders in "Huize Gloria" binnengelaten en mochten ze enkele uren met hun dochter in de conversatiezaal sa menzijn. "Het was eigenlijk best gezellig", zegt moeder Hinten, „maar dat kwam omdat we er met geen woord over durfden te praten of ze weer naar huis zou komen. Op een gegeven moment kwam er nog een dame de zaal binnen, met twee kleine kinderen. Pas later heb ik gehoord dat dat Pauline Verheyen Mevrouw Hinten heeft tranen in de ogen: "Dat had ik toen moeten weten. Ik zou dan zo maar een van die kinderen van haar weggesleurd hebben en ermee naar buiten gerend zijn, naar de auto, dan had zo'n mens eens kunnen ervaren wat het is, als Je kind van je weggeroofd wordt'. Op 18 juni 1975 wendde het echtpaar Hinten zich tot de Amsterdamse kinderrechter met het verzoek zijn dochter onder toezicht te stellen. Vrouwkje woonde inmiddels in een huis van de Unified Family in Amfsterdam. Haar opleiding in Bergen was voltooid: ze verrichtte nu evangelisatiewerk op straat en verkocht bloemen, kaarsen en noten om de kas van mr. Moon te spekken. De kinderrechter. mevrouw J. Groeneveld-Van Baak, hield de zaak aan tot dat de Kinderbescherming in Breda een rapport had uitge bracht over het meisje en haar ouders. Haast vijf maanden later pas, op 12 november 1975, diende de zaak in tweede instantie. De kinderrechter wees het verzoek van de ouder af. "Aan de maatregel van ondertoezichtstelling van dit acht tienjarige meisje kan geen enkele inhoud gegeven worden", oordeelde zij. "Het werd met niets gemotiveerd, zegt vader Hinten"en van wat de Kinderbescherming rapporteerde, hebben wij ook niks vernomen". "Ik begrijp de onvrede van die ouders wel, maar zo'n rapport is nu feenmaal altijd vertrouwelijk", zegt de Amsterdamse advocaat mr. M. J. Diemer, die voor het echtpaar Hinten als procureur optrad. 'Wat de motivering van de kinderrechter betreft, die kwam er op neer dat var plaatsing van Vrouwkje in het eigen of in een pleeggezin toch niets terecht zou komen. Het kind zou toch weer weglopen en je kunt ze nu eenmaal niet met kettingen vastleggen. Het is Vrouwkjes vrije wil om bij de Unified Family te zijn, al plaats ik bij dat "vrije wil" wel wat vraagtekens. Wat de geestelijke schade aangaat, die een kind bij zo'n beweging kan oplopen daar moet in wezen de politie voor in actie komen, maar die voelt zich ook gebonden. Want als de politie uit zou halen naar de Unified Family, dan moeten ze ook ingrijpen bij al die alternatieve opvangcentra van minderjarige jon geren, waar weer bij een andere 'groep ouder grote weerstand tegen "We weten dat Vrouwkje nu in een huis in Leiden woont. Kennissen hebben haar daar op straat gezien; ze is uiterlijk veranderd. Ze heeft nu een opgeblazen gezicht,' zegt de moeder, "heel af en toe belt ze ons wel eens op en dan praat ze over de beginselen van de family. En als ze per ongeluk eens even persoonlijk wordt, als ze bij voorbeeld vraagt hoe het met haar jongste zusje Andrea is, dan komt er een abrupt einde aan het gesprek. Want er staat altijd iemand naast haar in de telefooncel. En na zo'n gesprek horen we drie maanden niets meer van 'haar'. "Dan wordt ze weer gehersenspoeld", zegt de vader, kinderrroof en slavernij, wat kan ik in godsnaam doen om Vrouwkje terug te krijgen" De sekte van de Unified Family, die de Koreaan Sun Myeng Moon in 1944 stichtte, heeft ongeveer tien miljoen aanhangers, het merendeel in Azië en de Verenigde Staten. De Family-leden leven in grote soberheid en dragen hun verdiens ten van de straatverkoop tot op de laatste cent af aan de beweging. Dat stelt mr. Moon (55) in staat om in een 25 kamers tellende villa ln New York te wonen. Hij heeft voor meer dan tien miljoen dollar aan bezittingen in de VS. Hij laat zich vervoeren in een kogelvrije Lincoln. Zijn vierde vrouw ("de nieuwe Eva" zoals ze wordt genoemd) heeft voor iedere dag van de week een andere geklemde nertsmantel. Het Nederlandse hoofdkwartier van de Unified Family, het voormalige Bio-vakantieoord in Bergen aan zee, is ook gekocht met geld dat Teddy Verheyen en zijn volgelingen door straatverkoop verdienden. In Nederland is de leer van de Unified Family nog lang niet wijd verbreid. Het aantal actieve .missio narissen' (tevens straatverkopers) wordt geschat op 50 tot 60. Ze wonen in huizen in een achttal steden en komen iedere 14 dagen in Bergen aan Zee bijeen om door leider Verheyen in de leer gesterkt te worden. In april 1975 heeft de Alkmaarse hoofdofficier van justitie, mr. H. van 't Veer een onderzoek gelast naar de activiteiten van de Unified Family. Hij veronderstelde toen dat er in "Huize Gloria" slavernij werd bedreven'. Het onderzoek leidde niet tot een strafvervolging. Mr. Van 't Veer is inmiddels overleden en zijn opvolger mr. J. van den Oever ziet vooralsnog geen mogelijkheden om tegen de Unified Family op te treden. „Alleen actie van oudercomité's kan wat uithalen", zegt in Zandvoort de 35-jarige Henry van Engelen. Hij is de stichter van het (voorlopig eenmans-)comité 'Stop de hersen spoeling in Bergen aan Zee'. 'Wat in "Huize Gloria" gebeurt zijn duidelijke gijzelingen van Jonge mensen. Bij die hersenspoeling worden de kinderen met niets anders dan Satan bedreigd. De hele buitenwereld is Satan, de ouders zijn Satan. De beveiligde Unified Family is daarentegen het paradijs'. Van Engelen zegt dat hij over aanwijzingen beschikt dat het grote propaganda team van Unified Fami ly. dat momenteel in Frankrijk en Itailë opereert. binnenkort een offensief in Nederland zal beginnen. Vrouwkje Hinten op twee pasfoto's. De bovenste is ge maakt toen zij nog thuis woonde, de ander toen zij al enige tijd actief was in de Unified Family. Volgens haar ouders schijnt Vrouwkje nu in Leiden te wonen. DEN HAAG Als 'n man een topfunctie krijgt, bestaat het gevaar dat hij de voeling met de praktijk kwijtraakt en ook de omgang met mensen die hem tegenspreken. Psychiater J. van Londen, hoofd geestelijke volksgezondheid van de Haagse GGD, geeft toe dat hij daar eigenlijk wel een beetje bang voor is. In zijn toekomstige functie als hoofdin specteur en directeur bij het ministerie van Volksgezondheid, wil hij „beroepsblindheid" dan ook voorkomen en zorgen voor „meer openheid" op allerlei terreinen. Door Madeleine Roumen „Ik voel me zelf een vertegenwoor diger van de consument", zegt hij. „En die consument moet een behoorlijk beeld hebben van wat er in de gezondheidszorg gebeurt. Om daA te bereiken moet je met meer informatie over de brug komen. Doe Je dat niet, dan blijven er eeuwig onderlinge misverstanden bestaan." Om aan te tonen dat in de gezondheidszorg vaak langs elkaar heen wordt gepraat, geeft Van Londen een voorbeeld dat hem nog akelig vers in het geheugen zit. „Soms gebeuren er dingen, waar ik me hevig over opwind. Dan krijg ik dringende telefoontjes van mensen, die willen dat ik de een of ander laat opsluiten, omdat die „gevaarlijk" zou zijn. Dan word ik achterna gezeten om de krankzinnigenwet toe te passen op mensen, terwijl mij uit eigen onderzoek is gebleken dat de betreffende man of vrouw niets mankeert en helemaal niet in aanmerking komt voor opname in een inrichting. Op zulke momenten word ik wel eens somber. Aan de ene kant wordt ons verweten dat we „nooit iets doen" en aan Ce andere kant wordt net zo hard verkondigd dat we maar „iedereen" opsluiten.'? Volgens dokter Van Londen wordt de krankzinnigenwet strikt toegepast naar de huidige ruime opvattingen. Daardoor gebeurt het dat een geestelijk gestoorde vrouw, die verkommerd in haar flatje zit, gelukkig niet meer snel met een krankzinnigenverklaring in een in richting wordt opgenomen. De keerzijde van de medaille is dat zo'n vrouw verder ook vaak van de juiste opvang en hulp verstoken blijft, als ze hulp doodeenvoudig weigert. Van Londen: „Dit moet straks ook duidelijk in de informatie aan de mensen naar voren komen. Als men in Nederland voor een bepaalde soepele wet kiest, moet men zich tevens realiseren, dat de voordelen ook nadelige bijwerkingen kunnen hebben". Zo op het eerste gezicht lijkt dokter Van Londen een eerzuchtig man. Je kan bijna geen commissie tegenko men op welzijnsgebiecl (onder meer drugs, alcohol, slachtoffers gijzelin gen. herziening krankzinnigenwet) of zijn naam is er aan verbonden. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat Van Londen per 1 april een topfunctie gaat bekleden in de gezondheidszorg in Nederland. Bo vendien is zijn taak tweeledig. De Haagse psychiater volgt de vorig jaar overleden, zeer geziene prof. dr. P. Baan op als hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid. Te vens wordt hij hoofddirecteur bij Psychiater J. van Londen: nieuwe topman gezondheids zorg. het directoraat op het ministerie de indruk wekt dat hij vooral met drang tot organiseren. Omdat van Volksgezondheid. nergens een misverstand over wil hij in zijn nieuwe functie zoveel Van Londen, die tijdens het gesprek laten bestaan, komt over als iemand onderwerpen gaat behandelen, dat het menigeen bij het horen van al deze taken groen voor de ogen zou worden, vroegen we hem naar de grote lijn in zijn werk. Uit zijn verhaal springen enkele zaken naar voren, waaraan hij voorrang zou willen verlenen. Het zit hem hoog dat in Ce aanduiding van mensen met een bepaald gedrag zeer wordt gediscri mineerd. „Je kan er natuurlijk niet onderuit dat sommige mensen opvallen door een ander gedrag. Maar het wordt hoog tijd dat we het woord krankzinnig afschaffen. We moeten eindelijk ophouden met het discrimineren van geesteszieken en mensen met psychische proble men tegenover andere zieken. Die naamsverandering kan tegelijk met de wijziging van de krankzinnigen wet." Dokter Van londen is voorzitter van de groep deskundigen, die zich tegen de huidige wetgeving afzet. Het wetsontwerp voor een nieuwe krankzinnigenwet is al in de Tweede Kamer behandeld, maar er is nog steeds geen definitief antwoord op gekomen. „Niet de hele wet hoeft op de helling", meent hij, „maar we kunnen wel wat aanwinsten gebrui ken. In de huidige wet wordt alleen maar de opname in en het ontslag uit de psychiatrische inrichting geregeld. Terwijl wij streven naar een stelsel met een scala vaD maatregelen die je aan mensen zou kunnen opleggen. Met dien verstan de, dat een patiënt natuurlijk nooit gestraft kan worden als hij zo'n maatregel niet wenst op te volgen. Als een alcoholist zich niet wil laten behandelen, dan moet hij daartoe niet worden gedwongen. Als er dus meer en andere mogelijkheden tot hulp zijn dan alleen maar het uitschrijven van een krankzinnigen- verklaring, moet de hulp buiten de inrichtingen veel beter op de behoeften worden afgestemd. Dan moet de overheid zorgen voor bijvoorbeeld meer hulpkrachten. Maar ook voor meer gezinsvervan gende- of halfweghuizen voor geestelijk gestoorden. Het verblijf in zo'n huis moet dan niet, zoals nu, onbetaalbaar zijn voor een gewoon mens. Want dan gaat er helemaal niemand naar toe. Als je in ons land als zwakzinnige in een halfweghuis zit, wordt het allemaal vergoed. Maar als mens in psychische moeilijkheden gebeurt er niks." Van Londen vraagt zich af of het overheidsgeld wel goed wordt verdeeld. Zo hebben veel mensen sterk de indruk dat de zwakzinni genzorg door de overheid wordt voorgetrokken als het om subsidies gaat. Terwijl in de zorg voor bijvoorbeeld demente bejaarden schromelijke tekorten bestaan. Ook voor mensen die uit de inrichting zijn ontslagen, maar toch nog begeleiding nodig hebben, zijn er weinig opvangmogelijkheden. Van Londen ergert zich dan ook aan de situatie, dat psychiatrische inrich tingen therapeutische huisjes op hun terrein zetten van het geld dat o.a. verzekeringen aan de verpleeg- prijs uitgeven. Dokter Van Londen: „Op deze manier blijven patiënten veel te lang in zo'n huisje hangen. Bovendien blijft iemand zo te dicht bij de Inrichting zitten en dat is geen goede voorbereiding op een terugkomst in de. maatschappij. Maar het huisje bij de inrichting wordt betaald. Dat is niet het geval met het gewone huisje in de gewone straat. Dan moet zo'n net ontslagen patiënt het zelf maar zien te rooien".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 29