wereldprimeurs Maar liefst 13 op HISWA '76 Geld voor schoener Leidse inbreng op de HISWA Sterk internationaal karakter HISWANIEUWS MET FEESTELIJKE PRIJZEN VAN BREEDEVELD DIE ZELF KAMPEERT AMSTERDAM - Werden er ver leden jaar aparte exposities georganiseerd voor zeilboten en motorvaartuigen, dit jaar is er in de RAI weer één grote HISWA-tentoonstellingvan 12 tot en met 21 maart. Dit als ge volg van de algemene recessie die ook de watersportindustrie niet onberoerd heeft gelaten. Na dit besluit is er inmiddels een kentering in de markt voor ple ziervaartuigen ingetreden en vanwege het enorme aanbod hebben de organisatoren moe ten besluiten om de standruimte per deelnemer danig te beknot ten. Desalniettemin zullen er op de HISWA '76 zon duizend vaartuigen te bezichten zijn, afkomstig uit 23 landen waar onder voor het eerst ook de Oost bloklanden Polen, Hongarije, Oost Duitsland en de Sovjet- Unie. Het aantal exposanten bedraagt driehonderdvijftig. Voor het RAI-gebouw komt een 75 ton wegend zeiljacht te staan, het grootste jacht, dat ooit een watersporttentoonstelling heeft opgeluisterd. Het schip is bijna twintig meter lang en de bouw kosten waren ongeveer 1.6 mil joen gulden. De goedkoopste boot op de HISWA kost 375,-, maar dat is dan ook een kano. Tussen deze twee uitersten is er een keur van motorvaartuigen motorzeiljachten, zeilboten, alle typen sport- en pleziervaartui gen motoren en andere toebeho ren. Daarnaast is er een aantal stands gewijd aan het kampe ren,omdat dat nauw verbonden is met de watersport. De HISWA is, vanaf vrijdag 12 maart, dagelijks geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Op zaterdag zijn de openingstijden 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt f5.-. LEIDEN - Een aantal bedrijven uit de regio Leiden is ook dit jaar weer op de HISWA aanwezig om hun ar tikelen te exposeren. Jachtwerf Van Wijk uit Woubrugge is er zelfs met een wereldprimeur, de Wibo 1050, een stalen motorzeiljachtm De firma Troost uit Leiden toont haar bekende Volksboot, een knik- spaan polyester tourboot waarvan er inmiddels bijna 3000 verkocht zijn. De Volksboot, veel gebruikt door zeilscholen, wordt in Lochem geproduceerd en, in grote hoeveel heden naar Duitsland geëxpor teerd waar de boot enkele jaren ge leden reeds geclassificeerd is. Op de stand van Troost is verder ook het City-vlet en de Trofee te zien, de twee andere paradepaardjes van dit bedrijf. Jachthaven Poelgeest uit Oegstgeest introduceert overigens gelijktijdig met de HISWA een ge heel nieuw type stalen motorkrui ser, de Jumbo 600 Super. De boot kan uitgerust worden met zowel een binnen- als buitenboordmotor. De prijs van de Jumbo is ongeveer 10.000,-, Bedrijven uit Leiden en omgeving die op de HISWA aanwezig zijn: Air-o-Vent Leiden - stand 29 i Technische onderdelen. Bossell Roelofarendsveen i stand 189 - Boten Van Wijk Woubrugge - stand 138 - Ind en verkoop boten. Brimk Stompwijk - stand 162 - Jachtbouw. Flying Arrow Noordwijk - stand 53 - Jachtwerf. Haarsma Warmond i stand 110 i Jachtbouw. Kempers Alphen a/d Rijn i stand 287 - Motorjachten. KN Leiderdorp - stand 100/101 - Boten. Van der Laan Woubrugge - stand 174 - Motorjachten. Van der Neut Alphen a/d Rijn i stand 295 - Masten, beslag. RFD Sassenheim i stand 23 - Red dingsmateriaal. Sikkens Sassenheim - stand 11 - Verf, lijm. Steyn Zoeterwoude - stand W66 - Jachtbouw. Troost Leiden - stand 184 - Bo- ten.fTijssen Zoeterwoude - stand 141 - Zeilboten, bouwpakketten. Valetijn Valentijn i stand 144- Zeil jachten. Verschuur Katwijk - stand 76 - Scheepsmotoren. Van Kleef/Mulder Voorschoten - stand 284 - Motorjachten. Het Zeilend Zeeschip Voorhout - stand 70 - Actie Eendracht. Tentkampeerders, bespaar U veel geld en ongenoegen en koop Uw tent in Uw eigen omgeving gedurende de gehele maand maart. Onze 12 populairste tenten tegen ZEER LAGE HISWAPRIJZEN. Wij verkopen 3 kwaliteiten o ESVO; degelijk en goedkoop, o RACLET; lichtgewicht en geraffineerde modellering, o TRIO; toppunt van Deense vormgeving en perfectie Specialist in donzen slaapzakken en bagagewagens. Alles voor de tentkampeerder. Caravanvoortenten In maart nog tegen winterpri|zen. Koelkasten; kachels en toiletten voor de caravan Haven 40 en 50 Leiden Telefoon 144755 ;s Maandags gesloten Donderdag koopavond Het bestuur van de HISWA heeft de Aktie Eendracht '76 gelegen heid geboden gedurende de tentoonstelling een aantal aktiviteiten te ontplooien, die ten doel hebben geld in te zamelen voor het behoud van het nationale zeilende zeeschip, de gaffeltopzeilschoe ner Eendracht. Voor de bouw van dit schip, dat juli 1974 in de vaart kwam, heeft de Stichting en Nationale Vereniging Het Zeilend Zeeschip een bedrag van 1,9 mihoen gulden geleend. Rente en aflossing zijn voor de Stichting, mede door de verslechterde eco nomie, een bijzonder zware belasting. Het schip, waarop jonge Nederlanders de gelegenheid wordt geboden om tegen betaalbare prijzen een avontuurlijke zeezeiltocht te ondernemen, dreigt uit de vaart genomen te worden. De Aktie Eendracht 76 moet de schoener redden. Secundair doel van de Aktie is de Eendracht deel te laten nemen aan de Tall Ship's Race Plymouth - New York die wordt gehouden in het kader van de tweehonderdjarige onafhankelijkheidsviering van Amerika. Ook wat dat betreft is haast geboden, want de in schrijvingstermijn sluit 1 april. De noodsignalen die de Stichting uitzond zijn door de HISWA opgevangen. Geheel belangeloos heeft het bestuur standruimte beschikbaar gesteld, terwijl tevens de Glazen Zaal van het RAI- gebouw werd vrijgemaakt voor een tentoonstelling van werken van Nederlandse zeeschilders. De exposerende kunstenaars zul len, bij verkoop van hun werken, twintig procent beschikbaar stel len voor De Eendracht. Tijdens de openingsdagen van de HISWA vindt de introduktie plaats van een serie herdenkingszegels en van een aantal bijzondere-vaart-enveloppen die onder auspiciën van de Aktie Eendracht worden uitgegeven. Tevens wordt een beperkt aantal eerste-dag-enveloppen in omloop gebracht. Aanleiding van de uit gifte van de zegels is het 300ste sterfjaar van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, admiraal van het oorlogsschip d'Eendracht. De serie herdenkingszegels bestaat uit twee zege-blokken met elk één zegel. Op een daarvan staat een afbeelding van d'Eendracht anno 1976 en op de andere een afbeelding van de Eendracht anno 1976. Het ontwerp is van Reint de Jonge De Stichting Het Zeilend Zee schip zal verder via een ledenwerfaktie en de verkoop van posters en watersportartikelen trachten om aan het benodigde geld te ko men dat de Eendracht moet redden. Er is ongeveer een miljoen gulden nodig. Deze pagina is samengesteld door Ad van Kaam Windsurfen is ook in Nederland een snel groeiende sport. Het kan hard gaan, mits je je evenwicht weet te bewaren. AMSTERDAM - Ondanks het betrekkelijk ongunstige tijdstip - vlak voor de opening van Speelgoed het vaarseizoen en na alle grote watersporttentoonstellingen - zijn er dit jaar weer veel Nautisch speelgoed raakt de laatste nieuwtjes op de HISWA 76, die van 12 maart tot en met 21 maart in en rond de RAI- tyd meer en meer in ct ook op dit gebouwen wordt gehouden. Maar liefst 36 nieuwe zeil- en motorboten zijn er te bezichtigen oee „tf ^tsimd ajtomsuge Bana- en 13 daarvan zijn zelfs regelrechte wereldprimeurs. naboot bijvoorbeeld. Twintig kilo licht, opvouwbaar, draagbaar en onzinkbaar. De maximum belast baarheid is 295 kilo. Gemaakt van kunststof. Het 'windsurfen' wordt dé sport van de toekomst en, ook al uit Duitsland, komt de Windglider waarmee deze hobby beoefent kan worden. Het is een polyester plank met een zeiltje en de kunst is ener zijds om, staande op de plank, ener zijds zo lang mogelijk overeind te bfijven en anderzijds een zo hoog mogelijke snelheid te bereiken. Sterker dan ooit vertoont de HISWA 76 een internationaal karakter, want Licht m totaal 23 landen zijn in Amsterdam vertegenwoordigd. Desondanks versie van ue oai ^ou, een ubyiuuie- overheerst de nationale inbrengDe slechte economische situatie als gevolg trische Catamaran. Een ideale van de energiecrisis, die de watersportindustrie en met name de kleine ondernemers hard heeft getroffen, lijkt te verbeteren want het gonst mo menteel weer van de nieuwe aktiviteiten op de Nederlandse jachtwerven Van de 13 primeurs zijn er 12 van vaderlandse makelij, een bewijs, dat ntemationaal gezien nog steeds goed kan meekomen. Nederland i 'Belangrijk nieuws komt er ui* Groningen, want Waarschip BV heeft een nieuw type, de 570, aan zijn serie Waarschepen toegevoegd. Een geheel nieuw concept volgens de beproefde methode. De 570 is een compleet afbouwpakket, dus met romp, zeilen, mast, verf etc. De prijs is f9500. In samenwerking met een Japanse firma zorgde Amerg- lass voor een opmerkelijke wereld primeur, de Searunner. Het is een zogenaamd combinatiejacht: een motorkruiser enerzijds en een snel zeiljacht anderzijds. Deze fraaie boot moet ongeveer een ton kosten. Jachtwerf Van Wijk uit Woubrugge komt met een stalen motorzeil- jacht, de Wibo 1050, waarmee een groter jacht aan de bekende serie is toegevoegd. De nieuwe Wibo is 10.50 meter lang, 2.95 meter breed en heeft een doorvaarhoogte van 1.30 meter. De boot is fraai gelijnd, geschikt voor twee doeleinden (zei len/motor) en aantrekkelijk ge prijsd. Geen wereldprimeur, maar wel voor het eerst op de HISWA, is de Seahopper uit Japan. Het is een eenmansbootje, superlicht, een voudig uitgevoerd en razendsnel. Zowel ontworpen voor de ervaren zeiler als de beginneling, want het varen met de Seahopper is niet moeilijk, omdat al wat overbodig is ook daadwerkelijk overboord ge gooid is. Mocht er eventueel toch iets fout gaan dan is er nog niets aan de hand, want het bootje is onzink baar en bijzonder gemakkelijk overeind te krijgen. Het zeilopper- vlak is 7.70 meter, het gewicht 51 kilogram. strand/kustzeilboot, omdat door de asymmetrische vorm de kwetsbare steek- of kantelzwaarden overbo dig zijn. Onderdelen die bij het strandzeilen snel beschadigd kun nen worden. Een bouwpakket van de Cat 460 kost ongeveer f 4500. De minder handige knutselaars kun nen de catamaran ook compleet kopen. Ook verkrijgbaar in een tweepersoons-uitvoering. De één- mansplank kost f 1150; de tandem f 2750,-. Een stuk goedkoper is de opblaas bare catamaran. Voor f695,- krijgt u een pakketje, bestaande uit twee drijvers, een trampoline, een zeiltje, zitbanken en een roer. Het past in de kofferruimte van elke auto, want het meet (opgevouwen) niet meer dan 138x23x10 centimeter. Het ge wicht is 24 kilo en het bootje is ge schikt voor twee personen. Rugzak Naast allerhande nouveauté s op het gebied van de techniek, zoals buitenboordmotoren, marifoons, automatische piloot e.d. is er op de HISWA veel nieuws uit de kam- peersector. Uit Zweden komt een koelkast, die ongevoelig is voor schommelingen en zodoende ge schikt is als boot-koelkast. De kast heeft een inhoud van zestig liter en een twee sterren vriesvak. Benegas toont een aluminium lichtgewicht gasfles gevuld met zes kilogram propaangas. Het internationale ad- ressenboekje met het Europese ruilnet is verder uitgebreid. Uiteraard is er op dc HISWA een groot assortiment tenten, van licht gewicht tot bungalow, maar opval lend is dit keer ook de grote collec tie rugzakken. Ze zijn er in alle ma- tenen soorten, met of zonder frame en al dan niet voorzien van binnen- of buitenzakken. Vermoedelijk be stemd voor die vakantiegangers die vanuit hun wild-water kano meteen de bergen in willen. Kortom alles is er weer op de HISWA 76. In nog grotere, nog meer verfijnde hoeveelheden dan vorig jaar. Steeds meer landen pik ken een graantje mee van de nog immer in populariteit toenemende ontspanning op, in en rond het wa ter. Grotere produktie grotere bo ten, grotere tentoonstellingen en een groeiend aantal kopers. Het zal met lang meer duren of onze vaar wegen raken net zo vol als onze rijkswegen. Kilometers lange files voor de sluis, stapvoets over de Kaag en kettingbotsingen bij de vleet. Een sombere voorspelling? Ach, we kunnen altijd de Markerw aard en de Flevopolder weer onder laten lopen. Liever wat ruimte creë ren voor een paar boten dan voor een landingsbaan voor supersoni sche vliegtuigen. AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 22