Zoetemelk 'geluk' na pech M Mercasol is geen partij voor Kinzo Lenen. U kunt't op meer dan één manier. ABN Kosten van de lokale omroepen flink opgelopen In Parijs-Nice Elke week vaste prik. Ook verlies Leidse dames Debutant Katwijk degradeert na vreemd incident VREDESTEIN DONDERDAG 11 MAART 1976 PAGINA 19 VALENCE De weersomstandigheden hebben Freddy Maer- tens langer dan verwacht in de witte leiderstrui van Parijs- Nice gehouden. De Belg, die slechts de eerste étappe aan de j Fransman Jacques Esclassan moest laten, veroverde in Valence I in een massaspurt zijn derde zege in de „koers naar de zon", de eerste belangrijke étappe wedstrijd van het seizoen. Maertens I kreeg daar alle gelegenheid voor, omdat directeur Jean Leuiüot I en wedstrijdleider Jacques Anquetil de eerste bergétappe deva lueerden tot een oninteressante rit, doordat door sneeuwval de Col de Tourniol niet kon worden genomen, die aan het eind van de étappe zo'n elfhonderd meter in de vrieslucht priemt. De eerste berg van importantie, d: Col de la Republique (1162 meter) direct na de start in Saint Etienne j bleek in de sterk ingekorte etappe evenals vorig jaar geen scherprech ter te zijn. De nieuwe vazal van Joop Zoetemelk, de uit de streek af komstige Bernard Vallet reed de ge- I hele klim voor het peloton uit, dat weliswaar enigszins versnipperde, maar in de lange afdaling weer tot normale proporties samensmolt. Niettemin heeft er naar uit ge zien, dat de tweevoudige Parijs-Nice- wmnaar van de laatste jaren. Joop Zoetemelk, in deze onbetekenende rit de etappewedstrijd zou verliezen. Evenals het hem in de Tour de France al eens is overkomen kreeg Zoetemelk vijftien kilometer voor de aankomst* materiaalpech, toen het peloton door de sterke zijwind in vijf waaiers uiteen was geslagen. "Ik zat in de eerste waaier, 'oen Piet van Katwijk in mijn wiel reed", huiverde Zoetemelk na afloop nog. "Zes of zeven spaken waren er uit, ik kon het wiel niet eens meer rond- krijgen. Iedereen reed me voorbij o>r dat de materiaalwagens nog he lemaal achteraan reden. Als ze ddt ver te voren hadden gezien, had ik Parijs-Nice verloren". Door zijn Gan-ploegmakkers werd toen de noodklok geluid, waarvan Zoetemelk alsnog in korte tijd van uit de achterhoede naar het «front kor, komen, waarna later (zes kilo meter voor de kalklijn) hergroepering volgde, Prijzen zijn 'belachelijk'' VALENCO Na de straffen die de Raieigh-ploeg heeft op gelopen in deze Parys-Nice is de ploeg van Peter Post die in alle klassementen en de dage lijkse rituitslag danig van zich laat spreken, niet zo best ge humeurd over de totale organi satie. De wrok van de Nederlandse ploeg is vooral gerioht op het be lachelijke prijzenschema voor deze etappeweüstrijd die wat dat betreft veelal doet denken aan een amateurwedstrijd ach ter het IJzeren Gordijn. Peter Post terecht klagend: "Het is waanzinnig wat men hier pro fessionals aan prijzen durft te bieden. Luttele bedragen voor grote prestaties. Voor etappe winst is er slechts 360 gulden, terwijl iemand, die als eerstede afsluitende tijdrit beëindigt dertig gulden krijgt. Neem Jan Raas. hij is leider van het com bine-klassement. Hij krijgt daar een prijsje van Campagnolo voor. Als „tegenprestatie" moet dan ook nog de naam op zijn trui". ADVERTENTIE Losse nummers 105 ct. Abonnement I Hans van Rooden heeft zich vrij gespeeld en mag ongehinderd de hal naar de basket brengen. Wells en Pluim zijn verrast. LEIDEN Basketballeider Kinzo heeft gisteravond in de Vijf Meihal zijn inhaalwedstrijd voor de competitie in de eredivisie tegen hekkesluiter Mercasol Leiden zonder problemen omgezet in een ruime overwinning 5786. Even daarvoor had ook het damesteam van Mercasol een nederlaag moeten incasseren, het Rotterdamse Arrows bleek met 4345 onverwacht de sterkste. Mercasol was voor het rijkelijk van Amerikaanse en semi- Amerikaanse spelers voorziene Kinzo weinig meer dan een aar- verkeerde spoor "kooTde dige sparringpartner, tegen wie de Amstelveense „Hammers" om stond een onvoldoende sohot een betere prestatie in de weg. Een blik op het scoutingsblok geeft dat al dui delijk aan: Mercasol benutte in de eerse helft 9 van de 34 schoten <26', tegen Kinzo 19 van de 37 (51%) en dat kan je het verder wel vergeten. De damesploeg van Mercasol zit derlaag van vorige week zaterdag te- hun na twee achtereenvolgende nederlagen geschonden image gen oiympia nog konden opvijzelen. Kinzo beschikt naast de twee re- onder leiding i de schouders van de afwezige Mieke Zandbergen worden geschoven, gis- i gelegenheidscoach teravond moest Leiden met de be- glementair toegestane buitenlandse Roel Tuinstra (Theo Kinsbergen is langrijkste kracht weer in 't veld ze- spelers over vier Amerikanen die op in Amerika), niet bovenmatig grond van him afkomst aanspraak spande. Vier minuten voor tijd was •kunnen maken op een Nederlands de stand van de tweede helft nog paspoort, waardoor zij in de Neder- steeds gelijk <35-35 bij 53-77), voor- landse competitie kunnen spelen als al door het toedoen van Peter Kop •Nederlander en waardoor zij tevens en Paul Hoeksema. die veeü hinder Stellen (Bert Pronk) niet 'Ik heb „u meer ze,(ver- konden aanhaken. Zoetemelk: "Door trouwen en denk ook, cat ik beter zal zo'n situatie zou je toch ten onder 1riJden 0311 in andere Jaren. Werke- gasn. Van Katwijk ramde er ineens getest in de bergen heb i!k me tussen. Omdat ik al in het gras zat noS nlet. omdat ik op Corsica deze aa;. de kant van de weg. kon ik er etappewedstrijd slechts als voor- nie meer uit. Dat is misschien wel bereiding heb gezien. Mocht ik de ze Parijs-Nice echter niet winnen, dan zal ik het niet als een verloren weggereden, want uiteindelijk be- seizoen beschouwen. Ik heb nu een- hoor ik toch tot de kanshebbers.' Evenals leider Freddy Maertens, verwacht ook Joop Zoetemelk dat de de periode beslissing in deze editie van Parijs- Nice morgen (vrijdag) op de Mont maal mijn seizoenaanvang anders ingesteld en meer accent gelegd op a Parijs-Nice. Daarin zal ik proberen nog wat te laten natuurlijk ook in de Tour, Ventoux (waar opnieuw extra tijd- want daar zijn mijn gedachten bij winst is te verdienen) zal vallen Zoetemelk, die naar zijn idee min der gespannen koerst hoopt in deze klim opnieuw toe te kunnen slaan. "Het gaat beter, dan het vorig jaar. Toen had ik een seizoen niet ge fietst i wijze van spreken nu al bij". UITSLAG. Derde etappe Parijs- Nice: 1. Maertens (Bel), 128 kilome ter van St. Etienne naar Valence in r, 5 minuten en 55 seconden, 2. mijn ongeval in Valras Wesemael (Bel). 3. Ovion (Fra), 4. Plage veel medicamenten tot Piet van Katwijk (Ned). 5. Karstens genomen. Dat vreet aan je. omdat <Ned), 6. Luc Leman (Bel), 7. Marti- Je toch wil bewijzen dat je het nog kunt. Omdat Je ook nog trainen, moet je dan spreken". En na enige 'overpeinzing: "Als Je je goed realiseert, wat ik heb mee gemaakt en zo ben teruggekomen, dan heb je niet te klagen. Vorig jaar heb ik toch geen inzinking gekend, Heredia (Spa). 8. De Waal (Ned), gaat Teirlinck <Bel), 10. Inaudi (Fra), 21. Raas (Ned), 25. Kuiper (Ned) en nog 65 renners in dezelfde tijd als Maertens. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Maertens (Bel) 14 uur 19 mi nuten en 11 seconden, op 2 seconden: Thurau (Wdl), op 0.04: 3. Van red ik goed. maar ontbrak slechts den Broucke (Bel), op 0.09: 4 Kui- dat laatste stapje. In de Tour de per (Ned). op 0.14: 5. Schuiten <Ned> France kwam dat het best tot op 0.15: 6. Bracke (Bel), op 016: uiting. In het wereldkampioenschap 7. Raas (Ned), op 0.18: 8. Knete- niet zo. Want als Hennie Kuiper niet mann (Ned), op 0.200: 9. Manzane- voorop reed. had ik een ander toch que (Spa), 10. Hezard (Fra).. op 0.23: gaan halen". Zoetemelk kon de enigszins dergeschikte rol geestelijk wel maar bleef lichamelijk steken. De in 13. Karstens (Ned), op 0.24: 14. Van den Hoek (Ned), op 0.25: 15. Zoete melk (Ned)., op 0.28: 19 Tabak (Ned), op 36: 27. De Waal (Ned), op 0.40: Frankrijk wonende Nederlander die 31. Van Katwijk (Ned), op 1.59: 81 wat van zijn schuchterheid is kwijt- Pronk (Ned). LEIDEN Voor debutant Kat wijk II is het doek in de tweede klasse B van de Leidse Schaakbond gevallen. Tegen koploper Sassenheim I ti-aden de Katwijkers met acht man aan: 2-0 voor Sassenheim. Aanvankelijk speelde Sassenheim wat nonchalant: Katwijk greep twee re mises, maar kon niet verhinderen, dat Sassenheim wegliep naar 5-1. Door onnodig stukverlies verknalde Sassenheim een winststelling op het derde bord. De Katwijkse opponent zag de winst niet zitten en bood re mise aan, hetgeen Sassenheim aan een beslissende 5'j-l'L- voorsprong hielp. Uiteindelijk zegevierde Sas senheim I met 7-3 over Katwijk II. Nog was de degradatie van Kat wijk II geen feit, want ook Voor hout I stond onder de rode streep en beide teams moesten nog tegen elkaar uitkomen. Wel nu, Voorhout arriveerde met slechts zeven man in Katwijk: 3-0 voor Katwijk II. Voorhout vocht met de moed der wanhoop. Succes bleef niet uit: Kat wijk scoorde sleohts één winstpartij tegen Voorhout vier. Met nog een remise werd een tussenstand van 4 Vo -4% bereikt. Een merkwaardig in cident zou deze match beslissen. Hans Spelier van Voorhout raakte op de 37e zet in verloren stand een to ren aan, die hij op straffe van schaak niet kon spelen. Zijn oppo nent Jac. den Hollander zei, dat Spelier nu een koningzet moest doen en indien mogelijk op de volgende zet de aangeraakte toren moest spe len. Hans speelde echter volgens de nieuwste F.I.D.E.-reglementen niet mee zijn koning. Hij verzette zijn dame. A tempo gaf Den Hollander met zijn dame schaak en eiste, dat Spelier nu zijn aangeraakte toren moest spelen. Indien deze zijn toren zou spelen, zou hij matgezet worden. Hij sloeg echter de ongedekte vijan delijke dame met zijn eigen dame, waarop de strijd werd gestaakt, daar niemand wist hoe te handelen. Competitieleider Van der Meulen be sliste, dat deze partij na het slaan van de dame zou worden gearbi- treerd, daar bij de uitslag 0-0 Lei- then I de lachende 3de zou worden zowel Katwijk II als Voorhout I zou den dan degraderen. De arbiters ken den Voorhout I de partij toe, zodat Katwijk II met 4^-5'- de rekening gepresenteerd kreeg. Lei then I. in degradatiezorgen, haalde het huzarenstukje uit door Sassenheim I een 5-5 gelijkspel af te dwingen. Het was een gelijkop- gaande strijd, waarin 4'j-4'G de tus senstand werd. Hoewel Sassenheim in de enige hangpartij een pion meer had, zat er niet meer in dan remise. Door dit gelijke spel van Sas senheim kon Noordwijk I een punt inlopen. Het "kraakte" Voorhout I met maar liefst Overigens miste Voorhout in deze wedstrijd drie van zijn sterkste schakers. Door de ze uitslagen staan Leithen en Voor hout gelijk, zodat hun onderlinge ontmoeting zal beslissen wie de twee de degradant gaat worden. mogen uitkomen in het nationaal ondervond team. Leiden had in voorgaande ja ren in de persoon van Rob Heuts en later met Rob Smeenik en Robby Huisman ook deze zogenaamde "Ne derlandse Amerikanen of in het geval van Smeenk "Nederlandse Ca nadezen'. Binnen anderhalve minuut hadden gisteravond alle basisspelers van Kin zo gescoord en keek de ploeg van trainer-coach Henny Blom al tegen een 0-10 achterstand aan zonder dat ker in staat worden geacht het la ger geklasseerde Arrows te verslaan. In de eerste helft verkreeg Leiden een minieme voorsprong (24-22) die na de rust verder werd uitgebouwd tot 32-26, maar toen Arrows daar- i bij Donar opge- op tot 32-32 terugkwam was het met lopen dijbeenblessure. Een eindsprint de tegenstand gedaan en konden de van Kinzo bracht de eindstand ten- Rotterdamsen 'n verdiende 43-45 ze- HANS JACOBS ADVERTENTIE Bedford ziet af van de Spelen LONDEN - De Engelse atleet Dave Bedford, wereldrecordhouder op de 10.000 meter, heeft alle hoop opgegeven nog op de Olympische Spelen uit te komen, die over ruim vier maanden in Montreal beginnen. De 26-jarige Engelsman lijdt aan dezelfde dyspierblessure die hy vier jaar geleden opliep en waarvoor hij maar liefst 39 doktoren, specialis ten en chirurgen heeft geraadpleegd. Aan het einde van het vorig Jaar onderging hij een operatie in Edin burgh. Nadat hij genezen was ver klaard, reisde Bedford naar Nieuw- Zeeland maar vertrok na enkele we ken weer naar Engeland t-oen de pijn terug kwam. "Als ik niemand kan vinden om me te genezen, dan moet ik met de internationale at letiek stoppen" verklaarde hij. Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillende i lenen. De ABN kan u helpen de juiste keute te doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra's, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daaibij kunt u desgewenst versneld aflossen en boven dien weer opnemen wat u hebt afgelost. Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht j aar doen. Wilt u geld voor een eigen huis? Dan heeft de ABN voor u een hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor de beste is. Coupon voor meer informatie lk wil graag meer weten over Hypotheek ABN Plan-Krediet Aankruisen wat gewenst is. Beter Wonen Krediet Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. (0JD.50), Antwoordnummer 1555, Amsterdam.- is Algemene Bank Nederlam Scores Mercasol: Peter Kop 4—11:15 1267)Paul Hoeksema 0-12:12(111». Peter de Jong 4-6:10(229). Hans van Rooden 4-6:10(277), Benjamin Ruij- senaars 2-4:6(161), Peter Paulides 2-0:2(42), Ed Plomp 2-0:2(62), Re bounds: Kop 14. Van Rooden 10. Sohotpercentage Leiden: 33%, vrije worpen 6-3 (50%). Scores Kinzo: Wells 10-16:25 (per centage 65% 20-13)), Ten Hoeve 6- 10:16, Van Staveren 4-7:11, Pluim 10-0:10, Cramer 6-2:8, Wallace 4-3:7, Fopma 2,-4:6, Kip 0-2:2. Arke Stars verloor gisteravond van Buitoni. In Enschede werd het na een fel duel 77-118. Topscorer werd Hugo Harrewijn met 35 punten. Leiden in fiete ook maar één kans had gehad. De eerste helft zou trou wens vrij hopeloos voor Leiden ver lopen. Alle pogingen -ten spijt kreeg men geen moment greep op het spel van de veelvuldig wisselende Am- stelveners. In de elfde minuut leia den "the Hammers" met 14-22, by het rustsignaal van de goed fluiten de arbiters Barrett en Thüring stond Mercasol op 18 tegen 42 voor Kinzo. De tweede helft werd een One- Wells-Show". Kinzo-Amerikaan Ow en Wells, vermaard om zijn grote arsenaal trucs en zijn enorme tech niek gooide zijn goocheldoos open en vermaakte het in redelijke mate aanwezige publiek met enkele gave stunts. Mercasol kwam ook een beet je los en met name Peter Kop re vancheerde zich voor zijn bedroe vende spel van afgelopen zondag to Groningen door nu aanvallend (via twee fraaie hook-shots) beter uit de verf te komen. De Leidenaars bleven in het kielzog van Kinzo, dat zich Boksen De Amsterdammer Joop Kruis zal op maandag 29 maart, in Carré zijn rentree in de ring maken. Kruis, enkele Jaren geleden Neder lands kampioen in het middenge wicht, komt nu uit in het halfzwaar- Voetbal' In Kosice heeft Tsjecho- slowaikije gisteren met 2—2 gelijkge speeld tegen Rusland. Blochin en Trosjkin scoorden voor de Sovjet Unie en Nehoda en Ondrus voor de Tsjechen. Steinbach zwemt Europees record BONN Bij wedstrijden m Bonn heeft Klaus Steinbach gisteren op de 50 meterbaan het Europees re cord op de 200 meter vrije slag verbeterd. Hij maakte een tijd van 1 minuut 52.95 seconden en was daarmee 0.15 seconden sneller dan Nocke anderhalf jaar geleden bij de Europese kampioenschappen in Wenen. Het wereldrecord op deze afstand is in handen van de Ame rikaan Bruce Furniss met 1.50.32. De 22-Jarige Klaus Steinbach bleek nog in dezelfde briljante vorm te verkeren als by het kortebaan- festival van dit weekeinde in Bre men, waar hij de snelste zwemmer op de 100 meter vrije slag werd (49.78). Hij leverde zijn prestatie als startzwemmer van de 4 x 200 meter vrije slag estafette. Zijn eer ste honderd meter was met 56.8 se conden aan de langzame kant, daarna verhoogde hij het tempo om tenslotte ruim binnen het oude Eu ropese record te eindigen Na hem voltooiden Hans Joachim Geisler, Dirk Braunleder en Stefan Wens de 800 meter in 7.48.66, de beste tijd ooit door een club-estafette in Eu ropa gemaakt. MENEER STERBAND\ WEEKAANBIEDING (Geldig tot en met 19 rt *A1I-In: BTW+advies+montage-Hrillingvfii bal.ir STEKRANdJÏ) tsbandensekvice Leiden. Zoetenwoudseweg 7. Tel.071-769302. Alphen a/d Rijn. Prinses Margrietlaan 12. TeL01720-92844. DEN HAAG (ANP) Vijf van de zes lokale omroepen hebben meer nodig dan de f 450.000 die ze van CRM hebben gekregen om twee jaar lang plaatselijke radio- en te levisieprogramma's te maken. Alleen de vereniging lokale omroep Goir- le heeft zich ten doel gesteld uit te komen met het aanvankelijk be schikbaar gestelde bedrag. De ande re vijf omroepen hebben om extra geld gevraagd, of ze zijn van plan dat te doen. Een en ander blijkt uit een tussentijdse rapportage van de lokale omroepen aan minister Van Doorn van CRM. Vooral bij de lokale omroepen in Zoetermeer en in de Bijlmermeer zijn de kosten opgelopen. De lokale om roep Zoetermeer heeft f 185.000 extra gekregen, en vindt dat te weinig. De Zoetermeerse tv-makers zeggen nog voor kosten te staan in verband met „nodige investeringen" en "wenselijk geachte professionele ope rationele medewerkers". De LOB (Bijlmermeer) heeft een uiteinde lijk budget van f 680.000. en zal trachten daarmee uit te komen. Of dat lukt weten de Bijlmer-omroepers nog niet zeker. Ze zeggen te kam pen met gebrek aan vrijwilligers, een gebrekkige bekabeling van het gebied die dure technische voorzie ningen en mankracht vergt, en met de noodzaak veel aan opleiding en organisatie te doen in verband met de vele verhuizingen in het gebied. De lokale omroep in Deventer heeft een aanvullende subsidie van f 125 000 gekregen. In Deventer zou zijn berekend dat de exploitatiekos ten een kwart miljoen gulden per Jaar moeten bedragen. (De oorspron kelijke bijdrage van CRM bestond uit f 100.000 voor investeringen en f350.000 voor twee jaar exploitatie). De lokale omroep in Melick-Her- kenbosch heeft f 50000 extra ge kregen en zegt daarmee rond te kunnen komen. Dronten zegt extra geld te gaan vragen in verband met ae aanstelling van een part-time kracht voor administratie en coör dinatie. en een aantal investeringen. De lokale omroepen, met uitzon gen dat ze weinig of geen gebruik ring van de LOZ in Zoetermeer. zeg- hebben gemaakt van dienstverlening uit Hilversum. De kabelomroepver eniging Deventer (KOD) zegt hulp van de landelijke omroepen beslist af te wijzen omdat die een passief kijkgedrag zou stimuleren. De lokale omroep Zoetermeer krijgt personele hulp van de NOS en ver der helpt KRO-televisieregisseur Ad Versney als begeleider en opleider van de regisseurs. De NOS heeft in Zoetermeer een medewerker in de functie van sta tion manager gedetacheerd. De lo kale omroep betaalt alleen ziin reis-, verblijf- en telefoonkosten, zo blijkt uit de rapportage aan minis ter Van Doorn. Verder heeft het NOS-opleidingscentrum voor de uit zendingen begonnen, enkele Instruc tie-avonden belegd in Zoetermeer en enkele opleidingsdagen in Hilversum verzorgd. Binnenkort gaat de NOS een cursus interviewtechniek geven voor de amateur-omroepers. De lokale omroep in Dronten zegt "in beperkte mate" hulp te krijgen van NCRV-regisseur Baartmans.de LOG (Goirle) heeft op technisch niveau contact met de NOS gehad en de LOB (Bijlmer) heeft inciden teel contact met de VARA. De relaties met journalisten en uitgevers variëren volgens de opgave van de lokale omroepen van het ge regeld uitwisselen van tips (in de Bijlmermeer) tot een financiële re geling met een dagbladconcern (in Zoetermeer). In Melick-Herkenbosch is de samenwerking tussen de plaatselijke omroep en een door journalisten gevormde werkgroep in 1974 mislukt. De journalisten wilden zelf verantwoordelijk zijn voor hun werk, de andere omroepmedewerkers wilden dat de verantwoordelijkheid bij de programmaraad zou liggen. Ook was er onenigheid over de ver goeding van onkosten. In Zoetermeer laat de LOZ het journaal maken door de redactie van de Zoetermeersche Courant. De om roep zegt hiervoor'aan de uitgever de kostprijs van de journalistieke ar beid te vergoeden. De omroep in Goirle zegt nieuws te werven mece via de kanalen van twee plaatselijke bladen. In Dron ten wordt gewerkt aan een formule voor samenwerking met plaatselijke journalisten. De KOD in Deventer zegt goed samen te werken met in dividuele journalisten van het De venter Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19