Multivisie zet mast kabel-tv Stralingsveiligheid is in Leiden verre van optimaal Op defensieterrein Oegstgeest Oegstgeest/ Multivisie Hoe samen te werken als SKM de eerste viool wil spelen? Tijdelijke woonruimte 9 ÜJa/lHecke WOENSDAG 10 MAART 1976 LEIDEN Multivisie is er in geslaagd toestemming te krijgen van het ministerie van Defensie voor de bouw van haar 115 me ter hoge mast op het terreintje van Defensie aan de Kwaak- laan. De firma heeft toestemming gekregen het daar geldend „hoogteplafond", in verband met de aanvliegroutes van het vliegveld Valkenburg, te doorbreken. De mast die Multivisie nu zal gaan bouwen is goedgekeurd door het Mi nisterie, en zal tevens gebruikt wor den voor defensiedoeleinden. Multi visie i^ 8 maart jongstleden akkoord gegaan met de voorwaarden die het Ministerie gesteld heeft omtrent het medegebruik. Deze mededelingen zijn vanmiddag gedaan in de vergade ringen van de Stichting Mast en van de regiogemeenten. Oorspronkelijk, bij de onderhande lingen over een contract tussen Mul tivisie en Oegstgeest, werd aan een mast gedacht met een hoogte van tachtig meter. Latere metingen op de 112 meter hoge PTT-toren in de Waar derpolder te Haarlem, samen met helikoptermetingen in de Leidse regio hebben aangetoond dat een hoogte van 115 meter noodzakelijk is. De gemeente Oegstgeest is over deze ontwikkelingen steeds op de hoogte gehouden, terwijl ook de SKM in een vroeg stadium geïnfor meerd werd. In verband met de aanwezigheid van het vliegveld Valkenburg mocht de mast van Multivisie, die oor spronkelijk gedacht werd op een ^terreintje naast het zwembad, niet een bepaalde hoogte te boven gaan. Omdat ondertussen was gebleken dat de antennes van de SKM tniet op de schoorsteen van de vuilverbran ding terecht konden en op een gro tere hoogte aangebracht moesten worden, besloot men gezamenlijk aan een oplossing te werken, aldus Mul tivisie. De onderhandelingen hier over leden echter schipbreuk. Directeur B.W.M. Mulder van Mul tivisie vindt het nog steeds onver klaarbaar dat in augustus 1975, en later na bemiddeling van Gedepu teerde mr. H.B. Engelsman, de ge zamenlijke aanpak niet mogelijk is gebleken. Over de zogenaamde Holi day Inn-affaire zegt hij, dat de SKM en Multivisie samen in een stichting zaten die de mast zou bouwen. Deze stichting zou dus de te bouwen mast moeten bestellen. Tijdens de bijeen komst in Holiday Inn 'bestond er vol- gens Mulder overeenstemming over de bouw van de Multicommast van Multivisie. Hij noemt het onjuist, dat de SKM het doet voorkomen alsof zij het alleen is die al dan niet een bestelling zou plaatsen. Nadat men het door de bemidde ling van Engelsman eens was op de meeste punten, kwam Multivisie op het eind toch weer terug met nieu we eisen over eerder overeengeko men punten, aldus Mulder. Door deze opstelling van de SKM ken men niet tot de bouw van een mast komen, verklaart de directeur van Multivisie. Multivisie heeft toen geprobeerd ontheffing te krijgen van het gel dend "hoogteplafond". De schriftelij ke bevestiging van Defensie kwam na langdurig overleg 5 maart jongst leden: mén stemde in met de bouw van een mast tot een hoogte van 115 meter aan de Kwaaklaan in Oegst geest. Multivisie zal nu zo spoedig mogelijk op dieze wijze haar contract met Oegstgeest uitvoeren. Hoewel geen termijn genoemd kon worden, dacht men dat de uitvoering snel ter hand genomen zou kunnen wor- ëen, omdat de plannen al ver uit gewerkt zijn. Multivisie is bereid om de totale ontvangsteenheid onder nader over een te komen voorwaarden aan de Gemeenschappelijke Regeling van de regiogemeenten in gebruik ter be schikking te sitellen. Dit zal kunnen gebeuren als de bouw voltooid is en de signaalkwaliteit aan de eisen vol doet. De gemeente Oegstgeest heeft als machtigingshoudster de vrije be schikking over het signaal, en kan dat aan iedere andere machtiging houdster ter beschikking stellen. Oegstgeest is tot deze levering bereid. Burgemeester Van Eysinga verklaar de zeer verheugd te zijn over deze ontwikkelingen. Multivisie is nog bereid met de SKM te onderhandelen over overna me van het head-end van de KSM. Over het standpunt van de re giogemeenten ten aanzien van deze plotselinge ontwikkelingen is nog niets bekend. |- Terwijl Multivisie en de SKM ru zieden, vergaderden Leiden, Leider dorp, Katwijk, Rijnsburg, Warmond, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter- woude onder leiding van wethouder v Aken over een gezamenlijke 'aan pak. Men wilde komen tot een Ge meenschappelijke Regeling, een be paalde samenwerkingsvorm, op 't ge bied van kabeltelevisie. De regioge meenten wilden één mast en ver wachtten dat de SKM en Multivisie het daarover eens zouden worden. Het head-end van de SKM was al "voor honderd procent aanvaard baar" genoemd. Toen, na de Holiday Inn affaire, het overleg tussen Mul tivisie en de SKM gestrand was, trad Van Aken, voorzitter van de re gionale vergadering, op als bemidde laar. Die poging mislukte. Daarna nam Gedeputeerde Engels man desgevraagd het heft in han den. Moeizame, op de techniek toe gespitste gesprekken volgden tussen de SKM en Multivisie en door hen meegebrachte deskundigen. Er werd in november 1975 een compromis be reikt. Multivisie zou haar mast op enige punten aanpassen, onder ande re zouden verschillende delen ver zinkt worden en een dikkere verf laag krijgen, en op grond van de overeengekomen uitgangspunten zou Multivisie dan een offerte maken. Voorzitter van die gesprekken was mr. Vogel: "Technisch gezien was er geen wezenlijk verschil tussen de mast die Multivisie dan wilde leve ren, en de SKM wilde hebben. Ik had het gevoel dat het na dat compro mis nog alleen een kwestie van uit werken was". De prijsopgave die Multivisie dan op verzoek van de SKM doet, is ech ter verwarrend. De SKM vraagt om een duidelijker offerte. Maar daar begint het oude liedje weer: Multivi sie stuurt vijf december een brief naar de SKM waarin staat dat de aanvraag niet gehonoreerd kan wor den; verdere inlichtingen moet de SKM maar aan Oegstgeest vragen. Oegstgeest stuurt ook vijf december een brief, en wel aan de regionale werkgroep, waarin voorstellen aange kondigd worden met betrekking tot de verhouding tot de SKM. Deze voorstellen komen te staan in een brief van 12 december 1975. Deze brief is zeer de moeite waard. Er lijkt geen twijfel moge lijk: deze brief, die een eenzijdige voorstelling van zaken geeft, is gro tendeels gedicteerd door Multivisie. De gemeente Oegstgeest (oftewel Multivisie) ziet geen heil meer in samenwerking met de1 SKM. Want de SKM stelt teveel eisen. Nu is inderdaad uit de hele ge schiedenis tot dan toe op te maken dat de SKM bepaald niet snel te vreden is, maar dat is toch ook wel begrijpelijk: als je meer dan een half miljoen uit gaat geven voor de bouw van een mast, wil je wel weten wat je krijgt. -De constructie van de mast is ook van invloed op het beeld en geluid dat naar de hui zen van ae Mferenwijk doorgegeven zal worden, dus verdient deze de vol- In een serie van drie artike len wordt de geschiedenis van de kabeltelevisie in de Leidse regio uit de doeken gedaan. Gisteren verscheen het eer ste deel over de oprichting van de Stichting Kabelnet Merenwijk, het gerommel rond de schoorsteen van- de vuilverbranding, en het con tract tussen Oegstgeest en Multivisie. Onderhandelingen tussen de SKM en Multivisie '.ijden in augustus 1975 schip breuk. Sr is een begin gemaakt met •egionale samenwerking: nen wil komen tot één mast )oor de regio. Morgen verschijnt het derde ?n laatste deel. Ie aandacht. Een heel andere positie is die van de gemeente Oegstgeest. Oegstgeest heeft een contraot gesloten waar bij Multivisie de hele "handel1* zal verzorgen. Oegstgeest hoeft al'leen Dit is een oude versie van de mast die Multivisie wilde oprichten in Oegstgeest. De mast die nu gebouwd gaat worden ziet er iets anders uit. En er bestaat nog de mo gelijkheid dat op 115 meter hoogte niet de paraboolan tennes van Multivisie komen, maar d eYagi-antennes van de SKM. Als de SKM die wil verkopen. maar het geleverde "signaal" «beeld en geluid) te betalen. Als blijkt dat het signaal niet goed is, wordt een onafhankelijke arbitragecommissie ingeschakeld. Multivisie is verant woordelijk voor een goed signaal. En of dat van een goedkope of dure mast komt is voor Oegstgeest niet van invloed: Oegstgeest betaalt voor het signaal. Dat zon contract riskant kan zijn bewijst het voor beeld van Nootdorp, waar ze al ja ren wachten op een beter signaal. Van Multivisie wordt altijd gezegd dat het een keihard, commercieel be drijf is. Directeur Mulder op zijn beurt: "De gemeenten zijn even hard. En van de SKM kan je zeg gen dat ze keihard eigenwijs zijn." Een andere uitspraak over de SKM, van ir. Jelgersma: "Vanuit hun frustratie dat zij niet heel Lei den hebben gekregen, en dat 't wat tegenzit, maken zij van hun vijfdui zend woningen een koninkrijkje. Die jongens zien overal beren of leeuwen op de weg". (Ir. Jelgers ma is adviseur van de huidige Stich ting Mast. Een aantal eisen van de SKM worden in de brief vam Oegstgeest aan de regionale werkgroep opgesomd Dan vervolgt de brief: "Uit de genoemde punten blijkt duidelijk, dat de SKM haar voorheen ingenomen standpunten nog volledig handhaaft, zodat in feite, althans deze conlusie mogen wij wel trekken, de be middelingspoging van de heren En gelsman en Vogel geen enkel resultaat opgeleverd heeft. De SKM blijft derhalve de afspraken van 13 augus tus 1975 inzake de bestelling en leve ring van een Multicommast ontken-' nen (de Holiday Inn-affaire waar bij Oegstgeest niet aanwezig was- red.) en zal nog eens bekijken of zij aan de hand van de gevraagde gegevens zal besluiten een opdracht tot levering en plaatsing van een Multicommast aan Multivisie te ver lenen." Even verderop: "Wij vragen ons af, of er in regionaal verband wel tot een samenwerkingte komen is wanneer de SKM de eerste viool wenst te blijven spelen Oegstgeest doet in haar brief dan twee voorstellen om de bouw van een mast aan te pakken. Bij bei de voorstellen zal Multivisie een mast bouwen en kunnen gegadigden "sig naal" kopen. Deze brief is de ouverture op de re giobijeenkomst van 19 december 1975. Van Aken. voorzitter van deze bij eenkomst, zal dan een voorstel doen om een Stichting Mast op te rich ten waarin Warmond, Leiden en Oegstgeest zitting hebben. Die las tige SKM is dan weggewerkt. De bedoeling is dat de Stichting Mast uitzoekt welke mast waar gebouwd moet worden. De Stichting zal dan die mast bouwen. Als de Ge meenschappelijke Regeling van alle regio gemeenten rond is, zal deze Ge meenschappelijke Regeling de mast overnemen. De gemeenten ko pen dan signaal van de Gemeen schappelijke Regeling. Ook de SKM kan signaal kopen. Maar het zal allemaal anders lopen dan de regiogemeenten dachten. Mul tivisie is iedereen -te slim af en gaat nu een eigen mast bouwen. Morgen zullen de verhoudingen binnen de Stiohting Mast uit de doe ken worden gedaan). TON MAAS LEIDEN Twee vissers gan de waterkant. Zo maar een stemmig plaatje door on ze fotograaf Jan Holvast ge schoten aan de Witte Singel. Twee vissers broederlijk naast elkaar in de ochtend nevel: de een vissend uit lijfsbehoudde ander voor zijn plezier. Maar er is een duidelijk verschil: de henge laar moet na maandag 15 maart z'n spulletjes voorlo pig opbergen in verband met de gesloten tijd". De reiger zal zich niet storen aan een dergelijk verbod. LEIDEN De gemeente Leiden heeft plannen om een aantal wonin gen in Noord en De Kooi, waarvan de renovatie te duur wordt, af te bre ken en te vervangen door nieuwe. Voor de gezinnen, die nu in deze huizen wonen zullen tijdeljjkè wis selwoningen geplaatst moeten. B en W van Leiden hebben drie plaat sen op het oog die binnenkort met ADVERTENTIE Van bikini's tot stralende strandjurkjes. Bij Warnecke vindt u alles op het gebied van badmode. Letterlijk de allerlaatste snufjes uit binnen- en buitenland. Zorgvuldig geselecteerd door de echte badmode-, undation- en lingerie-specialist. Breestraat 126 Leiden Tel. 130960 het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening besproken zullen worden. De drie plaatsen zijn: een gedeel te van het terrein van de Lichtfa- brieken aan de Langegracht (plaats voor maximaal 20 wisselwoningen), een gedeelte van het voormalige em placement van de Nederlandse Spoorwegen aan de Herensingel, be ter bekend als "Het Spoortje" «plaats voor maximaal 25 wissel woningen), en terreinen van de Heemskerkstraat en Kortenaer- straat, waar nog eens 15 wisselwo ningen een plaatsje zouden kunnen krijgen. Met de NS zal contact wor den opgenomen welke voorwaarden men stelt voor gebruik van "het Spoortje". Verder heeft de gemeen te de spoorwegen laten weten, dat men bereid is alle medewerking te verlenen aan de bouw van ongeveer 50 woningen in de zogenaamde "be schutte sfeer" op het resterende deel van het oude spoorwegcomplex. Het streven van Leiden is erop gericht, deze koopwoningen speciaal te bou wen voor Leidse gezinnen met lage re inkomens. De minister van Volks huisvesting heeft daartoe onlangs ce mogelijkheden geopend. LEIDEN De beschermingsorganisatie tegen radioactieve straling bij de Leidse universiteit en het Academisch Zieken huis is verbrokkeld. De bestuurlijke greep op de radiologische arbeid en -werkers is volstrekt onvoldoende. Ook al is de be staande toestand niet direct in strijd met de wet, toch is de stralingsveiligheid verre van optimaal. Dit Staat in een vertrouwelijk rap port over de stralingsbescherming bij de universiteit, het Academisch Ziekenhuis en het Interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralingsbescherming in Leiden. Het rapport is samengesteld door een werkgroep van deze drie in stanties dlie in '74 o.ni. de opdracht kreeg om een model te maken voor 'n stralingsbeschermingscom missie en een stralingsbescher- mingsdaenst. Achterliggende ge- te hiervan is de beschermingsorga nisatie tegen radioactieve straling in Leiden centraal te regelen en voortaan in één hand te houden. Uit het vertrouwelijke rapport blijkt dat een dergelijke organisatie op het ogenblik ontbreekt. Er is spra ke van afzonderlijke en langs el kaar heenlopende organisaties, richtlijnen en regels. Het rapport zegt daarover"De stralingsbe schermingsorganisatie zoals die is opgebouwd voor de betrokken in stellingen vormt een tamelijk ver brokkeld geheel waarvoor een schriftelijke regeling ontbreekt. De ze stralingsbeschermingsorganisa tie kenmerkt zich door een men geling van centrale en decentrale aanpak, het ontbreken van be stuurlijke grip. ongelijk verdeelde verantwoordelijkheden, financiële evenwichtigheid en een zekere ma te van "liefdadigheid". Deze zinsneden doen de gedachten teruggaan naar de maand maart van het vorig jaar toen in "Aes- culinair", het maandelijkse perio diek van de subfaculteit Farmaci.e van de Leidse universiteit, soortge lijke opmerkingen werden gemaakt. In een interview dat "Aesculinair" met hem had, verklaarde de heer F. Dijkstra, arts en hoofd van de afdeling Stralingshygiëne van de Leidse universiteit en het Acade misch Ziekenhuis dat het probleem van het radioactieve afval in Lei den "nog steeds niet helemaal voor elkaar was en dat op beleids niveau het belang ervan niet vol doende werd onderkend". Dijkstra verklaarde in het interview verder dat het toezicht op de naleving van de Kernenergiewet van 1970, ook enkele delen van het Academisch Ziekenhuis en de uni versiteit onderworpen zijn, in de praktijk onvoldoende was als ge volg van een gebrek aan man kracht bij de Ipspectie van Milieu hygiëne en dl Arbeidsinspectie. Ook verklaarde hij dat er geen cen trale controle was op de verwer king van radioactief afval via het riool. In het bewuste artikel werd verder gesuggereerd dat bij de afdeling Botanie vam de Leidse universiteit •het vloeibaar chemisch afval dat niet wordt ingezameld, op de Wit te Singel wordt geloosd. Van de zijde van de afdeling Botanie werd dat vervolgens door middel van een commentaar in deze krant afgezwakt met de opmer king dat de hoeveelheden che misch afval die in het water van de Witte Singel terecht komen "verwaarloosbaar klein" zijn. Niettemin veroorzaakte Ihet arti kel in "Aesculinair", waarvan enkele gedeelten door deze krant weiden overgenomen, grote dei ning. Enkele dagen na de publica tie schreef de stralingsarts Dijk stra een ingezonden brief waarin hij zich distancieerde van het bewuste artikel! Er waren hem door de interviewer van ihet Far- macie-periodiek uitspraken in de mond gelegd die hij niet had ge daan, aldus de strekking van zijn brief. In elk geval blijkt nu uit het ver trouwelijke rapport van de eer dergenoemde werkgroep dat de stralingsbescherming in Leiden inderdaad onvoldoende geregeld is. Zo wordt er o.m. gesteld dat een "algemeen gelden systeem van opsporing en ge varenmelding niet bestaat". Ofschoon, zo zegt het rapport, er in samenwerking met de Leidse brandweer en vei ligheidsfunctionarissen van zie kenhuis en universiteit wel een "globaal noodplan" is ontworpen dat vooral is toegespitst op de be strijding van branden. "Dit nood plan". aldus de letterlijke weerga ve van het rapport, "is nog niet formeel van kracht". In het rapport wordt verder ge steld dat er tot op heden nog geen schriftelijke instructies voor wat betreft de technisoh-fysische stra- Singsbe-'pherming zign gemaakt, door vergunninghouders (dat zijn afdelingen binnen de universiteit en het Academisch Ziekenhuis die ingevolge de stralingswetgeving een vergunning moeten hebben, voor het gebruik van ioniserende stralen uitzendende apparatuur ion is: elektrisch geladen mate rieel deeltje oftewel atoom of atoomgroep). "Gelet op het relatief grote aantal personen dat binnen de universi teit en het ziekenhuis met ionise rende straling professioneel werk zaam is", aldus het rapport, 'imoet de werkgroep spreken van een duidelijke leemte". IDe werk groep verklaart verder dat deze leemte "thans zo goed en zo kwgiad als het. gaat" wordt opge vuld door niet-bindende richtlijnen die door de stralingsarts «lees: Dijkstra) zijn samengesteld en door de voorschriften die "ver schillende aangewezen deskundi gen" hebben gemaakt voor hun af delingen. Uit het rapport blijkt dat aan de Leidse universiteit 91 man met radioactieve stoffen wer ken. 10 man met ioniserende stra len uitzendende toestellen en 93 met beide november '75 Voor het academisch ziekenhuis lig gen deze aantallen resp. op 74 en stoffen en toestellen samen) 244. Daarbij zijn niet de "moeilijk te schatten" aantallen studen ten meegerekend, die al dan niet dagelijks in aanraking komen met radioactieve stoffen en toestellen. In het rapport van de werkgroep, wordt verder melding gemaakt van een zg. "complexvergunning" als middel om de stralingsbescher ming van de Leidse universiteit en het academisch ziekenhuis te centraliseren. Een dergelijke ver gunning, die door ae rijksover heid zou moeten worden afgege ven, zou dan gelden voor het to tale complex. Nu zijn er voor de diverse afdelingen van universi teit en academisch ziekenhuis in totaal 19 afzonderlijke vergunnin gen. Hiervan staan er vier op naam van het academisch zieken huis (radiologie, isotopendiagnos- tiek, pathologische scheikunde en endocrinologie), terwijl de overi ge vergunningen worden beheerd door het ooilege van bestuur van de Leidse -universiteit. In het academisch ziekenhuis, zo blijkt uit het rapport, wordt ech ter wel op negen afdelingen met ioniserende straling gewerkt. Clavecymbel- recital K&O LEIDEN De Japanse meester- clavecynist Eiji Hasjimoto geeft vanavond in het K en O-gebouw aan 1 de Oude Vest een clavecymbel-re- J cital. Het programma vermeldt wer- i ken van Handel, Froberger. Rameau, I J. S. Bach, K. Ph. E. Bach en J Scarlatti. Het concert is opgenomen in d» K en O-serie, die de naam van „Rijksdaalder-concerten" - mee- j kreeg. De belangstelling voor de- jj ze concerten is tot nog toe zeer groot gebleken. Voor zover voorra dig zullen er vanavond vanaf half acht toegangskaarten aan het gebouw verkrijgbaar zijn. De laatste wedstrijd van HSV Zuid West werd gevist in Vliet en Rijn. Er werden 270 stuks gevangen met een totaalgewicht van 17 kg. Uitslag: 1. J. Mooibroek Jr. «28 stuks 2030 gram», 2. W. Moenen <34— 1910), 3. J. v. d. Lucht (25—1760). 4. Mooibroek sr. «27—1570), 5. Hans Schouten «28—1460), 6. A Ruis <25— 1460). 7. Henny Schouten 22—1400), 8. J. de Os <1711020). 9. H. Moenen «19—1000), 10. E. Schreuder (10— 7.20). De visvereniging „Hengelsport" uit Leiden hield een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was als volgt: j 1. Verstasten Sr. 16 st., 2730 gram; J 2. I. Masurel 17 st., 2080 gram: 3. J. Boef 12 st.. 1580 gram; 4. Verstra- ten Jr. 5 St., 1320 gram; 5. R. v. Eg- mond 11 st., 1260 gram; 6. T. Blans- Jaar 10 st., 1180 gram; 7. J. Brouwer 3 st., 580 gram; 8. T. Smit 4 st., 340 gram; 9. A. v. d. Boe 2 st., 220 gram; 10. B. Levahrt 1 st., 200 gram.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3