Ploeg Maertens controleert koers volledig „COMPETITIE IS BELANGRIJKER" Ali wil titel verdedigen tegen Dunn In eerste rit Parijs-Nice Rinus Israel voor bekerstrijd PEC-Roda JC Tulpenrally 23 april Van Katwijk: zat als een toeter MONTLUCON Piet van Katwijk zorgde gisteren voor de vrolijkste noot. Hij bereikte de eindstreep van de eerste etappe van Parijs- Nice in lichte dron kenschap. Piet van Katwijk had een glaasje te veel op. Van Kat wijk vertelde met een brede grijns op zijn gezicht: "Omdat het zo koud was vanmorgen had ik in mijn bidon een flinke scheut cherry-brandy gedaan Ik dacht: als je het nu koud krijgt onderweg, neem Je lekker een slokje. Daar word je warm van. In het laatste halfuur van de wedstrijd heb ik die bidon leeggedronken. Man, dat was lekker, maar ik werd er zo zat zat van als 'n toeter. Eerlijk, als 't vandaag donker weer was ge weest, had ik de zon toch zien schijnen". De alcohol had geen invloed op Van Katwijks presta tie. In de sprint van 't volledige peloton bereikte hij de tiende plaats. Van Katwijk: "Ik kan wel hoger eindigen, maar niet als er in de laatste kilometer nog zo'n bocht genomen moet wor den. Ik begrijp trouwens niet dat de organisatie zoiets kan doen. Van mij mag dit afge schaft worden'. Steinbach „Ik wil een medaille in Montreal" BREMEN Vier Jaar lang heeft de Westduitse zwemtrai- ner Horst Planert zich beklaagd over het gebrek aan trainings ijver van Klaus Steinbach. De 22-jarige Steinbach, die bij de Europese kampioenschappen in Wenen 1974 in de schaduw bleef van zijn landgenoot Peter Noc- ke, veranderde pas van instel ling toen hij vorig jaar van Saarbrücken naar Bonn ver huisde. De discipline, die hij ■zich daarna oplegde, ondanks een langdurige blessure in ok tober 1975, begint nu zijn vrüch- ten af te werpen. Dat bewees Steinbach met zijn schitterende tijd (49,78) op de 100 meter vrije slag tijdens de wedstrij den. die het afgelopen weekein de in het 25-meterbad van Bre men werden gehouden. Het ont lokte Steinbach, die Peter Noc- ke ditmaal meer dan een halve seconde voorbleef, de uitspraak: "Ik wil een medaille in Mon treal". De tijden van Steinbach, Noc- ke en ook van de Oostduitsers betekenen niet meer maar ook niet minder, dan dat de aan sluiting met de Amerikaanse he ren zwemtop is bereikt. De Ame rikaanse coach Chavoor was wel degelijk onder de indruk van de prestaties van Steinbach en Nocke. De door Steinbach gezwommen tijd in het 25-meterbad van Bremen kan "vertaald" worden in ongeveer 51 seconden voor een 50-meterbad. Ter ver gelijking: het wereldrecord staat op 50.59 sec. van de Amerikaan James Montgomery. Peter Noc ke's tijd van 1.48,80 op de 200 meter vrije slag komt neer op 1.51,0 a 1.52,0 voor een 50-me terbad. Op deze afstand staat het wereldrecord van de Ame rikaan Bruce Furniss op 1.50,32. LONDEN Mohammed Ali heeft gisteren in Londen verklaard op 24 mei in Münöhen zijn wereld titel boksen in het zwaargewicht te willen verdedigen tegen de Engelse kampioen Richard Dunn. Deze moet echter wel op 6 april in Londen de vakante Eu ropese titel winnen tegen de West- duitser Bernd August. Slaagt hij daar niet in, dan is het duel met Ali ook verkeken. Ali was, voor dat hij naar Londen ging om zijn gevecht met Dunn te regelen, eerst nog even in Nederland. De niet alleen door zijn boks prestaties beroemde Ali arriveer de vergezeld van zijn nieuwe vriendin uit Parijs op Schiphol om in ons land bekendheid te ge ven aan zijn boek "De Grootste" dat begin april in een Nederland se vertaling op de markt ver schijnt. Ali over zijn boek, dat vol gens rijn zeggen in Amerika al een bestseller is: "Als de mensen dit lezen zijn zij geschokt en ver baasd. Ze zullen door dit boek nog meer van mij gaan houden. 85 procent van de inhoud is volko men nieuw. Door dit boek leren zij mij werkelijk kennen". Volgens Ali beschrijft het boek een kwart van zijn levensverhaal. Maar dat gaat dan wel over zijn geloofsbekering, Zijn eerste lief de en vele van zijn ervaringen als bokser. Tot de toehoorders in de pers kamer behoorde ook de Neder landse zwaargewicht Rudi Lub bers. In Djakarta heeft Lubbers twee jaar geleden op punten van Ali verloren. Na enig vriendelijk spottend aandringen van Ali nam Lubbers plaats achter de perstafel. ïjaast Ali. "Heel aar dige man", aldus Ali over Lubbers "Niet kwaad te krijgen in de ring," vervolgde Ali, uitleggend dat htf zijn tegenstanders in de ring al tijd kwaad probeert te maken. "Maar Lubbers deed alleen maar zó", zei Ali, een vreemde gri mas trekkend. Het eerste verblijf van All in Nederland was maar van korte duur, maar volgens Ali keert hij op 29 maart echter weer naar Ne derland terug om in het Amster damse Carré de bokser James Vry te zien boksen. MONTLUCON De Fransman Jacques Esclassan heeft gisteren de eerste étappe van de wie lerwedstrijd Parijs-Nice gewonnen. De rit ging over 228,5 kilometer van Montargis naar Mont- lucon. Esclassan won de sprint van het grote peloton. De Belg Freddy Maertens, die zondag de proloog op zijn naam had gebracht en gisteren als tweede over de streep ging, behoudt de lei ding in het algemeen klassement. Gerben Karstens was de beste Nederlander met de vierde plaats. Na zijn eclatante overwinning i de proloog van Parijs - Nice zei Fred dy Maertens: "Ik heb de leidersposi tie te pakken. Iedereen zal nu op mij letten, maar reken erop dat ik een sterke ploeg heb en dat we de trui tot de laatste snik zullen ver dedigen". Freddy Maertens, dit jaar op jacht naar triomfen in belangrijke etap pewedstrijden, heeft zijn woorden middellijk waargemaakt. In de eer ste etappe over 228,5 kilometer, heeft de Flancria-ploeg onder leiding van Maertens de koers doodgemaakt. In die etappe, onder zonnetje en met opnieuw wind uit het noordwesten, gebeurd bijna helemaal niets. Bij hetho- leen opwinding bij de valpartijen Schuiten binnen enkele kilometers de Belg Rog-er Hosiers, de r terknecht van Luis Ocana, en Roy Schuiten, die ondanks zijn derlaag in de proloog door de Fransen honderd meter opnieuw het peloton, Schuiten geen ramp gebeurd. De eerste massasprint leek tot nog steeds voor de voornaamste fa- oriiet wordt aangezien. Roy Schuiten was 24 kilometer oor het einde het slachtoffer van bleek verwoed trek- en duwwerk. Het pe- harde loton daverde met een snelheid van 55 kilometer overwinning voor Freddy Maertens op te leveren, de drager van de witte trui maakte echter een vergissing. Hij kwam te vroeg aan de leiding en zette zodoende zijn concurrentie uit de wind. Ja- weggetje richting Montlucon, r Esclassan (links) flitst over de streep voor Mae rtens (midden) links) werd vierde. ge tempo dat de Vlamingen ontwik- de verlossende eindstreep wachtte. keiden geen ontsnapping Schuiten wilde langs de kant de opvolger van legendarische Dar- rigade genoemd, die door vier ploeg genoten als het ware naar de eind- gelük. Slechts eenmaal werd het pe- voren rijden, kreeg plotseling een streep werd gedragen^ maakte ioton in stukken gescheurd. Dat was duw, raakte van de weg af en landde dankbaar gebruik van en w. met gering verschil zijn etappe in Parijs-Nice. Voor de Nederlan ders, van wie wereldkampioen Hen- nie Kuiper gisteren vrijwel de ge hele etappe last heeft gehad van een tijdens de openingstijdrit in Aul- nay-Sous-Bois opgelopen verkoud heid, waren er in Montlucon op nieuw enkele ereplaatsen. Gerben Karstens werd Vierde, Jan Raas vijfde. Bei'den vergisten zich in de scherpte van de laatste bocht en werden bovendien "opgesloten" door de Peugeot-rijders van Esclassan. Lang na het beëindigen van de eerste etappe zakte Gerrie Knete- mann van de vijfde naar de acht ste plaats in het algemeen klasse ment. De wedstrijdcommissarissen straften Knetemann met vijf secon den en een boete van vijftig fran ken (dertig gulden) wegens een o- vertred-ing van het koersreglement tijdens de proloog van zondag. Zijn ploegleider Peter Post, kreeg een boete van honderd franken. Eenzelfde straf kreeg Post ook gis teren, nu wegens het ravitailleren van Hennie Kuiper buiten de daar voor bestemde zone. Kuiper moest vijftig franken betalen. Maertens, de drager van de leiderstrui kreeg een boete van twintig franken om dat -hij tijdens de etappe geduwd is. Uitslag: 1. Esclassan 228,5 kilometer in 6 uur, 6 minuten en 9 seconden (ge middelde van 37,444 kilometer per uur),, 2. Maertens (Bel), 3. Thu- rau (Wd-1), 4. Karstens (Ned), 5. Thurau. Karstens (tweede Raas (Ned), 6. Wesemael (Bel), 7. Pussien <Fra), 8. Luc Leman (Bel), 9. Teirlinck (Bel), 10. Van Katwijk (Ned), 18. Schuiten (Ned), 19. De Waal (Ned), 20. Knetemann (Ned) en het peloton. Algemeen klassement: 1. Maertens 6.14.41, 2. Thurau op 2 seconden, 3. Vandenbroecke (Bel) op 0.04, 4. Kuiper (Ned) op 0.09, 5. Schuiten (Ned) op 0.14., 6. Braoke (Bel) op 0.16,, 7. Raas (Neö) op 0.16., 8. Knetemann (Ned) op 0.18., 9. Hezard Fra) op 0.20, 10. Man- zaneque (Spa) op 0.20., 13. Pronk (Ned) op 0.22, 14. Karstens (Ned) op 0.23, 15. Van den Hoek (Ned) op 0.24, 16. Zoetemelk (Ned) op 0.25., 20. Tabak (Ned) en Pollentier (Bel) op 0.28. Rinus Israel: „Ik houd het aan het einde van dit seizoen voor ge zien". ZWOLLE Als Europa-Cup voetballer bij Feyenoord ver spreidde hij de meeste glans: Rinus Israel, in Rotterdam-Zuid bijna een legende. Zijn laatste klus op niveau betrof Martin Chivers, kopspecialist van Tottenham Hotspur, tijdens de UEFA-Cupfinale van 1974 door voorstopper Israel uit de wed strijd gespeeld in de dagen dat Joop van Daele bij Coerver nog serieus voor een libero a la Beckenbauer doorging. Saillant punt: Oor van der Hart oordeelde bij die gelegenheid eens luidend over Van Daele en telefo neerde chef Michels opgewekt dat hij zojuist de libero voor Oranje ont dekte. Dat Van Daele later toch niet deelde in de WK-roem kwam omdat een zekere Crujjff supervisor Michels 't alternatief Arie Haan aanpraatte. Ook zonder dat Van Daele-echec zou Wiel Coer-ver een seizoen later ech ter van spijt hebben gevloekt, want Van Daele maaktje het bij Feyenoord nieit als libero en op de an dere Maasoever werd Excelsior een seizoen lang als FC Israel aangeduid. Vraag aan Rinus Israel: Spijt dat je naar de eerste divisie afdaalde op het moment dat Je eindelijk pijn loos voetbalde? Hij: "Ik héb er geen minuut spijt van gehad. Integendeel. Dat mag niet als aversie tegen Ex celsior worden uitgelegd, want ook dat is een prettige ervaring geweest. Financieel was Zwolle op een gege ven moment interessant en hoewel ik me wat het spelpeil van de eerste di visie betreft niet te optimistisch heb opgesteld is het me allemaal mee gevallen. Er wordt wat meer gebik keld, het is allemaal wat meer chao tisch. Wanneer ik als laatste man bij een corner opkom, rukken en plukken ze aan je, dat wel, anderzijds: op mijn stekkie overzie ik het allemaal in die mate dat ik niet ontevreden hoef te doen. Sportief gezien staan we wat de derde periodetitel betreft op kop en dan is er natuurlijk de halve bekerfinale." De halve finale in de strijd om de KNVB-beker. Aangezien Ajax door PEC op de weg daarheen werd af getuigd en Roda JC in Kerkrade als Tita-Tovenaar optrad tegen het in frustraties badende Feyenoord, zou je PEC-Roda, zoals dat duel mor genavond in het Nijmeegse Goffert plaatsvindt, het alternatieve Ajax— Feyenoord kunnen noemen. Zou Je bovendien kunnen vaststellen dat de spijt over het gemiste financiële ex traatje in zowel Amsterdam als Rot terdam sinds die loting bekend werd moet zijn aangegroeid tot het sta dium dat de haren worden uitgerukt. Waarbij ook nog eens bomt dat het geenszins uitgesloten moet worden geacht dat de winnaar van PEC-Roda JC volgend seizoen Europa Cup n voetbal speelt aangezien PSV de vrijwel zekere andere finalist zal zijn en het juist PSV is dat door velen nog altijd als de grote kanshebber op het landskampioenschap wordt getipt. Israel: „Ergens spijt het me niet dat Roda JC van Feyenoord won want dat is uiteraard van een wat zwaarder kaliber. We hebben geluk gehad dat Feyenoord van Roda JC verloor. Ik heb daar zo lang gespeeld dat ik er liever niet van zou verliezen en voor de rest maakt het me niets uit om tegen ze te spelen. En verder ben ik broodje nuchter. Allemaal leuk en aardig dat theorietje van dat Europa-Gup- gedoe, maar eerst moet ik het zien gebeuren. Als routinier zeg ik dat het morgen wel afgelopen zal zijn, dat we er verstandiger aan zouden doen ons op de competitie te richten. Dat succesje tegen Ajax was mooi meegenomen, we moeten nu naar zondag kijken, naar de competitie, naar Cambuur in Leeuwarden. PEC zit nu al een Jaar of wat tegen die eredivisie aan te hikken. Het realiseren daarvan lijkt me belangrijker dan een overwin ning op Roda JC". Los van het feit of het PEC al dan niet lukt die eredivisie dit keer te bestormen, voor Rinus Israel is dit officieel zijn laatste seizoen. Hij: „Officieel? Nou ja, zo kan je het noemen. Het heeft nu lang genoeg geduurd. Wat ik bedoel is dat ik het ga voelen. Ik ben dit seizoen zo'n week of acht geblesseerd geweest aan mijn achillespees. Zondag nog 'kreeg ik een knietje in mijn dij, dan voel je toch dat je de drie kruisjes bent gepasseerd. Daarom houd ik het aan het eind van dit seizoen maar voor gezien." ZLC tegen oud internationals LEIDEN Het eerste elftal van Ce afdelingsclub ZLC zal zaterdag een wedstrijd voetballen tegen de oud-in ternationals. Het duel op het veld aan de Leidse Boshuizerkade begint om 16.00 uur. ROTTERDAM De 25e inter nationale tulpenrally zal op vrijdag 23 april a.s. in Rotterdam van start gaan. De route zal voeren door Ne derland, Oost-België naar Luxem burg, waar de deelnemers zaterdag morgen 24 april in Colmar-Berg zullen arriveren. Overdag wordt op zaterdag gerust, waarna 's avonds de start plaatsvindt voor de terug reis naar Rotterdam, wederom via Oost-België en zuidelijk Nederland. Het veld wordt zondagmorgen 25 april in Rotterdam terug verwacht. ciale etappes. De totale lengte zal ongeveer 1200 kilometer bedragen. Het klassement wordt bepaald aan de hand van de resultaten tijdens ge noemde proeven en etappes van in totaal ruim 160 kilometer lengte. Het evenement telt mee voor het Europees rallybampioensóhap voor rijders (coëfficiënt twee), alsmede voor het Nederlands rallykampioen schap (categorie een, twee en drie). Gezien de aanvragen die tot nu toe zijn binnengekomen mogen deel nemers worden verwacht uit Zwe den, West-Duitsland, Frankrijk, En geland, België, Luxemburg en Ne derland.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9