Schiphol blijft voorlopig enige grote vliegveld Zuidmolukse treinkapers morgen voor de rechter Andriessen: Haast maken met Kamervoorzitter baalt' van staatsbezoeken Meisje verbrandt in paniek haar pleeg vader TAXICHAUFFEUR WERD VERMOORD DOOR TWEE MAN De koningin zal niet dralen met aftreden' INSDAG 9 MAART 1976 ZAANSTAD (ANP) Het verstoren van een in de nacht ontloken romance tussen zijn pleegdochter en een jongen, die het meisje zaterdagavond in een café had ontmoet en mee naar huis had genomen, heeft de 68- Jarige P. F. Kriek uit Krom menie het leven gekost. Zijn lijk R'erd zondagochtend verkoold onder de as van zijn geheel afgebrande woning aan de Ver maningstraat 26 in Krommenie teruggevonden. Gistermiddag heeft de 19- jarige pleegdochter Wilhelmina tegenover de politie van Zaanstad bekend, dat zij het huis in paniek in brand had gestoken, nadat ze de oude man binnen bij een heftige ruzie een fatale duw had gegeven, waar bij hfj met zijn hoofd tegen de tafelrand viel en bewegingloos bleef liggen. Het drama speelde zich af in het alleenstaande laatste huis een doodlopend straatje. Willy kwam 's nachts thuis met jongeman, die ze kort te en in een café voor het eerst in haar leven ontmoet had. Vol gens haar eigen verhaal wilde graag met hem alleen zijn, aar de oude man hoorde haar thuis komen, kleedde zich aan ;n kwam naar beneden. Hij vond het blijkbaar wel ge zellig en stelde voor een bor reltje te drinken. Aanvankelijk gingen de beide Jonge mensen daarmee wel akkoord, maar na dat de uren verstreken, begon het hen te vervelen en poogden zij Kriek ertoe te brengen weer ,r bed te gaan. Deze vertikte dat echter en daarover ontstond ruzie. Er werd geen overeenstem ming bereikt. Kriek weigerde het paar alleen te laten. De jongeman vertrok tenslotte zon dagochtend omstreeks half acht. Nadat hij weg was, laaide de ruzie tussen Kriek en Willy hoog op. Ze werd zo woedend, heeft ze althans zelf ver klaard, dat ze Kriek een flinke duw gaf. De oude man sloeg bij zijn val tegen de hoek van de tafel en bleef roerloos op de grond liggen. Willy wist er geen raad mee. Kriek bewoog helemaal niet. „Ik dacht dat hij dood was", ver-' klaarde ze later tegen de politie. Of dit zo was is nog niet vast- gesteld. Dr. J. Zeldenrust $an Het gerechtelijk' laboratorium heeft sectie verricht, maar aan gezien het lijk verbrand is, is het moeilijk de doodsoorzaak vast te stellen. Een half uur lang bleef Willy, die volgens de politie een on evenwichtig meisje is, in de ka mer bij de op de grond liggen de Kriek, geleidelijk aan steeds erger in paniek rakende. Ten slotte wist ze geen andere uit weg meer dan het huis in brand te steken, in een poging op die manier zijn dood verklaarbaar te maken. Ze ging naar de keuken, haal de er een blik petroleum, spren kelde een groot deel van de in houd in de kamer rond en stak er daarna de brand in. De gro tendeels uit hout opgetrokken woning brandde in zeer korte tijd als een fakkel. Er bleef niets van over. Intussen was Willy naar de buren gelopen en had daar alarm geslagen. De buren waar schuwden de brandweer, maar die kon zich alleen beperken tot het lokaliseren van de brand. Aanvankelijk werd aangeno men dat Kriek niet. thuis was toen de brand ontstond, maar nadat het huis was afgebrand vond men onder het as zijn lijk. De politie nam Willy routine- getrouw een verhoor af, maar zij gaf tegenstrijdige antwoor den, zodat besloten werd haar aan te houden voor verder ver hoor Zij viel toen spoedig door de mand. Willy woonde vroeger met haar ouders in dezelfde straat en kwam van jongsaf al dik wijls bij Kriek op bezoek. Toen zij wat ouder werd placht zij soms voor de alleenwonende man te zorgen. Enkele jaren ge leden verloor zij haar ouders en de raad voor de kinderbe scherming ging akkoord met het voorstel van Kriek en het tot wees geworden meisje, dat rij bij hem zou komen inwonen. Zij had af en toe werk, betaal de dan een deel van de huur en trad tevens op als hulp in de huishouding. DEN HAAG (SP) KVP-fractie- leider Frans Andriessen heeft een scherp waarschuwingsschot voor de boeg van het kabinet-Den Uyl gelost. Er moet meer haast gemaakt worden met de bezuinigingsoperatie, vindt de KVP-er. Als er niet gauw wat gebeurt, moet premier Den Uyl aan Andriessen in de Tweede Kamer maar eens bomen uitleggen waar het bezuinigingsplan voor de jaren 1977—1980 blijft. Vorig jaar oktober nam de Twee de Kamer een KVP-motie aan, waar in er bij de regering op aangedrongen werd "uiterlijk februari'" een pakket bezuinigingsmaatregelen op tafel te leggen. Het is er nog altijd niet. Andriessen de indiener van de "bezuinigings-miotie" heeft het ka binet al "een maandje" uitstel gege ven. Maar er moet nu spoed achter gezet worden, vindt hij. Als er bin nenkort nog geen maatregelen in het vooruitzicht gesteld, zijn, moet pre mier Den Uyl maar eens "een nadere verklaring" geven waarom 't zo lang duurt, zei de KVP-fractieleider gis teravond in een radio-uitzending van zijn partij. "Met nog langer uitstel laadt het kabinet een bijzonder zwa re verantwoordelijkheid op zich." Andriessen voelt de hete adem van oppositieleider Hans Wiegel van de VVD in de nek. Wiegel heeft vorige week dreigend laten weten dat hij het kabinet openlijk in de Tweede Kamer zal vragen waar de beloofde bezuinigingsmaatregelen blijven, als er niet spoedig wat gebeurt. Binnen een paar weken moet het kabinet van de KVP een "concreet stel maatregelen" op tafel leggen waarin duidelijk gemaakt wordt hoe tot 1980 tien miljard gulden bezui nigd zal worden, "De werkgelegen heid vraag dat", meerit Andriessen. „Gemotiveerd" zal het kabinet daarbij moeten aantonen of er al in 1976 een begin met de bezuinigings operatie gemaakt kan worden, zo is het standpunt van Andriessen. Mi nister Duisenberg (Financiën) heeft zaterdag gezegd dat het nagenoeg onmogelijk is om dit Jaar al 't mes in de overheidsuitgaven te zetten. An driessen "Het kabinetsstandpunt zullen wij in het parlement wel kri tisch bekijken." DEN HAAG (ANP) Schiphol blijft langer dan tot nu toe de enige nationale luchthaven van Nedterland. Dit antwoord heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gegeven op schriftelijke vragen vanuit de Eerste Kamer, gesteld ter voorbereiding van het debat over zijn beleid. ADVERTENTIE RIJSWIJK (ANP) De gisteren begraven taxichauffeur Gerard Hofstede is niet door één maar door twee mannen vermoord. Behalve de 19-jarige Dirk N heeft ook diens 19-jarige boezemvriend Anton V. bekend schoten op Hof stede gelost te -hebben. Een derde medeplichtige - het 16-jarige broer tje van N - heeft alleen de taxi van Hofstede naar een andere plaats gereden. Dit heeft hoofd inspecteur Viskil van de Rijswijk- se politie gisteravond! op een pers conferentie meegedeeld. Vorige week dinsdagnacht stapten Dirk en Anton op de Grote Markt in Den Haag in de taxi van Hof stede. Zij gaven de chauffeur op dracht naar het woonwagenkamp te rijden. Wel hadden zij besloten de rit niet te zullen betalen. Hof stede nam daar bij aankomst op het kamp echter geen genoegen mee. Voor Anton was de tegenwerking van de chauffeur aanleiding een pistool te trekken. Hofstede wist hém dit eóhter af te pakken en richtte het wapen op Anton die op de achterbank zat. Voor Dirk die naast de chauffeur zat was dit het sein zijn revolver te trekken en di rect op de chauffeur te schieten Na het schot dat de chauffeur al leen verwondde, ging hij zijn 16- j'arig broertje Janus halen. Die zou dan de auto kunnen besturen, ter wijl die andere twee Hofstede in bedwang konden houden. De daders hebben de taxi toen van het kamp naar de dichtbij gele gen puinstort gereden. Daar be roofden zij de chauffeur van zijn geld - 300 gulden. Ondanks de smeekbeden van Hofstede hem te lat gaan besloten de da-de jon gens hun enige getuige dood te schieten. Zowel Anton als Dirk vuurden in totaal vijf schoten op de chauffeur af. Na de schoten te hebben gelost leg den de daders het lijk van Hof stede in de kofferbak van de taxi. Zij wilden het met auto en al er gens in het water rijden, aldus hoofdinspecteur Viskil. De rijkunst van Janus bleek echter dusdanig slecht,'dat de auto op een stuk be ton vast kwam te zitten. De jon gens hebben het levenloze lichaam toen weer uit de kofferbak ge haald en naar het 150 meter ver dér gelegen meertje op de puin- stort weggesleept. In het meertje werd het lichaam woensdagmor gen door duikers opgedregd. Behalve de drie jongens houdt de politie ook nog de ouders en een neef vast. "Z ijweten meer van de beide moorden dan zij willen los laten. Daarom zullen wij ze voor lopig aan de tand blijven voelen", aldus Viskil. Evenals afgelopen vrijdag hebben gisteren weer politiemensen het woonwagenkamp doorzocht. Bij het onderzoek vond de politie twee pi stolen, identiek aan waarmee de moorden zijn gepleegd. Het staat echter al vast dat de pistolen die Dirk bij zich had toen hij zich op het bureau meldde zaterdag, de moordwapens zijn. De gisteren gevonden exemplaren waren waar schijnlijk "voor reserve", aldus de politiechef. Hoofdinspectuer Viskil zei gister avond goede hoop te hebben dat ook in de zaak De Krijger binnen enkele dagen volledige duidelijk heid komt. Gedrang op het Haagse Bin nenhof waar gistermiddag enkele honderden taxichauffeurs de ver- keersdoorgang en het midden plein versperden. De taxichauffeursdie uit het he le land naar Den Haag waren ge komen om de begrafenis van hun vermoorde collega Hofstede bij te wonen eisten een onderhoud met minister Westerterp. Op herhaald „verzoek" kwam de bewindsman inderdaad naar het Binnenhof om met een delegatie van dé chauffeurs te praten. Tijdens het overleg benadrukte de minister dat de ingestelde com missie die zich bezighoudt met het vraagstuk van de rechtsbe scherming voor taxichauffeurs nu echt binnen een maand met haar werkzaamheden klaar moet zijn. den in de groei van het luchtvervoer. Er is dan ook een nieuwe prognose gemaakt, gebaseerd op d!e huidige in richten met betrekking tot die groei. In de nieuwe prognose staat, dat in 1985 een aantal passagiersbewegin gen verwacht kan worden dat ligt tusen 16 tussen 40 prognose verwachtte voor 1985 tus sen de 24 en 30 miljoen passagiers bewegingen en voor 2000 tussen 60 en 100 miljoen. tweede luchthaven. De bewindsman deelde de Eerste Kamer mee, dat die vijfde baan Schip hol 50.000 vliegbewegingen extra op levert. De verzadiging van deze lucht haven zou dan, in de tijd gezien, met vier tot vijf jaar kunnen worden uifc- 20 miljoen en in 2000 gesteld. i 60 miljoen. De oude Minister Westerterp heeft de Eer ste Kamer verder meegedeeld dat hij graag riet dat de KLM bij de uitbrei ding of vernieuwing van haar lucht vloot koopt in Nederland of andere CITROEN MEMO V/haag de Citroénagent informatie over ♦GS Consumentenrapport ♦Leasing Voorjaarsaktie '76 Honderden hooldprijzen. "Uit deze cijfers mag niet zonder Europese landen. Hij kan de KLM ROTTERDAM (ANP) De kans dat de monarchie ongeschonden uit de Lockheed-affaire, komt is niet erg groot. Dit is de mening van prof. mr. W. G. Verkruisen, hoogleraar staatsrecht aan de Erasmus universiteit in R'dam. In een vraaggesprek met het uni versiteitsblad Quod Novum legt hij uit, waarom hii enige tijd ge leden de stelling 'poneerde, dat koningin Juliana eventueel niet zal dralen met aftreden. Zelfs als er geen laakbare han delingen van prins Bernhard be wezen worden dan nog blijft er de mogelijkheid dat prins Bernhard zich in een periode van een be langrijke beslissing niet voldoen de vrij heeft opgesteld van zijn vriend Fred Meuser. In dat ge val is de regering, aldus prof. Verkruijsen, verplicht haai* ver antwoordelijkheid voor het doen en laten van de prins van de hand te wijzen. Maar voor die tijd zal koningin Juliana al lang de persoonlijke consequenties heb ben getrokken. Hij baseert die veronderstel ling op de bevinding, dat de ko ningin zich in staatsrechtelijke zaken altijd zeer zuiver heeft op gesteld. En wanneer prins Bern hard in het geding is, aldus Ver kruijsen, is er een staatsrechte lijke kwestie. Want ook al kent Nederland nog geen wet, die re gelt welke teden van de Konink lijke familie tot het koninklijk huis behoren, toch mag men naar de mening van Verkruijsen rustig stellen dat prins Bernhard er een de conclusie getrokken worden dat het tijdstip van vollopen van Schiphol zeer belangrijk naar de toe komst zal worden verschoven", aldus minister Westerterp. 'De capaciteit van de luchthaven wordt namelijk niet bepaald door het aantal passa giersbewegingen, dioch dioor het aan tal vliegtuigbewegingen." In de oude prognoses werd volgens de bewindsman een zeer belangrijk deel van die groei van het luchtver keer opgevangen d'oor steeds groter wordende vliegtuigen. Er dient even wel rekening mee gehouden te wor den dat als gevolg van de recessie, eerst op een later tijdstip zal worden overgegaan tot de aanschaf van gro tere vliegtuigen. Minister Westerterp kan nog geen beslissing nemen over het al dan niet aanleggen van een eventuele vijfde baan op Schiphol. De problematiek van die baan hangt ten nauwste sa men met die van een eventuele twee de luchthaven in Nederland. De Rijks planologische commissie moet de re gering van advies dienen over beide problemen, aan de hand van de op gestelde nieuwe prognose over het aantal verwachte passagiersbewegin- dat overigens niet voorschrijven, dat de maatschappij dat zelfstandig beslist. Laat boeren maar samen ploegen..." Zes ja doodslag ar voor BREDA (SP) De rechtbank in Breda heeft gisteren de 40-jarige Turk S. H. uit Tilburg wegens dood slag veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. Tegen de man was zeven jaai geëist. De Turk heeft in oktober vorig jaar de 57-jarige H. van Puyenbroek bij een zomerhuisje in de Tilburgse bos- Den Haag (SP) De voorzitter van de Tweede Kamer, der. Vondeling, verafschuwt staatsbezoeken. „Ieder land zucht er mensen die a deelnemen balen Kamervoorzitter. Staatsbezoeken zoals die nu worden afgelegd zijn volstrekt uit de tijd, meent Vondeling. Het belangrijkste bezwaar is volgens hem dat een land gebracht heeft. „Mijn idee is dat er een allesomvattende ontmoe ting zou moeten plaatsvinden tussen onder. Alle officiële Denen en Nederlanders", zegt hij, bezoek „Laten de boeren tijdens zo'n staatsbezoek eens samen gaan ploegen, laat ze gezamenlijk de koeien melken". Ook een voetbal- of een. roeiwedstrijd tussen Denemar ken en Nederland zou hem wel wat lijken. „Het gaat om werkelijke n", vindt contact brengen van de bevolkingen de verwezenlijking van het staatsbe- het bezoekende het zoek-nieuwe-stijl. „Als anderen het ontvangende land uit het oog is doen, doen wij het ook, zeggen daar. Maar dat vind ik gewoon met 28 messteken om het leven Kamervoorzitter Vondeling pleit onzin. Waarom zouden wij eens niet etaatsbezoek-nieuwe-stijl. wat anders mogen doen dan een gebracht. De rechtbank verwierp het beroep op noodweer van de verdach te omdat deze zelf een mes had mee genomen en bloedsporen hadden uit- „Het moet allemaal eigentijdser' ander land? Zo gebeurt vindt hij. iets", zegt Vondeliqg in „Nieuws- Als voorbeeld noemt Vondeling het poortnieuws", het orgaan van het perscentrum. Hij daagt premier Den Uyl en minister Van der Stoel (buitenland- wat Assen De officier van Justitie in Assen zal in het proces tegen de zeven Zuidm-olukse treinkapers waarschijnlijk geen ex-gijzelaars als getuige oproepen. Men is namelijk bevreesd voor emotionele taferelen in de rechtszaal. Het proces begint morgenochtend en zal drie dagen duren. Verwacht wordt dat de verdediger van de Molukse jongeren mr. H.W.J. Droesen wel een of twee ex-gijze laars voor de rechtbank verzoekt als getuige k diecharge. Waarschijnlijk zullen dat de heren Prins („de dokter") en Timmer (de dominee") zijn. De hoofdredacteur van het Nieuws blad van het Noorden, de heer G. Vaders, die na afloop van de gijzeling zijn dagboek publiceerde, is niet als getuige gevraagd. Hij zal dat proces wel bijwonen: „Als Journalist," zoals hij zegt. De zeven Mohikkers, die op 2 december van het vorig Jaar de treinkaping bij Wijster uitvoerden, staan allen terecht wegens moord op soldaat L.F. Bulter. De aanklacht vermeldt verder wederrechtelijke vrijheidsberoving, welke de dood van NS-machinist Braams tengevolge had en verboden vuurwapenbezit. Tegen twee verdachten is een aanklacht ingediend wegens moord op E.J. Bierling. Hij was de man, die op de derde dag van de kaping werd geëxecuteerd. De verdachten in het proces te Assen zijn( Paulus S. (25), Cornelis A.H. (23). Elisa J.H. (24). Jacobus T. (26), Albert S. (22), Cornelis T. (19) en Jacob M. (21). In Assen zijn bijzonder strenge veiligheidsmaatregelen genomen. De zitttingen beginnen in verband met de omvangrijkheid van de zaak, 's morgens al om half negen, en worden om de twee uur voor een korte pauze onderbroken. Geen mens kan in of uit het gerechtsge bouw, zonder enkele keren gecontro leerd en gefouilleerd te zijn. De beveiliging is, voor zover het de gang van zaken in het gebouw betreft, in banden gelegd van de Rijkspolitie. Daarbuiten is het de gemeentepolitie van Assen, die zorg draagt voor de afscherming. Inspecteur Vervijlberg van de Rijkspolitie: „Hoe die beveiliging is geregeld, hoeveel mensen erbij zijn ingeschakeld, is geheim". „Wanneer we over beveiliging praten, gaan we natuurlijk niet van te voren uitleggen, hoe we dat doen". Eenzelfde antwoord kwam van de gemeentepolitie. Er bestaat een enorme belangstelling voor het proces tegen de zeven Jongeren uit Bovensmilde, die enkele dagen geleden tegen de president van de RMS, ir. A. Manusama hebben gezegd, hun straf rustig af te wachten en de consequenties van hun daden te zullen aanvaarden. Ruim zestig verslaggevers uit binnen- en buitenland zullen het proces bijwonen. zaken) uit doen. Overigens gelooft Vondeling dat er in het kabinet-Den Uyl wel verschillende ministers zitten die zijn ideeën steunen. Ook de meeste secretarissen-generaal voelen volgens hem wel voor een aanpassing van het staatsbezoek. „Het enige nadeel dat er voor hen in zit is dat ze een ridderorde minder krijgen". DEN HAAG (ANP) De Amster dammer Jac. Huysen is, door de voorzitter van het centraal stembu reau, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard. Hij heeft enke le weken tijd om te beslissen of de ze benoeming al dan niet wordt aan genomen. De benoemd-verklaring geschiedde, omdat er in de Tweede Kamer een vakature is, ontstaan door het ver trek van mr. W. Scholten (CHU). die lid van de Raad van State gewor den is. De heer Huysen. die enkele Jaren geleden reeds deel uitmaakte van de Tweede Kamer en tot CHU-fractie behoorde, heeft inmid dels voor het lidmaatschap van de CHU bedankt. Voor hij zijn beslis sing neemt over het aannemen van de benoeming wil hij "n gesprek voe ren met de CHU-fractievoorzitter dr. R. J. H. Kruisinga.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7