Akkoord met plan voor sloop Gast- en Weeshuis* HET CDA GEEN FOLKLORE' Miljoenenbrand in Amsterdam LEZERS SCHRIJVEN BANG Norbert Schmelzer in Alkemade: DINSDAG 9 MAART 1976 Renovatie 'uidstïaater h^at?™* het r Pannen zijn ver- in het midden 't Mallegat dat ook de plek waar nu nog de omstre-nog slechts een trucage van onze m i hoogte van het wezenlijkt. Links de brandweer- gaat verdwijnen en rechts ,Jaag- den gebouwen staan. Deze foto is fotograaf Jaap van Duyn. ,ast- en Weeshuis uit komen garage met daarboven woningen, bouw" in drie tot vier étages op -ATWIJK Burgemeester en wethouders van Katwijk ijn bereid om hun medewerking te verlenen aan het mo- ;elijk maken van de bouw van 56 bejaardenwoningen op ie grond waarop momenteel nog Gast- en Weeshuis staan. Ï'e stichting Bejaardenzorg Hervormd Gast- en Weeshuis eeft een nieuw plan laten ontwerpen voor die grond aan e Voorstraat. >oor (os V. da Meer I Het plan voorziet in afbraak van eze twee panden waarover de laat- tijd zoveel te doen is geweest, ovendien is in deze nieuwe schets (ït geplande dienstencentrum weg laten. In een brief aan de Katwijk- gemeenteraad over deze mate- estipuleren B en W dat zij een ïfinitieve beslissing uiteraard niet •rder zullen nemen dan nadat hen J_pt aangepaste bouwplan heeft be- Jikt. Het college schrijft de raad dat bewel het in principe bereid is Medewerking te verlenen aan dit !an, het niet is uitgesloten dat _iarin nog een aantal wijzigingen ■*vil worden aangebracht. B en W: Afgezien van de vraag of het plan "lil worden uitgevoerd, zoals op de ïans ingediende schets is aangege ven moet wat de stedebouwkunaige aint van deze zaak betreft wel borden geconcludeerd dat de bestem ming die aan deze grond is gege ven in het doelplan Tramstraat door het plan blijft gehandhaafd. Gege ven het feit dat voor dit gebieds deel een voorbereidingsbesluit van kracht is, kan aan de totstandko ming van dit bouwplan dus mede werking worden verleend". Bezwaren Nadat burgemeester en wethouders in hun brief hebben geconstateerd dat het bestuur van de stichting deze grond heeft laten ontwerpen, schrijven zij dat er 36 bezwaar schriften zijn ingediend tegen de plannenmakerij voor deze grond. Slechts één brief eohter meldt wel ke bezwaren er zijn. Deze is van de "Commissie tot Behoud en We deropbouw van Katwijk". Zij valt de plannen op liefst acht punten aan. B en W geven in huai brief 'aan de raad reacties op deze punten. Wanneer de bezwaarmakers stel len dat met slopen en nieuwbouw er een stuk bebouwing op die grond komt die niet overeenstemt met de omgeving ("Het typische Kat- wijkse klimaat wordt geschonden") schrijven B en W als reactie: "De bouw van het bejaardencom plex zal met de omgeving geen con trast vormen. Aan de Zuidstraat zal een nieuwe brandweergarage wor den gebouwd met daarboven wonin gen. De paaiden Voorstraat 81 en 83 zullen over enkele jaren even eens worden gesloopt waardoor voor de Nieuwe Kerk een plein c.q. groen strook kan ontstaan. De bebouwing aan het deel van de Voorstraat tegenover e Nieuwe kerk is eigentijds, terwijl aan de Tram straat onlangs nieuwbouw is verre zen. Dat nieuwbouw in dit deel zou svij te moeten be- Gevoels waarde De commissie heeft als tweede grote bezwaar tegen slopen dat de panden een grote gevoelswaarde heb ben bij een groot deel van de Kat- wijkse bevolking. Het antwoord van het college: "De sloop van Gast- en- Weeshuis was reeds voorzien bij de vaststelling van het deelplan Tram straat. Daartegen is destijds geen bezwaar gemaakt. Bovendien is nooit gebleken dat de historische waarde van deze panden zo groot is dat ze daarom op de monumentenlijst zou den moeten worden geplaatst". Vervolgens is de actiegroep van mening dat aan de panden een zin volle bestemming kan worden gege ven. Burgemeester en wethouders daarover: "Het is vrijwel onmogelijk aan Gast- en Weeshuis een andere bestemming te geven, omdat ze geen eigendom van de gemeente zijn omdat ze niet aan de eisen van deze tijd voldoen, daar verbouwen erg duur zal zijn en omdat aan de grond met die bejaardenwoningen toch een zinvolle bestemming wordt gegeven". Bovendien schrijven B en W aan de raad dat de bewoners van öe Tramstraat op grond van het be stemmingsplan mogen, verwachten dat Gast- en Weeshuis worden ge sloopt: "Het is niet ondenkbaar dat bij handhaving van deze gebouwen de bewoners een schadeclaim bij de gemeente zullen indienen", aldus het college. Het stipt verder aan dat slo pen gunstig is in verband met de tweede vloedkering die moet worden aangelegd. Dat is zo op een goed kope manier mogelijk. De laatste bezwaren van de com missie hebben betrekking op haar mening dat door de sloop Katwijk "nog onaantrekkelijker" wordt voor de toeristen ("De VVV krijgt er een stukje onverkoopbaar Katwijk bij") Het college werpt tegen: "Wij delen de mening niet dat deze panden zo'n aantrekkingskracht hebben op de toe rist dat Katwijk, wanneer ze zouden zijn gesloopt, hierdoor minder aan trekkelijk zou worden. Van de VVV werd geen bezwaarschrift ontvan gen". Gemeenteraad De gemeenteraad van Katwijk zal tijdens zijn vergadering van don derdag 25 maart met deze brief van B en W vooralsnog twee punten te behandelen krijgen ten aanzien van de grond van Gast- en Weeshuis aan de Voorstraat. Het tweede punt is het plan dat een Katwijkse project ontwikkelaar gaat maken voor de "Commissie tot Behoud en Weder opbouw van Katwijk". Dat plan zal voorzien in handhaving van Gast en Weeshuis (t.b.v. kamerbewoners, museum, dienstencentrum e.d.) plus de bouw van bejaardenwoningen op de strook grond achter beide pan den. De renovatie in de "Tuinstadswyk" is een overbodige besteding van tien duizenden guldens gemeenschapsgeld. Vele bewoners wensen namelijk niet te renoveren omdat ze tevreden zijn met hun huis, of omdat ze zelf in de loop der jaren al vele duizenden guldens aan hun huis hebben besteed Onder andere aan het maken van douche of badkamer .betimmering, nieuwe keukeninstallatie, nieuwe pla fonds, schilder-, behang- en tegel werk enz. Renovatie betekent voor deze bewoners dat ze er alleen slech ter op werden. Die f 3.000,- vergoeding is in de verste verte niet toereikend om de woning weer aan te kleden, zoals zij dat wensen. En bovendien is er nog de ellende van tweemaal verhuizen en waarheen? Als we dan in de proef woningen gezien hebben dat er goede muren afgebroken worden voor gips plaatmuurtjes, waar praktisch niets aan bevestigd kan worden, dan vraag je je af waarvoor dat zo moet. Het zelfde geldt voor de vervanging van de wasbak in de douche, die er de eerste dag de beste al bij hing, en de vervanging van goede kasten door losse. Het antwoord op deze vragen is dat de woningbouwvereniging in gebre ke is gebleven. Men heeft verzuimd tijdig verbeteringen aan te brengen, zoals douchecellen en nieuwe aan rechten. Als het onderhoud naar be horen geschied was. had de renovatie voor een groot aantal panden totaal overbodig geweest. Zeker in 8 alO jaar is er geen kwast verf meer op de woningen gesmeerd. Naar lekkages werd zeer vluchtig gekeken. Degenen, die steeds zelf de kosten van verbe tering hebben gedragen, moeten nu met de renovatie weer de lasten van het achterstallige onderhoud dragen. Wat kunnen zij die hun pand vol gens de rege'ls bewonen en bezwaren tegen de renovatie hebben nu neg doen? Wel, gewoon weigeren mee te werken. Enkele bewoners zijn om meer informatie te krijgen naar het stadhuis gestapt en hebben een on derhoud gehad met de hoofdambte naar voor Volkshuisvesting. Zij zijn daar welwilend ontvangen en hebben een openhartig gesprek gehad. Op onze vraag bevestigde hij dat reno vatie op geheel vrijwillige basis ge schiedt en er geen wet bestaat die tot renovatie kan dwingen. U hoeft dus niets toe te staan. Alleen nood zakelijke vernieuwingen van dat wat door ouderdom verrot is. Maar dat kunt u zelf constateren. De woning bouwvereniging blijft verplicht de no dige reparaties aan te brengen, die door u aangevraagd werden, ook wanneer u de renovatie niet wilt. Inmiddels zijn de panden Kastan jekade 1 t/m 13 leeg. De bewoners zijn stuk voor stuk bewerkt door Wel zij nsraad, bestuur van de woning bouwvereniging en de architect. Voorgegeven is. dat zij wel verplicht waren hun woning te verlaten. En kele bewoners hebben spijt hieraan gevolg te hebben gegeven. Van inspraak is trouwens weinig terecht gekomen. Al in december 1972 kwam er een eerste brief over reno vatie. Bijgevoegd is een schets als een eerste oriëntering. In Juni '74 komt er een tweede brief, waarin staat dat de heer Beemer van de Welzijnsraad de inspraak ^al rege len en dat er proefwoningen gereno veerd zullen worden. Op 3 juni '74 wordt de eerste bewonersbespreking gehouden. De vragensteller^" verloopt shaotisch en is onvruchtbaar. Op 5 september is er weer een bespreking. Het plan om de woningen ook via een -achterpad bereikbaar te maken wordt afgewezen met 23 tegen 9 stem- Tenslotte november '75: op een bij eenkomst worden de bewoners ge ïnformeerd over de hoogte van de huren na de renovatie. Wie instem de met de nieuwe huur tekende ook direct voor de renovatie wat niet duidelijk gezegd werd. Voor plan I omvattende 208 wonin gen zijn groepsgewijs vijf bewoners- avonden gehouden. In totaal hebben slechts 87 personen hun handteke ning gezet. De secretaris, de heer Meerburg, noemde zelfs dit aantal neg dubieus. Duidelijk is wel dat vele bewoners van het plan I niet wensen Dit bovenstaande is niet bedoe'd om de renovatie tegen te werken. Want daar waar bewoners het zelf willen, cmdat er nooit iets aan de woningen is gedaan of werkelijke (zo als uitbreiding) het gevolg zijn, jui chen wij van harte toe, dat er ein delijk iets gebeurt. Maar mensen die gen renovatie willen moet dat niet opgedrongen worden. C. DE GEUS. Tulpenstraat 17. Leiden (mede namens andere be- de Tuinstadswijk) Hondepoep KATWIJK De commissie tot behoud en wederopbouw in Katwijk heeft gisteravond ge reageerd op de principe- uitspraak van B en W omtrent het besluit, het Gast- en Wees huis te slopen. De commissie is bang. als in het definitieve plan van de re genten de bebouwingsgrenzen niet worden overschreden, het plan niet meer ter inzage wordt gelegd aan het publiek. De oommlsBië betreurt 'i dat verwezenlijking van 'n nieuw plan. Wat de commissie erg heeft ge troffen in de brief van B en W. is dat zij vinden dat de bouw yan een bejaardencomplex geen contrast zal vormen met de om geving en dat nieuwbouw in dit gedeelte niet misstaat. De commissie vindt, da' B en W uitgaat van de veel bekriti seerde nieuwbouw zoals langs de Tramstraat en de nog te bou wen brandweergarage aan de Zuidstraat. Bejaarden, er bestaat een wetje over de hondepoep. Ja. er zijn zelfs hon- depoepcontroleurs. Twee mannen in een auto (milieuvervuiling). Pas dus op, laat uw beste vriend niets per ongeluk op de stoep doen. Helaas is dat mij per ongeluk 13 februari j.l. overkomen. Ik liet mijn hondje uit op het grasveld aan de Kanaalweg. Zo als gewoonlijk ging ik na de plicht plegingen van mijn beestje via de Roomburgerlaan op weg naar huis. Helaas gebeurde iets wat ik niet had voorzien. Toen ik over een rozen struik gebogen stond om de loten te bewonderen, stond ook mijn hondje naast mij. Ik wilde weer verder gaan maar dat werd helaas verhinderd omdat mijn beestje nogmaals iets zat te doen. Daar ik net zoals ieder mens bij dergelijke gelegenheden niet van de w c. getrokken wil worden, deed ik dat ook niet bij mijn hond. Maar ach mijn dierenliefde werd bestraft met een boete van f 5.05. Weer verder gaande hoorde ik achter mij schreeuwen. Achteromkijkend zag ik een auto midden op de weg staan, met beide portieren open en 2 als echte politie geklede mannen kwa men op mij af. De ene pseudo-agent roept: dat heeft uw hond gedaan. Ik zeg: ja mijnheer dat weet ik. De tweede man zegt met veel vertoon van macht: Dat zal u centen kosten. Hebt u geld bij u? Dat kost u vijf gulden. Na enig geharrewar over naam en geboortedatum betaalde ik met een briefje van tien. Mijn verbazing werd steeds groter toen geen van beiden vijf gulden kon teruggeven. Misschien kan men dergelijke mensen in het vervolg wisselgeld meegeven. Ik heb uiteindelijk mijn boete kunnen vol doen met drie gulden en een rijks daalder. Maar zelfs die vijftig cent konden ze met z'n tweeën niet op brengen. Omdat ze niet verder kwa men dan 45 cent, heb ik ze maar vijf cent fooi gegeven .Om van het ver velende gedoe af te zijn.' Kijk mede-aow-ertjes: dat een hond niet op de stoep mag poepen, dat weet ik wel. Velen van u misschien niet. En dat daarvoor van uw laagste Inkomen nog geld geëist wordt, weten velen zeer zeker niet. Waar dat geld voor gebruikt wordt zou ik graag wil len weten. Misschien moet hier een, oud-directeur voor het niets-doen van worden betaald. Of moeten de kosten van de burgemeesterswoning op deze wijze bij elkaar worden ge bracht? Mijn suggestie: laat deze mensen lichte baantjes bij ons onderbezet po litieapparaat verrichten. Zodat ze zich wat meer kunnen bemoeien met de bescherming van de mens, die door de genoemde onderbezetting nog wel eens te wensen overlaat. Dat lijkt me tenminste zinvol werk. D. J. VAN ROSSUM, Goejestraat 10. Leiden. -ALKEMADE Norbert Schmel zer, de voormalige minister van buitenlandse zaken, heeft gister avond in Alkemade gezegd, dat "het CDA geen folklore is, die uit- 3 sluitend binnen Alkemade of in - Nederland bestaan." Eij deed deze uitspraak op een bij eenkomst van de christen demo craten. ^pveral," aldus drs. Schmelzer, "ook Ujic internationaal verband tref je *peen hechte christen-democratische gedachte aan. Binnen de Europe se Gemeenschap vind je op het ogenblik vier grondstromingenso cialisten, christen-democraten, li beralen en communisten. De so cialisten vormen het grootste blok en dan komen de christen-demo craten. We hebben echter het idee, dat de band binnen de christen democraten sterker is dan de band binnen de socialisten. Als je bij voorbeeld kijkt naar de Engelse la bour partij, die tegen de toetreding tot de Europese Gemeenschap was Leiden wacht op verordening brandpreventie LEIDEN De gemeente Leiden ieerkt op dit ogenblik aan de voor bereiding van een zogenaamde ïfcrandpreventieverordening", waarin e oorschriften worden gegeven om Jket brandgevaar zoveel mogelijk te 3 eperken. De verordening werd giste- ls-n door het PvdA-raadslid Peters ®&r sprake gebracht in de gemeente- h^ke commissie voor algemene en sstuurlijke aangelegenheden. In een toelichting merkte brand weercommandant Broeshart op, dat de brandpreventiecontrole in Leiden op dit ogenblik wordt uitgeoefend in alle nieuwe gebouwen. In bestaande gebouwen is die niet volledig gezien het ontbreken van voldoende man kracht. „Vooral aan bedrijven die niet onder de hinderwet vallen kun nen we bijna niets doen", aldus de Leidse brandweercommandant, die in dit verband de studentenhuisvesting noemde. Overigens zal de brandpreventie officier van het Leidse korps, de heer Bijlsma, met ingang van 1 april ver huizen naar de regionale brandweer Leiden. Het zal volgens Vis dan noodzakelijk zijn voor Leiden een nieuwe man te vinden, die de taak van Bijlsim en de Duitse SPD, die hier fel voor was. dan blijkt wel dat daar nog geenszins sprake is van een een heid." Vervolgens ging Schmelzer in op twee belangrijke vragen die met betrek king tot het Christen Democratisch Appèl een rol spelen. Allereerst ver klaarde hij de rol van de bijbel, he' evangelie, als grondslag voor het CDA. Volgens Schmelzer kun je in de politiek geen opportunisme bedrijven en moeten Je denkbeel den op een bepaalde overtuiging steunen. „Het,CDA neemt die bij bel als overtuiging. Uiteraard is er een aantal zaken dat niet uit de bijbel is te halen, zoals welk per centage van het nationaal inko men je voor defensie moet uittrek ken, maar de bijbel geeft wel al gemene richtlijnen. Zo spreekt het boek over het feit dat de mens slechts een rentmeesterschap over zijn talenten uitoefent en dat ver wacht wordt dat hij hier naar be horen mee omspringt. Dus dat de mens in harmonie samenleeft met zijn medemens en dat de sterkere opkomt, de verantwoordelijkheid draagt, voor de zwakkere." „Voorts is het CDA op grond van de bijbel van mening dat het recht al tijd boven de belangen gaat. De partij wijst", volgens Schmelzer. „een klassestrijd dan ook beslist af. Daardoor Juist, zijn de confessione le partijen echte volkspartijen. Het gehele volk, werkgever en werknemer, kan zich er in thuis voelen." De vrij heid van het onderwijs, van parti culier initiatief en van creativiteit zijn andere door Schmelzer opge noemde punten. De tweede vraag die Schmelzer aan roerde, was of men; nu de KVP en d~ ARP in het kabinet zitten en de CBU niet. wel tot de vorming van één partij kan komen. Hij vond beslist van wel. Huisvesting Myn moeder heeft een groot eigen huis dat door een gezin van zes tot acht personen bewoond kan worden. Alleen heeft zy reeds drie jaar een A-urgentie. Toen zij onlangs weer by Bureau Huisvesting informeerde, vertelde men haar dat zy enkel maar in aanmerking kan komen voor een koopruil, waar zy op haar leeftyd beslist niet meer aan begint. Waar voor dan die urgentieverklaring? Nu heeft zij al twee huisjes op de Morsweg "aangebracht", die nu al een hele tyd leeg staan. De woning bouwvereniging zegt dat ze eerst toe stemming van Bureau Huisvesting moet hebben om ze toe te kunnen wijzen! Als mijn moeder dit dan weer daar vertelt, dan is de desbetreffen de chef of ambtenaar weer met va kantie of verlof, al drie jaar dezelfde smoesjes. En maar klagen dat zoveel alleen staande mensen in die grote huizen blijven wonen. Maar Huisvesting is de schuldige dat zy daar vaak tegen hun zin in zitten. E. MOLENAAR. Gerard Brandtstraat 4, Leiden. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse brandweer heeft de afge lopen nacht tot diep in de ochtend een brand bestreden op het indus trieterrein bij de Van Hallstraat in Amsterdam-west, waar tenslotte een grote loods van Electronics Neder land b.v. met geïmporteerde radio- en televisieapparatuur geheel af brandde. Ook een klein confectiebe drijf, Sunny Dresses, waar de brand om 2 uur 's nachts door onbekende oorzaak ontstond, ging verloren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade bij Electronics loopt volgens een zegs man in de miljoenen, bij het con- fectiebedrijf beperkt zij zich tot en- waterkanonnen. Toch duurde het kele tonnen. tweeëneenhalfuur voor men de De brandweer bestreed het vuur brand meester was en de nablussing met groot materieel: 12 lage druk- duurde de gehele ochtend voort, stralen, een hoge drukstraal en drie Bij een andere brand, eveneens in Amsterdam, kwam gistermiddag een driejarig kind om het leven. De brand ontstond op de eerste verdie ping van een pand in d° Ortelius- straat, waar zich een moeder met zeven kinderen bevond. Er is ver moedelijk met vuur gespeeld. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de moeder er niet in slaag de alle kinderen in veiligheid te brengen. Ze moest totaal overstuur naar een ziekenhuis worden ge bracht. De eerste en derde verdieping brandden geheel uit, de tweede bleef redelijk gespaard. De deuren en ra men waren daar hermetisch geslo ten. i Bureau Huisves- 1/ Mevrouw Molenaar heeft inder tijd een urgentiebewys gekregen om haar in de gelegenheid te stellen zelf een kleinere, particuliere woning te betrekken. Ze heeft daartoe een aan tal mogelijkheden omdat haar hui dige, grote woning haar eigendom is. Ze kan deze woning verkopen en een kleinere woning kopen, ze kan koopruil plegen, ze kan ruilen met iemand die haar een huurwoning aanbiedt, enz. 2/Dat haar huidige woning geschikt is voor een groot gezin, is ongetwij feld waar. Echter, Bureau Huisves ting mag niet eisen dat er weer een groot gezin inkomt, omdat de wet stelt dat voor woningen ,die laatste lijk bewoond zijn door de eigenaar, geen bezettingsnorm geldt. Dus als een vrygezel de woning voor zichzelf zou kopen, kan de woonvergunning hem niet geweigerd worden, mits het een Leidenaar betreft. De erva ring heeft Bureau Huisvesting ge leerd dat dit soort dingen gebeuren. 3/ Bureau Huisvesting heeft een zeer lange wachtlijst voor alleen staanden en ook mevrouw Molenaar zal op haar beurt moeten wachten. 4/ Als mevrouw Molenaar een chef wil spreken, moet ze, net als iedereen een afspraak maken. Dat heeft ze in middels gedaan en ze wordt normaal ontvangen. LEIDEN De kring Leiden van de KVP houdt op woensdag 24 maart een vergadering in de Scheppings- kerk in Leiderdorp. Belangrijkste agendapunten zijn de behandeling van het Jaarverslag over 1975 en een lezing van staatssecretaris mr. J. van Rooyen «financiën) over het miljar denprobleem van de regering Den Uyl. Na deze lezing is gelegenheid tot discussie. De vergadering begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4