Verwijten aan adres kunst"- commissie Middelmatige quiz in stadhuis Touwtrekken om machtiging en mast voor kabeltelevisie 99 Vragen over nut van jumelage Gezien bij DINSDAG 9 MAART 1976 Rob Blöte: niet capabel om deskundig te oordelen LEIDEN Zowel het PSP-raadslid Anne v.d. Zande als de PvdA-er Peters hebben gisteravond in de ge meentelijke commissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegenhe den vraagtekens geplaatst bij het nut van internationale uitwisselin gen tussen gemeenten, de zogenaam de "jumelage". Anne v.d. Zande: "Ik zou wel eens willen weten. Wat levert zo'n hele uitwisseling nou op? Ik heb er nooit meer van gemerkt dan een reisverslag". Ze vond het tijd. worden dat er eens onderzocht zal worden of de deelnemers nu werkelijk vinden dat ze er enig nut van hebben gehad. Burgemeester Vis vond de tijd voor een dergelijke "evaluatie" nog niet rijp. Hij vond de periode die ligt tussen de officiële raadsgoedkeuring van de jumelage (in oktober 1974) en nu nog te kort om een uitgewo gen oordeel te kunnen vellen. "Het groeiproces is pas op gang geko men", aldus burgemeester Vis.' Peters vond het bezwaar van de Jumelage dat de "uitwisseling" in de loop der jaren een apart leven dreigt te gaan leiden. Hij zei de voor keur te geven aan een incidentele uitwisseling. "Volgens mij heeft dat meer effect dan het laten voortslof- fen van bestaande zaken", aldus Peters. Zijn partijgenoot Van der Horst was het met die opvatting be slist niet eens. De contacten met andere gemeenten noemde hij erg leerzaam en nuttig. Overigens werd gisteravond beslist dat er geen officiële uitwisseling zal ontstaan met de gemeente Gent in België. Weliswaar is er een Leidse deputatie uitgenodigd om in september de pacificatiefeesten bij te wonen, maar op een tegen bezoek hoeven de Gentenaren voor lopig niet te rekenen, aldus burge meerster Vis. "We weten zelfs niet of we financieel in staat zijn de jumelage met Oxford en Krefeld volledig in stand te houden'. Kunstenaar Blöte: volkomen dilettanten. LEIDEN Ondanks het feit dat minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) de vorming van een mini-provincie Leiden heeft la ten vallen wil de gemeente Leiden tocli proberen het belang van zo'n provincie bij parlement en provin cie duidelijk te maken. Daarom wordt od het ogenblik ambtelijk een pleit nota voorbereid. Burgemeester Vis hield de ieden van de gemeentelijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden gisteravond voor dat Lei den niet op veel steun behoeft te rekenen van andere gemeenten uit de omgeving. "De onlangs in Lei derdorp gehouden bijeenkomst heeft geleerd, dat er weinig gemeenten Leiden gaat toch nog pleiten voor „mini-provincie" zijn die bereid zijn om de vorming vaD een miniprovincie Leiden te be pleiten". Desgevraagd zei burgemeester Vis niet de indruk te hebben dat de gemeenten uit de Leidse regio eer ander standpunt hebben ingeno men sinds bekend is geworden, dat er niet 26 maar 24 mini-provincies zullen komen en dat "Leiden" en "het Gooi" zijn geschrapt. "Al blijft voor mij een groot vraagteken of Alphen aan den Rijn nu wel zo en thousiast zal zijn wanneer men in een provincie met Dordrecht wordt ondergebracht. Toen "Leiden" nog niet was geschrapt had men in Al phen nog gedacht aan mogelijk heden voor een midden-Holland-pro- Volgens CDA-er Vink maakt het niet zo erg veel uit of de gemeen te in de Leidse regio nu bij een provincie Leiden of een provincie Den Haag zullen komen. Het ver schil tussen Den Haag en Leiden was volgens hem hetzelfde onder scheid als tussen hangen en wurgen. LEIDEN De Wassenaar se kunste naar Rob Blöte heeft in een reeks brieven aan de gemeenteraad, het ministerie van Sociale Zaken en de Tweede Kamercommissie voor ver zoekschriften grote bezwaren ge maakt tegen de wijze waarop in Leiden de Commissie Complemen taire Arbeidsvoorziening Beelden de Kunstenaars (CCABK) functio neert. Deze commissie houdt zich bezig met het beoordelen van werk dat kunstenaars uit de Leidse regio insturen voor aankoop door de overheid in het kader van de contraprestatieregeling. Hij beschuldigt de gemeente Leiden van het tolereren van onrechtma tigheden, omdat de CCABK niet overeenkomstig de richtlijnen van het ministerie zou zijn samenge steld. In artikel vijf van dat ad/vies wordt namelijk gesproken over een commissie van vijf, waarvan drie leden uit hoofde van deskundig heid op het gebied van de beel dende kunst worden benoemd. De bevoegdheid om te benoemen is in handen van burgemeester en wethouders. Blöte nu, maakt bezwaar tegen de huidige commissie, waarin maar één kunsthistoricus zitting heeft. "Als in de richtlijnen wordt ge sproken over drie deskundigen, dan moeten dat ook werkelijk deskun digen zijn en niet", zoals hij het in zijn brieven omschrijft "schil ders zonder aantoonbare opleiding in de recentie kunsthistorie" en "volkomen dilettanten". "Zoals het er nu voor staat", zo ver volgt hij, "is de commissie een met opzet klein gehouden vrienden kring. Wanneer je zelf iets goeds kunt maken, wil dat nog niet zeg gen dat Je daardoor zonder meer kunt oordelen over het werk van anderen. Van Gogh werd door zijn collega's van de Haagse School ook nooit positief beoordeeld". Blö te vihdt het ook geen haalbare kaart als schilders beeldhouwers gaan beoordelen, omdat dit "twee essentieel verschillende bezigheden zijn". Een gesprek met wethouder Ooster man (cultuur) heeft, aldus de briefschrijver, geen enkel resultaat opgeleverd. In zijn brief aan de gemeenteraad doet hij een beroep op de raadsleden om zo snel moge lijk een einde aan deze situatie te maken, die zijns inziens tot gevolg heeft dat duidelijk getalenteerde, nieuwe gegadigden voor de rege-*' ling worden buitengesloten. Wijkorganen bij B. en W. op visite LEIDEN „Wensen en vragen". Zo heet een door het Overleg- wijkorganen en de Welzijnsraad geproduceerd bundeltje stencils, waarin alle wijkverenigingen en buurtcomités de kans hebben ge kregen hun verlangens op het ge bied van de leefbaarheid in de wijk aan het college en de ge meenteraad voor te leggen. Op de kaft prijkte een grote Romeinse II, want het was voor de tweede keer in de geschiedenis van het wijkoverleg dat op een dergelijke officiële manier op het Stadhuis plein aan de bel werd getrokken. Gisteravond mocht de basis (want ze worden wijkbewonera in deze kringen genoemd) bij B en W op visite. In de burgerzaal stonden koffie en jus en was gekozen voor een forumopstelling". Om even over acht kan het feest beginnen. Wat er toen gebeurde leek het meest op een middelmatige quiz van een van de A-omroepen. Spel leider Dick Tesselaar werd ge assisteerd door zijn mede wethou ders Arie Verboom, Hans v. Dam, Cees Waal en Bert Oosterman; de wijkvertegenwoordigers moch ten stuk voor stuk vragen stellen, waar dan door Tesselaar op werd gereageerd in de trant van: „Dat lijkt me een aardige vraag voor Bert" of "Dat is typisch iets voor Arie". Zoals in elke quiz ging het uiteraard niet om de prijzen, maar om het spel en probeerden de deelnemers allemaal op hun eigen manier lollig te zijn. Zo beant woordde Verboom een vraag van een van de aanwezigen over de woonfunctie van de binnenstad als volgt: „Moet u eens luisteren meneer, ik weet daar vaak ook niks van; er moeten hier in Lei den tientallen mensen illegaal wo nen, maar hoe kom je er achter, dat is het punt. Bij toeval ont dek je dat er ergens 21 Chinezen illegaal in een vierkamer-flat zit ten". De zin van dit soort bijeenkom sten bleef een groot aantal van de aanwezigen volslagen duister. Alle gestelde vragen waren terug te vinden in de btfhdel Wensen en Vragen, werkelijk concrete ant woorden werden nauwelijks gege ven, meer dan "we zullen het be kijken", "daar wordt als ik het goed heb al aan gewerkt" en "dat zit er niet in" kwam er niet uit. Misschien zou een* optimist het idee kunnen hebben dat de af Arie. stand tussen de gewone man en de "jongens die het voor het zeg gen hebben" wat wordt verkleind, maar vermoedelijk moet je daar wel een pptimist met een bord voor je kop voor zijn. TON VAN BRUSSEL LEIDEN De Stichting Kabelnet Merenwijk heeft twee we ken geleden op een persconferentie haar woede gelucht over het optreden van wethouder Van Aken. Een gesprek dat daar na tussen de SKM en Van Aken heeft plaatsgevonden heeft geen oplossing gebracht. Integendeel, de SKM ziet Van Aken nu des te meer als haar grootste opponent, die er grotendeels verantwoordelijk voor is dat de Merenwijk nog steeds versto ken is van kabeltelevisie. Voorzitter F. D. de Jong heeft inmid dels acties aangekondigd tegen de gemeente Leiden. Hij meent dat nu doorgezet moet worden, omdat anders de bewoners van de Merenwijk, die deelnemers zijn van de SKM, zich gaan roe ren. In een serie van drie artikelen zal het "gesjacher" rond de ka beltelevisie in de Leidse regio uit de doeken worden gedaan. In deze eerste aflevering komt Van Akens optreden aan de orde bü de beslissing over een anten ne aan de schoorsteen van de vuilverbranding. De SKM: „Het is zjjn beproefde tactiek van tijd rekken zonder dat iemand kan zeggen'dat hij tegen is". Verder wordt de verhouding OegstgecstMultivisie belicht. Een langdurig contract kwam tot stand via de tennisclub. De volgende delen zullen morgen en overmorgen verschijnen. Meer dan twee jaar geleden werd de SKM opgericht. Sinds die tijd be talen alle inwoners van de Meren wijk contributie, en ook wordt via de huur of koopsom van het huis een bijdrage geleverd, maar nog steeds krijgen de bewoners daar niet de door de SKM beloofde zes t.v.- programma's en tien FM-stations voor terug. Toch moet de SKM de contributie innen: het geld is nodig voor het onderhoud van het kabel net dat al gelegd is in de Merenwijk en op het Waardeiland. Alles draait nu om de bouw van een meer dan honderd meter hoge mast waarop de antenne? geplaatst kunnen worden. Die antennes, „.het head-end", heeft de SKM al anderhalf Jaar geleden aangeschaft. Penningmeester Lepelaar heeft berekend dat het uitstel tot nu toe tienduizenden gulden per Jaar aan renteverlies heeft gekost. Voorzitter De Jong over dat uitstel: „Voor twintig procent is het de schuld van Oegstgeest en voor tachtig procent van Van Aken. Om te zien of Van Aken terecht als zondebok afgeschilderd wordt en wat de rol van alle andere partijen is ,is het nuttig om de hele geschie denis nog eens uit te pluizen. Democratisch Onder het vorig college van B en W werd de SKM opgericht. Het col lege vond de SKM waarschijnlijk wel een mooi particulier initiatief, en gaf er zijn goedkeuring aan dat de SKM de kabeltelevisie in de Meren wijk zou gaan verzorgen. Daarbij werd nog beloofd dat te zijner tijd de SKM ook de rest van Leiden van kabeltelevisie zou mogen voorzien. Alle bewoners van de Merenwijk moeten meedoen in de SKM, maar kunnen via democratische procedu res invloed uitoefenen op het be stuur. Achteraf bezien is het toch wel erg suffig van het vorige college dat zonder enige openbare discussie de machtiging voor kabeltelevisie aan de SKM werd gegund. (Die machti ging verleent de PTT, maar alleen na instemming van B en W). Later blijkt kabeltelevisie een controver sieel onderwerp te zijn, aanleiding tot menige discussie. In juni 1975 besluit de nieuwe gemeenteraad dat de machtiging voor de hele gemeen te in handen moet zijn van de ge meente zelf; daarbij moet iedere burger vrij zijn om al dan niet mee te doen. Voor de SKM is in dit be sluit geen plaats; de SKM zou moe ten opgaan in een nieuwe gemeen telijke stichting of regeling voor heel Leiden. Maar tot nu toe lijkt.het er niet op dat de SKM haar zelfstan digheid op die manier zal prijsgeven. De eerste moeilijkheden ontstaan als de SKM in 1974 haar antennes aan wil brengen aan de schoorsteen van de vuilverbranding. Voorberei dende besprekingen met directeur Van Overmeire en met de bouwer van de schoorsteen leveren geen problemen op. Maar als hek voor stel in de Algemene Raad voor de vuilverbranding komt, weet Van Aken, die als Leids raadslid zitting heeft in de Raad, de beslissing uit te stellen: hij wil alles eerst nog eens onderzoeken en zegt niet te weten wie die SKM is. In een tweede vergadering over dit punt heeft Van Aken succes: dever- Voorzitter F. D. de Jong van de Stichting Kabelnet Meren wijk: „We moeten nu doorzetten want de mensen in de buurt gaan zich rberen'\ gadering is het ermee eens dat niet de particuliere SKM de antennes moet plaatsen op de schoorsteen, maar de gemeente. Zo probeert Van Aken de macht van de SKM bin nen de perken te houden. Het is op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat in de Algemene Raad voor de vuil verbranding gediscussieerd en be slist wordt over de vraag wie de baas van de kabeltelevisie moet worden. Van Aken is altijd van mening ge weest dat kabeltelevisie in de han den hoort van de gemeente. Déér- om mocht de voortvarende SKM geen eigen antennes krijgen. Pas later bleek dat de schoorsteen een ongunstige en te lage plaats is voor de ontvangst van de signalen. Van Aken wil het wel doen voor komen dat wegens deze technische bezwaren de zaak voor de SKM niet is doorgegaan, maar dat is een on juiste voorstelling van zaken. Interessant Burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest hoorde de discussie in de Raad voor de vuilverbranding met interesse aan. Kabeltelevisie was voor hem een nieuw fenomeen. Voor hem werd het nog interessanter toen hij via een tennisclub een van de topmannen van het Rotterdamse be drijf Multivisie leerde kennen. Mul tivisie is een bedrijf dat zich ge specialiseerd heeft in de aanleg en het beheer van kabelnetten en de bouw van antennemasten. De Mul- tivisieman werd een goede vriend van Van Eysinga en deze contacten leidden rechtstreeks tot een con tract tussen Oegstgeest en Multi visie: gedurende zestien Jaar zou Multivisie kabeltelevisie verzorgen in Oegstgeest. Oegstgeest leverde zich met huid en haar over aan deze firma. En, aldus Van Eysinga, dit zonder enig onderzoek naar mogelijk betere of goedkopere oplossingen. Vanzelfsprekend wilden Oegst- geest/Multivisie en de SKM samen werken: het is het goedkoopst als er gezamenlijk één antenne gebouwd wordt. Na verschillende besprekin gen wil men in Juni 1975 de knoop doorhakken. Van Eysinga belegt een bijeenkomst in Oegstgeest. Maar de SKM komt opdagen zonder pa pieren: men was nog niet klaar, al dus Eysinga. De beslissing wordt uit gesteld tot 13 augustus, een bijeen komst in Holiday Inn. Eysinga is dan met vakantie, er zal bij deze be spreking niemand van Oegstgeest aanwezig zijn. Het gaat bij deze bespreking om de keuze, welke mast het beste is. Na een vorige selectie waren nog twee masten overgebleven: die van Multivisie en een Engelse, geïmpor teerd door Pieter Stapel Het „head end" dat de Merenwijk al had aan geschaft, zou gebruikt worden: een regionale werkgroep onder leiding van de Leiderdorpse wethouder Drenth heeft het head-end „voor honderd procent aanvaardbaar" ge noemd. 's Morgens en 's middags komen de twee offertes op tafel. Na dat overleg vindt de SKM de offerte van Multivisie niet helemaal duidelijk, 's Avonds belt een van de bestuurs leden van de SKM naar Multivisie op om meer informatie. De volgende dag, 14 augustus, schrijft de SKM een brief waarin nog eens naar die nadere informatie gevraagd wordt. Zonder dat Multi visie weet heeft van die brief stuurt zij zelf op 15 augustus een brief waar in staat, dat de SKM bedankt wordt voor het geven van de opdracht: de bouw van de mast zal ter hand ge nomen worden. Maar de SKM heeft helemaal geen opdracht gegeven! Telefoontje De achttiende augustus komt een financieel deskundige van Multivisie op bezoek bij de SKM om de finan ciële aspecten van de mast te be kijken. Deze man heeft nog totaal geen weet van de brieven die over en weer geschreven zijn. Nog voor dat hij gearriveerd is, komt er bij de SKM een telefoontje van Multivisie binnenop ontstemde toon vraagt directeur Mulder of zijn man hem onmiddellijk kan opbellen zodra hij gearriveerd is. Mulder heeft dan de brief ontvangen die de SKM de veer tiende verstuurde met vragen om nadere informatie. w Als de financiële deskundige op belt krijgt hij te horen dat het ge sprek gestaakt moet worden. Dezelf de dag, de achttiende, komt er 's mid dags bij de SKM een telegram bin nen van Multivisie dat de bespre kingen gestopt worden: nadere uit leg moet maar aan Oegstgeest wor den gevraagd. Daarna komt er een telegram binne$ van Oegstgeest met de vermaning dat de SKM zich moet houden aan de opdracht die gege ven is. Hoe is het mogelijk, dat deze gemeente, die zelf 'niet bij de be sprekingen aanwezig is geweest, dit in een telegram kan beweren?! Maar zo vreemd is het niet. Want directeur Mulder van Multivisie is diezelfde dag op bezoek by de firma Van den Berg in Reeuwijk. Deze fir ma is de leverancier van de kabels in de Merenwijk en van „het head end". Hij wordt door Mulder van Multivisie onder druk gezet om niet verder in zee te gaan met de SKM. Mulder laat daarbij de tekst zien van het telegram dat Oegstgeest die dag aan de SKM stuurt. In paniek zoeken de bestuursleden van de SKM een advocaat op. Bij latere besprekingen tussen de weder zijdse advocaten wordt de zaak ge sust en Multivisie ziet af van ver dere stappen. Multivisie ziet af van verdere stappen omdat zij geen been heeft om op te staan. De hele af faire wordt door de SKM gezien als een bedenkelijke imitatiepoging. Burgemeester Eysinga zegt nu: I „Er was niemand van Oegstgeest daarbij aanwezig. Ik schilder de Mul- tivisie-kant, want dat zijn mijn zegs lieden, dat is onze partij". „Volgens hen was de afspraak toen: de partij wiens mast gekozen wordt, die betaalt de lunch. En Mul tivisie heeft de lunch betaald.. TOM MAAS. Raadslidnu optreden tegen woonwagens bij molen De Valk LEIDEN „Bent u nu er een eind is gekomen aan de bezetting van het Stadhuisplein als hoofd van de politiebereid om te gaan optreden tegen de woonwagens rond om molen De Valk?" wilde het CDA- raadslid Driessen gisteravond van burgemeester Vis weten. De burge meester merkte op dat de aanwezig heid van woonwagens op die plaats niets te maken heeft met de ruimte- problemen die er bestaan op het Leidse woonwagenkamp. „Het pro-; bleem", aldus burgemeester Vte, „is dat wij ze wel kunnen wegslepen. Maar de vraag is waar naar toe. En wie geeft de garantie dat ze niet binnen enkele dagen weer terug zijn?" ADVERTENTIE kindermode van 3-10 jaar Mac Gregor Euro Boy

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3