Vakantiegidsen voor jongeren WIJNCURSUS OOK LEUK UIT-UIT- UIT-UIT-UIT-UIT-UIT-UIT- UIT-UIT- UII-UIT- BOODSCHAP Kamers in Belgisch Limburg Parkeerschijf in Denemarken Yakantie- woningruil Fietsarrangement Tourist menu Nieuw geld Duurder Ansichten Knipperen 23 is ook nog jong voor trein Salland voor mevrouw jffpINSDAG 9 MAART 1976 Al vakantieplannen gemaakt, of nog bezig dan heeft u mis schien iets aan de vakantietips op deze pagina. Voor smalle beurzen en mensen die in hun vakantie eens iets anders wil- willen doen is er zeker iets bij Wie goed Duits spreekt en met een oorkonde van zijn vakantie 'thuis wil komen, zou voor dit jaar eens kun nen gaan denken over een wijncur sus. Zo'n cursus wordt gegeven in het Rijnwijngebied Rheingau. Hij duurt een week, van maandag tot en met vrijdag. De prijs is 160 mark per persoon. Daarin zijn ook excursies, boottochten en natuurlijk wijnproe ven inbegrepen. Inlichtingen: Riheingauer Weinseminar, Rhein- strasse 6, D-6220 Rtidesheim am Rheln, West-Duitsland. Wie in Duitsland een wijncursus gaat volgen, zal er ongetwijfeld ook iets vernemen over het geheim van de Eiswein. Het is een typisch Duitse wijnspecialiteit. Hij wordt geperst uit 'druiven die door de eerste flinke vorst (3 graden) van de .winter be vroren zijn (zie foto). Ze moeten worden geplukt vóór de zon opkomt. De om standigheden voor de EJiswein-oogst zijn lang niet elk jaar goed. Dit jaar is het weer gelukt, voor het eerst sinds 1971. Een fles Eiswein kost tus sen de 30 en 200 gulden, naar ge lang de kwaliteit. In Belgisch Limburg (recreatie gebieden, Bokrijk, Hengelhoef, Kelchterhoef, Houthalen) hebben de autoriteiten standaardcondities gemaakt voor toeristische over nachtingen bij particulieren. Een kamer zonder stro mend water kost er komend seizoen per nacht voor een persoon 140 frank, en voor twee personen 200 frank. Met stromend water, bad en w.c. is het tarief voor een persoon 1,80 frank en voor twee 240 frank. Kinderen onder de zeven jaar 40 k 60 frank. Ontbijt 40 frank. Bloemschikken in beieren In 't Beierse Furth in Odenwald bestaat een arrangement voor een week bloemenvakantie. Men kan er een cursus bloemschikken volgen, die bestaat uit drie lessen van elk twee uur. In de rest van de tijd maakt men er wandelingen en boottochten. Een week kost 114 mark logies met ontbijt) of 212 mark ('logies met ontbijt), inlichtin gen: Verkehrsburo, Postfach 49,D- 6149, Furth, West-Duitsland. Wie dit Jaar met de auto met vakantie naar Denemarken gaat, moet er rekening mee houden' dat Al drie Jaar loopt er in de Deense ■tad Arhus een intensieve actie voor de Deense parkeerschijf er heel anders uitziet en ook heel anders werkt dan de Nederlandse. Aange zien de schijf in heel Denemarken wordt gebruikt, is het raadzaam voor Nederlandse automobilisten om, zodra zij de Deense grens passeren, bij een bank of een benzinestation een „parkeringsskive" te vragen. Meestal zijn ze gratis. vakantie-woningruil met buitenlan ders. Er hebben ook al heel wat Nederlanders op die goedkope vakantiemogelijkheid gereageerd. Wie geïnteresseerd is, kan zich wenden tot het Deense Verkeersbu reau, Keizersgracht 518, Amsterdam, tel. 020-226717. Men ontvangt dan een vragenlijst. De Denen willen ook graag foto's van uw huis zien.' Daarna krijgt men, verder bericht. De streek VVVs in Gelderland en Overijssel organiseren gezamenlijk fiets- en wandeltochten. Die toch ten duren van een weekeinde tot acht dagen. Hotelovernachtingen zijn in de prijs begrepen. Het goedkoop ste fietsarrangement, incl. maal tijden, logies, verzekering, kaarten kost 84 gulden. 'Een achtdaagse fits- tocht komt op 336 gulden. Fietsen kunnen ook gehuurd worden. De wandelvakanties variëren van 4 tot 6 dagen. Een dagroute is 12 tot 18 kilometer lang. De goedkoopste tour komt op 118 gulden, de duurste 205 gulden, alles is inbegrepen. Nadere inlichtingen bij de VVV's in Almelo en Arnhem. Telefonisch: 085-452921. De prijs van het zogenaamde „Tou rist Menu" is voor dit jaar verhoogd van 10.,50 naar 11,50 Dit voor stan daardprijs aangeboden touristenmenu is verkrijgbaar in 725 horecabedrij ven in ons land. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme werkt eraan om dit aantal groter te krijgen. Volgens het NBT heeft een recente steek proef uitgewezen dat het „Tourist Menu" van zeer goede kwaliteit is in 66 procent van de gevallen, „behoor lijk" in 28 procent van de gevallen en „ondier de maat" bij 6 procent. Voor toeristen die al eerdei- in Joe goslavië zijn geweest en er dit Jaar weer heen gaan, zal het wel even wennen zijn met het geld. Er zijn namelijk nieuwe bankbiljetten ge komen van 1000 en van 20 dinars. In Italië zijn de prijzen in de loop vaai vorig jaar met ruim 11 procent gestegen. In West-Duitsland gingen ze ruim 5 procent omhoog. In Oostenrijk hebben ze eens na gegaan hoeveel ansichtkaarten er per jaar uit dit toeristenland worden ver stuurd. Dat blijken er 240 miljoen te zijn. Een zoete bron van inkomsten voor de kaartenverkopers èn voor de Oostenrijkse PTT, want voorzover ons bekend blijft het geld van de postzegels bij de poe*, van het land vanwaar ze worden verstuurd. Iu 't ontvangende land worden de kaar ten dus eigenlijk gratis bezorgd. Ingaande 1 mei moeten automobi listen op de Belgische wegen vóór zo wel als na het inhalen met hun richtingaanwijzers aangeven wat ze aan het doen zijn. Zoals de Zwitserse spoorwegen al jaren volgens een vaste dienstrege ling auto's per trein vervoeren door de Gotthard-, Lotschberg- en Simplontunnel, bestaat deze moge lijkheid nu ook in Graubunden. Men kan daar met zijn auto op de trein tussen Thusis en Samedan, via de Albulatunnel. Dat is makkelijker en ook veiliger dan over de 2240 meter hoge Julierspas naar bijvoorbeeld St. Moritz, Pontresina of Silvaplana. Er rijden dagelijks zes treinen in beide richtingen. Het tarief voor auto plus bestuurder is 62 franc. Medereizigers 14 franc, kinderen van 6 tot 15 jaar half geld. De reeds bijna een halve eeuw oude Stichting Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen (NBBS) werkte lange tijd exclusief voor studenten en scholieren. Maar sinds een paar Jaar kunnen werkende jongeren en cursisten op schriftelijke cursussen en avond scholen er korting krijgen op buitenlandse reizen. Die kortingen Variëren van 20 tot 50%. Vooral ook op treinreizen kan dat heel wat schelen. vakantie buitenlands indelen. De nieuwe zomerf older van de NBBS is aan te vragen bij postbus 254 in Leiden of telefonisch: 071-14 39 41. De Stichtcng Jeugdtoerisme geeft een vouwblad uit, dat „Reisweg" heet. Het is bestemd voor Jongeren van 14 tot 25 Jaar. Er staat in waar Ï3 moet zijn voor goedkope reismogelijkheden, uitwisseling, in ternationale werkkampen, talencur sussen, enzovoort. Wie een gulden overschrijft op giro 26 53 00 van stcohting Jeugd-toerisme Amster dam, en erbij zet „Reisweg", krijgt hem thuisgestuurd. De interreiskaart, waarmee onbe perkt een maand lang in Europa en Marokko in treinen kan worden rondgereisd, is dit jaar verkrijgbaar voor jongeren tot 23 jaar. (De leeftijdsgrens was tot nu toe 21 Jaar.) De kaart kost 350 gulden. Alleen in Nederland moetmen er voor binnenlandse reizen op bijbeta len, namelijk 50%. Volgens de NS hebben vorig jaar 7800 Nederlandse jongeren met de ma&ndkaart een ontdekkingsreis gemaakt. Ook in Oost-Europa kan men er mee terecht. De streek-VW Overijsselse Heuvelrug en Salland organiseert ook dit jaar driedaagse mini-va kanties speciaal voor vrouwen. Wanit, zegt men, vrouwen krijgen tijdens de vakantie met het hele gezin toch nooit de tijd om hele maal uit te rusten. Het uitje bestaat o.a. uit: tocht met een hiufkar. schoonheidsbehande ling, bezoek aan een sauna, fietstochten. Men kan kiezen tussen verblijf in een eenvoudig dorpshotel, of in een iets duurder hotel, mini-vakantiesprijzen variëren van 19) tot 222 gulden voor de drie dagen. De mini-vakanties worden doorgebraoht in groepjes van 5 tot Inlichtingen: Streek-VVV Salland, Marktstraat 19, Raalte, tel. 05720- 2343.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15