Tweespalt in leger bestand Libanon brengt in gevaar Rusland en tanks stuurt raketten naar Mozambique Tweede stemming in helft Franse kantons H PELATTI OPNIEUW DODE IN BASKENLAND Republica terug bij eigenaars ASSAD CONTRA SAD AT Uitlevering Rega gevraagd 14 dagen een toupet op proef CIA VOORZIET GIJZELEN VAN STAD MET BEHULP KERNBOM DINSDAG 9 MAART 1976 Na negen maanden LISSABON (UPI) De Portugese regering heeft gisteren het om streden dagblad Republica terug gegeven aan de eigenaars, na een bezetting van negen maanden door linkse arbeiders. Hoofdredac teur Raul Rego zei na de terug gave dat de bezetters hun baan kwijt zijn. "Zij wilden niet met ons werken en nu willen wij niet met hen werken". De bezetting in mei vorig jaar bete kende het begin van een aantal crises binnen de regering. Gustavo Soromenho, één van de eigenaars van Republica, kreeg de sleutels van het gebouw in handen na dat de linkse arbeiders er niet in waren geslaagd de regering te la ten pleiten voor behoud van hun werk. De bezetters hadden het blad tot de stem van uiterst links gemaakt totdat gebrek aan geld hen noopte de publifcatie in decem ber te staken. De afdeling van de conservatieve politieke partij CDS op de Azoren heeft in een communique meege deeld dat er plannen bestaan om een staatsgreep te plegen voor de parlementsverkiezingen van ko mende maand. Die staatsgreep zou mogelijk ingeluid moeten wor den met een terreuraanval tijdens de besprekingen die de Portugese president Francisco da Costa Go- mes eind deze maand op de Azoren zal voeren met de Joegoslavische president Tito. Volgens het CDS zijn er stromingen op de Azoren die er belang bij heb ben een moordaanslag te kunnen wijten aan de rechtse ondergrond se afscheidingsbeweging voor de Azoren. Links zou dan wraak kun nen nemen met een verbod van het CDS en de centrumparty PPD voor de komende verkiezingen. PARIJS (Reuter) In meer dan negenhonderd van de 1863 kantons waar zondag de driejaar- ïykse verkiezingen zyn gehouden voor de helft van de provinciale raden, Parys uitgezonderd, zal aanstaande zondag opnieuw ge stemd moeten worden. Daar gaat het dan tussen de twee kandida ten die in de eerste ronde de meeste stemmen kregen. In deze kantons behaalde geen der kan didaten de vereiste absolute meer derheid. De socialisten en de com munisten staan er ook hier gun stiger voor dan de party en van 't regeringsblok, die hebben getracht de politieke betekenis van deze verkiezingen te bagatelliseren. Als de solidariteit van socialis tische en communistische kiezers het steunen van de linkse kan didaat die de meeste kans maakt gekozen te worden zich voort zet rekenen de socialisten erop a.s. zondag nog 203 kantons erby te winnen en de communisten 126 De verkiezingen van afgelopen zondag zyn geen succes geworden voor de centrum-rechtse partyen. Met alle resultaten, behalve die van een paar overzeese departe menten, binneh blyken socialis ten. communisten en links-radi calen samen 56,53 procent te heb ben veroverd tegenover 43 procent voor gaullisten, onafhankelijke re publikeinen en verscheidene klei nere rechtse en centrumpartyen. Dé socialisten boekten de groot ste winst namelyk 26,5 procent (157 zetels) tegenover 14,8 in 1970. De communisten behaalden 22,8 procent (76 zetels) iets minder dan zes jaar geleden. De grootste verliezers zyn de gaullisten, die slechts 500 kandi daten hadden gesteld tegenover de socialisten 1500. Zij zagen hun aandeel slinken van 15,6 in 1970 tot 10,6 procent nu. President Giscard d"Estaings eigen onafhankelyke republikein party was de enige uit het De belangstelling van de gemid delde Fransman voor deze raden, i elk departement tweemaal geringsblok die versterkt uit de per jaar byeenkomen i beslis- strijd tevoorschyn kwam. zy wist 8.5 procent in de wacht te slepen. In 1970 behaalde deze party 5,2 procent. Het hameren van de linkse par tyen op meer interesse van de kiezer voor de samenstelling van de provinciale raden, blijkt vruch ten te hebben afgeworpen. Meer dan 65 proc. van de kiezers kwam een stembiljet invullen en dat is het hoogste percentage in acht tien jaar. singen te nemen over de besteding van openbare fondsen voor plaat- seiyke zaken, was tot dusver zeer miniem. Velen konden geen ant woord geven op de vraag wat nu eigenlijk de taak van deze 'mini- parlementen' is. Achttien leden van de regering deden in de eerste ronde mee. Vyftien van hen, onder wie pre mier Jacques Chirac, werden her- FORT BEAUFORT/BEIROET (AP/Reuter) De twee dracht in het Libanese leger neemt zo ernstige vormen aan, dat premier Karami gisteren zijn kabinet voor een spoed zitting bijeen heeft geroepen teneinde te voorkomen, dat het ruim zeven weken oude bestand opnieuw zou sneuve len. Zowel in het zuiden langs de Israëlische grens als in het uiterste noorden van het land hebben deserteurs zich tot aparte groepen gevormd, die als privé-Iegertjes opereren. Opstandige Moslimse soldaten heb ben verklaard op ieder Israëlisch vliegtuig te zullen schieten dat het Libanese luchtruim schendt. In het fort staan anti-luchtdoelra ketten opgesteld'. de werking te verlenen bij het be ëindigen van de opstand van Jaber en zijn Libanese Arabische leger. Syrië, dat veel heeft bijgedragen tot het hudige bestand, heeft er by de Libanese regering op aangedron gen „de meest krachtige maatrege- De opstand, die onder leiding staat len te nemsn om de garnizoensoor- m de 26-jarige sergeant Has- jog dempen en een verdere des- Dia' speculeerde gisteren hoofdartikel op de miogelykheid van een staatsgreep door een deel van het leger vóór het tot parle mentsverkiezingen kfomt. Een soort gelijke verklaring kwam eerder al van de chef-staf van de lucht- maoht, generaal Jcse MJorais E 06 MoMraw*» Vanouds n "e overheersing. integratie voorkomen" ficiële zyde De banken die Beiroet hadden ge- duidelijk naar buiten doen treden. „De geweren (in het fort) zyn van ons, en wij zijn er v volk", aldus Jaber tijdens een in- maakttot de financiële hoofdstad terview met Associated Press bui- van het Nabije Oosten zijn inmid- ten het fort, dat negen eeuwen gele den werd gebouwd door Franse kruisvaarders die het heilige land te kunnen hersteller/ de Onverwachte dood Generaal Nam vliegtuigen die regelmatig verken- II, stafchef van het Noordkore se leger tijdens de Koreaanse ningsvluchten uitvoeren boven de ^iev Palestijnse vluchtelingenkampen. Het fort staat op een heuveltop, 48 km ten zuiden van log van 1950 tot 1963, is zondag "door een onverwacht ongeval" om het leven gekomen, zo meldde gis- Beiroet. Vanuit het fort heeft teren het Noordkoreaanse persbu reau. Generaal Nam was 63 jaar Over het ongeluk, dat de generaal is overkomen is verder niets ge verliezen geleden tijdens de burger- oorlog hebben zij evenwel veel geld nodig en dat zou moeten komen uit de rijke olielanden. In Beiroet zijn 76 banken geves- hadden zij destijds allemaal te maken gehad met fi- nciële transacties met de olielan- Wanhopig kijkt i DAMASCUS (UPI/Reuter) De Syrische president, Hafez al-Assad, heeft zich gekeerd tegen wat hy noemde samenzwering tot beëindi ging van de oorlogstoestand met Is raël en heeft een felle aanvafl ge daan op het Egyptische beleid. Op een byeenfcomst van een paar duizend mensen in Damascus zei hy dat de burgeroorlog in Libanon een gevolg was van het Sinai-akkoord tusen Egypte en Israël. 'Er waren in het afgelopen jaar grote tegenslagen, maar de grootste was de politieke overeenkomst inzake de Sinai", zei hij. Het akkoord betekende volledige onderwerping aan de Israëlische ei sen, aldus de president op de byeen- komst die gehouden werd ter gele genheid van het 13-jarig bestaan van het Baath-bewind in Syrië. Er wordt een nieuwe schakel ge smeed In de keten van samenzwe ringen en deze is vermoededyk be doeld om een einde aan de toestand van oorlog met Israël te maken. Dit is geen verandering in de s tap - voor- stap-politiek van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Hen ry Kissinger, maar alleen een andere aankleding. Voorts zei hy dat de klacht van president Sadat dat Syrië gunstiger door de Sowjet-Unie werd behandeld op het gebied van wapenleveranties, onjuist was. Syrië wil toestemmen in een ver lenging van het mandaat van de vre destroepen van de Verenigde Naties aan het SyrischIsraëlische Golaa- front wanneer in de VN een desbe treffend besluit wordt genomen, zo verluidt in diplomatieke kringen. Het huidige mandaat loopt op 31 mei af. BUENOS AIRES <"AFP> De Argen- tynse Justitie heeft de Spaanse rege ring om uitlevering verzocht van Jose Lopez Rega. de voormalige sterke man van het Peronistische bewind in Argentinië. Lopez Rega wordt er van beschuldigd staatsgelden verduisterd te hebben en één van de mannen achter de schermen te zyn geweest van de AAA, de Anti-communistische Ar- gentynse Alliantie, die verantwoor delijk zou zyn voor minstens 1500 po litieke moorden in Argentinië. In januari 1975 nïoed'Sr diTde"gMWmetTs- de f pfit0's Piaatselijke Libanc- raël, 8 kilometer zuidelyker. Het is ook het gebied waar het Israëli sche leger regelmatig vergeldings acties uitvoert, en het staat bekend onder cTe naam "Fatah-land". Ook het legergarnizoen de banken 4,3 miljard dollar hebben bedragendat was drie maanden voor de burgeroorlog begon. In juli daalde het bedrag tot 3.1 miljard, en het zou thans 3,01 miljard dollar be dragen. Toen in Beiroet de eerste banken Heimwee naar uw mooie haar- dos? Er ligt een toupet u klaar. Die kunt u passen, die kunt u kopen mét schrif telijke garantie: u krijgt uw geld terug\{_ wanneer-u deze U/ toupet binnen twee weken aan ons retourneert. v.TONGEREN Ldiden Breeslraat32.tel.071- 125212 Zuidlibanese stad Amoen is giste- de deuren heropenden, op 12 februa- ren muiterij uitgebroken. Een hoog. ri was een Amerikaanse dollar 2 75 geplaatste officier zei dat twee lui- 14b. p0nö waard en drie weken la- tenants tesamen met een groep sol- ter 2.74 pond. daten bevelen hadden genegeerd en voor de burgeroorlog was de koers geprobeerd hadden het garnizoen te 2,22 geweest. bezetten. "Een andere, loyalistische groep heeft dat echter verhoed', aldus de officier. "Beide zijden staan nu te genover elkaar met de vinger aan de trekker". Arnoen ligt ongeveer 60 kilometer ten zuiden van Bei roet. Uit het uiterste noorden van Li banon wordt gemeld dat privé-legers van Moslims en Christenen daar af gelopen weekeinde in nieuwe gevech ten waren verwikkeld. Minister van Volksgezondheid Ma- jid Arslan verklaarde na afloop van de kabinetszitting tegenover journa listen dat Karami contact heeft op genomen met de Syrische minister van Buitenlandse zaken Abdoel Ha- lim Khaddam met het verzoek me- MADRID (AP) In het Spaanse Baskenland is het gisteren opnieuw tot botsingen gekomen bussen demon stranten en politie. In de voorstad Basauri van Bilbao werd de 18-ja- rige demonstrant Vicente Ferrero ge dood toen de politie het vuur open de op demonstranten. Drie agenten van de Guarüia Civil en een aantal demonstranten liepen verwondingen op bij de gevechten. Naar schatting 75 procent van de Baskische arbeiders hebben giste ren gestaakt uit protest tegen het be leid van de regering en het geweld dadig optreden van de politie. Ferre ro was het zevende slachtoffer van de gewelddadigheden pen twee weken. In vele delen van het land wer den demonstraties gehouden om sym pathie te betuigen met het Baski sche verzet. De staking van gisteren de macht op de been was, demonstreer den niettemin twintigduizend mensen ter gelegenheid van de begrafenis van het vierde slachtoffer van 't op treden van de politie tegen stakers en demonstranten. Tijdens de rouw dienst werd door sprekens opnieuw het optreden van de politie veroor deeld en werd de regering van Ma drid ervan beschuldigd de politie niet langer in de hand te hebben, In Basauri heeft de politie maan dag vierduizend demonstranten die zich na een protestmars door de stad hadden verzameld op een veld bui ten de stad met traangas uiteenge dreven. Ook in de Baskisohe steden de afgelo- Guecho en Santurce hebben zich bot singen voorgedaan tussen politie en demonstranten. In Santurce zouden drie agenten zijn gewond. In Asturias hebben de autoritei/ten de bevolking gewaarschuwd geen gevolg te geven aan een illegale op- s de grootste die Spanje heeft ge- de provincie heeft bekend kend sinds wijlen generaal Francis- gemaakt dat de politie de aangekon- Franco aan het einde van de bur geroorlog in 1939 een algemeen de monstratieverbod afkondigde. In de Baskische steden bleven de scholen en kantoren dioht. Zwaarbe- digde demonstratie zal verhinderen met alle haar ten dienste staande middelen. De staatsmynen in deze provincie, waar al twee maanden ge staakt wordt, zijn verleden week WASHINGTON/PRETORIA (AP/Reuter) De Sowjet-Unie heeft verse voorraden wapens naar Mozambique verscheept en dit valt samen met nieuwe rapporten over toegenomen guer rilla-operaties van Mozambique uit gericht tegen Rhodesië, al dus is in kringen van de Amerikaanse inlichtingendienst ver klaard. Twee schepen zouden in de Mo- is gisteren in ingelichte kringen in zambiquese havenstad Beira onder Pretoria gezegd tanks van het type T34 en T54 op vrachtwagens aangebrachte ra ketinstallaties en ander wapentuig aan land hebben gezet en nog drie schepen uit de Sowjet-Unie zouden op weg zyn naar Mozambique. Nu de marxistische strijdkrachten in Angola hebben gewonnen schijnt de militaire steun van de Sowjet- Unie en Cuba zich Volgens genoemde kringen is de afgelopen weke ring geconstateerd van tanks en raketten in de haven van de Angolese hoofdstad. Uit dagelijks ontvangen rappor ten over de militaire situatie in An gola was gebleken dat de Angolese troepen een lijn bezetten die loopt de haven Mocamedes oostelijk speculaties over zijn aftreden, op perde MacBride, nobelprijswinnaar en oud-minister van Buitenlandse Zaken van Ierland, dat de VN niet zouden interveniëren als buitenland se troepen Namibi zouden binnen gaan. Namibilë. Zuid - West - Afrika) wordt door Zuid-Afrika bestuurd in gevolge een mandaat van de Volke renbond dat in 1966 door de VN-as- veiïninde- semblee werd herroepen. de nationalistische strijdkrachten te doo Sa da Bandeira^ Serpii ^Pinto, richten die opereren tegen Rhodesië. Of eenheden van het Cubaanse ex- peditieleger dat 12.000 tot 14.000 man sterk zou zijn reeds per trein naar Mozambique onderweg zijn of al aan de nationalisten zijn toegevoegd als instructeurs en medestrijders is nog niet nauwkeurig bekend, Quito Cuanavale naar Cangamba. Het dichtst bij gelegen punt ligt nog al tijd 200 kilometer van de Zuidafri- kaanse strijdkraohten die water krachtcentrales en vluchtelingen bewaken bij Pereira d'Eca, Calue- qui en Ruacana. De Cubaanse troepen liggen veel s^kte ^der*^tiónali^isc^e"strijders noordelijker, op ongeveer 500 kilome- zou ongeveer 4.000 mannen bedragen en deze zouden zwak georganiseerd en slecht geleid zijn. Of de nationalisten en hun helpers snel tot grote militaire operaties te gen de republiek Zuid-Afrika zullen overgaan wordt te Washington be twijfeld. In dat land wonen 4,2 mil joen blanken, het beschikt over een leger van 38.000 man en ruim 100 vliegtuigen. Achter de hand heeft men haast 140.000 reservisten plus in geval van nood nog een militie van 75.000 man. In Rhodesië wonen 273.000 blanken. Het leger en de territoriale reser ves tellen samen slechts 14.600 man. De luchtmacht beschikt over onge veer 40 machines met inbegrip van enige lichte bommenwerpers. Jagers en helicopters. Als Rhodesië onder zware militai re druk zou komen, dan, aldus wordt door specialisten te Washington ver wacht, zou Zuid-Afrika kunnen bij springen. WASHINGTON (AP) De onder directeur van de afdeling-operaties van de Amerikaanse centrale inlich tingendienst (CIA), William Neüson. is van oordeel dat het aantal daden van internationaal terrorisme zal stygen en dat het eens kan gebeu ren dat terroristen een hele stad gy- zelen. f Een nieuw gevaar is dat thans negen achter liggen, is niet "bekend. In Zuid- of 10 landen in staat zyn kernwapens de Zuidafrikaanse defensie langs een linie die loopt via de ste den Benguela, Nova Lisboa (Huam- bo)Silva Porto en Loeso. De redenen waarom de Cubanen, destijds de spits van de troepen van de volksbeweging voor de bevrijding Angola (MPLA: Angola maken, aldus Nelson, en dat terro risten eens kernmateriaal konden be machtigen en hun eigen bommen maken, „en dan wellicht een hele stad gyzelen ter bereiking van hun doel". De „ontspanning", aldus Nelson, had ook de geheime diensten van de Sow jet-Unie, de KGB en de GRU, nieu we wind in de zeilen gegeven en be kend was dat ze druk bezig waren nieuwe spionnen aan te trekken en op te leiden. Het onderzoek inzake de activiteiten van de CIA en de kritiek over deze de VN dienst geuit in het afgelopen Jaar heeft het functioneren van het appa- In'zijnVerklaringen die leidden tot raat niet belemmerd, aldus Nelson. „Maar ik weet niet of we meer lom- verdragen". Afrika maakt men echter uit en ander op dat men op dit mo ment geen omvangrijk treffen met de Zuidafrikaanse troepen wenst. Teksten VN-secrearis-generaal Kurt Waldheim heeft gevraagd om de teksten van recente omstreden 'op merkingen van de VN-commissaris voor Namibië. Sean Macbride. Hy heeft hem voorts gevraagd bij toe komstige verklaringen overleg te plegen met het hoofdkwartier van de organisatie in New York. Dit heeft een woordvoerder gisteren meegedeeld. De Sowjet-Unie schijnt de i van moderne wapens naar Angola snel te verminderen ten de Cubaan- het afleggen vriend- zitter de Mexicaanse voetbal- wapende politie patrouilleerde door door de regering gesloten. de vaak lege straten Het aantal stakende mijnwerkers een grote politie- in Asturias worden geschat op 15.000. r De Cubaanse premier Fidel Castro en president Tito van Joego slavië tijdens de afscheidsceremonie na het driedaags bezoek van Castro aan het Balkanland waar hij hogelijk geprezen werd voor zijn steun aan Angola. Castro is doorgevlogen naar Bulga rije waar "hij 2 dagen blijft en vertrekt vervolgens naar Midden- Amerika voor voorbereidingen van de top van niet-gebonden landendie in augustus in Colombo wordt gehouden. strijdkrachten in dat land staan schapsbezoek aan Bulgarije van drie bond, Juan Dios de la Torre, lang zo dicht niet bij de Zuidafri kaanse stellingen in het zuiden van Angola als was gedacht. Boven dien zijn er tot dusver geen bewijzen had Castro van een Sowjet-Cubaanse militaire der communistische partij samentrekking tegen Rhodesië. Dit Sowjetunie bijgewoond. dagen. Hy kwam uit Joegoslavië hij drie dagen de gast was weest van president Tito. Daarv ontvoerd. De ontvoering vond plaats in het begin van de middag toen Torre zijn woning in Guada- Moskou het congres lajara verliet. Het motief van de ontvoerders is nog niet bekend. Er zijn nog geen eisen gesteld.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13