Echtgenote van Mao nu doelwit van kritiek Nixons rapport over China belangrijk voor V.S. Wij brengen Ian Smith wel naar Londen' Libische aspirant-kapers bezitten vals paspoort REGERING-MORO IN GEVAAR MAANDAG 8 MAART 1976 fSAN CLEMENTE Oud-president Ri- fchard Nixon heeft dit weekeinde hard ge- Lwerkt aan zijn rapport over de lange ge sprekken die hij in China heeft gevoerd [inet Mao Tse-toeng en diens naaste mede werkers. Dit „rapport uit China" zal, on- jdanks a!le eerdere ontkenningen van het Witte Huis, nauwkeurig worden bestu deerd. De belangrijkste punten eruit kent |dr. Kissinger al. (De ex-president heeft uitvoerig notities toemaakt tijdens zijn achtdaagse reis, waar op hij werd onthaald als een staatshoofd. Nixon schijnt het de loop ya anderen. Zelfs Nixons felste vijanden geven toe, Door Charles Foley dat zijn missie in China mees dan een „ego-trip", die hem de kans op terugkeer in de politiek zou moeten geven. Nixon zegt over gedetailleerde bewijzen te beschikken dat China doodsbenauwd is voor de agressieve instelling van de Sow- jet-Unie en voor het slappe antwoord van de Verenigde Staten daarop. Die angst zou zó sterk zijn, dat we mogelijk binnenkort getuige zullen zijn van een terugkeer van China naar het bondgenootschap met Rus land met alle onvoorstelbare gevolgen vandien voor het huidige machtseven wicht. Mao zelf, zo zal uit het rapport blijken, is vastbesloten op de oude voet door te gaan. Maar hij is 82 en ziekelijk. Alleen zijn enorme prestige stelde hem tot dusver in staat af te rekenen met mensen die de tijd rijp vinden voor een wijziging van China's buitenlandse beleid. En een moge lijke wijziging is herstel van het socia listische wereldfront", waar Brezjnjew dol gelukkig mee zou zijn. De Sowjet-Unie heeft hierover al eens wat proefballon netjes opgelaten, zo kreeg Nixon in China te horen. Mao maakte er geen geheim van hoe te leurgesteld hij was over het bezoek van Ford en Kissinger in de herfst, toen hij de Amerikanen wees op de gevaren van een soepele houding jegens de Russen. Som mige mensen in mijn omgeving, zo ver telde Mao aan Nixon, vragen zich af of Washington de band met China niet ge woon gebruikt als een soort ruilmiddel in de onderhandelingen met de Sowjet-Unie, terwijl het ondertussen met de export van vitale goederen de Russen een „bloed transfusie" geeft. Nixons rapport zal voorts opheldering kunnen geven over de machtsstrijd in Pe king. Ford en Kissinger verdeden hun meeste tijd aan waarnemnd premier Teng Hsiao-ping, die even later als „een tweede Chroesjtsjow" werd afgedankt en plaats moest maken voor Hoea Koeo-feng. Met deze „onbekende" nieuwe premier heeft Nixon 10 uur gepraat over mogelijk heden om de samenwerking voort te zet ten by de stryd tegen de „Russische uit breidingsdrift". Nixons suggesties hoe anti- Russische krachten in Peking kunnen worden geholpen, zouden wel eens van beslissende betekenis kunnen zyn in de toekomst. MACHTSSTRIJD IN CHINA HONGKONG Dagbladen in Hongkong hebben dit week end gemeld dat Tsjiang Tsjing, de vrouw van partijvoor- I zitter Mao Tse-toeng, scherp wordt bekritiseerd itn muur- kranten die in de stad Kanton zijn aangeplakt. De muur- kranten waarin de naam van Tsjang Tsjing wordt genoemd zijn vaak aangeplakt naast kranten die aanvallen op vice premier Teng Hsiao-ping tot onderwerp hebben. De „South China Morning Post in Hongkong ontleent deze informa- PRESIDENT NYERERE r De Italiaanse politie arresteerde op hei vliegveld van wapens' Op de foto twee van de drie Arabie ren Rome drie Libiërs die in het bezit bleken tie aan reizigers uit Kanton. De kritiek op Tsjiang Tsjing be treft .«v als de drijvende kracht achter de biografie, die de Ameri- campagne tegen „degenen die de kaanse hoogleraar Roxane Witke kapitalistische weg volgen', een campagne die vooral Teng tot doel- wit heeft. In de jongste editie van het Chi- theoretische tijdschrift 'Rode 1 heeft geschreven op verzoek mevrouw Mao. In gesprekken met mevrouw Witke zou Tsjiang Tsjing persoonlijke zaken te berde hebben gebracht die indiscreet zijn ten op- vlag' wordt de kritiek op Teng recht- jzichte van voorzitter Mao en ande re Chinese leiders. De Chinese tbassadeur by de Verenigde Naties, streeks de positie maakte verband gebracht met Tsjiang Tsjing. Teng lturele uitvoeringen, die dwang Hwa, heeft het manuscript onder leiding van Tsjiang Tsjing tot onder de aandacht van voorzitter stan(i zyn gekomen, belachelijk (stuurd naar Teng, die de kwestie ionder de aandaccht van voorzitter ROME De ambassade van Li- inenten dat buiten Libië verforen aanvallen op Teng betroffen dtens houden, vals zijn. [Mao bracht. Voorzitter Mao was ook jnvloedt, aldus Rode Vlag. Eerde- 'niet gelukkig met de inhoud en zei lTsiiang Tsjing dat ze haar opvattin gen moet herzien, zo vermelden de Kantonese muurkranten. Rome heeft gisteren be kendgemaakt dat de paspoorten in het bezit van de drie mannen die zaterdag op het vliegveld Fiu- micino van Rome werden aange- ging en daarna door een buitenland se mogendheid werd gebruikt met sinds eind vorig de bedoeling de reputatie van Li- zyn post. bië te schaden. De drie arrestanten, één Kracht opvattingen over economie, technolo gie en onderwijs. Teng verbleef sinds de culturele revolutie gerui me tijd op de achtergrond, maar kreeg drie jaar geleden weer in- Libisch diplomatiek pas- gevraagd of Al-Honi Libië's politburo en waarnemend chef van de generale staf. Omdat hij al weken niet meer is waargenomen bij belangrijke gebeurtenissen werd betwijfeld of hij nog wel vice-pre- Waarnemers menen dat de macht strijd in China nu op een punt is beland waarop Teng zich ofwel te- In een desbetreffende mededeling stond dat de paspoorten waarschijn lijk behoren tot een aantal docu- Mortiervuur in Noord-Ierland BELFAST De internationale lüchthaven Aldergrove bij Belfast is zaterdagavond beschoten met zelf- poort bezat, werden op Fiumicino gegrepen nadat de douane in hun bagage drie automatische vuurwa pens en een handgranaat had ge vonden. Buitenlandse Zaken of ex- iminister van Buitenlandse Z alken ma" was. Het antwoord luidde: "minister". In een door het Libisdhe persbu- 1 Arna verspreide verklaring David Martin „The Observer" Dar-es -Salaam Engeland moet zorgen dat het niet verwikkeld raakt in de zaken van de verschillende groeperingen van de Rhodesische Afrikaanse Nationale Raad ANC en het mioet het aan Afrikaanse leiders overlaten om druk uit te oefenen die Smith aan Londen zal uitleveren." Dat heeft president Nyerere van Tanaania mij zaterdag in een vraaggesprek nadrukkelijk gezegd. „Ik zou de Engelsen graag twee dingen zien doen. Ten eerste, niets doen in Rhodesië. En ten tweede Mozambique helpen bij de toepas sing van de economische sancties tegen Rhodesde." Nyerere kwam er herhaaldelijk op terug dat het heel gevaarlijk is als Engeland een of andere overeen komst tot stand probeert te brengen waarbij de nieuwste en nog ongrijpbare kracht in Rhodesie buiten beschouwing blijft: de guerrillas try ders, die half januari hun strijd voor onafhankelijkheid hervat hebben. Die „derde macht", zoals hij het noemt, zal volgens Nyerere vrywel zeker elke overeenkomst verqerpen tussen Ian Smith, Engeland en welke ANC-groepen dan ook, omdat de guerrillastrijders niet geraad pleegd zijn bij de onderhandelingen over zulke afspraken, voorwaarden en compromissen, Er zijn nu naar schatting omstreeks 16.000 Rhodesisohe guerrillastrijders in kampen in Mozambique. Presi dent Nyerere zegt dat zij hun eigen leiders hebben, die zich weinig aantrekken van de ruziende ANC- groepen - ook niet van de drie voormannen van de „buitenlandse" ANC-vleugel, bisschop Muzorewa, dominee Sibhole en James Chikere- De Italiaanse politie kon niet ach- het Libische ministerie van Buiten landse Zaken wordt ontkend dat een relatie bestaat tussen de rege ring van Libië en de drie op een Romeins vliegveld rug moet trekken, of terug moet gemaakte mortieren. Vijf granaten slaan. De. muurkranten in Karbon ontploften op het parkeerterrein bij ter berichten gaan staan dat de drie mannen van plan zouden zijn geweest een vliegtuig te kapen met aan boord de Libische minister van Buitenlandse Zaken Abdiel-Moneim al-Honi, die nog geen uur tevoren Met nadruk wordt in de verkla- onverwadht uit Cairo in Rome was ring ontkend dat de man wiens aangekomen. naam door de Italiaanse politie is De drie mannen willen tegenover Sa^ £Mo^tan, de Ptfitl. geen mend opendoen. Ze Bu- zouden deel uitmaken genoffensief van aanhangers van Teng. Roxane Witke, hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van New York, voerde in 1972 in Pe king gesprekken met Tsjiang Tsjing voor de biografie. De vrouw van Mao sprak toen over haar levens zijn opgesloten in de Regina Coeli- gevangenis, onder verdenking van de aankomsthal. Een politieman werd ontwettig wapenbezit en invoer van wapens. Volgens niet bevestigde berichten was Al-Hona op weg naar Parijs, voor een medische behandeling. De licht gewond en enkele auto's liepen grote schade op. De beschieting waarschyniyk het werk van de IRA, speelde zich af tenlandse Zaken werkzaam is. Zieke Kodama in bed ondervraagd giers bleven ongedeerd. De politie, Italia/vliegtuig met bestemming Pa die kort tevoren i loop, haar leven en haar opvattingen had ontvangen, de gebouwen op de rijs. Zoals Al-Honi afkomstig uit Cairo. Al-Honi woonde al enige tijd luchthaven begonnen, toen de gra- Cairo nadat hij het met staatshoofd de opvattingen die Tsjiang naten neerkwamen. De mortieren werden later aangetroffen parkeerde vrachtauto ev het vliegveld. Ze tydontsteking. Tsjing uitte ,niet altyd stemming waren met de Chinese leer". Het omstreden boek zal in de loop van dit Jaar verschijnen. kolonel Gaddafi over de buitenland se politiek van Libië aan de stok had gekregen. Zijn aftreden als mi nister van Buitenlandse Zaken is nooit officieel bekendgemaakt, maar Italiaanse socialisten streven naar links akkoord i ROME Kennelijk onder druk «van zijn partijgenoten heeft Frances- ïco de Martino, de leider van de ^Italiaanse socialistische partij, gis- teren op het congres van zijn partij fin Rome bakzeil gehaald en de mo- l'geiykheid van 'n nieuw bondgenoot schap met de aan de macht zijnde |christen-democraten uitgesloten. Bij het begin van het congres gaf (De Martino in een rede de voorkeur laan een nieuw bondgenootschap met Jde christen-democratische partij bo- jïven een band met de communisten. IfZiin voorstel werd echter heftig be streden door verscheidene partijgeno ten die stelden dat de socialisten jmoeten streven naar een linkse ^meerderheid en geen akkoorden op 1 «korte termyn dienen te sluiten met „de christen-democraten. Het nieuwe standpunt zal naar de ■«mening van velen vrijwel onvermij delijk de weg effenen voor nieuwe Verkiezingen in Italië op korte ter- /püjn waaruit naar men verwacht, «de communistische party nog siterker iiaar voren zal komen, In zijn slotrede op het congres zei hebben in de huidige Italiaanse Ka- De Martino dat de strategie van de mer van Afgevaardigden samen 240 socialisten gericht moet zyn op de zetels, de Christen-democraten 257. vorming van een linkse meerderheid De huidig regering, de vorige maand die de christen-democraten naar de gevormd door de ohristen-democra- opposdtiebanken zal verwijzen". tische premier Moro» kan zich alleen De communisten en socialisten handhaven als de socialisten zich ADVERTENTIE Vraag: Welke bladen leest een Berenburg- drinker? Antwoord: Alleen de bladen die hem aanstaan. by stemmingen in t parlement ont houden. De afgevaardigden naar het con gres van de socialistische keurden zondagavond unaniem een slotver klaring goed, waarin regeringsver antwoordelijkheid tijdens de huidige wetgevende periode wordt uitgesloten De socialistische partij, aldus de verklaring, zal zich echter, net als •tot nu toe. op verantwoordelijke wij ze blijven gedragen. Hieruit zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat de socialisten in het huidige par lement him tactiek van onthouding bij stemmingen zullen blijven vol gen. De communistische party zal waar schijnlijk niet ingenomen zijn met het standpunt dat de socialisten heb ben ingenomen. Zij dringt namelijk nog steeds aan op het sluiten van het zogenaamde "historische com promis" hetgeen een soort politiek bondgenootschap tussen de twee linkse partijen en de christen-demo craten inhoudt. Z1^ gisteren Yoshio Kodama, de sleutel figuur in het Japanse Lockheed- achandaal, aan zyn bedzyde ver hoord over zyn belastbaar inkomen en andere geldzaken. Kodama wordt er van verdacht zeven miljoen dollar te hebben ontvangen van Lockheed voor distributie naar Japanse func tionarissen, die in ruil voor deze steekpenningen Lockheed-vliegtuigen hebben aangeprezen. Een Japans on derzoekteam wil uitzoeken of Koda ma zyn volledige inkomen aan de belasting heeft opgegeven en wil ook weten of hij dit inkomen via legale kanalen heeft gekregen. De 65-jarige Kodama, die grote in vloed geniet in rechtse Japanse krin gen en die bovendien een obscuur oorlogsverleden heeft, is niet op de hoorzittingen van het parlement over de Lockheedzaak verschenen omdat hy een hartaanval heeft gehad. Het verhoor van gisteren vond plaats na dat hy door een arts was onderzocht. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Kissinger, is vol gens zyn naaste medewerkers woe dend over de wyze waarop de pers het Lockheedschandaal behandelt. Kissinger is van oordeel, dat Ameri- ka's buitenlands beleid daardoor wordt geschaad. Enkele van die on dergeschikten zyn ontsteld over het feit, dat Kissinger in een beleidsver klaring van zyn departement over het schandaal heeft gesproken over „recente onthullingen over niet hard gemaakte beweringen tegen ambte naren van de buitenlandse dienst." Deze onthullingen, aldus de ver klaring, hebben ernstige schade be rokkend aan de betrekkingen met sommige landen. De woordvoerder van het departement weigerde de desbetreffende landen by name te noemen. Andere ambtenaren spraken echter van Nederland. Van mensen van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE heb ik vernomen dat de militaire leiders ae guerrillastrijders in november al in Mozambique vergaderd hebben over organisatieproblemen en aktie- programma's. Wie er deelgenomen hebben aan die gesprekken, wordt geheim gehouden, om binding met een of andere ANC-groep te voorkomen. De tien leden van het gezelschap hebben er zelf in januari acht man bijgekozen. De achttien „bestuursleden" wijzen elk contact met Muzorewa afzonder lijk af. Wel zijn zij bereid tot overleg met alle vier de ANC-top mannen gezamenlijk: de „buiten- Vierde dode in Vitoria VITORIA (AP/Reuter) Het dodental bij de gevechten tussen po litie en arbeiders in de Baskisch® hoofdstad Vitoria van vorige week woensdag is gisterochtend tot vier gestegen, zo hebben woordvoerders van het plaatselijke ziekenhuis mee gedeeld. De 32-jarige José Castillo, een ge trouwde arbeider, vader van twee kinderen, is overleden aan de ver wondingen in zijn hoofd die hij op liep toen de politie in Vitoria net vuur opende op demonstranten De politie heeft de betogers uit een kerk in Vitoria gedreven met behulp van rookbommen. Daarna, aldus de autoriteiten, zouden de agenten uit zelfverdediging op de demonstranten hebben geschoten. Nog vier betogers en een inspecteur van politie verke ren in levensgevaar, zo heeft het ziekenhuis laten weten. De incidenten in Vitoria hebben vrijdag en zaterdag in meer dan tien Spaanse steden betogingen tot gevolg gehad, waarbij volgens vakbonds kringen meer dan honderd mensen zouden zijn opgepakt. De Spaanse minister van Binnen landse Zaken, Fraga Iribarne, heeft zaterdagavond onverwacht een be zoek gebracht aan Vitoria. De mi nister arriveerde per helikopter en begaf zich direct naar de ziekenhui zen waar na de ongeregeldheden nog tientallen gewonden worden ver pleegd. Een van hen schreeuwde: "moordenaar", toen de minister zijn zaal binnenkwam. Iribarne, die enkele uren tevoren na een driedaags bezoek aan West- Duitsla nd in Madrid was terugge keerd, riep op tot kalmte. landrs" drie plus de „binnenlandse leider Joshua Nkomo, die op het ogenblik met premier Ian Smith onderhandelt. De guerrillastrijders voelen zich nog wel verbonden met de ANC, maar niet met de ruziende groeperingen. Eerst de onafhankelijkheid verwer ven, daarna komt die kwestie vajt de leiding wel. Met een compromis in de huidige toestand zou Engeland vclgens Nyerere in botsing kunnen komen met Tanzania, Zambia, Mozambique en Botswana, want die hebben de guerrillastrijders hun steun toegezegd. De tijd is voorbij dat de oorlog in Rhodesie ten einde is zodra Rhodesie maar terugkeert [tijdelijk natuurlijk) onder Brits bewind Dat is een beslissing waarin nu ook de guerrillastrijders stem nebben. Srnltti heeft op geen enkele toenaxiermgspoging geantwoord en er Blijft nu alleen gewapende strijd over, meent Nyerere. Afrika heeft öch zijn inziens "bijna tot in het belachelijke" ingespannen om het overleg een kans op succes te geven. Engeland heeft de vier Afri kaanse presdenten vertrouwd in hun pogingen om in die richting succes te bereiken, en nu moet het hen vetrou- wen by het streven naar de tweede mogelijkheid. "Wij zorgden voor de druk die Smith aan Londen zal uit leveren", zegt hy. In Dar-es-Salaam va/lt te vernemen dat d<e guerrillastryders een basis-op leiding (inclusief politieke scholing, guerrillataotiek, lichameiyke ü-aining! sabotoge en bediening van vyf soor ten wapens) krygen die een half jaar duurt. Het zal misschien een klein jaar duren eer him leger op maxi male kracht is. Met welke snelheid Nyerere en zijn collega's Smith aan de conferentieta fel in Londen kunnen krygen, hangt af van een aantal factoren die niet te overzien zijn. Zonder militaire tussenkomst van buitenaf zou het misschien in de loop van volgend jaar kunnen zijn. Vorster schynt Engeland er echter opgewezen te hebben dat dertig p-o- cent van de blanke Rhodiesiërs van Zuidafrikaanse afkomst is en dat zyn eigen kiezers hem wel eens tot mili taire interventie zouden kunnen dwingen als er veel blanke doden gaan vallen in Rhodesië. Max von Sydow: belastingfraude? STOCKHOLM De bekende Zweedse acteur Max von Sydow die vaak voor regisseur Ingmar Bergman heeft gewerkt, is in zyn land van belastingfraude beschuldigd. Volgens het in Stockholm verschynende blad Expressen wordt hem met name verweten, dat hy ongeveer zes honderdduizend gulden inkom sten zou hebben verzwegen. Dit geld zou hy van buitenlandse maatschappyen hebben ontvan gen. Von Sydow zegt zich niets te verwyten te hebben. Zoals bekend is ook Ingmar Bergman van belastingontduiking beticht. Naar aanleiding daarvan heeft hy een zenuwinzinking gekre gen. Marokko breekt met Algerije RABAT. MAROKKO Marokko en Mauretanië hebben besloten de di plomatieke betrekkingen met Algerije te verbreken. De diplomatieke breuk tussen Ma rokko/Mauretanië en Algerye is het gevolg van hun conflict over de Wes terse Sahara. Algerije vecht de overneming van dit voormalige Spaanse gebied door Marokko en Mauretanië aan en steunt het Polisario. dat vecht voor de onafhankelijkheid van de Saha- Algerije erkende zaterdag de Ara bische democratsiche republiek Sa hara die eind februari door Polisa rio werd uitgeroepen. In de westelij ke Sahara is inmiddels een regering geïnstalleerd. In een oommunique staat dat Ma rokko geen normale betrekkingen kan laten voortbestaan met een land "dat een aanslag pleegt op de na tionale eenheid en het ondeelbare grondgebied van het koninkrijk".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7