LEIDSCH DAGBLAD Renovatie woningen is straks verplicht Links wint in Frankrijk Schot treft agent bij jacht op Dirk N. vandaag Leids GAB-directeur G. H. van de Wege (54) plotseling overleden Het blijft koud ©(SDt)S0P(S bloemendaal Licht optimisme LESDSCH DAGBLAD EERSTE RONDE KANTON NALE VERKIEZINGEN twee dagen laag: I MAANDAG 8 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34878 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wandelaar leek sterk op dader van moorden NOORDWIJK Bij de verbe ten jactot van de Nederlandse po litie op de hoofdverdachte in de twee moorden in Rijswijk is een Wassenaarse agent gewond ge raakt Bij een poging een op de 19-jarige woonwagenbewoner ge lijkende man aan te houden, werd hij zaterdagochtend in Noord- wijk getroffen door een schot uit het pistool van een Noord- wijkse rechercheur. De gewonde politieman, die in Noordwijk woonlt, moest in een ziekenhuis in Leiderdorp worden opgenomen. Nog dezelfde dag werd hij daar aan zijn bovenarm geopereerd. De Wassenaarse agent liep za terdagochtend ongewapend en in burger in zijn woonplaats toen hij een man zag wandelen, die zowel van achteren als van opzij gezien veel overeenkomst ver toonde met de over het gehele land verspreide foto van de ge zochte Rijswijker. Hij alarmeer de zijn Noordwijkse collega's en ging vervolgens in gezelschap, van een gewapende rechercheur uit die plaats behoedzaam achter de wandelaar aan. Op het strand trok de Noordwijkse rechercheur zijn pistool en sommeerde hij de wandelaar "Halt, politie". De wandelaar later bleek een circa 30-jarige brailleur Uit Groningen schrok geweldig en dacht aan eeai overval. Zonder zich te bedenken begon hij een gevecht met beide mannen, van wie hij totaal niet geloofde dat zij van de politie waren. Tijdens de worsteling góng toen plotseling een schot af uit het dienstwapen van de rechercheur, waardoor zijn Wassenaarse collega in zijn bo- werd geraakt. Met assistentie van geünifor meerde agenten werd de wande laar naar het politiebureau in Noordwijk overgebracht. Nadat daar zijn identiteit was vastge steld, werd hem de foto van de gezochte woonwagenbewoner Dirk N. getoond. De Groninger werd het toen duidelijk waarom hij op het strand plotseling was overvallen. Zijn reactie: "Ja, iedereen in bur ger kan wel zeggen, dat hij van de politie is. Maar toen wat later ook de geüniformeerde agenten kwamen, was het me duidelijk, dat de twee "overvallers" de waarheid hadden gesproken". De korpschef van de Noord wijkse politie, hoofdinspecteur J. F. Basten, heeft de Groninger zijn verontschuldigingen voor 't gebeurde aangeboden. De heer Basten: "Het is een vervelend voorval, maar wat wilt u? Iede re politieman was uiterst waak zaam omdat bekend was dat de moordenaar niet zou aarzelen te schieten. Achteraf beschouwd mo gen we nog biy zijn dat er per ongeluk een politieman is geraakt en niet de wandelaar. Op het bureau hebben we hem nog eens goed vergeleken met de foto van de moordenaar en allemaal kwamen we tot de conclusie dat beiden veel op elkaar lijken. Ge lukkig is de Groninger later zon der rancune weggegaan". 20 PAGINA'S slechts DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Schaefer (Volks huisvesting) wil de gemeentebesturen de bevoegdheid ge ven huiseigenaren te verplichten verbeteringen aan hun panden aan te brengen. Hij heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp gezonden, waarin deze De verbeteringen, waartoe kan worden aangeschreven, zijn: het verbeteren van de indeling van een woning; Opnieuw bleek vanmorgen de grote onderlinge verbondenheid bij taxi-chauffeurs. Vele chauf feurs uit alle delen van het land, woonden de begrafenis bij van hun vermoorde collega Gerard Hofstede. In de begrafenisstoet reden meer dan 500 taxi's mee, 11e voorzien van een rouwlint. De ter aarde bestelling kreeg een voortijdig einde toen de echtge note van de vermoorde taxi chauffeur flauw viel. Eerder al had de begrafenisstoet vertraging ondervonden omdat de weduwe zich kort voor het vertrek van de stoet onwel voel de. De begrafenis werd naast de taxi-chauffeurs door honderden anderen bijgewoond. LEIDEN Op 54-Jarige leeftijd is dé afgelopen nacht plotseling over leden de directeur van het Gewes- hü in Winschoten tot adjunct-di recteur van het GAB benoemd, en drie jaar volgde een directeurs- het maken van een ruimte in privaat en het aanbrengen in watercloset; het vervangen van closet door een meer inrichting; het maken van een douchen en het aanbren een douche-inrichting; het maken van een moderne ruim te om te koken en het aanbrengen van een aangepaste keukeninrich ting; de keus te laten tussen het zelf tref fen van de voorzieningen of het over laten hiervan aan de overheid. De huurders hebben de plicht om het aanbrengen van de verbeteringen toe te staan en daartoe hun woning tijde lijk te ontruimen. In het wetsot- werp is voorts nog een overlegproce dure opgenomen voor de zorgvuldige >n primitief besluitvorming over de verbetering en hygiënische een regeling voor de vaststelling van valse starts Probleemloos leek Jos Valentijn gisteren in Beriyn op de wereld titel bij de schaatssprinters af te stevenen. De es Aar behoefde „normale" tijd op de 1000 meter te realiseren om de kroon op zijn schaatscarrière te zetten. Maar Valentijn, die vanwege een „prof- vergrijp" de Olympische Spelen moest missen, kwam aan die 1000 meter niet eens toe. Drie valse and dat Jos Valentijn zijn wereldtitel kon vergeten. Diskwalificatie was het gevolg van de té grote gretigheid, waarmee Valentijn zich wilde re vancheren voor zijn verloren twee seizoenen. „Ik heb er geen enkele verklaring voor", reageerde Valen tijn na het incident betrekkelijk nuchter. „Ik was niet eens echt nerveus". Johan Granath kreeg de wereldtitel daardoor in de schoot geworpen. Een knappe prestatie leverde overigens all-rounder Hans van Helden door op de dubbele afstand tweemaal het goud voor zich op te eisen. Een \ierde plaats werd zijn deel. Geen wereldtitel ook voor Dianne dc Leeuw. In Gothenburg moest de Amerikaanse-Nederlandse evenals op de Olympische Spelen van Innsbruck de eer aan Dorothy Hamill laten. Zelfs het zilver was niet weggelegd voor de titelhoud- ster, want behalve Hamill oogstte ook de Oostduitse Christine Er- rath meer waardering by jury en publiek. i Een hardere trap na had Feyen- oord Antoni Brzezanczyk niet kunnen geven. Onder Ad („Inte rim)" Zonderland bleek Feye- n oord opeens wel bereid tot wer ken. FC Twente ondervond het en ging door drie, overigens merk waardige doelpunten, roemloos af in de Kuip: 30. Balorige Twente-aanhangers rea geerden hun ongenoegen na af loop af in de extra-treinen die de NS had ingezet. Er werd zo vaak aan de noodrem getrokken, dat de twee treinen met meer dan een Valentijn en Dianne de Leeuw reiken tevergeefs naar goud tranen De Nederlandse wielrenners heb ben zich geducht geweerd in de eerste offciële krachtmeting van het seizoen: De Omloop Het Volk. Vooral wereldkampioen Hennie Kuiper toonde aan dat er dit jaar in de klassiekers en etappewed strijden terdege rekening met hem gehouden moet worden. Hoe wel Kuiper als tweede finishte beheerste hij De Omloop volledig. O Vermoedens over medeplichtig heid dubbele moordzaak Rijswijk. PAGINA 5 telijk Arbeids Bureau in Leiden, benoeming in Uithuizen. In 1965 G.H. van de Wege. Op 1 november verhuisde hij naar Alphen aan den Opklaringen, ook af en toe wol kenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minima van min 4 tot min 8 graden. Maxi mumtemperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1974 kwam hij naar Leiden gen jaar directeur van het GAB in Alphen aan den Rijn te zijn ge weest. Bij de aanvaarding van zijn functie in Leiden zei hij het uitdaging te vinden te gaan werken diverse stuurgroepen en overlegor- gemeente met grote werk- ganen. Behalve in kringen Rijn> het maken van een bergruimte In Leiden hield hij zich onder meer buiten de woning; diepgaand bezig met het probleem van de langdurig en moeilijk plaats- 0 het aanbrengen van een centrale bare werklozen. Hij had zitting in verwarmdngsinsfcallatie. Houten tuinhekken, pergola's, palen en rietmatten in alle ma ten voorradig en goedkoper dan u gewend bent. Bomen, struiken, heesters en alle denkbare kamerplanten. Privé parkeerplaats. loosheidsproblemen. Van de Wege werd in Emmen ge- atletiekwereld. Hij Tegenover de verplichting verbete- heidsbemiddeling genoot Van de rjng aan te brengen staat een recht Wege ook grote bekendheid in de op een passende geldelijke steun. hoofdbe- volgens de staatssecretaris de Koninklijke Neder- niet redelijk zijn landse Atletiek Unie (KNAU) hogerê sociale arbeid. Na enige tijd stond op de nominatie om deze gen geheel zelf zou in gemeentelijke dienst te hebben maand tot secretaris te worden be- Hoewel de regeling noemd. De Leidse GAB-directeur kreeg gis teravond plotseling een hartaanval. eige- t de verbeterin- moeten dragen. gen over een Rhodesische constitu tionele regeling met premier Smith naar een "logische afsluiting" te leiden. Medische hulp in het beademings- verbetering centrum van het AZ mocht niet te brengen, meer. baten. ;cen aragen. t-v i dar,nn OVd* KhodeSlC vallen kan worden toegepast, kan zij ook dienen om een groepsgewijze woningen tot stand Tegelijkertijd uitte het weekblad van de ANC, de Ster van Zimbabwe optimisme dait er een doorbraak in SALISBURY Joshua Nkomo's ge de besprekingen was gekomen en dat matigde vleugel van de Afrikaanse een vreedzame regeling van het con- o Nationale Raad (ANC) heeft hem stitutionele geschil in het verschiet Voorgesteld wordt de eigenaren vandaag gemachtigd zijn besprekin- lag. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 23 maart 1976 i de krant reeds vanaf heden. adres: plaats: Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee* gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, PARIJS De linkse oppositie is als de sterkste groepering uit de bus gekomen in de eerste ronde van.de Franse kantonnale verkiezingen. In vele delen behaalde zij een flinke winst op de partijen van het rege- ringsblok. De meeste vooruitgang boekten de socialisten. Blijkens de bijna volledige uitsla gen kregen dc socialisten, communis ten en links-radioalen samen 4,89 miljoen stemmen, of 56,3 pet, terwijl er op' de kandidaten van de rege ringspartijen 3,63 miljoen stemmen, of 43,7 pet werden uitgebracht. Hoewel het om lokale verkiezingen ging - op het spel stond de helft van de zetels van de zogenoemde, al gemene raden', de mini-parlementen van de departementen - gaven de re geringsgezinde media als hun me ning, dat uit de oijfers een ernstige ontevredenheid van de kiezers blijkt. Hierdoor zouden de kansen van links verbeteren om volgend jaar de ge meenteraadsverkiezingen te winnen en mogelijk in 1978 een meerderheid te krijgen in de nationale vergade ring. De teruggang bij de regeringspar ty en was voornamelijk een gevolg van verliezen van de, Unie van de mocraten voor de republiek' (UDR), de orthodoxe gaullistische groepering die sinds de dood van generaal De Gaulle in 1970 steeds meer achteruit is gegaan. De 'onafhankelijke repu blikeinen' van president Giscard d'Estaing waren de enige regerings- partyen die winst boekten. De opkomst - 65 pet. van de inge schreven kiezers was opmerkelijk groot. In de eerste ronde moest een kandidaat om gekozen te worden een absolute meerderheid behalen. In de tweede ronde, die op 14 maart wordt gehouden, is een eenvoudige meerderheid voldoende. De socialistische leider Mitterrand gaf over de uitslag van zondag als zijn mening: "De Fransen en mis schien wel de meerderheid van hen, veroordelen het regeringsbeleid en willen zich voegen by de linkse meer derheid". zyn communistische colle ga Marchais sprak van een tegen slag voor de regeringspartyen, waar uit men de omvang van het onge noegen van het volk kan afleiden over de economische en sociale po litiek van de regering. In het linkse blok hadden de so cialisten de leiding met 27,2 pot van de getelde stemmen, gevolgd door de communisten met 22,5 pet. Men verwacht dat zij tn de tweede ronde him krachten zullen bundelen met hun kleine linkse bondgenoten. De kantonnale verkiezingen wor den gehouden tegen een achtergrond van een stijging van de kosten van levensonderhoud met 12 pet per Jaar en een leger werklozen van een mil joen. De ongeveer 2,5 miljoen werk nemers bij overheidsbedrijven als spoorwegen en gas- en elektriciteits ondernemingen, willen morgen een 24-uurstaking houden om kracht bij te zetten aan eisen voor loonsverho gingen. p DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1