„Bestaan van Alpheuse rechtswinkel in gevaar Bijna 500 Bouw Van 1 een goede Joop Hendrixs in Join-centrum Geen huizen, speelplaats jBraaaa Bij uitblijven van subsidie: Rechtshulp in het afgelopen jaar: BOTSING OP STEEKTERWEG IN ALPHEN Rode draad" Alphen gaat op 1 mei open PLANNEN IN NOORDWIJK mi ffi VRIJDAG 5 MAART 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense rechtswinkel schreef in 1975 in totaal 487 nieu we cliënten in. Er konden 360 dos siers worden afgesloten. Van de 360 afgesloten dossiers werden een aantal statische gegevens ver zameld. ALPHEN AAN DEN RIJN Als de stichting rechtswinkel Alphen aan den Rijn geen subsidie krijgt, dan komt het be staan ervan in gevaar. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1975 van de rechtswinkel. Volgens de stichting is het juist nu van groot belang, dat de rechtswinkel blijft bestaan. Met het pas opgerichte bureau voor rechtshulp zijn namelijk afspraken gemaakt om gezamenlijk op te trekken, iets dat voorlopig nood zakelijk is gezien de (aanloop) capaciteit van dat bureau. Dat samen optrekken is boven dien ook van belang in verband met een mogelijke opheffing van de rechtswinkel. Dit lijkt met het voorafgaande In tegenspraak, maar de rechtswinkel heeft als grondge dachte streven naar overbodigheid. De rechtswinkel acht zich overbo dig, als professionele rechtshulpver leners een volledige "dekking" kun nen en willen bereiken. Dat kan en wil wellicht het bureau voor rechts hulp, dat uitgaat van professionele rechtshulpverleners, maar dat zal volgens de rechtswinkel dan in de loop van dit Jaar moeten blijken. Huur Uit het jaarverdag blijkt, dat de rechtswinkel over 1974 een batig saldo had van slechts f7.69. Door een tariefsverhoging van f 2.50 naar f3.50 en een startsubsidie van het ministerie van Justitie van f2000, wist men in 1975 het hoofd boven water te houden. Omdat, zo als bekend, de gemeente Alphen tot op heden nog geen besluit nam over subsidiëring (een afwijzend voorstel van het college werd bij de vorige raadsvergadering ingetrok ken»is men voorlopig niet in staat bij te dragen in de kosten van ac commodatie. Die accommodatie wordt gehuurd van de stichting maatschappelijke dienstverlening Midden-Rijnland. Een globale kostenberekening heeft uitgewezen, dat een bedrag van on geveer f40 per zittingsavond niet onredelijk zou zijn, aldus de stich ting rechtswinkel in het Jaarver slag. In 1975 verkreeg de rechtswinkel de volgende inkomsten: bijdragen cliënten f 1.340; subsidie ministerie ALPHEN AAN DEN RIJN Gis teravond rond tien uur raakten twee auto's total lo6s op de Steekterweg. De heer C. S. (55) uit Alphen reed onverwacht de rijbaan op. P. v. d. G (26) uit Rijnsburg reed achterop en kon de auto niet meer ontwijken. Een inzittende, een 21-Jarige Oos tenrijkse, liep een hoofdwond op. Zij moest door een arts worden behan deld. f2000; giften ("soms niet onaan zienlijke van tevreden cliënten") f303.76. Aan kosten voor drukwerk, aanvulingen voor naslagwerken, secretariaatskosten en diverse kos ten gaf men ruim f 1800 uit, zodat een batig saldo van iets meer dan f1800 ontstond. Voor dit Jaar verwacht men bij gelijkblijvende inkomsten via cliënten een nadelig saldo van f2000; het bedrag dat men aan huur zou willen betalen en dat men bij de gemeente Alphen als subsidie heeft aangevraagd. Advocaten De Alphense rechtswinkel hield in 1975 steeds met ongeveer vijf medewerk (st)ers 48 maal zitting. Gemiddeld waren er in 1975 zo'n vijftien juridisch geschoolden (on der wie vier advocaten) en twee ad ministratieve medewerksters aan verbonden. Er werden werkcontac- ten onderhouden met diverse plaat- sélijke instanties (die overigens ook wel als tegenpartij fungeerden) als de gemeentelijke overheid, woning bouwvereniging. het gewestelijk ar beidsbureau, de inspectie van de belastingen en wijk. en belangen verenigingen. Voor eventuele hulp verlening was aanvankelijk een maatschappelijk werk (st)er van de stichting Midden-Rijnland aanwe zig tijdens de zittingsuren van de rechtswinkel. Later fungeerde een van de administratieve medewerk sters, zelf maatschappelijk werk ster. als eerste aanspreekpunt- De Alphense rechtswinkeliers hebben allen een volledige dag taak elders en moesten zich daarom veelal beperken tot individuele rechtshulp. Uit reacties van cliën ten is wel gebleken, dat een neven effect van die individuele hulp is. dat men zich meer algemeen bewust wordt van zijn rechten, aldus het Jaarverslag. Een resultaat, dat vol gens de stichting, met structurele rechtshulp zou kunnen worden be titeld. Flats In het jaarverslag staat aange kondigd dat men dit jaar meer "structureel wil ageren" tegen een verhuursmaatschappij die een com plex flatwoningen tegen onredelijk toegepaste, drukkende huurcontrac ten verhuurd. Eventueel zal daar bij samenwerking worden gezocht met instanties als de Consumenten bond. Koning Klant en de Ombuds man. Bij die 360 dossiers ging het in 181 gevallen om één informa tie. Door middel van correspon dentie werden 108 zaJken afgewik keld. In 38 gevallen werd door verwezen naar andere instanties, (o.a. advocaat/procureur) in twee gevallen werd een procedu re gevoerd en van 31 gevallen is de wijze en aard van de hulpver lening onbekend. In 1975 werden 33 zaken gewonnen, 36 geschikt (gewonnen dan wel verloren). 21 zaken verloren. In 79 gevallen, bleef de afloop onbekend, op 191 zaken was de afloop niet van toe- Uit de cijfers blijkt ook men een beroep doet op de Al phense reohtswinkel: personen- en familierecht/erf recht 72; arbeidsrecht/sociale verzeke ring/bijstandswet 114; contractenrecht/consumenten recht 45; wonen/zakelijke rechten 86; belastingen 17; onrechtmatige daad/schade regeling 15; O strafrecht administratief recht 11. Verder bleek dat 277 mannen, 81 vrouwen en twee rechtsperso nen bij de rechtswinkel om hulp aanklopten. De overgrote meer derheid was afkomstig uit Alphen (280). Andere cliënten kwamen uit Nieuwkoop <9), Ter Aar (11) Boskoop (9), Hazerswoude (13), Koudekerk i4> Bodegraven (12), Woubrugge (3), Rijnsaterwoude (5), Leimuiden (4). Noorden (2), Waddinxveen (2), Overige woon plaatsen (6). Van de 360 cliënten van de rechtswinkel waarvan de dossiers konden worden afgesloten zijn ook de beroepen vastgelegd. 187 mensen vielen onder de catego rie handarbeider; 106 onder de ca tegorie hoofdarbeider; 67 behoor den tot de groep huisvrouw/^epen sioneerd/invalide. Van dè aan vragers waren er 68 Jonger dan 26 Jaar; 248 tussen de 26 en 60 en 44 ouder dan 60 jaar. 55 Speel-o-theeh ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense speel-o-theek die de Rode Draad gaat heten hoopt op 1 mei aanstaande van start te gaan. Dan zal de speel-o-theek, die ondergebracht is in De Woutershof in de Maasstraat, in ieder geval elke zater dag van 10.00 tot 12.00 uur zijn geopend. De Alphense speel-o-theek hoopt in deze ruimte van "De Woutershof" in de Maasstraat op 1 mei van start te gaan. Op de (archieffoto speel-o-theekvoor- zitter Angenent en bestuurslid mevrouw Ina van Eckx tussen een deel van het al aanwezige speelgoed. De stichting heeft zich inmiddels ook een vloerkleed aan geschaft ter bescherming van de gymzaalvloerwaardoor de kin deren het speelgoed op de vloer ook op hun gemak kunnen uit proberen. NOORDWIJK Vanavond treedt het Joop Hendrixs Kwin tet op in het Joincentrum, Sint Jeroensweg 1 in Noord wijk. De saxofonist Joop Hendrixs, die met zijn broer Wout achter de piano, Mary Hehuat (fenderbass) en Eric Ineke, drums, al ge ruime tijd de moderne jazz beneden de Moerdijk propageert, werkt sinds een aantal jaren samen met de Amerikaanse jazz- vocalist Peter Grimston. Deze Amerikaan, die ondermeer trom pet heeft gespeeld bij Georgie Fame, ligt qua stijl tussen Dave Lambert en Michel Legrand, geeft een extra dimensie aan de formatie. Al met al een breed repertoire van blues tot souljazz, vanavond vanaf negen uur. Dé entree is vijf gulden. Het bestuur van de Stichting Speel-o-theek vorige week donder- dag is de sticht!ngsacte officieel ge passeerd hoopt verder dat de speel-o-theek ook op woensöagimid- avond open kan zijn. Dat waarbij men de hele Alphense bevolking hoopt te betrekken. De stichting heeft een zestal vrij willigers bereid gevonden de speel- o-theek te bemannen. Daarnaast is de stichting op zoek naar een vaste eventueel in aansluiting op de ge- kracht, die altijd aanwezig kan zijn handicaptensoos die elke woensdag avond vanaf 19.30 tershof draait. die deskundige voorlichting kan in de Wou- geven. Ook is een bedrag van f25.000 aangevraagd bij het Kin derpostzegelfonds. Dit heeft inmid- Het speel-o-theek bestuur streeft dels laten weten wel welwillend te- stappen. Overigens denkt de stich- eerst bij de ouderverenigingen ting pas rond september dit te kloppen. Er is bovendien BODEGRAVEN De bewoners van de wijk tussen de Boezensingel, de Goudsche Vaart en de Corten- hoeve hebben ^n bezwaarschrift ingediend tegen het bestemmings plan Hoek Cortenhoeve-Lijster, waar ce firma De Bruyn twee landhuizen wil bouwen. De bewoners willen in plaats van landhuizen speelgelegenheid voor de jeugd. Zij pleiten voor de aanleg Op het verzoek, het speelterrein op de hoek Cortenhoeve-Lijster is nooit een antwoord gekomen. Vo rige maand werd bekend, dat twee landhuizen zouden worden gebouwd. De bewoners zijn hierover verbaasd omdat voor het bestem mingsplan Broekvelden 3 wel als uitgangspunt is gesteld, dat per wo ning minimaal vijftien vierkante meter grond voor speelvoorzienin- gen moet worden gerealiseerd, terwijl aan De Lijster geen aan dacht wordt geschonken. Wethouder Jongeneel meent, dat een en ander zeker onderzocht, zal worden als in dit gebied werkelijk sprake mocht zijn van een achter stand op speelvoorzieningen. Dit zei de wethouder als reactie op het be zwaarschrift van de bewoners. A NOORDWIJK De raadhuisbouw is weer actueel in de Noordwijkse gemeenschap. In de laatste vergadering van de gemeenteraad deed men ten aanzien van deze zaak principe uitspraken, en wel dat de bouw van de benodigde raadhuisruimte zal plaatsvinden op het parkeerterrein achter het bestaande raadhuis. Een tweede uitspraak betrok de opdracht tot de bouw aan één, nog nader aan te wijzen, architect. Door C. Leeflang Zo op het oog lijkt alles al in kan nen en kruiken en is de raad ak koord met het creëren van een nieu we vleugel aan het huidige, uit 1887 daterende, pand. Maar de voorge nomen uitbreiding kwam toch min of meer op losse schroeven te staan, omdat de raad aan zijn uitspraak een verkeersonderzoek verbond, waar in H* beschikbare parkeerruimte als de consequenties van een afslui ting van de verbinding Voorstraat- Zeestraat zou worden betrokken. Uit de opmerkingen van verschillende raadsleden werd wel duidelijk, dat men toch wel problemen voorzag zich zekerheid V oorgeschiedenis Voor wethouder Van Leeuwen was dit aanleiding te komen met de sug gestie aan de Van de Mortelstraat een nieuw raadhuis te bouwen en de uitbreiding van het oude pand maar te vergeten. Het thans aanhangige plan is niet nieuw. Al in 1940 werd een poging gedaan om aan de noodsituatie in het raadhuis een eind te maken. De Hopeloos toenmalige directeur van gemeente werken, wijlen de heer C. van Vliet, ontving een opdracht van B en W op dezelfde plaats (waar nu het par keerterrein is en toen de oude huis jes van „De Pijp" stonden) een aan bouw te ontwerpen, zodat alle ge meentelijke diensten in het raad huis onderdak zouden kunnen vin den. Dit plan ging als te ambitieus van de baan. Inmiddels voltrok zich een sprei ding van de gemeentelijke diensten, die zich in de loop van de jaren voortzette. Gemeentewerken betrok in 1941 de voormalige villa „Mignon" aan de Gooweg. Ook daar is de huis vesting thans ver van ideaal, delen B en W mee. De boekhouding van de nutsbedrijven is sedert 1974 onder gebracht in een noodgebouw. Ook voor de technische- en administra tieve dienst van de bedrijven zal naar een defintieve oplossing moeten wor den gezocht, aldus het college in de raadhuisnota. Nijpend is het gebrek aan ruimte voor de secretarie. Te genwoordig vindt slechts één hoofd afdeling. namelijk algemene zaken met haar onderafdelingen (ruimte lijke ordening, interne zaken en be volking, enz.) in het raadhuis onder dak. De hoofdafdelingen welzijns zorg en financiën zijn ondergebracht in het al Jaren als dependance in gebruik zijnde gebouw Sartorius en in het vroegere notariskantoor Voor straat 48. De representatieve ruimten zoals de trouw- en raadszaal laten zeer veel te wensen over. De publieke tri bune is bij de raadsvergaderingen soms overvol. Bij recepties, ontvang sten en andere gelegenheden met veel bezoekers, moet het gemeente bestuur uitwijken naar „De Kuip" of andere ruimten in het dorp. De mogelijkheden tot vergaderen van commissies en dergelijke, wier aantal zich van Jaar tot jaar uit breidt, zijn uiterst beperkt en moe ten in een strak schema worden ge drongen. Kortom de situatie in het raadhuis is in één woord hopeloos. Na de poging van 1940 duurde het tot 1950 voordat raadhuisbouw op nieuw aan de orde kwam. Er werd toen een raadscommissie benoemd om de bouw voor te bereiden, maar deze commissie is nooit met haar studie gereed gekomen. Eerst in 1961 kwam er weer wat leven in de „raad huis-brouwerij" en dit resulteerde drie jaar later tot een opdracht aan het Rotterdamse architectenbureau Van den Broek en Bakema om op het terrein van Sans Souci aan de Prins Hendrikweg een nieuw raad huis te ontwerpen. Het zou deel uit maken van een keten van voorzie ningen, lopend van de Voorstraat in Noordwijk-Binnen tot aan het Pala- ceplein. De meningen in de raad over de plaats van de voorgenomen nieuw bouw waren sterk verdeeld. Het be sluit viel in „de nacht van Willem" met slechts één stem meerderheid, namelijk die van het raadslid W. de Haas, die in afwijking van het standpunt van zijn fractie vóór stem- Het huidige raadhuis: "uitbreiding vergeten de. Het overigens vrij kostbare plande raad een krediet van f25.000 om strandde echter, mede als gevolg van de bouwmogelijkheden op het par- dfe weerstand bij een deel van de be- keerterrein naast het raadhuis te volking, dat vond dat het raadhuis bestuderen. niet in Noordwijk aan Zee gebouwd De resultaten van deze studie zijn diende te worden, maar in Noord wijk-Binnen moest blijven. De raadhuiskwestie vormde zelfs de inzet bij de gemeenteraadsverkie zingen in die tijd. De nieuw gekozen' raad gaf later aan de grond een opgenomen in de onlangs versche nen raadhuis-nota. Op grond daar van heeft de raad de hierboven reeds aangehaalde uitspraken ge daan. Middenstand Een volgend plan beoogde raad huisbouw in het zogenaamde Mid dengebied aan de Nieuwe Zeeweg, waar het gemeentehuis een onder deel zou gaan te stich te gemeenschapsvoorzieningen. De mid denstand ageerde fel tegen het daar tot stand te brengen winkelcentrum en ging in beroep tegen het plan bij Gedeputeerde Staten, met het gevolg, dat dit college in 1971 zijn goedkeuring aan de bebouwing van het Middengebied onthield. De al eerder gelanceerde gedachte om tot uitbreiding van het bestaan de raadhuis over te gaan, werd toen weer actueel en in 1973 verstrekte Men denkt op het terrein naast het raadhuis de benodigde ongeveer 2400 m2 kantoorruimte te verkrij gen en wel door de bouw in twee lagen op plm. 1250 m2 beschik bare grond. Dit houdt in, dat er praktisch geen parkeerruimte over blijft, noch voor het raadhuis, noch voor de omgeving. Het huidige par- i een nieuw keerterrein, dat ruimte biedt voor winkels en de wagens van het personeel en de bezoekers van het raadhuis, voor de bezoekers van het dorpshuis De Kuip en voor de bezoekers van de Grote Kerk bij kerkdiensten en cul turele manifestaties, gaat zelfs ge heel of vrijwel geheel (B en W den ken aan 11 parkeerplaatsen) verlo gen. Ook de omwonenden zullen hun auto's daar niet meer kwijt kunnen. Het laat zich aanzien dat voor dit terrein in de directe omgeving geen vervangende parkeerruimte van enige betekenis te vinden zal zijn. Indien alle ruimte aan de Voor straat, de Zeestraat, het kerkplein en De Kuip wordt benut, komt men hooguit tot een 50-tal parkeerplaat sen. Een fractie van de behoefte aan parkeergelegenheid in deze omge ving. Nog penibeler wordt de situatie als de vestiging van een Digros-win- kelbedrijf aan de Kerkstraat door gang vindt, ook al zou dit bedrijf zelf enige parkeerruimte voor zijn klanten creëren. Voor de verkeers situatie is geen oplossing te vinden, tenzij men op grote schaal bestaande bebouwing zou gaan slopen. Aantasting Een ander bezwaar is het verdwij nen van de visueel open ruimte tus sen Huize Jeroen, de Grote Kerk en het huidige raadhuis. Door de bouw van een twee verdiepingen hoog com plex zal het fraaie massief van de monumentale Grote Kerk, het sie raad van de dorpskom, als centrum van de omgeving niet meer of min der goed uitkomen, daar het slechts door een sleuf van geringe breedte van het nieuwe raadhuiscomplex wordt gescheiden. Een zestal huisjes aan de Heilige Geestweg, dat nog niet zo lang ge leden door de bewoners grondig is opgeknapt, zal by de uitvoering van het raadhuisplan moeten worden gesloopt. Dat men op deze grond naast het raadhuis snel met de bouw zal kun nen beginnen, moet worden betwij feld. De grond is bestemd voor woon- doeleinden en daarom dient eerst het bestemmingsplan Kern Noord wijk-Binnen te worden gewijzigd. Mocht er ook maar één belangheb bende zijn die tegen dit wijzigings- plan in beroep gaat, dan kan het mogelijk nog Jaren duren voordat met de zo urgente bouw van de raadhuisuitbreiding kan begin- Pasklaar Tegen de achtergrond van al deze bezwaren is de door wethouder-nes tor Van Leeuwen geopperde gedach te om een nieuw raadhuis te bouwen de Van de Mortelstraat, zo gek nog niet. De grond ligt daar als het are pasklaar. De gemeente beschikt daar over een terrein van circa 5000 m2, waar op thans een hertenkampje is inge richt. Van deze oppervlakte komt ongeveer 4000 m2 voor bebouwing in aanmerking, meer dan voldoende dus voor een niet al te imposant, maar een toch representatief ge meentelijk centrum, dat ruimte zal bieden ook aan de thans her en der gezetelde diensten. Dat bouw van een raadhuis aan de Van de Mortelstraat te excen trisch zou zijn, is maar betrekkelijk. In het geheel van de tegenwoordige bebouwde kom van Noordwijk, ligt ook het bestaande raadhuis aan de rand van het dorp en beslist niet centraal. Gezien de mobiliteit van de bevolking is het trouwens de vraag of de plaats zoveel gewicht in de schaal moet leggen. Situering aan de Van de Mortelstraat lijkt juist gunstig door de aanwezigheid van een verkeersbaan met vier rij stroken en bovendien aan weerszij den nog een ventweg. Van alle zij den zal het via brede straten ge makkelijk te bereiken zijn en.er is ruim voldoende gelegenheid tot par keren. Een ander pluspunt is de aan wezigheid van bushalten, zowel voor de NZH-lijn Noordwijk-Leiden als die van Haarlem—Noordwijk—Den Haag vice versa. Inderdaad zal de centrumfunctie van het raadhuis bij bouw in Boe- renburg verloren gaan. Maar heeft het raadhuis nu wel een zodanig aantrekkende en bundelende func tie, dat men daarvoor alles in de oud* kern op de kop moet gaan zet ten?

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4