Er zijn genoeg heidenen bij ons Straks twee wegen naar „Meren wijk" Thailand wordt ,vastenpro]ect' Leidse regio PLANNEN VLAK BIJ DE 3,5 MILJOEN LBF-TERREIN WORDEN ONDERZOCHT Ds. Handojo in Alphen: Beroepingswerk Verlenging Gooimeerlaan MEVROUW MATHIJSEN JUBILEERT BIJ LBF jaar in brood en banket RESTAURATIE SCHOUWBURG 13 MILJOEN VRIJDAG 5 MAART 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN Het beeld dat Indonesische christenen van het kerkelijke leven in Nederland hebben, is langzamerhand wel aan herziening toe. Zij veronderstellen bijvoorbeeld, dat 99 procent van onze bevolking tot het christendom gerekend wil wor den en dat op zondag bijna alle mensen naar de kerk gaan. Door S. J. de Groot Dominee Lukito Handojo. die als missionair predikant van de Indone sisch Christelijke Kerk van West-Ja va al enige tijd deel uitmaakt van het i pastoraatsteam binnen de hervorm de gemeente van Maassluis, zal dan ook wel een paar jaar nodig hebben om de werkelijke toestand in het vanouds zo zendingsijverige Neder land -te kunnen doorzien en voor al te kunnen begrijpen. Met na- I me het verwereldlijkingsproces «secularisatie) binnen de Nederland se christenheid en de geringe bereid heid tot samenwerking tussen ker ken, groepen en individuele ohriste- I nen hebben hem voor moeilijke vragen gesteld, waarop hij al tastend naar antwoorden zoekt. Hoe is het mogelijk, dat kerken die vroeger ent- housiast zending hebben gedreven. nu zelf zo achteruitgaan? Ds. Handojo was stadspredikant in Djakarta en ook algemeen secreta ris van een synode. Op voorstel van de Raad voor de Zending van de Her- vormde Kerk en de sectie Internatio nale Hulpverlening benoemde de ge nerale synode hem voor een perio de van vier tot zeven jaar tot missio nair predikant. Hiermee werd het I eenrichtingverkeer in de zendingsre latie omgebogen en de volwassen wording van de jonge kerken erkend. Een nieuw begrip, aangeduid met de woorden "wederzijdse assistentie", j was geboren. Voorjaar 1974 kwam de Indonesi sche predikant met zijn gezin naar Nederland. Na een korte acclima- J tiseringsperiode, waarin hij zich fer vent toelegde op de Nederlandse taal die hij als "heel moeilijk" typeer de—en de opbouw van de samenle ving in het algemeen en het kerkelij ke leven in het bijzonder, werd hij ingeschakeld in het wijkwerk rond de Regentessekerk in Den Haag, en nu draait hij alweer een poos mee in het pastoraat dat uitgaat van de hervormde gemeente Maassluis. Deze week was hij in Alphen aan den Rijn om op een bijeenkomst van de olassicale zendingscommissie over zijn ervaringen te vertellen. Armoede Zon contacten met mensen, groe pen en gemeenten hebben ds Han dojo al geleerd, dat de kerk in ons land zeker nog leeft, maar dat de leden zich, vooral door de materië le welvaart, veel minder afhanke lijk voelen dan de christenen in In donesië. "De staat zorgt toch voor ons en verder kunnen we onszelf wel redden". Die indruk maken wij op iemand van overzee. "In mijn land leven veel men sen nog in armoede. De leden van de kerk hebben elkaar nodig. Ze praten over hun problemen en zorgen en komen bij elkaar om te bidden en de Bijbel te laten spreken. In Neder land praat men minder gemakkelijk over zijn geestelijke ervarin gen. Als mensen in een ziekenhuis mij zeggen, dat ze niet naar de kerk hoeven en dat ze God toch niet zo nodig hebben in hun situatie, dan kan ik dat moeilijk begrijpen. Wij praten hier ook heel weinig over arme mensen in Nederland zelf. Wel over arme landen overzee". Toen as. Handojo in Indonesië af gestudeerd was. kreeg hij beroepen uit de Pinksterkerk (voortgekomen uit de Amerikaanse zending), de ge reformeerde kerken en de hervorm de kerk. Bij ons is zoiets ondenkbaar. We zitten erg aan onze geschiede nis vast. West-, Midden en Oost-Ja- va hebben ook één synode. En de Raad van Kerken in Indonesëi, streeft niet alleen naar organisatori sche eenheid maar ook naar een heid in belijden. "Wij zijn gelukkig met deze oecu menische denkwijze van de leiding der kerken", zei de gastpredikant die vertelde dat in Djakarta 175 diensten per zondag worden gehouden en dat de predikanten van de verschillende kerken «Pinkstergemeenten, her vormden, gereformeerden, methodis ten enz.) twee keer per jaar in el- kaars diensten rouleren. "Wij kunnen vanuit Nederland, geld naar Indonesië sturen, maar dat is niet alles. De Nederlandse kerken zullen zelf meer tijd en aandacht, aan hun éigen situatie moeten beste den en een klimaat moeten schap pen waarin de liefde onder de men sen groeien kan. Wij zullen met el kaar in gesprek moeten komen en blijven om christen te kunnen zijn, ook voor de mensen in onze omge ving. Er zijn genoeg heidenen om ons heen". LEIDEN Volgens goed gebruik zal aan de katholieken in het dekenaat Leiden (stad Leiden, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar, Leiderdorp en Zoeterwoude Hoge Rijndijk) in de komende veertig-dagen-tijd worden gevraagd, enige projecten in een ontwikkelingsland te steunen. Zending Ds. Handojo moet in ons land zelf zijn weg zi ente vinden. Hij gaf toe, dat dit geen eenvoudige opgave is. Omdat hij de eerste missionaire pre dikant uit een zendingsland is. kan hij hier niemand volgen. Wie uit Ne derland naar Indonesië gaat is niet alleen goed voorbereid maar kan daar ook aansluiting vinden bij het werk dat anderen al hebben gedaan. Toch is hij een overtuigd aanhan ger van het principe van "wederzijd se assistentie". "Vroeger was ae zending min' of meer eenrichtingverkeer. Zendelin gen gingen naar koloniale en semi- koloniale gebieden. Daar ontstonden kerken, die voor bepaalde taken nog •hulp van overzee nodig hebben. Maar nu heeft in Amerika en Euro pa de secularisatie zo om zich heen gegrepen, dat ook daar een zendings situatie is ontstaan. De oude en de jonge kerken in de wereld zien zich voor dezelfde taak gesteld. We zitten in één boot. De gevenden staan niet meer aan de ene en de ontvangen den aan de andere kant. Er is voor de Indonesische Kerken geen enkele reden, hun missionaire verantwoor delijkheid voor anderen op te schor ten". De christenen in Azië verwachten van de theologie, dat ze naar ant woorden zoekt op actuele vragen en haar relatie met het hedendaagse leven inhoud geeft. Ook verlangen zij naar een dialoog met de omrin gende godsdiensten, zoals de christe nen vroeger zijn ingegaan op de Grieks-Romeinse denkwereld. "Deze dialoog moet", aldus ds. Handojo, "niet allereerst gericht zijn op het te bekeren object, maar op het te respecteren subject, waar bij de christelijke partner bereid is zich kwetsbaar op te stellen en langs minder makkelijk over deze weg te getuigen van de hoop die in hem is". De Indonesische predikant ziet het als een taak van de kerk, zich in te zetten voor gerechtigheid en zich te verzetten tegen verkeerde uitwassen van de secularisatie en onbijbelse mensbeschouwingen. Jonge kerken "Het getuigenis van de kerk ver zwakt als de leden zelf aan haar uitspraken geen aandacht schenken of er geen rekening mee houden. Ook zal er een wederzijdse informa tie moeten komen over de manier, waarop kerken hier en overzee in woord en daad functioneren. Tussen de oude en de jonge ker ken zijn er heel veel verschillen. In cultuur, geschiedenis, opbouw, aard en beleving. Maar voor beide geldt de vraag, hoe ons geloof in maat schappij en samenleving anderen tot zegen kan zijn". Vorig jaar ging deze steun naar de krottenwijk Tondo in Manilla (Phi- lippijnen); voor de opbouw van een gemeenschap daar werd alleen al in dit dekenaat f90.000 bijeengebracht. Dit jaar heeft men Thailand op het oog, een land dat de eeuwen door een bufferstaat is geweest tussen ge koloniseerde buurlanden en dat ook nu zich probeert vrij te maken van inmenging van buiten. De contacten met de rest van ce wereld zijn vooral goed merkbaar in de hoofdstad Bangkok, waar naast de bekende statussymbolen van de wel vaart (flatgebouwen en hotels) de armoedige volkswijken de keerzijde van de medaille vormen. De ontsluiting van het platteland gaat langzamer, maar daarom niet minder zeker voort. Het is Juist voor een groep boeren op een afstand van 100 km. van Bangkok dat nu de aan dacht wordt gevraagd. Gestimuleerd door de katholieke Raad voor Ont wikkeling, wil men proberen tot een coöperatie te komen voor de totstand koming van een suikerriet-plantage. Vooral sinds het tweede Vaticaans Concilie heeft de kerk in Thailand, zoals in de rest van Azië, begrepen, dat zij mede-verantwoordelijk is voor het welzijn van de gehele mens. Lag vroeger de nadruk op onderwijs en ziekenzorg, waarin veel goeds werd en wordt gedaan, nu beseft men. dat de mens met zijn leven en werken de inzet van het christendom moet zijn. Juist voor de armen, zoals bij dit suikerriet-project, is het van belang, te proberen aansluiting te vinden bij hun levenswijze, en hun uitzicht te bieden. De suikerriet-boeren willen het geld terugbetalen, zodat de steun uit Nederland in Thailand, meermalen gebruikt zal kunnen wor- In de komende weken zal men bin nen de parochies enkele keren de gelegenheid krijgen opnieuw solidair te zijn met mensen ergens ter we reld die hulp nodig hebben. Wie nu al gireren wil, kan dit doen per bank of giro naar de Algemene Bank Nederland Leiden en omge ving, giro 9013, rekeningnum mer 56 65 19 038 van 6? Dekenale Vastenaktie naar de Bisschoppelijk Vastenaktie in Utrecht, giro 5850. of naar de Nederlandse Credictbank aldaar. Hervormde Kerk: aangenomen naar Oude Pekela J. A. van Mierlo- van Kuipers, predikant onder Ne derlanders in Beirut, naar Uitgeest Akersloot (herv.- geref. federa tie) J. D. de Boer Kortgene: bedankt voor Oldebroek J. den Hoed Sliedrecht. Geref. Kerken aangenomen naar Ouderkerk aan de Amstel kand. J. A. Scholten. naar Beetsterzwaag kand. P. ter Veen Amsterdam; beroepen te Grootegast J. Broersma Westerbork. te Vriezenveen A. A. Nottelman Lichtenvoorde. Geref. Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Meppel H. E. Nieuwenhuis Zuidwolde (Gr.), to Stadskanaal P. F. Lameris Holwerd, te Groningen M. K. Drost Enschede, te Lutten kand. H. Bouwkamp Gro ningen; aangenomen naar Bergen- theim W. Pouwelse Ureterp, naar Schildwolde J. C. Post Den Helder; bedankt voor Rouveen R. T. Urban Goes Brouwershaven, voor Utrecht, Leiden en Terneuzen P. Schelling Middelburg. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Drachten J. Westerink Nunspeet, te Zwaagwest - einde J. Plantinga Dronten. te Ha milton (Canada) J. Brons Veenen- daal, bedankt voor Den Haag J. van Amstel Enschede, voor IJmuiden J. Brons, aangenomen naar Stadska naal J. J. de Jonge Kampen. oor sport gehandicapten LEIDEN Bij de plannen om de Gooimeerlaan te verbinden met de W'ill'lem de Zwi'jgerlaam heeft de commissie voor ï-uimtelijke orde ning gisteravond enkele kantteke ningen geplaatst; met name ging 't om de breedte van de rijstroken. Deze tweede verbindingsweg van de Merenwijk met de Willem de Zwijgerlaan komt te lopen langs het. terrein van de Groenoordhal, en komt op enkele tientallen me ters afstand van de Mamixstraat uit op de Willem de Zwijgerlaan. 't Is de bedoeling dat binnen afzien bare tijd bij de Mamixstraat een tunnel wordt aangelegd voor voet gangers en fietsers. Zo ontstaat een vlotte verbinding voor (brom)fiet sers van de Merenwijk naar de stad. Voor de kruising van de verleng de Gooimeerlaan met de Willem de Zwijgerlaan zal een kostbare stop- STUURGROEP ENDEGEEST OPKOMST LEIDEN Wethouder Oosterman voelt veel voor de benoeming van negen leden voor de voor het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest aan gekondigde stuurgroep. Drie leden moeten volgens hem afkomstig zijn uit de gemeenteraad, drie uit de gele deren van het personeel en daarnaast dienen drie externe adviseurs (een jurist, een psychiater en een organi satieman) te worden aangetrokken. Dit voorstel heeft hij aan de des betreffende raadscommissie (gezond heidszorg) voorgelegd. De stuurgroep zal wellicht worden voorgezeten door een onpartijdige voorzitter, zonder stemrecht. Het is de bedoeling dat de stuurgroep zich gaat bezighouden met de problemen rond de organisa tie- en beheersstructuur van Ende geest. Op welke termijn de stuurgroep kan worden geformeerd is nog niet bekend. liohitepinstaüaitie moeten worden aangeschaft. Ondanks de tunnel zal het daar noodzakelijk zijn om over- steekmogelijkheden voor (brom)- fietsers te creëren. Elzenga (VVD) was bang dat er op de Willem de Zwijgerlaan, net als op de Churchilllaam, teveel stop lichten zouden komen, waardoor het verkeer sluiproutes zou gaan volgen. Hij achtte de aanleg van de verlengde Gooimeerlaan wel een goede verruiming van de ver keersstromen. Beüen «PPR) vond dat bij de plannen nogal kwistig met ruim te omgesprongen was. Volgens hem konden de rijstroken best smaller gemaakt worden. Ham en Van Zijp (CDA) sloten zich daarbij aan: als uitgangspunt voor de breedte van de rijstroken werd drie meter ge noemd; indien de verkeersveiligheid dat eist mag van dit uitgangspunt afgeweken worden. Ir. Post van gemeentewerken ver dedigde de breedte van de weg dooi er op te wijzen dat veel vrachtver keer van de weg gebruik zal ma ken. Het is de bedoeling dat er bij de verlengde Gooimeerlaan een tweede toegangsweg tot de vee markt aangelegd wordt. Overigens zal de aanleg van de weg nog enige maanden op zich la ten wachten, want voor een gedeel te moet eerst nog zand gestort wor den. Dit moet minstens acht maan den inklinken. Daarna kan men met de aanleg beginnen. LEIDEN Voor het terrein van de voormalige LBF-fabriek werden gisteravond in de gecombineerde commissie-vergadering van econo mische aangelegenheden en ruim telijke ordening velerlei bestemmin gen geopperd: parkaanleg langs de Rijnsburgersingel, parkeerruimte, woningbouw, ruimte voor ambach telijke bedrijven, en zelfs dacht LEIDEN Op 15 maart a.s. zal het veertig Jaar geleden zyn. dat mevrouw A. N. Mathljsen (toen nog mejuffrouw Visser) bij de Leidse Broodfabriek aan de Nieu we Mare binnenstapte. De viering van haar Jubileum vormt echter tegelijkertijd een af scheid van de LBF, want ook voor haar is er geen werk meer nu zo wel de brood- als banketproduktie uit Leiden weg zijn of gaan. Op het ogenblik is mevrouw Ma- thysen best tevreden met haar nieuwe bestaan, „ik vind zestig Jaar wel een mooie leeftijd om met pensioen te gaan", zegt ze. ..Ik ben nu nog vitaal genoeg om van alles te doen. Eigenlijk zou ieder een op mijn leeftijd moeten kun nen ophouden met werken. Dan kan je tenminste nog een beetje genieten van de vrije tijd". Maar mevrouw Mathljsen heeft vorig Jaar nog heel wat moeite ge had met het idee, dat de LBF ge sloten zou worden. „Het ergste vond ik de sloop van de machines en ovens in de broodafdeling", zegt ze. „De hele broodfabriek ver anderde in een grote, lege hal, waar niets meer gebeurde. Dat vond ik heel erg, vooral omdat ik het in de loop van de jaren alle maal had zien opbouwen. Na die sloop hoefde het voor mij eigen lijk niet meer. Voor mijn gevoel bestond de Leidse Broodfabriek toen al niet meer", aldus mevrouw Mathljsen. Hoewel ze eind vorig jaar haar werkzaamheden bij de LBF al heeft beëindigd, is mevrouw Ma thljsen formeel nog steeds in dienst van het bedrijf. In verband met haar lange diensttijd heeft zélf eigenlijk geen aanleiding was ze een lange opzegtermijn, die om de poorten te sluiten. „De LBF half maart pas afloopt. Daarna stond er eigenlijk wel goed voor. valt zij onder de zg'. „sociale para- We waren geloof ik de enige bak- graaf", die met het oog op de broodsanering is opgesteld. Dat wil zeggen dat haar uitkering tot haar 65-jarige leeftijd zal worden aangevuld tot 90 procent van haar salaris. Mevrouw Mathijsen begon haar loopbaan bij de LBF als steno typiste ging zij tie, en de laatste tijd verzorgde zij alle financiële zaken van het be drijf. kerij van het Meneba-concern, die nog winst maakte. Maar toen er een sanering nodig was in verband met de overcapaciteit aan bak ovens. besloot Meneba de produk- tie van de LBF over te brengen naar de Hus-bakkerij in RijswijK, die nog maar een paar jaar ge- de directeur. Later leden is gebouwd", zegt mevrouw naai* de administra- Mathljsen. Maar de broodafdeling van de LBF is inmiddels dicht en de ban ketafdeling gaat binnenkort ver- want op dinsdag 16 krijgt mevrouw Ma thljsen een receptie aangeboden van vier tot half zes bij „In den vergulden Turk" aan de Steen straat. Bijna 3.5 miljoen gulden is de brandkast: mej. W. Th. Struik Ro stand na 22 ronden in onze puzzelac- ninginneweg 15. Hilversum. E^n Singer naaimachine: mej tie voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Commentaar over bodig. De stand is exact: f3.390.421,02. Langzaam maar zeker gaan we in de richting van de 4 mil- mej. M. joen gulden. Een bijkans onvoorstel baar resultaat. in de goede richting. Te verdelen valt er momenteel: f 18.918,81 Dat wil zeggen, voor achttien deelne- mers/sters zou dat 1000 gulden ex tra betekenen, wanneer notaris J. H. Birkhoff het signaal op groen zet. En dat moet nu in ieder geval toch wel in de resterende weken gebeuren. Deze week is er een herhaling van puzzel 23. Om carnavalvierders en krokusvakantiegangers in de gele genheid te stellen de schade in te ha len. De inzendingstermijn voor de oplossingen van puzzel 23 is daar- door verlengd naar zaterdag 13 Oegstgeest De volledige trekkingslijst ligt Holtkuile, Oude Deventerwea 6 Wit he (Ov.l. Een home trainer fiets Bicyclette: ej. M. van Winkelen, West kruis straat 9. Geersdijk. Een Petri computor n fotocamera J- A. Buying, Meermanstraat 98. Delft. Een waardebon van f500- van Witteveen: A. J. j. van Haeren. Brink 9. St. Anthonis. Een waardebon van f500- van Wit teveen: mevr. C. M. Schlpen-Meerts, Rijksweg 3a, Maasbracht. In het verspreidingsgebied van het Leidsch/Alphens Dagblad vielen verder de volgende weekprijzen: Birdy-tafelgarnituur: mevr. An na rd v. d. Reep, Hofstraat 47. Hille- gom; Rara Gouden Puzzelwoorden boek: Willy Buurman. Julianakade 44. Leiden en mevr. A. den Haan- Maat. Haarlemmerstraatweg 8, te maart. Attentie: iedereen die de oplossing van puzzel 23 reeds heeft ingezonden hoeft dus niet opnieuw een oplos sing in te sturen. Dat mag wel want dat geeft een extra kans op de week- hoofdprijzen en weekprijzen en dat maakt de opbrengst voor het goe de doel hoger. Het aantal s'en van puzzel 23 moet echter maar één I keer worden geteld voor het eindto- taal. Geld geeft vele mensen geluk: zo j luidde de goede oplossing van puz zel 22. WEEKHOOFDPRIJZEN Een VW golf extra: M. Krijgh, Reeuwijkstraat 10, Ammerzoden Gld Een Philips kleurentelevisie: H. de Jong, Valkeniersweg 31, Haulerwijk f3.700.000,- worden verleend Een complete Summa encyclope- verbouwing en restauratie van de die: H. J. Vink. Margarethaland Leidse Schouwburg. Voor de verbou- 104. Den Haag. wing van het voormalige Carmeli- Een Olga springboxcombinatietessenklooster tot cultureel centrum Weide- wordt nog eens ruim twee-driekwart miljoen beschikbaar gesteld. De Een Sperry Remington privé- raadscommissie culturele aangelegen - heden heeft met uitzondering van de V.V.D.-er Schoute zyn goedkeuring aan dit voorstel gegeven. De totale kosten van de werkzaamheden aan het gehele complex zyn nu vastge steld op dertien rfiiljoen. In 1974 af maandag a.s. ter inzage op - kantoren te Leiden - Witte Singel I). Alphen aan den Rijn (Julianastraat 19) en Katwijk aan Zee (Badstraat LEIDEN Wanneer de Leidse ge meenteraad daar mee akkoord gaat aanvullend krediet groot Van der Horst (PvdA) eraan om daar de "pretwijk" te situeren. Over een groenstrook langs de Rijnsburgersingel bestond wel over eenstemming, maar wat er met de rest van het terrein van de voorma lige broodfabriek moest gebeuren was onduidelijk. Wethouder Waal verklaarde het voorstel om er een park aan te leggen vanuit de voor geschiedenis: toen men in de gaten kreeg dat Kavel BV met een bouw plan zou komen heeft men "pijl snel" een voorbereidingsbesluit ge nomen. "Maar het is geen dogma dat het groen moet worden", aldus Waal, die er wel aan herinnerde dat men na dit voorbereidingsbesluit ook verder moet. Het leek hem wel zin nig om de suggesties om er parkeer ruimte creëren of er de „pretwijk" te situeren te onderzoeken. Waal acht te het gewenst om nieuwe mogelijk heden te onderzoeken in overleg met de projectontwikkelingsmaatschap pij Kavel BV. In verband met deze ontwikkelin gen is het van belang wat er met de Valkbrug gaat gebeuren. Naast de plannen om deze burg te verbre den, speelt men tegenwoordig met 't idee om een nieuwe brug te slaan ter hoogte van de voormalige broodfabriek, waarbij dan het ter rein om molen De Valk helemaal vrij komt. De verschillende moge lijkheden zullen door de afdeling stedenbouw uitgewerkt worden. den deze geraamd op tien miljoen, exclusief kostenstijgingen. Mogelijk hoeft niet van het totale aangevraagde aanvullende krediet ge bruik worden gemaakt. Dit houdt verband met de onzekerheid rond de nog door het ministerie van CRM, Monumentenzorg en de Dienst Aan vullende Werken in het kader van de werkloosheidsbestrijding, beschikbaar te stellen gelden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19