Hennie Kuiper blijft zichzelf ondanks psychische zware druk LUSV NEEMT GEEN ENKEL RISICO LOTTO/TOTO Alphen 2 nu al kampioen Er staat een échte auto voor u klaar: De Alfetta Hoeveel"teer"en nicotinezit erin üwmeik? VALKENBURG (Z.H.) Kelly.De zachtste van allemaal. Derde sprintwinst Theo Smit in Ronde van Levant - VRIJDAG 5 MAART 1976 PAOTNA 15 Uitstekende seizoenstart Nog nimmer in de geschie denis overheersten de Nederland se wielerprofs zo de seizoenstart rond de Middellandse Zee. Ruim tien overwinningen waar onder de etappezege's van Roy Schuiten, Gerrie Knetemann en Theo Smit kwamen al op de Oranje-balans. Voor de Neder- landse beroepsrenners begint morgen het seizoen pas echt met de Belgische semi-klassie- ker Omloop van Het Volk en daags erna de start van Pari is— Nice, de eerste grote etappewed strijd. Een opening van een erg zwaar voorseizoen, waarin de Belgen met Eddy Merckx vorig jaar de absolute heerschappij in handen hadden. Nu in het bontgekleurde wielerpeloton de regenboogtrui om de schouders van Hennie Kuiper, de beschei den Nederlander die zich als een waardig wereldkampioen wil presenteren. Wat nou Hoe dat nu met Feyenoord verder moet is verre van duidelijk. Wiel Coerver, op en top bij in zijn rak, was als trainer te scherp en te kritisch voor de Rotterdamse be stuurders. Anton Brzezanczyk at dan wèl uit de hand van het be stuur, maar had absoluut geen greep op de spelers. Wat moet er nu komen? Een diplomaat die mei salonmanieren het bestuur aan pakt en met wat krachtiger mid delen de spelers weer wat inspi ratie inpompt. Maar waar vind je zo'n man? De vraag is ook of som mige leden van de Feyenoord- équipe, die alles al eens hebben meegemaakt, nog wel te inspire ren zijn. Als dat laatste waar is. wacht Feyenoord een nog veel in grijpender operatie. Enfin, duide- we weten het sinds jaar en dag: lijk is dat zelfs kapitaalkrachtige om een wereldrecord te vestigen ploegen niet vanzelf aan de top in goed ontwikkelde sporten als Door Ruud Paauv Dieet meedraaien. Om er echt bovenuit te steken is meer nodig dan geld. Een opbeurende gedachte. Toen RodaFeyenoord 32; Eindhoven —Feyenoord 0—0PEC—Ajax 30. En nog maar zes, zeven jaar geleden stonden ze met de We reldbeker in handen. imen of atletiek moet je in een perfecte conditie zijn; elke vierkante centimeter moet opti maal functioneren. Er moet zorg vuldig gelet worden op dieet, rust periode enz. enz. Tot in den treure afgedraaide cliché's. Maar nu dat Australische manne tje Steven Holland. Hij had vrese lijke last van verstandskiezen die door kwamen en leefde daardoor I OSSENDRECHT Toen UCI's machtige president Adriano Rodoni vorig jaar in het overbe volkte Yvoir Hennie Kuiper het veelkleurige zij den tricot als wereldkampioen om de schouders (liet glijden, schoof er gelijktijdig een zware last op publiekrijder Hennie Kuiper. Wereldkam pioen zijn brengt verplichtingen met zich mee. Een veranderde status, die in sommige gevallen jwel eens een negatieve invloed kan hebben. fiennie Kuiper is te veel professio- niet onder, omdat de trui aan de bezeten van zijn sport om andere kant een geweldige stimulans jgm een aanloop waren voor het klassieke seizoen. De firma's hebben Natuurlijk, het mooiste is je in daar ook een belangrijke rol in stilte voorbereiden op het gespeeld. Een overwinning levert nu nieuwe seizoen. Dat is er nu niet zo eenmaal publiciteit op. En of je die gekomen. Niettemin heb ik me nu behaalt in de Ronde van pas ik wel Sardinië of in de Ronde van Spanje, degelijk op wat ik doe". het is een overwinning. Daarom is jwieleridool zich. "In de afgelopen Hennie Kuiper laat alles op zich het algemene standpunt wat je wint fnaanden is het geweldig druk inwerken. Peinst immer over zijn maakt niet uit. als je maar wint" geweest. Je wordt overal gevraagd mogelijkheden en doet daar niet geruisloos ingevoerd". tóch te laten beïnvloeden. Na het plympische en nationale tricot keiden deze verplichtingen fcimmer heeft hij zich echter laten misleiden. "Je moet je gedragen als uitstekend verzorgd gen sportman", realiseert het i bent veel dingen verplicht te Idoen. Tegenover de regenboogtrui en kegenover je zelf. Geleden heb ik er Tafeltennis Het Nederlands ta- jfeltennisteam heeft gisteren dn Nor- Ook al wordt jwich voor de tweede divisie van de bijna jEuropese competitie met 61 ver loren van Engeland. Alleen Bert van der Helm won. Voetbal Go Ahead Eagles heeft (gisteren Stef Walbeek gecon tracteerd. De ex-Spartaan kwam dit iseizoen uit voor Hertha BSC. Ahead heeft Walbeek een drie-jarig contract aangeboden. tbundig over. Zegt wel: "In de Het betekent wel dat er fanatieker Tour de France debuteerde ik vorig wordt gereden. Kuiper: "Het maakt jaar met een tiende plaats. Er moet het seizoen nog lastiger, omdat er al volgens mij meer inzitten. Ik moet een ongelijke strijd is in de halverwege het seizoen in de Tour klassiekers. De overgrote meerder - goede prestatie kunnen leveren, heid stemt het seizoen niet alleen door de organisatie op deze eendagswedstrijden af. Maar onmenselijke van je een kleine groep doet dat wel. Zij verwacht". prepareren zich helemaal op de De van Tukker tot Brabander voorjaarswedstrijden en de klassie- omgeturnde Kuiper realiseert zich kers. Als die voorbij zijn, moet het maar al te goed, dat er nog een seizoen voor hen gedaan zijn. Frans zware weg aan vooraf gaat. En Verbeeck is daar bijvoorbeeld erg bedenkt: "Tegenwoordig zijn de sterk in. Hij bouwt er een reputatie q'q voorjaarswedstrijden al even belang- mee op, maar verder in het seizoen rijk als alle andere koersen. De tijd zie je hem niet meer terug", is voorbij, dat juist deze wedstrijden Niettemin een paar dagen op ijs en worstjes. Maar hij zwom wel even de toen bepaald niet op kinderachtige tij den staande wereldrecords op de 800 en 1500 meter aan flarden. Dat kan twee dingen betekenen- 1twee en twee is in de sport gewoon geen vier meer; 2) mis schien was dat „dieet" van ijs en worst wel precies wat hij nodig had om zo snel te kunnen gaan Rondje van 33 Politiek in de sport. Er zijn nog altijd mensen die zeggen: het hoort niet, het kan niet, het mag niet. Simpele zielen, maar ja. die moeten er ook zijn. Hoe hard de politiek in de sport te keer gaat. kun je bij vrijwel elke Olympische Spelen zien. Maar ook op wat minder niveau. Neem nu eens de wereldkampioenschappen sprint schaatsendit weekeinde in West-Berlijn. Gezien de speciale status van Berlijn én de manier waarop de Bondsrepubliek zich erover ontfermt, hadden de Rus sen besloten het toernooi te boy cotten. En met hen nog wat Oost bloklanden. De Russen eisten een speciale uit nodiging van de senaat van Ber lijn. Of dat ook maar iets met een rondje van 33 te maken had. Die speciale invitatie kregen ze niet. Waarna de Sowjet-Unie het liet afweten. Om vervolgens, na enig gepeins, koortsachtig aan de slag te gaan om toch in Berlijn aan de start te kunnen komen. Want wegblijven betekent dat je vol gend jaar met maar één rijder en rijdster mag verschijnen. De poli tiek is machtig, maar de dorst naar goud is groot. Zelfs in de Sowjet-Unie. Mattie Een aantal jaren terug, toen VVS in grote bloei stond, had Mattie Kantebeen, telg uit een roemrijk geslacht, moeite om in het eerste te komen. Hoe goed hij ook voet balde. Dat was in de tijd dat UVS geducht meetelde in de strijd om de landstitel. De jaren vergleden. Mattie werd, na een studie van vier jaar leraar m.o. lichamelijke opvoeding en was intussen voor zijn plezier gaan voetballen, zoals dat heet. Bovendien moest hij zich aan een knie laten opereren. Nu is hij, si7ids kort, terug in het eerste ven UVS om te redden wat er nog te redden is. Het verhaal zegt iets over Mattie. En het zegt iets over UVS. LEIDEN Hoewel er nog twee Ironden moeten worden gespeeld, is jde titelstrijd in klasse III B van Ce jLeidse Schaakbond nu al be- islist: Het tweede team van Alphen werd met vlag en wimpel kampioen. IDoor een royale 7—3 zege op Lei- muiden is Alphen II onbereikbaar (geworden voor ''concurrent" Roe- lof arendsveen, zodat de match Roe- lofarendsveen—Alphen II in de laatste ronde nog nauwelijks inte ressant te noemen is. De vrij ge makkelijke zege van Alphen II op Leimuiden bracht nog eens duide lijk aan het licht, dat de eerste vijf borcspelers van Leimuiden hele maal niet zo zwak zijn. Zij boekten twee winstpartijen, twee remises en 'slechts één nederlaag. Aan de overige borden waren de Alphena- Iren oppermachtig. Zo had Van Gorselen zijn partij .reeds na een kwartjier spelen beslist: Hij ging er met de dame van zijn tegenstander Hoewel het team van Roelof- arendsveen met 6'j3 Aar- la nderveen klopte, is het nog zeer de vraag, of deze ploeg de tweede plaats achter Alphen II zal verove ren. De tientallen, die nu onder Roelofarendsveen prijken hebben alle nog een duel te goed. Roelofarendsveen was in zijn match tegen Aarlanderveen zonder meer sterker. Toch moet gesteld worden, dat Aarlanderveen niet erg fortuinlijk heeft gespeeld: het kwam tot twee winstpartijen en drie remises en dat had meer moe ten zijn. Meestal zijn deze ploegen tegen elkaar opgewassen. Na de nederlagen tegen Sassen- heim II en Leiderdorp II is het tweede tiental van VTL in klasse II C aan een indrukwekkende op mars begonnen. Leithen III was 't eerstvolgende "obstakel". Met niet minder dan 8—2 werd dit uit de weg geruimd. Het had zelfs 91 moeten zijn, want één van de VTL- spelers dacht zijn vereiste aantal zetten gedaan te hebben. Toen zijn vlag viel, bleken het er minder te zijn en op dat moment had de VTL 'er maar liefst twee stukken meer. Ook het jeugdige Valkenburg II werd door VTL II met een neder laag geconfronteerd. Valkenburg had een gelijkspel uit het vuur kun nen slepen, maar Ron Straathof, Kees van Es en Herman Russchen- berg gaven hun gewonnen stellin gen onnodig remise, zodat VTL met 3%6'.a aan het langste eind trok. Met nog twee ronden te spelen is de stand in klasse III B: 1. en kampioen Alphen II 4 ge speeld, 8 matchpunten, 31% bord- punten, 2. Roelofarendsveen I 4, 5, 19, 3. Leithen II 3, 2, 16, 4. Lei muiden 13, 2, 13%, 5. Aarlander veen I 3, 2, 10% en 6. Alphen IV 3, I, 9%. heeft Hennie Kuiper bewondering voor hetgeen Frans Verbeeck op zijn leeftijd nog presteert. Zoals hij dat ook heeft voor een Raymond Pouüdor of Gerben Karstens. Coureurs, die op late leeftijd nog geweldige prestaties kunnen leveren. Hennie Kuiper, met zijn 27 jaar zelf een "laatbloeier": "Ik denk daar wel eens over na. Volgens mij is er geen ideale leeftijd. Als je ouder bent, zit er echter wel het gevaar in, dat je sneller over je hoogtepunt bent. Geestelijk bereik Je nog eerder de top dan lichamelijk, omdat alles ontzettend op je inwerkt". Mentaal is Hennie Kuiper klaar om dit jaar zijn met verve verdiende regenboogtrui in, klinkende munt om te zetten. "Je hebt vaak mensen, die met argusogen naar je kijken en dan ook nog veel te zeggen hebben. Voor opbouwende kritiek sta ik altijd open, aan de rest til ik niet zo zwaar. Het veroveren van de regenboogtrui heeft veel veranderd. Bovenal m'n wielercarrière- Dat Hennie Kuiper zelf veranderd is geloof ik niet. Toen ik voor het eerst die prachtige trui om m'n schouders had, heb ik direct gezegd „Ik ben Hennie Kuiper en ik blijf Hennie Kuiper". Ook nu nog wens ik dat te blijven". De Alfetta van Alfa Romeo.1600 cc of 1800 cc motor voorin. 5 versnellingsbak met differentieel achterin en De Dion achterwielophanging. Perfekte wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zones. Topsnelheid boven 175 km/u. Alfetta 1,6 -125 pk -17.990,- Alfetta 1,8 -140 pk-19.790,- Alfetta GT-140 pk-21.490,- Alfa Romeo is verkrijgbaar in 18 modellen vanaf 12.060,- bij meer dan 100 dealers. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, telefoon 0171813900/16275. LEIDEN LUSV heeft het in de volleybalcompetitie niet moeilijk ge had tegen AV'40. Dat zat er ook wel in, want AV'40 bungelt aan de staart van de ranglijst in de promotie-klas se en de studenten zijn nog niet kansloos voor het kampioenschap. Toch heeft LUSV geen risico's geno men. AV'40 bleef in de tang zitten en kreeg pas in de derde set een beetje loon naar werken, 15-3, 15-9, 15-13. In de eerste klasse was de gro te verrassing het gelijke spel van het stevig gehandicapte Leski Wasse naar 1 tegen Orion, 14-16, 15-7, 11-15 15-4. Bij de Wassenaarse kampi oenspretendent ontbraken Durieux, Van Amsterdam en Rochat, terwijl verder ook trainer/coach Kaptijn niet aanwezig kon zijn. Leski Wasse naar staat nu nog maar een puntje voor op Groen Stereo Centrum 2. Zelf bleef Groen Stereo Centrum 2 het Warmondse WVC met 3-1 de baas, 15-9,15-13,13-15,15-7. Bij de dames ging de grote strijd tussen de no 3 en 1 van de ranglijst, respectievelijk Groen Stereo Cen trum 4 en Orion 1. Twee sets lang leek Orion deze 6trijd te zullen be slissen. 15-4, 15-6. Toen had GSC het ritme gevonden en liet Orion al le hoeken van de zaal zien, 15-7, 15- 11. De strijd aan de top is door dat resultaat niet vex-anderd. LUSV blijft met ORION de belangrijkste gegadigde voor het kampioenschap. De studentes konden zich tegen Haak/NOVO 2 wel de nodige fout jes permitteren zonder in moeilijk heden te raken, 15-9, 15-11, 15-13. De DAC verloren met 3-0,13 15. 7-15 en 12-15 van Leski Wasse naar 2. Daarmee zijn de zorgen voor de degradatie voor de Alpheuse ploeg groter geworden en kunnen de Wassenaarse dames wat vrijer adem halen. In de bekercompetitie was het krachtsverschil tussen Groen Ste reo Centrum 1 (promotieklasse) en DAC 1 afdelings eerste klasse) te groot, 15-8,15-11,15-7. ADVERTENTIE Sigaretten. Roken. "Teer" en nicotine. Dat zijn op het ogenblik weer hoogst aktuele zaken. Welnu, Kelly heeft een zeer laag "teer"- en nicotinegehalte ("teer" n mg, nicotine o,6 mg). Vergelijk dat eens met uw eigen merk. Misschien dat u dan toch eens 'n pakje Kelly gaat proberen. Maakt u meteen kennis met de zachtste sigaret van Nederland. sTTj®] L "'f jH Ook in menthol. ALDAYA Weer was Theo Smit iedereen te snel af. Voor ae derde maal in successie greep hij, in de vierde etappe van de Ronde van Le vant. de zege. Ferurena werd in de massasprint tweede. De Portugees Agostinho behoudt de leiding in het algemeen klassement. De Fransman Jean Pierre Danguil- laume won gisteren het tweede ge deelte van de derde etappe van de Ronde van Coreica. Joop Zoetemelk werd vijfde, een positie die hij ook in het algemeen klassement inneemt. Freddy Maertens heeft de leiding. DEN HAAG Geen van de ruim 900.000 deelnemers aan lotto 9 van de afgelopen week heeft de zes win nende cijfers Juist ingevuld. Het be drag van de hoofdprijs, bijna 700.000 gulden, wordt voor vier-vijf- de verdeeld over de andere rubrie ken, een-vijfde deel gaat als Jackpot naar de eerste prijs van lotto 10. In de toto waren twee de hoofdprijs, zij ontvangen iets meer dan 81.000 gulden bruto. De cijfers van lotto en toto 9 zijn: lotto: 928.827 deelnemers, inleg 3.721.780 gulden, beschikbaar voor de prijzen 1.831.407 gulden. Tweede prijs, 7 winnaars, bruto 44.749 gul den. Derde prijs, 223 winnaars, bruto 1.801 gulden. Vierde prijs, 9899 win naars. f 49. Vijfde prijs. 13260 win naars. f36. Jackpot voor lotto 10: 136 461 gulden. Toto: 193.152 deelnemers, inleg 545.516 gulden, beschikbaar voor de prijzen 318.675 gulden. Eerste prijs, 2 winnaars, bruto 81.601 gulden, Tweede prijs, 20 win naars, bruto 3.239 gulden, Derde prijs 227 winnaars, 399 gulden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15