IK BEN GOED IN VORM Piepklein verschil tussen Hamill en Dianne de Leeuw Ijsbaan Inzeil viert jubileum Engelse pers: Glockner bizar Jos Valentijn, één van favorieten voor sprinttitel 55 LUBA - REDSTARS Popeyus valt terug VRIJDAG 5 MAART 1976 PAGINA 13 INZELL De kunstijsbaan is de moeite waard geweest. In- van Inzeil viert vandaag en mor- zeil heeft het Duitse schaatsenrij- gen zijn tiende verjaardag met re- den de erkenning van de hele we- cordwedstryden. Tijdens deze reld verschaft". periode werden er op het Beier se ovaal in totaal 57 wereldre cords verbeterd. Bovendien fun geerde Inzeil als goudsmederij voor de Westduitse Olympische kampioenen Erhard Keiler en Monika Holzner-Pflug. Het eer ste wereldrecord viel op 29 janua ri 1966 door toedoen van Ard Schenk. Hij reed toen de 3000 me- ter in de nu ordinaire tijd van 4.26.2. Schenk is trouwens nog steeds houder van het wereldre cord puntentotaal (167. 420) dat hy in 1972 in Inzeil vestigde. Vijf maal werden er in Inzeil inter nationale kampioenschappen ge houden. Buprgemeester Ludwig Schwabl, de eigenlijke "vader" van het projekt, dat 3,05 miljoen gulden heeft gekost, zegt ter ge legenheid van het jubileum: "Het Vandaag om vijf uur in de na middag begint in Inzeil de strijd om de gouden schaats. Dit acht centimeter grote "schoentje" uit massief goud is ongeveer 700 gul den waard. Het meest interessan te is de revanche tussen Sten Stensen en Piet Kleine, respectie velijk Olympisch kampioen vijf kilometer en tien kilometer. Ver der komen onder meer Europees titelhouder Kay Arne Stenshjem- met en voor Nederland Klaas Vriend, Jan Derksen, Joop Pas man en Jan de Vries aan de start. Op woensdag 10 maart worden op diverse afstanden wereldrecordpo gingen ondernomen en in het weekeinde van 12 en 13 maart ko men de sprinters aan de beurt. Korfbalfinale Eibers-DETO ROTTERDAM In sportpaleü Alioy in Rotterdam werden gister avond beslissingswedstrijden ge speeld om de titels in de hoofdklas sen microkorfbal. DETO uit Eindho ven won van HKV (Den Haag) met 11—10. Ons Eibernest (Den Haag>, versloeg Deetos (Dordrecht) met 8— 7. Ons Eibernest en DETO spelen op 13 maart in Ahoy de finale. GOTHENBURG Na drie verplichte figuren van het kunst rijden voor dames in Gothenburg staat de Nederlandse titel verdedigster Dianne de Leeuw op de derde plaats achter de Westduitse Isabel de Navarre (eerste) en de Olympische kam pioene Dorothy Hamill uit de Verenigde Staten. Dianne de Leeuw Daarmee is de situatie haast identiek aan die van de Olympische Spelen in Innsbrück. Er is alleen verschil in de puntentotalen en de plaatscijfers. In Innsbrück won Hamill goud. De Leeuw zilver en eindigde Navarre op de vijfde plaats. Het Westduitse 19-jarige meisje bewees in Gothenburg haar grote klasse op de verplichte figu ren, maar zij komt meer dan waar schijnlijk weer niét in aanmerking voor een plaatsje op het erepodium als ook de korte en de vrije kür zijn afgewerkt. WEST-BERLIJN Vermoeid, dat is de eerste indruk die men krijgt van de schaatsenrijdsters en rijders die zich op de fraaie piste van het sta dion Wilmersdorf voorbereiden op het wereld kampioenschap sprint, dat hier dit weekeinde zal worden afgewerkt. Niet zo vreemd, want in een Olympisch jaar duurt het schaatsseizoen w el erg lang. Voor enkelen van hen is dit echter pas de tweede grote internationale krachtmet ing (na de Olympische Spelen) en dat zijn de echte sprinters en sprintsters, groepje. Door Ria Schuurhui: Jos Valentijn: uitstekend voorbereid. Collecte in Drente voor Piet Kleine ASSEN De provincie Dren te wil Piet Kleine, wereldkam pioen allrounders en Olym pisch kampioen tien kilometer, een passend geschenk aanbieden. Daartoe is een speciaal comité opgericht onder voorzitterschap van gedeputeerde D. Huizinga. Men wil onder meer bedrijven aanschrijven en collecteren tij dens de strijd om het wereld kampioenschap ijsspeedwav het komend weekeinde in Assen. LONDEN In de Engelse och- Hadjuk Split voor zijn 2—0 tendbladen werd scheidsrechter Ru- ning op PSV. De Joegoslavische di Glöckner gisteren aangevallen over kranten vroegen zich echter ook af zijn leiding van woensdagavond of de woensdagavond in Split be- in de wedstrijd tussen FC Den Haag haalde voorsprong voor Hadjuk vol- en West Ham United. doende zal zijn om in de volgende ronde van het Europa Cup I toernooi Harry Miller schrijft in de Daily te belanden. Mirror: "West Ham weigerde zich Het in Belgrado verschijnende beslissingen van scheidsrechter Ru- dagblad Politika zette boven het En nu de Russen zo goed als zeker niet zullen meedoen gisteravond waren ze nog niet cn West-Berlijn gearriveerd is dat aantal nog eens geminiseerd. Zouden de Russen alsnog vandaag in Berlijn aanko men, tot vanavond zes uur hadden ze daartoe de mogelijkheid, Hoewel hun inschrijving niet oficieel is ge weest, dan zulen er zeker protesten komen over hun meerijden. Met name de Amerikanen zullen daar tegen zeer gekant zyn. Peter Schatting, de Nederland se trainer van de Amerikanen: „Peter Woods mocht in Heerenveen ook niet meedoen, omdat hij niet officieel was ingeschreven. Ik geef toe dat dut een fout van de Amerikaanse bond was. maar als men zich daar in Heerenveen strikt aan de reglementen hield, dan zou dat ook hier moeten gebeuren". Zonder ce Russen zou men het toernooi gedevalueerd kunnen noe men, maar er blijven daarentegen toch wel een paar rijders over die het Koelikov en Moeratov erg J - moeilijk amden hebben gemaakt. S***" Een van hen is de Nederlander J< evenals in Nederland is dat internationaal, maar een klein een beetje huiverig voor is. Jos Valentijn echter: „Er zijn bij het sprinten nu eenmaal altijd meer favorieten dan bij het all-round-rij- cen, omdat Je je bij dat sprinten geen enkele misslag kunt veroorlo ven, en de geluksfactor en de weersomstandigheden nog zwaarder tellen. Ik heb me dit seizoen echter uitstekend voorbereid, ik rijd zeer constant, ben goed in vorm, dus hoor ik bij de favorieten. Maar je moet het nog altijd waarmaken. En dat zou ook voor die Russen gelden als ze hier waren. Ik heb dit seizoen verschillende malen tegen ze gere den, op de 500 meter wat verloren, maar in een vierkamp zat ik er steeds bij". Behalve Valentijn hebben ook de Amerikanen Muller (winnaar van de 1000 meter in Innsbruck) en Immerfall goede vooruitzichten, de Zweedse broers Granath en hun landgenoot Mats Wallberg rijden op hetzelfde niveau en ook de Noor Per Bjoerang doet mee. Gezien de constante vorm die Valentijn de laatste weken demonstreert en zeker ook omdat hij op het mentale vlak niet meer stuk te krijgen is met vallen moet je gewoon niet rekenen, dat kan niet bij sprinten maakt hij toch wel een erg grote kans om zich naar een ereplaats te rijden. Sheila Youngdie er volgens Valentijn, die hier in Berlijn het Nederlandse schaatsen, dat in Innsbruck en Heerenveen zijn reputatie al zo oppoetste, weer aan de top van de wereldranglijst niet over denkt te stoppen. daarom zou het ook wel belangrijk Dames zijn als er een aparte sprinttrainer kwam dat als ik het hier een beetje behoorlijk doe en er zou volgend seizoen in Nederland dames liggen de verhoudin- 'n stuk anders. Daar zijn nauwelijks rijdsters die zich alleen h".""™ PlaMa'HS!", "X' sprintkampioenschap worden geor. °p de .sprint concentreren Nederlands zo desastreus begon zou dit weekeinde in Berlijn en in Inzeil wel eens een geweldige apotheose kunnen krijgen, al spreekt dan het sprinten in Nederland lang niet zo aan als het all-round-rijden. Berustend ganiseerd (Heerenveen heeft zich hiervoor kandidaat gesteld) dat er dan toch ook wel mensen komen kijken. Want het is toch enorm wel een die schouders bovenuit steekt. de Amerikaanse Sheila Young. Op de 500 meter is ze nauwelijks fascinerend die korte afstanden, verslaan, terwijl ze twee weken di Glöckner naar de rand van de ilaai 0Ver vergetelheid te laten drukken. Drie noeg of t> - De 23-jarige Valentijn, die heel iets anders dan dat all-round- rijden, maar je moet er minstens zoveel voor doen. Die fabeltjes dat sprinters nauwelijks hoeven geleden in Gjovik ook nog demonstreerde, dat ze de 1000 i al evenzeer onder de knie heeft. Interessanter is dan ook het piepkleine verschil in het klasse ment tussen de Olympische titel- houdster Dorothy Hamill en de op wraak beluste verdedigster der we reldtitel. Dianne de Leeuw. Dat ver schil bedraagt slechts 0.12 punt en in het plaatscijfer is het verschil 'n half21 tegen 21.5. Het kan daarom enorm gaan spannen tussen de bei de inwoonsters van de Verenigde Staten. Na drie verplichte figuren is de stand: 45.52, 3. Dianne de Leeuw (Ned) 21 45.40, 4. Christine Errath (Odl) 39.J, 43 28. 5. Anett Poetsch (Odl) 41.5. 43.00. 6. Linda Fratianne (VS) 63. 40.12. Met een werkelijk schitterende en vrijwel vlekkeloze kür heeft de 25- jarige Britse student John Curry zijn trilogie voltooid. Na de Europe se titel van Genève en de gouden medaille van Innsbrück, nam hij ook in Gothenburg tijdens het we- redlkampioenschap slechts ge noegen met het allerhoogste. Zijn overmacht was enorm en de waar dering van de jury navenant. Van de achttien cijfers, die moes ten worden toegekend, kreeg hij één maal 6.0 en maar liefst vijftien maal een 5.9. Een betere de monstratie van Curry's klasse was nauwelijks denkbaar. Curry behoefde eigenlijk alleen maar foutloos te rijden. Zijn groo'- ste concurrent, de rus Vladimir Ko- valev, was eerder op de avond ge vallen, toen een drievoudige sprong mislukte. Kovalev had na de verplichte fi guren en de korte kür nog de lei ding. Jan Hoffmann uit Oost- Duitsland slaagde wel in zijn drie voudige sprong. Viermaal ging het hem goed af. maar hij kon deson danks geen bedreiging vormen voor John Curry. Ook de winnaar van de bronzen medaille in Innsbrück. d.* Canadees Toller Cranston, kon niet tippen aan de Brit. Hij moest genoegen nemen met de vierde plaats. EINDSTAND: 1 John Curry (Gbr) plaatscijfer 13, punten 191.10, 2. Vladimir Kova lev (Sov) 15, 189.84, 3. Jan Hoff mann (Odl) 29. 187.92. 4. Toller Cranston (Can) 34. 186.26, 5. David Santee <VS> 47. 184.36, 6. Terry Ku- bicka <VS) 52. 183.22. De Olympische kampioenen Loedmilla Pas j om ova en Alexander Oorsjkov stevenen in Gothenburg recht op hun zevende wereldtitel ijsdansen af. In de zogenoemde "vrije sporendans" liet het Russi sche duo een prachtige rumba zien en werd daarvoor beloond met on der meer tweemaal het ideale cijfer zes. Met alleen de kür nog te rijden staat het paar meer dan vier pun ten voor op Irina Mojsejeva en An- drej Minenkov, eveneens uit de Sow jet Unie. Kunstrijden Het wereldkampioen schap kunstrijden op de schaats zal in 1977 in Japan worden gehouden. In Tokdo zal daartoe een nieuwe ijsbaan aangelegd worden. Schaken Jan Timman heeft, tij dens het internationaal toernooi in Skopje, zijn partij in de vierde ron de tegen Ivanovic afgebroken. Tim man staat momenteel vierde. wedstrijd- "Zou het ge- bij de wereldkampioenschappen in trainen, daar moet ik erg weinig zijn?" Ook citeer- Oslo beslag legde op de tweede lachen. Ik heb misschien qua doelpunten die Den Haag de het blad Tomislav Ivic de Joego- plaats achter Moeratov en zich wel wat minder getraind, maar e helft van deze verba- Slavische coach, die zei: "Het is daarna in een zeer kortstondig zeker zo intensief i- moeilijk te zeggen of deze 2—0 ge- profavontuur stortte, heeft zich daar Jos Valentijn is waarschijnlijk van noeg zal zijn voor de return wed- echter al lang bij neergelegd. De alle 29 mannelijke deelnemers de Onder de kop: "Scheidsrechter strijd". verbaast Hammers" schrijft Steve Het Curry in de Daily Express: "Het bi- schijnende "dai'blad Borto"teacht "de - optreden van Rudi Glöckner x0p: "Niet genoeg voor vreugde, maar ook niet te weinig voor liet West Ham United geschokt ach ter met een negatief saldo van twee doelpunten. Het is buiten twijfel dat er vraagtekens geplaatst moeten worden bij drie van de vier Haagse doelpunten, waarvan de helft uit strafschoppen voegt angst". jaar lang niet mocht meest gemotiveerde. Hij meedoen aan de Olympische en ook de Olympische Spelen Spelen, kon zich het gehele seizoen de tweede maal aan zich slechts richten op deze twee dagen lij zag gaan, zegt daarover op in Berlijn. Hij weet dat hij een van Atletiek Ex-wereldreoordhouder ge populariteit van Ard op de mijl Jim Ruyn heeft aange- daarna mocht ik twee kondigd, dat hij zich terugtrekt uit rijden ontstonden". Curry de wedstrijdatletiek. Sinds 1972 is de Helden "Wat West Ham Amerikaan professional. bereikte dank zij zijn geweldig ka rakter in de tweede helft moet vol doende zijn om in de tweede wed strijd in Upton Park ce balans naar de andere kant te brengen". De Joegoslavische pers prees maken Hans Piet Kleine het ine< Maar ik ben ervan overtuigd Kees, coach Leen Pfrommer, die gisteren niet tot zijn verbazing in een Duitse van krant moest lezen, dat hij serieus sens. een aanbod overwoog om trainer in West-Duitsland te worden, daar wel DE WEDSTRIJD VAN T WEEKEND: Basketball in de 5-Meihal Leiden Z.W., morgenavond 20.00 uur, toegang gratis. Kom kijken! Kom juichen! Kom boehen! Luba, u weet wel VALENCIA De derde dag van Nederlander zijn tweede nederlaag het toernooi om het Europees kam- erkennen, pioenschap driebanden in Valencia heeft de Nederlander Herman Po- Popeyus zakte hierdoor naar de peyus weinig goeds gebracht. Verloor - vierde plaats van de ranglijst, die nog hij eerder op de dag met ruim ver- steeds wordt aangevoerd door Ceule- schil van de Spanjaard Nadal (60— mans. Deze veegde gisteravond het 37), oo kde 6e ronde tegen de Oosten- laken aan met de Italiaan Oddo. In rijker Scherz bracht Popeyus geen 39 beurten besliste de Belg de partij winst. Met een serie van zeven ca- in zijn voordeel met 60 tegen 23. Ceu- ramboles voortgekomen uit een k)os, lemens was de enige van de koplopers gevolgd in de volgende beurt door die de derde dag ongeschonden door een serie van vier, sloeg de Oosten- kwam. Eerder boekte hij winst op de rijker een gat tussen hem en Popeyus Zweed Blomdahl. Ludio Dielis verloor dat niet meer viel te dichten. Met van Dufetelle, maar herstelde zich zestig tegen negenenveertig moest de tegen Müller (W-Dl.).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13