LEIDSCH DAGBLAD Langere loonpauze nodig y geniet zovaaku wiltvan'n kopje koffie want mag! Prins niet naar Zuid Amerika W vandaag Geen akkoord in Ulster bereikt Halfvolle Koffiemelk KOFFIE HUE If 1 1 Zo'n beroepsrisico wordt niet gedekt Directeur Jaarbeurs: Verpleger doodde zeker 150 patiënten nu Voor'n mode pruikje DONDERDAG 4 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34875 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 99 WASHINGTON (ÜPI) Een Amerikaanse assurantiemaan- schappij wil psychotherapeuten, niet langer verzekeren tegen het risico "verkeerde beroepsuitoe fening", in hoofdzaak omdat zij bang is opgezadeld te worden, met schadeclaims van patiën ten die menen dat zij door hun therapeut sexueel zijn misbruikt. De Amerikaanse verzekeraars, menen te weten dat één tot vijf procent van alle psychotherapeu ten vroeg of laat sexuele banden met hun patiënten aanknoopt en acht dit derhalve een "niet dek- baar beroepsrisico". Assuradeur Paul Obrien van de maatschappij APA zegt dat som mige therapeuten htm geslachts verkeer met vrouwelijke patiën ten aannemelijk proberen te ma ken met "dat is de behandeling die ze wilde hebben" of "het was nodig voor mijn therapie". Speciaal dat laatste vindt Obrien nonsens. "Als dat dan zo'n pri ma behandeling is", vraagt hij zich af, "waarom krijgen oude re dames die dan nooit en lijkt hij alleen te werken bij jonge vrou- Politiemacht beschermde Haagse zege 26 PAGINA'S BELFAST «AP» De vorig Jaar mei door Groot-Brittannië opgezet te Noordierse grondwetgevende ver gadering is vandaag na een laatste 10 uur durende bijeenkomst uiteen gegaan zonder dat een overeen komst is bereikt. De conventie heeft tot doel een regeling op te stellen voor een evenrediger machtsverde ling tussen de protestantse meerder heid en de katholieke minderheid in Noord-Ierland. De dominerende protestantse loyalisten hebben toch nog kans ge zien in de vroege ochtenduren een motie door te drukken waarin gezegd werd dat de conventie aan staande dinsdag weer bijeen dient te komen. Waarnemers zien deze motie als een tactische zet van de protestan ten om Merlyn Rees, de Britse mi nister voor Noord-Ierland, in verle genheid te brengen. Volgens de of ficiële plannen namelijk zal Rees om middernacht de conventie per decreet ontbinden. De betekenis van het decreet is dat het bestuur over de Britse pro vincie ook in het vervolg direct van uit Londen zal plaatsvinden, on danks de protestantse eis dat het Noordierse parlement en de regering weer bijeengeroepen moeten wor den. Inwilliging van deze eis zou in houden dat het meerderheidsbe- stuur door de protestanten weer hervat wordt en de evenrediger machtsverdeling een droom van Londen blijft. De motie om de conventie dinsdag weer bijeen te roepen, werd met 42 tegen 32 stemmen aangenomen. Dat de conventie geen rege ling heeft bereikt, was geen verras- Verscheidene woordvoerders van zowel de katholieken als de pro testanten hebben voorspéld dat het tot nieuw bloedvergieten zal komen in het 6% Jaar geleden opnieuw op gelaaide conflict. Het Ierse republikeinse leger (IRA) wil een einde maken aan het Britse bestuur over Noord-Ierland en de aansluiting van de overwe gende protestantse provincie bij de voornamelijk roomskatholieke Ierse republiek. John Orohin, de leider van de Ul ster Defense Association (UDA), heeft gezegd dat in een burgeroorlog vroeg of laat het aantal slachtoffers aan beide zijden zeer groot zal zijn. Bij een gasontploffing en een daaropvolgende uitslaan de brand in drie woningen in Vlaardingen zijn vannacht enige tientallen personen ge wond geraakt, Twee bewoners van het pand, waarin de explosie zich voordeed moesten met ern stige brandtvonden in het Zuiderziekenhuis in Rotter dam worden opgenomen. Een omwonende werd met een shock in het Vlaardingse Ho- lyziekenhuis opgenomen. Tientallen Vlaardingers wer den in de ziekenhuizen be handeld voor lichtere ver wondingen. ontstaan door rondvliegende glassplinters van de ramen van de flatge bouwen in de directe omge ving van de plaats des on- heils, die alle sneuvelden bij de enorme klap", die volgens de politie tot in Maassluis te horen was. De politie neemt aan, dat de explosie, die vol gens een voorzichtige schat ting voor meer dan een mil joen gulden scfrade kan heb ben aangerichtis veroor zaakt door een gebrekkige aardgasleiding. Het onder zoek is echter moeilijk, omdat grote delen van die leiding zijn gesmolten. 'Mi m UTRECHT (ANP) Algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft vandaag gezegd dat de loonmaatregel van minister Boers- ma (Sociale Zaken), die 1 juli afloopt, ook na dat tijdstip van kracht zou moeten blijven. "Men dient goed te beseffen, dat de gevolgen van een beëindiging van de loonpauze rampzalig zul len zijn voor onze economische positie in de EG." Hij zei dit tijdens de jaarbeurs dag ter gelegenheid van de voor j aars - beurs en de vakbeurs relatie '76, bei de van 7-11 maart. De Jaarbeursdi recteur pleitte tevens voor bezinning op allerlei maatschappelijke experi menten, zoals,., de vermogensaan- wasdellng, de omvorming van de on dernemingsraden en een nieuwe mi lieuwetgeving. Volgens hem is invoe ring van deze zaken onder de huidige economische situatie niet erg wense lijk. Te weinig worden de gevolgen van deze maatschappelijke experi menten voor de economisohe situatie van dit moment geëvalueerd, en het ondernemingsklimaat in ons land is al zo slecht en de geneigdheid tot investeren is al zo gering. Schraal Maximum tempcratun [oogwater te Katwijk- Van der Kwast is van mening dat de factor arbeid, in de ruimste zin des woords (dus inclusief de collec tieve voorzieningen) in het vader landse produktieproces te goed en de factor kapitaal te slecht wordt beloond. De rekening, die hiervoor wordt gepresenteerd, is werkloosheid, die zal toenemen wanneer men hier mee doorgaat. De jaarbeursdirecteur zou graag zien, dat de Nederlandse regering zich West-Duitsland als voorbeeld zou stellen. "De kracht van de economische situatie in West- Duitsland en de wijsheid van het daar gevoerde beleid vallen bijvoor beeld af te leiden uit haar inflatie cijfer voor 1975: 5.4 pet. Dit in schril le tegenstelling tot het Nederlandse cijfer voor dat Jaar: 10,2 pet. Als straks het herstel doorzet zal daar te lande de werkloosheid stellig afne- Duitsland neemt een belangrijke plaats in bij de Nederlandse export (30 pet). Gezien onze handelspositie binnen de EG is het volgens Van der Kwast noodzaak dat ons prijspeil achter blijft bij dat van onze be langrijkste afnemers, die maar wei nig of geen prijsverhoging accepte ren. Voortzetting van de loonpauze zou daaraan een bijdrage leveren. Drs. J. van der Kwast Burgemeester Breen gaat met pensioen LEIMUIDEN Burgemeester H. L. Breen van de dorpen Leimui- den, Rijnsaterwouae en Nieuwveen. gaat met vervroegd pensioen. Per 1 Juni is hem dit bij koninklijk be sluit verleend. De heer Breen heeft om dit vervroegd ontslag gevraagd in verband met zijn slechte ge zondheid. Hij heeft de drie gemeen ten tien jaar als eerste burger ge diend. Nadat 's middags al zeven Engel sen in Den Haag waren gearres teerd bleef het uiteindelijk toch nog vrij rustig bij het Europa Cup- treffen tussen FC Den Haag en West Ham United. Mede dankzij de lijvige politiemacht, die op de been was. (foto). In het Haagse Zuiderpark waar het duel voor de kwartfinale van het toernooi voor bekerwinnaars werd gewonnen door Den Haag (42) hoefde de politiemannen en hun honden niet in actie te komen. Bepaald vlekke loos verliep het echter ook weer niet. Vijf Engelse supporters moes ten voor behandeling naar het ziekenhuis, nadat ze waren ge troffen door bierflessen of gewond waren geraakt bij vechtpartijen. Flessen en andere voorwerpen, door supporters op de grasmat ge worpen, waren een doorn in het oog van de naderhand sterk be kritiseerde scheidsrechter Rudi Glöckner. De Oostduitser liet niet eerder beginnen dan nadat hij FC Den Haags voorzitter Herman Choufour bij zich had ontboden. Choufour diende onverwijld maat regelen te nemen. Toen kort voor de rust weer een flesje op het veld plofte, dreigde de arbiter de strijd zelfs te staken, op het moment, dat FC Den Haag met 4—0 voor stond. Dit dankzij een hattrick van laatste man Aad Mansveld en een uiterst merkwaardig doelpunt van Lex Sohoenmaker. Den Haag was echter te snel tevreden en zag West Ham nog terugkomen tot 42. PSV verloor de eerste wedstrijd in de kwartfinale van het Europa Cup I-toernooi bij Hajduk Split met 20. Toch zijn de Eindhove- naren van mening, dat er nog niets verloren is. „In Eindhoven moeten we het kunnen redden" PAGINA'S 13-15 Wat vinden kinderen van Sesam straat? PAGINA 5 Minder doden in het verkeer PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 19 maart 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee, naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, KERKRADE (SP) De 40-jari- ge hoofdverpleger Frans H.. die on langs ten laste werd gelegd dat hij via het geven van injecties in de Luckerheidekliniek te Kerkrade 16 patiënten om het leven bracht, heeft minstens 150 patiënten op de ze wijze gedood. Dat heeft een onderzoek, verricht door een uitgebreid team van deskun digen, inmiddels uitgewezen. De zaak Frans H., die eind april in Maastricht dient, belooft een van de grootste strafzaken te worden, die een Nederlandse arrondissements rechtbank te behandelen kreeg. Als traditionele viering van de Vastenavond zijn in Engeland weer de bekende pannekoeken- races gehouden. Op de foto een beeld van de start van een race in Londen, winnaar werd nr. 9, die haar pannekoek veilig en snel naar de eindstreep bracht. fles1000 gram DEN HAAG Prins Bernhard heeft afgezien van een eerder voor genomen reis naar verscheidene Zuidamerikaanse landen, „teneinde zo veel mogelijk te kunnen bijdragen tot de voortgang van het werk van de commissie van drie in de Lock- heed-kwestie", aldus heeft de Rijks voorlichtingsdienst vanochtend mee gedeeld. De prins zou in april, in zijn functie van voorzitter van het Wereld-Na- tuurfonds, vertrekken voor een reis van enkele weken naar Venezuela. Columbia, Peru', en Ecuador. Hij was hiervoor uitgenodigd door de presi denten van deze landen. Hoogtepunt van de reis had een bezoek aan de Galapagos Eilanden moeten worden, waar nergens anders Bayh haakt af WASHINGTON (AP) Senator Birch Bayh uit de Amerikaanse staat Indiana heeft besloten zich terug te trekken uit de strijd voor de Democratische presidentakandida- tuur. Dit is gisteravond vanuit De mocratische bron vernomen. Na de eerste drie voorverkiezingen in de staten New Hampshire, Ver mont en Massachusetts stond het wel vast dat Bayh kansloos sa PELATTI v.TONGEREN Leiden, Breestraat 32. tel.071 -125212' voorkomende planten en dieren met uitroeiing worden bedreigd. Lockheed heeft inmiddels bekend gemaakt, dat drie topmensen van de fabriek in Caüifornië met pensioen zullen worden gestuurd en dat de internationale operaties van het be drijf zullen worden ondergebracht bU een directeur voor internationale marketing. Volgens Lockheed-woordvoerder Don Hames zal verder geen com mentaar worden geleverd op de per- soneelswljzigingen binnen het bedrijf. Zeer uitgebreide kollektie RUNDLEDEREN VOLTAIRES noten en mahonie SECRETAIRES noten porseleinkast, ivljntafeltjes. zuiltjes en rekjes „ENTRESOL" NIEUWE RIJN 23 (hoek Burgsteeg). LEIDEN. TEL. 071—122144 coffeïnevrije

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1