LEIDSCH DAGBLAD MOZAMBIQUE WIL OORLOG Massale betoging na moord taxichauffeur Alle verbindingen met Rhodesie zijn al verbroken Beraad over een onderzoek na?1* de aankopen van vliegtuigen Turk (19) bekent „Leidse moord" BINNENHOF BEZET DOOR 200 MAN DR. WIERSI VEROORDEELD Carnaval- viérders vielen uit de wagen KLEURFN-T.V. „Voeg werven samen WOENSDAG 3 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34874 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SALISBURY/NAIROBI/LONDEN (Reuter/AP) Pre sident Sainora Machel van Mozambique wil de staat van oorlog rnet Rhodesië uitroepen, aldus meldde vanochtend Radio-Mozambique. De grenzen tussen beide landen zijn reeds gesloten en ook de overige verbindingen zijn verbro ken. De bekendmaking volgende op een reeks schermutselingen van Rhodesische strijdkrachten met nationalistische guerrillastrij ders in het grensgebied. Vorige week doodden Rhodesische troe pen bij een achtervolging op het grondgebied van Mozambique 24 guerrillastrijders en in het grensgebied werden zondag drie zwarte Rhodesische politiemannen gedood. President Machel zei in zijn ra diotoespraak dat alle Rhodesische eigendommen in het land zullen wor den verbeurd verklaard en dat de sancties van de Verenigde Naties te gen Rhodesië volledig zullen worden toegepast. Hij riep de bevolking op schuilkelders te graven. De maatregelen tegen Rhodesië zou den Mozambique kunnen schaden, maar zij zijn noodzakelijk. In zijn toespraak zei Machel dat de stappen het gevolg waren van een Rhodesi sche lucht- en artillerieaanval op het Mozambikaanse dorp Pafuri op 23 en 24 februari, waarbij twee Rhode sische vliegtuigen werden neerge schoten. Pafuri ligt juist binnen Mozambi que bij de grenzen met Rhodesië en Zuid-Afrika. Het was de eerste maal dat van deze aanval melding wordt gemaakt. De sluiting van de grenzen is 'n ernstige slag voor Rho desië, dat 80 procent van zijn invoer en uitvoer afhandelt via de Mozam bikaanse havens Beira en Maputo (het vroeger Lourenco Marques). De Oegandese president Idi Amin heeft 'n beroep gedaan op de Sow- jet-Unie en Cuba hun steun aan de vrijheidsstrijders in Rhodesië op te voeren. Hij drong er ook bij de lei ders van het ANC op aan zich te ver enigen en een gewapende strijd te organiseren. De Britse regering denkt er niet aan, troepen naar Rhodesië te sturen om het minderheidsbewind van Ian Smith te steunen, zo heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken James Callaghan gisteren in het Lagerhuis verklaard. Volgens hem lijdt het geen twijfel dat Smith en de blan ke minderheid van de bevolking, een eventuele oorlog zullen verlie- In Zambia heeft de Times van Zambia, het dagblad van de rege rende Unip partij, de Zambiaanse bevolking opgeroepen zich voor te bereiden op oorlog. Ook werd in de krant gezegd dat de schending van de Mozambikaanse grens "een aan val op Zambia is". LEIDEN Een 19-jarige in Leiden woonachtige Turk heeft bekend de moord te hebben gepleegd op zijn 46-jarige landgenoot Memis Tank, die in Voorschoten woonde. Het slachtoffer werd zaterdagavond met vijf pistoolschoten gedood tijdens een avondje van een groep Turken in een woning aan de Joubertstraat. De da der kreeg ruzie met zijn vader, die al eerder op het feestje aanwezig was. Toen het slachtoffer zich in de discussie mengde haalde de zoon plotseling een pistool tevoorschijn en schoot daarmee. Het wapen waar mee de moord is gepleegd, is nog steeds niet gevonden. Ook wordt via verhoren nog altijd ge poogd te weten te komen of de moord een complot is geweest waar bij ook de vader en een 15- jarige zoon waren betrokken. Beiden worden door de Leidse politie nog steeds vastgehouden. BOERSMA: Mogelijkheden arbeiders zelfbestuur onderzoeken DEN HAAG (ANP> Minister Boersma van Sociale Zaken wil gaan onderzoeken, of het mogelijk is bin nen het bedrijfsleven een zogenaam de sociale sector van de grond te krijgen, die bestaat uit bedrijven met arbeiderszelfbestuur. Hij kondigde dit gisteren in de Eerste Kamer aan tij dens het beleidsdebat over zijn be groting. De bewindsman zou het ge zond vinden als er een aantal van deze bedrijven zou komen. In die bedrijven zouden produktiemiddelen eigendom moeten zijn van de werk nemers. De onderneming zou verder geheel door de werknemers moeten worden bestuurd, of de werknemers zouden alle bestuurders moeten aan wijzen, aldus minister Boersma. DEN HAAG Direct nadat van morgen bekend werd, dat de 31- jarigc Haagse taxichauffeur Ge rard Hofstede, vermoord op een vuilstortplaats in Rijswijk was ge vonden, hebben ruim tweehonderd chauffeurs het Binnenhof in Den Haag bezet. Dit om hun eis dat in elke taxi o.m. een mobilofoon moet komen kracht bij te zetten. "De moord op onze collega doet de emmer overlopen. Als we vandaag niet de toezegging krijgen dat er inderdaad voor iedereen een mobi lofoon komt, gaat de hele Haag se binnenstad plat", aldus een van de actieleiders. Zij verwachten, dat collega's in het hele land dan het werk zullen neerleggen. Omstreeks twaalf uur gingen de chauffeurs in een lange rij naar het ministerie van Verkeer en Wa terstaat aan de Plesmanweg in de residentie. Daar willen ze door mi nister Westerterp hun eis ingewil ligd zien. In het eerste uur van de betoging had het verkeer in Den Haag nog niet zo veel hinder van de actie van de chauffeurs. Gerard Hofstede is waarschijnlijk met een schroevedraaier om het le ven gebracht. De Rijswijkse politie zou over de preciese toedacht vanmiddag nadere mededelingen doen. Zijn stoffelijk overschot werd van ochtend door leden van de Rijs wijkse brandweer opgedoken uit de vijver van de Rijswijkse puinstort aan de Dr. Polaklaan. Omstreeks half tien hadden twee Senator Henry Jackson en zijn vrouw zwaaien stralend naar hun enthousiaste aanhang na dat de voorverkiezing in de Amerikaanse staat Massachu setts bij de Democraten een onverwachte icijist had opge leverd voor Jackson, die met 23 procent van de stemmen zijn concurrenten royaal ach ter zich liet. Bij de Republi keinen verwierf Ford 62 pro cent van de stemmen en zijn tegenstander Reagan slechts 35 procent terwijl 3 procent geen voorkeur uitsprak. Jacksons naaste rivaal Carterdie vorige week in New Hampshire als overwinnaar uit de bus kwam. behaalde in Massachu setts slechts 14 procent en werd daar nog overtroefd door Udall en Wallace, die ieder 17 procent verwierven, terwijl Shriver het niet verder bracht dan 8 procent. In de staat Vermont, waar even eens voorverkiezingen werden gehouden, kreeg Ford 82 procent van de Republikeinse stemmen en zijn concurrent Reagan, die aanvankelijk niet zou uitkomen, slechts 18 pro cent via een handtekeningen actie buiten de officiële kies lijsten om. Bij de Democraten behaalde Carter 44 procent met als tweede man Shriver met 30 procent. hi zijn eerste reactie op zijn zege in Massachusetts verklaarde Jackson, zich thans op weg te achten naar het Witte Huis en er zeker van te zijn ook de voorverkiezingen in de moei lijke staat New York te zullen winnen, waarna hem volgens zijn zeggen de Democratische kandidatuur voor het presi dentschap niet meer kan ont gaan. machinisten van de bulldozers van Het slacht0ffer WOrdt wegge- de puinstort een leegstaande Mer- dragen van de vijver bij de vuil- cedes op het terrein ontdekt. Bij stortplaats onderzoek bleken de autopapieren rondom de wagen te liggen. De pa- rard Hofstede. In de waecn ,„g cen pieren stonden op naam van Ge- plas Woed_ De brandweer werd door het bloed- spoor naar de plaats geleid waar het stoffelijk overschot werd ge vonden. Verscheidene taxichauf feurs van de taxicentrale kwamen reeds tijdens de zoekactie van po litie en brandweer poolshoogte nemen. De Rijswijkse polit?e wordt bij het onderzoek geassisteerd door een speciaal rechercheteam van de Haagse politie. LUNTEREN De Gereformeer de Synode heeft vanmorgen met 48 tegen 21 stemmen de opvattingen van de Amsterdamse studenten predikant dr. H. Wiersinga veroor deeld. Wat Wiersinga over de ver zoening zegt is volgens de synode Weinig verandering Ichte v zonnig wei oostelijke i tem pern tu ut 13 graden. Mees (Opgemaakt te 11.15 unr) 4 MAAKT er: 18.25 unr. n op: 8.12 uur; onder gwat er te Katwijk te 5.16 en laagwater te 1.12 en 13.33 niet toelaatbaar. Van de kerkeraad van Amsterdam verwacht de synode, dat hij er iets aan doet. Na de stemming verklaarde ouder ling mr. G. Heida, kantonrechter in Winschoten, dat deze uitspraak een sectarisch element in de gerefor meerde kerken brengt en handhaaft. Vele andere tegenstemmers sloten zich daarbij aan. De secretaris van de Amsterdamse kerkeraad, de heer C. Hulsteijn, zei in een eerste reaotie: "Men zegt veel mooie dingen over het heilza me van de tucht, maar de kerke raad zit met de praktijk en er zijn nogal wat mensen die de tucht niet zien als geneesmiddel, maar als een middel om iemand kwijt te raken. In elk geval heeft de kerkeraad veel tijd nodig". Miljoenen- order voor Electrolasch LEIDEN De Nederlandsohe Electrodascih Maatschappij b.v. (NEM) aan de Zoeterwoudseweg in Leiden heeft van Weir Westgarth Ltd. in Glasgow een order gekre gen van ongeveer 45 miljoen gulden. De opdracht heeft betrekking op de bouw van vier afgassenketels en twee hulpketels met bijbehorende leidingsystemen, die bestemd zijn voor een elektriciteitscentrale annex waterfabriek in het staatje Quatar aan de Arabische Golf. Voor hetzelfde project had de NEM al eerder opdracht gekregen voor levering van een aantal ketels. Toen ging het om een bedrag van ongeveer 15 miljoen gulden, zodat de totale levering nu ongeveer 60 mil joen gulden bedraagt. De ketels zullen in 1976 en 1977 worden opge leverd. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Zo'n vijftien, carnavalsvierders die deelnamen aan een zoge naamde "elf-kroegentocht" in Noordwijkerhout, hebben gis termiddag verwondingen opge lopen toen zij van een aan hangwagen vielen, die werd ge trokken door een tractor. Drie meisjes «één met een gebroken bovenarm en twee met kneuzingen, builen en schrammen) moesten voor be handeling worden overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. De overige ge wonden consulteerden een plaatselijke arts. De "vijftien" vielen van de wagen toen de tractor op de Maandagsewetering, nabij het tankstation, een scherpe bocht naar rechts maakte. De aan hanger, waarop vijftig carna- valvierders een plaatsje had den gekozen, helde sterk over en dreigde zelfs te kantelen. Volgens secretaris Hoven- kamp van de "Kaninefaaten" «de carnavalsvereniging in het dorp) zijn er ook enkele auto's, die stonden geparkeerd, be schadigd. Hij vertelde, dat het ongeluk "bijzonder goed" is af gelopen. "Stel je voor", aldus Hovenkamp, "dat er iemand onder de wielen terecht was ge komen". Toen de "schade" was her steld is de tocht gewoon voort gezet. 's Avonds werden er ook al weer enkelen, die bij het on geval waren betrokken, op het feest in het dorp gesignaleerd. Er deed zich gisteren nog een incident voor rond een carna- valvierder. Het slachtoffer was een tweeëntwintig jarige inwo ner van Lisse, die door een au tomobilist (hij had feest ge vierd en de nodige alcoholhou dende drankjes naar binnen gewerkt) op de Zeestraat on dersteboven werd gereden. Na het ongeluk koos de chauffeur het hazepad. De politie kon hem echter, na een intensieve speurtocht, later op de dag aanhouden. De Lissenaar is, met tot nog toe onbekende ver wondingen, vervoerd naar het Leidse Diaconessenhuis. Lord George-Brown, die eens een hevig omstreden minister van Buitenlandse Zaken in Engeland was, heeft bedankt voor het lid maatschap van Labour. Hy vindt, dat deze party niet meer vol doende op de bres staat voor de rechten ran het individu. PAGINA 9 Dertig topacteurs doen mee aan een mammoetserie voor de televi sie: „Hollands Glorie". PAGINA 5 Minister Van Agt wil een harde aanpak van hard-drugs. PAGINA 7 O Volgens Wim Rijsbermen ligt een groot deel van de schuld ook bü de spelers van Feyenoord. PAGINA 11 De druiven zijn zuur voor Ian Smith. PAGINA 15 5*3 grootbeeld 66 cm bekend merk tijdelijk 1498,- vraagt demonstratie bij OVERGAAUW HiFi CENTRUM BREESTRAAT 148 ALPHEN AAN DEN RIJN Het PvdA-tweede-kamerlid drs A. van der Hek heeft vanmorgen tijdens een gesprek op het ministerie van Economische Zaken over de gesloten werven De Industrie en De Vooruitgang aangedrongen op een spoedige samenvoeging van de beide Alphense werven met de werf De Dageraad in Woubrugge, die zoals bekend belangstelling heeft voor een dergelijke operatie. De Dageraad heeft op het ogenblik zelf echter nogal wat moeite om ook voor de wat langere termijn de orderportefeuille gevuld te houden. Van der Hek wil dan ook bepleiten, dat er bij de Woubrugse werf een flink stuk werkgelegenheid wordt gecreëerd, zodat De Dage raad werk kan bieden aan de ontslagen werknemers van de Alphen se werven. Een woordvoerder van het ministerie kon vanmorgen echter niet meer zeggen, dan dat het onderzoek naar de situatie van de Alphen- nog niet is afgerond. DEN HAAG «SP Reuter) PPR-ka- merlid Walt mans wil zyn al in juli geopperde plan voor een parlementair onderzoek naar de vliegtuigaankopen door Nederland doorzetten. Morgen overlegt hy met kamerleden van fle 3 progressieve partijen in de regering over zo'n onderzoek dat het hele aankoopbeleid vanaf de Starfighter- aanschaf zou moeten omvatten. De parlementaire enquêtecommissie moet volgens Waltmans uit vijftien kamerleden bestaan en antwoord geven op vragen als hoe de beslissingen werden voorbereid, en hoe de contacten fnet de vliegtuig fabrieken verliepen. Voor het onderzode hoopt hij gebruik te kunnen maken van de verslagen van de Amerikaanse senaatscommissies en de resultaten van de regeringscommissie-Do rrner, die onderzoekt of Prins Bernhard geld zou hebben ontvangen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lock heed. De commissieleden hebben de afgelopen dagen gesproken met Lockheed-agent Fred Meuser en de Zwitserse advokaat Weisbrod, die een rol speelde bij de uitbetaling van steekpenningen. Ook is er gesproken met oud-defen sieminister ir. Visser, die indertijd besloot dat de Starfigh/ter het nieuwe Nederlandse gevechtsvlieg tuig moest worden. De commissie zal ook gaan praten met oud-staatsse cretaris Calmeijer van defensie, die indertijd bij de parlementaire behandeling heeft gezegd dat er grote druk door pressiegroepen was uitgeoefend. In Japan is Hiro Hiyama vandaag afgetreden- als president-directeur, van de grote Maroebeni-maatschap- pij, de Japanse agenten van de Amerikaanse Lockheed vliegtuigfa briek. Dit is een uitvloeisel van het Lockheed-schandaal. Een woordvoerder van Maroebeni, de op twee na grootste maatschap pij van Japan, zei dat Hiyama bij de maatschappij zou blijven als di recteur met een adviserende stem.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1