Tweeduizend Surinamers gespreid" In 1974 batig saldo van zestig miljoen NAAST HET NIEUWS Uitbreiding aantal provincies nu een vreemde zaak' Benzine weer duurder Kunstgebitten Melkprijs omhoog voortreffelijke Port Portugese bottel mg. Met garantiezegel In een uitgelezen sene van 8 typen Vanaf tien gulden te koop bi) 1IT "Deleave slijters en 4 wijnhandelaren B| I herkenbaar aan het HJ| vignet op de deur frwl DELCAVE BV Delft, tel.OIS-569324* UIT AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) - Tweeduizend in Amster dam wonende Surinamers zullen via opvangcen tra in het gehele land in het bezit komen van een zelfstandige woning. Daarnaast zal de federatie van wo ningbouwcorporaties zowel in de Bijlmermeer als in de andere stadsdelen woningen beschikbaar stellen om de spreiding van Suri namers te bevorderen, en zal in overleg met het ministerie van CRM worden getracht vijf procent voorkeurswoningen in de wijde omtrek van de hoofdstad te be stemmen voor Surinaamse gezin nen die economisch aan de hoofd stad zijn gebonden. Dit is gisteren bekendgemaakt tij dens eenonderhoud dat de Am sterdamse wethouders Knijpers (Sociale Zaken) en Van der Eyden hadden met vertegenwoordigers van de beheersraad (een welzijnor- ganisatie voor Surinamers in de Bijlmermeer) en de actiegroep Niet over prijs compensaties Vakcentrales spraken met ministers DEN HAAG (ANP) - De ministers Boersma (Sociale Zaken), Duisen- berg (Financien) en Lubbers (Eco nomische Zaken) hebben gistera vond bijna vier uur gesproken met de voorzitters van de vakcentrales. Tegen middernacht werd dit ge sprek beëindigd. Geen van de deelnemers aan dit ge sprek toonde zich enthousiast om mee te delen waarover het in deze bespreking was gegaan. Voorzitter W. Kok van de Federatie Neder landse Vakbeweging, en vice- voorzitter W. Spit zeiden dat men met elkaar het gehele veld van het sociaal- en financieel economisch gebeuren had omgeploegd. Zowel aan de kant van het kabinet als aan de kant van de vakbeweging gaat men nu intern voorhands ver der. De heer J. Lanser van het CNV gaf te kennen dat m dit gesprek niet over prijscompensatie was gespro ken. Vrijdagmiddag j.l. heeft dezelfde kabinetsdelegatie een ongeveer drie uur durend gesprek gehad met een vertegnwoordiging van de cen trale organisatie van de industriële werkgevers en van ondernemers in middenstand en in landbouw. De heer Kok zei gisteravond na af loop van de bespreking dat er geen datum voor een volgend gesprek was vastgesteld. huisvesting Surinamers over de huisvesting van Surinamers in Amsterdam en de overbevolking van de flat Gliphoeve in de Bij lmermeer. Enkele weken geleden kwam het hier tot ongeregeldheden met de politie toen deze enkele ille gaal bewoonde flats wilde ontrui men. Het gesprek werd bijgewoond door de voorzitter van het bewo nerscomité van de flat Gliphoeve. Tijdens het verblijf in de opvan gcentra van de groep Surinamers die over het gehele land wordt ver spreid zullen huisvesting, voeding en onderwijs voor rekening van het rijk komen. Daarnaast wordt ge zorgd voor sociale begeleiding en de eheersraad en het actiecomité huisvesting Su rinamers toegezegd dat zij het kra ken van woningen voor Surina mers zoveel mogelijk zullen tegen gaan. De komende veertien dagen zullen de plannen nader worden uitgewerkt. In april wordt een nieuwe bijeen komst gehouden, waarbij de be reikte resultaten nader zullen wor den bezien en zonodig nieuwe af spraken worden gemaakt. De gemeenten Emmeloord, Dron- ten en Lelystad hebben al aange boden voorlopig 50 Surinaamse ge zinnen uit Amsterdam Jte huisves ten. De eerste 10 woningen zijn aan Surinaamse gezinnen toegewezen. GEVECHT OM FOOI De politie heeft de 21-jarige D. van de Z. uit Eindhoven en de 25-jarige H. van de B. uit Veldhoven aangehouden omdat zij vijf Eindhovenaren zwaar hebben mishandeld. Dat gebeurde omdat het vijftal, drie broers en twee vrienden, tijdens het carnaval aan D. van de Z., portier in een Eindhovens horecabedrijf, geen fooi wilde geven. Daarop pakte Van de Z. een ijzeren staaf, waarmee hij het vijftal aftuigde. Hij werd bijgestaan door zijn vnend H. van de B.. die met een mes om zich heen stak. Van de vijf Eindhovenaren moesten er drie naar het ziekenhuis worden gebracht. Een van hen was zo ernstig gewond, dat een van zijn nieren operatief is verwijderd. De politie heeft de twee verdachten maandag kunnen aanhou den. SOLLICITEREN NAAR STRAF Aan het stuur van een auto die hij had gestolen reed een jonge man de parkeerplaats op van een fabriek in het Franse Thonon- les-Bains om daar te solliciteren. Hij wist echter niet dat de gestolen auto toebehoorde aan de dochter van de fabrieksdirec teur. Terwijl de jongeman zich boog over de aanmeldingsformulieren werd de politie gewaarschuwd. Deze ontfermde zich spoedig over de sollicitant. ZE ZIJN LIEF ALS ZE SLAPEN Om een tweede vrouw te kunnen nemen, hebben de moslems in Indonesië de toestemming van hun vrouwen nodig. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat deze vrouwen er nu niet bepaald happig op zijn een rivale naast zich te zien. Openlijke toestemming schijnt dan ook niet vaak gegeven te worden. Maar daar weten de mannen wel raad op. Volgens de bond van Indo nesische vrpawen nemen de mannen vingerafdrukken van hun vrouwen als die slapen. Volgens de Indonesische wet mogen analfabeten een vingerafdruk in plaats van een handtekening zetten op contracten en andere stukken. Helaas kunnen vele Indonesische vrouwen lezen noch schrijven... PSYCH0-0NDERZ0EK VOOR OLIFANT Mowgli de olifant heeft sinds haar aankomst in een circus in Italië twee mensen gedood en zal nu een psycho-analyse moeten ondergaan. Luciano Foti, directeur van een dierentuin in Bnndisi, gaat in haar verleden graven om vast te stellen wat de oorzaak kan zijn van haar neiging mensen te doden. Tweemaal vorig jaar heeft de 16 jaar oude Indische olifant een oppasser met haar slurf omhoog geworpen en daarna doodge trapt. Foti wil alle vorige oppassers opsporen om te weten te komen of zij in haar jeugd een of andere schrikwekkende ervaring heeft gehad. Wanneer hy geen bevredigende verklaring kan vinden voor haar gedrag zal dat haar waarschijnlijk het leven kosten. KRACHTIG. President Gerald Ford heeft in een interview gezegd dat het probleem van zijn marihuana-rokende zoon Jack is „opgelost". Ford was in het interview gevraagd welk advies hij kon ver strekken aan vaders die erachter kwamen dat hun zoons mari huana rookten. Na te hebben gezegd dat hij er in ieder geval tegen is, verklaarde de president: „Toen wij het in ons gezin ontdekten, hebben we onze zoon krachtig toegesproken en ik meen dat het probleem nu is opgelost". CITROËN* r MEMO VAoqg de Citroénogent informatie over: ♦GS C onsu men ten rapport ♦Leasing Vfoorjaarsaktie '76 Betere bewaking kwetsbare gebouwen DEN HAAG (SP) - Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken gaat onderzoeken hoe de bewaking van kwetsbare objecten vervolmaakt kan worden. De minister heeft dit gisteren de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen over de brand op de zolder van de Spaanse am bassade aan het Lange Voorhout in Den Haag in de nacht van 27 op 28 september van het vorig jaar. Deze brand werd opzettelijk aange stoken, zo blijkt uit een recherche onderzoek. Rijkswegenfonds had een meevaller DEN HAAG (ANP) - Het rijkswe genfonds had over het jaar 1975 een batig saldo van rond 60 miljoen. Dit blijkt uit een regeringsvoorstel aande Tweede Kamer om de begro- ting-1974 van het fonds te wijzigen. Het bedrag van 60 miljoen komt ten gunste van de begroting-1976. De inkomsten overtroffen de ra ming met 49 miljoen en de uitga ven waren 22 miljoen lager. De hogere inkomsten waren onder meer het gevolg van een meer opbrengst van 6,6 miljoen van de opcenten op de wegenbelasting. Deze meer-opbrengst, aldus minis ter Westerterp van Verkeer en Wa terstaat in een toelichting bij het voorstel, houdt verband met de doorwerking in 1974 van het ver dwijnen van een aantal „zwartrij ders" Met het oog op de op handen zijnde benzinedistributie meldden deze zwartrijders zich in het laatste kwartaal van 1973 aan voor de beta ling van de wegenbelasting, om daarmee in aanmerking te komen voor benzinebonnen. De hogere inkomsten waren voorts een gevolg van grotere bijdragen van derden in de kosten van uit te voeren werken, meer rente-ont vangsten en een groter batig saldo over het jaar 1972, welk saldo ten goede kwam aan de begroting-1974. De lagere uitgaven waren groten deels het gevolg van het feit, dat voorgenomen verbeteringswerken later tot uitvoering kwamen dan aanvankelijk was gedacht. Alhoewel de inkomsten van het rijkswegenfonds in 1974 49 mil joen hoger waren en de uitgaven f 22 miljoen lager, is er toch maar een batig saldo van 60 miljoen. In de achterliggende jaren is namelijk besloten op de begroting van het fonds een bedrag van 10 miljoen aan uitgaven op te voeren voor het uitvoeren van werken ter bestrij ding van de werkloosheid en in het kader van de steun aan het noorden des lands en Zuid-Limburg. Kostbaar doekf geroofd uit DEN HAAG (ANP) - Met ingang van morgen ondergaan de maximum verbruikersprijzen van een aantal aardolieprodukten wijzigingen. Deze houden verband met de ontwikkeling van de marktnoteringen, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. De maximumprijs van superbenzine wordt met 1.6 cent per liter verhoogd en die van gewone benzine met 0,8 cent. De maximumprijs van stookolie met 1 procent zwavelgehalte stijgt met 4,59 per ton. Omlaag gaan de maximumprijzen van huisbrandolie met 0,9 cent per liter, van autogasolie met 1 cent per liter en van petroleum voor leveringen kleiner dan 250 liter eveneens met 1 cent per liter. De maximumprijzen van deze olieprodukten worden nu: superbenzine: 107,2 cent per liter, normale benzine: 103,6 cent per liter, stookolie 1 procent zwavel: I 218,60 per ton, huisbrandolie: 32,1 cent per liter, autogasolie: 54,7 cent per liter, petroleum in bussen tot 20 liter: 52,8 cent per liter. DINSDAG 2 MAART 1976 de schuld van zwart werken in de bouw UTRECHT (ANP) - "De bouw werkgevers maken veel kabaal over het "zwart" werken, maar zij zijn in feite zelf de grote schuldigen. Dit zegt de federatie bouwbonden N W-NKV in en commentaar op de vorige week in Limburg gehouden actie om "zwartwerkers" in de bouw op te sporen. De federatie vindt controle op mis bruik maken van sociale verzeke ringen zeer logisch en aanvaard baar, omdat zwart werken kwalijk en afkeurenswaardig is, aldus de federatie. Maar de actie in Limburg keuren de bonden volstrekt af: "Controle mag niet een bijna ge welddadig karakter krijgen. Over igens zou het probleem van zwart werken veel minder spelen wan neer de bouwondernemers einde lijk eens zouden kappen met kop pelbazen en malafide onderaan nemers", zo zeggen de bouwbon den van NW en NKV. Als het sociaal fonds bouwnijver heid en de gemeenten ervoor zor gen dat de controle op normale en deugdelijke wijze geschiedt, dan is het niet nodig om te komen tot zulke krenkende acties als laatst in Limburg, redeneert de federatie. De bonden stellen vast dat het voor veel hoofdaannemers blijkbaar geen enkel probleem is te werken met arbeiders die in dienst zijn van koppelbazen en onderaannemers van een zeer twijfelachtig allooi, omdat ze immers op deze manier van veel zorgen verlost zijn en om dat het ook nog goedkoper is. "Wij realiseren ons dat zwart wer ken voorkomt, maar we durven over de omvang geen enkele uit spraak te doen. De aan werkgever skant genoemde cijfers lijken in ie der geval onwaarschijnlijk", aldus de bonden, die zeggen bij dit hele probleem de werkgevers pas se rieus te willen nemen als zij de koppelbazen en malafide onder aannemers eindelijk eens van het werkterrein afwerkten. Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los. wanneer U 's morgens een weinig Dentofix oo de plaat strooit U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbehagen, want Dentofix doet2i|n p'icht! Dit moderne poeder werkt als een beschermend kussen tussen tand vlees en prothese. Bi| apotheken en dro gisterijen Bouwbonden geven werkgevers In een mild voorjaarszonnetje nemen deze meisjes tijdens hun lunch pauze op de Amsterdamse Herengracht vast een voorproefje van de naderende lente. RIJSWIJK (ANP) - De consumenten-adviesprijzen voor verpakte volle melk zullen 15 maart vier cent per liter omhoog gaan. Deconsumptiemelk- fabrikanten gaan hun produkt drie cent duurder aan de detailhandel leve ren, zo hebben hun organisaties acht voor haar leden een verbetering van L de bruto-marge met één cent nodig. 'r De organisatie van fabrikanten en van melkhandelaren hebben het pro- duktschap voor zuivel gevraagd, ook de minimumprijs voor verpakte C volle melk te verhogen met in totaal vier cent: drie voor de industrie en een voor de detailhandel. De minimumprijs komt dan op 95 cent per liter. De fabrikantenorganisa- - ties hebben bij hun berekeningen de melkprijsvoorstellen van de Euro pese Commissie betrokken. Mocht het nog te verwachten Brusselse melkprysbesluit in sterke mate van die voorstellen afwijken, dan zullen ze nog op de zaak terugkomen. Spreiding van schoolvakanties kan nog niet DEN HAAG (ANP) - Het voortge zet onderwijs kan onmogelijk vol gend jaar al betrokken worden bij de spreiding van de grote vakan ties. Minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen zal in september met concrete voorstel len komen als het overleg met de betrokkenen is gevoerd. Voor het kleuteronderwijs en het lager onderwijs heeft hij de voor stellen var) de coördinatiecommis sie vakantiespreiding bedrijfsleven-onderwijs overge nomen. Van het bedrijfsleven wordt ook verwacht zich aan het schema aan te passen. De bewindsman gaat de gemeente en schoolbesturen vragen de leer lingen en kleuters in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hun grote vakantie in 1977 te laten ge nieten van 18 juni tot en met 31 juli, die in Groningen. Friesland. Dren te, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de zuidelijke IJsselmeerpolders van 25 juni tot en met 7 augustus en die in Noord- en Zuid-Holland van 2 juli tot en met 14 augustus. r De politiek is haast niet meer uit de carnavalsoptocht te weren. Hier in Oetêldonk (Den Bosch) spuide men met deze wagen zijn (goedmoedige) kritiek op het prijsbeleid. DEN HAAG (ANP) - Als het kabi net staat voor een geweldige be zuinigingsoperatie, dan is het vreemd dat het juist nu is gekomen met plannen voor ondermeer het uitbreiden van het aantal provin cies, omdat daarmee een dienover eenkomstige uitbreiding van ta ken, werk en mankracht gepaard zal gaan. Aldus drs. C. TH. A. Be- secretarissen van het Nederlandse Christelijk Werkgeversverbond, gistermiddag op de informeleen in formatieve bijeenkomst van dit verbond met vertegenwoordigers van de pers. De overheid is, blijkens haar ver- stedelijkingsnota, tot de overtui ging gekomen, aldus de heer Be- soelaas biedt voor de verstop pingsverschijnselen in het westen des lands. Dat maakt een beleid, zoals dat in de wet selectieve inves teringsregeling is neergelegd ter af remming van investeringen in het westen, nu overbodig. het gebied van het ontslagrecht het bedrijfsleven in een steeds strakker keurslijf dwingen. Dat noopt on dernemingen ertoe zich daarnaar te gedragen. Het is al waarneembaar dat men heel i het htig 1 de w per el. Een stukje heid is daaruit te verklaren De heer B. C. J. C. Ruygrok, ondernemingen te kampen krijgen met jeugdigen die een tekort aan vakkennis en aan technische vaar digheid laten zien, omdat het lagere beroepsonderwijs derinhoud van de lessen heeft veranderd en meer het karakter krijgt van de midden school. Na aanleiding van hetgeen de NW, de heer A. Groeneveld, zater- dèg j.l. heeft gezegd, zei de heer Cnossen o m. dat het middel van veranderde premieheffing erger zal blijken te zijn dan de kwaal. Men vergeet zijns inziens, dat bijna tach tig procent van de werknemenden onder de regeling van het zieken fonds vallen. Bezuinigingen hier zijn een druppel op een gloeiende ministerie DEN HAAG fSP) - Uit een kamer op de derde etage van het ministe rie van Binnenlandse Zaken aan het Plein 1 in Den Haag is een kost baar schilderij gestolen. Het gaat om een "winterlandschap" van de schilder B. C Koekkoek, ter waarde van 75.000 - Een onderzoek van de Haagse re cherche heeft uitgewezen dat het doek moet zijn ontvreemd tussen vorige week woensdag en gisteren. De dader heeft het schilderij uit de lijst gehaald en het vervolgens

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7