Twaalf man Scotland Yard in arrest wegens corruptie Anwar Sadat bezorgd over Syrië Nixon terug van omstreden Chinese bezoek Giften aangenomen van pornohandelaren Honderdjarige werd pas 24 DE LOCKSED-KWESTIE Kotchh wil niet getuigi in Japan ZAIRE ERKENT ANGOLA VAN DE MPLA Verhouding Athene tot EG los van Turkije DODELIJK GIFGAS GEVONDEN IN WENEN MAANDAG 1 MAART 1976 LONDEN 'SP) 's Werelds meest vermaarde politiekorps Scotland Yard is in rep en roer. Al jaren lang wordt gespro ken over corruptie en steekpenningen binnen deze omvangrijke organisatie, maar dat het in direct verband hiermee zou komen tot de arrestaties van maar liefst twaalf politiefunctionarissen had niemand ooit durven vermoeden. In het afgelopen weekeinde werden ze echter als gewone mis dadigers verrast in hun slaap en in alle vroegte van huis opge haald. De beschuldigingen hebben alle betrekking op het aan nemen van geld en giften van pornohandelaren in Londen. Een archiefopnamiuit 1974 van de Londense paokoning James Humphreys, met'iens ar restatie in Amsterdamet diep gaande onderzoek naatorruptie in Scotland Yard eemanvang nam. Hij zit nu in Engmd een gevangenisstraf van acffaar uit. Trcnscendete medifaii technie! INTRODUCTI LEZING door Mej. C. Glani en drs. J. Jans< DONDERDAG 4 Mf 20 uur ACADEMIEGEBOl Rapenburg 73 Leiden TOEGANG GRA". Onder de twaalf die in verband hiermee vanmorgen voor de rech ter van instructie zijn geleid, bevin den zich vier voormalige vermaar de en alom gerespecteerde afdelings hoofden. Zelfs als men bedenkt dat onder hen zich ex-commissairs Dai ly Virgo bevindt, 36 Jaar in dienst van de Yard en voor hij in 1973 met pensioen ging hoofd van de obscene publi)katies-af deling en ver volgens chef van de centrale inlich tingendienst. Voor zijn goede dienst werd hem onder meer de bijzonde re Queens Police Medal uitgereikt. Net als Virgo heeft ook ex-commis saris Drury een grote faam opge bouwd in het korps. Vooral als hoofd van de "Vliegende brigade", de af deling die zich vooral met omvang rijke moordzaken bezighoudt, zijn hem voor zijn bewezen diensten, maar liefst 23 onderscheidingen uit gereikt. In totaal 'hebben acht van de twaalf gearresteerden de Yard de laatste jaren met pensioen verlaten. nekkige geruchten over de corrup tie binnen de Yard de kop in te druk ken. Sinds deze grote schoonmaak in de vorm van een diepgaand in tern onderzoek is begonnen hebben al zijn vierhonderd politiemannen de dienst verlaten, anderen zijn van detectives in burger teruggeplaatst naar de gewone straatdienst. Acht zijn er nu geschorst met behoud van salaris en twee hebben beroep aan getekend tegen wat zij beschouwen als onrechtmatig ontslag. Porno-koning Climax De overigen waren voorlopig ge schorst in afwachting van een nu al drie jaar durend onderzoek, dat nu naar het schijnt tot een cli max is gekomen. Dit onderzoek vindt plaats onder de persoonlijke su pervisie van sir Robert Mark, die bij zijn benoeming tot hoofd Scot land Yard beloofde grote schoon maak te zullen houden om de hard- SYDNEY (Reuter) Tante Dai sy heeft in Sydney haar 24ste verjaardag gevierd met de apos tolische zegen van Paus Paulus en een telegram van Koningin Elizabeth. Want tante Daisy, ofwel me vrouw Margaret Aisbett, was honderd jaar geworden. Zij is een .,schrikkel"mens. op 29 fe bruari 1876 in Queensland gebo- Zij vierde haar 24ste en niet haar 25ste verjaardag omdat de jaren van de eeuwwisseling slechts als schrikkeljaar gelden wanneer zij door 400 deelbaar zijn. Het Jaar 1900 had dus geen schrikkeldag. Het begin van het diepgaande on derzoek viel samen met de aanhou ding in Nederland van de Londense "porno-koning" James Humphreys op verzoek van de Engelse politie. Humphreys, die aanvankelijk in het Amsterdamse Huis van Bewaring was opgesloten werd uitgewezen we gens verregaande mishandelingen van de vriend van zijn vrouw Rusty Humphreys, een voormalige strip- tease-danseres in het uitgaanscen trum van de Britse hoofdstad. Met Humphreys, die nu een gevange nisstraf van acht Jaar uitzit, was met name ex-commissaris Drury van de Yard goed bevriend en al eerder is er gesproken over zijn connecties met de porno-koning, die onder meer leidde tot gezamenlij ke vakantiereisjes naar Cyprus. Noodzakelijk Destijds luidde zijn verweer dat dit soort contacten onontbeerlijk was, voor noodzakelijke informaties uit de Londense onderwereld. Niettemin nam Drury onder de 'Storm die het uitgelekte gezamenlijke vakantie reisje veroorzaakte onitslag, maar daar bleef het aanvankelijk bij en hij kreeg ook zijn volledige pensioen. Niettemin ging het onderzoek verder, voortdurend doorgedreven, door het strenge opperhoofd., sir Ro bert Mark, die bdeef heihalen dat hij de grote schoonmaak bij Scot land Yard tot het laatst toe zou doorzetten. Toch Staat het vast dat de moeiljike vraag voor elke detec tive. hoe ver hij moet gaan in het handhaven van zijn onontbeerlijke contacten in de onderwereld in heel deze geruchtmakende affaire een grote rol zal spelen. Richard Nixon en echtgenote tijdens hun bezoek aan de Jenho- commune in Tsung Hua, 75 km van Kanton op de laatste dag van het omstreden bezoek aan Chi na Heksenjacht TOKIO (UPIl De Vei^Sta- ten hebben Japan laten w,t ze geen bezwaar hebben tegestre- ven van de Japanse autra een getuigenis onder ede te igen drie Amerikaanse bu die beroerte, niet betrokken zijn bij het stnin- genschandaal van LockbEen woordvoerder van het Staart- ment zei dat geen enkel t be staat tegen het oproepen de vroegere- vice-voorzitter ,<ock heer, Carl Kotchian, de Jame- rikaanse zakenman Shig ama en Toshiyuki Oni. marron de Japanse afdeling van Loei da woordvoerder reageerdnee het Japanse verzoek drie betaald als „commissieloon". Er zijn al enige getuigen gehoord maar de voornaamste, de rijke za kenman Josjio Kodama, is nog de dans ontsprongen omdat hij, na een staat is te verschij- Kodama zou 7 miljoen dollar nebben opgestreken. op de arrestaties van de twaalf politiefunctionarissen bij hun vroegere collega's op de Yard zijn dan ook uiterst gemengd. Er wordt in dit verband zeQfs gesproken over een heksenjadht door sir Ro bert Mark, die daarmee de man in de frontlinie in de kou laat staan. In deze kring vreest men dan ook voor het moreel bij de opvolgers van de gearresteerden, die toch allen een uitstekende staat van dienst had den. Maar de manier waarop de lei ding van de Yard, van de met veel publiciteit omgeven arrestatie van de twaalf politiefunctionarissen groot spektakel maakte, wijst er al op hoezeer de opvattingen van sir Ro bert Mark hiermee verschillen. Busongeluk In Zuid-Korea is zaterdag een autobus die een dienst tussen twee steden onderhield, in een rivier gestort. Daarbij zijn 33 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij Hwatsjoen op 80 kilometer ten n.o. van Seoel. LOS ANGELES KANTON <AFP/ UPI) - Met dezelfde Chinese Boeing- 707 die hem acht dagen geleden in de Verenigde Staten had opgehaald, is oud-president Richard Nixon gaster middag na zijn omstreden bezoek aan de volksrepubliek op Amerikaans grondgebied teruggekeerd. Het toestel, dat in Tokio brandstof had bijge tankt, landde op de luchthaven van Anchorage in Alaska. Na een oponthoud van een uur en drie kwartier, waarin Nixon aan boord bleef en zijn bagage door de douane werd gecontroleerd, steeg het toestel weer op met bestemming Los Angeles vanwaar Nixon per auto doorreisde naar zijn woning in San Clemente. De aankomst in Los Angeles werd slechts door enkele tientallen belang stellenden plus de nodige journalisten gadegeslagen. Nixon zag er gebruind, uitgerust en gezond uit. Hoewel hij maar een paar passen naar de tien meter verder wachtende auto hoefde te doen, kon niemand iets merken van de oude aandoening aan zijn been (flebitis), waarvan hij de paar laatste dagen in China weer last leek te hebben. Nixon is op zijn reis door zuidelijk China voortdurend vergezeld door een Amerikaanse arts en een ziekenwagen met een rood kruis er op. Waarnemers hebben opgemerkt dat Nixon, die aan flebitis lijdt, er de laatste dagen in China vermoeid uit zag en af en toe onzeker liep tijdens zijn toeristisch bezoek aan Kweilin in het zuiden van China. Soms ook zag hij er weer fit uit en bewoog hij zich heel gemakkelijk. Alle mogelijke verwikkelingen in ver band met het Amerikaanse binnen landse beleid daargelaten verwachten waarnemers in Washington dat de reis van oud-president Nixon naar China van belangrijke waarde kon zijn voor de regering omdat hij nieu we inlichtingen kan geven over de re cente veranderingen in het Chinese leiderschap. Zo zou Nixon het ministerie van Bui tenlandse Zaken ongetwijfeld zeer in teressante dingen kunnen vertellen over de nieuwe dienstdoende premier en opvolger van wijlen Tsjoe En-lal. Hoea Koe-feng. Men is te Washington niet alleen ge- interesseerd in wat Hoea Nixon tij dens hun drie gesprekken heeft ver teld maar ook hoe de verhouding van Hoea kon zijn tot partijvoorzitter Mao Tse-toeng en andere hooggeplaatsten in de Chinese hiërarchie. In Washington ontvangt men elk jaar honderden academici, leden van het Congres en andere Amerikaanse rei zigers die naar Peking zijn geweest, om naar hen te luisteren. Maar het geval-Nixon wordt als uniek be schouwd wegens diens ervaringen in buitenlandse zaken. Het bezoek van Nixon heeft plaatsge vonden op een tijdstip dat er roerig heid aan de gang is in Peking waarbij linkse militairen openlijke aanvallen doen op politici die zij er zelfs van betichten „kapitalisten" te zijn. De meeste aanvallen worden gedaan op de plaatsvervangende eerste mi- Ontwerper jeep overleden Ward Murphey Canaday, de man die in de Tweede Wereldoorlog de militaire Jeep ontwierp en hielp bouwen, is zaterdag in Toledo. Ohio, op 90-Ja- rige leeftijd overleden. Canaday was president-directeur van de voorma lige Willys-Overland Motors Com pany. de fabrikant van de jeep. in de periode dat de industrie geheel overschakelde op oorlogsproduktie Willijs-Overland werd in 1953 voor 62,3 miljoen dollar gekocht door Kaiser-Frazer Corp. nister Teng Hsiao-ping, die naar men algemeen in Washington dacht, de opvolger zou worden van Tsjoe En-lai en met wie minister van Buitenlandse Zaken Kissinger enkele malen heeft gesproken tijdens diens bezoeken aan China. Maar Hoea, die op de lijst der hiër archie als elfde stond genoteerd, werd plotseling in februari gepromoveerd tot dienstdoende eerste minister. President Ford heeft laatst gezegd dat de reis van Nixon vermoedelijk zijn campagne in New Hampshire geen goed had gedaan. Al eerder had hU gezegd, en dit nog eens herhaald, dat de oud-president als een „gewo ne burger" naar China was gegaan als gast van dat land, en dat alles wat hij er zei geheel voor eigen rekening en niet voor die van Amerika was. BRAZZAVILLE (AP/AFP) Zaire en de volksrepubliek Angola van de MPLA heb ben besloten diplomatieke be trekkingen aan te knopen, zo is door president Moboeto Esko van Zaire en zijn Angolese collega Neto bekend gemaakt. In de Angolese burgeroorlog had Zai re de bevrijdingsbewegingen FNLA en Unita in de strijd te gen de MPLA gesteund. De besprekingen tussen beide staatshoofden werden zaterdag in Brazzaville gehouden onder auspiciën van president N'Goa- bi van Kongo. Volgens een communiqué zijn bij het besluit van de twee lan den de volgende punten overeen gekomen: De twee partijen zullen, bin nen een redelijke termijn, de te rugkeer regelen van de vluchte lingen en doen hiervoor een be roep op de medewerking van het hog commissariaat voor de vluchtelingen, 'n VN-orgaan De regeringen van Angola en Zaire garanderen de veiligheid van deze vluchtelingen. De twee partijen verbinden zich elk militaire activiteit tegen de ander achterwege te laten. Angola bevestigt haar bereid heid tot samenwerking met zijn buurlanden op elk gebied, met name bij het gebruik van ge meenschappelijke verbindings wegen. De twee partijen zijn tot een akkoord gekomen met betrek king tot te nemen maatregelen langs hun gemeenschappelijke grens met het doel het weder zijds vertrouwen en beider veilig heid te verzekeren. Zaire en Angola hebben ten slotte de vorming aangekondigd van een gemengde commissie die eventuele problemen zal be handelen. De garantie van Angola inza ke de gemeenschappelijke ver bindingen is vooral voor Zaire belangrijk, met het oog op de door Angola lopende Benguela- spoorlijn waarover Zaire en Zambia hun kopereris naar de kust transporteren. Satelliet Japan heeft zondag een satelliet voor de aftasting van de ionosfeer gelanceerd. De satelliet, de achtste die Japan heeft gelan ceerd, moet anderhalf Jaar in een baan blijven en gegevens verzame len ter verbetering van de kortegolf - communicatie. DEN HAAG <SP> De politieke problemen tussen Griekenland en Turkije hebben niets te maken met de relatie van Griekenland tot de EG en mogen bij onderhandelingen over volledige toetreding van dit land ook geen rol spelen. Aldus de Griekse minister van planning en coördinatie Panayotis Papaligouras na besprekingen in Den Haag met minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel. Papaligouras, toonde zich optimistisch over de mo gelijkheden tot toetreding van Grie kenland tot de EG. Er zijn vele pro blemen te overwinnen, maar in Athe ne en Brussel is de politieke wil aan wezig, aldus de Griekse minister. CAIRO (Reuter/AFP) Amerikanen zonder bezwder Egyptische president. Anw ede voor het Japanse kunnen komen getuigen. heelt gisteren de vorming aangekon- Het doel is een definitieve oplossing digd i Arabisch fonds, dat de kan niet worden gevonden Carl Kotchian, de voornce- president van cle Amerikaeg- tuigfabriek heeft echter erd weil gemeld naar Tokio te gaan om da de Qp een persconferentie parlementaire commissie iten vertrek uit Koeweit na te verstrekken. daagse rondr« Het Japanse paxlemenöen deelde sadat dat het sukkelende economie van zijn land zonder de Palestijnen, omdat het hun ver dein- moet steunen. Dit heeft het persbu- probleem is, en niet de Golan of de reau van het Midden-Oosten uit Sinai", aldus Sadat. Volgens Sadat hebben de Verenig- voor zijn de Staten een belangrijke rol te spe- jen negen- len bij het bewerkstelligen van vre- Golfstaten, de in 't Midden-Oosten. Maai- „noch Verenigde Staten noch enig ander deze landen in het fonds zullen land kunnen iets doen als de Arabie- dringen op het verschijneiot- Zjjn vertegenwoordigd. Ook zullen in- ren hun verantwoordelijkheden adivi- de oorspronkelijke belanghebbenden -an de niet op zich nemen". Hierbij doelde hij klaarblijkelijk op Syrië. chian. De twee andere Amerika de parlementaire commissie an dc tand wil voelen zijn mm Japanse afkomst, Shig na en Toshiyuki Oni. De eerstgenoemde heef&e- .ernationale deskundigen seurs, "onder wie een aantal Wereldbank, hun medewerking lenen. Egypte zal het fonds een vol- Over Syriës bemiddeling in Libanon aldus Sadat. Sadat heeft een bezoek mohammedaanse partij in de bur- i dat hij nog niet naarou gebracht aan Koeweit. Saoedi-Arabie geroorlog wapens had geleverd. En komen, en de tweede hots Oman, de Verenigde AraJbische Emi- gereageerd met „ik begrijfen raten, Bahrein en Qatar. De Egyptische president riep voorts op tot een hervatting van de vredes- i persQa- conferentie te Genève met de aanwezigheid de Palestijnen, om een oplossing Syrië de wapen leveranties stopzette, eindigde de oorlog". Sadat zei bezorgd te zijn over be richten dat Syrië mogelijk van de het Miidden-Oosten vredesmacht van de Verenigde Na ties in de Golan, dat in mei afloopt, vereliengt, met ails resultaat In totaal 12 miljoen dolen het conflict in het Midden-Oosten te risico van een nieuwe oorlog in het hem de dagvaarding wer<n- digd. ^ockheed zou aai pan, voorafgaande aan civiele en militaire Midden-Oosten. "Als Syrië dit doet om Egypte in verlegenheid te bren gen is het Syriës verantwoordelijk heid". Maar "als Israël Syrië aanvalt moet Egypte zijn verplich tingen nakomen en de Syrische zij de kiezen", aldus Sadat. Ook ten aanzien van het nieu we politieke en militaire verbond tussen Syrië en Jordanië was Sa dat gereserveerd. "Er wordt iets be kokstoofd tussen de twee landen dat dk niet kan begrijpen. Egypte kan dergelijke dingen niet goedkeuren of aanvaarden". In Koeweit en Cairo werd een ge zamenlijk communiqué uitgegeven waarin Koeweit er bij de rijke Ara bische landen op aandringt Egypte economisch te helpen en samen te werken ter versteviging van de Egyptische economie. Het communiqué zegt dat presi dent Sadat en sjeik Sabah de eco nomische toestand in Egypte die "ontstaan is door de zware pan- Arabische lasten die het draagt" hebben besproken. De emir van Koeweit vindt dat de Arabische landen die daartoe in staat zijn Egypte dan ook moeten helpen. De twee leiders zeggen voorts dat de onafhankelijkheid, de soeverei niteit en het Arabisch zijn van Li banon moeten worden' gehand haafd en dat samenwerking tussen Libanon en de PLO van belang is. dat in de westelijke Sahara over eenstemming moet worden bereikt "tussen broeders door opbouwende dialoog" en dat alles gedaan moet worden om de bezette Arabische gebieden terug te krijgen en het recht van het Palestijnse volk "op bevrijding van hun vaderland en herstel van hun wettige nationale rechten" moet worden versterkt. Bij terugkeer in Cairo zei presi dent Sadat "voor honderd procent tevreden" te zijn over de resultaten van zijn reis. "Wij zijn het volledig eens over alle economische en poli tieke vraagstukken". Voor het "marshallplan" voor Egypte heeft hij van bijna elk land dat hij be zocht heeft Saoedi Arabië. Oman, Aboe Dhabi, Bahrein. Qatar en Koeweit onmiddellijke finan ciële steun verkregen om aan de dringendste behoeften te voldoen. Saoedi Arabië heeft als eerste 300 miljoen dollar verstrekt. Aboe Dhabi 150 miljoen. Het Egyptische deficit bedraagt meer dan vijf mil jard dollar, de verliezen door het conflict met Israël de afgelopen acht jaren bedragen ongeveer veer tig miljard dollar. Volgens minister Van der Stoel, waren beide ministers tot een "realis tische analyse" van de problemen aekomen. Ook Van der Stoel meende dat de problemen te overkomen zijn eu verder herinnerde hij er aan dat de EG-landen proberen tussen Grie kenland en Turkije te bemiddelen, maar daarbij VN-secretaris-gene raal Waldheim niet in de wielen wil len rijden. Van der Stoel zei ook dat ais Turkije net als Griekenland op grond van het bestaande associatie verdrag "solliciteert" naar het vol ledige lidmaatschap van de EG, de ze aanvraag net als elke andere be oordeeld zal worden. De bilatera le problemen mogen EG-onderhan- delingen niet beïnvloeden, aldus Van der Stoel. WENEN De politie in Wenen heeft twee mannen en een vrouw aangehouden die zich opmaakten om een van de gevaarlijkste strijd gassen uit het arsenaal van de twee de wereldoorlog, het "D.F.P.", aan de man te brengen. De drie hadden zich in het buitenland, vermoede lijk bij een chemicus in Berlijn, dit vloeibaar gas verschaft. De politie is een grootscheeps on derzoek begonnen om er achter te ko men voor welke eventuele klanten gangsters of terroristen het gas bestemd was. Het "D.F.P.", dat in de tweede we reldoorlog in Duitsland werd ge maakt, heeft het onmiddellijk verlies van het bewustzijn tot gevolg van degene die het inademt. Als geen in jectie met atropine plaats heeft ,ls hei slachtoffer binnen vijf minuten dood.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7