Turk met vijf schoten gedood 'COLLEGE B. EN W. HEEFT AFSPRAKEN GESCHONDEN' Gemeente Leiden kan 2 miljoen gulden verdelen Vader Abraham: mosterd-matador Tijdens avondjein Leiden Onderzoek naar schoolroutes MAN MET APART SOCIAAL DENKRAAM Indnstriegrond Merenwijk over VIS BIJ JULIA MAANDAG 1 MAART 1976 Personeel sociale dienst over procedure rond benoeming directeur: LEIDEN Het college van B. en W. heeft zich bij de procedure rond de benoeming van een directeur voor de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) niet aan zijn woord gehouden. De afspraken zijn op flagrante wijze geschonden. Dat schrijft "een groot deel van het personeel van de GSD" in een brief aan de gemeenteraad, die zich van avond over deze zaak dient uit te spreken. Aanleiding voor de brief is de voordracht die B. en W. hebben gemaakt voor de benoeming van C. N. Boot, thans plaatsvervangend waarnemend directeur, per 1 april tot directeur van de GSD. Boot sol liciteerde vorig jaar oktober naar deze functie nadat a/1 eerder met de betrokken wethouder, de dienst commissie van de GSD, de staf en de inspraakcommissie overeen was gekomen dat 't voltallige personeel bij Een enquete onder het personeel leerde vervolgens dat de meerder heid (56.83 procent tegen 26.15 pro cent) tegen de kandidatuur van Boot was. B. en W. besloten daarop Boot met ingang van 1 december 1975 voor de periode van een jaar te benoemen tot plaatsvervangend directeur. In de brief aan de ge meenteraad wordt nu gesteld dat de wethouders Oosterman en Van Aken aan het personeel de verzeke ring hadden gegeven dat het perso neel opnieuw zijn mening kenbaar modht maken voordat er een voor dracht aan de gemeenteraad zou worden gedaan. Begin februari, zo blijkt uit de brief, overwoog Boot zich niet lan ger voor de functie van directeur kandidaat te stellen. Een van zijn overwegingen was de uitslag van de enquete onder het personeel. De staf van de GSD vond Boot echter geschikt voor de functie en vroeg hem zijn kandidatuur te handha ven. "De op het verslag van de dienstcommissie gestoelde veronder stelling van B. en W. dat van de zijde van het personeel evenmin bezwaren worden verwacht, is slechts een verwachting en geen duidelijk gepeilde mening van het personeel", zo wordt in de brief aan de gemeenteraad geconstateerd. In „Gegoochel" de brief vraagt men zich overigens af ''of een dreiging met intrekking van een sollicitatie aanleiding mag zijn tot een overhaaste benoeming" en waarom op de voordracht slechts één persoon voorkomt, terwijl B. en W. bij Endejpest juist geen voor- In de brief wordt ten slotte de varag gesteld welke garanties er zijn dat bij de benoeming van een adjunct-directeur en bij de komen de reorganisatie niet weer "gegoo cheld gaat worden met halve en he le beloftes". HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS LEIDEN De gemeente heeft dit jaar ruim twee milioen gulden te verdelen boven het bedrag dat een voortzetting van het huidige beleid vergt. Dit blijkt uit de begroting die wet houder Hans van Dam (financiën) vandaag heeft gepresen teerd. Om tot dit bedrag te komen is het nodig dat de onroe- rend-goedbelasting extra wordt verhoogd. Asiel De twee miljoen wordt ten dele ge bruikt voor de verhoging van sub sidies aan verschillende instanties: het dierenasiel, de schooladviesdienst, de Leidse Bond van Volkstuin verenigingen, het Hulp- en Advies centrum Merenwijk, de Welzijnsraad (voor het aantrekken van een con sulent stadsvernieuwing en het op- Ophalen van huisvuil één maal per week LEIDEN B. en W. overwegen om het huisvuil, met name in de Merenwijk en eventueel ook in an dere buiten de singels gelegen woonwijken, voortaan eenmaal per week, in plaats van tweemaal, op te laten Ihalen. Dit vanwege de stij gende kosten. Op dit moment wordt deze taak uitgeoefend door zes ploegen van drie man en één ploeg van twee man. In 1976 of uiterlijk in 1977 zal voor de bediening van de Me renwijk, die dan ongeveer 5400 in woners zal tellen, een tweede vaste ploeg van drie man moeten worden ingezet. Het college vraagt zich verder af of het ophalen van grof vuil negen k tien maal per jaar in de hele stad op dezelfde wijze moet worden voortgezet en ook of een gedeeltelij ke vergoeding van de kosten van deze dienstverlening niet noodzake lijk is. Het ophalen van het grof vuil kostte de gemeente in 1975 538.868 gulden en het verwerken 152.200 gulden. Voor 1976 worden deze kosten geraamd op resp. 546.150 en 352.750 gulden. De stijging van de verwerkingskosten wordt veroor zaakt doordat dit jaar meer grof vuil met behulp van de inmiddels gereed gekomen grofvuilschaar ver- brandbaar kan worden gemaakt. Verbranding kost echter meer dan storten. B. en W. zullen nagaan of voor de kleinere bedrijven, met na me de winkelbedrijven in de bin nenstad die veel gébruik maken van de ophaaldienst, een speciale regeling in het leven moet worden geroepen. Voor het ophalen van vuil per laadkist zullen de tarieven extra worden verhoogd. Het ophalen van vuil is een van de taken van de gemeentelijke dienst Reiniging Havens en Waren markten. Deze dienst is onderbezet hetgeen met name bij de buiten dienst een hoog ziekteverzuim tot gevolg heeft. Volgens B. en W. is 'n afwezigheidspercentage van der tig geen uitzondering. Het college zal voorstellen om de dienst dit Jaar met twee man, in 1977 met één man en in 1978 eveneens met één man uit te breiden. Overwogen wordt om de ontsmet tingsinstallatie. waarover de dienst beschikt (om beddegoed en kleren te ontsmetten) af te schaffen. Het aantal ontsmettingen loopt terug en bedroeg in 1974 nog 32. Met het oog op de gladheidsbe- strdjding bestaan er plannen om nabij de loswal aan de Maresingel een nieuwe en geheel overdék- te zoutopslag te bouwen. zetten van een renovatiewinkel), het Leiden (voor het aantrekken van Bureau voor Maatschappelijk Werk een maatschappelijk werkster, als mede een verhoging van het subsi diepercentage), het Juridisch Ad vies Bureau, de Stichting Interkruis, de Stiohting Dienstencentrum Lei den, de Stichting Telefonische Hulp dienst S.O.S., Bejaardensociëteiten- en bijeenkomsten en het onderwijs aan kinderen van buitenlandse werk nemers. Ook de Koord Studio en de onderwij swinkel in Leiden-noord kunnen op subsidie rekenen. Verder wordt er geld gebruikt voor perso neelsuitbreidingen: bij de reinigings dienst, de brandweer, de afdeling stadsontwikkeling, verkeer en grondzaken van de gemeente-secre tarie ten behoeve van de binnen stad, personeelsuitbreiding ten behoeve van de renovatie en de dienst sociale werkvoorziening. De Ingebruikneming van de Schouwburg vergt 50.000 gulden. In totaal is een bedrag van 733.500 gulden bestemd voor dit soort taken. Het restant van de twee miljoen zal worden gebruik voor doen van investeringen in o.a. de volgende pro jecten elektriciteitsvoorzieningen, in Den Burcht, verplaatsing van da zoutopslag van de reinigingsdienst, aanschaf van een nieuwe commando- wagen voor de brandweer, uitbrei ding van de r.k. school voor kleuter onderwijs aan de Donizeteilaan en de openbare kleuterschool aan de President Kennedy laan, de bouw van negen noodlokalen in de Zijlwijk, een gymnastieklokaal in het Morskwar- tler, nieuwbouw voor de Rambrandt Scholengemeenschap, uitbreiding van de sportvoorziening in de Groen- oordhal, herindeling van het Waag gebouw, aanschaf van medische ap paratuur voor de GG en GD, riole ring in de Rijndijkstraat, riolering ln Tuinstadwijk ten westen van de He renstraat, voetgangerslichten, een verkeerslichteninstallatie op het toe komstig kruispunt Willem de ZwiJ- gerlaan-Gooimeerlaan, rehabilitatie, ln De Kooi. Noorderkwartier. Haver *u Gortbuurt en Haagwegkwartler. restauratie van gemeentelijke mo numenten, fiet6- en voetgangers voor zieningen, de aanleg van een park op het voormalig terrein van de Grof smederij (Zuidsingel), verbetering van de openbare straatverlichting in de binnenstad en een verkeerscircu latieplan. Onroerend goed Het door B en W ontworpen schema Li sinds de commissievergaderingen, die aan de begroting waren gewijd, niet gewijzigd. Wel gaat de onroe- rend-goed'belasting met minder om hoog dan aanvankelijk noodzakelijk werd geacht. Boven de trendmatige stijging van tien procent komt een extra verhoging van vier procent, als het voorstel van B en W tenmin ste door de gemeenteraad wordt aan genomen. Ten opzichte van de door het tijk vastgestelde minimumtarie ven is slechts sprake van een extra verhoging van twee procent in 1976. Ook in volgende Jaren zal de onroe- matig stijgen. Naar raming in 1977 rend-goedbelasting meer dan trend met 2,5 procent extra, in 1978 met 1,6 in 1979 met 1.1 en in 1980 met 0,6. Minder dus dan de aanvankelijk door B en W genoemde vijf procent. Vorig jaar heeft de gemeenteraad al beslist dat de gas- en elektriciteits tarieven dit jaar worden verhoogd. een fleurop bloemencheque dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. (6^i) Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. LEIDEN Vijf op korte afstand afgevuurde pistoolschoten maakten zaterdagavond een ein de aan het leven van de 36-jarige in Voorschoten wonende Turkse gastarbeider Memis Tank. De schietpartij vond plaats tijdens een "gezellig" avondje ten huize van een Turks gezin aan de Joubertstraat in Leiden. De schoten werden waarschijnlijk afgevuurd door een 19-jarige land genoot van het slachtoffer, die eventevoren met zijn 15-jarige broer op het feestje was versche nen. De Leidse recherche, onder lei ding van hoofdinspecteur Verzijden, heeft gedurende het weekeinde ge tuigen verhoort om er achter te ko men wat zich in de Leidse woning precies heeft afgespeeld. Geldkwestie Vaststaat dat in de woning van het Turkse gezin aan de Joubertstraat, die avond 'n achttal landgenoten bij een waren. Tot dat gezelschap be hoorden o.m. het latere slacht offer Memis Tank en de vader van de vermoedelijke dader. Rond kwart voor elf kwamen de twee broers de woning binnen en kregen met hun vader onenigheid over een geldkwes tie. De zaak liep zo hoog, dat ook Tank zich in de woordenwisseling mengde. Hoe de zaak zich daarna precies heeft ontwikkeld is nog on duidelijk, maar de 19-jarige zoon haalde plotseling een pistool uit de jaszak en schoot daarmee viJThiaal op Tank. Enkele kogels belandden in het hoofd en enkele andere in de onderbuik. De man zakte hevig bloe dend in elkaar en moet vrij wel op slag dood zijn geweest. De vader van de schutter verliet met beide zoons na de schietpartij onmiddellijk de woning, terwijl één van de achtergeblevenen, de politie belde. Toen de politie enkele minu ten later arriveerde waren de drie niet me'er te vinden. Duidelijk wes ook dat voor het slachtoffer medi sche hulp niet meer zou baten. Ongeveer vier uur na de schietpar tij, die rond kwart voor elf zaterdag avond plaatsvond, slaagde de recher che erin de vermoedelijke dader op het spoor te komen. In de ouderlij ke woning in Leiden werden de va der en de beide zoons gearresteerd. Tevens werd in het huis een schiet wapen gevonden, dat in beslag werd genomen. Volgens een eerste vluchtig onderzoek is dit niet het pistool, waarmee de dodelijke schoten werden afgevuurd. Laboratoriumonderzoek moet daarover opheldering ver schaffen. Tijdens de eerste verhoren heeft het drietal steeds hardnekkig ont kend iets met de schietpartij uit staande te hebben. Andere aanwezi gen hebben echter verklaard dat de oudste zoon geschoten heeft. De po litie houdt rekening met de moge lijkheid dat de ruzie tussen vader en zoons in scène is gezet en dat an dere zaken meespelen in dit misdrijf. De politie heeft dan ook de jongste zoon, een 15-jarige scholier en de va der. die fabrieksarbeider is, in ar rest op verdenking van mogelijke uitlokking tot het plegen van een misdrijf, danwel mededaderschap. De vader van de vermoedelijke da der is al acht jaar in Nederland. Zijn beide zoons volgden hem tweeënhalf jaar geleden. De moeder verblijft op dit ogenblik vermoedelijk voor fa miliebezoek in Turkije. Het slachtoffer was ongeveer zes jaar in ons land. Hij werkte in een horecabedrijf. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Volgens hoofd inspecteur Verzijden is in de eer ste fase van het onderzoek niet ge bleken dat er enige verwantschap bestaat met de steekparij die en kele maanden geleden op de Lam mermarkt plaatsvond en waarbij eeii jeugdige Turk was betrokken. LEIDEN Voor de eerste maal trok zaterdag als een kleurig lint een carnavalsoptocht door Leiden. Dat gebeurde op ini tiatief van de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten". Enkele honderden kinderen, op de meest carnavaleske wijze uitgedost, maakten een rondgang door het centrum van de stad begeleid door muziekkorpsen, een boerenkapel en enkele praalwagens. Ook de regerende Leidse Prins Carnaval, Henny II was met Prinses Lidy en de Raad van Elf bij de optocht aanwezig. Na afloop werd de kinderen in de Stadsgehoorzaal een feestmiddag aangeboden. Burgemeester Vis en zijn echt genote namen zaterdagochtend een kijkje langs de route. LEIDEN Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de verkeers veiligheid op routes voor schoolkin deren. -Dit delen B. en W. mee in de informatieve nota, die het aanbie den van de begroting '76 begeleidt. Aan de hoofden van de scholen is verzocht suggesties met betrekking tot veiliger schoolroutes te doen. LEIDEN De Losse-Groeven Theater Show streek zater dagavond neer in de Stadsgehoorzaal. En de menigte die daarop afkwam, gelijk vliegen op het licht, lag ogenblikkelijk devoot aan de voeten van de door Chiel Montagne gepresenteerde matadoren: Vader Abraham, zijn in lichtblauw gehulde "zo nen", en verder Mieke, Alexander Curly en trompettist Marty. Prullebak Wat er ook allemaal aan muziek de zaal werd ingeslingerd, de onver biddelijke held was en bleef natuur lijk Vader Abraham zelf, in het Ne derlandse, genre hitgevoelig als geen ander. Overhandig hem de inhoud van een prullebak en hij zet hem op muziek. Drie weken later zijn daar dan 100.000 exemplaren van verkocht. Daar kun Je donder op zeggen. Een man ook met een heel apart sociaal denkraam, zoals maaksels over Ara bieren en werkozen hebben blootge legd. Sommige mensen (de vakbon den voorop) zouden pa Abraham daarom gaarne in een baan om de *arde zien gebracht. Er is trouwens ook wel beweerd dat hij door peste rige lieden op een andere planeet naar ons toe is gezonden, maar dat lijkt schromelijk overdreven. Voor de pauze trad Vader Abra ham op in een hoogst zonderlinge outfit: zwart hoedje, da's natuurlijk bekend), wit ruitjesjasje én een lichtbruine broek. Een combinatie die modekoningen creëren tijdens nacht merries. Na de rust verscheen Vader A. in zo'n felrood pak dat het zelfs de op de eerste rij geposteerde PvdA-wet- houder Van Aken vlekken voor de ogen moet hebben gegeven. De Held zong een aantal uiterst belegen hits zijn publiek bleek ze couplet voor couplet te kennen. Hoogtepunt van zijn optreden was de uitnodiging aan "drie middelbare dames uit de zaal" om (om de beurt) op zijn knie plaats te nemen en enkele strofen uit het vers "Dag lieve opa" ten gehore te brengen. Er verschenen drie goedgemutste, van wat zware aohterpartijen voorziene vrouwspersonen ten tonele, die het ergste deden vrezen voor het wat breekbaar aandoende knietje van Vader A. Maar het viel mee. De knie sloeg niet dubbel, de zaai wèl. Vader Abraham beloonde het drietal met potjes mosterd. Daarna Mieke met dat goudblonde haar en dat engelengezicht. Moeders met opgroeiende zonen dromen ver moedelijk van zo'n schoondochter. Als de verhalen juist zijn dan heeft Vader A. gepoogd haar zo lang mo gelijk in de schoolmeisjesrol te hand haven. Maar de weelderig opbloeien de vrouwelijkheid van Mieke (18) valt niet meer weg te moffelen. Het repertoire is aangepast. "Wees zuinig met geluk, het is zo weer stuk". Ze zong beurtelings schel en smeltend. Er was ook een tragisch lied bij. Iets over een zeer goede vriendin die 'iets met Miekes jongen had. Het merk waardigste produkt uit Vader Abra hams menagerie was overigens niet Mieke, evenmin Alexander Curly, maar trompettist Marty. Een jongen die zo 'krachtig musiceert dat hij bij na de oorschelpen van je hoofd trompettert. Daarnaast demonstreer de hij opmerkelijke volksmenners- kwaliteiten. Marty zag zelfs kans met enige gepraat-uit-de-nek het publiek, gemakzuchtig in de stoelen verblijvend, te laten staan. Als zijn trompebterscarrière is afgesloten, kan hij zo de lokale politiek in. Van Marty, door Chiel Montagne beschre ven als een "tomeloos talent", zullen wij nog zéér veel horen. Genóten Kort en goed: er is zaterdagavond genóten in de Stadsgehoorzaal. RUUD PAAUW .de zaal wél LEIDEN Het is de gemeente mag niet gelukt om gegadigden aan te trekken voor de gronden langs de spoorlijn Leiden-Haarlem in de Me renwijk, die voor bedrijven bestemd zijn. B en W beraden zich thans op een doelmatige aanwending vam de ze gronden en denken daarbij zo blijkt uit de informatieve nota die bij de begroting '76 is gevoegd aan bedrijven die niet dn de binnen stad kunnen blijven. Over de uitgifte van de overige nog beschikbare gronden in de Meren- wiik, zoals nabij het winkelcentrum en in de zuidoosthoek, kan de ge meenteraad voorstellen tegemoet LEIDEN Burgemeester Vis en zijn echtgenote brachten zaterdag ochtend in gezelschap van de wet houders Van Aken en Oosterman een bezoek aan de vijfjarige Julia Thissen die het inwonertal van Lei den op 100.000 braoht. In de ouder lijke woning aan de Cruquiuslaan in het Morskwartier overhandigde burgemeester Vis het meisje 'n speciaal voor die gelegenheid: gesla gen bronzen legpenning van de ge meente, en een platenspeler. Even later kreeg ze bok nog een lang speelplaat van het kinderkoor "De Leidse Sleuteltjes". De ouders van Julia, die verhuisden van Berge'n op Zoom naar Leiden, kregen een radio-cassette-recorder aangebo- den. Julia Thissen (temidden van het echtpaar Vis) bekijkt de speciale 100.000-legpenning"-.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3