Culturele Raad: meer dan alleen maar adviseren agenda Carnavalspret in de regio Voorschoten heeft reserve-wethouders Menswordingkrijgt nieuwe bestuursvorm Vaststellen van eigen reorganisatieplan PROTESTBRIEF AAN COLLEGE VAN WASSENAAR Dittmar: vragen over toenemend vandalisme AGINa STAD EN RAND MAANDAG 1 MAART 1*J76 VOORSCHOTEN Als waar schijnlijk eerste gemeente in Ne derland heeft Voorschoten drie re serve-wethouders gekozen, die in dienst treden zodra de eigenlijke wethouder afwezig is. De benoe ming van de drie reserve-wethou ders, officieel gekozen door de ge meenteraad, geld voor de periode van 1 maart 1976 tot 1 mei 1977. De VVD-fraotie en de PPV-frac- t.ie stonden achter het voorstel van B. en W., hoewel beide fracties verzochten om de plaatsvervan gende wethouder eerst in uiterste noodzaak in fundatie te laten tre den. Het CDA was een tegenstan der van het voorstel en de enige afgevaardigde van de PCC, de heer Iestra, noemde het voorstel een op het oog lijkend krachtdadig be sluit, omdat er geen enkel gevaar meer bestaat voor een eventuele bestuurskrisds en hoewel Voorscho ten meent een primeur te hebben, betekent het volgens de heer Iestra een verlaging van het wet houderschap. De burgemeester meende dat de r de plaatsvervan gende wethouders in de praktijk gaan ontstaan. De raad koos daar na de volgende reserves: Voor de wethouder Oosterbaan de WD-er Ir. Van Dalen (financiën)voor de wethouder Eveleens de PPV-er Mr. Goossens (openbare werken) en voor de wethouder Marselis het CDA-lid Mr. Esselaar (welzijn). De gemeenteraad heeft overigens met algemene stemmen benoemd tot hoofd van de openbare lagere school in Noord-Hofland (wethou der Schramaschoolde heer J. H. Philipsen (28 j.), thans hoofd van een school te Rozenburg (Z.H.). De heer Philipsen is be noemd in de vakature Tjalkens. LEIDEN Doordat de gemeenteraad bij de oprichting van de Culturele Raad in '67 ver zuimd heeft voor dit lichaam bevoegdheden vast te stellen en zich beperkt heeft tot een "in zeer algemene bewoordingen geformuleerde takenpakket", is de CR van het begin af aan gedoemd geweest om zich te beperken tot vrijblijvende activiteiten. LEIDEN Weliswaar had de nachtboot een uur vertra ging, maar dat mocht 'em de pret niet drukken. De 22 "ou ders op herhaling", die van ochtend terugkeerden van een weekendje-Londen, had den het fijn gehad. Ze heb ben de kennis die ze vergaar den op de cursus Engels, die al geruime tijd door "Ouders op herhalingin Leiden- Noord gegeven wordt, ruim schoots kunnen toetsen. Van vrijdagavond j.l. tot vanoch- ten toe. Geen wonder dus dat er bij sommigen duidelijke sporen van vermoeidheid van de gelaatstrekken viel af te lezen. GEWOND BIJ Over bouwplannen Hillenaarlaan Leidse jongen stak bij ruzie met mes LEIDEN Een 16-jarige Leide- naar trok gisteravond een mes bij een ruzie op de Lage Rijndijk. Hij verwondde met dit mes een aan de Lage Rijndijk wonende metaalhan delaar. De uit Suriname afkomstige jongen zat met een vriend en twee meisjes op een daar geparkeerde auto. Nadat de eigenaar van de auto het viertal bij herhaling had ge vraagd om van zijn wagen af te gaan, kwam de metaalhandelaar als buurman van de geplaagde automo bilist naar buiten om zich met de zaak te bemoeien. Een vah de Jon gens trok daarop een dolkmes, waar mee hij enkele malen naar de te hulp geschoten buurman uithaalde. Deze werd na enkele steken te heb ben afgeweerd, tenslotte in de arm geraakt, echter niet ernstig. De jeug dige messetrekker kon al vrij spoe dig worden aangehouden, maar de politie stuurde hem nog dezelfde avond naar buis-. OEGSTGEEST Tijdens een gistermorgen gehouden kerk dienst, voorgegaan door ds. M, J. Wagenvoorde, heeft de Ver. van Vrijzinnig Hervormden 't veertig jarig dienstverband van het kos- tersèchtpaar Van der Heyden herdacht. Het grootste gedeelte van die tijd hebben ze gewerkt in het Willem de Zwijgerkerkje, la ter verhuisden ze naar het Ge meentecentrum. Het echtpaar werd na de dienst toegesproken door de voorzitter van het kerkbestuur, de heer Spiering. "Er is geen cadeau, al dus Spiering, dat tot uitdrukking kan brengen hoe groot onze waar dering is. ondanks dat stellen wij u voor samen tien dagen te gaan reizen." Ook de president-kerk voogd van de Hervormde Kerk. dr. Maan, sprak zijn waardering uit. Koster Van der Heydsji (72) is van plan met werken door te gaan, totdat een opvolger is ge- %iuuLeii. Dit verwijt is door het dagelijks bestuur van de CR geformuleerd in een brief aan de zg. werkgroep ver houding gemeente para-gemeente lijke instellingen, een door de ge meenteraad ingesteld clubje, dat zich bezighoudt met de advisering van burgemeester en wethouders inzake de reorganisatie van het ambtena renapparaat. De plannen voor de reorganisatie, die de afgelopen zo mer door de gemeenteraad zijn aan genomen. hebben niet alleen betrek king op de afdelingen van het stad huis, maar ook op, zoals de naam van de werkgroep al zegt, para-ge meentelijke instellingen, waarvan de Culturele Raad een voorbeeld is, In dezelfde brief, die gisteravond met algemene stemmen door de CR is aangenomen, spreekt het dagelijks bestuur van de raad zijn ongenoe gen uit over de manier waarop in de werkgroep de adviezen tot stand komen. In het geval van de Cultu rele Raad is er een aantal gesprek ken met de werkgroep gevoerd, waar in de opvatting van de raad over een Culturele Raad „nieuwe stijl' 'is besproken. Nu echter de werkgroep zijn advies over de Culturele Raad heeft opgesteld, is het dagelijks be stuur tot de slotsom gekomen, dat de hen gegunde inspraak in dit ad vies minimaal is geweest. Acht onderdelen Het dagelijks bestuur heeft nu een ontwerp-voorstel voor een culturele VOORSCHOTEN De carnavals vereniging "De Forse Caters" be gon zaterdag het openbare rijk van Prins Geert I te openen met de "Knotse Katers Koers", 's Middags verschenen 50 auto's en 2 bromfiet sen aan de start van deze puzzelrit. Onder het toeziend oog van Prins Geert I mochten burgemeester Van der Haar en de wethouders Ooster baan en Marselis de wagens keuren op hun versieringen en daarnaast mochten zij om beurten de startvlag hijsen. Hoewel het burgerlijk be stuur door de Prins en zijn Elf ont raad „nieuwe stijl" opgesteld, dat inmiddels door de vergadering is aangenomen én dat samen met de brief naar de werkgroep gestuurd zal worden. Het ligt voor de hand dat in dit ontwerp wel duidelijk over de toewijzing van bevoegdheden wordt gesproken. Het takengebied, zoals dit wordt omschreven, valt uiteen in acht onderdelen: De zorg van het beheren en exploiteren van culturele overheidsgebouwen (mu seum-schouwburg), de zorg voor de voorzieningen voor beeldende kun stenaars, het stimuleren van de ama teuristische kunstbeoefening, het ondersteunen van experimenten met betrekking tot het bevorderen van maatschappelijke veranderingen, de zorg van het woon- en leefmilieu en het behoud van het historisch aanzicht van de stad, de organisatie van vormen van „massa-cultuur" en public relations op haar gebied. Een aanzienlijk takenpakket, dat volgens het dagelijks bestuur pas goed beheerd kan worden, wanneer een aanzienlijke personeelsuitbrei ding van het bureau Culturele Raad gerealiseerd is. Feit is echter wel dat in de gesuggereerde opzet het huidige gemeentebureau Culturele Zaken in de Culturele Raad kan op gaan. Volgens het voorstel moet de CR nieuwe stijl de beschikking heb ben over een ambtenarenapparaat, waarin alle functionarissen die op de deelgebieden van cultuur werken, zijn ondergebracht. daan was van elk machtvertoon, bleek de samenwerking tussen de democratisch gekozen zeer autoritai re vorst en zijn kiliek bijzonder goed. 's Avonds kwamen de Forse Ca ters bijeen in "De Gouden Leeuw" voor een uitbundig a-cultureel, maar bijzonder plezierig feest, alwaar me nig krat bier de beloning betekende voor de hand en spandiensten ver leend aan de Vorst en zijn dienaren. Niemand was dit jaar ontevreden, zelfs de dames niet, die vorig Jaar nog meenden met hun jaar van de vrouw het eeuwenoude rijk van de AANRIJDING LEIDEN Een 48-jarige inwoon ster van Katwijk brak vanochtend haar enkel bij een aanrijding nabij de Haagse Schouw. De vrouw stak met haar brommer de Rijndijk over zonder voorrang te verlenen aan een uit de richting van de Vink komen de wagen van een Leidse journalist. Deze auto werd aan de voorzijde vrij aanzienlijk beschadigd. De Katwijk- se is door de EHD overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Cursus bijenteelt in Leidse regio LEIDEN In het gebouw van de Leidse Volksuniversiteit K O werd vrijdag een avond verzorgd door de afdeling Leiden en omstreken van de vereniging ter bevordering van de bijenteelt. Voorzitter Weijman hield, geassisteerd door zijn zoon, een inleiding, waarin hij de door de imker gebruikte materialen demon streerde, daarbij gebruik makend van dia's en een film over het leven van de honingbij. De film „Bijenhouden met succes" volgde de imker tijdens zijn werkzaamheden gedurende het hele jaar en op zijn reizen langs de zg. „drachtgebieden". de plaatsen waar de bijen overvloedig honing kunnen vinden. Er was ook moge lijkheid zich in te schrijven voor de cursus bijenteelt. Inlichtingen over deze cursus: Rederij kersplein 17, Noordwijk (telefoon 01719-14237). Prins te moeten doen wankelen. Als of het nooit anders geweest was, vormden poezen en katers die een heid, die beoogd wordit door de "For se Caters". Voor de jeugd was er in de morgen een kinderoptocht en een feestoch- tend in "De Lindehoeve" met een op maat gemaakte Prinsje Carnaval en elf Elfjes. Ook in Zoeterwoude werd carna val gevierd. Op de scholen begon dat vrijdagmiddag al, voorafgaand aan de vierdaagse crocusvakantie. Zater dagavond barstte de pret evenwel pas WASSENAAR De heer J. H. A. Galjé van het gelijknamige architek- tenbureau heeft namens de gegadig den voor de bouw van woningen op het terrein aan de Hillenaarlaan en de Princehoven een brief geschreven aan B en W, waarin hun verwonde ring wordt uitgesproken over de bouw plannen van het college aldaar. B en W zijn van plan op deze grond be jaar den woningen te bouwen, dit teiwijl het college, aldus de brief schrijver, in '71 de kandidaatbou wers heeft beloofd de gemeenteraad voor te stellen de grond aan hen te verkopen. Nog in dezelfde maand kregen de kandidaten een voorlopig koopcontract. In november gaven B enW echter te kennen niet tot ver koop te willen overgaan in verband met de belangen van de bewoners van woonschepen aan de Princeha- venÜDeraad deelde dit standpunt. In febi-uari '74 echter besloot de raad een begin te maken met de verkoop van het terrein aan de 18 gegadigden Daarna hebben deze een bestek en tekeningen laten maken om 'n bouw vergunning te kunnen aanvragen. Het nu uitgesproken voornemen, om de grond te bestemmen voor be jaardenwoningen en dus niet te ver kopen aan de aanvankelijke gega- ndigden is onanvaardbaar, aldus de brief omdat dit in strijd is met de aan de gegadigden gedane toezeg gingen en verbintenissen die *ussen de gemeente en de gegadigde zijn ontstaan uit het overleg en het be raad over de verkoop van de grond. De gemeente zou tegenover de ge gadigden onrechtmatig handelen als niet alsnog tot verkoop van de grond goed los met een maskerade in het Don Boscohuis. "De Boeren- kriekslingers" zorgden voor een uit stekende sfeer met hun muziek, een onderdeel waar-in zij later op de avond werden gesteund door de drumband VIOS. vergezeld van een groot aantal majorettes. Gisteravond was het de beurt aan de KPJ-ers, die bijna allen gecostumeerd en met steun in de rug van de onafgebro ken carnavalsschlagers presenteren de Studio 17. een vermoeiende, maar in alle opzichten geslaagde avond beleefden. LEIDERDORP Na het vertrek van Pater P. de Ridder uit de pa rochie De Menswording in Leider dorp hebben nu ook drie leden van het bestaande kerkbestuur zich om persoonlijke redenen teruggetrok ken. Het zijn de secretaresse van 't kerkbestuur, Mevr. A. Manhoudt, wordt overgegaan. Voor het geval de gemeente niet zou verkopen conform de intertijd gemaakte afspraken moeten de gegadigden, aldus de brief, aanspraak maken op schadevergoe ding, waaronder een bedrag voor ar- chitectkosten van f 22.900. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Peter M., zn. van P. A. Zirk- zee en A. C. van Fessem; Valentiin, penningmeester J. Klein Schiphorst en mevr. M. v. Overloop. In een ver klaring in het parochieblad Kon- takt-Schakel zegt het kerkbestuur dat in december 1975 reeds aan een tiental parochianen is gevraagd een advies-commissie te vormen ter voorbereiding van een nieuw, meer aangepaste bestuursvorm voor de parochie. Deze nieuwe bestuurs vorm zal dan de plaats moeten in nemen van kerkbestuur en eventue le parochieraad. Uiterlijk in mei van -dit jaar (hoopt de commis sie het werk te hebben voltooid, zo dat een nieuwe bestuursvorm in werking kan treden, die de instem ming van het merendeel van de pa rochianen zal kunnen hebben. Om in de tussenliggende tijd van maart tot mei met een volledig kerkbe stuur verder te gaan op weg naar deze nieuwe bestuursvorm, tracht het kerkbestuur de drie opengekomen plaatsen op korte termijn aan te vullen. Drie nieuwe kandidaten hebben zich inmiddels gemeld te weten mevr. W. van Zijl-Beyl en de heren C. Smits en W. F. A. Klappe. Op 29 maart a.s. zal er een pa rochieavond plaats hebben waarbij de commissie met uitgewerkte voor stellen m.b.t. de mogelijke toekom stige bestuursstructuur zal komen. EHBO 25 jaar in Wassenaar WASSENAAR De afdeling Wasse naar van de Katholiee Nationale Bond voor EHBO heeft -dit weekeinde haar 25-jarig bestaan gevierd. Op de recepbie vertegenwoordigde wethouder Van der Klauw het gemeentebestuur en brachit dkt. Van Eindhoven na mens de GGD felicitaties over. Na af loop volgde een feestavond, waarop voorzitter Wolkenfeit zijn dank uit sprak aan alle medewerkers, die zich in de afgelopen 25 jaar voor de ver eniging hebben ingezet. Hij wees op de goede samenwerking met het Rode Kruis en de Reddingsbrigade. De heer Remmerswaal, sinds de oprichting lid, werd onderscheiden met de bronzen bonds-medaille. Mej. De Bode reikte aan 38 cursisten het diploma uit. ln totaal hebben 558.398 cursisten b;1 -deze afdeling dit diploma behaald. De feestavond werd voortgezet met een optreden van The Melody Makers. Poezie Hardop LEIDEN In het LAK-theater wordt vanavond weer een voorstel ling van Poëzie Hardop gegeven met als titel „Hou je van me altijd". Teksten van en over Jan Hanlo wor den gezegd en gezongen door Henk Batenburgh, Ineke Holzhaus en Mar- nix Kappers. MAANDAG Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur v.m. tot 6 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, Bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur nam. Noordeinde 2a, groepen op Troef: recht/onrecht, WSW-groep, handen arbeid, wandkleden maken en toneel, 8—10 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, Commis sie openbare werken, 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, gemeen teraad, 8 uur nam. Stadhuis, raadsvergadering, 7.30 uur Jurl M. L. de Boer; ;rgh; Jeffrey J. tekaas en L. C van A. J. Smit en J. C. Vrianne C„ dr. van L. de A. de Knikker; Sandra. M. van Mil en H. Bons Wolfswinkel L. C. Fokke; Timothy T Goos- Best en M. Akerbooi \vdF. Gilliss H Gouw en den Helder i veld; J. Heij ijer; E J. J. L M. Keez l'. P. de Koni: van Leeuwei G*. L.' Sei J. Wetsel Schouten r; H. IJspelder an Duijvenvoor echtgen. v. R Rei.jei echtgen. 'hmg.' LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Witte SingeJ 1 Leiden. Postbus 54 Giro 67055 Telefoon: 071—144941 Nabezorging van 1S.UU20.00 a Zaterdag van 1600—18.00 uur. Te'efoon 071—130500. LndieD in gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder. Kwartaalabonnement I 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Btf automa tische overschryving geen ad ministratie- en incassokosten. LEIDERDORP In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Leiderdorp naar schatting 15 auto's vernield. Van bijna alle auto's werden de antennes afge rukt, van vijf wagens ook de rui tenwissers en op drie auto's wer den krassen variërend van 35 cm tot 2 meter gevonden. De wagens stonden geparkeerd in de Van Poelgeestlaan, de Laan van Ouderzorg, de Vronkenlaan, de Vogellaan en de Wilddreef. De totale schade bedraagt enkele duizenden guldens. Het VVD-raadslid Dittmar is van plan vanavond tijdens de raadsvergadering vragen te stel len over het toenemende vanda lisme in deze wijk. Bewoners heb ben herhaaldelijk klachten geuit over de hinder die ze zeggen te ondervinden van de nabijgelegen jeugdsociëteit „Shelter". Tijdens een enkele weken geleden gehou den hoorzitting van het Zijlkwar tier hebben ook daar de wijkbe woners bij B en W geklaagd over de overlast van de sociëteit. Hun bezwaren richtten zich met name tegen het grote aantal „gepar keerde" fietsen, waardoor de weg vaak geheel wordt geblokkeerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2