LEIDSCH DAGBLAD Noordse landen staan volledig achter IJsland (smm OAE erkent Polisario niet Gouden i schaats- carnaval HESE KBfiGfiT vandaag Heerenveen Turk doodgeschoten in Leiden COLLECTIEVE WELVAART IS OOK WELVAART 'PM,:--"7 Raad veroordeelt Engeland LEiDSCH DAGBLAD MAANDAG I MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 44«7i DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18 PAGINA'S Piet Kleine op weg i Het carnaval in Zuid-Nederland kan nooit uitbundiger worden ge vierd dan het feest dat gisteravond in het nuchtere noorden losbarstte. Toen Piet Kleine verrassend zjjn wereldtitel had behaald voor de grote favoriet Hans van Helden (..Toevallig was Piet m(jn favo riet"). die naar een derde plek reikte sloeg een golf van ongekend Prinses Beatrix en prins Claus (hier in geanimeerd gesprek met minister Duisenberg - rechts behoorden ot de duizenden die het door de oranje rijders ontketende gouden schaatscamaval in Heerenveen meemakenPremier Den Uyl was er ook. De Leidse recherche, geassisteerd door tolken, probeert op het ogenblik een 19-jarige in Lei den woonachtige Turk, te bewe gen tot een bekentenis van de moord, die hij zaterdag vrijwel ze ker pleegde in een woning aan de Joubertstraat in Leiden. De jongeman ontkent tot dusver in alle toonaarden, en wordt daar in ondersteund door zijn vader en 15-jarige broer, die bij het misdrijf aanwezig waren. Andere aanwezigen in de woning hebben verklaard dat de 19-ja- rige Turk zaterdag tijdens een "gezellig avondje" de 36-jarige landgenoot Memis Tank uit Voor schoten met vijf pistoolschoten heeft gedood. Enkele uren later werd hij in de ouderlijke woning geaiTesteerd. De Leidse recher che houdt rekening met de moge lijkheid. dat er sprake is van een „wraakoefening". PAGINA LEIDEN enthousiasme los in het ijsstadion van Heerenveen. Minstens tiendui zend mensen zaten om half acht nog op de tribunes om getuige te zjjn van de ceremonie protocolaire aan het slot van het wereldkam pioenschap schaatsen. Nederland is weer schaatsgek, dankzij de ver bluffende prestaties van vooral Kleine. Waar het schaatsvolk de kernploeg van Pfrommer lange tijd maar wat in de schaduw van de sportieve belangstelling had laten voortmodderen, daar werd nu plot seling Piet Kleine gepromoveerd tot een held van Schenk-allure, voor wie een hele natie bereid is een baan te zoeken. Leen Pfrom mer kreeg telegrammen of hij wil aanblijven als coach. En dat. ter wijl er na de Europese titelstrijd nog werd geroepen dat die Pfrom mer maar eens plaats moest ma ken voor een ander, omdat het zo niet langer kon. Er is in korte tijd veel veranderd. Kleine kent einde lijk zijn krachten en verdeelde ze knap. Vooral op de tien kilometer, waarin hij zijn directe tegenstan der Hans van Helden bijna deklas seerde, maar ook op de 1500 meter. Van Helden kent zijn onmogelijk heden sinds hij te hoog greep. Zijn streven om Heerenveen een we reldrecord op de vijf kilometer aan te bieden brak hem op. Toch werkte ook hij eraan mee dat de glorie van de Noren verbleekte. Alleen Stensen kon zich met de twee Nederlanders meten. De ove rige Oranje-schaatsers, Vriend en Pasman belandden door een ver gissing (een valse start die niet vals bleek te zijn) of pech (een val) in de achterhoede waardoor de Nederlandse ploeg voor het vol gende wereldkampioenschap moet worden gereduceerd tot drie man. Voorlopig was er niemand die zich daar al te druk om maakte in het losgebarsten schaatsfeest. Carnaval ook in Zwolle, waar Ajax in de bekerwedstrijd tot op het bot toe ontluisterd werd door PEC. De eerste divisieploeg won met 3—0, van een Ajax dat als grootste pro bleem heeft, dat het nog zo weinig echte Ajacieden heeft. Eindhoven verrastte ook al met winst op AZ *67 dat speciaal zijn zinnen had gezet op de strijd om de voetbal beker. Op regionaal niveau stuntte CVS met winst bij ünitas in Gorkum, waar de vlam in de pan sloeg. PAGINA'S 9-15 AMSTERDAM (ANP) De "col lectieve welvaart" wordt niet altijd als zodanig ervaren. De premiebeta lingen en belastingdruk worden nog al eens beschouwd als een verminde ring van het eigen inkomen, dat an deren ten goede komt, en niet als persoolyke waarborgen om de gevol gen op te vangen, wanneer men zelf ongewild terecht zou komen in een onplezierige situatie (werkloosheid bijvoorbeeld). Dit zei de tweede voorzitter van het NVV F. Drabbe. vanmorgen op het congres van de Voedingsbond NVV in Amsterdam. Hij stelde dat we het werklozenprobleem niet kunnen op lossen door steeds meer geld alleen. NVV en NKV dringen er gezamen lijk als Federatie Nederlandse Vak beweging op aan. dat er een gericht groeibeleid wordt ontwikkeld. Een dergelijk beleid vereist meer plan ning, waartegen vooral de onderne mers zich verzetten. ffl§8®»«£ m Vrij zonnig on zuid Minimumtemperaturen plus 3 tot min 1 graad. Maxima (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 MAART 7.on op: 7.24 uur; onder: 18.22 uur. Maan op: 7.30 uur: onder 20.21 uur. Hoogwater te KatwUk te 4.1fi en 10.20 uur, laagwater te 0.10 en 12.30 uur. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs n 'k word abonnee per 16 maart 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, Ondanks het feit, dat de ka lender nog steeds winter aamoijst, Im staan hier en daar de sneeuw klokjes en krokussen al in volle bloei, een zeker teken dat de len te in aantocht is. De winter van dit jaar, is trou wens al weer de zesde achtereen- volgende winter, die aan de war- I me kant is. De Bilt constateerde I 29 dagen vorst, terwijl 43 normaal Iis. Van de 91 dagen, die de 3 loin- termaanden telden waren 63 da gen aan de warme kant. ZOEKTUWERK... •dat in •goed wordt betaald Hoogovens, antwoordnummer 94000 IJmuiden J HOOGOVENS UMUIDEN* Hoogovens behoort tothetESTEL-concern V KOPENHAGEN (DPA/Reuter) Het presidium van de Noordse Raad waarin Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en IJsland zitting hebben, heeft in Kopenhagen in het visserijgeschil tussen IJsland en Groot-Brittannië on verwacht scherp de zijde gekozen van IJsland en terugtrek king van de Britse fregatten uit de wateren rond het eiland geëist. Na laag overleg, waarbij ook de ministers van buitenlandse zaken van de vijf Noordse landen waren be trokken. nam de raad een aanbeve ling van de Scandinavische rege ring aan waarin gezegd wordt dat het gebruik van de rijkdommen van de zee "de basis vormt van het bestaan van het IJslandse broedervolk". Er moeten daarom bijzondere maat regelen worden getroffen om te ver zekeren dat deze rijkdommen niet worden uitgeput. Politieke waarnemers in Kopenha gen menen dat de Noordse Raad met deze verklaring is afgeweken van de tot nu toe gevolgde koers om in vraagstukken van buitenlandse poli tiek en verdediging geen standpunt in te nemen. De Deense minister van buitenland se handel, Ivar Noergaard, die ver antwoordelijk is voor Noordse aange legenheden, trachtte echter tegen over de pers deze opvatting te ver zwakken. De raad heeft zich alleen gewend tot de Noordse regeringen, zri hij. Politieke waarnemers verwachten, dat Groot-Brittannië de verklaring van de raad als een belediging zal opvatten. De vergadering van de raad, waar aan 78 afgevaardigden en ongeveer 40 ministers deelnemen, heeft twee dagen voornamelijk de visserijkwes tie behandeld. Socialistische en com munistische leden hebben enkele ma len getracht een nog scher pere veroordeling aangenomen te krijgen. Premier Geir Hallkrimsson van IJs land bood opnieuw aan onderhande lingen met Groot-Brittannië te voe ren. Hij stelde een overgangsperiode voor waarin de IJslandse visserij- grens beperkt is tot honderd zeemijl In plaats van tweehonderd. Zaterdag deed zich weer een inci dent voor in de IJslandse wateren. Nadat een IJslandse patrouilleboot de netkabels van een Britse treiler DINSDAG EN WOENSDAG had Stukgevaren, waarbij een opva- tussen het Britse fregat Yarmouth, en het IJslandse patrouillevaartuig Baldur waarbij beide schepen scha de opliepen. Uit het Deense Odense werd ge meld dat enkele vakbondsfunctiona rissen een particuliere vrijwilligers organisatie hebben opgericht om de IJslanders te steunen en de Britse fregatten die de Britse vissers bij IJsland beschermen te hinderen. Lachertje De toch al bescheiden feestvreug de om Leidens honderdduizend ste is afgelopen zaterdag nog eens extra getemperd nu minis ter De Gaay Fortman definitief blijkt te zijn afgestapt van het idee van een provincie-Leiden. Er is op deze plaats al meer uit eengezet, waarom het vooruit zicht van een provincie-Groot Den Haag weinig aanlokkelijk is. Het zou neerkomen op een bestuurlijke eenheid van tegen de anderhalf miljoen inwoners, waarbinnen veel taken worden gebundeld die nu nog bij de ge meenten berusten. Op zichzelf is er geen bezwaar tegen, dat er een bredere visie op diensten en taken in beleid wordt omge zet dan nu mogelijk is. Nog te veel kleinere gemeenten willen voor een dubbeltje op de eerste rang zitten en leunen voor al lerlei voorzieningen tegen een centrumgemeente aan zonder daarvoor redelijk te betalen. Leiden kan erover meepraten. Heel anders wordt het, wanneer men provincies gaat tekenen met een bevolkingsomvang, waar gemakkelijk menige van de nu bestaande elf provincies vier keer in kan. En dat is nu precies wat de bewindsman doet. Op die manier wordt één van de overwegingen, waarom men met een plan voor een be stuurlijke herindeling kwam, namelijk grotere participatie aan de basis, meer betrokken heid van de burger bij het be stuur in goed Nederlands, rond uit een lachertje. Men zal zich naar de behoeften van de me tropool moeten richten en dat betekent dat de andere nu nog redelijk zelfstandige concentra ties als Delft en vooral Leiden zich waaiervormig sociaal, eco nomisch, cultureel op Den Haag zullen moeten richten. Alphen wordt nu ingedeeld bij een vreemd geval dat ook Gou da en Dordrecht omvat, een ty pisch voorbeeld van tekentafel logica. Overigens was de lauwheid, waar mee in de afgelopen maanden de gemeentebesturen uit de Leids/Alphense regio op de plannen van de minister van Binnenlandse Zaken reageer den, veelzeggend. Een initiatief van de burgemeester van Lei derdorp om zich gezamenlijk over de problematiek te buigen scoorde een allerbedroevendste opkomst van andere gemeente besturen. Met name Alphen stelde zich tussen de kool en de geit op en mag zich straks wellicht in de Dordtse Kil de tranen wissen. De eerlijkheid en de volledigheid gebieden natuurlijk dat er iets wordt gezegd over het bijna traditioneel bestuurszwakke Leiden, dat zich ook op deze reis weer niet in een doortas tend college kan verheugen. Het verklaart een deel van de lauw heid van de regio en het heeft misschien mede veroorzaakt dat uitgerekend Leiden één van de twee "zoenoffers" werd die het departement de voorstanders van minder dan 26 provincies toewierp. Ook in Den Haag heeft Leiden immers geen beste naam en de knipselkrant wordt er goed gelezen. De vraag is of de minister, die toch al niet bekend staat om zijn grote haast, een wetsvoor stel bestuurlijke hervorming er deze kabinetsperiode nog door krijgt. Maar het zou onverstan dig zijn om de tijd het werk te laten doen en maar af te wachten. Het gaat hier niet om een harde politieke zaak in de volksvertegenwoordiging en om een Groot-Den Haag af te wen telen zal er dus zeer veel indi vidueel lobbywerk moeten wor den gedaan. Daar moest de ge meente Leiden nu eindelijk maar eens mee beginnen. BIJ ALBERT HEIJN ADDIS ABEBA (AFP) De mi nistersconferentie van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid in Ad dis Abeba is vanochtend na een nachtelijke vergadering uiteenge gaan zonder een beslissing te heb ben genomen over erkenning van de Polisario (de door Algerije ge steunde bevrijdingsbeweging voor de Westelijke Sahara) of de door deze beweging uitgeroepen de mocratische republiek Sahara. Men beschouwt dit als een over winning voor Marokko en Maure- tanië en een nederlaag voor Al gerije en de Polisario. Een woordvoerder van OAE zei dat de deelnemers aan de conferen tie het recht van alle volkeren op zelfbestemming erkennen en dat dit recht nu in de Spaanse Sahara wordt toegepast. Erkenning van de vorige week uitgeroepen republiek moet aan de Afrikaanse landen af zonderlijk worden overgelaten. Een van de belangrijkste beslui ten van de conferentie was de vast stelling van de volgende topconfe rentie die van 2 tot 5 Juli op Mau ritius wordt gehouden. Voorts zal een commissie van onderzoek naar Djibouti worden gezonden dat on afhankelijk van Frankrijk worden moet. Kleurvergroting KADO By elke kleurenfilm die u met deze bon by ons laat ontwikkelen en af drukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1