gedragen kinderkleding Surinaamse kan hel niet alleen De paddestoel: vrucht van nuttige schimmel C en A sportief met een likje klassiek MAANDAG 1 MAART 1976 Stinktaailing, bleke boleet, stekel- kopanamiet. schubbige slijmsteel, vale vezelkop, ruige aardtong, valse kampernoelje. Wat is dat, schel den? Dennevlaan, nachtlichtje, wiel tje, varkensoortjes, fluweelpoo tje. En (het nu weer goedmaken? De burgerlijke stand van het pad destoelenvolk bevat schilderachtige namen. Namen die verzonnen lijken te zijn door alchemisten, sprookjes vertellers en tovenaars. Door hek sen. zwammen en boleten brokke lend in onheilzame brouwsels. Door aardse dwergen en hemelse elfen. En door mensen, weinig in getal in de halfduistere tijden toen bossen nog wouden waren en de ervaring moest uitmaken welke paddestoel giftig was en welke niet. Soms stierf de eter. kronkelend van de pijn in zijn eigen braaksel. Soms zonk hij weg in vreemde dromen. Soms was zijn maag voor even gevuld, want de paddestoel heeft weinig voedings waarde al kan hij met zijn bijzon dere smaken saaie kost lekker ma ken. Doodstrijd Lang niet alle giftige paddestoe len, zoals de bekendste, de vliege- zwam met zijn rode, wibbestippelde hoed, zijn na inneming dodelijk. Slechts misselijkheid is het gevolg. Het eten van de groene knolana- mieft, die algemeen voorkomt in I DAMESMODE ia exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08O 02 LEIDEN naald en loofbossen waar ook in ons land, betekent echter bijna al tijd de dood. Hij lijkt verraderlijk veel op enkele eetbare soorten en tast met de stof amanitine hart, le ver. nieren en bijnieren aan en breekt met phalline de rode bloedli chaampjes af. Dat veroorzaakt een pijnlijke doodstrijd die tien dagen kan duren en waarbij de ongeluk kige eter voortdurend bij bewust zijn is. De witte knolanamiet, een ondersoort van de groene, is op de zelfde plaatsen te vinden. Laat ook hem staan, hij is net zo giftig. Kabouters De vliegezwam staat op menige kleutertekening afgebeeld als zit plaats of huis van een kabouter. Dat stelt het geheimzinnige kleine volkje dn een ander daglicht. In de ze plaatzwam zit namelijk musca rine, een giftig alkaloïde, en voorts muscaridine, myxotoxine en choli ne. Stoffen die, met mate gebruikt, als bestanddeel van een drank bij voorbeeld, een roes doen ontstaan. Voor zwervende stammen in het hoge noorden betekende dat bij ge brek aan alcohol een uitkomst. Maar zou je die kabouters zo weinig zien omdat ze altijd hun roes lig gen udt te slapen? Bestaan ze sleohts in je eigen roes? Een ding is zeker, een dronkaard moet je niet 'n kroeg als woning toewijzen. Waar om een kabouter dan wel een vlie gezwam. Een kleuter Is toch geen alcoho list? Bestaan ze dan toch echt? Het veiligste is natuurlijk kweek - paddestoelen te betrekken van de groentevoer. Je kunt ze eten. wat je maar moet afwachten na plunde ring van het wilde paddestoelenbe stand. De paddestoel maakt zich zicht baar tijdens het jaarlijkse vervangen van de plantenwereld. Zijn eigenlij ke lichaam is ondergronds steeds bezig geweest, als een grote draderi ge schimmel, afgestorven plantede len af te breken en ze zo om te zetten dat bepaalde chemische stof fen opnieuw door de planten kunnen worden opgenomen. Dit eigenlijke li chaam, dat zwamvlok of mycelium heeft, stoot in de tweede helft van het jaar zijn vruchtlichamen om hoog, de veelvoud aan kleuren en vormen die wij paddestoelen noe men. De koraalachtigen, de kabou terzetels, de hekseneieren. Ze zijn even plotseling weer verdwenen als ze gekomen zijn. Wat hun raadsel achtig, dus onbekend en vaak onbe mind maakt. En een rijke bron van sprookjes doet zijn. Plantaardige resten zijn niet het voedsel van alle paddestoelen. Bos bouwers haten de soorten die para siteren op nog levend geboomte, zoals de dennemoorder, de berke- zwam en de honing zwam. Andere soorten leven met een bepaalde boom. De draden van hun mycelium hebben zich verweven met de haar- worteltjes van de boom, een samenle ving, symbiose, tot heil van beide. Een bijna klassiek mantel vak met rechte rok en jasje in blazerstijl. Kamgaren in de kleuren marine en rood. (f 180-). Er onder een dunne streepbloes met opvallende kraag in zeer fijne streep <f 75.-). Voor hem 'n vlotte 2-rijige blazer in donker kamgaren met glimmende knopen. (f200,-). De pantalon daar onder moet naar de nieuwe mode zo licht mogelijk zijn. Ook het witte hemd mag dit seizoen niet ontbreken! herentruien. Een kleurencombinatie die u deze zomer in het straatbeeld tot vervelens toe zult tegenko men is rood-wit. Het is een com binatie die praktisch door ieder een gedragen kan wórden. Bij een rode blazer wordt een witte rok gedragen, een wit katoenen kokerrok wordt gecompleteerd door een wit bloesje met rode noppen en aangeknipte mouwen, de overall is geappliceerd met rode afbeeldingen en het rode t- shirt is voorzien van grote witte cijfers, zoals die op de sportkle- ding van o.m. de ijshockeyploe- gen te zien was tijdens de Olym pische Spelen. Bij de mantels, is de trench coat ecru, 't toppertje met hout je touwtje sluiting wit en de re- genblouson van geplastificeer de katoen net de Amerikaanse vlag. Kortom een zomer waarin „vlagvertoon" niet zal ontbreken. Die ongecompliceerde kle ren voor jonge mensen. Vest jes en truitjes van tricot met geapplikeerd katoen. Truitje f 40-, vestje f 65,-, strakke jeans f 55.-. Sporen De stuifballen. de soms tot kolos sale afmetingen, uitdijende reuzen bovisten horen daarbij, houden meer van open gronden. Hun sporen kie zen nogal eens voortijdig het lucht ruim doordat een mensenvoet de bol laat openknappen, de weg vrijma- ke nd voor het bruine sporenwolk- je. Bij de meeste paddestoelen wor den de microscopisch kleine sporen gevormd op de plaatjes die zich spaaksgewijs aan de onderkant van de hoed bevinden. De sporen zijn zo nietig dat het geringste windzuchtje ze kan meevoeren. Veruit de meeste gaan op ongeschikte plaatsen teloor. Meer er blijven genoeg over die te rechtkomen bij de 'Uitverkoren boom, op het heerlijke droge zand. tussen het sappige gras dat overvloedig groeit rond de koeivla, en er kiemen tor een nieuw mycelium. Heksenkring De paddestoel kan zich ook onder gronds verspreiden, dus zelf doorgaan na het vormen van vruchtJióhamen. Het mycelium breidt zich naar alle kanten gelijkelijk steeds verder uit terwijl het vanuit het midden door voedselgebrek afsterft. De paddestoe len kring wordt ieder jaar vijftien tot twintig centimeter wijder en kan na eeuwen een doorsnede van tien tallen meters hebben. Op grasvelden is een heksenkring veel mooier te zien dan in het bos, waar bomen de cirkel vaak hinderlijk onderbreken. Vooral de weidekringzwam. en de geschubde inktzwam zijn kundige vervaardigers van heksenkringen. Dit alles is terdege onderzocht en boosaardige schepsels met toverstok ken of bezems hebben er niks mee te maken gehad. Toch jammer. Die steekneuzigheid van de onderzoekers wordt vervelend. Weer een sprookje uit de wereld. Ragfijn gebreide pakken in marine/wit van polyester met linnen en acetaat. In het nieuwe T-silhouet. kompleet met lange sjaal. (f120,-). AMSTERDAM Op alle mo defronten heeft C en A zich voor het komende seizoen weer inge graven. Of het nu om een strakke kokerrok of een sportieve over all gaat, het is te koop. Ondanks de nadruk op sportie ve kleding loopt er toch 'n klas sieke lijn door de collectie, zowel voor de dames als voor de heren. Het oerklassieke mantelpak is weer helemaal terug, in rood en marineblauw. En daarnaast wandelt natuurlijk een heer in een blauwe blazer en zeer lichte pantalon. In die klassieke serie zijn ook broekpakken in krijtstreepje6 te vinden die zich nauwelijks van het herenkostuum onderschei den, ze zijn alleen wat meer ge tailleerd. De jeanskleding is bij de jeugd nog altijd heel populair. Voor deze zomer is deze kleding ver sierd met randjes, biesjes, en zakjes van bloemetjes en ruit jes. Deze jeanscreaties zijn er al voor kinderen vanaf vier jaar. Ook de met hele landschappen geappliceerde t-shirts en blou- sons die bij die jeans-kleding worden gedragen zien er aan- treekelijk uit. Het gebreide goed moet na de jeans de topper voor deze zomer worden. Tal van jurkjes in de t- lijn werden door de mannequins getoond, zowel in de klassieke kleuren rood, wit en blauw als b.v., in fel groen. De strepen in het breigoed lopen zonder uit zondering horizontaal ook in de Sinds half februari hoeft niemand meer met zijn goede gedragen kin derkleding „verlegen" te zitten. Het Ncordwijkse boetiekje „Caroussel" Wantveld 25) houdt zich speciaal bezig met het in- en verkopen van gedragen kinderkleding. niet verkocht, dan kan de eigenares se het kledingstuk komen ophalen of door laten sturen naar een liefdadig doel. 't Wordt een hele administratie voor Wil Buseman en omdat ze het goed wil doen en naast haar boetiekje ook nog gastvrouw is van de Leidse universiteit is haar winkeltje maar twee dagen per week open. Op maan dag kunt u kleding (ook sportkleding) en speelgoed van kinderen in de leef tijdsgroep van 0-12 Jaa-r aanbieden. (14.00-17.00 uur). Elke woensdag van (9.00-17.00 uur) draait de Caroussel voor pasgrage kinderen en hun va ders en moeders. Wil Buseman, initiatiefneemster: „Ik had achter het huis een mooie ruimte, die vroeger door mijn man werd gebruikt. Toen deze vrij kwam had ik steeds het idee: Daar moet ik iets mee doen. Toen twee kennis jes in Bloemendaal en Laren veel succes hadden met hun boetiekjes besloot ik ook zo'n boetiekje te be ginnen. In december is de knoop door gehakt en ben ik aan de slag ge gaan. Ik dacht: als ik nu niet be gin, is een ander me straks voor". Wil Buseman is toen ijverig aan de 6lag gegaan. Heeft een naam voor haar winkeltje bedacht, heeft een folder geschreven en heeft het kan toor achiter het huis laten ombouwen tot een gezellig boetiekje, waar de kinderen en hun moeders op hun gemakje kunnen neuzen. De rekken hangen na de eerste inleverdag al barstens vól leuke kleren, van pit- Wil Buseman, initiatiefneemster tot de kinderboetiek met twee nichtjes. NOORDWIJK De modehuizen en boetieks hangen tegenwoordig vol met leuke kinderkleding. Maar als je dan naar de prijzen kijkt schrik je toch wel eventjes. Het is allemaal mooi materiaal en mooi gemaakt maar hoelang zal de baby. peuter of kleuter die leuke kleertjes dragen. Als u geluk heeft twee seizoenen, maar het kan ook dat ze er veel sneller zijn uitgegroeid. En wat ge beurt er dan met die goede kle dingIn veel gevallen zal het gewoon in de kast verdagen, tot de volgende schoonmaak en dan de vuilnisbakwant lang niet altijd is er een broertje of zusje dat weer in die kleertjes valt en ook in de familie is niet meer de ..zekerheid" van tien jaar geleden dat er altijd wel een klein!je was dat er net in viel. tige Schotse rokjes tot fel rose win- terspoirtoveralls voor de benjamins. „Ja, de medewerking van alle ken nissen is geweldig geweest, zegt Wil Buseman. „Iedereen die hoorde waar ik mee bezig was heeft enthou siast gereageerd. Ik geloof dat het wel aan zal slaan". De kleding die Wil Buseman ver koopt is gedragen, maar dat is veel al niet te zien. Vooral de schoentjes zien er nog als nieuw uit. Naast kle ding wil Wil Buseman ook speelgoed gaan in- en verkopen. Van de drie stuks, die ze toen ik er was had staan, waren er al twee verkocht, een hoopgevend begin dus. Wil Buseman is geen modevak- vrouw maar als grootmoeder en mo debewuste vrouw hoopt ze zoveel kijk op kinderkleding te hebben dat ze alleen artikelen inkoopt die binnen drie maanden verkocht zijn. De prijs, een moeilijk punt want wat is kleding die thuis niemand meer kan dragen waard, wordt in overleg met de inbrengster vastgesteld. Het bemiddelingspercentage dat Caroussel in rekening brengt ligt zeker niet hoger dan 30 procent. Wil Buseman „Het hangt er eigenlijk een beetje vanaf wat het voor kleding is, of je een bepaald stuk graag wilt hebben omdat je denkt dat er veel vraag Is de kleding na drie maanden Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Op die eerste totnutoe enige win terse zondagochtend van dit seizoen stonden twee grote Surinaamse fami lies geruime tijd te kijken naar iets dat ze waarschijnlijk voor het eerst van hun leven zagen: een bevroren vijver, omringd door witberijpt struikgewas. Die eerste werkelijke koude confrontatie met het nieuwe land is maar één van de honderd en-een nieuwigheden waar pas-ge- arriveerde Surinaamse gezinnen da gelijks tegenaan lopen en waarmee ze, al dan niet tijdelijk, moeten leren leven. Een vrouw die dagelijks te maken heeft met deze overplanting van mensen in een. totaal ander land en met de daarmee hier en daar onver mijdelijk optredende problemen en misverstanden is Ella Tjon (volle dige naam Ella Tjon-En-Fa), con tactvrouw voor de huishoudelijke en gezinsvoorlichting bij het CBUVR, het Centraal Bureau Uitvoering Ves- tingsbeleid Rijksgenoten. Zij ver deelt haar werkdagen tussen het bu reau in Den Haag van waaruit zij alle informatie over deze sektor ver zorgt, en de praktijk van dit werk dat over een groot deel van het land verspreid ligt. Bijna een Jaar geleden is het cen traal bureau begonnen met het doel gericht geven van huishoudelijke en gezinsvoorlichting aan rijksgenoten in diverse opvangcentra. Dat gebeurt in samenwerking met de stichting huishoudelijke voorlichting ten plat- telande die de leerkrachten levert. Voeding, huishouding, hygiëne, was- behandeling, kleding, medicijnen zijn de onderwerpen die aandacht krijgen in de voorlichting. „Vooral de Surinaamse vrouw krijgt in eerste instantie met deze dingen te maken", zegt ze. „Maar wij proberen zeer bewust ook de man nen zoveel mogelijk bij deze voor lichting te betrekken. Als de vrouw in een Surinaams gezin ziek wordt zal de man toch moeten kunnen ko ken en 'boodschappen doen. We pro beren deze mannen tot het inzicht te brengen dat het hier in Nederland geen schande is als een man mee helpt in 't huishouden, en dat zoiets voor hem geen minderwaardig werk is. Ook de opgroeiende kinderen pro beren we erbij te betrekken. In on volledige gezinnen moeten de grote kinderen vaak de rechterhand van de gescheiden of ongehuwde moeder zijn". Kleding, voeding, hygiëne zijn de drie grote punten in het voorlich tingsprogramma. Knelpunt bij de kleding is dat gezinnen zich op koude dagen soms te dun kleden terwijl ba- bies en kleuters Juist teveel worden ingepakt, ook binnenshuis waar ka chels vaak hoog branden bij onvol doende ventilatie en potdichte ramen. Het „gesloten" Nederlandse binnen huis met zijn gordijnen en vitrages is voor veel nieuwkomers nogal vreemd. In aansluiting hierop wordt voorlichting over textielsoorten, zelf maken van kleding, wasbehandeling, gebruik van wasmachine en wasseret te gegeven. Bij de voeding is wiet zo zeer het koken als vaardigheid een probleem. „Kooklessen hebben Surinaamse vrouwen in feite niet nodig, althans wanneer ze van het platteland ko men waar meisjes al op hun twaalf de, dertiende leren koken", zegt Ella Tjon. „Wat ze wel moeten leren is het koken met Nederlandse produk- ten, het onderscheiden van de sei- zoenprodukten in dit klimaat, het verschil in voedingswaarde prijzen tussen Nederlandse en Surinaamse produkten. De „tere" punten in het voorlich tingsprogramma liggen vaak bij het onderwerp hygiëne. Hier komen on derwerpen ter sprake als het onder houd van het gebit (vooral bij de kinderen), het onderhoud van keu kengerei en keuken, het behandelen van huishoudafval, maar ook het ge bruik van sanitair. Wie van het Su rinaamse platteland komt kent over het algemeen niet het juiste gebruik van toiletten en toiletpapier, van mo derne douches en badkamers, gebie den waar de conflictstof op de loer ligt. Een van de onderdelen van Ella Thon's werk is het bekijken „met de ogen van een huisvrouw" van accommodatie en voedselpakket die de gezinnen in opvangcentra gebo den wordt en waarbij het op het hygiënisch vlak vaak ook om kleine dingen gaat: de aanwezigheid van prullebakken, asbakken, voldoende schoonmaakmiddelen. Bij zo'n abrupte verhuizing uit een ontwikkelingsgebied naar een West europees welvaartsland gaat de huis houdbeurs een heel andere rol spe len. Wat in Suriname een klein ka pitaaltje kan lijken is hier een be drag dat na eenmaal inkopen doen verdwenen is. "Wat mij toch op valt", zegt de contactvrouw van het CBUVR, „is dat men vaak de waar de van het Nederlandse geld heel gauw leert beseffen. Soms is dat na een week al te merken. Er is hier zoveel te koop, in allerlei prijzen en kwaliteiten. We proberen de mensen ervan te doordringen dat uitgebreid vergelijken nodig is, dat ze een lijst moeten opstellen van strikt noodza kelijke dongen, en dat duur niet altijd goed hoeft te betekenen". Momenteel zijn ongeveer veertig leerkachten ingeschakeld bij deze huishoudelijke voorlichting aan Su rinaamse gezinnen. Zij krijgen tevo ren een stuk globale achtergrondin formatie over levensgewoonten, gods diensten der verschillende groeperin gen en de daarmee samenhangende voedselbeperkingen, huwelijk en po sitie van de vrouw in Suriname. Het is de bedoeling om die kennis regel matig bij te scholen via kaderdagen en onderlinge uitwisseling van erva ringen. Uit iedere bijeenkomst komen nieuwe aanknopingspunten naar vo ren. Ze kunnen variëren van simpele zaken als bijvoorbeeld moeilijkheden met het invullen van een girobiljet of het ruilen van gekochte goede ren, tot en met verkeerd gevoede ba- bies en kleuters of huwelijks- en op voedingsmoeilijkheden: zaken die het inschakelen van andere instanties noodzakelijk maken. Iedere groep is verschillend door onderlinge sfeer, bepaalde godsdiens tige overtuigingen, de achtergrond van stad dan wel platteland waar men vandaan komt en de mate waar in de mensen geschoold zijn. Bij de groepen die het laatst zijn binnenge komen zijn relatief veel analfabeten. „Daarom moeten wij zoveel mogelijk aanschouwelijke, audio-visuele voor lichting geven", zegt Ella Tjon. „Soms kan heit nodig zijn om drie tot vier keer over hetzelfde onder werp te praten, vooral voor de oude ren. De manier waarop in Nederland de doorsnee-huishoudng wordt ge voerd is hen volslagen onbekend". Haar persoonlijke visie op dit werk „Het lijkt mij erg belangrijk om veel te praten met deze mensen die mis schien nog erg lang op een huis zul len moeten wachten. Om die reden zullen ze veel verdraagzaamheid te genover elkaar moeten kunnen op brengen, politieke strubbelingen pro beren te vergeten en eensgezind te le ven. Het feit dat men hier in Ne derland noodgedwongen zoveel bin nenshuis leeft stelt aan de verdraag zaamheid veel hogere eisen dan in 1 het geboorteland en dat geldt ook voor het samenwonen met buren. Gelukkig zijn er diverse proiekten van werkgroepen die zich bezighou den met integratie. Er zijn ook Hol landse gezinnen die spontaan kolke en thee-uurtjes organiseren om .Su rinaamse gezinnen wegwijs te ma ken. Want alleen kan de Surinaam se huisvrouw deze maatschappij niet

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16