Y alken '68 zorgt voor verrassing BAX FOREHOLTE NEEMT REVANCHE OP ZICHZELF Buitoni moeilijk langs sterk Mercasol Nederlaag heeft voor Danaiden geen gevolgen GWS op eigen veld geklopt MAANDAG 1 MAART 1976 LEIDEN. Het jeudteam van Mercasol Leiden heeft zaterda gavond alvast het kampioen schap van de regionale basket balcompetitie met bloemen, bier en champagne gevierd. De Leidse junioren versloegen namelijk de laatste concurrent, BC Markt Utrechten kunnen al leen nog louter theoretisch van de titel afgehouden worden. De jeugd van Luba won eveneens en blijft daarmee in de slag voor de tweede plaats. Het dames team van Leiden tenslotte her stelde zich van de vorige week opgelopen nederlaag tegen JRC door in Soest Red Stars met 53- 50 te verslaan. Mercasol kan zich door de 69-48 overwinning op BC Markt ver oorloven om de resterende vijf wedstrijden te verliezen, zonder dat de titel in gevaar komt, want bij een eventueel gelijk eindi gen met Markt of Transol geven doelsaldo en ondelinge duels de doorslag en beide zijn in het voordeel van Leiden. Alleen wanneer de ploeg van coach Kesteloo (zaterdag vervangen door Hans van Rooden) een paar keer niet zou komen opda gen, waardoor in de competitie Junioren van Mercasol vieren alvast kampioen schap punten worden afgetrokken, is het kampioenschap van de baan. Vandaar dat feestje na af loop van de wedstrijd. Markt speelde een goede eerste helft, waarin Mercasol maar moeizaam afstand kon nemen. De Leidenaars misten twee spe lers (Moeken en Baars) en dat beperkte het aantal wissels van gelegenheids-coach Van Rood en. By rust leidde Mercasol met 25-22. Na de hervatting stelden de Leidenaars onder leiding van het trio Maassen Berendsen-Lamping al snel orde op zaken en werd de strijd in het Leidse voordeel beslist. Via 45-32 na 10 minuten werd het 69-48 bij het eindsignaal. Daarmee bereikte Leiden het eerste van het drietal s waarop men de beker, de lands- en de com- petitietitel. Topscorers Leiden: Maassen 18, Berendsen 15, Lamping 14 punten. Luba liet zich in de eerste helft van het duel met Argus verras sen en keek bij rust tegen een 28-29 achterstand aan. Na de hervatting speelden de Leide naars Argus van het veld en be haalden een ruime zege: 90-51. Topscorer Luba: Bert van der Mark 28 punten. Het damesteam van Mercasol miste in Soest enkele speelsters en dat beïnvloedde het spelver- loop. De eerste divisieploeg had het vooral moeilijk met de harde speelwijze van Red Stars, waarmee de ploeg van coach Frank van Mastrigt zich uit zijn ritme liet halen. De wedstrijd werd in de slotfase beslist, toen Leiden dat met name in de break succes had, een voor sprong van drie punten wist vast te houden: 53-50. HANS JACOBS. De Delftenaren Hoekstra (37) en Sagel (99) kunnen niet verhinderen dat Imbro Daw son (8) van LISC gaa t scoren Zijn teamgenoot Marcel Lin Tsung kijkt belangstellend toe. LISC won het duel tegen DAS met 71-57. LEIDEN. Vyfentwintig minuten lang koesterde Mer casol Leiden zaterdagavond de stille hoop van een sen sationele overwinning op Buitoni, dat momenteel tweede op de ranglijst van de baskétbaleredivisie staat. Vijfentwintig minuten lang viel er weer iets van de "oude sfeer" te beleven in de anders zo muisstille en onwezenlyk lege Vyf Meihal. Vyfentwintig minuten was Leiden superieur aan zijn gerenommeerde oppo nent, in de zesde en laatste ontmoeting van beide teams uit dit seizoen. Éénmaal eerder dit seizoen was Buitoni tegen Mercasol langs de rand van de afgrond gegaan, éénmaal eerder ook werd Leiden in de laatste en be slissende fase van de strijd door Buitoni verslagen. Zaterdagavond werd het uiteindelijk 64-87 voor Buito- In die einduitslag is niets meer te bespeuren van de wonderbaarlijke eerste helft van de discipelen van coach Henny Blom. Mercasol keek na vijf minuten tegen een bescheiden achterstand aan(2-6), die binnen een minuut was omgewerkt in een 10-8 voorsprong. Toen kon het "feest" beginnen. Blom had geleerd van de voorgaande ontmoetingen, Paul Hoeksema (ex- Buitom) had zijn steentje bijgedragen en daarmee had Leiden het juiste wapen gevonden om de Haarlem mers weg te spelen. Het systeem werd perfect uitge voerd, Peter de Jong die daardoor steeds in een vrije schietpositie kwam kweet zich bekwaam en energiek van zijn taak en kwam in de eerste helft tot 16 punten. Hans van Rooden en Peter Kop hadden weinig moeite met de Amerikanen Freeman en Bartolome en toen Bui toni-coach Quinn daarna zijn tweede keus binnen de lynen bracht hadden de Leidenaars in de rebound het rijk alleen. Langzaam maar zeker liep de score ver der op, het dolenthousiaste publiek kon het nauwelijks geloven: 16-12, 28-14,34-18, en het hoogtepunt: 38-18 in de 18de minuut. Twintig punten voor op Buitoni, het leek te mooi om waar te zyn en dat was het ook. Enkele missers in de Leidse verdedigingslinie en de vierde fout van De Jong waren genoeg om het wanho pig knokkende Buitoni in de wedstrijd terug te bren gen: 40-30 bij rust. Aan twee minuten had Buitoni genoeg om de achter stand weg te werken, Ombre, Hagens en Harrewijn zetten hun ploeg naast Leiden: 40-40. Het werd nog 44-40, maar toen Benjamin Ruij se naars in de 7de mi nuut zijn vyfde persoonlyke fout kreeg was de strijd definitief beslist. Eén schakel uit de vermoeide en zwaar door de fouten gehandicapte-score-machine viél weg en Leiden stortte volledig in. Hans van Rooden moest er twee minuten later ook uit, Hoeksema volgde niet lang daarna. Het duurde tot de laatste twee minuten voordat het "klasse" verschil tussen Leiden en Buitoni werd uit gedrukt in forsere cijfers. Dat neemt niet weg dat de veel gehanteerde stelling dat Leiden sinds het vertrek van de Amerikanen veel beter is gaan spelen ander maal bevestigd werd. Via de tussenstanden 51-59, 59- 68,60-74 werd het tenslotte 64-87 voor de Haarlemmers. Scores Leiden (tussenhaakjes seizoentotaal): De Jong 19(205), Hoeksema 16(87), Van Rooden 12(263), Kop 7(241), Plomp 4(56), Paulides 4(40), Moeter 2(80), Be rendsen 2(32;. De topscorers bij Buitoni: Hagens 19, H. Harrewijn 17, Ombre 16. In de competitie van het district Den Haag lijkt de beslissing gevallen nu LISC (Koejaké) de belangrijke thuiswedstrijd tegen de nummer twee op de ranglijst met ruim verschil (71-57) heeft gewonnen. De Leidse koploper uit de eerste klasse toonde zich tegen een gehandicapt DAS, dat zijn meest prominente speler. Bill Sheridan moest missen (omdat hij Pioneer in Am stelveen tegen Kinzo moest coachen) een kampioen schap waardig. Gesteund door een talrijk en enthou siast publiek, namen de Leidenaars een 10-4 voor sprong na 7 minuten spelen. De marge van zes punten bleef tot en met de rust gehandhaafd: 29-23. Na de hervatting sloeg LISC een beslissend "gat",36-23 na vier minuten. DAS, dat met name onder de borden er niet aan te pas kwam en het voornamelijk van afstand schoten moest hebben was tegen de "all-round" ploeg van trainer-coach Jong-A-Tai niet opgewassen. John Dawson(24 punten) en Imbro Dawson( 12) vonnisten de Delftenaren en behaalden met hun ploeg de verdiende zege: 71-57. 1 -uba speelde vrijdagavond in de tweede divisie D al zyn duel tegen Smit Slikkerveer. De Leidenaars, onder coaching van Kales omdat Kallenberg door de griep geveld was, sloegen toe in de laatste vijf minuten voor rust, de score liep toen op van 23-24 naar 29-44. In de tweede helft kwam Smit nog wel terug(67-76) maar Luba hield stand: 93-98. Topscorers: Verbeek 29, Rijs- bergen 25 punten. Hans Jacobs LEIDEN - De boeiende mi- crokorfbalcompetitie is aan de top ook op de laatste speeldag nog niet beslist Zowel in de Hoofdklasse A als in B is een beslissingswedstrijd noodza kelijk, om uit te maken, wie de titel gaat bemachtigen en wie zich plaatst voor de finale op 13 maart in Ahoy. Daar wordt donderdagavond resp. tussen Deetos en Ons Eibernest en tussen HKV en Deto gestre den om die 2 plaatsen. De Da naiden besloot de competitie met een 16-10 nederlaag bij Luto, maar dat had door de nederlaag van ZKV geen con sequenties meer. Tweede klasser Ons Eiland raakte al na 3 min. Nan Deegenaars kwyt (uit het veld gestuurd!) en was daardoor kansloos voor de ti tel. Het Leiderdorpse Veloci- tas moest na het extra duel met TOV na een jaar afscheid nemen van de landelijke com petitie. In de Vijf Meihal tens lotte vocht het Haagse KVS zich ten koste van DTV - tot prima korfbal in staat - verras send naar de overgangsklasse (10-9) LUTO-De Danaiden 16-lu. - Met een fantasieopstelling maakte De Danaiden duide lijk, dat het het treffen met "Luto niet meer zo belangrijk vond. Trouwens al voor de aanvang wae De Danaiden verzekerd van behoud van de positie, omdat ZKV had verlo ren. Terwijl coach Jan Hensen aan Leidse zijde Gerard Nap aan de kant hield, en ook ver vangers had voor Hans v. d. Leek (wintersport) en Yvonne Devilee (de invallers waren Cees Christiaanse, Pieter Komeef en Bea v. d. Meeuw), bleef bij de Lutisten interna tional Frits Bruintjes aanvan kelijk in het trainingspak. Dat mochten de Amsterdammers pas uitdoen, toen De Danaï den op weg leek met onbe vangen spel Luto in moeilijk heden te brengen (rust 6-6). Toen Bruintjes eenmaal de plaats van Jimmy James had ingenonieb (bij De Danaiden kwam Nap Brugman vervan gen) veranderde er veel, vooral toen Bruintjes direct tweemaal raak schoot. Binnen korte tyd veranderde de Leidse voorsprong in een ach terstand van 4 punten en toen geloofde iedereen het wel. Eric Filemon (3), Ciska Peters (2), Wim Brugman, Cees Christiaanse, Pieter Komeef, Jacquele Brugman en Gerard Nap scoorden. ADO-Ons Eiland 11-6. Ons Eiland heeft geen serieuze mogelijkheid meer gehad om de titelkansen (zeer theore tisch) naar behoren te kunnen verdedigen. Schuld daaraan was scheidsrechter Van Leeuwen, die al na 3 minuten. Ons Eiland topscorer Nan Deegenaars verder spelen verbood na aanmerkingen op zijn leiding. Dat de leidsman na afloop niets op het wed strijd formulier besloot te vermelden, levert de man geen respect op. Hij bood Ons Eiland zelfs zijn excuses aan. Hoewel Ons Eiland ondanks de numerieke minderheid erg lang dicht in de buurt van ADO bleef moest men tegen het einde moegestreden de thuisclub toch een grotere voorsprong toestaan. Wim Nyenhuis (3), Barry v Duyn, Frans Bierens en Sary v.d. Meeberg scoorden. Zenuwslopend VELOCITAS-TOV 12-13 In de beslissingswedstryd kende Velocitas geregeld een achter stand (3-1, 6-3) en 7-5 halver wege, waarna de tweede helft meer perspectief bood: 8-8. TOV nam echter op het kri tieke moment wederom drie punten voorsprong en deze marge is Velocitas, dat in de zenuwslopende slotfase nog erg dichtbij kwam, niet meer te boven gekomen. Janco Breedveld (2), Dik Mulder (5), Kees Brokaar (3), Tineke Schutte en Rien v Poelgeest scoorden de laatste Velocitas doelpunten in KNKV- verband. LEIDEN - In de stryd om het Leids schaakkampioenschap heeft titelhouder Arthur Schue- ring de leiding voorlopig alleen in handen (5 uit 3). Ad van de Berg zou zich nog naast hem op kop kunnen nestelen, indien hy zijn afgebroken stelling tegen Kohlbeck tot winst weet te brengen. Schuering trad in de Rijnlandflat aan tegen Barend- se, een tegenstander die altijd moeilyk te bestrijden is. Ba- rendse sprong echter veel te royaal om met zijn bedenktijd en ging met de vlag op vallen dan ook volledig de mist in tegen Schuering, die weliswaar een kwaliteit verloor, maar daardoor een uitstekende posi tie verkreeg. Ad van den Berg heeft tegen Kohlbeck een plus pion, doch de afruil lykt, van wege een sterk wit paard niet raadzaam. Toch is de stelling van de oud kampioen beter, omdat hij over de betere aanvalskansen be schikt. Van der Wiel en Tole- naar raakten door een onder linge remise wat achterop, maar blijven gevaarlijke outsiders. De theoretisch goed onderlegde Schuering leidt in strijd om kampioenschap schaken Leiden Tolenaar kwam met zwart tegen de jeugdkampioen zelfs iets be ter uit de opening, maar de ver dediging van Van der Wiel bleek echter toch hecht genoeg om een nederlaag te voorko men. Joop Piket ondervond, dat Jan Bakkers sterke resulta ten in het jeugdkampioenschap geen toevalstreffers warén ge weest. Slechts door routinege brek van de 16-jarige kreeg Pi ket de gelegenheid om uit een hachelijke positie alsnog toe te slaan. Zanger-schaker Jerry Bey behaalde een opmerkelijk reglementaire zege op Kamps. Bey, die moest optreden, was net te laat met het "opgeven" van de partij, daar Kamps zich net even eerder bij wedstrijd leider Revet ziek had gemeld. In groep 2 stelden Koppers (VTL) en De Boer (Noordwyk) hun kandidatuur voor de eerste plaats door vlot met de concur rentie af te rekenen. De Boer had zelfs maar 12 zetten nodig voor een zege. Beide spelers hebben nu 2 1/2 uit 3. De volgende ronde wordt weer in het Leiderdorpse Dorpshuis gespeeld. De uitslagen: Groep I: L. Barendse - A. Schuering 0-1; J. van de Wiel - A. Tolenaar 1/2-1/2; A. Kohlbeck - A. van de Berg afg.; J. Harteveld - Th. Pi ket 0-1; H. van Duyn - F. Weber 0-1; J. Bakker - B. van Dijken 1-0; J Bakker - J. Piket 0-1; C. Brinkers - G. Haasnoot 1-0; P. Zwetsloot - J. Postma 1-0; W. Heemskerk - P. Jansen 1-0; B. Verra - J. van den Wijngaard 1/2-1/2; J. Kamps-J. Bey sr. 0-1. Groep 2: C. Leenders - A. Kop pers 0-1; J. de Jong - A. de Boer 0-1; R. Laven - A. Geyer 0-1; J. van Oudshoorn - T. Rynburger 0-1N. de Haas - A. Grim afg.W. Immens - G. Zoetemelk 1-0. Kees Boer van Kagia rechts) in duel met Leiden-spits Tonnie Boehmer. Leiden klopte Kagia in de blessuretijd, nadat Boer negen minuten voor tijd de score had geopend. LEIDEN - Valken 68 zorgde in de eerste klasse zaterdag van de afde ling Leiden voor een grote verras sing door GWS op eigen terrein moet 0-2 te kloppen. SVOW had geen moeite met hekkesluiter LSW (1-5) en kwam in puntento taal gelijk met Hazerswoudse Boys, dat evenals WSB een vrije middag had. Oegstgeest bleef goed volgen door KRV met 3-1 te verslaan. Lei den klopte Kagia met 2-1, dezelfde overwinning behaalde SC Lisse bij Woubrugge. LSW70-SVOW 1-5 (0-2) - Een al snel gescoorde treffer van Ed Lan- gerijs werd voor rust gevolgd door een doelpunt van Arie Schoenma ker. Ook na rust had SVOW weinig moeite met de thuisclub. Door twee treffers van Ed Langerys en één van Arie Schoenmaker liep SVOW uit tot 5-0, waarna de studenten de eer "mochten" redden. Oegstgeest-KRV 3-1 (2-0) - Jaap van Duivenbode profiteerde na een half uur van een fout in de KRV- defensie. In de laatste minuut van de eerste helft bracht Gé Perfors met een fraai schot de stand op 2-0. Dezelfde speler gaf Oegstgeest een goed uitzicht op de uiteindelijke zege door 3-0 te scoren. In de slot fase van het aantrekkelijke duel bracht Haasnoot de eindstand op 3-1. GWS-Valken '68 0-2 (0-2) - Invaller-doelman Dik Dorresteyn kreeg het tegen het met grote inzet spelende Valken niet gemakkelijk. Al vrij spoedig gaf Arie van Duin hem met een onhoudbaar schot het nakijken en toen Kees van der Walle er zelfs 0-2 van maakte zag het er voor de Sassenheimers donker uit. GWS herstelde zich na rust, maar de effectief spelende Valken-verdediging gaf geen en kele kans weg. Leiden-Kagia 2-1 (0-0) - Alle doel punten van dit treffen vielen in de laatste tien minuten. Herman Brouwer passeerde de blunder ende doelman Miggels in de 81e minuut, waarna Fred Henzen de ge lijkmaker scoorde. Leiden bleef in de resterende minuten de aanval zoeken en een minuut voor tijd zorgde Ad van Kaam meteen fraaie kopstoot voor de 2-1 zege. Woubrugge-Lisse 1-2 (0-1) Woubrugge-doelman Van den Dool had in de eerste helft geen antwoord op een hard schot van Peter van Slobbe. Van Slobbe scoorde na rust ook de tweede tref fer van SC Lisse. Vlak voor tijd scoorde Kees Boer de tegentreffer. MVKV won in de tweede klasse met 2-1 van Meerburg, mede door dat een Meerburg-verdediger in eigen doel schoot. SVLV zegevierde door een goal van Bos met 0-1 over Kickers. Uitas stuurde Alphia met lege handen naar huis terug. Jan Kei zer, De Jong en Van Vliet scoorden voor de thuisclub. SJZ versloeg Bernardus, door treffers van Hein van Leeuwen en Kees van Duivenbode, met2-0. Verlies voor jeugd UVS en Quick Boys LEIDEN - De regionale jeugd- teams van UVS en Quick Boys zijn het afgelopen weekeinde bepaald slecht voor de dag gekomen met nederlagen tegen resp. Sparta en Hermes DVS. Sparta boekte een verdiende 2-1 zege op UVS, voornamelijk omdat de Rotterdammers in aanvallend opzicht beter waren. Wel kregen de Leidenaars via Hans Kruit de eerste kans, maar na vijf minuten in de tweede helft kwam Sparta toch aan een voorsprong. Stevens was de maker van het doelpunt, dat snel werd beantwoord door Paul van Goozen: 1-1. Door Moryee eisten de Rotterdammers tenslotte toch de verdiende zege voor zich op. Hermes DVS-Quick Boys 2-1. Hoewel Quick Boys in de eerste helft goed voetbalde (de Katwijkers kwamen via een strafschop van Ad Haasnoot op 1-0), moesten de pun ten toch in Schiedam worden ach tergelaten. Hermes was in de tweede helft de betere ploeg en bracht dat met twee doelpunten ook in de stand tot uitdrukking. LEIDEN - In de zaalhandbalstrijd heeft Bax Foreholte tegen DAB Enschede, de ploeg die in de eerste helft van de competitie vooor een kater by de Voorhoutse formatie zorgde, revanche genomen op zich zelf: 6-9. Ondanks het in de tweede helft uitvallen van Anke van der Nouland (teenblessure), waardoor Bax Foreholte met een wissel- speelster minder moest spelen, hielden Hannie Boskamp cs. de punten vast in handen. De rust ging in mei een 5-3 voor sprong en met die score mocht ze ker DAB Enschede niet ontevreden zijn. De arbiters gaven DAB name lijk een strafworp cadeau, toen een break-out van DAB op niets was uitgelopen. De schutter, die wel door de grond kon zinken, werd daarop door Annemiek de Bruyn getroost met een bemoedigende aai over het hoofd en dat werd door de arbiters gezien en bestraft. Na de hervatting kwam DAB En schede het eerst tot scoren. 5-4. maar daarna domineerde Bax Fo reholte weer volledig tot circa tien minuten voor tijd, 7-4. Te vroeg schakelde de Voorhoutse formatie terug op een lagere versnelling, 7-6, maar het slot was toch weer voor Bax Foreholte, 8-6 en 9-6. De Voor houtse doelpunten kwamen van Hannie Boskamp (4), Lenie Hoek, Mariette Siera, Marjan Mens, Ellie Hoek en Annemiek de Bruyn. In de derde klasse is Northa alleen bovenaan de ranglijst gekomen na een vooral in de eerste helft ner veuze wedstrijd tegen UVG, die een 2-2 ruststand bracht. Maar in de tweede helft daverde Northa met het gebruikelijke hoge tempo over de Schiedamse degradatie kandidaat heen: 9-3 Ineke Streng vertolkte in de Noordwijkerhoutse gelederen met vier treffers, waar onder twee haarzuivere strafwor- pen, een hoofdrol. Evenals trou wens Mieke Baader in het Noord wijkerhoutse doel, die met haar soms weergaloos snelle reacties de Schiedamse schutters tot wanhoop dreef. In de break-outs tekende Rini Heemskerk voor 2 punten, terwijl Thea Terheide en Lydy Vo gels ook een voor UVG onplezierig blijk van hun aanwezigheid gaven. Alleen Ancora 2 kan nu nog roet in het Nort ha-eten gooien door de wedstryd tegen HVS, die door een verkeerde berichtgeving in het programma, niet kon doorgaan en nog moet worden gespeeld, in winst om te zetten. Gisteren bleef HVS na een matige eerste helft tegen Snelwiek, toch na een sterke tweede helft royaal in de meerder heid, rust 7-9, eindstand 18-13. In de afdelings tweede klasse is NIO op de valreep in kansrijke po sitie gekomen. Dankzij een misstap van het leidende HMSH, dat de wedstrijd tegen NIO speelde met twee ongerechtigde speelsters en daarvoor nu de rekening gepresen teerd krijgt in de vorm van twee verliespunten. NIO, dat gisteren, door een geweldige inzet van CWP won (rust 2-5, eindstand 10-6) moet nu het kampioenschap veilig stel len door in de laatste wedstrijd te winnen van Sanocel/Saturnus. Tenslotte moest in de afdeling eer ste klasse de ploeg van Jong Ade in Poeldyk aantreden tegen concur rente Van der Voort/Quintus 2, dat moest winnen om het kampioen schap te behalen. Mede dankzij er gerlijke thuis-arbitrage, gebeurde dat inderdaad. Na een sterke start van de Wateringse ploeg (rust 5-2) volgde een verrassend herstel van Jong Ade, dat onder leiding van Helma van der Geest naar 6-6 liep. Weer Helma van der Geest wist in een break-out, waarbij zij duidelijk aan haar shirtje werd vastgepakt, Margret van Leeuwen aan te spe len, die niet faalde. Pas nadat zij had gescoord, wees de arbiter naar de plaats waar Helma van der Geest onreglementair was afgestopt en gaf daar Jong Ade een strafWorp. Dat knakte de formatie en zo kon Van der Voort/Quintus het kam pioenschap binnenhalen, 9-6. Bij de heren had Sanocel/Saturnus het al leen in de eerste helft moeilyk tegen Hercules 2,8-7. Na de hervat ting kregen de gasten te kampen met een conditionele inzinking: 20-12 voor Sanocel/Saturnus. Frank Bonte

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14