Verdiende zege Roodenburg Vlam-in-pan na stunt UVS: 1-2 KRV EN WETERINGSE GIRLS DICHTBIJ TITELS YELO geeft LDWS geen kans: 0-2 Schildthuyzen: 'held' en 'boeman' Eerste winst sinds 5 maanden MAANDAG 1 MAART 1976 SPORT GORKUM - Ordinaire toestan den aan het slot van Unitas-UVS (1-2). Op het moment dat Piet van Putten gistermiddag de Leidse voetbalstunt voltooide door 0-2 te scoren, vergat een deel van het publiek dat carnaval het feest van de leut is. De "gein-trein" waar mee de carnavalsclub van Unitas eerder een eerste prijs had ge wonnen in de jaarlijkse optocht, kreeg toen langs de lijn veel weg van een "venijn-trein" Woeste Gorkummers wilden scheids rechter Meed er en grensrechter Blankenstein te lijf om hen hard handig aan het verstand te bren gen dat Van Putten in buiten spelpositie had gescoord. Poli tieoptreden verhinderde het ge weld; Meeder noch Blankenstein bleken geïntimideerd en kenden na onderling overleg de treffer toe. Een moedige beslissing, waar mee het arbitrale duo een volk soploop voor de kleedkamer te weegbracht (Unitas-bestuur en politiemannen hielden de me nigte op afstand bij de aftocht van de spelleiders), maar die zo op het oog volkomen terecht was geno men. Althans, voor hen die op het moment van spelen afgingen en dat is nog altijd het enige ogen blik dat in zo'n geval bepalend is. Toen Mat tie Kantebeen zijn win nende pass afleverde midden in een periode dat Unitas zonder laatste man alles-of-niets aan het spelen was, bewoog Van Putten zich niet in strafbare positie. Het gegeven dat het oog altijd op de bal is gericht, gekoppeld aan de startsnelheid van de UVS-spits waren er de oorzaken van dat het publiek visueel werd misleid. Meters voor op zijn tegenstan ders snelde Van Putten langs doelman Stamkot op weg naar de geldige 0-2 die zoveel weerstand opriep. Irritatie die nauwelijks werd weggenomen door de tref fer die invaller Pierre Muller op de valreep nog verzorgde (1-2) en die ook heel even de kop opstak bij de anders zo emotieloze Ge rard Désar. De Leidse trainer pakte de bal aan de zijlijn toen het duel al vier minuten over de offi ciële speeltijd heen was. Scheidsrechter Meeder begreep de hint en bevestigde kort daarna met zijn laatste fluitsignaal de verrassing waarvoor UVS had gezorgd. Winnen bij Unitas, dat zoveel waarde kon hechten aan het inhaalduel (een Gorkumse zege had de toppositie in de ama teurhoofdklasse A binnen direct bereik gebracht), mag worden ondergebracht in de categorie prestaties van goed gehalte. Zelfs als wordt ingecalculeerd dat Uni tas met een inzinking kampt en lange tijd erg slecht speelde, dan nog moet de veerkracht van UVS worden bewonderd. Ondanks zoveel seizoen tegenslag zo hard blijven werken dat de positie allengs minder ho peloos wordt (Désar: "We hebben nu weer veel in eigen hand") vergt erg veel flexibiliteit Die be zit UVS, wat in Gorkum ander maal werd aangetoond. Zodanig dat Unitas-trainer Popovic niet om de realiteit heenwilde: "De zege is terecht gekomen bfj de ploeg die er de meeste aanspraak op kon maken." Een reëele constatering, omdat de Leidse ploeg bij vlagen rede lijk en bijna voortdurend minder slecht speelde dan de tegenstan der. UVS hield het hoofd ook koel nadat V.d. Heiden zeer fraai (kappen, draaien, schieten) voor 1-0 had gezorgd. Unitas werd niet eens de kans gegund daaruit in spiratie te putten met Pierre voor Gerrit Muller, 'ingepakt' als de Gorkumse spelers werden door hun tegenstanders. Vooral Mattie Kantebeen en Fred Filippo ver richtten in die fase waardevol werk. Kantebeen als rustbrenger op het middenveld, Filippo als stoïcijns cipier van de bepaald vervelende Unitas-spits Peters. Herhaaldelijk was die speler er op uit een strafschop uit te lok ken en als dat weer niet gelukt was spuide hij zijn aanmerkingen op de leiding. Dat werd Meeder in de tweede helft te gortig. De scheidsrechter, die inderdaad een paar ongelukkige beslissin gen nam (zonder overigens het spelverloop te beïnvloeden) no teerde Peters na diens zoveelste theatrale act waarop de spits van het nationale amateurelftal uit het veld wilde. Hij werd van dat voornemen afgebracht door zijn trainer Popovic, die daarna alles of niets gokte. Zonder laatste man Van Duuren (vervanger V.d. Doel) viel dat verkeerd uit. Dank zij Van Putten en de vastbera denheid van het arbitrale trio dat zich niets aantrok van de drei gende houding van het publiek dat de oude carnavalshit "Jij komt vandaag de deur niet meer uit" op geheel eigen wijze inter preteerde. Paul de Tombe LEIDEN - In de zaterdag afdeling van de "Leidse" dames voetbalcompetitie kan KRV het kampioenschap nauwelijks nog ontgaan. Eergisteren versloegen de Katwijksen rivaal Alphia in Alphen met maar liefst 4-1. In de zondag-afdeling is Wet. Girls na de 11-0 overwinning op Orapje Groen nog één punt verwijderd van de titel. ZATERDAG: Pogingen om een 1-0 achterstand bij rust in de tweede helft weg te werken heb ben er toe bijgedragen dat Alphia tegen KRV zo'n royale 4-1 neder laag leed. De Alphensen waren in het eerste bedrijf zeker nog niet minder en kregen via Anja Ram twee kansen om een doelpunt van KRV-speelster Anneke Oudshoorn te beantwoorden. Zover kwam het niet; in beide gevallen liet Arya het afweten. In de tweede helft nam Alphia meer risico. Dat leidde er toe dat KRV meer ruimte kreeg. Die vrijheid werd door Corry Nijgh tweemaal dankbaar uitgebuit, alvorens Inge v. d. Elshout kon tegensco- ren. Een doelpunt van de Alp- hense Bep Lagerwey werd afge keurd, waarna Nel Aanhane-van Beelen de eindstand op 1-4 be paalde. Inge v. d. Elshout ver draaide haar knie en mag niet meer voetballen. Valken '68 ver raste op eigen terrein Zevenho ven. Al na twee minuten scoorde Hennie Jansen de, zoals later bleek, winnende goal: 1-0. Kic kers '69/2 en KRV/2 kwamen met aan doelpunten toe, in tegenstel ling tot RCL en Weteringse Girls 2, die hun duel afsloten op 2-2 na een 1-1 ruststand. Elly van Eg- mond gaf de Girls de leiding, waarna Gerda Overbeek met twee goals de bakens volledig wist te verzetten. Sandra Solin gen tekende uiteindelijk voor ZONDAG: Weteringse Girls heeft gisteren wat geëxperimen teerd tegen Oranje Groen. Spits- speelster Mary v. d. Meer was naar de rechtervleugel verhuisd en haar plaats in de punt van de aanval was overgenomen door Marion de Groot. Marion voelde zich op die plek duidelijk op haar gemak, getuige de zeven goals die zij tegen Oranje Groen scoorde. Mary v. d. Meer daarentegen kwam nauwelijks in haar spel en scoorde niet eenmaal. Dat deden wel Joke van Klink (2x), Thea Volwater en Stefanie Kalker, waardoor de produktie op elf kwam: U-O. Kickers'69 moest met tien meisjes beginnen tegen UDO. Toen in de tweede helft ook nog eens extra Anetta Middag met een blessure naar de kant moest leek het voor Kickers bij zonder moeilyk te worden. Niet temin eisten de Leimuidensen door een doelpunt van Emmy v. Velzen met 1-0 de winst op, niet in de laatste plaats dankzij keep- ster Coby Zandvliet. Randstad Sport Lady's haalde met 12-0 uit tegen SJZ 2 door goals van Ma rion Konings (5), Ellen Vlasveld (4), Hennie Steensma, Plony Stolk (strafschop) en Erna de Goede. Kathleen Verboom (2 goals) en Quiriny Vermeulen hielpen Iduna aan een 3-0 zege op Spel. Lisse, dat één doelpunt we gens buitenspel zag afgekeurd. Vierdeklasser SJZ heeft na 1-0 zege weer hoop op behoud LEIDEN - SJZ kan weer hoop koesteren op behoud van het vier- deklasserschap na de 1-0 overwin ning op WP. Wassenaar en SVLV hielden het in 4A op een puntende- ling (1-1). In 4B won SJC met 1-0 van ASC en versloeg Foreholte het bezoekende WSB met 3-0. SJC - ASC 1-0 (0-0) - SJC boekte een geflatteerde zege op ASC, dat beter veldspel liet zien maar zich niet bijster schotvaardig toonde. Tien minuten voor tijd liet Jan v.d. Zalm met een hard schot Roedoe kansloos. In de resterende speeltijd kreeg Ben Broers twee ideale kan sen om ASC nog aan een gelijkspel te helpen, nadat Douwe Splinter en Peter van Heukelom daarvoor al goede mogelijkheden hadden laten liggen. SJC-doelman Pank de Goey wist echter steeds redding te bren gen. Foreholte - WSB 3-0 (1-0) - Door dat Foreholte sterk aanvalsspel liet zien en WSB vooral op het mid denveld slordiger te werk ging haalde de thuisclub verdiend de winst binnen. John van Dijk scoorde met een harde schuiver het eerste doelpunt na knap samenspel met Van Kesteren en v.d. Berg. Leo van Kesteren zorgde met een schit terende omhaal voor 2-0 en Henk v.d. Berg maakte er vlak voor tijd 3-0 van. De WSB-ers Hans en Mar cel Heemskerk schoten op de paal. In de slotfase voorkwam John Warmerdam een "zeker" Foreholte-doelpunt door de bal van de doellijn weg te koppen. SJZ - WP 1-0 (1-0) - Ook de naam van Wim Mooyman is bijgeschre ven op de lange blessurelijst van SJZ. Hans v.d. Helm deed het als voorstopper overigens niet slecht. Nadat Koos Romijn en Jaques van Slingerland al redelijke kansen hadden gemist, produceerde Koos Romfjn vijf minuten voor rust de winnende treffer. Na rust had een angstig SJZ veel moeite WP van doelpunten af te houden. Wassenaar - SVLV 1-1 <1-1) - De beide goals van deze voor het pu bliek zeer aantrekkelijke wedstrijd vielen in de laatste tien minuten voor de rust. Bontkraan scoorde eerst voor Wassenaar een fraai doelpunt en enige ogenblikken la ter bracht Peter Beylen de stand uit een indirecte vrije trap op 1-1. Duitsland ruim langs Malta DORTMUND - West-Duitsland heeft zich zaterdagmiddag in Dortmund geplaatst voor de kwart finales van het toernooi om de Eu ropese beker voor landenteams. In de laatste wedstrijd voor groep B won de wereldkampioen met 8-0 van Malta. Bij de rust was de score tot de helft opgelopen: 4-0. De doelpunten kwamen van Worm (2), Heynckes (2), Beer (2), Vogts en Hölzenbein. AMSTERDAM - De 1-0 zege die Roodenburg in Amsterdam boekte op de FC Amstelland betekende, dat de Leidenaars voor het eerst sinds 6 oktober van het vorig jaar aan een duel meer dan één punt overhielden. Aan de schier eindeloos lijkende reeks van (0-0) gelijke spelen kwam op het bitterkoude sportpark van Amstelland een einde. Gezien het spel- beeld een volkomen verdiende overwinning, al toonde de einduitslag dat niet bepaald overduidelijk aan. De schuld daarvan ligt bij Roodenburg, dat hardnekkig weigerde om een ruimere marge te bewerkstelligen. De mogelijkheden daarvoor zijn in ruime mate aanwezig geweest. Vanwege een foutje in de organisa tie moest de ploeg van trainer Ver- steegh aantreden in geleende broe ken, want dat deel van de uitrusting was in Leiden achtergebleven. Een overdosis aan strijdlust was in plaats daarvan meegenomen en van meet af aan gooide Rooden burg dat wapen in de strijd. Op een dergelijk furieuze openingsronde had FC Amstelland blijkbaar niet gerekend, en het scheelde maar weinig of de verraste Amsterdam mers gingen al in die fase knock out. Vrywel onmiddellijk na de af trap verscheen eerst Reinier Ver- kuylen en vervolgens Peter Dub- beldeman alleen voor doelman Hitzbrueh die echter, door te lang aarzelen van de Leidse spelers, nog juist redding kon brengen. Een kwartier lang zette Roodenburg zijn tegenstander onder druk en tenslotte bezweek Amstelland. Een verre uittrap van Frits van Berge Henegouwen werd door de panie kerig spelende stopper Harmse volkomen verkeerd behandeld, waarna Sam den'Os alleen op de vertwijfeld uit zijn doel komende Hirzbruch af kon gaan. Een laco nieke lob betekende 0-1. En Rood enburg ging door. In een bijzonder hoog tempo en veelal via de vleu gels waar de actieve Reinier Ver- kuylen en de snelle Peter Dubbel- deman hun directe tegenstanders regelmatig de hielen lieten zien. Een schitterend schot van Dubbel- deman werd door de Amstelland- goalie nog knap verwerkt, maar toen de sluitpost oog-in-oog kwam te staan met Verkuylen, die op zijn eentje de hele verdediging had uit gespeeld. leek hij kansloos. Door een oneffenheid op het veld raakte de kleine rechtsbuiten echter de controle over het leder kwijt en de bal zeilde net over de lat. Ondanks het zwakke verweer kreeg Amstelland toch ook nog kansen, vooral omdat Roodenburg zich iets té enthousiast op de aanval concentreerde en daarbij soms de razendsnelle spits Hoogendorp uit het oog verloor. Maar Bernardt en Veringa, door Hoogendorp in goed positie gemanóuvreerd, misten ho peloos. Hoogendorp zelf kreeg, omdat de uitermate zwak leidende arbiter Wijnberg liet doorspelen terwijl drie spelers buitenspel stonden, een unieke kans op de ge lijkmaker, maar Van Berge Hene gouwen zette hem de voet dwars. In de tweede helft zette Amstelland alles op de aanval. De ploeg ging echter zo ondoordacht te werk, dat de Roodenburg-defensie (nu veel geconcentreerder spelend dan in de eerste helft) de voorgelegde pro blemen gemakkelijk kon oplossen. De tegenstoot van de Leidenaars bleek veel gevaarlijker dat het mas- de Amsterdam- bleef Van Berge Henegouwen rijwaard. Hij loste de zaken z sale opkomen mers. Schoten van Dubbeldeman ketsten, buiten bereik van doelman op. Hitzbrueh, af op de paal en verde diger Loos. Van dergelijke situaties i Dijk schotvaardig. Hier scoort hij het eerste doelpunt; WATERINGEN - De tweede helft van de strijd tussen VELO en LDWS (enige tijd geleden moest de wedstrijd.gestaakt worden omdat de scheidsrechter geblesseerd raakte) werd uiteindelijk een desil lusie voor de Leidenaars. De, door de destijds 1-0 opgelopen achter stand, nu noodzakelijk geworden aanvallende tactiek had een aver- rechtse uitwerking. VELO voegde aan die ene treffer nog een doelpunt toe en bepaalde daarmee de eind stand op 2-0. LDWS maakte haar bedoelingen direct duidelijk. Trainer Melbi Ra- boen dirigeerde ausputzer Leo de Jong al na enkele minuten naar vo ren om de "vuurlinie", die door af wezigheid van Paul Wetselaar en Cockie van Weerlee (door droeve familieomstandigheden) toch al verzwakt was, te versterken. Dat betekende wel een gevoelige ader lating voor de Leidse defensie, het geen te merken was. Nerveus en ge jaagd werden de aanvallen opgezet. Melbi Raboen: "We speelden alles of niets. De jongens moesten een hoog tempo draaien, iets wat ons niet ligt, om vooral maar zo vlug mogelijk die achterstand te nivelle ren. Dat is met gelukt VELO nam, begrijpelijk, een afwachtende hou ding aan. Speelde felle mandek king en bleef intussen op de coun ter loeren. Na twintig minuten deelde VELO de genadeklap aan LDWS uit. Balverlies van Cock Slingerland betekende een vrij veld voor Fred Nederpelt, die vlak voor Visser gekomen, vervolgens ziin ploegmaat Cees Olsthoorn een niet kans bood (2-0). Het was het sein voor LDWS om nog feller ten aanval te trekken, maar het sor teerde nauwelijks effect. Melbi Ra- boen was er niet rouwig om. "Het verlies was van tevoren toch al in gecalculeerd". ROB ONDERWATER Sassenheim - Het dit seizoen zeer wisselvallig spel spelende Lugdunum leverde gistermiddag aan de MENNEWEG TEGEN Teylingen een van de betere prestaties van deze competitie af. Teylingen (evenals Lugdunum een ploeg met een wisselvallige prestatiecurve) had geen antwoord op de grotere inzet en het surplus aan sprintsnelheid dat Lugdu num wist op te brengen. Jaap Schildthuyzen werd de ge vierde held bij de Kikkers, hoewwl de rossige aanvaller zich bij som mige Teylingenspelers niet popu- Na een kwartier nam Lug dunum een verdiende voorsprong, toen Schildthuyzen met een uitste- lairrlé»r zal hehhen eemaakt Nadat kend afstandsschot doel trof. Drie -jinh Iwpp fraaie minuten voor het rustsignaal kwam Teylingen toch nog onverwacht op 1-1, toen Lugdunumdoelman Era- dus zich verkeek op een ver schot van Hans v. d. Berg. Ook in de tweede helft bleef de aanval van Schildthuyzen zich met twee fraaie goals als matchwinnaar had ont popt hadden vooral Jan Boele, en Frans van Nobelen moeite met Schildthuyzens verbeten inzet. Nadat Peter van Rijn door een harde charge van Schildthuyzen het veld had moeten ruimen (Jan Lugdunum alle aandacht „e, ve.u ...U IMI H (L. Teylingendefensie opeisen, vooral Meyer werd zijn vervanger) moest '«P SctaMtow» m de Lugdunumtrainer Huub Lenz d pinchhitter tegen zichzelf scherming nemen. "Het u.jammer g^dtiluy^n, die' tweede minuut opnieuw zijn waarde had bewezen. Koos Bekooy prikte de bal in de richting van d. Vlugt i dat ik hem heb vervangen". Schild- ^lvÏÏdig mJ. ma^ Xeï^ thuyzens vervanger Jan v. d. Hei- aan' maar aUeen Jan r Teylingen-voorstopper Jan Boekei versterkt de aanval van Teylingen .Hij kan de Lugdu de Cler (links) en Leo Wetselaar rechtsechter niet in verlegenheid brengen. n-verdedigers Henk thuyzens vervange; den kwam er in die rumoerige slotminuten van Teylingen- Lugdunum nauwelijks uit. "Toch zou ik eens op hem letten," sprak Lenz "De jongen is een groot ta lent". Het incidentje rond Schild thuyzen vormde de enige klank dat verder alles bood dat voetbal aantrekkelijk kan maken. Boekei kon voor de nodige paniek zorgen. Eradus moest eerst ge strekt gaan om een kopbal van Boekei uit de bovenhoek te tikken en tien minuten voor tijd werd een goal van Boekei afgekeurd. Verder liet Lugdunum, dat in de slotfase tweede duel;

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12