Ford zaait wind De troef van Subaru VOLVO 343 De DAF, die een echte nieuwe Volvo werd 1400 GFT Hardtop AUTO Natuurlijk komen wij nog even terug op de nieuwe Volvo, die kortgeleden voor een groot internationaal persforum in Gotenburg werd gepresenteerd Het moeten moeilijke momenten zijn geweest voor de mannen van DAF, die daarbij on getwijfeld ook aanwezig waren Het had zo mooi kunnen zijn Jaren geleden werden de eerste streken voor een middenklasser van Nederlandse origine al op papier gezet. De voorbereidingen voor een nieuw model nemen nu eenmaal jaren in beslag. Gemid deld zo'n vier jaar. En vier jaar terug was de hemel voor de enige Nederlandse autofabriek nog vrij onbewolkt. Men weet hoe inmiddels de buien op de DAF-hoofden zijn terecht gekomen. De personenwagen- sector van DAF bestaat niet meer. Helemaal opgeslokt door Volvo. Met huid en haar gekocht en betaald. Inclusief alle plannen in de verschillende stadia van voorbereiding. Dus ook de plan nen voor de middenklasser gin gen over in Zweedse handen. En natuurlijk zijn zij toen door de Zweedse mangel gegaan. Het re sultaat van die "samenwerking" is dezer dagen in Gotenburg offi cieel aan de oppervlakte geko men. Een goed ogende vijf- persoons wagen met een derde deur aan de achterkant. De tech nische gegevens hebben wij al gegeven: een 1397 cc motor met een vermogen van 70 DIN-pk, waardoor een maximum snel heid van 145 kilometer per uur mogelijk is. De wagen heeft ach terwielaandrijving, een automa tische versnellingsbak (de door Volvo verbeterde Variomatic) en barst bijna van de veiligheids voorzieningen. Geheel gebakken dus volgens het al jarenlang be proefde Zweedse recept. De auto voldoet ruim aan alle eisen, die dan ook in Europa aan zo'n wa gen worden gesteld. Volgens de officiële gegevens heeft deze Volvo 343 een uitstekende aërodynamische vormgeving, hetgeen onder meer resulteert in het schoon blij ven van de achter ruit. Er komen steeds meer mo dellen met een zogenaamde "derde deur" op de markt - een grote klep aan de achterzijde dus - maar het is en blijft een euvel bij de meeste van die typen, dat de achterruit vooral bij wat druilerig weer erg, heel erg vuil wordt. Ja, bijna onzichtbaar. Dus het is geen overdadige luxe, die Volvo in deze wagen heeft gestopt. De 343 - die het gat moet opvullen tussen de van DAF verkregen Volvo 66 en de grote modellen van dit merk - wordt (vanaf mei) in twee uitvoeringen leverbaar de DL en de L. het verschil tussen deze twee schuilt geheel m de uit rusting, die bij de DL veel com pleter is dan bij de L, welke bij voorbeeld een verwarmde ach terruit moet ontberen. Helemaal vast staan de prijzen nog niet, maar men gokt op 16.900 voor de L en een duizendje meer voor de DL. Zoals we al schreven wordt als ver bruik zo 1 op tien opgegeven. Su- perbenzine wel te verstaan. De kruissnelheid is 145 kilometer per uur, de acceleratie van 0 tot 80 kilometer verloopt zo'n 10,5 se conden. De 343 heeft zeer compacte afme tingen. De auto is 419 cm lang en 166 cm breed, zodat zij (mede door een draaicirkel van 9,2 me ter) ook goed in de stad is te ge bruiken. Het gewicht is 978 kilo. De zitplaatsen zijn ruim. De ba- gagebak is ook royaal en kan nog groter worden gemaakt door het neerklappen van de achterbank. Volvo's president-directeur Pehr G. Gyllenhammer zei bij de pre sentatie van het nieuwe model - die geheel in het Limburgse Born zal worden gebouwd, waarvoor waarschijnlijk 200 man meer no dig zijn - dat het verwerven van de meerderheid van de aandelen van DAF voor Volvo van buiten gewone betekenis is geweest. "Volvo heeft hierdoor de beschik king gekregen over een techno logie voor kleinere auto's, die het voor het bedrijf mogelijk maakt zich in een nieuw expansief segment van de markt te bege- Gyllenhammer noemde het ver trouwen, dat de aandeelhouders in het bedrijf hebben. De aande lenemissie van vorig jaar werd voor bijna honderd procent van de aandeelhouders aangenomen. "De winstmarges van ons bedrijf zyn nog niet groot genoeg, maar Volvo slaat in dit opzicht in ver gelijking met andere autofabri kanten geen slecht figuur. Wij zijn gereed voor een harde con currentiestrijd in de komende ja ren. De auto is nog steeds een veel gevraagd en noodzakelijk pro- dukt", aldus de heer Gyllen hammer. Ilfffif De meer dan veertig dealers, die het Japanse automerk Subaru in ons land aan de man trachten te brengen, hebben zich kortgele den enthousiast in de handen gewreven. Omdat zij in de vorm van de GFT-Hardtop een stevige troef toegespeeld kregen Het was wel eens nodig. Het merk heeft de wind flink tegen gehad. We hebben het nog niet zo lang geleden al 'ns verteld. Eerst door allerlei oorzaken wisselingen van importeurschap. Daarna besloot men het heft zelf in handen te nemen. Maar net toen men met enig vlagvertoon de nieuwe start had aangekondigd, maakte een fikse prijsverhoging dit Japanse raspaardje meteen kansloos. Het bleef vorig jaar dan ook bij enkele honderden verkochte Inmiddels echter zijn ook de con currenten sterk in prijs gestegen. Subaru heeft het dealernet aan zienlijk kunnen uitbreiden En men heeft er nu een zeer aantrek kelijke wagen bijgekregen: de 1400 GFT Hardtop. Een alleszins acceptabele coupé voor even veertien mille: f 14.150 volgens de laatste beschikbare gegevens (Wat prijzen betreft weet je het nooit precies in de autowereld Qua vormgeving en aan kleding is deze GFT Hardtop, waarin wij een week hebben gereden, op en top een Japanner, maar niet waar het om de nj-eigenschappen gaat. Op dat terrein laat hij zijn Ja panse concurrenten duidelijk achter zich Het uiterlijk van deze wagen ver raadt onmiddellijk de Japanse afkomst. Ook Fuji Heavy Indus tries heeft zich als autofabrikant namelijk niet kunnen losmaken van de heersende Japanse mode: een kromme rug, een hoge gor- dellijn en relatie! weinig glasop pervlak Daar komt bij deze Sub aru nog bij. dat achter de ramen flinke stukken metaal zitten, zo dat er naast een beperkt uitzicht naar achteren ook nog van opval lende "dode hoeken" sprake is. Maar ja. we hebben al vaker be toogd, dat uit het feit dat zoveel Japanse auto's in ons land wor den verkocht, best kan worden opgemaakt, dat lang niet ieder een zich ergert aan die Japanse eenvormigheid, üok het interieur doet typisch Ja pans aan. Vrij grote, maar laag geplaatste en daardoor niet zo bijster gelukkig zittende stoelen. Van kunstleer, waarin men aller lei motieven aantreft. En een dashboard, dat bijna pompeus aandoet. De Japanners ziin ken nelijk erge liefhebbers van die zwaar uitgevoerde, massieve en uiterst imponerende werkstuk ken voor de neus. Maar er zit in derdaad een overmaat aan infor matie in en op. Bovendien heeft men daardoor ook een ruim handschoenenkastje. De moge lijkheden voor frisse en warme lucht legio. Het is zelfs zoeken voor men alle mogelijkheden heeft ontdekt. Dat is allemaal een kwestie van smaak. Sommigen zullen het prachtig vinden, wij niet. Heel wat gelukkiger zijn wij met het kleine handig geplaatste pookje, waarmee de vijf versnellingen kunnen worden bediend, die de 4 cilinder boxer motor met een in houd van 1361 cc en een vermo gen van 72 DIN-pk dirigeren. Een motor, die een stevig stukje la waai produceert. Aanvankelijk dachten wij aan een geperfo reerde uitlaat, maar het bleek de krachtbron te zijn, die vooral bij het accelereren niet alleen veel kracht, maar ook veel kabaal produceerde Dankzij de vijfde versnelling was dat, eenmaal op gang. terug te brengen tot niet meer dan een sterke brom Maar het bleef een opvallende geluid- sproduktie van die pittige krachtbron, welke de wagen van 870 kilo gemakkelijk naar een top van om en nabij de 150 kilometer per uur kon jagen. En dan zijn we langzamerhand te recht gekomen op het terrein, waarop deze Japanner zich zo duidelijk distantieert van zijn rij dende landgenoten Als men in een produkt uit het land van de rijzende zon gaat zitten verwacht men eigenlijk al stilzwijgend zo'n onbestendig weggedrag' een vage besturing en wat weke schakeling. Het tegendeel vindt men in deze Subaru Hardtop De schakeling is eerder stug dan week. De besturing is zeer exact. Door de voorwielaandrijving zelfs wat aan de zware kant, maar wie voorwielaandrijving prefe reert heeft dat er graag voor over. Zelfs tot in de hoge snelheden blijft de wagen uitstekend in de hand. £n waar we vooral gelukkig mee zijn is die onafhankelijke wielop hanging. Vóór heeft deze Subaru Mc Pherson-veerpoten met stabi lisator De achterwielen zijn eveneens onafhankelijk afge- veerd met torsiestang en schommelarm. Resultaat vast op de weg en prettig rijcomfort. De registratie van oneffenheden in de weg blijft tot het uiterste be perkt. Het zijn gunstige eigenschappen, die men ook in andere Subaru's kan tegenkomen. Maar alleen in deze Hardtop vindt men de vijf- versnellingsbak, de wegd raaiende zijruiten - ook achter - zonder middenstijl (wat echter wel het nadeel heeft, dat ze by hoge snelheden altijd fluiten daar is niets aan te doen) en een nog completere uitrusting Maar wat dat laatste betreft zijn we verwend bij alle Japanners, het valt zelfs op als er één wat minder compleet is uitgerust. Alles bij elkaar moeten we toege ven. dat de heer E. van Galen, die als manager van het Nederlandse kantoor van Subaru-verkoper Misuca erg hoog had opgegeven van deze nieuwe winst gelijk heeft. In vele opzichten is het een fijne auto, vooral wat de ry- eigenschappen aangaat. Bestu ring, wegligging, vering zijn uit stekend. Het comfort is echter niet overdonderend, vooral door het lawaai van de motor en het fluiten van die glasramen. De hanteerbaarheid is goed. mede door de niet te royale draaicirkel. Men kan er zowel in de stad als op de grote weg goed mee uit de voe ten. De prijs is vandaag de dag acceptabel en het gebruik tens lotte, dat hangt van heel veel fac toren af. De ene keer kwamen we op 10 1/2 km per liter benzine, de andere keer op nauwely ks negen. Het is maar hoe men rydt! Op de rollentestbank ondergaat het testmodel tal van proeven ,die via computers later worden geanalyseerd. daarna analyseert. Men zou het zich vandaag de dag nauwelijks anders kunnen voorstellen. In de nieuwe windtunnel kunnen tal van testen worden uitgevoerd. Op het gebied van remtemperatu- ren, uitlaatsystemen, drukverde- ling op de carrosserie en het goed functioneren van verwarming en ventilatie. De tunnel was al zo ver gevorderd in de bouw. dat de nieuwe versie van de Taunus er al op kon worden getest. Maar inmid dels is de bouw voltooid, zodat de Fiesta, die in het najaar moet ver schijnen, flink aan de tand kon worden gevoeld. Maar al zet men zo'n model nog zo lang in de tunnel, geen technicus zal het voldoende vinden. Alle in genieurs in de autowereld zijn er van overtuigd, dat nergens een auto zo goed is te beproeven als in de praktijk. Nog steeds vertrekken de prototypen van alle mogelijke mo dellen volgestopt met testappara tuur naar de koude noordpoolcir kel of naar de hete zandvlakten van de Afrikaanse woestijnen. Zwaar gecamoufleerd om de concurrentie geen inzicht in de kaarten te geven. Testen in zelfs de volmaakste labo ratoria kunnen de proeven in de praktijk nooit helemaal vervangen. In de vrije natuur treft men maar al te vaak omstandigheden aan, die binnenshuis niet zijn na te bootsen. Windtunnel en dergelyke zijn slechts aanvullingen, die echter de ontwikkeling van nieuwe modellen aanzienlijk kunnen verkorten en verbeteren. Astron 80: trillingsvrije motor van Mitsubishi Mitsubishi - u weet wel, het Ja panse merk, dat pretendeert stalen perfectie te leveren, maar dat in elk geval Hart Nibbrig en Greeve in Sassen hetm weer in het zadel heeft geholpen - dat zelfde Mitsubishi heeft een nieuwe vier cylinder benzine motor ontwikkeld. Een motor, die om voor ons duistere rede nen "Astron 80" is genoemd. De hoofdkenmerken zijn "unieke balansassen op rerschillende hoogte aan weerszijden van de krukas met tegengestelde draairichting en tweemaal de omwentelingssnelheid van de krukas." De niet technisch geschoolden onder ons zal deze prachtige technische volzin niets zeggen. Wat veel belangrijker is: Mit subishi zegt, dat deze motor net zo trillingsvrij is als een wan kelmotor. maar veel zuiniger en ook heel wat goedkoper te bou wen. Met nog weer andere woorden: deze motor is heel wat zuiniger en goedkoper dan een zes- of acht cilinder krachtbron, maar heeft dezelfde voordelen. Want elke vier-cilinder motor heeft een sterke neiging tot tril len en zal bij hogere snelheden al gauw een hinderlijk dreunend geluid produceren En deze Astixm niet. Het ziet er allemaal bijzonder fraai uit zo op papier. Op de au tosalon 17i Brussel hebben wij de Astron 80 onder een glazen kap zien staan pronken. We hebben er echter in de praktijk geen er varing mee kunnen opdoen Dat zal wel spoedig gebeuren nemen wij aan, want volgens Mitsubishi-importeur Hart Nibbrig en Greeve zullen deze nieuwe motoren dit jaar in de seriemodellen worden inge bouwd. Autofabrikanten maken natuur na Een geweldige ventilator in de nieuwe windtunnel van Ford Duitsland kan windsnelheden opwekken tot 180 km/uur. De lucht kan. zoals op de foto wordt gesymboliseerdtot ver onder het vriespunt worden gebracht, maar ook tot tropische hitte worden opgevoerd. Auto's moeten in weer en wind dienst doen. Ook in bar slecht weer en bij woeste wind. Daar moeten ze op berekend zijn. De ontwerpers moeten ook extreem slechte om standigheden incalculeren. En die omstandigheden kunnen testen op proefmodellen. Installaties om zulke toestanden na te bootsen kosten vaak vele miljoe nen. Maar geen enkele autofabri kant kan er dus om heen. Dus ook Ford Duitsland niet, die de proef nemingen doet in het ontwikke lingscentrum in Keulen- Merkenich. Ze hebben daar nu een nieuwe windtunnel gebouwd. Kos ten: meer dan zestien miljoen gul den. In het hoefijzervormige testge bouw, dat is neergezet, kunnen na genoeg alle klimaten, die er op deze aarde kunnen voorkomen, worden nagebootst. Een enorme ventilator kan de lucht met een snelheid van 180 kilometer per uur laten circule ren. Deze lucht kan worden afge koeld tot veertig graden Celcius onder nul. Of worden verhit tot zo'n vijftig graden Celcius boven nul. En de relatieve luchtvochtigheid kan worden gevarieerd van vijf procent tot vijfennegentig procent. Op de ingebouwde rollentestbank kunnen voertuigen met motoren tot 225 pk op topsnelheden worden "gereden". En natuurlijk zijn al die onderzoekings- en meetinstrumen ten met een computer verbonden, die de resultaten registreert en - v 1M

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19