Exploitatie van een vijf ling Groen SC neemt wraak op Donar V rouwencabaret veroverde LAK-publiek Katwijk 1 verrast derde schaakteam van LSG: 4-6 Plichtsgetrouw spel Belgisch klarinetkwintet BURGEROORLOGEN ZO OUD ALS DE WERELD HET EERSTE BOERTJE AL VERKOCHT t zekere voor't onzekere, met uw spaanse vakantie... daarom: (Si zonnetour Wolters Metaal Provincies Leiden en Het Gooi s definitief door de fc minister t geschrapt PAGINA 10 ZATERDAG 28 FEBRUARI 1876 Door H. J. Oolbekkink Je zult maar als zojuist ter wereld gekomen kind gelijk onder exclusief copyright staan. Het eerste boertje dat je ontvalt, het eerste windje dat je ontsnapt, het eerste tussen snik en glimlach aarzelende stuipje dat je aangezicht beroert dit alles is bij voorbaat aangekocht en wordt gefotografeerd en beschreven teneinde tot wereld nieuws te worden verheven. Nou ja, je bent natuurlijk niet zo maar een baby, je bent dat natuurwondertje: lid van een vijfling. Het echtpaar Hendrik en Joke den Outer-Romein uit 's-Gravenzande weet sinds kort ongeveer wat het betekent in een keer in het bezit van vijf telgen te komen, vandaar dat er een advocaat is ingehuurd om publicitaire en zakelijke beslommeringen aangaande Marloes, Martijn, Tessa, Rik en Ernst bekwaam in juridische banen te leiden. Het zal nodig zijn. Want de beroemdste vijfling ter wereld (de meisjes Dionne die op 28 mei 1934 in het Canadese Corbell werden geboren als kroost van een agrarisch echtpaar) is lange tijd door hun op gewin beluste pa geëxploiteerd als 'n soort kermisat tractie en reclame-object. Miljoenen dollars rijker is de fómilie er aan geworden, maar gelukkig zijn de meisjes niet in dit leven. Twee van hen, Emilie (in 1954) en Marie <in 1970) zijn dood, de andere drie leiden een welverzorgd maar terug getrokken bestaan. In 1937, toen de vijfling nog drie jaar was, schreef de befaamde Weense psychiater Alfred Adler al: „Het uniforme leven dat ce vijf Dionne-kinderen opgedrongen wordt, zal zwaar op hen drukken, zodra zij 'n beetje ouder geworden zijn. Er zullen conflicten en onderlinge moeilijkheden uit voortkomen. Zelfs wanneer men de allerbeste vrienden door uiterlijke omstandigheden dwingt voortdurend samen te leven, zullen zij in de meeste gevallen voortdurend ruzie maken, ik ben bang dat ook de kleine vijfling aan deze wet niet ontkomt. Het is ook zeer goed mogelijk dat, zo geen element in hun bestaan geintrodu- ceerd wordt, zij nooit zullen leren de moeilijkheden van het leven alleen en zonder de anderen aan te durven. Ondanks de conflicten die hen scheiden zouden zij dan toch nooit alleen kunnen blijven". Poseren Emilie, Yvonne, Cecile, Marie en Annette Dionne kwamen ter wereld in een haveloze boerderij op het Canadese platteland, maar omdat pa Dionne al op de geboortedag lucratieve film- en fotocontracten afsloot, verhuisde het gezinnetje al spoedig naar een vijftien kamers tellend herenhuis met aanpalend 'n privé-school. Daar genoten ze in volstrekte afzondering van andere - zeg maar: normale kinderen het lager onderwijs, afgewisseld met het eindeloos poseren terwille van de familieschatkist. Adler schreef ook nog: "Hun belang eist dat ze van elkaar gescheiden opgevoed en aan vijf verschillende families toevertrouwd worden. Deze oplossing zouden ook de meest LEIDEN Groen Stereo Centrum had wat goed te maken tegen Do- nar. In de eerste ontmoeting wist Donar verrassend met 3-1 te win nen en dat zat de mannen van Henk van Klaveren nog dwars. Toch leek het in de eerste fase van de re turn-wedstrijd of Donar weer aan het langste eind zou gaan trekken. Groen Stereo Centrum moest te- het gevaar voor degradatie uit de gen een 0-6 achterstand aankijken, derde divisie voordat met name het blok meer met 3-1 terug vat kreeg op de Donar-aanval. Toen is. zakte Donar snel weg. Van 0-6 druk- te Groen Stereo Centrum onweer staanbaar door naar 159. In de tweede set probeerde Donar langs de diagonale lijnen tot succes te komen, maar ook dat lukte niet. Groen Stereo Centrum pakte de tweede set met dezelfde cijfers: 15-9. en daarna speelden Henk van Klaveren cs. een gewonnen wedstrijd., 15-7. Bij de dames boekte Groen Stereo Centrum 2 een verdiende en snelle winst op Dosko uit Schoon hoven. dat toch hoger op de rang lijst genoteerd stond. 15-6, 15-8 en 158. Een goede prestatie, te meer omdat de geroutineerde spelverdeel- stAnnet de Wit door een blessu re verstek moest laten gaan. Haar vervangster, An de Hollander, bleek echter geen verzwakking en dat be tekende voor de reserves van Groen Stereo Centrum natuurlijk een ge weldige stimulans. Groen Stereo Cen trum ging in Schoonhoven tegen ti- telpretendente DOS sterk van start en nam een 2-0 voorsprong. Daarna echter domineerde DOS. ondanks het voortdurende goede werk van snelverdeelster Tineke Renes, 2-3. In de eerste klasse Heren bleef Groen Stereo Centrum 2 de race om het kampioenschap met Leski Wasse naar 1 goed volhouden door in Ha- zerswoude Orion met gedegen spel geen kans te geven 158. 15—7 en 15—5. Orion kreeg geen moment de gele genheid om in zijn normale snelle spel te komen en vond bij de schaar se keren, dat de aanval wel goed doorkwam, de Leiderdorpse defen sie paraat. Uitblinker in die defen- competente sociologen aangeven Wanneer zij als het ware incognito zouden kunnen opgroeien, zouden alle vijf hun levensproblemen op eigen wijze aanpakken en zich, tot de oplossing er van, individueel opmaken. De wetenschap zou zich tevreden moeten stellen hen te observeren, zonder in hun levens sfeer in te grijpen." Nog maar weinige psychiaters zouden nu een zo gescheiden opvoeding voorstaan, en de weten schap heeft trouwens niet zo drastisch ingegrepen in het leven van de Dionnes. Dat is veel meer de commercie geweest die zich, geheel in de Amerikaanse traditie, meester maakte van wat toen nog een unicum was in een steeds meer door reclame gevoede wereld. Komt dat zien Het heeft lang doorgerommeld. De meisjes werden vijf, ze werden tien, ze werden vijftien, ze werden achttien: en elke keer werden ze, via de wereldpers, den volke getoond komt dat zien, komt dat zien, en men kon er voor in zijn fauteuil blijven zitten. Steeds weer varieer den de reacties van een vertederd, „Ach, gut, wat schattig toch" tot een bij voorbaat angstig „Het zal je maar gebeuren" maar hoe dan ook, het publiek kon niet genoeg krijgen van die vijf meisjes die op den duur jonge vrouwen werden. En toen, opeens, was het afgelopen. Er kon geen staatsiefoto meer gemaakt worden toen de meisjes meerderjarig werden, want op haar twintigste was Emilie al aan epilepsie overleden, en zodra de overige vier 21 werden, bleek dat zij hartelijk de pest aan hun pa hadden. Met medeneming van het fortuin dat op hun uitzonderlijkheid was gebaseerd, verlieten ze het ouderlijk huis, om door mislukte huwelijken, falende pogingen om non te worden en depressies getekende „eigen" levens te gaan leiden. Ellende De meisjes Dionne hebben het bewezen: je hoeft geen dwerg. Siamese tweeling of vrouw met baard te wezen om buiten de aanvaarde (conformistische) normen te vallen. En ze hebben het geweten. Wat op 28 mei 1934 nog een buitenmodel soort oudergeluk mocht lijken, heeft in de volgende decennia, afgezien van al het geld, voornamelijk tot ellende voor dat vijftal geleid. Men mag aannemen dat, in 1976, het echtpaar Den Outer en hun goed als bezworen adviseurs verstandiger zullen zijn. wijzen, waardoor Ondanks dat aan exclusiviteitsbepa- lingen onderhevige eerste boertje. de volgende sets geen doeltreffend verweer meer vinden op de aanvallen van DAC. 7-15, 9-15 en 8-15. Bij de dames boekte DAC ook winst op Les ki Wassenaar. Daar bleven de Was- senaarse reserves met 4-15, 3-15 en 12-15 volkomen kansloos. De dames van Leski Wassenaar 1 deden het heel wat beter door Die Raeckse Maya Bouma achter de tap in het T ROS-amusementsprogram- ma "Zaal Concordia", dat maandagavond op het scherm komt. "Zaal Concordia" komt in de plaats van de Johnny Kraaykamp Show, die wegens gebrek aan succes werd gestaakt. LEIDEN Natascha Emanuels, Mies de Heer, Maeve van der Steen, Cisca Beaudoux en Cilly Dartell ver van Caroline Fleumer op de piano een eruptie in het eLidse theaterge- beuren. Centraal in alle sketches en oorzaakten gisteravond in het LAK- liedjes staat de achterstelling, c.q. de theater, met muzikale begeleiding LEIDEN Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Dat ondervond LSG III in zijn duel tegen het in de gradatienood verkerende Katwijk I in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond. Net toen de Leidenaars dachten te kunnen gaan oogsten ging alles mis. Het Katwijkse team bracht tenslotte een verrassende 46 zege op het scorebord. Door deze zege kwam Katwijk naast Philidor IV. dat nu ook diep in de zorgen zit. en droeg het tevens de rode lantaarn over aan Voorschoten II. Welke beide teams van het drietal Katwijk I, Philidor IV en Voorschoten n, uiteindelijk zullen afzakken naar de tweede klas se. zal beslist worden in de matches Katwijk I Voorschoten II en Phili- dor IV—Katwijk I. Voor LSG III begon de wedstrijd tegen Katwijk I tamelijk rooskleurig. De Leidenaars kwamen al vrij snel op 30. Noordijk maakte het zo in gewikkeld. dat De Raad „uitgleed" en verloor. Barnhoorn offerde een stuk voor een aanval, die geen aanval was. terwijl Lugthart 'n vijandelijk paard in zijn linies toeliet, dat er onher stelbare verwoestingen aanrichtte. LSG leek regelrecht op de overwin ning af te stevenen, want ook Heems ven, maar hij kreeg van captain Haasnoot opdracht nog even door te spelen. En zowaar, tot grote ontzet ting van de LSG-aanhang maakte Heemskerk een vreselijke blunder, waarna Ouwehand er als de kippen bij was om de koning van Heems kerk mat te zetten. Door deze tegen slag was LSG dermate aangeslagen, dat Katwijk in de tijdnoodfase wel moest winnen. Zo joeg Haasnoot Ser- dijn in een overigens gelijke stand „door de vlag". Dick van der Plas en Swets ontfutselden Zegwaart resp. Van Rijssel het ene houtje na het andere: 34. Postma verspeelde tegen E deling zijn voordeel, maar hij haal de nog remise. Ver burg en Roose had den tegen Michiel van der Plas resp. Van de Bent stellingen om van te watertanden. In tijdnoot moest Ver burg genoegen nemen met eeuwig schaak remise) en bleef Roose met „brandhout" zitten: 46. Het tweegevecht om de titel in klasse III D tussen Fhilidor VII en LSG V duurt onverminderd voort. gen. Toch kwam Katwijk m nog tot vier winstpartijen tegen koploper Philidor VII. Geen enkele partij ein digde in remise zodat Philidor VII dit tel1 garandeerden duel uiteindelijk met 46 won. Ook antwoorde LSG V had meer moeite met het zwakste team van deze klasse, Val kenburg I, dan was verwacht. Val kenburg scoorde drie remises en twee een uitstekende begeleiding. Opmer kelijk is, dat de zes vrouwen uit Am sterdam en Hilversum moeiteloos het publiek in Leiden veroveren. Een verheugend verschijnsel. A. C. KOEKEBAKKER jr. onvermijdelijk daaruit voortvloeiende emancipatie van de vrouw. Voor al Natascha Emanuels, die de leiding heeft van het vrouwencabaret en Mies de Heer wisten bijzonder ge voelige en vaak nadrukkelijke accen ten te leggen. Cisca Beaudoux, die o.a. heeft gewerkt met Rients G ra te- ma is een fenomeen apart, die heer lijk spontane dingen kan doen. Voor de pauze werden voor een vol ledig uitverkocht LAK-theater, waar twee extra rijen stoelen de grote be langstelling moesten verwerken, vooral de thema's „Vrouw en Art sen" en „Vrouw en Abortus" naar een artistiek hoogtepunt gespeeld. Mies de Heer, die na de pauze het liedje „Tweelingzuster, Tegenvoeter" bracht, combineerde een goede tekst aan een geëngageerde voordracht. Maeve van der Steen en Cilly Dar- goede en ver ondersteuning bij de sketch over het schuldcompiex. Pia niste Caroline Fleumer, die pas bij het vrouwencabaret is. zorgde voor winstpartajen, zodat LSG V met een 3%-6% zege naar huis terugkeerde. Na vijf van de zeven te spelen ron den zijn de standen: Eerste klasse: 1. Alphen I 5 ge speeld. 9 matchpunten, 32% bordpun- ten; 2. LSG IH 5. 6. 26; 3. Fhilidor III 4, 6, 21 4. Lisse I 4. 5. 24; 5. Philidor IV 4. 2. 17%; 6. Katwijk I 4. 2, 15 en 7. Voorschoten II 4, 0, 13%. Derde klasse D: 1. Philidor VII 3, 6. 20; 2. LSG V 3. 6. 17%; 3. Lisse II 3. 4. 21; 4. Noordwijk II 3. 4. 20%.; 5- Katwijk III 4, 0. 14 en 6. Valken burg I 4, 0, 7. Marktberichten per kist 260400: Prei 882; Boeren. huiCenstrM! 21 l»t,(020)?4t>16 ANVR-boekingskantoren: vismarkt-1. leiden. (071)14 9041 harenstraat 19. leiden. (071)12 5070 V&D breestraat leiden. (071)141241 Landzicht haalt stevig uit8-0 LEIDEN In de eerste klasse van de competitie van de LBB delen Rijnstreek en Landzicht nu met 80 punten de tweede plaats achter kam pioen De Carambole. Landzicht 1 kwam op gelijke voet met Rijn streek door plaatsgenoot De Oude Herberg met maar liefst 0-8 in ei gen huis te kloppen, terwijl Rijn streek met 2-6 van De Carambole verloor. De overige uitslagen: UVS - Rijnegom 4-4; TOG - Between 3-5. TOP 1 blijft voorlopig met een to taal Van 92 uit 17 koploper in de tweede klasse. Landzicht 2 is de voornaamste concurrent met een to taal van 84 en een ontmoeting min der gespeeld. Cleyn Duin 1 is met een totaal van 85 uit 17 ook nog niet kansloos. Uitslagen: Vriendschap 2 - De Waag 1 4-4: TOP l - X Zuid 1 6-2: De Waag 2 Landzicht 2 2-6; DOS 1 - De Heul 1 8-0; Carambole 2 - Cleyn Duin 1 2-6. In de derde klasse bleef de Rijnstreek 2 op 87 punten uit 16 staan, daar het niet hoefde te spelen. Vier ploegen volgen elkaar hier op de hielen: Oude Herberg 2 79-17, UVS 2 79-18, Cleyn Duin 2 76—17 en Wachtje 2, 76—17. De uit slagen: Carambole 3—Witte Hen 1 26; Landz. 3't Wachtje 2, 26; Cl. Duin 2—O. erb. 2, 6—2; TOG 2UVS 2, 53: Between 2Rijne- gem 2, 80. Vierde klasse: Rijne- 3—Carambole 4. 44; Landzicht 4 DOS 2 6-2; UVS 3- Vriendschap 3 0-8; VOP 1 - De Waag 3 2-6; Cleyn Duin 4—TOP 3 4—4; TOG 3—Witte Hen 2, 26; Morspoort 2Caram bole 5, 62. Zesde klasse: Vriend schap 5TOP 4. 44 (regl.); DOS 4 - UVS 4 4-4; Between 3 - Land zicht 5 2-6; Carambole 6 - De Waag 5 4-4. Uitbarsting van geweld BELFAST Groepjes jeugdige pro testanten zijn gisteravond en -nacht gewelddadig door de straten can de Noordierse hoofdstad Belfast ge-| trokken. Ze blokkeerden wegen metj brandende voertuigen, staken aan ka tholieke school in brand en hadden volgens de ploitie op een bepaald moment zelfs 80 procent van de stad in hun greep. Geïsoleerde ka tholieke woningen werden met ben zinebommen en stenen bekogeld, doch de schade bleef beperkt en er| vielen geen slachtoffers. Tezelfder tijd werd uit een rijdende auto met automatische wapens, vermoede lijk door leden van het IRA, een man doodgeschoten die in het zui den van Belfast voor een protestants' café stond. Drie mansen raakten daarbij gewond, van wie één ern stig. De plotselinge opleving van het protestants geweld in alle delen van Belfast was bedoeld als protest te gen de plannen van de Britse rege ring met ingang van maandag de| behandeling als "speciale categorie" van protestantse gevangenen af tet schaffen. Het wegvallen van deze sta-L tus betekent het verlies van privile-| ges inzake kleding, bezoek en recrea-p tie. L DEN HAAG Zoals eerder in)( deze krant gemeld komen er geen 26, maar slechts 24 nieuwe provincies in ons land. Minister De Gaay Fort-^1 man is definitief afgestapt van zijn s' plan om van de streek rond Leiden' 1 en het Gooiland aparte provincies®1' te maken. I, Dit blijkt uit de nieuwe voorstel-Aj len voor provinciale herindeling, die01 gisteren aan de besturen van deF elf provincies voor advies zijn toe-P. gezonden. De Leidse agglomeratie gaat i" de gloednieuwe plannen van de mi-| nister deel uit maken van een pro-, vincie Den Haag, terwijl Alpherr0 aan den Rijn bij de provincie Gou-P, da/Dordrecht wordt gevoegd. Het Gooi wordt onderdeel van de nieu-r we provincie rond Amersfoort, hetP I.'emland'. In de loop van de zomer zullen. minister De^. !l voorstellen Gaay Fortman r mer gaan. de Tweede Ka LEIDEN Voor een klein publiek speelde gisteravond 't Belgisch Kla- netkwintet in de foyer van de Stads gehoorzaal. Het programma vermeld de drie werken van Belgische, en twee zondering. De Belgische klarinettisten speelden goed en plichtsgetrouw. Ook zij kon den weinig aan het schamele mate riaal toevoegen, maar dank zij hun van Duitse hedendaagse componisten charmante innemendheid vormden Een overweldigende indruk vermoch ten deze composities niet achter te la ten. Ze waren gematigd-modern, dat w ambassadeurs van dit genre. Als toegift klonk de „Kattenfuga'()E Scarlatti, door Marcel Hanssens c wil zeggen ofwel stomvervelend of- gekwalificeerd als wel berekend op goedkoop effektbejag ving", welk purisme equivalent is aan&f Door zijn ontwapenende naïviteit de bovenmoerdijkse expressie „trans-6l< fee RON HARMSCl zonder twijfel Sjef Kouwen- berg. Leski Wassenaar 1 maakte evenmin 'n fout en stuurde LUSV 2 met. 15-10, 15-13 en 15-9 terug naar huis. De reserves van Leski Wasse naar wonnen de eerste set tegen DAC 1 overtuigend, 15-6, maar konden in NIEUWE UITGAVEN Zoomlens op Lampo. Een aforistische bloemlezing uit het werk van Hubert Lampo, samengesteld door René Turkry. Uitgeverij De Arbeiderspers, f 19.50 De naaister, door Beryl Bainbridgc. Roman. De Arbeiderspers, f 19.50 Candide of het optimisme, door Vol taire. Met tekeningen van Paul Klee. De Arbeiderspers, f 24.50 Gezichtsmassage, door Linda Clark. Uitgeverij De Driehoek, Amsterdam, f 10.00. Mijnheer Teste, door Paul Valéry.De Arbeiderspers, f 18.50 Juffrouw Pym beschikt, door J. Tey. De Arbeiderspers f 18.50. Droomtochten. door Herman Hesse. De Arbeiderspers, f 17.50 Ons boqienland. door Gait L. Berk. Uitgeverij De Haan/ Unieboek, Bussum Tot 1 april 1976: f 17.50, daarna f24.50 Wie is wie in het Oude Tcsament. Tekst: Myrna Pollak; illustraties Aaron Shevo. Uitgeverij Elsevier Ne derland, Amsterdam, f 14.90 De Telegraaf belastinggids 1976, door J L van Hedel. Uitgeverij Teleboek, Amsterdam f 12.50. Door drs. W. van Lookeren Campagne De burgeroorlogen in Noord-lerland en in Libanon hebben ons met de neus op de werkelijkheid gedrukt. In de jaren voor 1968 leek het of de moeilijkheden in Ulster geleidelijk tot een oplossing zouden komen. De premiers van Noord-lerland en de Ierse republiek ontmoetten elkaar nu en dan en men zag de wandaden van de extremistische IRA als een geïsoleerd verschijnsel. M wie de laatste jaren de grens tussen de Ierse Republiek en Noord-lerland overschrijdt, wordt meteen geconfronteerd met prikkel draad, wegversperringen en bom- schade en is blij als hij weer naar het zuiden terugkeert. Maar ook dat deel van Ierland werd ruim vijftig Jaar geleden geteisterd door eeD burgeroorlog. De burgeroorlog in Ulster is nog meer een sociale dan een gods dienstige strijd en dat was in veel opzichten ook het geval met de oorlog tussen moslims en de christelijke bovenlaag in Libanon. Maar welke bezoeker die ruim een jaar geleden door de luxueuze hoofdstad Beiroet dwaalde, had gedacht, dat er daar spoedig een burgerstrijd op zo grote schaal zou losbarsten en dat sommige wijken verbrand en met de grond gelijk gemaakt zouden worden? Burgeroorlogen zijn er altijd ge weest; onder de Grieken en Romeinen, in de vijftiende en zeventiende eeuw in Engeland, en in het meestal roerige Frankrijk. Maar men dacht, vooral in Nederland, dat het een verschijnsel uit het verleden was, iets wat nu hoogstens nog een enkele maal onder heetgebakerde volken in verre landen voorkwam. Amerika De bekendste burgeroorlog van al, die tussen de Amerikanen in de jaren zestig van de vorige eeuw, is, bij alle romantiseringen, voor veel Amerikanen nog altijd een onver teerd gebeuren. De verre nawerkin gen zijn nog altijd te merken en men gebruikt tegenwoordig, als het ware uit een soort schaamte, liever de vlakke uitdrukking „de oorlog tussen de staten" dan „burgeroorlog". Ook in het koude Finland heeft aan het eind van de Eerste Wereldoorlog een burgeroorlog gewoed tussen linkse en rechtse Finnen, waarbij aan beide zijden wreedheden werden bedreven. Na de overwinning van de „witte" Finnen onder Mannerheim kwamen veel gevangen „rode" Finnen in kampen van honger om. Ook hiervan is de nawerking nog steeds te bespeuren en talrijke Finnen stemmen principieel communistisch om wat hun vaders of grootvaders destijds is aangedaan. Dit is slechts een voorbeeld. Vaak hebben grote staten elkaar bestreden op andermans grondge bied, wat dan gepaard ging met een burgeroorlog in dat land. Dit was het geval in (de latere jaren van) de Dertigjarige oorlog in het Duitsland van de zeventiende eeuw en in onze eeuw tijdens de Spaanse burgeroorlog, die een voorspel was tot de Tweede Wereldoorlog. Nadien werd Griekenland geteisterd Luropa door een burgeroorlog. terreurdaden en in meer primitief verband, strijd tussen stammen; het zijn allemaal met het verschijnsel burgeroorlog verwante zaken. Zij kunnen zich altijd tot een complete burgerstrijd uitbreiden. Als wij dat onder ogen zien moeten wij erkennen, dat de mogelijkheid van een burgeroorlog in de meeste landen eerder wel dan niet bestaat. In veel staten van Latijns-Amerika en in Afrika en Azie zijn guerrillastrijders actief. In Argentinië bijvoorbeeld waar link se guerrillos overvallen doen en tegenstanders ontvoeren, antwoorden ultra-rechtse groepen met contrater- reur. Men kan er nog net niet spreken van een burgeroorlog, maar het scheelt niet veel. Zelfs kan men zeggen, dat de politieke en sociale omstandigheden veel landen op de rand van burgeroorlog doen balan ceren. Dit geldt zeker voor de landen van de z.g. Derde Wereld. Verschijnselen Staatsgrepen, guerrilla-activiteiten Maar ook in Europa liggen er gevaarlijke mogelijkheden. Frankrijk is na 1945 op zijn minst twee keer maar juist aan een burgeroorlog ontsnapt: in 1958, toen de weer ten tonele gevoerde De Gaulle de ultra-rechtse krachten handig om de tuin wist te leiden en in 1968 tijdens de Parijse opstand en de massale stakingen. In Italië, waar in sommige streken aan het einde van de Tweede Wereldoorlog feitelijk een burgeroor log woedde tussen fascisten en antifascisten, lijkt de huidige toestand op die in Argentinië, zij het in veel mindere mate. In Portugal is de kans op burgeroorlog nog steeds groot, terwijl in Spanje, waar de democratische krachten hoop zijn gaan koesteren op veranderingen, wellicht alleen de herinnering aan de afschuwelijke burgeroorlog van een kleine veertig Jaar geleden tot matiging zal nopen. België Ook in noorderlijker landen is de situatie niet altijd pluis geweest. Wij noemden reeds Finland. Wan neer in Belgie waar de Vlaamse meerderheid zich nog altijd niet gelijkberechtigd voelt tijdens de koningskwestie rechtse elementen eens niet hadden ingebonden, als ydLm en£ iel enkele jaren later de anticlericalei>0( hun schoolwetgeving niet waji0 hadden gematigd en als men in d* verwarde toestand kort na helBi verlies van Kongo alles op haren snaren had gezet, dan zou ooi»- Belgie zijn getroffen door iets men een burgeroorlog kon noemen^ De Belgen hebben de problemen echter toen, zoals zo vaak, wat zij noemen kunnen „arrangeren en debrouilleren". IJ Alle Nederlanders, van links to rechts, lijken het eens te zijn ovei één ding: een burgeroorlog zal bij01 ons nooit voorkomen. En zip1 koesteren daarbij vaak de aanmati' gende bijgedachte: daar zijn wij tf' rustig, te beschaafd voor. !ai Nederland heeft inderdaad dP laatste honderden jaren geer burgeroorlog gekend; zelfs in d?p< Patriottentijd, in het laatste kwar1. van de achttiende eeuw, kon meC daarvan niet spreken. Ook thans ra ondanks alle „polarisatie" de kanjZl hierop gering. Maar in elk land ka{df zich de politiek en sociaal-economi sche toestand zo ontwikkelen da^., bepaalde delen van de bevolking d-E

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10