Portugal op weg naar een parlementaire democratie NAAST HET NIEUWS Humoer om Duitse artsennota's Herrema kon het in proces in Dublin niet verwerken Pact geeft militairen alleen toezicht Bloedbad voorkomen fs/lMe.&Mt c&ieiiXetu cpufoteif' RIJD AG 27 FEBRUARI 1976 LISSABON (UPI/Reuter) De militaire leiders van Portu- 'al en de belangrijkste vijf politieke partijen hebben gisteren 'en constitutioneel akkoord getekend, dat een belangrijke stap -ormt van de door militairen geleide revolutie naar een parle- nentaire democratie. Het akkoord, dat onderdeel wordt van de in voorbereiding lijnde nieuwe grondwet, maakt een eind aan de overheersende vetgevende bevoegdheden van de 19 man tellende Militaire Revolutionaire Raad. 3c strijdkrachten, die het politie- toneel in Portugal hebben gedo neerd sinds de omverwerping van rechtse dictatuur in april '74, •n in de toekomst slechts een viserende politieke rol spelen en reden als "toezichthouders" op grondwet. Het akkoord heeft een iptijd van minimaal vier jaar en als de toekomstige wet tende vergadering na 1980 een grondwet opstelt. echts mening ieuwe akkoord komt in de an het pact dat in april vo- jaar werd gesloten toen de revo- onder aanvoering van linkse icieren een climax bereikte. Dit pact gaf de militairen de roegdheid de regering te over- |a, de wetgevende ver lering te ontbinden en kandida te wijzen voor het presi- ïtschap, het eerste ministerschap enkele andere ministersposten. fanaf nu geeft de Revolutionaire ad slechts een mening over de tten die door de wetgevende ver lering worden opgesteld. De id kan de wetsontwerpen slechts >r nadere overweging terugsturen de wetten krijgen rechtskracht de vergadering ze in tweede ter- jn met tweederde meerderheid invaar dt. In zijn toespraak tijdens de cn- itekeningsplechtigheid in het"Be n-paleis bevestigde president encisco da Costa Gomes dat de fkiezingen voor de wetgevende rgadering plaatsvinden op 25 ril. Twee maanden later, op 25 pi. vinden presidentsverkiezingen lata. afgesteld ba Costa Gomes tekende namens F militairen onder het oog van rtegenwoordagers van de politieke rtijen en de Revolutionaire Raad. be ondertekeniingsplechtigheid k 24 uur uitgesteld doordat de jksdemocraten (PPD) niet ak- prd konden gaan met bepaalde jzigingen die op het laatste mo- Int door de Revolutionaire Raad jhet akkoord waren aangebracht, dat de militairen deze wijzigings- prstellen hadden ingetrokken zei p woordvoerder van de PPD: let akkoord correspondeert met pe principes en is onontbeerlijk pr consolidering van de democra - j in Portugal". ontbreken van democratische erva ring gedurende lange jaren heeft geresulteerd in rivaliteit en onbe grip tijdens de afgelopen 22 maan den. De strijdkrachten achten het daarom raadzaam een assisterende rol te blijven spelen, al is dat tijde lijk, in de opbouw van een nieuwe samenleving" aldus de president. De weg naar ondertekening van het akkoord was vrijgemaakt nadat de militairen ermee instemden dat presidentsverkiezingen zouden wor den gehouden op twee maanden na de verkiezing van een wetgevende vergadering. De volksdemocraten wensten aanvankelijk dat de twee verkiezin gen zouden samenvallen, terwijl de socialisten wilden dat de presidents verkiezingen een half jaar tot een jaar zouden worden uitgesteld. In vrijheid Eenentwintig agenten van de PI- DE. de politieke politie van het voor malige rechtse bewind in Portugal, zijn deze week uit de gevangenissen van Caxias, Alcoentre en Peniche ontslagen, zo meldt het blad "Dia- rio de Lisboa". Voorts zijn vijf voormalige offi cieren van de geheime militaire politie, die sinds 25 november ge vangen zaten, voorwaardelijk in vrijheid gesteld. .ssisteren Socialistenleider Soares (ui- terst rechts) tekent het pact tus sen militairen en politici, dat voor Portugal de weg opent naar een parlementaire democratie. Geheel linkt ziet president Da Costa Go- mes toe. Hij tekende voordien voor de militairen. ADVERTENTIE BELFAST (REUTER) Een Britse soldaat heeft gisteravond in het Noordierse Toombridge een ramp voorkomen door een met 135 kilo explosieven geladen auto snel bij een menigte men sen weg te rijden enkele ogen blikken voordat hij in de lucht vloog. De chauffeur van de auto was aangehouden door twee mannen die de explosieven inlaadden en de chauffeur opdroegen de auto voor het politiebureau neer te zetten. De man deed wat hem gezegd werd. Toen hij zijn auto parkeer de arriveerden bij een hotel op enkele meters van het politiebu reau juist ongeveer 200 mensen voor een feest. De chauffeur sprong uit de auto en gilde een waarschuwing, waarop de soldaat (wiens naam niet is bekendge maakt) in de wagen sprong en sneb wegreed. Vlak nadat hy uit de auto was gesprongen, ruiten in de hoofdstraat spron gen. Purol.i produktvan Mijnhardt, dus uitsluitend bij apotheker en drogist V Purol lippenpommade, de winterjas vooruwlippen! PASTOOR WAS DIEF De 32-jarige Anglicaanse pastoor Stephen Care, was zon der meer zeer populair in zijn parochie in het Engelse Ply mouth. De jeugd was op hem gesteld omdat hij er altijd zeer modieus bijliep, hun taaltje sprak en allerhande manifesta ties organiseerde. De oudere parochieleden prezen hem om zijn geduld, zijn begrip en zijn vriendelijkheid. De zieken waren met hem in hun sas door zijn behulpzaamheid en zijn veelvuldige bezoekjes aan het ziekbed. Gisteren bekende hij voor een rechtbank in Exeter dat hij zich schuldig gemaakt had aan uitgebreide rooftochten. Kerken en scholen waren onveilig voor de "pinguin", zoals hij gemoedelijk genoemd werd. Alles bij elkaar bedroeg zijn buit 19.000 pond, ruim 100.000 gulden. Care, die vrijgezel is. komt uit een zeer eenvoudig gezin. Zijn karige inkomen als pastoor, iets meer dan honderd gulden per week, en zijn liefde voor antieke meubelen en verzorgde kleding brachten hem op het dievenpad. De meest tot de verbeelding sprekende slag sloeg hij als boer verkleed bij een bankoverval. Dreigend met een nepbom maakte hij een bank 1.775 pond afhandig. De rechter veroordeelde hem tot zeven jaar gevangenis straf. Zijn 59-jarige huishoudster kwam er met een voor waardelijke straf af. Gebleken is dat zij haar pastoor ge holpen had omdat ze "helemaal onder zijn invloed stond". HET ORGEL EN DE CONCORDE De musicus die is belast met het verzorgen van de orgel concerten in de Parijse Notre Dame, Pierre Cochereau. heeft gezegd dat hij zeer verbaasd was over de eis van de stad New York het landen van de supersonische Concorde daar te verbieden in verband met lawaai van die machine. Bij het opstijgen zou de Concorde een geluid veroorzaken van 108 decibel, aldus de heer Cochereau, terwijl het orgel van de Notre Dame er 114 oplevert. Op zon- en feestdagen worden er orgelconcerten in de kathedraal gegeven. "Dan nodig ik daar vaak Amerikaanse organisten voor uit." "Ik vraag me af", besloot hij. "of ik dit zal blijven doen. omdat het gevaar dat het geluid van ons orgel sterker is dan Amerikaanse oren kunnen vedragen." HERBERT SOLDAAT Herbert Mittlaender. een 37-jarige verkoper van auto's, heeft zijn zin. Hij mag soldaatje spelen. Na een gerechte lijke strijd van zeven maanden is hem toestemming ver leend met zijn pantserwagen door Frankfort te rijden. Ruim een jaar geleden kocht Herbert voor 4.000 Mark van het Duitse leger een Franse Hotchkiss-pantserwagen model 1958. Hij vroeg een kenteken aan en kreeg dat. Toen Herbert echter met zijn brandstof verslindende (1.2 liter op 1 kilometer) gevaarte de weg op kwam. kwam oom agent die hem een gevaar in het verkeer noemde: "Ge vaar?", vroeg Herbert, "en hoe zit het dan met de snelheids maniakken, dronkaards en joyriders?" Herbert stapte naar de rechter en die beval deze week een compromis aan. Herbert zal nu in het spitsuur van de weg blijven en het centrum van Frankfort mijden. Er is voorts een route van 40 kilometer uitgestippeld waar "sol daat" Herbert regelmatig te zien zal zijn. JAAR NIET NAAR STOCKHOLM Een rechtbank alhier heeft gisteren een 27-jarige man verboden Stockholm een jaar lang te bezoeken. "Het komt heel zelden voor dat wij een dergelijke straf opleggen maar het moest meer gebeuren Een verbod als dit kan ertoe bijdragen al eerder veroordeelden van de misdaad ver te houden", deelde een lid van de rechtbank mee De veroordeelde, een oplichter, was afkomstig uit een stad ten noordwesten van Stockholm. president Da Costa Gomes her- terde eraan dat de militairen nu rol blijven spelen in het itieke leven van Portugal. "Het Voorwaarden van oppositie voor Spaanse verkiezingen ROME Vertegenwoordigers van twee grote overkoepelende orga- Baties van de oppositie in Spanje, i Democratische Junta en het De- ocratisch Platform, hebben mee- deeld dat zij zich nooit zouden le- in voor schijnverkiezingen waar in niet alle partijen, waaronder de onmunistische partij, zouden mo rn deelnemen. In een persconferen- in Rome wezen zij de verkeerde iruk van democratisering die Span- wil geven, af. Beide organisaties en het Itali- ïis-Spaanse Comité" (waarin vrij- II alle Italiaanse politieke partij- en de drie grote vakbonden ver- fcenwoordigd zijn) gaven een com- ^niqué uit waarin een intensive- Ig werd aangekondigd tie ven tot steun positie (ken. de ini- Spaanse het mobbiliseren van Pe stakingen in Spanje hebben h gisteren opnieuw uitgebreid. In Bal staakten ongeveer 175.000 psen, het grootste aantal sinds stakingsgolf van Januari. ij een botsing tussen stakers en in de Noordwestspaanse ha- ad Vigo zijn dertien mensen, zeven politiemannen, ge- hd. Een politieman was in ern- fce toestand naar het ziekenhuis Irgebraoht, zo heeft de Spaanse litie gisteren bekendgemaakt. DUBLIN (SP) "U hoeft voor mij de zitting niet te schorsen. Een glaasje water is voldoende. Maar als jeblieft, vraag mij niet meer over krijgsgevangenkampen". Aan het woord dr. Tiede Herrema in het slot van een lange dag, waarop het ge ruchtmakende proces tegen zijn ont voerders eindelijk op gang is geko men. In wat tot dan toe een gemoe delijk en af en toe quasi komisch verloop heeft, komt plotseling een scherpe wending. Als de openbare aanklager, Noël MacDonaló aan dr. Herrema vraagt of hij de gebeurte nissen in oktober en november van het vorig jaar kan vergelijken met zyn ervaringen in krijgsgevangen schap tijdens de Tweede Wereldoor log, wordt het de hoofdgetuige in dit proces ineens te machtig. HU slaat de handen voor zyn gezicht en barst in snikken uit. Over dat hoofdstuk uit het verleden wil dr. Tiede Herre ma onder géén beding praten Ineens is de diepe ernst van het dra ma doorgedrongen in het benauwde strafzaaltje van Dubldns Special Cri minal Court. Dr. Herrema vertelt voor de zo veelste keer hoe hij op 3 oktober 's morgens op weg naar zijn werk als directeur van de Ferenkafabriek in Limmerick vlakbij zijn huis door een politieman wordt gestopt. Hij moet zijn naam noemen en wordt vervolgens gevraagd uit zijn auto te stappen en op de achterbank van een andere wagen plaats te nemen. De ontvoering is begonnen, want de politie-agent in vermomming is Eddie Gallagher. De wapens in zijn hand en in die van een medeplichtige is ongeveer het laatst wat dr. Herrema vooreni- gé tijd heeft kunnen zien. Zijn ogen worden met pleisters dichtgeplakt Als hij langs zijn huis naar de grote weg richting Dublin wordt gereden, hoort hij dat het in de bedoeling ligt nog een tweede gijzelaar te maken - De naam van de grote CanadeseAl- can-aluminiumfabriek in Limme rick valt. Voor dr. Herrema beginnen nu de gruwelijke ervaringen even later pas goed. In wat hem als een soort boerderij voorkwam, wordt hij in een kamertje op een bed gedrukt en aan handen en voeten stevig ge bonden. Behalve zijn ogen worden nu ook zijn oren dichtgeplakt, na- d^t men die eerst heeft volgestopt met houtwol. Het bed is op zijn minst smerig. Aanvankelijk krijgt hij van zijn ontvoerders te horen dat zij hem willen uitwisselen voor drie gevangen IRA-leiders: dr. Rose Dug- dale, de Engelse moeder van Galla gher's zoon, James Hyland en Ke vin Mallon. In een later stadium wordt er echter gesproken over geld. Drie miljoen losgeld wordt in eerste instantie genoemd en als dr. Her rema dit rijkelijk hoog noemt, daalt de prijs tot twee miljoen pond, ruim 10 miljoen gulden. Zonder veel om haal van woorden vertelt dr. Herre ma de rechtbank hoe zijn toestand op het vlooienbed van de boerderij onhoudbaar wordt en dat hij Marion Coyle vraagt of het toch echt niet anders kan. Zyn handen worden wat losser ge boeid en af en toe krijgt hij de ge legenheid om wat te lopen. Dr. Her rema noemt in dit verband nadruk kelijk de naam van Marion Coyle en in het theater-achtige strafzaaltje klinkt het alsof hij een goed woord je voor haar doet. Dan vraagt de openbare aanklager hem om zijn behandeling te omschrijven. Om hem hierbü een richting aan te geven noemt Noel Mac- Donald zijn ervaringen tijdens de oorlog in een krijgsgevangenkamp. Een pijnlijke vergissing. Ineens wor den de emoties dr. Herrema te mach tig. Terwijl de tranen hem in de ogen springen, wenden de twee hoofdver dachten zich af en staren met de hand voor hun gezicht naar het 300 pagina's tellend dossier op hun knieën. Tot dan toe hebben ze op gewekt, bijna vrolijk soms, naast el kaar gezeten. Met iets van triomf ook vanaf het moment dat zij bij monde van Eddie Gallagher de bij zondere rechtbank van president Pringle ven-assen met de medede ling dat zij de bijstand van hun ad vocaat mr. Seamus Sorohan hebben afgewezen en zelf hun verdediging zullen voeren. Alleen zou het bijzon der plezierig zijn, als de edelachtba- Tiede Herrema re heren hun in de gelegenheid stel len, om af en toe juridisch advies in te winnen. Kennelijk zo helemaal on der het motto van: "Je weet het maai- ncoit". De rechters stemmen toe. Ook als Gallagher op een voor hem ongewoon vriendelijke en be leefde manier vraagt of de bewaker tussen hen in doorschuift, zodat ze naast elkaar kunnen zitten. Ze krij gen keurig netjes potlood en papier toegereikt en vanaf dat moment heeft Eddy Gallagher zyn eigen rol en wordt hy, af en toe met lieftal lige blik. ter zijde gestaan door Ma rion Coyle. Voedselvergiftiging Twe West- duitse en twee Finse toeristen zijn na terugkeer van vakantie op de Canarische eilanden tengevolge van voedselvergiftiging om het leven gekomen. Honderden toeristen die met een Spaans chartervliegtuig uit Las Palmas terugkeerden, hebben aan boord van dit toestel vergiftiging opgelopen. Vier personen zijn over leden en er bevinden zich nog tien tallen toeristen in ziekenhuizen in Las Palmas, Hamburg en Helsinki. Het toeleveringsbedrijf in de vlieg tuigmaatschappij (Spantax) is on middellijk gesloten. Kotalla wordt niet vrijgelaten DEN HAAG (SP) De Duitse oorlogsmisdadiger Kotalla die in de Bredase koepelgevangenis zit. wordt niet vrijgelaten. Dat heeft het Haagse gerechts hof gisteren beslist in het kort ge ding dat Kotalla tegen minister Van Agt (Justitie) had aangespannen om strafonderbreking te krijgen. Het hof bevestigde hiermee het vonnis van de Haagse rechtbank van juli vorig jaar. De advocaat van Kotalla, mr. W. L. Nouwen, zei "dat niemand en dat betekent ook geen oorlogsmisdadiger mag worden onderworpen aan folte ringen of een onmenselijke straf. Lichamelijk en geesteljk is Kotalla zo afgetakeld dat hij niet meer als een normale gevangene kan worden beschouwd". Het gerechtshof overwoog dat ten uitvoerlegging van een levenslange gevangenisstraf niet kan worden be schouwd als een onmenselyke straf. Universiteit van Leiden vraagt Den Uyl hulp voor Boekowski DEN HAAG (ANP) Het college van bestuur van de Leidse Universi teit heeft in een brief aan minister president drs. J. M. den Uyl verzocht stappen te ondernemen die de komst van de Russische dissident Wladimir Boekowski naar Leiden, waar hy zyn studie in de biologie zou kunnen voortzetten, zouden kunnen bevorde ren. Het Leidse college sluit hiermee, naar het schrijft, aan by het feit dat de minister-president in het kader van het verdrag van Helsinki stap pen heeft ondernomen om de komst naar Nederland van Amalrik, die door de Utrechtse Universiteit is uit genodigd te bevorderen. Het college verzoekt de minister-president aan te geven welke maatregelen na ales wat door de Leidse Universiteit ter zake al is gedaan zouden kunnen worden ondernomen ter bevordering van de komst van Boekowski. In zijn brief herinnert mr. M. van der Stoel van Buitenlandse Zaken, by een be zoek aan Moskou in 1974 met zyn Russische ambtsgenoot Gromyko over Boekowski heeft gesproken. Het deelt in zUn brief mee dat op mede werking van het ministerie van Jus titie voor het verkrygen van een ver- biyfsvergunning kan worden gere kend en dat voor dekking van de kosten van het verbiyf van Boe kowski is gezorgd. BONN (UPI) In de Duitse Bonds republiek is een felle controverse ontstaan over de artsennota's. In het parlement, in de pers en op de televisie neemt de kritiek op de omvang van deze rekeningen toe, terwijl de artsen zich aaneenslui ten om zich te verweren tegen wat zij een "heksenjacht" noe- Het Westduitse artsengenootschap heeft al een proces wegens laster aangespannen tegen het weekblad "Stern" dat voortdurend in arti kelen en met spotprenten tegen de hoge honoraria van de medici ageert. Op een van de gewraakte tekeningen ziet men hoe een groep artsen uit de buik van een pa tiënt op de operatietafel een pak bankbiljetten te voorschijn haalt. Op een andere prent zegt een ver pleegster, die met een arts staat te praten bij een computer terwijl een patiënt buiten gehoorsafstand gelaten zit af te wachten: "De computer heeft nog niet meege deeld wat hem mankeert, maar wel al gemeld dat de behandeling hem 1.248 mark zal kosten". De in Mtinohen verschijnende "Abendzeitung" schreef in een ar tikel over de stijgende doktersre keningen: "De weg naar de goud mijn is geplaveid met patiënten aan wie de rekening wordt gepre senteerd". Intussen houden de artsen bijeen komsten om weerwerk te leveren. Zondag vergaderden ongeveer 2.000 dokters in Hamburg. Daar zei de voorzitter van het genoot schap van ziekenfondsartsen, dr. Jens Doering, dat de kritiek "de patiënten in verwarring brengt en dat hun herstel wordt vertraagd, doordat het vertrouwen in de art sen wordt ondermijnd". Op een bijeenkomst die in Dortmund wordt georganiseerd, verwacht men 3.000 deelnemers. De meeste Westduitsers vallen on der een ziektekostenverzekering van de overheid. De werkne mers betalen gemiddeld 12 pet van hun salaris of ongeveer 155 (ruim f 155,per maand voor deze verzekering die alle doktersrekeningen dekt. Vorig Jaar gingen de premies met 15 pet omhoog. Eugen Glombig, een deskundige op het gebied van de sociale voorzie ningen bij de socialistische rege ringspartij, en anderen die kritiek hebben op het honorariumbeleid van de artsen, merken op dat de ze 15 pet drie maal zo hoog is als het gehele inflatiepercentage ln het afgelopen Jaar. Volgens Glom big moeten de artsenhonoraria voor de komende twee Jaar wor den bevroren. Het Duitse instituut voor econo misch onderzoek is tot de slotsom gekomen, dat de gemiddelde me dicus 14.750 mark (ruim f 14.750) per maand verdient, terwijl het maandloon van de gemiddelde Westduitser 1.860 mark (ruim: f 1.860bedraagt. Hiertegenover voert het artsengenootschap aan. dat de gemiddelde dokter na af trek van de belastingen en de kos ten van zyn praktyk 5.000 mark per maand overhoudt. Op een bijeenkomst in Neurenberg verklaarde de vice-voorzitter van de Beierse afdeling van het art- sengenootsohap, dr. Friedrioh Ko- lob, over deze kwestie: "De hono rariumexplosie is een verschijnsel dat men over de gehele wereld ziet. Dlt is een gevolg van de toe neming van de kosten van de mo derne geneeskunst. Artsen behan delen hun patiënten niet alleen maar om het geld. Een goede be handeling kost echter geld".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9