'Keetje Tippel' spreekt het Italiaanse publiek erg aan ...en gisteren toegelicht programma ii.ii.Mi'iHinrrrta Hoogeveen gehuldigd Gemeenschappelijke regeling moet het Gew. Orkest redden Pak me nog een keer, pak me nog een keer. VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 PAGINA 5 Kwart eeuw achter het schouwburgscherm LEIDEN Het hele leger van suppoosten, Corrie van de kassa, de administratieve staf, ze wa ren met vele. vele anderen gis termiddag naar „Nieuw Miner va" gekomen, waar Kees Hooge veen van de schouwburg recep tie hield. Met deze druk be zochte ontvangst werd het feit herdacht, dat Kees Hoogeveen een kwart eeuw aan de Leidse Sphouwburg ia verbonden. Uit de grote belangstelling zowel van de kant van het amateur toneel, het Leids Academisrh Kunstcentrum, de Leidse Volks universiteit K. en O., de Cultu rele Raad, als van de brand weer en het gemeentebestuur bleek hoe de jubilerende be drijfsleider vooral om zijn per soon wordt gewaardeerd. Bly verrast was Kees Hoogeveen ook met de felicitaties van de we duwe en de dochter van Jan Hartwük, die destijds als toneel meester veel van zijn technische kennis op de jonge Hoogeveen heeft weten over te brengen. Wanneer Kees Hoogeveen in het komende weekeinde op zijn ge mak 't receptieboek doorbladert zal hij ongetwijfeld onder de in druk raken van de vele namen, die er in voorkomen. Als hij dat trouwens al niet is van het grote aantal geschenken, dat hem tijdens de receptie werd aan geboden. Op de receptie werd niet alleen veelvuldig het glas geheven, maar ook gesproken. Bob Hageman bijvoorbeeld voer de èn als voorzitter van de Leidse Schouwburgcommissie èn als amateurtoneelspeler, die vele malen op de planken van het theater aan de Oude Vest heeft gestaan, het woord. Hij wees vooral op het technische ver nuft van Kees Hoogeveen, waar aan het doorgaan van menige voorstelling te danken ia ge weest. Of het nu de problemen aan de Oude Vest, die al begon nen bij het smalle jx»ortje naast de oude schouwburg betrof, of die in de huidige „nobdtheaters" Kees wist met zijn improvisatie- talent altijd wel een uitweg te vinden, aldus Bob Hageman. Met het uitspreken van de wens dat de nieuwe schouwburg Kees Hoogeveen de gelegenheid zal bieden zijn technisch kunnen r.og meer in dienst met zoveel inspanning geladen, van het to neelbedrijf te stellen, bood hij een fraaie lantaarn aan voor Kees' pas verworven woning in Voorhout. Ook de schouwburgdirecteur, Hans van Dam, gaf gistermiddag grif toe dat mede dank zij de Kees Hoogeveen het Leidse to neelbedrijf tijdens de restaura tie van het kleine theater aan de Oude Vest draaiende kon worden gehouden. „Je beschikt over een vorm van handigheid, die ik waardeer", aldus Hans van Dam, die vervolgens een enveloppe met inhoud te voor schijn toverde. Prof. d Kuenen tenslotte liet zijn waarderende woorden als voormalig voorzitter van de of ficieel nog steeds bestaande Schouwburgvereniging vergezeld gaan van een plantencadeaubon. andere fenomenen NEDERLAND I 18.45 Kortweg (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van nature (NCRV) 19.55 Farce majeure (NCRV) 20.25 Kojak (NCRV) 21.15 Residentie kerkkoor (NCRV) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Praten met de minister-president (NCRV) 2:5.00 Nee, eerlijk niet (NCRV) 22.25 Wie koopt er een Rembrandt (NCRV) 22.55 Tot besluit (NCRV) 23.00 Oud en wijs genoeg (IKON) 23.25 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Een mens wil (AVRO) 22.00 Televizier magazine (AVRO) 22 45 Sportpanorama (AVRO) 23.55 Journaal (NOS) Paul Verhoeven vloog naar Milaan om te praten over inbeslagneming van zijn film OEGSTGEEST In Italië heet Keeetje Tippel "Kitty Tippel", Jan Wolkers "Jan Volker", Rogier van Otterloo, die de muziek schreef voor de film van regisseur Paul Verhoeven, "Bogier van Otterloo" en producent Rob Houer "BobHouwer". Deze naamsveranderingen hebben de offi cier van Justitie er toch niet van weerhouden om de film in Italië te verbieden. De officier van Justitie liet zich hierbij voornamelijk leiden door de in zijn ogen "ontoelaatbare scène, waar in André, gespeeld door Eddie Brugman, in de film Keetje Tippel verkracht en door een tevens in de film voorkomende masturbatiescène. De in Oegstgeest wonende regisseur Paul Verhoe ven was over dat verbod uiterst verbaasd, omdat de film aanvankelijk bij de filmkeuring grote lof werd toegezwaaid. Paul Verhoeven: "Wat verboden is spreekt enorm aan..." Culturele Raad Leiden LEIDEN De Culturele Raad gaat het college van B en W adviseren Gedeputeerde Staten te wijzen op de noodzaak van een hervatting van het overleg inzake de positie van het Gewestelijk Orkest. In dit overleg zouden alle gemeenten van Zuid-Hol land. die bij het instandhouden van dit orkest, dat in financiële proble men zit, gebaat zijn, moeten worden betrokken. De Culturele Raad ont raadt het college de subsidie voor het orkest te verhogen. (Leidenbetaalt dit jaar f 28.600 aan het orkest). De raad ziet alleen heil in het opstellen van een gemeenschappelijke rege ling. zoals die in het verleden ook is getroffen voor het Brabants Orkest. De Culturele Raad is in zijn ver gadering van gisteravond niet toege komen aan de behandeling van een voorstel van het dagelijks bestuur om de voorzitter van de sectie Beeldende Kunsten, de heer Habold, te laten aftreden. Dit agendapunt werd op voorstel van raadsvoorzitter Höppe- ner verschoven naar de volgende ver gadering, die op donderdag 25 maart in het Waaggebouw zal worden ge houden. Gestolen kunst teruggevonden MILAAN 'AP> De Italiaanse politie heeft twee winkeliers aange houden die in het bezit waren van vijf gestolen schilderijen met een waarde van naar sohatting 7.5 mil joen gulden. De doeken maakten deel uit van een groter aantal kunstwerken, die in mei vorig jaar bij een overval op een museum In Matelica ten zuid oosten van Napels, werden ont vreemd. De diefstal in Matelica was een van de grootste in tientallen Ja- Onder de donderdag opgespoorde schilderijen bevond zich een doek van de 15e eeuwse Venetiaanse meester Jacopo Bellini. De andere werken waren madonna's en heili gen uit de vroeg-Renaissance. De twee winkeliers, die wer den gepakt terwijl zij de schilderij en in een auto vervoerden, zullen worden beschuldigd van het ontvangen van gestolen goederen. Een reden om Paul Verhoeven, die op uitnodiging van het Italiaanse distributiekantoor naar Italië is ge reisd om de aevhtergronden van de film 'toe te lichten, te vragen naar de redenen van die weigering. Paul Verhoeven over zijn bezoek aan Italië: "Tijdens een persconfe rentie, waarbij 'Keetje Tippel' werd vertoond aan een groot aantal Ita liaanse journalisten en een aantal Nederlandse journalisten, die voor Nederlandse bladen in Italië werken, hoorde ik eigenlijk alleen maar po sitieve geluiden. Nadat ik uit Italië vertrokken was is de film de volgen de dag in een aantal theaters in Rome in première gegaan en de dag daarop, dat was op een zaterdag, 's- middags om vijf uur is de film door de officier van Justitie in Rome in beslag genomen. Merkwaardig is in dit verband, dat zich in Italië twee afzonderlijke instanties bezighouden met het beoordelen van films. In Ne derland is dat nu nog niet het geval hoewel dat ook hier dreigt te ont staan. wanneer in de toekomst de censuur zal wegvallen. In de eerste plaats is er in Italië de openbare censuur. Wordt een film daar afge keurd, dan kan men daar een proces tegen 'beginnen. Maar verliest men dat proces als distributiemaatschap pij dan komt de film definitief niet meer in Italië in de bioscoop. Maar zelfs als de openbare censuur de film goedkeurt, bestaat de mogelijk heid dat de officier van Justitie de film in beslag neemt. Bij 'Keetje Tiopel'. of zoals de film in Italië heet. „Kitty Tippel", heeft re cen suur zeer gunstig over de film ge oordeeld. In het officiële Italiaanse juryrapport van de censuur-commis- sie staat, dat de jury onder de in druk was van de artistieke opbouw en van de historische tijdreconstruc- ties in de film. Men vindt, dat de erotische scènes op een zeer verant woorde manier in de film zijn ver werkt en dat men, door de film een goed beeld heeft gekregen van de eerste tekenen van de revolutie, in gezet door de arbeidersklasse. Ze keurden de film dus zonder meer goed. al stelden ze voor de toegang een leeftijdslimiet van achttien Jaar. De distributeur in Italië heeft me gezegd, dat hij aanvankelijk niet eens zo gelukkig was met het jury rapport, omdat men bij een eventue le weigering door de censuurcommis sie onmiddellijk een publicitaire rel had kunnen schoppen. Ik geloof, dat de lof, die de film in het rapport wordt toegezwaaid. hen enigs zins heeft verrast. Maar de verras sing was nog groter, 'toen de dag na de première bleek, dat de officier van Justitie zich met de strekking van de film niet kon verenigen en inbe slagneming eiste. Toen moesten on middellijk alle kopieën naar het po litiebureau worden gebracht. Maar ik geloof, dat men dit optreden van de officier moet zien in het kader van uitspraken door de paus over mas turbatie. homoseksualiteit en over spel. die dit alles heeft veroor deeld. Met deze uitspraken heeft de paus, die eigenlijk het officië le standpunt vertolkt van de rooms- katholieke kerk, die zeer zeker in Italië nog een grote invloed uitoe fent. tevens de enigszins ontstane to lerantie ten aanzien van deze zaken onmiddellijk teniet gedaan. Tegelij kertijd met "Keetje Tippel" zijn toen ook "Last Tango in Paris" met Marlon Brando en de film van Pa- solini in beslag genomen. "Keetje Tippel" bevindt zich wat dat aan gaat in goed gezelschap. De distribu teur' van "Last Tango" heeft ook een proces gevoerd tegen de in beslag neming, maar dat heeft men ver loren en alle kopieën, die er in Ita lië van "Last Tango" bestonden, zijn inmiddels verbrand. Na het ver bod werd ik, vlak nadat ik terug was gekeerd uit Italië opgebeld door de Italiaanse distributeur, die me ver telde. dat de film verboden was. Ik ben toen, samen met Monique van de Ven teruggegaan naar Italië waar het distributiekantoor in het geheim een persconferentie had belegd voor een groot aantal Italiaanse Journalis ten. In het geheim, omdat de film nu verboden was. Het gebeurde er gens op de vijftiende verdieping van een hotel. Daarvoor bestond 'n waan zinnig grote belangstelling, waar schijnlijk mede veroorzaakt door het verbod van de officier van Justitie. De eerste keer was ik naar Rome gegaan en de tweede keer, toen Mo nique, op voorstel van de Italiaanse distributiemaatschappij meeging, om een optimale publiciteit te krij gen, was de persconferentie in Mi laan belegd. Opvallend was, dat het element van de pornografie, de aan leiding immers voor de officier om de film te verbieden, nauwelijks tij dens deze persconferentie ter sprake is gekomen. Slechts eenmaal werd mij gevraagd wat ik, als regisseur er van vond. dat de film verboden was in Italië Op het ogenblik weet ik niet, waar ik aan toe ben, omdat binnenkort de uitslag van het proces wordt verwacht. Maar ik heb van on ze produktiemaatschappij begrepen, da: de behandeling van het verweer van de Italiaanse distributeur niet onverdeeld ongunstig voor hen is uit gevallen. Ik kan op het ogenblik dus niet meer doen dan het beste er van hopen. Vast staat inmiddels, dat ais de film nu nog wordt goedgekeurd de belangstelling van het Italiaan- sa publiek waanzinnig groot zal zijn. Datgene wat verboden wordt blijkt nog steeds enorm aan te spreken". Genotmiddelen. Dat was het on derwerp, dat gisteren in diverse ru brieken aan de orde kwam. Het woord zegt het al: van genotmidde len kun je genieten. We denken daarbij dus aan tomatensoep. Ajax «toen Cruijff er nog was), zuurkool met spek, de Nachtwacht en uiter aard niet te vergeten de geslachte lijke genoegens. Maar bij de televi sie verstaat men onder "genotmid delen" altijd alleen maar alcohol, rookwaar en arugs. Minister Vorrink plaatste in het Journaal de soft drugs wat de ''ge varen" betreft tussen tabak en alco hol in. en gaf als haar mening cat hennepprodukten "niet minder aan vaardbaar zijn dan andere genotmid delen, die we al eeuwen kennen". Later op de avond sloeg de Evange lische Omroep in haar actualiteiten rubriek keihard terug. Politieman Stam uit Dordrecht 'die in een vo rige uitzending druggebruikers het advies gaf "op de knietjes") noem de steriliteit en beschadiging van ce chromosomen als dreigend gevaar van soft drugs. In deze kringen waar zowel "soft" als "hard" doorgaans op een hoop worden gegooid, lijken de drugs de plaats te hebben ingeno men van wat vroeger het masturbe ren was. namelijk de bron van al lerlei verschrikkelijke ziekten, zo als hersenverweking en aantasting van het ruggemerg. Van de rubriek "Nader Bekeken" waarin genoemde heer Stam optrad. Is eigenlijk alleen de tune nog maa' goed te noemen. De woorden van de politieman geïntroduceerd als een deskundige) hadden met voorlichting helemaal niets, maar met demago gie alles te maken. Hij had het on der meer over de poel van ellende van de soft drugs, over ouders die bij nacht en ontij door de stad zwerven, op zoek naar hun kinderen, en over jeugd die tussen de vingers van moe ders heenglipt. Een overvloed aan Pathetiek, en voor nog geen stui ver aan voorlichting. De EO toonde weer eens aan. hoe men met een zo genaamde actualiteitenrubriek in een ellendig moeras diep kan wegzinken. Is rookworst ook een genotmid del? Je zou het niet zeggen, wanneer je verneemt dat een dergelijk arti kel van Albert Heijn voor 45 procent uit vet bestaat. De gemiddelde Ne derlandse knakworst is trouwens voor 69 procent uit water opge bouwd. In VARA's consumentenru briek "Koning Klant" ging het ver der voornamelijk over allerlei oplich ters die onder het mom van liefda digheid niets vermoedende Nederlan ders een poot proberen uit te draaien. Het is heel gemakkelijk: Je biedt via de telefoon rollen closetpapier te koop aan voor een gulden per stuk en zegt erbij, dat de opbrengst voor blinde of dove kinderen, voor spas- tici of arme oudjes is. De rollen vlie gen de deur uit, het is een prima sy steem. De opbrengst steek je uiter aard in je eigen zak. VPRO's "Machiavelli" bevatte af gezien van een fraaie, melancholie ke reportage over IJsland <van Hans Keiler en cameraman Jochem van Dijk) ook een opmerkelijk inter view met de Amsterdamse Journalist Wim Klinkenberg. Deze heeft in het weinig gelezen weekblad "De Nieu we Linie" een serie artikelen geschre ven over het leven pn werken van Bernhard, Prins der Nederlanden. Geen enkele andere Journalist (be halve dan nu VPRO's Cheiry Duyns) heeft daar op gereageerd. Wat tamelijk bizar is, want de be schuldigingen van Klinkenberg. spionage, lidmaatschap van de SS om maar even iets te noemen), liegen er niet om. Bij navraag, door de VPRO, in Den Haag bleek geen enkele politie ke partij bereid op de artikelen van Klinkenberg in te gaan. Diverse fractievoorzitters verwezen naar de alibi" volgens de VPRO. want de ze heeft alleen met Lockheed te ma ken. Een serieus onderzoek zou op zijn plaats zijn, vond Klinkenberg, ook in het belang van prins Bern hard. GERARD PAQUES Samen met Chriet Titulaer bericht AVRO's Televizier Ma gazine vanavond over nieuwe activiteiten van de Nederland se satelliet "Ans". Uit Moskou informatie over het Russische partij congres. In een film uit Amerika wordt mededeling ge daan over de veiligheid van kerncentrales in de Verenigde Staten. Tenslotte een gesprek met de Zuidafrikaanse oppo sitieleider Helen Susman over de dreigende confro7itatie tussen Zuid-Afrika en Angola. Dit gesprek is de tegenhanger van het onderhoud met Forster. verleden week. De IKON brengt vanavond om 23.00 uur via Nederland I de tweede aflevering in de serie "Oud-en-wijs genoeg Cen traal in de uitzending staat Ome Hein", een gepensioneerd jeugdleider. Ome Hein Verhaar was destijds een begrip in de wereld van het CJV. Nog steeds zoeken jongeren contact met hem. Ome Hein voelt zich bij hen meer thuis dan bij zijn leeftijdgenoten. •in M VPRO: 18.00 Nws. 18 11 Embarbo. I 1 30-18.30 PP ARP). NOS: 20 00 Nws 20.05 (S) NOS-Cultuur. Les Mene- st-rels. 22.30 Gamma van Alpha en Be- la. nieuws uit de wereld van de we tenschap en uechnolog.e 23 00 Met het oog op morgen. 123 05 AktualltMten- overz. 23.20 Den Haag vandaag». 23 55- 16 03 De Nederlandse top-40. 17.55 7 02 (S) Reveille. 9 00 Nws. 9,02 (S) Van mensen en dingen d:e niet voorbijgingen, it 20 (S> Alert. 9 40 (S) 't Is historisch 10 00 iS> Deense komponisten 11.20 iS> Koorzang 11 43 iS) Festival van Vlaan deren 1975. 12.30 iS) J. Stokkermans. 12.50 Kortweg 13.14 iS> Muzlek-Hob- S) Kinaeren maken mi - 5 14 02 (S) Cournatie). oo is) xiek 14 00 8 1530 (S) M' Aspecten. 16.40-17.00 Radiojournaal. Veronlca-op-drte: tleshow. VPRO: 20.02 (S) VPRO-op- drle. 23.02 Radio Vrij België. 0 02 iS) popmfon,;,,: DUITSE TV i VPRO-on- ■-* U I J. OU X Muslca. AVRO: FEBRUARI 3.55 Nordschau Magi Schaurlge Geschic WDR 8 05 i Z.I. 12.26 Med Heerlijk, helder Heineken. erber 20.15 Traditionele bijeenkomst i kamavalsclubs. 23 30 Journ.. weer- wtn tersporters. eiikaan«e speel- l 1971. 1.00-1 05 Journaal, land II Journaal. 17.10 Schuier-Express irnaal voor Jongens 11.30 Hartje Amst dam. Overheidsvoorlichting: 12.49 Fran 19.30 Reportaees

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5