Raadsleden: bus mag niet door fietstunnel Londens week-end voor 22 cursisten Er staat een échte auto voor u .klaar: De Alfetta Mevrouw Langezaal:' Het gaat gewoon niet langer' VALKENBURG (Z.H.) Na reconstructie Rijnsburgerweg Le Bistro 5Ouders op herhaling Kritiek bond op PvdA CZ^cL>§&£rmJeG' VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 LEIDEN LEIDEN Het voorstel van B. en W. om bij de reconstructie van de Rijnsburgerweg de bussen door de (brom) fiets- en voetgangerstunnel te leiden vond de overgrote meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening gisteravond "totaal onverteerbaar". Afgezien van Ham (CDA) en Van der Horst (PvdA), die hun stem voorbehielden, waren alle leden tegen. De frontale aanval op het voor- Stel werd geopend: door Kuijers (VVD)"Alle andere mogelijkheden pijn afgekapt met het argument dat er dan files ontstaan. Maar er is [liet gedacht aan andere toegangs wegen tot de universitaire gebou wen langs de Wassenaarseweg; als flie er zijn is de situatie heel anders. (ADVERTENTIE) Leyden Dit is totaal onverteerbaar". Peters (PvdA)volgde "Het voorstel gaat dwars tegen één van de uitdrukke lijke wensen van de raad in. De argumenten overtuigen me niet. Het is een onaanvaardbare oplossing, niet te pruimen". Beijen (PPR) vond het onaanvaardbaar dat de bevorde ring van het openbaar vervoer ten koste zou gaan van de fietsers en voetgangers. Wethouder Waal zette alle argu menten nog eens op een rijtje. De ze zijn uiteengezet in een notitie van het directoraat-generaal van het Ministerie van Verkeer en Water staat, waar deze krant verleden week over publiceerde. In het kort komt het hier op neer: wanneer de bus door de autotunnel gaat, ontstaan er zulke lange files, dat de kruis punten geblokkeerd zullen worden. Wanneer de bus door de tunnel van fietsers en voetgangers gaat, kan het verkeer, volgens deze notitie, beter gedoseerd worden. Waal gaf toe dat de volgorde van aanpak on logisch is: als er een nieuwe toe gang tot de universitaire terreinen is gemaakt, zal de bus misschien wel weer door de autotunnel kunnen. Ir. Vos van Gemeentewerken be nadrukte dat het vrij eenvoudig zou zijn om de voorzieningen in dat ge val weer te veranderen. „Dan niet" Beijen merkte op dat hier sprake is van een en-en theorie: er wordt geprobeerd niet alleen de bus maar ook de auto soepel te laten rijden. Maar dat kan niet, vond hij. "Je moet het autoverkeer terugnemen Het is geen manier om de plannen er zo door te drukken. "Waal over dat laatste: "We zitten met het pro bleem dat we moeten beginnen bin nen een bepaalde termijn of het gaat niet door". Beijen: "Dan niet". Waal was bang dat het Rijk dan niets meer aan het busverkeer in en om Leiden zou willen doen. Wat er zou gebeuren als de raad blijft bij haar standpunt dat de bus niet door de (brom)fiets- en voetgan gerstunnel mag, kon Waal niet zeg gen: "De werkgroep in Den Haag is daar niet duidelijk over. Ze zijn bang dat het dan lijkt, dat zij iets dicteren" Het is dus nog onduidelijk of er subsidie komt of niet. Ham noemde dit "idioot". "Als je een besluit hebt genomen weet je niet wat je daarna te horen krijgt". Afsluiting Voor een viertal actiegroepen in Leiden heeft de gemeenteraad met klem geadviseerd om het zg. busba nenplan voor de Rijnsburgerweg en het Stationsplein af te wijzen. De actiegroepen zijn de Vereniging Mi lieudefensie, kerngroep Leiden, de Werkgroep Fiets-ENWB, de Werk groep Milieubeheer aan de Leidse universiteit en de Werkgroep Rijns burgerweg. In een uitvoerige brief aan de ge meenteraad wijzen de actiegroepen erop dat het Werkverband Experi- mentenprojekt Leidse Baan tot voor kort grote bezwaren zag in het afsluiten van de Rijnsburger weg, terwijl ook minister Wester terp al heeft laten weten dat afslui ting van de Rijnsburgerweg een ge heel nieuwe situatie zou creëren die de bestaande plannen op losse schroeven zou zetten. "Het verbaast ons dan ook", aldus de actiegroepen. dat de Werkgroep Experimenteer project nu plotseling bereid is om de aanleg van busbanen te subsidiëren ongeacht of er in een later stadium nog overgegaan wordt tot afsluiting. We vragen ons dan ook af of het toegezegde onderzoek (naar afslui ting) nog wel als een serieuze bij drage in de oplossing van de ver keersproblematiek wordt be schouwd". Laconiek doen de planters van de plantsoenendienst hun werkterwijl de bewoners van de Oldenbarneveld- straat elkaar boos aankijken. Antje Langezaal-Plezier: strijd tegen stijgende kosten moe. LEIDEN "Het gaat me echt aan het hart. dat wil ik wel be kennen. Een tijd lang heb ik nog gedacht: nee, ik houd er niet mee op, ik zal doorgaan. We hebben van alles en nog wat geprobeerd om de zaak draaiende te houden. Maar op den duur moet Je toch erkennen dat het gewoon niet langer gaat. En dan moet Je maat regelen nemen, hoe jammer je dat zelf ook vindt" Dat zegt een zichtbaar vermoei de mevrouw Antje LangezaaJ-Ple- zier in haar baby-artikelen-zaak aan de Stille Rijn 8-9, de enige Langezaal-vestiging die er eind volgende maand nog over is aan de Stille Rijn. De afdeling huis houdelijke artikelen en woning inrichting. die een paar panden aan de Stille Rijn omvat, wordt namelijk opgeheven. Sinds een week of drie is men daar bezig met een totale uitverkoop. Maar de afdeling baby-artikelen wordt voortgezet. Mevrouw Lan- gezaal zal deze zaak samen met een van haar oudste medewer kers gaan bemannen. Haar an dere personeelsleden kunnen niet blijven maar hebben elders werk gevonden. Overigens werken er op het ogenblik nog maar vijf mensen ln de zaak. De teruggang in het Langezaal- bedrijf is snel gegaan. Misschien wel te snel. "Soms heb ik nog moeite om het te geloven", zegt mevrouw Langezaal, "maar het kon gewoon niet anders. Aller lei kosten blijven zo onrustbarend stijgen, dat je er moedeloos van wordt. En op een dag kom je dan voor de keus te staan: of helemaal ophouden, of drastisch Inkrimpen. En uiteindelijk hebben we voor het laatste gekozen. En daarmee is de firma Lan gezaal na precies 132 jaar weer terug op het punt, van waaruit alles begonnen is. In februari 1844 werd in een pand aan de Hooi gracht begonnen met de verkoop van kinderwagens, die in een bij het bedrijf behorende smederij werden vervaardigd. Later ver huisde de zaak naar de Nieuw- straat en de Hogewoerd, maar aan de Stille Rijn zette de groei pas goed door. Er werden steeds meer panden aangekocht en als winkelruimte in gericht. steeds meer artikelen wer den aan het assortiment toege voegd. Er ontstond een soort win kelgalerij. die door de heer Lan gezaal wel eens trots een klein middenstandswarenhuis werd ge noemd. In 1971 beschikte het be drijf over vijf auto's, en er wa ren bijna 20 mensen in dienst. In dat Jaar werd ook het papd Stille Rijn 8-9 aangekocht. Maar de groei sloeg om in een terug gang. Na het overlijden van haar man in augustus 1971 besloot me vrouw Langezaal het bedrijf voort te zetten. Ze heeft de strijd te gen de stijgende kosten eóhter niet kunnen bolwerken Geleidelijk aan werd de zaak afgebouwd, een proces dat nog versneld werd door de ellende die het bedrijf ondervond tijdens de restauratie van de walkant aan de Stille Rijn. "Die restauratie is voor ons ge woon een nachtmerrrie geweest", zegt mevrouw Langezaal, "de he le zaak hier voor de deur was af gesloten. Daardoor hadden we de grootste moeite met de aanvoer. Er waren allerlei moeilijkheden met de riolering, want die werd ook gelijk vernieuwd, evenals de telefoonkabels, zodat de telefoon geregeld uitviel. Alles bij elkaar heeft het ons bedrijf een flinke terugslag bezorgd. Dat mogen ze wel goed bedenken voordat ze aan de Nieuwe Rijn beginnen". Mevrouw Langezaal is wel erg teleurgesteld in de gemeente, die tijdens de restauratie van de wal kant erg weinig begrip heeft ge toond voor de belangen van óe middenstand. "Zonder enig'over leg werd dat werk uitgevoerd vlak voor de deur, maar voor een ver goeding van de schade, aie we daardoor geleden hebben.hoef Je niet bij de gemeente aan te kop pen. Die zegt dat ze daarvoor niet aansprakelijk is". Overigens zal de gedeeltelijke op- heffing van de firma Langzaal niet tot gevolg hebben, dat de etalages van de panden Stille Rijn 1-4 leeg komen te staan. Deze panden heeft mevrouw Lan gezaal verhuurd aan een firma, die er onder meer meubels en campingsartikelen gaat verkopen, pen. LEIDEN Tweeëntwintig man op een weekendje Londen. De prijs ontbreekt, maar verder lijkt het een frivole adverten tie uit een schreeuwende reisgids. De realiteit is echter dat 22 deelnemers van de cursus "Ouders op herhaling" in Leiden- Noord, die daar al geruime tijd Engels volgen, vandaag naar Engeland vertrokken zijn om er inderdaad een weekendje Lon den door te brengen. De reis begint vanavond om ze- dagelijkse leventje, weg van moe- ven uur op het Leidse station, en ders, weg van pa en/of weg van de voert vervolgens naar Vlissingen. kinders. Van daaruit vaart het gezelschap oe cursus Engels bij "Ouders op naar de Britse overkant om daar de herhaling" draait overigens alweer volgende ochtend om half zes in zo'n twee jaar. Vorig jaar leek er even sprake van te zijn dat de cur sus zou worden losgekoppeld en dat er geen nieuwe deelnemers meer zouden worden ingeschreven. Maar gezien de behoefte in de wijk werd daar van afgezien. Er zijn inmid dels twee cursusavonden: op maan dag en op dinsdag, en resp. 10 en 16 cursisten. Er wordt weliswaar ge bruik gemaakt van een boek, maar he<t accent ligt toch wel op het En gels sprekert. Verder wordt er ge bruik gemaakt van een bandopna- "Liever lantaarn palen dan meidoorns' LEIDEN "De bewoners had den liever nieuwe lantarenpa len dan bomen". Een verbolgen bewoner van de Oldenbarnevelt- straat kijkt misprijzend naar enkele langs de stoep geplante meidoorns. "Een straat is toch niet om er bomen te planten?" De Oldenbarneveltstraat ls een zijstraat van de Warmon- derweg en was tot nu toe waar schijnlijk de enige straat in de Raadsherenbuurt zonder bomen. Tn de bijna twintig huizen in de straat woont een aantal oudere echtparen, die vaak al jaren ge leden zich daar gevestigd heb ben, maar de laatste tijd komen er ook jonge gezinnen. Een van de jongere bewoners vatte het plan op om bomen te planten. Hij ging de huizen af, en de meerderheid reageerde positief op zijn vraag of de bewoners bo men wilden of niet. Samen met de plantsoenendienst werd er een plannetje uitgedokterd. Omdat er in het trottoir al lerlei kabels liggen, leek het het beste om de bomen naast het trottoir dus op de rijweg te planten. De Jonge bewoners za gen dit gelijk als een mooi mid del om de auto's wat voorzich tiger te laten rijden. Maar toen de mensen van de plantsoenendienst op een goede dag de straat in kwamen en ij verig begonnen met het planten van bomen, was de boot aan. De straat werd opengebroken en her en der verspreid in de straat werden de bomen neergezet. "Hier. ik zal het laten zien, er kan geen auto meer door". De verbolgen bewoner meet met drie driftige passen de breedte van de straat. De planters van de plantsoe nendienst staan er laconiek te genover. "De mensen moeten een beetje wennen. Als ze een maal zien hoe zo'n boom groeit, willen ze allemaal Ineens een boom voor hun huis. Vanmor gen al kwam er een mevrouw, in dat blok waar ze allemaal te gen bomen zouden zijn. naar buiten en ze zei, dat ze het zo leuk zou vinden als er voor haar huis een boom kwam. Even ver zie dat allergisch die meidoorns. Ach, overal waar we komen is het hetzelfde. En na een tijdje vinden de mensen het leuk". Maar nu zijn de oudere bewo ners nog ontstemd over het straatbeeld dat zo radicaal ge wijzigd is en wijzen: "Die me neer. die daar woont, die heeft alles door ge dreven. Hij heeft ge woon zijn zin doorgedreven. De bewoners hadden liever nieuwe lantarenpalen gehad". Sheerness aan te komen. De reis wordt per trein voortgezet naar Londen en om negen uur morgen ochtend hopen de Leidenaars al be zig te zijn aan hun eerste wandeing naar Piccadilly Circus. Tijdens het weekend wordt een volgeladen pro gramma afgewerkt. Er zullen be zoekjes worden gebracht aan de antiekmarkt op Portobello Road, Trafalgar Square, National Art Gallery etc. en zaterdagavond is er een diner, gevolgd door een bezoek aan een musical. Zondag wordt de Tower of London bezocht en o.m. Downing Street. Westminster Ab bey en de Big Ben. Om tien uur 's avonds stappen de deelnemers vermoedelijk enigszins geradbraakt aan boord van de nachtboot die hen de volgende ochtend keurig zal afleveren aan de Hollandse kade. Om negen uur maandagochtend hopen ze dan weer aan de koffie te zitten in de Heilig Hartschool. De bedoeling van de excursie is de cursisten eens echt in aanraking brengen met de Engelse cultuur, waar ze immers al geruime tijd let terlijk de mond van vol hebben. De meeste cursisten zijn nog nooit in Londen geweest. Er waren er dan ook die er wel wat moeite mee had den om zich los te maken van hun Van Dam: voor brandweer was snellere oplossing mogelijk. me-apparaat en werden er onlangs nog dia's van Londen vertoond. Wat de aanleiding werd voor het week- endje-Londen. Dat gedeeltelijk be taald wordt uit de excursiepot. LEIDEN "Als het CPN-raadslid Hoeven eerder overleg had ge pleegd met het college over zijn ontwerpbesluit om de brandweer met vier man uit te breiden, dan had de maandagavond die vooraf ging aan de acties van de brandweer een beslissing genomen kun nen worden." Dat zei wethouder Van Dam gisteravond tijdens de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid, naar aanleiding van kritische kanttekeningen die door vakbonds-vertegenwoordigers werd gemaakt over het optreden van de PvdA-fractie in deze kwes tie. Volgens ABVA-man Matters was hij met name teleurgesteld door het feit dat er vanuit de PvdA-fractie geen enkel initiatief is ge toond om informaties in te winnen bij de actievoerders. Zowel wet houder Van Dam als het raadslid Van der Horst wees erop dat van de ontwikkelingen binnen het brandweerkorps regelmatig in de fractie verslag is uitgebracht door partijgenoot Van Baaren. Matters merkte op dat het nu bereikte compromis nagenoeg ge lijkluidend is met de voorstellen die al in februari van 1975 werd gedaan door de dienstcommissie van de brandweer. Wethouder V\n Dam bestreed dat laatste. Volgens hem was er toen sprake van een verzoek om uitbreiding met 10 man. Bovendien, zo zei hij is onder deel van het nu bereikte compromis dat de brandweer niet bij voor baat maatregelen om tot werktijdverkorting te komen afwijst, die niet betrekking hebben op een uitbreiding van de personeelsbezet ting. Op het verzoek van Matters om namens de PvdA spijt uit te spreken over de gang van zaken bij de brandweer ging niemand ver der in. Reactie van wethouder Van Dam: "Als die brief door de dienstcommissie in december niet was geschreven had de zaak mis schien kort daarop al rond kunnen zijn. Nu werden door de brief de werkzaamheden van de werkgroep, die andere mogelijkheden onderzocht doorkruist." ADVERTENTIE De Alfetta van Alfa Romeo. 1600 cc of 1800 cc motor voorin. 5 versnellingsbak met differentieel achterin en De Dion achterwielophanging. Perfekte wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zönes. Topsnelheid boven 175 km/u. Alfetta 1,6 -125 pk -17.990,- Alfetta 1,8 -140 pk -19.790,- /B te» Alfetta GT-140 pk-21.490- PPW .Alfa Romeo is verkrijgbaar in 18 modellen vanaf 12.060,- bij meer dan 100 dealers. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, telefoon 0171813900/16275

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3