Actie voor Guatemala Alimentatie koppelen aan duur van huwelijk '1$ en W zijn onzorgvuldig met geld van gemeenschap Leids dierenasiel weer open BESTUUR 'MAST' MOET ZWIJGEN Roemeense president houdt vast aan onafhankelijke partij VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 PAGINA 23 PLAN PVDA: DEN HAAG (SP) De PvdA wil de alimentatie koppelen |aan de duur van het huwelijk. Dat blijkt uit voorlopig verslag van een bijzondere kamercommissie, waarin wordt gereageerd op een regeringsrapport over de financiële positie van geschei den vrouwen. In het verslag wordt gesuggereerd er op neer dat geen alimentatie wordt huwelijk dat minder betaaldTT1QQr |m v San twee Jaar heeft geduurd geen llimentatierecht toe te kennen. Voor een huwelijk dat tussen de wee en vijf jaar heeft stand gehou- jen zou één jaar alimentatie moeten torden betaald, van vijf tot tien Jaar ft-ordt dat hooguit twee Jaar en voor jen huwelijk van tien tot twintig |aar zou vijf Jaar alimentatie moe ten worden betaald. Voor ontbonden huwelijken waaruit tinderen zyn geboren zou volgens iet verslag een afwijkende regel (noeten worden opgesteld. Die komt Groenhoven stap voor stap LEIDEN De stichting Nieuw groenhoven is bezig met een schets - Man voor het gebied Herengracht/ fcijlsingel ten noorden van de Oos terkerkstraat; in he plan wil men ionderd "zorgwoningen" situeren, poningen waar bejaarden zelfstan dig wonen maar de beschikking tunnen hebben over voldoende zorg, 'erder twaalf rolstoel woningen, der- ig woningen voor alleenstaanden, m achtenvijftig gewone gezinswo ningen. De Stichting heeft gisteravond tverleg gepleegd met de commissie 'oor ruimtelijke ordening over haar ilannen. Men was nu heel voorzich- ig en wilde alles "stapje voor stap- e" ontwikkelen, gezien de ervarin gen met het vorige plan. Dat plan is inderhalf jaar geleden door de ge meenteraad weggestemd. De com missie stelde zich tegenover de nieu we plannen positief op. Nieuw Groenhoven zal aan de ge meente een lening vragen voer de 'oorfinanciering. Over de hoogte van le toekomstige huren kon men nog jiets zeggen, daar ook de grondprijs log niet bekend is. Het streven is •m aan het eind van dit jaar een chetsplan te hebben. de kinderen. Pas als die niet meer leerplichtig zouden zijn, zou het all- mentatiereefht aflopen. 1 1) Love hurts: Nazareth. 2 2) La ballade des gens; Gérard Lenorman. 3 (11) Georgie; Pussycat. 4 8) Ich bin wie du; Marianne Rosenberg. 5 4) Theme from Mahogany; Dia na Ross. 6 3) Volare; A1 Martino. 7 (17) Rain; Status Quo. 8 5) King Kong; Jimmy Castor Bunch. 9 (14) J'Attendrai; Dalida. D (15) The lies in your eyes; The Sweet. 1 7) Spyker in m'n kop; De Stip- kes. 2 (10) Holiday; Tony Bravo. 3 (23) Why did you do it; Stretch. 14 (16) Baby face; Wing and a prayer. 5 (12) Elle voulait; Julien Clerc. 6 19) Quiero; Julio Iglesias. 7 (26) I go to peaces; Cottonlloyd and Chri. 8 (25) Margarita: Rosa Nova. 9 (20) Hold back the night; The Tramps. 0 Forever and aver; Slik. 1 (13) Bohemian Rhapsody: Queen. 2 Party is a groovy thing; Peoples Choice. 3 So far away; Nicolas Peyrac. 4 Annie's song; John Denver. 5 The party is over; Sandra. 6 Let's do it again; Staple Singers. 7 Deep Purple; Donny en Mary Osmond. B 9) Het leger van werklozen; Vader Abraham/Mieke. 9 6) Willempie; André van Duin. D Oh what a beautiful day; Big Mouth/Little Eve. Leidse lector: "Virussen mogelijk kanker verwekkend LEIDEN "Het onderzoek kankerverwekkende heeft in de afgelopen tien jaar een zeer snelle ontwikkeling doorgemaakt. De reden voorde- ze belangstelling is dat het steeds duidelijker wordt dat virussen een rol spelen niet alleen bij het ontstaan van kanker bij dieren, maar wellicht ook bij de mens. Een tweede reden is dat kan kerverwekkende virussen zich bij uitstek lenen voor model studies naar de mechanismen van het ontstaan van kanker, d.w.z. dat men, door bestudering van de wijze waarop virussen een cel tot een kankercel veran deren, misschien ook een inzicht zou kunnen verkrijgen over de ontstaanswijze van kanker in het algemeen". Dit zei dr. A. J. van der Eb. die vanmiddag met het uitspre ken van een oratie getiteld „Op weg. langs het spoor van de tu morvirussen". het ambt van lec tor aan de Leidse universiteit officieel aanvaardde. Dr. Van der Eb (42). die o.m. verbonden is aan het Laboratorium voor Fysiologische Scheikunde in Leiden, geeft al enige tijd on derwijs in de fundamentele lu- morvirologie. In zijn oratie ging Van der Eb in op verschillende soorten virussen, waarbij hij zei dat een virus onder bepaalde om standigheden kankerverwek kend kon zijn. Er zijn virus sen. waarvan bekend Is dat ze bij dieren tumors verwekken en bij mensen aanwezig kunnen zijn zonder ziekteverschijnselen teweeg te brengen. "De moge lijkheid dat de virussen on der bepaalde omstandigheden (bijv. bij verminderde weer stand of bij sommige ziekten) geactiveerd worden en kanker veroorzken, is geenszins denk beeldig en wordt op het ogen blik onderzocht", aldus Van der Eb. Zuidmolukse bezetters staan 23 en 25 maart terecht AMSTERDAM (ANP) De zeven Molukkers die vorig jaar decem ber het Indonesische consulaat in Amsterdam hebben bezet en daar mensen hebben gegijzeld, zullen 23 en 25 maart voor de Amster damse rechtbank terecht staan. Ze worden beschuldigd van wederrechtelijke vrijheidsberoving, bedreiging met doodslag en verboden vuurwapenbezit. De maximum gevangenisstraf voor deze drie delicten samen is 10 jaar. De Zuid- molukkers worden bijgestaan door de Haagse advocaat mr. H. J. W. Droesen. Deze zal ook de verdediging op zich nemen van de zeven Zuidmolukse treinkapers die, zoals bekend, op 10, 11 en 12 maart in Assen terecht zullen staan. In het Amsterdamse paleis van Justitie en ook daarbuiten zullen extra veiligheidsmaatregelen worden ge nomen. De Leidse burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben deze week een bezoek gebracht aan het echtpaar J. J. Veïlbrieƒ- Wetselaar. Het echtpaar is zestig jaar getrouwd. Kabel-tv in een impasse Aantjes (ARP): morele plicht tegenover PvdA DEN HAAG (SP) ARP- fractievoorzitter Wim Aantjes, vindt dat de christen-democra tische fracties een morele plicht hebben ten opzichte van de PvdA. Hij schrijft dat in het ARP-weekblad Nederlandse ge dachten. Volgens Aantjes kunnen de fracties niet vrijblijvend een be roep doen op de PvdA om in de komende periode regeringsver antwoordelijkheid te draeen. Hij voegt daaraan toe dat door weinigen wordt betwist dat het in de huidige situatie van belang is dat de PvdA regeringsverant woordelijkheid draagt. "Wanneer zij die bereidheid heeft, kunnen daaruit voor haar partners morele verplichtingen voor een toekomstige Deriode voortvloeien", zo schrijft de ARP-fractievoorzitter. „Samen puin ruimen draagt bij tot een wederzijdse voorkeur daarna ook samen weer op te bouwen". Aantjes vindt overigens wel dat principieel verschillende politie ke richtingen zich niet zodanig aan elkaar moeten binden dat aan de verkiezingsuitslag on recht zou worden gedaan. Zeer scherpe kritiek van Progressief Zoeterwoude Burgemeester Detmers (Zoe terwoude "W\j zijn ook verre van gelukkig met de gang van za ken." ZOETERWOUDE Op niet mis te verstane wijze heeft woordvoerder C. Straver van Pro gressief Zoeterwoude gisteravond in de raad zijn misnoegen kenbaar gemaakt over de gang van zaken rond de uitbreiding van het gemeentehuis. Bij begrotingswijziging werd voorgesteld om het krediet van 1 miljoen gulden, dat vorig jaar voor dit doel beschikbaar werd gesteld, met f 500.000- te verhogen. P.Z. voelt zich in een dwangpositie gemanoeuvreerd. De wijze waarop deze verbouwingszaak behandeld is ach ten de progressieven beneden alle peil. Daarvoor wilde zij niet op de eerste plaats B en W verantwoor- tot schaamte en ergernis", aldus delijk stellen. Er zijn onbegrijpelij- Straver. Toch stemde P.Z. in met ke vergissingen gemaakt zowel bij de gewraakte begrotingswijziging zakelijk is, zowel WARMOND Het lijkt erop dat de gang van zaken rond de kabel televisie langzamerhand in een im passe begint te raken. Nadat de Stichting Kabelnet Meren- gen zouden in opdracht van antiek- Antiekroof Tweehonderd gewa pende boeren hebben geprobeerd een archeologische vindplaats in Minieh, in opper-Egypte, te bestormen, zo meldt het dagblad Al Achram. Het ontrust leger heeft versterkingen naar Mi nieh gestuurd, en talrijke dorpelin gen zyn gearresteerd. De dorpelin- het ramen van de bedragen die met de verbouwing gemoeid waren ali bij het opstellen van een plan van eisen en wensen t a v. deze verbouwing. Oorspronkelijk was een aanneemsom geraamd van f 536,932. Het tweede plan dat volgens het college nauwelijks duurder behoefde te zUn vroeg ruim negen ton. „Dit is een aanfluiting voor de opstel lers en voor de nacalculatie. Dit komt des te harder aan omdat het college thans de verzekering heeft gegeven dat het eerste plan nauwe lijks goedkoper zou zijn geweest wan neer dit zou zijn uitgevoerd". Straver vond het onbegrijpelijk da1 een èantal voorzieningen in het eerste plan ontbraken die nu opeens dringend noodzakelijk zijn. „Wij wil len dit best aannemen, maar het zegt opnieuw iéts over de kwaliteit van het eerste plan. Wij begrijpen dat het architectenbureau van der Stee, dat met de dienst gemeentewer ken verantwoordelijk was voor de opstelling van het eerste plan, nu uiteindelijk ook belast wordt met de uitvoering van het tweede. Bekijk hun werk met argusogen want hun MOSKOU prestatie en presentatie zijn tot nu toe op essentiële punten geklungel geweest met weinig of geen rea liteitszin Wü zijn in hoge mate ver- de amateuristische waarop in dit geval met ge meenschapsgeld en met gemeente belangen is omgesprongen. Tot nu alleen aanleiding geweest gen door zou den gaan met alle onaanvaardbare gevolgen van dien. Hierdoor zouden we dus een verbou wing krijgen, kleiner en minder goed Straver de volgende motie- geoutilleerd voor wellicht dezelfde had; Er moet met de meeste prijs als r funktioneren van het gemeentelijke apparaat als voor het scheppen van een behoorlijk arbeidsklimaat het goed gelukkig ls met de gang wel blij met het resultaat gaat krijgen. De voor- nog op dat de bou^f- alle andere kosten sinds de raming betrokkenen. Afwijzing van het plan den geleden met 16% zijn gestegen, zou moeten leiden tot de opdracht Bovendien is het aantal kubieke 1 (derde) nieuw plan waardoor wat aan eventuele besparingen ge vonden zou worden teniet zou wor den gedaan doordat de kostenstfjgin- ters in het nieuwe plan flink uitge breid. Zonder hoofdelijke stemming werd het verhoogde krediet geaccep teerd. ter stond dat nu een r in Cairo handelen. Het vindplaats, Tel Bawith, groot koptisch kloos wijk deze week haar hart luchtte heeft burgemeester De Vreeze van Warmond, tevens voorzitter van de stichting Mast. zijn mede stich tingsbestuurders zwijgplicht opge legd. Op grond daarvan kon hij gis teravond in de raad van Warmond ook niet ingaan op de vraag van meer informatie over de zaak. De Vreeze wilde nog wel kwijt dat jaar sterk verminderd, zo blijkt uit er op 1 maart een vergadering van statistieken die gisteren in Wenen de stichting Mast is en dat daarna, zijn gepubliceerd In 1975 verlieten T erbouwing Kortimarkt 20.400 in het voorafgaande erg pessimistisch over de kans dat afgelopen jaar emigreerden voorts 83 LEIDEN B en W zullen de ge meenteraad voorstellen om een kre diet van 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor het verbouwing van 13213 Joden de Sowjet-Unie. tegen de voormalige Kortimarkt in de Me- renwijk. Het gebouwtje is bestemd voor het buurt- en clubhuiswerk. De huurprijs is door B en W be paald op 26.000 gulden per Jaar. LEIDEN "Door de vreselijke aardbevingen in Guatemala zijn ze ker zeven coöperaties verwoest. Maar het is verder moeilijk te zeg gen, want de contacten met het bin nenland zijn erg slecht". Didi van Acken van SOS-Wereldwinkel vertelt over de ramp die Guatemala getrof fen heeft, en zet de rol uiteen die de Stichting Ontwikkelingssamenwer king SOS daarin speelt. De SOS im porteert al jarenlang grote hoeveel heden koffie uit Guatemala van een federatie waarin 41 coöperaties sa- SOS verscheept. Het was eenderde men werken. Deze federatie is niet van de oogst van de federatie. Hoe zozeer op winst uit, maar probeert de de koffieplantages er nu aan toe zijn, veertigduizend mensen die op de coö- is nog moeilijk te zeggen. Didi van peraties werken of ervan leven eni- Acken: "Het is belangrijk om de or- ge ontwikkeling bij te brengen. Het ganisatie bij elkaar te houden. De analfabetisme bijvoorbeeld is in Gua- federatie is nog jong, en die aardbe- temala erg groot. Van de opbrengst vingen kunnen catastrofaal zijn, de dig. Er worden nu duizend van de oogst probeert de federatie federatie kan in elkaar klappen. Het zocht die bereid zijn eei allerlei cursussen te organiseren. Rode Kruis heeft momenteel voor Vlak voor Guatemala door een Guatemala al hulpacties op touw ge- reeks aardbevingen getroffen werd. ze: om de eerste nood op te vangen. aktie", die ruim een Jaar geleden al eens georganiseerd is, weer in leven geroepen. De SOS wil hiermee haar financiën op peil houden. De koffie moet namelijk op voorschot betaald Ceausescu noemde China niet met (Reuter) President Nicolae Ceausescu van Roemenie heeft gisteren in Moskou het pa troon doorbroken dat zich tot nu toe tijdens het 25ste partijcongres heeft gevormd. Zoals werd ver wacht zette hij zich af tegen wat zich als een gezamenlijke poging af tekende het Maoïsme te veroorde len en afwijkingen in West-Europa van de orthodoxe communistiscne lijn te verwerpen. Ceausescu sprak op de derde dag van het party congres nadat partij leiders van zes andere Oosteuropese staten het Russische voorbeeld hadden gevolgd door het Chinese leiderschap van Mao Tse-toeng aan te vallen en aan te dringen op een onwrikbare loyaliteit aan de ideologische koers van Moskou. De Roemeense leider, die bekend staat om zijn onafhankelijke stelling, zei dat zijn partij de ver stering voorstaat van de „samen hang binnen de Internationale communistische en arbeidersbewe ging". Maar hjj voegde eraan toe te streven naar "de opbouw van een nieuwe eenheid, geba seerd op eerbiediging van het recht van elke partij vrijelijk haar po litieke koers te ontwikkelen, even als haar strategie en revolutionai re taktiek bij te dragen aan de ontwikkeling van het Marxisme-Leninisme". Na zijn toespraak vloog Ceausescu onmiddellijk terug naar Boeka rest Ingelichte kringen meldden dat zijn snelle vertrek ruim tevoren was vastgesteld en niet bedoeld was als een gebaar. Dit De aartsbisschop van Saigon tZuid-Vietnam) heeft allen die de rk godsdienst aanhangen en van rk kerken gebruik maken in krachtige termen gewaarschuwd, geen illegaal verzet tegen de staat te plegen. De toekomst der kerk is verbonden met die van het land. zei hij. Enkele da gen geleden hebben zich onlusten in Saigon voorgedaan waarbij tegen- op- standers van het nieuwe bewind, on der de dekmantel van de kerk. ac ties ondernamen en het tot schiet partijen kwam. De bisschoppen van Peru (republiek in Zuid-Amerika hebben zich Uitgesproken voor het socialisme als regeringsvorm. ZIJ eisen tegelijkertijd dat de Peruaanse re volutie niet ontaardt in totalitarisme De Peruaanse bisschoppen zijn de enigen in Zuid-Amerika die zich tot dusver zo positief voor de socialisti- op scheppende wijze sche maatschappijinrichting hebben uitgesproken. Zij hebben zich hier mee geschaard achter de revolutie van 1968. "De kerk", verklaren zij. "wijst het anti-menselijke karakter van het kapitalisme af. dat hierin bestaat dat het individueel voordeel en winst zoekt zonder maatschappe lijke verantwoordelijkheid". "Maar Ge bevrijding kan alleen dan bevU- onderstreepte dat de dil?,K zijn als het werk van het is nog een zending koffie i de de renteloos 'oorschot van duizend gulden te ver men. Dit voorschot ls op elk ge- •enst moment weer opvraagbaar. Verder.e inlichtingen over de ac ties zijn te krijgen bij de SOS-We- daan haalde een rampenfonds op te reldwinkel (bij de ingang richten. Dat is niet behoeften te voorzit Rode Kruis, maar het is een aktie heropbouw van de coöpera het in de eerste Volkenkundig museum in Leiden, te- zoals bij het lefoon 149437. Giften voor Guatema la kunnen overgemaakt worden naar: giro 66300 ten name van SOS ties. Er is alleen nog niet besloten rampenfonds Guatemala, Kerkrade. LEIDEN Het Leids dierenasiel aat maandag weer open. Dit bete ent niet dat de al Jarenlange slo- ende financiële kibbelarijen ten inde zijn. Integendeel. Noe steeds al in de Leidse regio ondergebracht: een onhoudbare situatie met een stad van rond de 100.000 inwoners vlak in de buurt. Het nieuwe inte- rimbestuur heeft het gepresteerd geen rechterlijke uitspraak alle partijen om de tafel te krijgen. legaat van f45 000.- dat bij iet vroegere Leids Dierenasiel is prechtcekomen. maar dat naar het lieuw Leids Dierenasiel had moe- "Er zijn per slot en worden gestuurd. De voorzitter het toenmalige Leids Dieren- En daarmee worden bedoeld het. Nieuw Leids Dierenasiel, de dieren bescherming en de gemeente Leiden. rekening dip- en mee gemoeid", zo vertolkte de oorzitter De Klerk het gistermid- maanden). Geld dat ter beschikking werd gesteld door het hoofdbestuur van de Dierenbescherming, de afde ling Leiden en de gemeente Leiden Een exploitatie per jaar komt het asiel op ongeveer twee ton te staan. De 38 honden- en 52 kattenvel- blijven zijn te weinig. Er dient ge streefd te woden naar een verdub beling ervan. Een hond moet Per 1 maart f 45 gaan kosten: een kat een tientje. "Maar", zo zei penningmees- het geld naar de federatie of de confederatie gaat. De confederatie is tie begonnen een organisatie waar federaties van allerlei soorten bij zijn aangesloten. Zo is er in die confederatie ook een federatie die honing produceert. SOS Guatemala Ook Terre des Hommes is behoeve van Gua temala. De werkgroep Regio Leiden houdt een bliksemactie om geld in tc zamelen. "De aardbevingen in ramp i plan daarvan honing te gaan van wij ons nauwelijks een voorstel- importeren. In ieder geval, of het ling kunnen maken. Vele duizenden Roemeense communistische partij "nauwe banden van vriendschap, samenwerking en solidariteit met alle communistische ar beiderspartijen" wil onderhou den. De woordkeus van de Roe meense leider sloeg duidelijk ook op de Chinese communisten. wier maoïstische koers eerder op de dag was gebrandmerkt als vijandig te genover het socialisme door Janos Kadar van Hongarije en Todor Zjiwkow van Bulgarije. Andere sprekers hadden dit de dag tevoren eveneens gedaan. Na de felle aanval op het maoïsme van de Russische leider Leonid BrezJnjew, afgelopen dinsdag, beschuldigde Kadar China van het "vormen van een gezamenlijk front met de meest extremistische kringen volk i Een werkelijk christelijk bewind eerbiedigt ce rechten en vrijheden van de mens". Naar pas nu be kend is geworden, heeft de geheime politie in Tsjecho-Slowakije de af gelopen maanden talrijke chris tenen gearresteerd, priesters zowel als leken. De arrestaties zijn in stil te verricht. Uitgelekt is echter de arrestatie op 8 oktober vorig jaar van de 45-jarige Ivan Grof. wiskundige en fysicus, in Samorin bij Bratisla va, die ervan werd beschuldigd, jon geren tot het geloof te brengen. Zijn religieuze boeken zijn in beslag genomen en hij staat nu onder voort durende bewaking. De leden van de Geref. Kerken in Ne derland hebben de verschillen tussen de nieuwe en de klassieke theologie siel nam zijn biezen met medene- dag. "Alle oorspronkelijke tegenstel- ter De Jong, "We moeten toe geld nu by de Tederatie voor op de koffie komt of bij de confederatie: de mensen in Guatemala zelf moe ten zien wat ze met het geld doen". Naast deze actie hoopt SOS-We reldwinkel eind deze week ook te be- doóen. tienduizenden gewonden 1 miljoen mensen dakloos! Er is sd hulp op gang gekomen, maar bij een dergelijke ramp geldt het parool: "snel en veel, anders zijn we te laat". Een gift voor Guatemala imperialisme", terwijl Zjiwkow „Pe- niet kunnen wegpraten, zo blijkt kings verdeelpolitiek" veroordeelde vrijwel woordelijk verslag i ling van f 17.000) en zorgde voor conflicten en de fianciële amioe- •sitie. Sinds eind december 1975 is het siel dicht. Zwerfdieren werden over- lingen zijn opzij gezet". Er kan geldelijke steun worden gerekend voor een bedrag van een kleine f 45.000.- (voor dev eerste twee i andere methode. We moeten, zo als Gouda het ondermeer kent. naar een uitkering van een bepaald be drag per dier. En niet zoals Leiden het doet, één subsidie. ■■■■■■PQB dp De Hongaarse en Bulgaarse leiders ln Januari gehouden besloten confe- hebben ook indirecte maar niet mis te verstane aanvallen op het schijnen. Wel is er r streven naar een wat liberaler stijl 8">eid. De leert,ucht van communisme door de Italiaan se, de Fraase en andere westerse partijen. Zoals bekend lieten de plaats zou moeten maken voor Fransen onlangs de doelstelling Jud'ciële (kerk spreekt alleen van de „dictatuur van het prole- ceel uit taxia&t" vallen punt. Gesuggereerd werd dat de Justitiële tucht (met procedure)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23