Mat is autowijsheid? Test zélf de Rat 131 Mirafiori. anno Geen cent voor "geweld MEER VERBAND IN HET VERTELLEN De Rat 131 Mirafiori.Gemaakt om 10 jaar mee te gaan. ZELFS AMBTSDRAGERS WEIGEREN KERK-BIJDRAGE 55 ck Overbrugging ZONDAG VRIJDAG 27 FEBRUARI 11)76 De Bisschoppelijke Vastenaktie, die ten doel heeft missie- en ontwikkelingswerk nieuwe impulsen te geven, heeft de Al- phense rk gemeenschap een projekt op het Indonesische eiland Flores toegewezen. Een Nederlandse missionaris, paster P. Ro- zing, is daar bezig met de afbouw van een sociaal centrum, waarvan het doel is: bijscholing van leidende mensen onder de inlandse bevolking, verbetering van landbouwmethoden en van de hygiëne, baby- en kleuterverzorging, preventieve ge zondheidszorg in het algemeen, verbetering van de voeding en de bouw van cementen woningen. Dit project is van de grond geko men dankzij de hulp van de Vas tenactie in 1973. Voor de afbouw is nog f 10.500 nodig. De bevolking heeft het terrein gratis beschikbaar gesteld en geëgaliseerd. De heer C. Breukel, Jongkindt iConinckstraat 60 Alphtn aan den Riin, is secretaris van het plaatse lijke comité. Hij is er zeker van, dat de Alphense gemeenschap dit be langrijke werk nu weer zal onder steunen. Op ongeveer 3500 rk adres sen is een folder hierover bezorgd. De actie begint 6 en 7 maart en duurt tot pasen. Geweld Dc rk universiteit in Nijmegen heeft het gehele boekenbezit aan gekocht van de Nederlandse provin cie der paters Redemptoristen. Het gaat hier om meer dan 240.000 ban den, die de komende maanden naar de universiteitsbibliotheek zullen verhuizen uit kloosters in onder an dere Wittem. Nijmegen. Amsterdam en Rotterdam. Zeker de helft van de boeken heeft betrekking op de geestes- en menswetenschappen, met heel veel letterkunde en ge schiedenis. Er is ook een verzame ling geschriften bij uit de periode rond 1500. vooral handschriften Het maandblad De Kerkvoogdij reageert op de activiteiten van een comité dat zich tooit met de naam "Geen kerkegeld voor geweld" en dat de indruk verspreidt dat via de gewone kerkelijke bijdrage stiekem geld vloeit naar het anti-recisme- fonds van de Wereldraad van Ker ken en dus naar bevrijdingsbewe gingen in bijvoorbeeld Afrikaanse landen. In Amsterdam zijn er zelfs hervormde ambtsdragers die op grond hiervan geen kerkelijke bij drage meer betalen. Het blad wijst erop, dat de kerke lijke bijdrage een "contributie" is aan de plaatselijke gemeente, waar van begroting en rekening te con troleren zijn. Bijdragen voor het ge noemde fonds worden gewoonlijk door hervormde gemeenten die daaraan steun geven bijeenge bracht, meestal via een speciaal aangekondigde collecte. Van de ge wone contributie wordt gemiddeld f 7.20 per lid doorgestuurd naar Den Haag om het landelijke en pro vinciale kerkelijke apparaat te be talen. Dat apparaat kost ruim 4.7 procent van wat er in totaal aan kerkelijke bijdragen wordt betaald. Het totaal aan bijdragen ligt in de Hervormde Kerk op zo'n 151 gulden per lidmaat per jaar. Van die f 7,20 per lidmaat wordt geen cent aan bevrijdingsbewegingen uitgegeven, al was het alleen maar omdat de kosten van het ker kelijke apparaat er niet eens mei kunnen worden gedekt. De centrale begroting geeft een tekort van bijna drie ton aan. Ook uit de "generale kas" (f 12.50 per lidmaat per jaar) gaat niets naar het anti-racismefonds. Wat wél gebeurt is dat 2 procent van de opbrengst wordt afgehouden voor de kerkelijke ontwikkelingssamen werking. Lectuur Lectuurverspreiding is beslist geen achterhaalde zaak, zegt de uit geverij Stichting Elisabethbode (een evangelisatieblad) in Lochem. Zij ba seert dat onder meer op het feit, dat er een topverkoop van het kerstnum mer is geweest, 540.000 exemplaren. En nóg moest een aantal bestellers worden teleurgesteld. "In een tijd. waarin men overspoeld wordt door informatie via radio en tv wordt de belangstelling voor het geschreven woord, dat men rustig op zijn eigen tijd kan lezen en verwerken, duide lijk groter. Ook wat de wekelijks® lectuurverspreiding betreft is er bij de EB geen achteruitgang waar te nemen, veeleer een opgaande lijn" 9 Het blad "Gemeenschap der Ker ken", het orgaan van de Raad van Kerken in Nederland, is na bijna dertig jaar vervangen door een nieuw tijdschrift dat "Saamhorig" heet. Het zal tien keer per Jaar ver schijnen en informatie geven over de oecumene in binnen- en buitenland. Ook zal het de communicatie pogen te bevorderen tussen de verschillen de secties van de Raad van Kerken, plaatselijke raden, parochies en ge meenten. Eindredacteur van "Saam horig" is de heer P. Hoogeveen. Het redactie-adres is: De Horstink, Kon. Wilhelminalaan 17 Amersfoort. De voorzitter van de Raad van Ker ken, prof. dr. H. Berkhof, schrijft in een hoofdartikel in het eerste nummer: "Wij willen ons toeleggen op een zo volledig mogelijke infor matie, documentatie en motivatie, wat het veelzijdige werk van de raad en zijn organen betreft". Hij verwacht, dat het nieuwe blad een belangrijke stuwkracht voor de oecumenische zaak in ons land zal worden. Politiek •De r.k. kerk in de Ver. Staten zal zich dit jaar duidelijk uitspreken, over een aantal politieke zaken, al dus een verklaring, uitgegeven door het bureau "politieke zaken" van de Amerikaanse bisschoppen. „Bij de komende presidentsverkiezingen zul len de bisschoppen geen be- De jongerengroep "De Overbrugging" verleent zondagmorgen om kwart voor 11 in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmer straat in Leiden medewerking aan een eucharistieviering rond het thema "Geloven". Zij verzorgt de teksten en de mu ziek in deze viering. Pater Demmers is de celebrant. paalde kandidaat steunen of aanbe- "Alle christenen zijn geroepen om in velen. Het rapport betreurt dat de politieke zaken goed geïnformeerd mensen steeds minder belangstel- te zijn en actief betrokken", zegt de ling tonen om te gaan stemmen, verklaring. Nieuwe methode Ned. Zondagsschool Vereniging bestemd Op vele plaatsen komen kinderen in aanraking met de bijbel: in gezin, kerk en kinderdienst, op school en zondagsschooL Men doet daar zijn best om de bijbel zo duidelijk mogelijk aan het woord te laten komen, in het vertrouwen dat het geloof op een zodanige manier wordt overgedragen dat jonge mensen tot een eigen positieve beslissing komen. Vaak gebeurt dat ook, maar in vele gevallen gebeurt het ook niet. Er is dan ook alle aanleiding toe, dit bezig-zijn met kinderen eens kritisch te be- Geen hiaten kijken. 'as, geeft nu ook richtlij nen voor ouders, predikanten, on derwijsmensen en catecheten. Als zij allen hiervan gebruik maken, komt er een goede samenwerking tot stand en wordt het isolement van de ver schillende opvoedingsmilieus op dit gebied doorbroken. verdere uitgroei naar de andere le vensverbanden. De geboden stof is voor ieder afzonderlijk een afgerond geheel, gericht op de leeftijden tus sen vier en zestien Jaar, en omvat alles wat men nodig heeft. Toedoe' Op aanvraag Zondagsschool stellenden het teriaal over zenden. Haar 65 Amsterdam- zal de Nederlandse -Vereniging alle belang nieuwe informatiema- ,.Op weg" graag toe adres is: Bloemgracht -Centrum. Zondag" geeft i elke De methode "Op weg" bestaat uit "Kind en Zondag": maandblad met voor elke week een thema „Hetzelfde Een van de dingen die dan opval len is, dat de kinderen op den duur alle belangstelling voor de bijbelver halen schijnen te verliezen doordat ze zonder een duidelijke onderlinge relatie zo vaak "hetzelfde" horen. Dat wordt mede in de hand gewerkt door het weinige verband tussen wat in gezin, kerk en kinderdienst en op sdhool en zondagsschool in dat opzioht wordt gedaan. Daarom is er een grote behoefte ontstaan aan een beter contact tussen wat gezin, kerk, Jeugdkerk, school en zondags school op het terrein van de gods dienstige opvoeding doen. Dit samen spel - zo zien velen het nu - is een voorwaarde geworden om de overdracht van kennis en verhaal goed tot zijn recht te laten komen. Het is de Nederlandse Zondags school-Vereniging, die kan putten uit een rijke en langdurige (110 jaar) ervaring in de begeleiding van men sen die aan de kinderen bijbelse ver halen vertellen, gelukt, voor deze sa menwerking een methode te ontwer pen in de vorm van het werkplan "Op weg". Het maandblad "Kind en Zondag dat oorspronkelijk vooral voor zondagsschool en kinderkerk thema, dat zowel in het een driejarig Het thema gezin als op school de kinderen bereidt op wat zij zondags in de kerk en in de kinderdienst horen. Het geeft een volledige begeleiding voor allen die met de evangelieverkondi ging komt rooster is gebaseerd op oude syna gogale lezingen van thora, profeten en psalmen, maar dan zo opgezet dat het meeloopt met het "kerkelijke jaar" en voor kinderen toegankelijke kinderen bezig zijn. Het vertel-verhalen aangeeft. Op die ma- u maar op aan, dat alle nier kunnen het Oude en het Nieuwe staan. Als de plaatselijke samenwerking nog niet direct tot stand zou kun nen komen daar is natuurlijk tijd voor nodig kunnen zij die dit pro gramma willen gebruiken het zelf al Het rooster begint jaarlijks in fe bruari, aan het begin van de Lijdens tij d, maar men kan er ook bij het nieuwe schooljaar mee beginnen. Vandaar ook de brede informatie die opnieuw aan predikanten, hoof- invoeren, in afwachting van eenden van scholen en leiding i De vereniging hoopt, dat dit werk plan, dat naar haar weten in geen ander land ter wereld nog beschik baar is. in ons land grote opgang zal maken, omdat het perspectieven biecTt voor de godsdienstige vorming van kinderen en opvoeders samen. Naast deze methode geeft de N. Z.V. nog een keur van ander mate riaal uit, zoals de brochurereeksen "Zondag feestdag" (voor de vorm geving van bijzondere diensten) en "Leren leven" (voor school en jeugd werk). Bovendien zijn verkrijgbaar het "Bijbels werkboekje", met be werkingen van de aan de orde zijn de verhalen, en de werkbladen Toe doe" en "Jojo". Imp.Leonard Lang,Daniel Goedkoopstraat,Industriegcbied/Amstcl, Amsterdam.Tcl. (020) 924888. kOREVAARGARAGE B.V. Katwijk aan Zee: AUTOMOBIEL és GARAGEBEDRUP SEINPOST B.V. Voorhout/ Golfweg 19 Tel 01719—19 '13 Korevaarstraat 43. Tel. 071142146122945 Voorhout/ GoUweg 19 Tel. 01119-19213 Showroom: Nassaudreef 38 Sassenheun: Loosterweg 2. Tel 02522-12488 Leiden: AUTOMOBIELBEDRIJF H. HUISMAN B.V. Garage: Drleplaasenweg 7. Tel. 01718—71644 Hillerom: AUTOBEDRIJF VAN VLIETH CO. Levendaal 80. Tel. 071—134000—122962 Meerstraat 108. Tel 02520—15685 1300 cc vmtaf f12.330, - 1600cc vanaf f13.979,- Verkrijgbaar in elf uitiveringetL Er bestaat geen oordeel,hoe wijs ook, over een auto, of het is onvolledig. Wat er aan ontbreekt? Uw eigen visie op die auto. En die krijgt u alleen tijdens een uitgebreide, zelfgereden proefrit. Daarom staat er nu bij uw Fiat Agent een Fiat Dl Mirafiori klaar om door getest te worden. Belt u hem even voor een afspraak? U bent een wijs man.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19