VAN HELDEN VOLWASSENER PANORAMA io-schakers in lift Jeugd Mercasol dichtbij de titel Reg Coach Leen Pfroninier over Nederlandse troef tijdens WK: Kessler-w*»cs vwwdelens. Philidor en LSG naar tweede plan Eincle van puzzelactie raakt in zicht VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 SPORT PAGINA 17 Leen Pfrommer wordt op het vliegveld Schiphol verioelkomd door zijn dochtertje Anne-Joan. LEIDEN Het jeugdteam van Mercasol Leiden staat aan de voor avond van de prolongatie van het kampioenschap bij de regionale bas- ketbaljeugd. De Leidenaars ontmoe ten morgenavond om kwart voor ze ven in de Universitaire sporthal BC Markt Utrecht, dat de laatste over gebleven belager van het Leidse team is. Bij winst is Mercasol ook voor BC Markt onbereikbaar, de Utrechtena ren hebben dan met nog vier wed strijden voor de boeg een achterstand van tien punten. Markt heeft overi gens weinig baat bij een eventuele zege, want alleen wanneer Leiden daarna nog eens zes duels verliest kunnen de Utrechtenaren nog op ge lijke hoogte komen met de Leidse junioren. Wanneer Mercasol kam pioen wordt verwerven de Leidenaars het recht om wederom een gooi te doen naar de nationale titel, die zo als bekend het afgelopen seizoen ook door Leiden werd veroverd. HEERENVEEN Het is net alsof de klok een aantal jaren heeft stilgestaan. Er is weer een belangrijk schaatsevenement op komst en half Nederland .lijkt daarbij ten zeerste betrokken, ïond de kunstijsbaan in Heerenveen is het, twee dagen voor het wereldkampioenschap schaat- en gaat beginnen, een drukte van belang. Er is evenwel geen kaartje meer te krijgen. Twee [agen is het Thialf-stadion volkomen uitverkocht, twee maal zullen 17.500 toeschouwers de redetten van het ijs kunnen toejuichen- Er zul len weer extra-treinen rijden en het station-ijs- Itadion Heerenveen, waar het gras inmiddels tussen de stenen groeit, zal weer eens door dui- lenden worden betreden. )oor lia Schuurhuizen De organisatoren in Heerenveen len dat alles met van trots glimmen- |e gezichten aan. Zij immers wa ll zo slim om noodtribunes bij te ouwen, waardoor nog eens 5000 beschouwers het evenement kunnen ijwonen. Niet dat zij er zelf finan- Jeel veel beter van worden. De gro- winnaar van dit alles is de KNSB, ue straks over een nettowinst van p'n 125,000 gulden kan beschikken, jn natuurlijk de ISU, de internatio- (ale schaatsunie, die maar liefst de plft van het bedrag dat de NOS loet betalen om het gebeuren recht- treeks op de beeldbuis te brengen, |i de wacht sleept, zo'n 40.000 gul- en. „Misschien dat er dan volgend pizoen een betere voorbereiding en pn iets hoger zakgeld voor de schaat- ers in zit", aldus coach Leen [rommer, die gistermiddag, zij het pgen zijn zin, aanwezig moest zijn p een persconferentie op de Hee- Enveense ijsbaan. Hij was trouwens e enige. Want terwijl buiten de khaatsers uit China, Canada en Usland hun trainingsrondjes draai- fen, ontbraken de grote vedetten. De toren kwamen gistermiddag pas p Schiphol aan en voelden niets bor een confrontatie met de Neder- Indse pers en ook de Nederlandse pders schitterden door afwezigheid. Er is na de persconferentie gele- bnheid om met de schaatsers te pra- |n", aldus de voorzitter van het perenveense organisatie-comité pn wij hopen dat u daarna de ihaatsers zich in volle rust wilt la in voorbereiden op dit belangrijke Tenement". Allemaal heel aardig, maar dit Plangrijke e venen Btuurlijk wel om de schaatsers uit Nederland en Noorwegen en die waren er toevallig niet. "Als u van daag met de Nederlanders even langs de baan een praatje wilt ma ken. kan dat natuurlijk", aldus Leen Pfrommer, die evenals een paar jaar geleden weer uiterst vriendelijk en vertrouwelijk met de vertegenwoordigers van ae nieuws media praatte, daarbij niet na latend een paar keer te attenderen op het feit dat hij er missohien vol gend jaar niet, of wel, bij zou zijn. Angst. Het kampioenschap dat dit week end in Heerenveen wordit afgewerkt, draait daadwerkelijk natuurlijk maar om een paar personen, de Nederlanders Van Helden en Kleine en de Noren Stensen en Storholt. Terecht uitte Leen Pfrommer zijn angst dat vooral het publiek er al bijna van uitgaat, dat de Heeren- vener Hans van Helden de wereld titel zal opeisen. 'Tk heb er de afge lopen dagen al een paar keer met Hans over gepraat", aldus Leen Pfrommer, "en gelukkig is hij heel wat volwassener geworden. Maar het blijft een angstige zaak als Je zo tot favoriet wordt gebombar deerd. Natuurlijk, hij hoort bij de kanshebbers, maar dan moet je het altijd nog waarmaken. Ik heb Schenk wel eens onderuit zien gaan op de 1500 meter en Verkerk een be labberde 500 meter zien rijden, op het moment dat iedereen dacht dat zij het wel even zouden worden. En laten we die Noren alsjeblieft niet vergeten. Kijk, ik vind dat ze in Innsbrück toch wel wat zijn tegen gevallen, als geheel dan, want Sten sen reed zeer goed en Storholt won toch maar even de 1500 meter. Je kunt niet zeggen dat zij een inzin king hebben gehad, dat weet je ge woon niet. Het ligt ook vaak aan de instelling, waarmee je het ijs op gaat. En die was bij de Noren in Innsbrück niet optimaal, maar nogmaals, dat zegt niet dat zij nu echt minder zijn geworden", aldus de Nederlandse coach, die er van overtuigd is dat alle vier de Neder landse deelnemers bij de eerste zes tien zullen eindigen. "Tn Davos zijn op een gegeven ogenblik Pasman en De Vries bij me gekomen en hebben gezegd, laat Vriend en Derksen nu maar in Hee- rijden, want die zijn veel dan wij. Heerenveen achter Basketbal Bondscoach Bill She ridan heeft veertien spelers geselec teerd voor het nationale basketbal team, dat zal deelnemen aan interna tionale toernooien in Bremerhaven (22 t/m 25 april), Luik (30 april t/m 2 mei) en Sofia (18 t/m 2? mei). De geselecteerden zijn: Jan Sikking, Charis Sideris, Toon van Helfteren, Jim Woudstra. Jan Dek ker, Dan Cramer. Herman Pluim, tr dit Everett Fopma, HaiTy Kip, Walter draait Ombre. Hugo Harrewijn, Kees Aker boom, John v. Vliet, Wiebe Gorter. Ik heb toen gezegd dat ik zo'n be slissing niet zo lang van tevoren wilde nemen en dat bleek ook te recht, want Vriend en Derksen wer den ziek in Innsbruck. In Inzeil, het afgelopen weekend, is het dus pas uitgemaakt. Ik had van tevoren ge zegd, dat we elke afstand apart zou den bekijken en dat de tien kilo meter niet zou meetellen. Ik vind namelijk dat je je op de 5000 me ter moet klasseren voor de laatste zestien en dan is die tien kilome ter niet meer zo belangrijk. In In, zeil bleek dat Jan Derksen veel lang zamer is hersteld van die griep dan Klaas Vriend en dat Joop Pasman in een glanzende vorm verkeert Vandaar dat Vriend en Pasman zijn uitgekozen en ik ben er van over tuigd, dat zij het veel beter zullen doen dan in Oslo", aldus de Neder landse schaatscoach, die vannacht, evenals de Nederlandse rijders, na een afwezigheid van zes weken weer eens in eigen bed hebben geslapen. Vanmiddag om zes uur is het we reldkampioenschap begonnen, zoals gewoonlijk met de loting, waar de baasjes van de KNSB weer bol van belangrijkheid rondliepen. Op grond van de prestaties van vorig seizoen heeft Nederland in de eerste groep rijders slechts één vertegenwoordiger. Dat zal ongetwijfeld Hans van Hel- Afgezien var den zijn, waarbij hij het risico loopt standigheden dat hij, evenals in Oslo en bij de in het eer ste of tweede paar loot. "Die inde' Ik praat er met hem over, maar hij moet het zelf beslissen. Hans en ook Piet Kleine zijn nu wel zo vol wassen in deze sport dat zij dat zelf kunnen doen. Hans loopt daar bij natuurlijk het risico weer in het eerste of tweede paar te moeten starten, maar het voordeel is dat je dan altijd tegen goede tegenstan ders rijdt". Niet onderschatten nodig om volwassen te worden een sport. Van Helden en Kleine treffer zijn dat nu. zij tellen mee. En ik laatste treIfer ben ervan overtuigd dat Vriend en Pasman de mogelijkheden hebben om dat ook te gaan doen, niet, maar wel over twee jaar. De Noren en Nederlanders van deze neratie kunnen echter alle wereld records die er nog staan van voor maakt, nog wel ling laat ik altijd aan de rijders Oranje-brigade loting en weersom- •n valpartijen staat het onomstotelijk vast dat Nederland weer meetelt op schaatsgebied. Na een paar magere jaren lijkt het de voor de aldus Leen Pfrommer, "de wind te gaan, hetgeen Leen Pfrom- landse coach: hun tijd omver rijden ook wel wat". Dat belooft dus wat voor het week end, waarin het weer, zo lijkt het. goed zal zijn en dan is de baan in Heerenveen snel. Maar voor het optimisme wat al te groot worct, opmerking van de Neder- langrijke wedstrijd op het program ma van de universiteitshal. Om acht uur speelt de koploper van de dis tricts eerste klasse, het Leidse Koeja- ké-LISC. tegen de nummer twee op de ranglijst. DAS Delft. Bij winst is Koejaké, dat twee punten voorsprong heeft op de Delftenaren, vrijwel ze ker van het kampioenschap en de daaraan verbonden promotie naar de landelijke tweede divisie. Koejaké. onderdeel van de Leiden International Student Club (daarom tegenwoordig veelal aangeduid met de naam LISC) neemt pas enkele jaren aan de basketbalcompetitie deel. LISC, dat voor het grootste deel wordt gevormd door Surinamers en Surinaamse Nederlanders die in Lei den. Den Haag en Delft studeren, heeft plannen om zich na het kam pioenschap met behulp van een spon sor een plaats te „kopen" in de lan delijke eerste divisie, waardoor de stap naar de tweede divisie overge slagen kan worden. De basketbalwedstrijd in de halve finale van de strijd om de na tionale beker tussen Remington en Pioneer Punch is gisteravond in de Bossche sporthal Vinkenkamp chao tisch geëindigd. Pioneer leek de bikkelharde stryd in zijn voordeel te hebben beslist. De Delftenaren hielden in de eerste helft dankzij Woudstra en Toon van Helf teren goed stand tegen een furieus Remington, dat bij rust met 4744 leidde. Na de hervatting werd er om iedere meter gevochten en kreeg het duel een grimmig karakter. Pioneer vonniste Remington in de laatste se conden: 8284. Onenigheid ontstond toen over de laatste en beslissende treffer van de Delftenaren. Het publiek drong op naar de jury tafel en omsingelde Pioneer-coach llJn Bil Sheridan. Terwijl Sheridan, die van alle kanten werd belaagd zich erwijderde, concludeerden de arbi ters Brakel en Van Dishoeck dat de I I- geschoten door Pie- ter van Tuyll en in de basket getipt door Van Helfteren inderdaad niet telde, waarmee de eindstand op 82—82 werd bepaald. Toen was de beurt aan Pioneer om fel te protes- - teren, zodat het duel, waarvan Re mington video-opnamen heeft ge- staartje zal krij- beste rijder in dit geval dus Hans nier niet vreemd vindt: "Men nu alsjeblieft j van Helden, krijgt de eerste keus. heeft nu eenmaal een aantal jaren ADVERTENTIE iDeie vjeeU: gen. Aanstaande dinsdag volgt de re turn in Delft en enkele dagen later moet Pioneer voor een competitie duel naar Den Bosch. Topscorer Re mington: Marioneaux 28, bij Punch: Woudstra 22. Het Franse Villeurbanne en het Spaanse Real Madrid hebben zich gisteravond geplaatst voor de halve finale in de strijd om de Europacup basketbal heren. Villeurbanne ver sloeg in Lyon het Belgische Racing Mechelen met 84—60 en Real Madrid won in Madrid met 9877 van UBSC Wenen. ADVERTENTIE LEIDEN In de race om de titel in de eerste klasse van de Leidse schaakbond verprutste titelfavoriet Philidor III door te laconiek spel tegen het reeds kansloze LSG III de laatste kans, zodat nu alleen het eerste team van Lisse nog roet in het eten van Alphen I kan gooien. Dit houdt in, dat twee pas gepromoveerde teams onderling gaan uitmaken wie kampioen wordt en wie het daaraan verbonden recht krijgt promotie wedstrijden te gaan spelen om een plaats in de tweede klasse van de KNSB. Niet langer maken de tientallen stad Leiden flink in opkomst is. van Philidor en LSG de dienst uit, De enige hangpartij uit de wed- maar teams uit de regio. Een be- strijd Philidor IV - Alphen I is in- wijs, dat de schaaksport buiten de middels gearbitreerd: remise. De eindstand van deze match werd daardoor 21 '■•-'IVi winst voor Alphen. Lisse heeft met het duel tegen degradatiekandidaat Philidor IV nog voor de boeg een achterstand van 4 match- en 81 bordpunten op Al- Panizza leider «t 1'/„A bel dan 020-5411 345, toestel 215 (van 9.00 tot 17.00 uur). AVEZZANO De eerste twee hal ve etappes van de wielerronde van Sardinië zijn gewonnen door de Ita liaan Panizza en de Belg Roger de Vlaeminck. Panizza, die aan het eind van de eerste halve rit finishte met een voorsprong van elf seconden op het voltallig peloton, is in het bezit van de leiderstrui. De Vlaeminck kon hem daar 's middags niet uit rijden met zijn sprint, die wel scherp genoeg was om zijn landgenoten Merckx en Frans van Looy te ver slaan. De Vlaeminck deelt de tweede plaats in het algemeen klassement samen met zijn landgenoot De Witte. q De neo-professional Adrie de Leeuw is als enige Nederlander op genomen in de Belgische profploeg Gero-Eurosol, waarvan oud-wereld- kampioen Rik van Looy ploegleider Het Frans Halsmuseum in Haarlem eert de "grand old man" van de Haarlemse schilders, Kees Verwey, met een overzichtstentoon stelling in de hallen op de grote markt ter gelegenheid van diens 75- ste verjaardag. De expositie duurt van 13 maart tot 20 april. Het oeu vre omvat schilderijen, aquarellen en tekeningen, bij voorkeur portret- tui en stillevens. phen. Philidor IV zal ongetwijfeld met grote cijfers gevloerd worden, zodat Lisse in de laatste ronde aan een kleine zege op Alphen genoeg heeft om de titel in de wacht te sle pen. Lisse had zijn bordpuntenaantal flink opgevijzeld door een klinken de 2-8 overwinning op hekkesluiter die hem vijf pionnen Voorschoten II. Aanvankelijk zag opleverde. Wit had het er niet naar uit, dat Lisse zo'n grote zege zou behalen. In het der de speeluur zakten echter de verde digingslinies van Voorschoten plot seling als kaartenhuizen in elkaar. Van Hal, Lemmers en Selg veeg den hun opponenten van het bord. Van Dijk versloeg Brouwer met een ingenieus paardoffer. Rosdorff won in een gecompliceerde partij de koning van Van der Mey. Guus van Dijk won regelmatig. Van der Parel van Voorschoten had moeten winnen, maar hij koos een voort zetting, die onmiddellijk tot verlies leidde: 0-7. Pas toen mocht Voor schoten iets terugdoen. Verstraten speelde 'n regelmatige remise. Ca- merik. die twee pionnen achterstond, vond een sluwe verdediging, die a de partij pion meer. hij zag niet meer dan remi- De persoonl. scores: C. v. d. Voorst (Voorschoten II) - G.v.Dijk (Lisse I) 01; R. v. d. Perel - Thorn Lee- son 0—1; P. v.d. Mey - Rosdorff 0—1: J. Wit - R.v.d. Aardweg 'j-1-: Ca- merik - P.v.d. Griende 1-0; Brou werJ. v. Dyk 01; KelfkensVan Hal 0-1; Verstraten - Ruigrok Gj-Vi; Steenlage - Lemmers 0-1; Thierry - CITROËN A MEMO Woog de Citroënagent - informatie over: •GS C onsumenten rapport •Leasing Voorjaarsaktie '76 Honderden hoofdprijzen. o.a. 200 feestelijke bezoeken aan de Citroen fabriek in Frankrijk. Of bel voor informatie Citroen Nederland, tal. 020-7311 81 toestel 223. Ver over ce drie miljoen zijn we nu met onze puzzelactie voor het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten. Het blijft enorm goed gaan. elke week komt er een fors bedrag bij, zodat er na 21 ronden in kas is het al enor me totaal van f 3.263.388,32 Het einde raakt in zicht, en daarmee ook de enorme extra eindhoofdprijzen, de eindhoofd- prijzen, en natuurlijk ook nog elke week de weekhoofdprijzen en weekprijzen: een ware prijzenla- wine. Daarvoor willen velen best nog een kansje wagen. Want merkwaardig genoeg zijn er we kelijks nog nieuwe puzzelaars. Spannend wordt de situatie rond de extra-prijzenpot. Notaris J.H. Birkhoff laat nog geen da tum las. Lang kan het echter niet meer duren of hij gaat velen ver blijden met 1000 gulden extra. Afgelopen week kwam er f 3043,70 bij, zodat er in die extra- pot zit: f 15.936,07. "De geest overwint elke tegen slag", dat was de goede oplossing van puzzel 21. WEEKHOOFDPRIJZEN Een VW Polo N extra: mevr. B. Nubevos, Jennerstraat 2 Gro ningen. Een Philips kleurentelevisie; mevr. H. van Ralen- de Bruin. Mackaylaan lü Doetinchem. Een Olga springboxkombinatie: mevr. M.P.A.B. LassooiJ-v. Don gen Heiakker 53 Prinsenbeek. Een Petri TTL fotocamera plus tas: R. van IJperen, Gijsbr. van Amsterstraat 434, Hilversum. 4 Conti TS staalradiaalbanden: J. Nieuwstraten- de Grooc. Graaf Lodewijkstraat 29, Zoetermeer. Een Singer naaimachine: K. H. Riel, van Kleffensplantsoen 33, Voorschoten. Een waardebon van f 500,- van Witteveen: mej. W.A.M. Mol, Aartshertog Albertweg 24 Eindho- Een waardebon van f 500,- van Witteveen: mevr. Van Gestel, Pre sident Steynstraat 1 Tilburg. Een Camielli super skiff roei- machine: R. Mulder, Timorstraat 185 Haarlem. Een Neveda tapijt: mevr. J.H.. A. Kreupeling—Wijnhoven. Pisa- nostraat 192 Eindhoven. In het verspreidingsgebied van het Leidsch Alpheas Dagblad vielen verder de volgende week prijzen: Kindermann diaprojector: I. v. d. Pluijm, Lammenschansweg 269. Leiden; Lois jeans broek: J. C. M. Knijnenburg, Narcislaan 20. Was senaar: Aero Flame hobby set: mej. M. H. Giethoorn, Wingerd 444, Waddinxveen. De volledige trekkingslijst ligt vanaf maandag a.s. ter Inzage op onze kantoren in Leiden (Witte Singel 1), Alphen a. d. Rijn (Ju- lianastraat 19» en Katwijk aan Zee (Badstraat 9).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17