WCT-toernooi kreunend en steunend gestart T ransf erger uchten zaaien onrust in Feyenoord-kuip Koejaké dichtbij basketbaltitel Werelduurrecord van Jan Roelof Kruithof Arntz van GA Eagles naar AZ Schuiten uitblinker in Grote Prijs Aix INZELL Jan Roelof Kruithof heeft gisteren in Inzeil 'n wereld uurrecord schaatsen gereden. De winnaar van de alternatieve elf- stedentoch in Lahti (Fin) legde in een uur een afstand af van 36 kilometer en 971 m. De I.S.U. had eerder op de dag een wijzi ging van de reglementen bekend gemaakt, zodat dergelijke records kunnen worden erkend. Het oude officieuze record stond sinds 12 februari 1968 op naam van Tonny Ferwerda. die in Heerenveen 34 kilometer, 205 meter en 16 centimeter bijeen schaatste. De eerste Nederlandse recordhouder was de legendari sche Coen de Koning; die meer dan zeventig jaar geleden (26 ja nuari 1906) in Davos tot 32 kilo meter en 370 meter kwam, een verbetering van het oude record met 1474 meter van de Engels man Edgington. Dit record hield 43 jaar stand, tot Marius Strij- bis in Hamar op 7 februari 1949 300 meter verder kwam dan De Koning: 32 kilometer en 660 me ter. Jan Roelof Kruithof ÏNSDAG 24 FEBRUARI 1976 Roy Schuiten tTERDAG: Hij kwam achter de Spanjaard Alvarez als tweede boven. On middellijk na het begin van de afdaling demarreerde Schuiten. Aan de voet van de berg had hij een voorsprong van een minuut op Delepine en Santy. In het verdere verloop van de wedstrijd bouwde hij zijn voorsprong nog uit tot drie minuten en twintig seconden. Uitslag: 1. Roy Schuiten (Ned) 160 kilometer in 4 uur, 9 minuten en 33 seconden; 2. Regis Delepine (Fra) op 3.20 min., '3. Alain Santy (Fra) z.t., 4. Jac ques Esclassan (Fra) op 3.25 min., 5. Jos Gijsemans (Bel) z.t. 6. Jean Chassang (Fra) zjt., 7. Barry Hoban (Gbr) z.t., 8. Her- ve Inaudi (Fra) z.t., 9. Michael Wright (Gbr.) z.t., 10. Rachel Dard (Fra) z.t. jet Boot (Lisser Boys) +1 13 o Holl <RCL) 9 pid Bröring (Noordiwijk) 7 >NDAG: hn van Dijk (Foreholte) +1 15 pp Oostdiaim (WSB) 13 km v. d. Ham (BI. Zwart» 9 •"DELING ic Boutier (VTL) 13 jnnie Rijnsburger (KRV) 10 EGIONALE JEUGD: Bes van der Niet (Katwijk) 6 kMES: "\by van Trigt (KRV) 1 37 ary v. d. Meer (Wet. Girls34 ►rry Bollen (Wet. Girls 1 30 incy Verhoeven (Lugd.) 3 30 Twee jeugdige 'Leidenaars" n selectieteams LEIDEN Richard v. d. Meer van voetbalvereniging DOSR is geko- in bij de laatste zestien in de selec- le voor het Nederlandse Jeugdelftal Dor 13- en 14-jarigen. Fred Filippo Ui UVS is doorgedrongen tot de ie zestien bij de 16-17-jarigen. Aan- laande maandag speelt het Leids If tal van 13/14-Jarigen op het LFC- irrein tegen UVS c-1. Deze wedstrijd le om zeven uur begint en i selectieprocedure worden gehou- en in het kader van het Jeugdplan lederland. Niet één geplande partij gaat door Rod. Laver: een graad of wat heneden zijn beste vorm. spel tussen Laver - McMillan en Thung-Sanders. Misschien had Laver toch wel ge lijk gisteravond geen enkelspel te willen spelen tegen Thung, ook al komt de Nederlander hem wat ni veau betreft nog niet tot de kuiten. De Australische veteraan, voor wie de ene dag niet meer gelijk is aan de andere zat een graad of wat be neden zijn beste vorm. Dat kon niet verbloemd worden door een af en toe vervaarlijk uitschietende back hand. Om even aan te geven hoe matigjes Laver acteerde: in de eer ste set serveerde hij drie keer en yerfoor alle malen zijn opslag, waar van één keer zelfs op nul... McMillan, een erkende dutobelspe- cialist (hij is daarin Wimbledon kampioen geweest) maakte ook erg veel fouten. Hij had vaak weinig controle op de tweehandige kogels die hij afvuurde, maar hij sprong wat zuiniger om met z'n service dan Laver. Dat Laver-McMillan de zege nogal moeizaam bijeensloegen, was zeker ook de verdienste van Sanders- Thung. Hun beperkingen kennend, kozen zij niet voor angstig defen sief spel, maar sloegen er krachtig op los. Vaak verrassend was hun volleren en sterk hun servicereturns Voor Laver en McMillan de slaap uit de ogen hadden gewreven ston den zij al met 4-1 achiter. Dat kon zo natuurlijk niet doorgaan en vrij spoedig had het Zuidafrikaans-Aus- tralische duo de zaak gelijk getrok ken (4-4). De in onbewogenheid ge hulde vechtlust en durf van de Ne derlanders kwam goed tot uiting in de rest van de set. Zy klapten niet in elkaar, in tegendeel, zij gaven geen krimp. Pas in de tie-breaker capituleerden Sanders en Thung <7-6). De tweede set was een soort blauw- drukje van de eerste. Weer liepen de Nederlanders uit tot 4-1, waarna hun spel aan scherpte- verloor. In één ruk marcheerden Laver en Mc Millan naar de set (6-4) en de wed strijd. Okker stelde in het potje tegen de Pool Fibak nogal teleur. Goed, de wedstrijd stelde niet veel voor, er was nauwelijks enig belang mee ge moeid. Maar juist daarom had Ok ker er wel wat meer van kunnen maken. De Pool is een verdienste lijke klappengever, een opkomende kracht, maar nog niet van wereld klasse. Dat hij er in slaagde vier van de zeven service-games van de Nederlander te winnen, zegt het no dige over de matige kwaliteit van Okkers opslag. De Pool won zonder al te veel problemen met 8-5. Okker zal met heel ander snarenspel moe ten komen om het in Rotterdam ver te brengen. loopt dit seizoen niet af. Dat zijn er, uit de top maar vier. De contrac ten van Jörgen Kristensen, Eddy Treytel, Jan Everse en Wim van Hanegem". De naam van Van Hanegem is ge vallen. Guus Brox: "Het gerucht dat Feyenoord hem kwijt zou willen is werkelijk uit de lucht gegrepen. Maar volgens mij draait Willem de zaken helemaal om. Als ik het goed heb begrepen, wil hij per sé weg bij ons". En daarna: "Weet je. van de spe lers zélf hebben we niet zo'n last. Maar wel van de mensen die er om heen zweven. Die zijn op dit punt uit de top, maar vier. De contrac- het meest actief. Want die zien geld zitten". Guus Brox noemt daarbij de naam van Cor Costers Inter Football, waar mee Van Hanegem nauwe con tacten onderhoudt, niet. Hij is teveel gentleman om lieden uit de voetbalwereld in de krant aan te val len. Maar wel laat hij doorscheme ren dat hij vindt dat de activiteiten van sommige zogenaamde "tussen personen" de voetballerij bepaald niet ten goede komen. Brox tot slot: "Al gaat het op het ogenblik met Feyenoord niet zo best, toch gaan we zeer beslist niet van het standpunt uit dat liet mes nu maar eens in het elftal moet. Ik zie bijvoorbeeld zelfs Jörgen Kristensen nog niet zo een, twee, drie vertrek ken. Goed. hij schijnt te beweren, dat hij na dit seizoen weggaat. Maar mij heeft hij dat nog niet verteld. Hij heeft me alleen gezegd dat zijn vrouw naar Denemarken terug wil. Ik heb hem toen geantwoord: "Nou Jongen, als jij dan in Denemarken weer amateur wordt, laat Je als prof een hoop geld liggen". "En toen mompelde hij alleen maar zoiets als, ja, ja". LEIDERDORP De promotie van het Leidse basketbalteam Koe jaké, onderdeel van de Leiden In ternational Student Club, uit de eerste klasse van het district Den Haag naar de landelijke tweede di visie lijkt nog slechts een kwestie van tijd nu het succesvolle team ook Leiderdorp aan de zegekar heeft weten te binden. Koejaké LISC. dat dit seizoen slechts één wedstrijd verloor, moest Leiderdorp in sport hal "Op Dreef" één helft naast, zich dulden. Tot het rustsignaal konden de Leiderdorpers, die hun zesde achtereenvolgende nederlaag tegemoet gingen en daarmee van titelgegadigde plotseling een onbete kenende middenmoter werden, het nog aardig bijbeenen: 24-34, daarna nam Koejaké ruim afstand: 52-80. Topscorers bij Leiderdorp waren De Jong (11) en Van der Voort (10), bij LISC waren Neyhast (18),Im- bro Dawson (15) en John Dawson (13) het produktiefst. Koejaké's naaste belager, het Delftse DAS, versloeg in een matige wedstrijd het Leidse LUSV met dui delijke cijfers. 75-48 (rust 35-17). De pupillen van coach Van Rooijen speelden een redelijke partij, maar hadden desondanks geen verweer te gen de Delftenaren, die deze week in de Universitaire sporthal uitkomen tegen koploper Koejaké. Het regionale jongens junioren- team van Mercasol Leiden heeft eveneens kans om zaterdag in de universitietshal de titel te grijpen. De Leiden-.ieugd. het afgelopen jaar ongeslagen kampioen van zowel de competitie als van Nederland, had het afgelopen weekeinde ondanks de absentie van Berendsen, Maassen en Moeken, geen enkele moeite met de gradatiekandidaat Argus: 92-40. De jeugd van Luba speelde gelijk tegen Barendrecht (66-66) en in zo'n ge val moet er bij basketbal verlengd worden. Tot grote verbazing van de Leidenaars gebeurde dat echter niet omdat Barendrecht de sportzaal niet langer dan anderhalf uur had ge huurd en die tijd was al opgebruikt. Deze ontmoeting zal dan ook nog wel een staartje krijgen. Het meis jesteam van Leiden kende geen ge nade met hekkesluitster Hoppers Hoorn. Coach Paul Rosdorff zag? zijn ploeg met 100-24 (rust 40-9) makkelijk winnen. De Leidse top se oorsters waren Els Vijfwinkel (27) en Marlies Bosman (28). Atletiek De atletiekvereniging De SDartaan organiseerde het afgelopen weekeinde een strandloop, waaraan 900 lopers deelnamen. Eerste op de 15 kilometer werd Piet Waaning uit Noordwijk. Bert Smit uit Sassenheim won de loop over aoht kilometer en Ben Kerkvliet uit Roelof arendsveen de vier kilometer. Is Berenburg rechts of links? U mag het met beide handen drinken. (OTTERDAM Het WCT-tennistoernooi in de Rotterdamse Ahoy-hal is gisteravond kreu kend en steunend van start gegaan. Van de op het programma staande partijen (Van Dillen ttrebec, Laver—Thung en het dubbelspel Ashe/OkkerStockton/Van Dillen) ging er niet één ioor. De Amerikaan Van Dillen bleek zich te hebben teruggetrokken vanwege rugklachten, zijn andgenoot Stockton was om dezelfde reden in Rome achtergebleven en Laver meldde dat hij le gevolgen van een lichte voedselvergiftiging nog niet geheel te boven was. Overigens belette hem dat weer niet om in het dubbelspel uit te komen. Daarin viel de Austra- iër in voor de Rus Metreveli, wiens komst tot overmaat van ramp verre van zeker is. ALKMAAR Go Ahead Eagles en AZ '67 hebben gisteren over eenstemming bereikt over de transfer van de 23-jarige midden velder Peter Arntz. Arntz, die een driejarig contract heeft getekend, zal met ingang van het nieuwe seizoen voor de vereniging uit Alkmaar uitkomen. ber dat men zelden in Nederland te zien krijgt maar zij waren zeer be slist voor ander vuurwerk gekomen. Had de WCT-organisatie dan geen andere oplossing kunnen vinden? Het antwoord luidt: onder de hui dige omstandigheden moeilijk. Er is nu eenmaal een regel die bepaalt dat de spelers die in het vorige WCT-toernooi tot het laatst in de weer zijn m het volgende op de eerste speeldag vrij van enkelspelen worden gehouden. Dus kwamen Ashe, Lutz e.a. niet opdraven. Men kan hun dat niet kwaliyk nemen. WCT- toernooien behoren tot de vermoei endste. De spelers zijn geen automa ten. Maar de nu gevonden oplossing bevredigde zeer zeker niet. WCT zal meer ruimte tussen de opeenvolgen de toernooien moeten aanbrengen, anders loopt de hele zaak nog eens In het honderd. Die blessures wij zen al in een zekere richting. Als gevolg van alle pech is er ook geen sprake van dat het toernooi van Lagos, zoals eerder was gesug gereerd, in Rotterdam wordt afge werkt. De enigen die vermoedelijk met enig genoegen kennis hebben genomen van al die absenties, zijn de Nederlandse kampioen Louk San ders en Wouter Fok. Zij mogen de enkelspelplaatsen in nemen van Van Dillen en Stockton en dus tegen de Tsjechen Hrebec en Kodes uitkomen. Een lang leven zal hun in dit toernooi uiteraard niet beschoren zijn. maar dat is een geheel ander (hoofdstuk. Het meest te genieten op deze mis lukte première viel er in het duggel- ROTTERDAM Onrust in de Kuip. Dick Schneider zou vol gend seizoen terugkeren naar „zijn" Go Ahead. Wim van Ha negem beweert dat hij zeker weet dat Feyenoord hem na deze voetbaljaargang voor een slordige vijf ton van de hand gaat doen. "Ik heb toen gezegd dat we de zaak wel eens zouden bekijken. Méér niet. In principe praten we namelijk niet over contractver lengingen of over transfers met spe lers vóór 1 mei. Maar goed, misschien is Dick Schneider werkelijk, zelf weet ik daar niets van met Go Ahead al rond gekomen. Dat kan. Maar dan zal Go Ahead toch ook nog eens met ons rond moeten komen. En het con tract van Schneider bij Feyenoord 3oor Ruud Paauw De 6000 toeschouwers die de tri bunes bevolkten (een zeer hoog aan tal voor een openingsavond) zullen tich wel enigszins bekocht hebben revoeld met het programma dat pun nu werd voorgezet. Dat be toond uit een wedstrijd om acht ge ronnen spellen tussen Tom Okker fn de Pool Fibak, een partijtje dat pog resteerde uit het troosttoernooi in Lagos. (Zoals bekend moesten de WCT-wedstrijden in Nigeria veer tien dag engeleden abrupt worden af gebroken als gevolg van de kortston dige revolutie daar). Verder speelden de Zuidafrikaan McMillan en Laver een dubbelspel tegen Thung en Sanders, dat dan wél gold voor WCT-Rotterdam. En een "uitdagings-dubbel" een tot slot vermeldde het programma woord voor iets dat in toernooiver- band niets om het lijf had. Natuurlijk, de toeschouwers kregen tennis voorgeschoteld van een kali- Door Rob Vente Nieuwe problemen dus voor Guus Brox. De manager van Feyenoord: "Laat ik allereerst zeggen dat ik het een onverteerbare zaak vind als er nu, vandaag de dag, al transfers worden beklonken die eerst volgend seizoen ingaan. Ik hoor dat op 't op 't ogenblik al zeker is dat Peter Arntz volgend seizoen voor AZ'67 gaat spe len. Maar zo'n "toekomst-transfer" beïnvloedt dan deze competitie. Natuurlijk, dat is zo. Als Arntz thans al weel dat hij volgend seizoen voor AZ uitkomt zal hij nu in Deven ter voetballen onder het motto van "waar ben ik nu op het ogenblik bij de Eagles eigenlijk nog mee bezig?" Je begrijpt wat ik wil zeggen". "Kijk. het zou een correcte zaak zijn als AZ nu Arntz aantrok. Dat mag. Vóór 5 maart mogen spelers nog overgaan. Maar daarna is er, juist om het competitie-verloop niet te beïnvloeden, een stop. Nou. uit gaande van die reglementen zou de KNVB moeten zeggen: we verbie den dat er thans al zaken voor het volgend seizoen worden gedaan". Maar Feyenoord praat toch ook a.1 met Go Ahead Eagles over een trans fer van Diök Schneider? Guus Brox: "Ik zal precies vertel len hoe dat is gegaan. Vorige week woensdagavond, bij Jong Oranje- Jong Schotland, kwam die Stephan, de manager van Go Ahead Eagles, naar me toe. Hij vroeg me of het misschien mogelijk was dat Feyen oord zjjn club kon helpen. Volgens hem wilde Schneider per sé naar Deventer terug dat kan overigens best waar zijn, al heeft Dick ons dat nooit zo gezegd en hij vroeg nu of er een deal mogelijk was. Schneider naar Go Ahead en Jan van Deinsen dan wellicht naar Fey enoord." AIX-EN-PROVENCE Roy Schuiten uit Zandvoort (heeft gis teren de grote prijs van Aix-en- Provence, een wielerwedstrijd voor profs over 160 kilometer, ge wonnen. Schuiten hall aan de eindstreep een voorsprong van bijna drie minuten op de Fran sen Regis Delepine en Alain Santy. De Zandvoorter was in deze zwa re wedstrijd de onbetwiste uitblin ker. Vanaf de start reed hij in de voorste gelederen. Tijdens de be klimming van de Col Cengle handhaafde Schuiten zich voor-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9