Mojet waarschijnlijk geneesheer-directeur Tweewieler RAI een feest op twee wielen! Kwestie-Endegeest neemt traumatische vormen aan HABOLD WEG BIJ SECTIE BK? Linkse partijen willen voorwaarde aan benoeming in Endegeest stellen 24tm 29 februari 7INSDAG 24 FEBRUARI 1976 LEIDEN De wijze waarop de Leidse gemeenteraad nu al maan denlang omspringt met de kwestie- Endegeest en de benoeming van een geneesheer-directeur in dit psy chiatrisch ziekenhuis, neemt lang zamerhand traumatische vormen aan. Ook gisteravond is de raad nog niet aan een beslissing toege komen of de huidige waarnemend directeur dr. G. Mo jet benoemd mag worden. De partijpolitiek heeft zich nu geheel meester gemaakt van deze treurige affaire. Het is verbazing wekkend dat de benoeming van een geneesheer-directeur van een psyciatrisch ziekenhuis voer ia geworden voor politieke dieren. Dat Mojet zich op een goed moment geneesheer-directeur mag noemen, staat wel vast (de vraag Is alleen wat dat in de praktijk voor verschil uitmaakt). VVD en CDA hebben al weer enige tijd geleden een voor stel gedaan om Mojet tot genees heer-directeur te benoemen; gis teravond bleek dat ook PvdA en PPR/D'66 hem deze functie wel willen geven. De linkse partyen stellen als voorwaarde - vast te leggen in het raadsbesluit - dat Mo jet zich ook als ge neesheer-direc teur aan moet passen aan de te ontwerpen nieuwe directiestructuur van Endegeest, die best wel eens een meerhoofdige leiding zou kun nen Inhouden. CDA en VVD gaan er van uit dat een dergelijke hou ding per definitie van een ambte naar is te verwachten (CPN en SGP'GPV) huldigen hetzelfde standpunt. Mojet tenslotte heeft al lang verklaard loyaal te zullen meewerken aan de totstandkoming van een nieuwe directiestructuur. Slechts partij fanatici zal het nog duidelijk zijn, waarover de fracties het in de raad in dit geval nog niet eens zijn. Met tomeloze ijver wordt de energie gericht op muggezifterij en gelijkhebberij doordrijven van de eigen dogma's. Nu kwam het de oppositie niet zo uit, dat er isteravond over de benoemin gestemd zou worden. De fractie van de VVD was incompleet (Sonnevylle, opvolger vanWicherts, maakt volgende week zijn intrede). Omdat de stemverhouding ongeveer op 19-18 in deze kwestie ligt, telt elke stem zwaar. Het zou natuur lijk een onbewijsbare verdachtma- Meijer (PvdA) in t' geheim king zijn om te stellen dat CDA- fractieleider Driessen daarom de vergadering aan het rekken was. Hij hield betogen, die doorspekt waren met lange citaten, maar het is natuurlijk geheel aan het toeval te wijten dat hij om tien voor elt een schorsing van tien minuten aan vroeg. Even daarvoor had de raad besloten om niet na elf uur door te vergaderen. Het stemgedrag van VVD en CDA gaf daarbij de door slag. Droevig stelden verscheidene raadsleden gisteravond vast dat het vertrouwen van "Endegeest". In het "stadhuis" de laatste maanden geschokt is geraakt. Juist om dit aangetaste vertrou wen te herstellen, wiilde de PvdA het "gebaar" maken, om Mojet tot geneesheer-directeur te benoemen - geclausuleerd weliswaar- hoewel de socialiSt Höppener ook vaststel de dat een dergelijke functie een achterhaalde zaak is. Hij vertelde er niet bij dat de constructie van een "geclausuleerde benoeming", die hij en wethouder Oosterman nu voor ogen bleek te staan, de uit de linkse coalitie getreden PSP de mogelijkheid bood om zich in het oude, niet zo vertrouwde, kamp te scharen. De PSP heeft zich inzake de benoeming van Mojet steeds Driessen lange citaten wat aarzelend opgesteld; raadslid Anne van de Zande bedacht on langs de methode om toch een an der standpunt in te nemen dan 't CDA en VVD Omdat CPN'er Hoeven op hetzelfde kompas vaart als VVD. CDA en SGP GPV in dit geval doen, heeft "links" een krappe meerderheid van 1918. Binnen de fractie van de PvdA bleek gisteravond ook nog de be hoefte te bestaan om een schor sing tydens de behandeling van de kwestie Endegeest aan te vragen voor onderling beraad. Nu zijn PvdA en PPR D'66 de enige frac ties die een dei-gelijk beraad ook wel eens in het openbaar houden. Bij CDA en VVD blijven de deu ren altijd gesloten. Wanneer er personen in het geding zijn prefe reren ook de linkse fracties ge heim overleg. Gisteravond opper de PvdA-fractieleider Meijer tij dens de schorsing dat er wellicht over de persoon van Mojet zou worden gésproken. Nu is dat de laatste maanden op diverse bij eenkomsten gebeurd, zoals op een openbare ledenvergadering van de PvdA. Zijn partijgenoot Duive- steijn merkte dan ook op dat juist door het creëren van een besloten sfeer de indruk gewekt zou kun nen worden dat het om de per soon van Mojet zou gaan, hetgeen volgens hem juist niet het geval was. Er werd gestemd en Meijer won met 7—5: de vergadering was geheim. Tja. soms zijn principes hinderlijk. Het was aardig om te constateren dat PSP-raadslid An ne v.d. Zande vrolijk aan dit ge heime beraad mocht meedoen: de breuk van haar partij met de linkse coalitie en het programcol lege geldt kennelijk niet in geslo ten bijeenkomsten. Verder was er nog een prominente gast aanwe- nzig: ambteaar F. H. van der Vel de, chef personeelszaken. Intussen bevindt Mojet zich ln een weinig benijdenswaardige po sitie. Is de raad voltallig aanwezig de volgende keer, dan wordt hij geneesheer-directeur onder be paalde voorwaarden. Worden er bijvoorbeeld twee raadsleden uit het linkse kamp door griep geveld, dan mag hij een benoeming zon der meer verwachten. Vreemd toch. dat het vertrouwen van "Endegeest" in het "stadhuis" zo geschokt is. JOHN KROON. LEIDEN Dr. G. Mojet kan een benoeming tot directeur- geneesheer van het Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest ver wachten. In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond bleek dat behalve CDA, V^D, CPN en GSP/GPV nu ook de fracties van PvdA, PPR/D'66 en PSP hier voorstander van zijn. Laatstgenoemde partijen willen wel een voorwaar de stellen: Mojet moet akkoord gaan met de mogelijkheid dat er in de toekomst een twee- of meerhoofdige directie voor Endegeest komt. Dt raad kwam gisteravond nog niet aan stemming over de kwestie- Endegeest toe. De beraadslagingen waren nog niet afgerond om elf uur; het tijdstip waarop de vergadering eindigde. Voornamelijk het CDA en d. VVD waren erop tegen om nog later door te vergaderen. Beide fractits hielden gisteravond overi gens wel vast. aan hun eigen voor stel om dr. Mojet onvoorwaardelijk tot geneesheer-directeur te benoe men. Zij werden daarbij gesteund doo' de eenmansfracties van CPN en SGP'GPV. De Geus (CDA) stel de. "Het vertrouwen van het per soneel van Endegeest in de gemeen te is geschokt. De eerste stap die de raad moet zetten om het klimaat te verbeteren is het aanvaarden van de benoeming tot geneesheer-direc teur van dr. Mojet". Het voorstel om Mojet onder be paalde voorwaarden tot geneesheer- directeur te benoemen was afkom stig van PvdA'er Höppener, nadat wethouder Oosterman had laten doorschemeren dat een "geclausu leerde benoeming" tot de mogelijk heden behoorde. Vooral omdat zo wel de staf van Endegeest als de „waarnemend-directeur" (dokter Mo- Jet-red.) zich loyaal hebben opge steld in gesprekken met Oosterman ten aanzien van de instelling van een speciale commissie die het be heer van Endegeest tijdelijk op zien zal nemen. B. en W. hebben dit aan de gemeenteraad voorgesteld. Deze commissie zou de directjestruc- tuur van Endegeest in beschou wing moeten nemen en advies moe ten uitbrengen over de meest ge wenste beheersvorm van het zieken huis. Een speciaal in te stellen stuur groep zou advies moeten uitbrengen over de samenstelling van deze com- Höppener stelde dat de functie van "geneesheer-directeur een ach terhaalde zaak is". In afwachting van de nieuwe directiestructuur was volgens hem evenwel een "tussen fase" gewenst, omdat er "groot wan trouwen" in Endegeest Jegens het stadhuis bestaat. Vandaar zijn voor stel om Mojet onder bovengenoem de voorwaarden zo spoedig mogelijk te benoemen. Het college zou hier toe een voorstel moeten doen, waar over het dan eerst nog overleg met het personeel van Endegeest kan plegen. Houtman (SGP'GPV) merkte op dat ,het geschokte vertrouwen bin nen Endegeest er een half jaar ge leden ook al was. Waarom was een geclausuleerde benoeming in novem ber of december niet mogelijk?", zo vroeg hij zich af. Ook Schoute (VVD) meende dat Mojet onvoor waardelijk benoemd zou moeten wor den, evenals Hoeven (CPN». Ook over de voorstellen van B en W om een beheerscommissie en een stuurgroep te benoemen werd nog niet gestemd. In het algemeen ont moetten deze voorstellen weinig te genstand. Alleen Drjessen «CDA» wees erop dat er in feite eerst een oud raadsbesluit moet worden in getrokken. In augustus 1974 werd namelijk een motie van het toen malige PvdA-raadslid Van Aken aan genomen, waarin de raad uitsprak dat de meest gewenste beheersvorm van Endegeest een gemeentelijke stichting zou zijn. LEIDEN Wegens het ontbreken van een vertrouwensband tussen de voorzitter, de heer Habold, en de leden van de sectie Beeldende Kun sten, moet Habold zowel als voor zitter, als als lid van de sectie af treden. Een voorstel van deze strek king wordt komende donderdag tij dens een vergadering van de Cultu rele Raad besproken. delijk optreden van de sectie-voor zitter naar buiten, zonder eerst in tern overleg te hebben gepleegd. De moeilijkheden begonnen op het moment dat hij namens de sectie een brief aan de gemeenteraad schreef, waarin hij zijn ongenoegen uitsprak over het besluit van B en W om de bewoners van de Plantsoen- school, allen kunstenaars, een jaar geen huur te laten betalen, als com pensatie voor de kosten van nood zakelijk schilderwerk aan het ge bouw. Dit besluit werd genomen, al dus Habold, zonder dat de Culturele Raad hierover advies was gevraagd. Door dit besluit zouden deze kunste naars privileges krijgen, waar geen van de andere Leidse kunstenaars in kan delen, zo schreef hij. De brief werd ook verstuurd naar deze krant, die tot publicatie over ging. Als er schoolklassen op bezoek komen op het kantongerecht, is rechter Van Dijke helemaal in zij» element. Ook gisterochtend. Hij wordt er een beetje opgewon den van, en zit bijna te wippen op zijn stoel van levensdrift. Hij blikt dan guitig in het rond zodat ik denk: dadelijk begint hij aller lei kunsten en potsen te vertonen. Zoals de handstand en de rad slag. Helaas- Maar niet getreurd want alras treedt de pronte. parmantige Leidse fietsenhandelaar en politi cus Van Z. naar voren. Door rood gereden. (Getuigt dit van grote drang om in te rijden op het vij andige college van B en W van deze rode stad? Zelfbeheersing hr. Van Z., houdt u aan de spel regels!) Hy kon zich niet herin neren dat hij op genoemde tijd op genoemde plek was. Bewijzen? "Ik woon boven de zaak; als ik geen afspraken heb kom ik van boven naar beneden naar de zaak. Op de zaterdagmorgen ben ik de hele tijd thuis." En: "Het is mijn stijl niet om door het rode licht te rijden, dat is een ernstige overtreding." (Kom kom. niet Roomser zijn dan de Paus.) Als bewijsmateri aal ging de middenstander Van Z. zijn agenda halen. Ondertussen, terwijl dus de fietsenhandelaar snel heen en weer reed, kreeg zakenman K. 'n soh robber i ngMerkw aardigerw i J s kondigde de recher dat al aan bij LEIDSE KANTONRECHTER Parmantig raadslid Roomser dan de Paus de zaak daarvoor tegen 'n chauf feur zonder werkmap, die dertig gulden boete kreeg: "Als u op de volgende zaak waoht zult u zien dat u er genadig afgekomen bent; de volgende zaak is heel wat ern stiger. "Meneer K. handelt in peen. Zijn chauffeur rijdt «en twintigtonner van over de hon derdduizend gulden. En wil dat rendabel zijn, dan moet die chauffeur meer rijden dan de wet toestaat. De tachograaf in de auto registreert precies hoeveel er gereden wordt en hoelang. Het bleek dat het rijtijdenbesluit aan alle kanten overtreden was: te weinig uren rust, meer dan de. toegestane 450 km per dag af gelegd, en teveel uren gereden. De verdaohte had een verweer dat tot nadenken stemde: door de „nattigheid" kon de peen moei lijk va.n het land gehaald worden; er moest enorm hard gewerkt worden. En als de wagen niet twee keer per dag naar Noord-Holland reed kon K. de zaak met. al zijn werknemers wel opdoeken. "Ik trek natuurlijk aan liet kortste eind. Mijn oudste broer is nu nog overspannen van die tijd. Ik wordt nu gestraft omdat ik zo ont zettend mijn best gedaan' heb, ik heb toen verschrikkelijk getobd. In de fabriek stonden tien man te wachten." Maar Ja. de veilig heid 6p de weg is er niet mee ge diend als een vermoeide ohauf- l'eur met twintig ton peen over de weg zwalkt. En de werknemers moeten ook hun rust kunnen heb ben. Het werd een fikse straf: duizend gulden boete, waarvan 750 voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. Ha, daar hebben we ons geliefd gemeenteraadslid weer. Met zijn succes-agenda. Het blijkt dat hij op 27 september 1975 inder daad 's morgens geen afspraak had. De rechter wjl er blijkbaar wel genoegen mee nemen: „Het is geen overtuigend bewijs, maar goed..' De Jonge officier van Jus titie Lubberink denkt er anders over: „Misschien bent u wel si garetten wezen halen met de auto?" D onkreukbare Van Z. ge decideerd: 'Ik fiets". De zaak wordt nog nader on derzocht. In totaal 295 gulden boete en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid hoorde slachter Z. tegen zich uitspreken. Hij was door drie rode stoplichten achter elkaar gescheurd en had overste kende voetgangers de stuipen op het lijf gejaagd. Tenslotte had hij getracht de achtervolgende po litieauto in de berm te rijden en bij zijn aanhouding was hij zo wild dat er waarschuwingsscho ten gelost moesten worden. De wijsheid van de dag sprak een oude, zwaarbesnorde hande laar die nauwelijks kon lopen door een „spierzenuwontsteking". Hij had geen voorrang verleend en 'n botsing veroorzaakt: de rechter sprak vermanend: "Had u niet beter even kunnen wachten?" "Ja hoor eens edelachtbare, dat komt zo vaak voor: hadden we, hadden we...." Tom Maas LEIDEN Bewoners van de Ma- resingel hebben er jarenlang ac tie voor moeten voeren, maar eindelijk is toch de kogel door de kerk. Het huidenpakhuis op de hoek van Maresingel en Pasteur straat wordt afgebroken. Gisteren werd een begin gemaakt met de sloopwerkzaamheden. Het pak huis, dat eigendom was van de Amsterdamse Huidenclub, deed vele jaren dienst als opslagplaats voor huiden en andere niet voor consumptie geschikte delen van koeien. Vooral in de zomermaan- den verspreidde het huidenpak huis vaak een ondraaglijke stank en vormde diverse malen onder werp van de klachten van de om wonenden. De gemeente heeft ge ruime tijd onderhandelingen ge toerd met de eigenaars om tot aankoop van het pand te komen. Dat lukte vorig jaar na een reeks moeizame besprekingen. Bepaald iverd dat de huidenopslag voor taan zou gebeuren op het terrein van het openbare slachthuis. Zo dra het pand met de grond ge lijk gemaakt is zal de dienst Ge meentewerken met de uitvoering van een plannetje beginnen. Dat ontwerp behelst een uitbreiding van het schoolpleintje van dr kleuterschool ..De Kleine Wereld" aan de Pasteur straat. Het plein zal worden omheind met hekken, om te voorkomen dat de kleuters al spelend de drukke Maresingel oprennen. Op het plein zullen en kele bomeji worden geplaatst als mede een aantal houten speel- werktuigen zoals die ook bij de Volkschool zijn geplaatst. Over de aankledingn van de vrijkomende ruimte is overleg geweest met de omwonenden en de dichtstbijzijn de scholen. LEIDEN Het statige kan tongerecht aan het Rapenburg is een burcht voor recht en orde. Handige jongens die er blijkbaar goed de weg weten hebben er 't afgelopen weekend hun slag ge slagen. Alle rechtsgeleerden staan machteloos terwijl de in brekers er met de buit vandoor zijn: een schilderij van Ary Schilderstuk verdween uit kantongerecht Pleijsier (18091879». De lijst van dit negentiende-eeuwse fa miliestuk hing er nog, maar het zeegezicht met schip was foetsie. Het is een familiestuk van kan tonrechter De Koning. Maan dagochtend ging ae recherche gelijk op speurtocht maar tot nu toe is er nog geen spoor gevon den. ADVERTENTIE op de hoogte van het schrijven wa ren. terwijl hun «naam wel bij het lijstje van ondertekenaars was op genomen. Vanaf dat moment ont stonden binnen de sectie spannin gen, diie nu hebben geresulteerd jn het voorstel om Habold als lid van tie te laten aftreden. Meer Leids nieuws elders in deze krant Alle fietsen, brommers en motoren van de wereld. Samen op de RAI. Kies uit 1500 fietsen! Voor peuter tot 65-plusser. V oor naar 't werk, naar school of voor de vrije tijd. Voor toeren, trimmen, racen. Maar ook voor 't bood schappen doen (of makkelijk bij u in de autokoffer). Veelzijdig fietsgebruik, keus voor iedereen! >p donderdag 26 februari. S uur 's avonds: de finale verkiezing van de "motor- vrouw van het jaar". Haar eerste officiële daad? De be kroning van "Koning Zelf bouw"(de beste amateur- motorconstructeur). Dagelijks: het optreden van een voltallig Harmonie orkest - op de fiets! Denkt u over een fietstocht stand 62 biedt de stichting: fiets! u keus uit 144 verschil lende fietsrondritten in Nederland. Plus alles wat u verder wilt weten over de fiets en het fietsgebruik. Ze zijn er weer: de leden van de Veteraan motoren club met hun historische machines. Plus een adembenemende expositie van race-, trial en crossmotoren! Uw (kleine) kinderen worden zeer oppassend opge vangen in het Kinderpaviljoen (met driewielers en fietsjes natuurlijk!), zodat vrij bent. Ook tijdens de RAI: de befaamde Motor-sleutel- wedstrijd. Bekende Nederlandse motorkampioenen beproeven om 't snelst hun krachten op technische problemen. Knotsgekke feestbetoon waar iedereen op mag rijden, als-ie durft! Primeur op dc RAI: het prototype van de snorfiets, waar u zónder valhelm op mag rijden. Vlaak een proef rit opdebehenriigheidsbaan. Trouwens, alle verschil lende brommers zijn er, van 't handige stads- en boodschappenbrommertje (ook electrisch!) tot de zware sportbrommers. Zes bekende wielerploegen die onder leiding van oud- wereldkampioen Frans Mahn om het hardst rijden op hometrainers! Dit evenement op zaterdag-en zondagmiddag en elke avond (behalve donderdag-en zondagavond). Dit alles en nog veel meer gezelligheid vindt u op de Tweewieler RAI in Amsterdam. Van dinsdag 24 t/m zondag 29 februari. Elke dag geopend van 10-17 en 19-22 uur (zondag van 10-17 uur). Toegang f. 5,-, kinderen tot 14 jaar f. 3,50. Voordelige Trein-Toegang- biljetten bij NS-stations. Plflftp:

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3